ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΖΗΤΟΥΝ ΟΙ ΑΚΤΟΠΛΟΟΙ

«Δεν θα φύγει κανένα πλοίο» διαμηνύουν δύο ενώσεις ναυτεργατών

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 28/06/2010 14:06 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 28/06/2010 17:40 |

Αίτηση ασφαλιστικών μέτρων, προκειμένου να κηρυχθεί παράνομη και καταχρηστική η απεργία των ναυτεργατών στο λιμάνι του Πειραιά, κατέθεσε σήμερα το μεσημέρι η Ένωση Επιχειρήσεων Ναυτιλίας (Ε.Ε.Ν.). Ο εισαγγελέας έδωσε εντολή στην Αστυνομία και το Λιμενικό Σώμα να πράξουν τα δέοντα, προκειμένου να τηρηθεί ο νόμος.

Οι ναυτιλιακές εταιρείες ζητούν να γίνει κανονικά ο απόπλους, τη στιγμή που μέρος των ναυτεργατών προαναγγέλλεί για αύριο «μπλόκο» στο λιμάνι. Συγκεκριμένα, δύο από τα 14 σωματεία της Πανελλήνιας Ναυτικής Ομοσπονδίας (Π.Ν.Ο.) εμμένουν στην απόφασή τους για απεργία, παρά την απόφαση της Ομοσπονδίας να μην συμμετάσχει στην κινητοποίηση της ΓΣΕΕ.

Η ΠΕΜΕΝ και η Στέφενσον (που ελέγχονται από το Π.Α.ΜΕ.) ανακοίνωσαν ότι θα απαγορεύσουν τον απόπλου από το μεγαλύτερο λιμάνι της χώρας.

Μιλώντας στο ραδιοφωνικό σταθμό Βήμα FM 99,5, ο πρόεδρος του Εργατικού Κέντρου Πειραιά και μέλος της Εκτελεστικής Γραμματείας του Π.Α.ΜΕ., Νίκος Ξουράφης, δήλωσε χαρακτηριστικά: «Αύριο δεν θα φύγουν καράβια από το λιμάνι του Πειραιά».

«Αν η κυβέρνηση επιλέξει να χτυπήσει την αυριανή απεργία, θα έχει την ευθύνη», διεμήνυσε ο κ. Ξουράφης, υποστηρίζοντας ότι τα φαινόμενα έντασης «προκαλούν τηλεοπτικοί σταθμοί που αναπαράγουν τις ανακοινώσεις της Ένωσης Εφοπλιστών».

Ο Νίκος Ξουράφης τόνισε ότι στην απεργία συμμετέχουν, εκτός από τα δυο σωματεία ΠΕΜΕΝ και Στέφενσον, και εργαζόμενοι από άλλα σωματεία, που δεν ακολουθούν την απόφαση της Π.Ν.Ο.

Νωρίτερα, ο πρόεδρος της Ε.Ε.Ν., Απόστολος Βεντούρης, επισκέφθηκε τον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, Ιωάννη Τέντε, θέτοντάς του το ζήτημα της εύρυθμης λειτουργίας του λιμανιού. Ο κ. Τέντες επιφυλάχθηκε για τις νόμιμες ενέργειές του.

Μετά τη συνάντηση, ο κ. Βεντούρης δήλωσε ότι «το λιμάνι του Πειραιά πρέπει να λειτουργήσει, πολύ περισσότερο μάλιστα όταν οι ναυτεργάτες θέλουν να δουλέψουν, μια και είναι καλά αμειβόμενοι εργαζόμενοι». Ανέφερε, επίσης, ότι «ο κόσμος ταλαιπωρείται, τη στιγμή που βιώνει μια μεγάλη οικονομική κρίση και οι άνθρωποι στα νησιά περιμένουν να δουλέψουν».

Έκκληση για αναστολή των κινητοποιήσεων απηύθυνε ο πρόεδρος του Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Πειραιώς (ΕΒΕΠ), Γ. Κασιμάτης, κάνοντας λόγο για ενέργειες που «καταδεικνύουν ανωριμότητα και καταδικάζονται στο σύνολό τους από την ελληνική κοινωνία».

«Ο εμπορικός κόσμος δεν μπορεί πλέον να επιδείξει άλλες ανοχές», είπε χαρακτηριστικά. «Δεν είναι δυνατόν σήμερα κάποιες κοινωνικές ομάδες που θεωρούν ότι θίγονται από ορισμένα μέτρα, να αποκλείουν την δυνατότητα πρόσβασης χιλιάδων ταξιδιωτών στα πλοία, σε μια περίοδο κατά την οποία η τουριστική κίνηση σχεδόν τριπλασιάζεται και το λιμάνι του Πειραιά καλείται να εξυπηρετήσει ολόκληρη την νησιωτική Ελλάδα», κατέληξε.

146
αντωνης
01/07/2010 13:14
DK, υπαρχει μια παρεξηγηση εδω, ισως επειδη εσυ γενικολογεις και γιαυτο δεν μπορεις να δεις την εσωτερικη συνεπεια, ισως επειδη εγω, δεν εξεφρασα με σαφηνεια αυτο που εννοω... Οταν λεω π.χ. οτι δεν μου αρεσουν τα ξυνα πορτοκαλια, δεν σημαινει οτι δεν μου αρεσουν γενικα τα πορτοκαλια. Οταν λεω ο,τι δεν μου αρεσουν οι νομοι τυπου „μονα ζυγα δικα μας“, δεν σημαινει ο,τι δεν μου αρεσουν γενικα οι νομοι. Πληρωνω πραγματικα 53% τοκους, DK, ενω οι εκατομυριουχοι πληρωνουν 25%. Περισυ πουλησε καποιος απο αυτους μερισματα αξιας 620 εκ. χωρις να πληρωσει δεκαρα φορο εισοδηματος. Νομιμα και συμφωνα με το συνταγμα. Αυτοι ειναι οι νομοι „μονα-ζυγα δικα μας“, που εγω τους βρισκω αδικους, οπως αδικη θεωρω την περικοπη των μισθων, των συνταξεων, τα επιτοκια κτλ. Ριξε μια ματια στις φοροαπαλλαγες του προυπολογισμου για ΑΕ, ποντοπορο ναυτιλια, κτλ. και θα καταλαβεις ισως καλυτερα. Τα περι επαναστασεων και κομμουνισμου τα αντιπαρερχομαι, γιατι δεν με ενδιαφερει ουτε το ενα, ουτε το αλλο. Γνωμη μου ειναι ο,τι ο πολιτης πρεπει να ξυπνησει απο μονος του, πρεπει με την συμπεριφορα του να αποκτησει την χαμενη του αυταρκεια και να βγει απο τον φαυλο κυκλο, που τον εχουν βαλει. Αυτος που βασιζει τις ελπιδες του σε κομματα, ειτε αυτα λεγονται ΚΚΕ, ειτε ΠΑΣΟΚ, ειτε οτιδηποτε αλλο, ειναι χαμενος απο χερι. Οσον αφορα τον ανταγωνισμο, επιμενω ο,τι ειναι απο την φυση του καμουφλαρισμενος ρατσισμος, γιατι χωριζει τους ανθρωπους με αυθαιρετα κριτηρια σε „ικανους“ με προνομια και σε „ανικανους“ με την υποχρεωση να δουλευουν γα τους „ικανους“. Δεν το αναλυω παραπερα, βαρυεμαι τις ακαφδημαικες συζητησεις. Οποιος δεν θελει να δει, δεν θα δει ο,τι και να πω εγω.
DK
30/06/2010 16:40
@αντώνης, και κάτι άλλο. Είπες ότι δεν υπάρχει "ευγενής ανταγωνισμός". Το πιστεύω ότι το εννοείς αυτό και είναι μία από τις θεμελιώδεις παρανοήσεις των αριστερών. Εγώ απορώ πώς μπορεί κανείς να παρανοεί μια τόσο απλή έννοια. Αλλά ας σου απαντήσω με μερικά παραδείγματα. Πες ότι έχεις μια επιχείρηση που παράγει επεξεργαστές. Και είναι καλοί και τους αγοράζουν πολλοί. Και βγαίνει κάποιος μια μέρα με μία καινούργια εφεύρεση που κάνει τους επεξεργαστές 10 φορές ταχύτερους με το ίδιο κόστος. Άρα κερδίζει τον ανταγωνισμό και αρχίζει και πουλάει περισσότερο από σένα. Οπότε εσύ για να ανταπεξέλθεις πουλάς φθηνότερα από πριν. Αυτό είναι ευγενής ανταγωνισμός. Θέλεις και άλλο παράδειγμα; Συναντιόμαστε εμείς οι δύο στο δρόμο, και λέμε να παραβγούμε μέχρι τη γωνία. Όποιος φτάσει πρώτος τον κερνάει ο άλλος μπύρες. Αυτό είναι ευγενής ανταγωνισμός. θες και άλλο παράδειγμα. Μιλάμε εμείς οι δύο σε ένα φόρουμ. Και ακούνε άλλοι 1000. Στο τέλος της συζήτησης γίνεται ένα γκάλοπ και βγαίνει ότι 700 προτίμησαν τις δικές σου απόψεις. Και αυτό είναι ευγενής ανταγωνισμός.
DK
30/06/2010 15:22
@Απεργος, για να μην έχεις μεροκάματο μπαγκλαντες πρέπει να παράγεις παραπάνω από το μπαγκλαντες. Δεν υπάρχει θεόσταλτο δικαίωμα σε συγκεκριμένους μισθούς.
Ιοκαστη
30/06/2010 15:03
Αν σας παρει κανεις στα σοβαρα θα νομιζει οτι η αριστερα κυβερναει τον κοσμο και ειναι υπευθυνη για την κριση και ολα τα σημερινα χαλια.. Οσο και να χτυπιεστε ομως οι τακτικες που υπερασπιζεστε εφεραν το κοσμο εδω που ειναι. Μπραβο στους απεργους!
DK
30/06/2010 14:41
@αντωνης, με όλο το σεβασμό αυτά που λες δεν έχουν εσωτερική συνέπεια. Από τη μία λες "Δεν σου απαντησα πουθενα, οτι δεν μου αρεσουν οι νομοι", και λίγο παρακάτω λες "... κι οχι νομους τυπου „μονα ζυγα δικα μας". Βλέπεις ότι διαφωνείς απλώς για να διαφωνήσειςq Γιατί καλά είπα πριν ότι επειδή δεν σου αρέσουν οι νόμοι, βάλεις κατά του νομικού συστήματος. Όμως είναι μεγάλη ευθύνη απέναντι στους συμπολίτες σου να δρας εναντίων του των θεμελίων της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας, χωρίς να έχεις καταλάβει γιατί το κάνεις. Καταλαβαίνεις το βάρος των πράξεών σου; Αν κάνεις λάθος, βάζεις ένα λιθαράκι στη δυστυχία όλων των άλλων. Καταλαβαίνεις πόσο εγωιστικό είναι αυτό; Είσαι σίγουρος ότι έχεις δίκιο; Για παράδειγμα, αφού αυτό που σας ενδιαφέρει είναι η ισονομία, γιατί βάλετε κατά του συντάγματος που προβλέπει ισονομία; Γιατί αντιθέτως δεν διαμαρτύρεστε με συνθήματα υπέρ της εφαρμογής του συντάγματος για όλους ανεξαιρέτως; Αλλά το πρόβλημα δεν είναι καν στην ισονομία. Το πρόβλημά σας είναι ότι ντε και καλά θέλετε κομουνισμό και γνωρίζετε ότι μόνο ένα 5-10% του πληθυσμού θέλει το ίδιο. Άρα λέτε κουτοπόνηρα, αφού με δημοκρατία δεν βγαίνουμε, ας βγούμε με κόλπα. Και τα κόλπα ονομάζονται "Επανάσταση", "αντίσταση" και διάφορα άλλα. Μόνο που η επανάσταση σημαίνει επανάσταση της πλειοψηφίας. Γιατί επανάσταση της μειοψηφίας είναι απολυταρχισμός. Δεν έχεις δίκιο ότι δεν υπάρχουν ίσα δικαιώματα. Εγώ είμαι εργοδότης και στη ζωή μου έχω απολυθεί 3 φορές. Το ότι απολύεσαι ή ότι δεν έχεις δουλειά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ισονομία. Το ότι δεν σου αρέσει ο μισθός σου ή η σύνταξή σου επίσης δεν σημαίνει ότι υπάρχει ανισονομία. Τα έχετε μπερδεμένα αλλά δεν σας νοιάζει. Γιατί κατά βάθος θέλετε την καταστροφή. Και φτύνετε εμάς τους υπόλοιπους στα μούτρα, που θέλουμε να κάνουμε το σύστημα να λειτουργήσει όπως στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες. Αν τα καταφέρναμε, θα ήταν καταστροφή για σας. Βεβαία αν σε ρωτήσω, ωραία να ρίξουμε το σύστημα. Ποιό να βάλουμε στη θέση του; Ποια χώρα του πλανήτη να μιμηθούμε; Τι λές; Περιμένω με αγωνία. Πες μου μία χώρα βρε παιδί μου.
ZETA
30/06/2010 14:28
Με αντικείμενο το Πρωτόκολλο Επανεισδοχής των παράνομων μεταναστών συναντήθηκαν στο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη Έλληνες και Τούρκοι εμπειρογνώμονες την Τρίτη 29 Ιουνίου. Οι δύο πλευρές συμφώνησαν να ορισθούν σημεία επαφής τόσο σε κεντρικό όσο και σε τοπικό επίπεδο για την διευκόλυνση της επικοινωνίας μεταξύ των δύο πλευρών, να βελτιωθεί η συνεργασία για την ταυτοποίηση των υπό απέλαση παράνομων μεταναστών, να εφαρμοσθεί η διαδικασία για την επιστροφή παράνομων μεταναστών μέσω Τουρκίας σε τρίτες χώρες, να ανταλλάσσονται στατιστικά στοιχεία και να καθιερωθεί αλληλοενημέρωση για σχετικές προβλέψεις εθνικής νομοθεσίας για θέματα παράνομης μετανάστευσης. Επίσης, συζήτησαν για τις τάσεις και τις παράνομες μεταναστευτικές ροές προς την περιοχή της νοτιο-ανατολικής Ευρώπης και εξέτασαν την πορεία υλοποίησης των προβλέψεων των Κοινών Δηλώσεων που υπεγράφησαν από τον Υπουργό Προστασίας του Πολίτη Μιχάλη Χρυσοχοΐδη και τον Τούρκο Υπουργό Εσωτερικών Μπεσίρ Αταλάι κατά την 1η Σύνοδο του Ανώτατου Συμβουλίου Συνεργασίας Ελλάδας-Τουρκίας που έλαβε χώρα στις 14 Μαΐου 2010 σχετικά με τον ορισμό τουρκικού λιμένος ως συνοριακού σημείου επανεισδοχής και την προοπτική απαλλαγής της υποχρέωσης κατοχής θεώρησης για τα τουρκικά ειδικά διαβατήρια.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
30/06/2010 13:55
@Aπεργός
Όσο αυθαίρετα λειτουργείς ως εργαζόμενος, τόσο αυθαίρετα χαρακτηρίζεις όσους έχουν αντίθετες με σένα απόψεις! Έχω στην πλάτη μου 150 μέρες απεργία κατα τον εργασιακό μου βίο και δέν θα μου μάθεις εσύ τι θα πεί να απεργείς! Κανείς δεν σου στέρησε το δικαίωμα αυτό, αλλά, και κανείς δέν σου δίνει το δικαίωμα να εμποδίζεις τον ταξιδιώτη να μπεί στο καράβι! Κανείς δέν σου δίνει το δικαίωμα ν''ασκείς βία κατά επιβατών ή τουριστών! Κανείς δέν σου δίνει το δικαίωμα να σταθείς έστω και ένα μέτρο μπροστά μου στον δρόμο μου! Έχω και εγώ δικαιώματα και οφείλεις να τα σεβαστείς! Προσωπικά, αν είμουν επιβάτης και μ''εμπόδιζες να μπώ στο πλοίο θα σούσπαγα το ξερό σου το κεφάλι! Δεν το θεωρείς πολύ εγωϊστικό, 50 έμμισθοι ροπαλοφόροι, ν''αναγορεύετε τους εαυτούς σας προστάτες των δικαιωμάτων εκατομμυρίων εργαζομένων; Ποιός σας εξουσιοδότησε να εκπροσωπήσετε εμένα ή τον οποιοδήποτε εργαζόμενο θίγεται από τα μέτρα; Τί θα πείτε τον ξενοδοχοϋπάλληλο που θ''απολυθεί επειδή εσείς δέν επιτρέπετε τους τουρίστες να πάνε στο ξενοδοχείο που δουλεύει; Τί θα πείτε στον μικροεπαγγελματία που θα κλείσει το μαγαζί γιατί δέν επιτρέψατε τους τουρίστες να βγούν και να ψωνίσουν; Δεν νομίζετε ότι έχετε μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σας; Για μαζευτείτε λίγο, πρίν σας χυμήξει ο λαός και σας ρίξει όλους μαζί στο λιμάνι!
Απεργος
30/06/2010 13:51
Καραφασισταράς ξεγυρισμένος είσαι Κώστα Α.
Είσαι αυτός που υποδέχτηκε και συνεργάστικε με τον κατακτητή το 1941,τη χούντα το 1967 κλπ......
K.L.
30/06/2010 12:06
Η ώρα του δεύτερου εμφυλίου φαίνεται οτι είναι κοντά.
Κώστας Α.
30/06/2010 11:36
Απεργος 30/6/2010 10:53

Μπαγκλαντές μας έχουν καταντήσει τα απολιθώματα του Περισσού...

Ότι άφησαν όρθιο οι άχρηστοι που κυβερνούν τόσα χρόνια θα το αποτελειώσετε εσείς, οι αγωνισταράδες..

Δυστυχώς ο φασισμός σας περνάει, ελλείψει κυβέρνησης, αντιπολίτευσης και κοινής λογικής...
Κ.Α
30/06/2010 11:18
Να ιδρυθεί υπουργείο ακτοπλοίας τώρα!!!

Με υπουργό την αλέκα...
Απεργος
30/06/2010 10:53
Βγαίνουν διάφορα αργόσχολα απολιθώματα τύπου Μαουνιέρη ΛΑΒΑ ΜΑΝΩΛΙΔΗ ''οχι άλλους μετανάστες" κλπ και προσπαθούν και αυτοί να κηρύξουν παράνομες και καταχρηστικές τις απεργίες.Οι ίδιοι δεινόσαυροι μας προτρέπουν να συμβιβασθούμε με μεροκάματα Μπαγκλαντές ,ουτε καν Κίνας για να ανεβεί η ανταγωνιστικότητα. Μέχρι και την επανάσταση του 21 πάνε να κηρύξουν παράνομη. Παράλληλα θεωρούν οι ίδιοι τους εαυτούς τους σύγχρονους και δημοκράτες. Συμπέρασμα Το γήρας δεν έρχεται μόνο του.
Γ ΦΑΚ
30/06/2010 09:05
Ο Δογματισμός του ΚΚΕ και του ΠΑΜΕ τους αδηγεί στην αποκοπή από την πραγματικότητα. Αδιαφορούν για την ζημιά που κάνουν σε άλλους . Η ιστορία του ΚΚΕ επαναλαμβάνεται. Πρόκειται για φασισμό της μειοψηφίας. Να δούμε αν τους αποκλέισουν μέσα στα σπίτια τους αν θα τους αρέσει.
ΚΟΣΜΑΣ
30/06/2010 09:04
Έξω η ξενόδουλη κυβέρνηση του πραξηκοπηματία Παπανδρέου
Παύλος Ξανθόπουλος
30/06/2010 08:05
Απάντηση στον k.Α 29/6/2010 11:19 Μα γιατί σας πονά ο κομμουνισμός και ο Stalin...? Στο "κατοκατο" τις γραφής ο Stalin "εγγλοματουσε" υπερασπίζοντας την "πατριδα του" και τον laotou... Οι "δικι σας" πολιτική (τον αστικών κομματων) σκότωναν και εγκληματούσαν εναντια του Ελληνισμού (Σμύρνης,Πόντου,Θράκης,Καππαδοκίας,συν τωρινής Ελλάδος) εξυπηρετώντας ξένα συμφέροντα... Και ξεπούλησαν την "πατριδαμασ στα" τελευταία 30 χρονια διότι δεν τολμάγαμε να πούμε κουβέντα! Με το ΠΑΜΕ και το ΚΚΕ λοιπόν και ας σκάσετε από το "κακο σας" ξενόδουλοι !
ΤΖΕΠ
30/06/2010 02:13
Ρε παράσιτα Κουμούνια. Ούτε ο Στάλιν δεν θα σας ήθελε για οπαδούς του! Εξαφανιστείτε από τη χώρα πριν σας εξαφανίσουμε.
ΜΗ
29/06/2010 23:50
Καμία αλληλεγγύη στην απεργία. Αυτοί ονειρεύονται ένα καθεστώς Αλβανίας, ενεργούν παρά την θέληση των υπόλοιπων Ελλήνων. Περιμένω να δώ ανοιγμένα κεφάλια λοιπόν!!! Παράσημα στους αστυνομικούς που θα το κάνουν
Όχι άλλους μετανάστες
29/06/2010 23:49
Καλά, έχετε καταλάβει πως η χώρα έχει μετατραπεί σε γκέτο αντιεξουσιαστών, προζέμπορων, μεταναστών κτλ? ΡΕ τόσο ηλήθιοι είμαστε. Αν φίλοι δεν συμφωνείτε με την κυβέρνηση και τα μέτρα που πήρε τότε απλά ΨΗΦΙΣΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ στις εκλογές. Κι εμένα δεν μου αρέσει που μου μειώνουν τον μισθό αλλα ξέρετε τι κάνω; Περιμένω την ημέρα των εκλογών! Δεν κλείνω δρόμους, δεν μιζεριάζω και υποχρεώνω τον υπόλοιπο πληθυσμό να κάνει ότι κάνω εγώ. Όσο για τους φίλους του ΚΚΕ, έρχεται η ώρα σας. Μετρημένες είναι οι μέρες σας. Στην Ευρώπη δεν θα σας είχαν ούτε για τουαλέτες να πλένετε. Για δες, οι λαοί της Ευρώπης πήραν είδηση τι παίζει. Εσείς και τα τσιράκια της Νέας Τάξης Πραγμάτων θέλατε να μετατρέψετε την Ευρώπη σε Σοβιετικού τύπου υπερδύναμη, να μας γεμήσετε με ξένους και να μας μετατρέψετε σε άμορφη μάζα ανθρώπων ε; Πάει όμως το Ευρώ, πάει και η Ευρωπαική Ένωση. Τα Σοβιετικά οράματα πάπαλα. Αν ο κόσμος σας ήθελε θα σας ψήφιζε, αλλα στην Ευρώπη τυπάκια σαν κι εσάς σας βρήσκουν με το μακαρόνι. Ρε άθλια υποκείμενα, ανοίξατε ποτέ κανένα ειδησεογραφικό δελτίο του εξωτερικού να δείτε τί γράφουν για την Ελλάδα! Τί γνώμη έχουν οι τουρίστες που έρχονται στην χώρα μας; Δεν σας νοιάζει ε; Μόνο μετανάστες να έρχονται αυτό σας καίει! Πραγματικά θλίβερό, το 90 % του πληθυσμού σας σιχαίνεται πάρτε το χαμπάρι. Το άλλο 10% είναι απλά ηλίθιοι. Σεβαστείτε τους νόμους και τις αρχές ή θα σας πάρει ο διάολος και τότε θα χάσετε όλα σας τα λεφτά και τις βήλες σας στην Εκάλη. Δείτε την Ουγγαρία, δείτε την Βρετανία, δείτε την Ιταλία... που είναι η αριστερά; Γιατί εκεί ο κόσμος δεν ψήφισε αριστερά; Γιατί πολύ απλά, μπήκατε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας με τις σοσιαλιστικές σας τακτικές και έρχεται ο καιρός που δεν θα σας μείνει ούτε η πόρτα απο τις βήλες σας. Δύσκολες στιγμές σας περιμένουν, ο λαός σας πήρε χαμπάρι.
αντωνης
29/06/2010 15:29
Δεν σου απαντησα πουθενα, οτι δεν μου αρεσουν οι νομοι, DK. Μην μου προσαπτεις αυθαιρετα δηλωσεις για να τις καταριψεις ευκολα μετα προς χαριν εντυπωσεων. Αυτο που ειπα, ειναι ο,τι κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν υπαρχει ισονομια κι αυτο μπορεις να το δεις και στα αποτελεσματα του G20. Γιατι ισονομια δεν ειναι μονο η ισοτητα πολιτικων δικαιωματων αλλα και υποχρεωσεων. Γιατι το νομιμο ΔΕΝ ειναι απαραιτητα και ηθικο και γιατι η ισονομια προυποθετει δικαιους νομους κι οχι νομους τυπου „μονα ζυγα δικα μας“, νομους δηλαδη που εξυπηρετουν τα συμφεροντα αυτων που τους θεσπιζουν και των αφεντικων τους. Αν εσυ την βλεπεις πουθενα αυτη την αληθινη ισονομια χαρα στα ματια σου.. Εγω δεν την βλεπω. Και μια παρατηρηση. Οι ευφημισμοι δεν βοηθανε στην κατανοηση της πραγματικοτητας. Κανενας ανταγωνισμος, ταξικος η οικονομικος η οτιδηποτε αλλο δεν ειναι „ευγενης“ και το ξερεις πολυ καλα, υποθετω. Και οσο και να βαφτισεις τον κοινωνικο σου ρατσισμο "ευγενη ανταγωνισμο" δεν αλλαζει η φυση του. .
Δημήτρης Ν.
29/06/2010 14:20
@Κ0ΣΜΑΣ 28/6/2010 15:24

Πιο φασίστες από τους κομμουνιστές δεν υπάρχουν όσο και να χτυπιέστε.....
Α
29/06/2010 11:19
φταίει το κράτος που δεν μαζεύει τους φασίστες. Όσοι ξέρουν ιστορία ξέρουν ότι τέτοιες τακτικές είχαν και στην Ρωσία του Στάλιν, οι πολιτικές του οποίου συγκρίνονται με του Χίτλερ. Αλλά δυστυχώς ζούμε σε μία χώρα που το 7% δημιουργεί τεράστια προβλήματα για τον υπόλοιπο λαό. Επειδή αυτοί είναι κοπρίτες (άσε που οι περισσότεροι στις συγκεντρώσεις του παμε είναι φοιτητές και δεν καταλαβαίνω με ποιο δικαίωμα κατεβαίνουν σε συνδηκαλιστική απεργία) θέλουν να τους προσλάβει το δημόσιο για να μην δουλεύουν ποτέ, και ας χάσουν τις δουλείες τους ένα σωρό άλλος κόσμος. Κοιτάξτε τους φασίστες που ακόμη και όταν η πλειοψηφία ψήφισε κατά της απεργίας αυτοί με την βία θα κλείσουν το λιμάνι. Κοιτάξτε τους φασίστες που συγκρίνονται σε φανατισμό και χαμηλό επίπεδο με τους ΝΑΖΙ
Πειραιωτης Μαουνιερης
29/06/2010 09:54
Παπου,αμα δει οτι δεν τον συμφερει,ακομα και στην Κινα,θα τους παρατησει σηξυλους εκει,και θα παει,οπου αλλου μπορει.Στην Μποτσουανα,στο Κογκο,στους Μαου Μαου... Εν τω μεταξυ,θα βγουνε ρομποτ,που θα τα κανουν ολα μονα τους,και δεν θαχει κανεναν αναγκη. Και παντως,θα προσπαθει παντα,να βρει το μικροτερο κοστος για τα προιοντα του. Γιατι δυστυχισμενε,εσυ,ο καταναλωτης,αυτο θελεις.Φτηνο τελικο προιον.Και αυτος,σου του προσφερει. Αν δεν σου αρεσει η πολιτικη εκμεταλλευσης των εργατων,πρωτον να σκεφετι το μυαλουδακι σου,οτι πιο πριν απο την εκει προσελευση του καπιταλιστη,οι ανθρωποι εκει,μπορει και να μην ειχαν να φανε,ενω τωρα εχουν μια μεριδα φαι,και δευτερον,οτι μπορεις,να μην το αγορασεις το προιοιν αυτο,κανοντας μποικοταζ,για να τον αναγκασεις να μεγαλωσει τα μεροκαματα που δινει,και ετσι να ακριβηνει ο προιον που θα αγορασεις μετά,εσυ. Αυτο θελεις αραγε; Τι σου λεω τωρα εγω...
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
29/06/2010 09:46
@the insider
Λες "Όλοι κάτω στο λιμάνι-Αλληλεγγύη στους ναυτεργάτες"!
Μα, απ''ότι ξέρω, οι ναυτεργάτες δέν απεργούν! Επομένως αλληλεγγύη θα δείξεις στους ροπαλοφόρους του ΠΑΜΕ! Άρα, θα πρέπει να σου περάσουν και σένα χειροπέδες!
Πειραιωτης Μαουνιερης
29/06/2010 09:43
Κυρ Αλεκο,και γιατι δεν πανε τα καλοπαιδα,στην ποντοπορο,που ζηταει ναυτες,ενω τρεχουν σαν τρελλοι στα ακτοπλοικα; Δεν καταλαβαινεις,οτι θα τους πιασουν το...βολο; Και θα παιρνουν τα ενσημα μαυρα,στο χερι,οπως κανουν παντα,και μετα σκουζουν οτι δεν τους κολλαν τα ενσημα,και δεν παιρνουν μεγαλες συνταξεις.Και μετά,θα εκβιαζουν τους πολιτικαντες,να τους δωσουν επιδοματα,ετσι. Ετσι δεν ειναι; Οσον αφορα στο οτι απελυθη καποιος εν πλω,αυτο γιατι ειναι παρανομο;Που ξερεις εσυ,γιατι το εκανε ο εφοπλιστης,ησουν εκει;
Πειραιωτης Μαουνιερης
29/06/2010 09:36
Και τι εγινε ρε φιλε,μετα απο ολα αυτα τα φοβερα που μας κοπανησες;Απλουστατα,βαραγε η λαιμητομος αβερτα,επι δικαιων και αδικων,μεχρι που πηρε φορα,και αρχιζε και εκοβε και τα κεφαλια των αρχηγων,και τελευταια του ιδιου του Ροβεσπιερου,μεχρι που καταλαβαν,οτι αρκετα τραβηξε το αστειο,και το σταματησαν. Ειχε προλαβει ομως,και ειχε σφαξει κοσμο και λαο. Και μη μου πεις,οτι κατι κερδισε η ανθρωποτητα απο αυτη τη σφαγη. Ο Ναπολεων ηλθε μετα,που ξαναρχισε τη σφαγη,μεχρι που τον μαντρωσαν οι Εγγλεζοι,και καλα τουκαναν. Τα ιδια και στην Ελληνικη επανασταση.Εμφυλιος επακολουθησε και αν δεν ηταν οι ξενοι με το Ναυαρινο,..."κακά" ελευθερια θα βλεπαμε. Χωρια του οτι οι φοροι που πληρωνανε οι Ελληνες,μετα, στην ελληνικη κυβερνηση,ηταν περισσοετεροι,απο ο,τι δινανε στους Τουρκους. Και για το Πολυτεχνειο,τι ακριβως εγινε,γιατι εγω δεν το καταλαβα; Μπουκαρανε τα τανκς,και τους πηρανε φαλαγγι,και αν δεν αλλαζε η κυβερνηση,με την πτωση τπυ Παπαδοπουλου,και την ανοδο του ανεγκεφαλου Ιωαννιδη,δεν θα γινοταν το δραμα της Κυπρου,και θα ειχε συνεχιστει η ζωη,με το Μαρκεζινη Πρωθυπουργο. Γιατι μη μου πεις οτι πιστευεις κι εσυ το φοβερο,οτι δηλαδη το Πολυτεχνειο,εδιωξε τη Χουντα,γιατι θα καγχασω. Ασε λοιπον τους ηρωισμους,και κοιτα να δεις τι γινεται γυρω σου,που βαρανε τα τυμπανα της κρισης,που στην Ελλαδα εχει ηδη εγκατασταθει,και αν δεν προσεξουμε,σε βλεπω να μαζευεις λεμονοκουπες στα σκουπιδια,οπως κανανε καποτε οι Αθηναιοι,επι Κατοχης. Αλλα αυτα για σενα,ειναι αγνωστα,ε;Για ρωτα καναν παλιο να σου πει. Νομιζεις οτι με ενα γιουρουσι,με μια απεργια,θα καταλαβετε τα "Χειμερινα Ανακτορα",και καθαρισατε,το ζητημα λυθηκε,ετσι. Τι να σου πω δυστυχισμενε,σε λυπαμαι.
Ουίνστον Τσόρτσιλ
29/06/2010 07:19
Α βρε ΚΚΕδες. Δεν καταλαβαίνετε από δημοκρατία (άλλωστε όπου εφαρμόστηκε ο κουμουνισμός υπήρξε στυγνή δικτατορία) και όποιος σας συμπεριφερθεί δημοκρατικά βρίσκει το μπελά του. Δυστυχώς αυτό αποδεικνύεται για άλλη μια φορά.
DK
29/06/2010 02:28
@αντωνης, είπες ότι αφού εμείς θέλουμε ανταγωνισμό, το ίδιο κάνουν και οι ναυτεργάτες...ανταγvνίζονται. Σου απάντησα ότι αυτό που θέλουμε εμείς είναι ευγενής ανταγωνισμός μέσα στα πλαίσια της ισονομίας και άρα της τήρισης των νόμων. Μου απαντάς ότι δεν σου αρέσουν οι νόμοι. Όμως αυτό είναι εκτός θέματος. Το θέμα είναι ότι πρώτον έκανες λάθος όταν είπες ότι <<εμείς>> θέλουμε μόνο ανταγωνισμό. <<Εμείς>> θέλουμε και τήρηση των νόμων και ανεξάρτητη δικαιοσύνη και δημοκρατία, με λαική εντολή που να νομιμοποιεί τους θεσμούς. Δεύτερον, είναι (κατά την πολύ ταπεινή μου άποψη) τουλάχιστον βλακώδες να βάλεις κατά του νομικού συστήματος που έστω και ατελώς έχει ώς βάση την ισονομία και τη δημοκρατία. Γιατί όταν δεν υπάρχουν νόμοι, ποιος κερδίζει; Οι αδύνατοι; Σκέψου τι λες, βάλτα κάτω και μετά ελα να πεις σε μας τους <<ανεγκέφαλους>> τις απόψεις σου.
the insider
29/06/2010 01:02
ευτυχωs που στην γαλλικη επανασταση δεν ζητησαν την γνωμη ...εισαγγελεα...
ευτυχωs που για την ελληνικη επανασταση δεν γνωμοδοτησε το ...πρωτοδικειο τριπολιτσαs...
ευτυχωs που την πρωτομαγια του σικαγο δεν ρωτησαν τον ...σεριφη...
ευτυχωs που για την εθνικη αντισταση δεν ρωτησαν τουs τοτε ...δημοσιογραφουs...
ευτυχωs που στο πολυτεχνειο δεν ζητησαν ...σφυγμομετρηση και την γνωμη του ...gold

δυστυχωs που καποιοι τωρινοι μεγαλο<<δημοσιογραφοι>>-ξερουν ...αυτοι(ε παυλο?,ε ολγα?)-επιβεβαιωνουν το ρητο:που εισαι νιοτη που ΄λεγεs,πωs θα γινομουν αλλωs...

ΟΛΟΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ!!
ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΣΤΟΥΣ ΝΑΥΤΕΡΓΑΤΕΣ!!!
Andreas Belgium
29/06/2010 00:52
Το ΠΑΜΕ αυριο θα αλλαξει ονομα.... θα λεγεται.. ΔΕΝ ΠΑΜΕ!
ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ
29/06/2010 00:26

Να επεμβουν τα ΜΑΤ αμεσα.
Αλεξανδρος Αθ.
29/06/2010 00:17
@ Μαρκος Μ. 28/6/2010 21:48, δηλαδη θελεις να μας πεις πως οι αγωνες του ΠΑΜΕ μας φορτωσαν να πληρωνουμε 32 μουσικους, μια ολοκληρη ορχηστρα που ειναι αχρηστη? Και εμεις πρεπει να χαρουμε για αυτο? Που παιζουν αυτοι? σε πανηγυρια και στις εμφανισεις του δημαρχου? Μα εδω κανουμε προσπαθεια να απολυσουμε εστω και εναν δημοσιο υπαλληλο, να μειωθει το ελλειμμα του δημοσιου, και εσυ χαιρεσαι που μας φορτωσατε 32 μη παραγωγικους υπαλληλους... Για αυτο δεν θα παμε ποτε μπροστα...
ΛΟΓΙΣΤΗΣ
29/06/2010 00:02

Ο κατωτατος μισθος ναυτεργατη ειναι

2300 ευρω
ZERO
28/06/2010 23:14
Παναγούλη τα γραφόμενά σου παρατραβάνε...

Σαν τις ομιλίες του Κάστρο είναι...δεν πιάνεις δουλειά σε κανένα ριζοσπάστη?

Εύχομαι να κάνουν τη δουλειά τους αύριο αστυνομία - λιμενικό - διακαιοσύνη...

Μπαγλαρώστε τις συμμορίες του Περισσού!!!
Αλεκος Παναγουλης
28/06/2010 23:08
Ο Σπανος είπε, ακόμα, ότι ο ίδιος και η εταιρεία του από πατριωτικό καθήκον και με ίδια κεφάλαια επένδυσαν στην ελληνική ακτοπλοΐα. Ισχυρίστηκε ότι τα ταξικά σωματεία υποχρέωσαν το πλήρωμα σε κινητοποιήσεις παρά τη θέλησή του και υπονόησε βρώμικα ότι οι αγώνες που έγιναν στο πλοίο υποκρύπτουν τη συνδιαλλαγή της ΠΕΜΕΝ και του ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ με άλλες ανταγωνιστικές εταιρείες, που ήθελαν την Καλλίστη εκτός παιχνιδιού. Εν κατακλείδι, ισχυρίστηκε ότι ο ίδιος ήταν ιδανικός εργοδότης, ότι κανένας από τους ναυτεργάτες των πλοίων του δεν ήθελε να κινητοποιηθεί και ότι η παρέμβαση των ταξικών δυνάμεων ήταν αυτή που τον υποχρέωσε τελικά να μεταφέρει τα πλοία του στην Ιταλία. Τα κοράκια της τηλεόρασης του Αλαφούζου, όπως ήταν αναμενόμενο, υιοθέτησαν πλήρως τις ψευτιές του στην αντιΚΚΕ προπαγάνδα τους. Τι δεν είπε όμως ο Σπανός, ούτε βεβαίως οι δαιμόνιοι αντιΚΚΕ ρεπόρτερ Λυριτζοοικονόμοι και ποια είναι η πραγματικότητα για τα καράβια και τις επιχειρήσεις του; Ορισμένα χαρακτηριστικά παραδείγματα:
Αλεκος Παναγουλης
28/06/2010 23:06
Αυτά είναι μερικά μόνο από τα κατορθώματα του πατριώτη εφοπλιστή Σπανού, που ήθελε ναυτεργάτες απλήρωτους και αναλώσιμους για να κονομάει. Και γίνεται διπλά προκλητικός, όταν λέει πως για την καλή του την καρδιά επένδυσε στην Ελλάδα και πως τον έδιωξε η δράση των ΠΕΜΕΝ - ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ και όχι η ανάγκη να κονομήσει περισσότερα, όπως προκύπτει από τα παραπάνω παραδείγματα. Αυτό είναι το εφοπλιστικό κεφάλαιο στην ακτοπλοΐα: Κατακρεουργεί δικαιώματα και συκοφαντεί όποιον υπερασπίζεται ακόμα και το στοιχειώδες κεκτημένο να καταβάλλονται οι μισθοί των ναυτεργατών. Σ'' αυτά τα παράσιτα δίνουν καθημερινά μικρόφωνο δημοσιογράφοι τύπου Λυριτζή και Οικονόμου, που έχουν αναλάβει έμμισθη εργολαβία να συκοφαντούν το κίνημα. Ο λαός όμως, μέρα με τη μέρα, τους παίρνει ολοένα και περισσότερο χαμπάρι. Και θα είναι αυτός, που, τελικά, θα βάλει τα πράγματα στη θέση τους.
Αλεκος Παναγουλης
28/06/2010 23:06
- Το Γενάρη, τον Απρίλη, το Μάη και τον Ιούνη του 2009, οι ναυτεργάτες του Σαρδηνία Βέρα, στη γραμμή Πειραιάς - Ικαρία, έκαναν επίσχεση εργασίας για να διεκδικήσουν δεδουλευμένα που παράνομα παρακρατούσε ο Σπανός. Ιδια ήταν η κατάσταση και στο άλλο πλοίο του Σπανού, το Κόρσικα Εξπρές ΙΙΙ, το οποίο παρέμενε ακινητοποιημένο στο λιμάνι της Αλεξανδρούπολης και οι ναυτεργάτες του έκαναν δημόσια έκκληση για φαγητό, αφού ο εφοπλιστής τους είχε εγκαταλείψει στην τύχη τους. - Το Δεκέμβρη του 2008, σε αίτημα των ναυτεργατών του Σαρδηνία Βέρα να πληρωθούν τα δεδουλευμένα τους, ο πλοιοκτήτης έδωσε τραπεζική επιταγή, η οποία όμως ήταν ακάλυπτη! - Τον Οκτώβρη του 2008, ο Σπανός απέλυσε ναυτεργάτη εν πλω! - Ο Σπανός χρωστούσε τα κερατιάτικά του και στο ΝΑΤ. Μάλιστα, οι οφειλές του είχαν φτάσει σε τέτοιο σημείο, ώστε τον Απρίλη του 2009 η διοίκηση του ΝΑΤ αναγκάστηκε να εκδώσει απαγόρευση ελευθεροπλοΐας στο πλοίο Σαρδηνία Βέρα. Από τα επίσημα στοιχεία του ΝΑΤ, για το Σαρδηνία ο εφοπλιστής όφειλε μέχρι εκείνη τη στιγμή 250.000 ευρώ εισφορές στο ΝΑΤ και άλλα 14.266,11 ευρώ στο Κεφάλαιο Ασφάλισης Επιβατών και Οχημάτων (ΚΑΕΟ), χρήματα που έχει εισπράξει από τα εισιτήρια και τα έχει παρακρατήσει. - Οι υπάλληλοι της εταιρείας παραμένουν ακόμα και σήμερα απλήρωτοι για μεγάλο μέρος των δεδουλευμένων και των αποζημιώσεών τους, αφού ο εφοπλιστής εγκατέλειψε τη δραστηριότητά του στην Ελλάδα χωρίς να τους καταβάλει τα οφειλόμενα.
Αλεκος Παναγουλης
28/06/2010 23:04
Οι Λυριτζοοικονόμοι του Αλαφούζου έβγαλαν χτες στην εκπομπή τους στον ΣΚΑΪ τον εφοπλιστή Σπανό, της εταιρείας Καλλίστη. Πρόκειται για την εταιρεία με ιταλική σημαία που δραστηριοποιήθηκε για ένα διάστημα στη γραμμή Πειραιάς - Ικαρία. Όταν, όμως, το δρομολόγιο έγινε ασύμφορο για τα κέρδη της, εγκατέλειψε το νησί! Ο Σπανός, παίρνοντας την πάσα από τα παπαγαλάκια του Αλαφούζου, υπονόησε ότι οι δουλειές πήγαιναν μια χαρά, μέχρι την ώρα που στο πλοίο άρχισαν να παρεμβαίνουν τα ταξικά ναυτεργατικά σωματεία ΠΕΜΕΝ και ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ.
Αλεκος Παναγουλης
28/06/2010 23:03
Η κυρία Τρέμη και οι κ. κ. Πρετεντέρης, Τσίμας, Καψής φιλοξένησαν στο χτεσινό δελτίο τους τον κύριο Γαλανάκη, εκπρόσωπο της ΑΝΕΚ (συμφερόντων ενός εκ των ιδιοκτητών του Mega, του κ. Βαρδινογιάννη). Είναι αξιοσημείωτο ότι καθ'' όλη τη διάρκεια του δεκάλεπτου εκ μέρους του κ. Γαλανάκη εφοπλιστικού διαγγέλματος (με βασική ιδέα ότι νόμος είναι το δίκιο του εφοπλιστή), οι έγκριτοι και έγκυροι δημοσιογράφοι δεν αποτόλμησαν ούτε μία διακοπή του ομιλούντος, τον παρακολουθούσαν πειθαρχημένοι, ακίνητοι και φυσικά εντελώς αμίλητοι. Εφόσον ο εθνικός εργολάβος (και νυν εφοπλιστής) κ. Μπόμπολας, επίσης εκ των μεγαλοϊδιοκτητών του Mega, αγοράσει κι άλλα 6 βαποράκια, την επόμενη φορά που θα καλέσουν τον κύριο Γαλανάκη στο δελτίο τους, κάτι μας λέει ότι η κυρία Τρέμη και οι κ. κ. Πρετεντέρης, Τσίμας, Καψής είναι σε θέση να αποδείξουν πως είναι ικανοί να απολαύσουν - παραμένοντας εξίσου ακίνητοι, εξίσου αμίλητοι και εξίσου πειθαρχημένοι - ακόμα κι ένα εικοσάλεπτο διάγγελμά του.
αντωνης
28/06/2010 23:02
@Ο θειος απ το Σικαγο 28/6/2010 20:45 Η αγορα, θειε, δεν ειναι κατι το φυσικο, και δεν διεπεται απο φυσικους νομους, αλλα απο ανθρωπινους για αυτο κανε μου την χαρη και πες τιποτα σοβαρο.. Αμπελοφιλοσοφιες και μεγαλοστομφες οικονομικες αναλυσεις του καφενε, τις εχω βαρεθει.
Σωτήρης
28/06/2010 22:51
Είναι απίστευτες οι μπουρδολογίες που γράφονται εδώ πέρα.

Καταρχάς μιλούν για την άρση του καμποτάζ σαν να είναι κάτι κακό, ενώ στην ουσία διευκολύνει την μείωση της ανεργίας και εξασφαλίζει περισσότερες επιλογές εργασίας ακόμα και για τους ναυτεργάτες.

Δεύτερον ξεχνάμε ότι είναι υποχρέωση μας από την στιγμή που είμαστε στην Ε.Ε. και η συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού διάλεξε να είμαστε μέσα στην ριμάδα.

Τρίτων υπάρχουν ακόμα από ότι βλέπω εδώ μερικοί νοσταλγοί του υπαρκτού σοσιαλισμού ότι χειρότερο δηλαδή έχει εφαρμοσθεί ως σύστημα στην ανθρωπότητα μετά τον φασισμό (και με πολύ μικρή διαφορά).

Τέταρτον απίστευτη παραπληροφώριση και ψεύδη, σε περίπτωση χρεοκοπίας οι πρώτοι που θα την πληρώσουν δεν είναι η πλουτοκρατία αλλά ο φτωχός λαός.

Πέμπτον όλοι αυτοί που κόπτονται για τα δικαιώματα του εργάτη (λέμε τώρα) δεν μας λένε τι προτείνουν. Δεν ξέρουν ότι σε καιρό κρίσης πρώτη προτεραιότητα είναι η διατήρηση των θέσεων εργασίας και όχι η διατήρηση των μισθών;

Αλλά ο δογματισμός φανατισμός και η έλλειψη αντίληψης της πραγματικότητας οδηγεί σε σκοταδιστικές και συνομοσιολογικές ερμηνείες της πραγματικότητας δείτε για παράδειγμα τα γραφόμενα του Παναγούλη (παρεμπίπτοντος αν ζούσε ο αληθινός θα είχε φρίξει με αυτά που γράφονται στο όνομα του)
Peter Papas
28/06/2010 22:51
Παρακαλώ τα στελέχη του ΚΚΕ να μην κάνουν copy/paste την κατήχηση του ριζοσπάστη. Θα παρακαλούσα επίσης να μην γράφουν τόσο ίδια σχόλια!! Σχεδόν φαίνεται σαν να τα γράφει το ίδιο πρόσωπο!!
Πειραιωτης Μαουνιερης
28/06/2010 22:45
Κυρ Αλεκο,η μιση αληξθεια,ειναι χειροτερη απο ψεμμα. Οι ναυτικοι μειωνονται,γιατι απλουστατα δεν θελει να παει κανείς για ναυτικος.Τελος. Αμα δεν το ξερεις αυτο,τραβα να ρωτησεις στη Σχολη Εμποροπλοιαρχων,ή οπως αλλοιως τη λενε τωρα. Παλια,οταν ημουν εγω μαθητης,εκει,πηγαινανε εξυπνα παιδια,αφου ο συναγωνισμος,ηταν πολυ μεγαλος,και η πειθαρχεια στη Σχολη Στρατιωτικη.(Θυμησου την ταινια με τον Κωστανταρα και την Κοντου). Σημερα,ενω ζητανε ναυτικους για τα ποντοπορα,δεν παει κανεις,και ολοι θελουν να πανε στα ακτοπολοικα. Αλλα αυτα,δε σε συμφερει να γραφονται,ετσι; Η αληθεια,δεν ειναι ασπρο μαυρο,οπως νομιζει παντα το κκε,εχει και αλλες αποχρωσεις. Αλλα αυτα δεν θελει να τα ξερει,και γι αυτο τελικα,μενει στο 7%,παρ ολη την κριση.
Ουτε σε εξοριες ουτε σε φυλακες ποτε τους δεν λυγισαν οι κομμουνιστες
28/06/2010 22:25
Καλα ας γραφουν οτι θελουν οι αγανακτισμενοι του αλαφουζου εδω μεσα...Αυριο δεν θα κουνηθει πλοιο.Και αυτο το λεμε ξεκαθαρα για να μην λενε ορισμενοι οτι ταλαιπωρηθηκαν αδικα... Υγ,νομιζετε οτι με μερικες ανωνυμες απειλες ή μερικα γιαουρτια θα φοβηθουμε?Δεν πα να μας δικασετε,εμεις θα ειμαστε εδω περα και θα αντιστεκομαστε στην βαρβαροτητα του ΔΝΤ.
Δεν
28/06/2010 22:23
Δεν με ενδιαφερει αν οι απεργοι ειναι κομματοσκυλα του κκε κομματοσκυλα της νδ αναρχικοι ή απολιτικοι.Με ενδιαφερει το γεγονος οτι απεργησαν.Δεν με αφορουν οι εκλογικοι συσχετισμοι.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι η ταξικη συγκρουση παγκοσμιως.Η συγκρουση ολων των μικρομεσαιων του πλανητη με αυτο το 10% του πληθυσμου που εχει στα χερια του το 90% του παγκοσμιου πλουτου.Αυτο με αφορα και οχι αν απο πισω κρυβεται το κκε ή οι νεφελιμ. Ολοι στην απεργια.
ξηξκ
28/06/2010 22:17
Καλα οσοι νομιζουν οτι η κινα εχει κομμουνισμο ειναι απλα βλακες.Η κινα εχει ελευθερη αγορα συνδυασμενη με πολιτικο ολοκληρωτισμο ακριβως για να καταστελει τις οποιες εργατικες διεκδικησεις....Αυτο ειναι αλλωστε και το οραμα της ελευθερης αγορας...Μηδεν δημοκρατια και δικαιωματα και τα κεφαλια μεσα....Ολοι στους δρομους ρε.
Παππους απο την βενεζουελα...
28/06/2010 22:15
Και δεν μου λες ρε "Θειος απο το Σικαγο"...Τι γινεται αμα γινουν απεργιες και διεκδικησεις και στα μερη που θα παει ο καπιταληστης?Οπως τωρα,που γινονται απολυτως επιτυχημενες απεργιες στην κινα και στο μπαγκλαντες...Για να σε δω τωρα.. Υγ, στην κινα και στο μπαγκλαντες οι εργατες πετυχαινουν σε διαφορα εργοστασια αυξησεις απο 10 εως και 40% ενω ηδη στην κινα θα αρχισουν να ισχυουν για πρωτη φορα συλλογικες συμβασεις σε καποιες επιχειρησεις!!!
ΒΑΣΙΛΗΣ
28/06/2010 22:05
Δεν είδα κανένα απο εσάς τους δήθεν αγανακτισμένους γκοτζαμάνηδες να φρίξατε ποτέ για το ότι η εργοδοσία με απειλές και απολύσεις δεν με αφήνει να ασκήσω το δικαιωμα μου να απεργήσω. Ουτε φωνάξατε όταν οι εφοπλιστές ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ αφήνυν νησια αποκλεισμένα για 2 και 3 μήνες εκβιάζοντας επιδοτήσεις και φοροαπαλλαγές; ΑΛΛΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΑΥΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ..σας πήραμε χαμπάρι. ΠΙΣΩ ΣΤΑ ΤΡΙΚΥΚΛΑ ΣΑΣ. ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ σε ολους τους απεργούς και όσο για εσάς το κρίμα σε εσάς και τα παιδιά σας
Yiannis . A
28/06/2010 21:55
Εχει παραγινει η κατασταση με τις απεργειες.Κανετε κακο στον τοπο, αν δε σας αρεσει η δουλεια σας βρειτε αλλου , εχω βαρεθει να ακουω οτι δεν υπαρχει δουλεια... Μια χαρα δουλεια υπαρχει αρκει να ξερεις να κανεις κατι , ολοι κοιτανε να χωθουν σε καμια θεσουλα και να λουφαξουν χωρις να παραγουν ..φτανει πια .
GOLDEN BOY
28/06/2010 21:50
@DK 28/6/2010 19:50

Θαυμαζω την υπομονη σου που προσπαθεις να κανεις συζητησε με κκεδες. Χαμενος κοπος! Τους εχει καει και το τελευταιο εγκεφαλικο κυτταρο!
Αλεκος Παναγουλης
28/06/2010 21:49
Το ελληνικό χρηματιστικό κεφάλαιο με τη μορφή τραπεζών ταυτίζεται σε επιδιώξεις και συμφέροντα με το διεθνές χρηματιστικό κεφάλαιο των τοκογλύφων ως τοκογλυφικό τους παράρτημα ενάντια στο λαό. Το σκοτεινό δράμα παράδοσης της Ελλάδας, του λαού της, στο αδηφάγο κεφάλαιο, συντελείται από υποκείμενα όπως ο υπουργός Οικονομίας με εντολή και κάλυψη του πρωθυπουργού. Είναι γελοιότητα πρωτοκλασάτα στελέχη του ΠΑΣΟΚ, που δε φέρονται μπλεγμένα σε σκάνδαλα, να σιωπούν μπροστά στο δράμα του ελληνικού λαού. Μπροστά σε αυτή την αντιλαϊκή έπαρση οι Λακεδαιμόνιοι έστω και μόνοι προχωρούν. Οι Ιαβέρηδες, οι Κοτζαμάνηδες δε θα περάσουν.
Μαρκος Μ.
28/06/2010 21:48
περισι 32 μουσικοι στο Δημο Πατρας 12 χρονια ανασφαλιστοι απολυθηκαν απο το Φουρα(Πασοκ). μετα απο 6 μηνες αγωνων,με το ΠΑΜΕ,τους πηραν πισω. ο αγωνας τους συνεχιζεται για ασφαλιση κ μονιμοποιηση.στις κινητοποιησεις συμμετειχαν περιπου οι 25,οι υπολοιποι 7 απλα δε γουσταραν να συμμετεχουν.ο αγωνας των 25 ειχε αποτελεσμα και πηραν πισω στη δουλεια ΚΑΙ τους 32.ερωτηση:επρεπε να παρουν στη δουλεια και τους αλλους η να ζητησουν να παρουν μονο αυτους καθως ΜΟΝΟ αυτοι αγωνιστηκαν...;;ρητορικη...αφηστε τις εχθροτητες για τους ναυτεργατες και δειξτε αλληλεγγυη στον αγωνα τους,ερχεται η σειρα ΟΛΩΝ για να μας τα παρουν ΟΛΑ. σημ:τα 2 αυτα σωματεια που συμμετεχουν στην απεργια εχουν εργαζομενους μηχανικους και κατωτερους μηχανικους.Δηλαδη ποιος απο εσας θα ταξιδευε-οχι για καπου μακρια αλλα για την Αιγινα-χωρις να υπαρχει μηχανικος (ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΕΡΓΕΙ) στο πλοιο;;; Οι εφοπλιστες παντως τα καραβια τους εστω κ μονο με τον καπετανιο θα το ξεκινουσαν γτ δε θελουν να χασουν ουτε €...
GOLDEN BOY
28/06/2010 21:46
Ναι ρε!! Το 95% του Ελληνικου λαου ειμαστε πλουτοκρατες και εφοπλιστες! Α ρε ξυλο που θα φατε αυριο σταλινικα αποβρασματα!!
Αλεκος Παναγουλης
28/06/2010 21:46
Σύμφωνα με στοιχεία του ΥΕΝ, ότι το 1981 τα πλοία υπό ελληνική σημαία (άνω των 100 κ.ο.χ.) ήταν 3.710, το 1983 ήταν 3.169,το 1986 ήταν 2.255, το 1990 ήταν 1.814. Οι μειώσεις των οργανικών συνθέσεων συνεχίστηκαν, και το 2005 τα πλοία με ελληνική σημαία ήταν πλέον 1.491. Το Φλεβάρη του 2010 ήταν 969 στα οποία περιλαμβάνονται και 189 υπό ναυπήγηση! Το 1990 τα ελληνόκτητα πλοία ήταν 2.456, το 2005 έφτασαν τα 3.338 και το 2010 είναι 3.996 πλοία. Οι Ελληνες (δεν είναι ζήτημα Ελλήνων ναυτικών μόνο) ναυτικοί το 1981 από 85.000 έφτασαν το 1990 τους 26.766, στο τέλος του 2009 - σύμφωνα με τα στοιχεία του προϋπολογισμού του ΝΑΤ του 2010 - ήταν 19.770, χωρίς σε αυτούς να υπολογίζεται πόσοι είναι άνεργοι.Ωστόσο οι Ελληνες εφοπλιστές σήμερα, εν μέσω κρίσης, παραμένουν πρώτοι σε δύναμη, ελέγχοντας το 8% του παγκόσμιου στόλου σε αριθμό πλοίων και το 15% της παγκόσμιας χωρητικότητας! Οι παραγγελίες τους, ακριβώς την σημερινή περίοδο ανέρχονται στα 748 πλοία, από τα οποία βέβαια εδώ δεν κατασκευάζουν ούτε κουπί. Να σημειωθεί ακόμα ότι οι εφοπλιστές δεν πληρώνουν φόρο ούτε 1%!
Αλεκος Παναγουλης
28/06/2010 21:44
Προκειμένου να δικαιολογήσουν το καθεστώς της ασυδοσίας και των προνομίων, κάθε φορά οι απολογητές των εφοπλιστών, όπως αυτοί που αγωνιούν για την πλήρη και άμεση εφαρμογή του καμποτάζ, ισχυρίζονται, ότι προνόμια προς τους εφοπλιστές, σημαίνει πολλά πλοία στην ελληνική σημαία, άρα πολλές θέσεις απασχόλησης για τους Ελληνες ναυτεργάτες. Πέρα από τα στοιχεία που ήδη αναφέρθηκαν για το πόσο... αυξήθηκαν οι θέσεις εργασίας στην ακτοπλοΐα, αξίζει να αναφερθούν συνοπτικά τα οφέλη υπέρ των ναυτεργατών, από τα ίδια τα αποτελέσματα της εφαρμογής του Ν.2687/53 στα ποντοπόρα πλοία. Σύμφωνα με το νόμο αυτό - πέρα από τα άλλα τρελά προνόμια που καθορίζει και αποτελεί τη βάση πάνω στην οποία χτίστηκε ολόκληρο το προκλητικό νομικό πλέγμα που προστατεύει ως ιερό και όσιο τα εφοπλιστικά συμφέροντα, όπως για παράδειγμα οι φοροαπαλλαγές τους, που υπολογίζονται περίπου σε 59 - καθορίζονται κάθε φορά με αυθαίρετο τρόπο οι οργανικές συνθέσεις κατά παρέκκλισιν των κειμένων διατάξεων και αυτής έτι της δημοσίας τάξεως. Ετσι το 2005 ο υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας της ΝΔ, Μ. Κεφαλογιάννης, επέβαλε τη 10η στη σειρά από το 1981 μείωση των οργανικών συνθέσεων των ποντοπόρων πλοίων με βάση την τροποποίηση του όρου 8 του άρθρου 13 του Ν/Δ 2687/53 των Εγκριτικών Πράξεων Νηολόγησης. Με βάση την τροποποίηση αυτή, κατά παρέκκλιση των οικείων διατάξεων, έδωσε έγκριση ώστε στην οργανική σύνθεση των φορτηγών (στερεά φορτία χύδην, συσκευασμένα ή σε εμπορευματοκιβώτια) και δεξαμενόπλοιων (πετρελαιοφόρα) από 3.000 μέχρι 30.000 κ.ο.χ. (κόρους ολικής χωρητικότητας) να μείνουν πλέον 4Ελληνες ναυτεργάτες, δηλαδή ναυτεργάτες με πλήρη δικαιώματα, στους 15 (σύνολο πληρώματος), από 8 Ελληνες που είχαν εγκριθεί με τις προηγούμενες μειώσεις των οργανικών συνθέσεων που είχε επιβάλει η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Στα πλοία από 30.001 ως 80.000 κ.ο.χ. έμειναν 5 Ελληνες από 9 σε σύνολο 14 ναυτεργατών πλήρωμα και από 80.001 κ.ο.χ. και πάνω 6 Ελληνες από 10, σε σύνολο 16 ναυτεργατών πλήρωμα.
Αλεκος Παναγουλης
28/06/2010 21:43
Αυτό που τώρα εκκρεμεί κατά τους εφοπλιστές είναι η εφαρμογή του Κανονισμού 3577/92 και σε βάρος των πληρωμάτων. Ο πρόεδρος της Ενωσης Επιχειρήσεων Ναυτιλίας, Απ. Βεντούρης, δεν κρύβει λόγια. Σε κάθε δήλωσή του θέτει ευθέως την επάνδρωση των ακτοπλοϊκών πλοίων με πληρώματα χαμηλόμισθα, ανασφάλιστα. Να καθορίζεται από τους εφοπλιστές με βάση την κερδοφορία τους πότε, πού και με πόσους ναυτεργάτες θα δρομολογούν τα πλοία. Που σημαίνει πλήρης απορύθμιση των ακτοπλοϊκών συγκοινωνιών και χαριστική βολή σε βάρος της ασφάλειας της ανθρώπινης ζωής στη θάλασσα.
Αλεκος Παναγουλης
28/06/2010 21:42
Τα στοιχεία από τις σοβαρές συνέπειες που έχει επιφέρει η σταδιακή άρση του καμποτάζ στην ακτοπλοΐα προειδοποιούν για το πόσο τραγική θα είναι η συνέχεια: Μετατράπηκε σε πολυτελή κρουαζιέρα το κόστος για ένα ακτοπλοϊκό ταξίδι που είναι ζωτικής ανάγκης για τους κατοίκους των νησιών, εκτινάσσοντας από το 2001 ως και φέτος τις τιμές των εισιτηρίων σε ποσοστά που ξεπερνούν το 400%! Μετατρέποντας ταυτόχρονα σε άπιαστο όνειρο και κάθε δυνατότητα της εργατικής λαϊκής οικογένειας στην ξεκούραση. Η κυβέρνηση της ΝΔ το 2006 ενισχύοντας τον επαίσχυντο νόμο του ΠΑΣΟΚ κατάργησε ακόμα και την 35ετία στο όριο ηλικίας των ακτοπλοϊκών πλοίων, δηλαδή όλα τα υπερήλικα σαπάκια εν πλω και όποιον πάρει ο χάρος... Οι εφοπλιστές έχουν επιδοθεί σε όργιο αυθαιρεσιών, κουρελιάζοντας τις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας των ναυτεργατών, επιβάλλοντας εργασιακές συνθήκες γαλέρας, φτάνοντας ακόμα και στο σημείο να αμφισβητούν και το αυτονόητο δικαίωμά τους να παίρνουν τους μισθούς τους. Εφτασαν να ακινητοποιούν, χωρίς να λογοδοτούν, τα πλοία τη χειμερινή περίοδο (επειδή δε βγάζουν μεγάλο κέρδος), καταδικάζοντας νησιά στον εφιάλτη της απομόνωσης. Μόνο το 2009 έδεσαν με το έτσι θέλω και χωρίς καν να λογοδοτήσουν κοντά 20 πλοία, επειδή αυτό επιβάλλει η θωράκιση της κερδοφορίας τους, πετώντας στη στεριά κοντά 2.000 ναυτεργάτες. Και από πάνω για τις υπηρεσίες που προσφέρουν, από το 2002 ως φέτος έχουν πάρει πάνω από 400 εκατομμύρια ευρώ επιδοτήσεις, δηλαδή ζεστό χρήμα από τις τσέπες των εργαζομένων.
Αλεκος Παναγουλης
28/06/2010 21:42
Η άρση του καμποτάζ δεν είναι κάτι καινούργιο. Εχει αρχίσει να εφαρμόζεται σταδιακά στα ακτοπλοϊκά πλοία από το 2001 και μάλιστα συνοδευόμενη από μια τεράστια αθλιότητα. Το 2001 ψηφίστηκε από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ ο Νόμος 2932, με τον οποίο άλλαξε πλήρως το θεσμικό πλαίσιο των ακτοπλοϊκών συγκοινωνιών και έθεσε τις βάσεις για να αρχίσει η σταδιακή εφαρμογή του Κανονισμού 3577. Η κυβέρνηση τότε του ΠΑΣΟΚ με υπουργό Εμπορικής Ναυτιλίας τον Χρ. Παπουτσή, για να μπορέσει να ψηφίσει αυτό το νομοθετικό έκτρωμα, πάτησε πάνω στο ναυάγιο του επιβατηγού - οχηματαγωγού σαπιοκάραβου ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ, πάτησε πάνω στα 81 πτώματα που κατάπιε το σαπάκι, λέγοντας ότι με την απελευθέρωση θα ενισχυθεί ο υγιής ανταγωνισμός και θα έρθουν καινούργια ασφαλή πλοία στις ακτοπλοϊκές συγκοινωνίες. Το αποτέλεσμα ήταν το ξέσπασμα του άγριου ανταγωνισμού μεταξύ των εταιρειών, να δημιουργηθούν στις ακτοπλοϊκές συγκοινωνίες μονοπωλιακές καταστάσεις, η ένταση της ασύδοτης δράσης των εφοπλιστών και να είναι όλα έτοιμα σήμερα για νέα ΣΑΜΙΝΑ.
Αλεκος Παναγουλης
28/06/2010 21:41
Ο Κανονισμός που έχει επικρατήσει με τη φράση άρση του καμποτάζ, που σημαίνει άρση κάθε περιορισμού, απελευθέρωση, αυτή την περίοδο επιχειρείται από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ να εφαρμοστεί πλήρως καταρχήν στα κρουαζιερόπλοια και ήδη προωθεί στη Βουλή σχετικό νομοσχέδιο. Ηταν σαφής άλλωστε η δήλωση του πρωθυπουργού κατά την επίσκεψή του στα Ποσειδώνια στις 9 του Ιούνη. Είπε χαρακτηριστικά: Η κυβέρνηση στέκεται δίπλα στη ναυτιλία και είναι αποφασισμένη να πάρει άμεσα μέτρα, όπως η άρση του καμποτάζ κάτι που θα βοηθήσει σημαντικά και στην περαιτέρω ανάπτυξη του τουρισμού μας και ειδικότερα του Εκθεσιακού Τουρισμού, που δύναται να έχει τεράστια οφέλη για την ελληνική οικονομία.
AGGELOS
28/06/2010 21:39
Θα πληγεί λένε ο τουρισμος....τέτοιο ανέκδοτο είχα χρόνια να ακούσω... Η ξανθά που την περασμένη εβδομάδα έβριζε κηφήνες τους ναυτεργάτες είναι δυνατόν να ξανακατέβει στο λιμάνι ή φοβάται μήπως ο αέρας χαλάσει την κόμη της?
Αλεκος Παναγουλης
28/06/2010 21:39
Ο Κοινοτικός Κανονισμός 3577/92 που κωδικοποιεί στη θάλασσα τις τέσσερις ελευθερίες (κίνησης κεφαλαίων, εμπορευμάτων, υπηρεσιών και εργατικού δυναμικού, χωρίς εθνικούς περιορισμούς και κοινωνικές δεσμεύσεις) του κεφαλαίου - βασική αρχή της Συνθήκης του Μάαστριχτ, την οποία εκτός από ΝΔ και ΠΑΣΟΚ υπερψήφισε και ο ΣΥΝ - προβλέπει για ό,τι αφορά στην επάνδρωση των πλοίων, ότι στο εξής θα ισχύει η νομοθεσία της κοινοτικής σημαίας που φέρει το πλοίο και όχι η νομοθεσία του κράτους υποδοχής, στην προκειμένη περίπτωση της Ελλάδας. Τι εργατική νομοθεσία έχει, ας πούμε η... Μάλτα, της οποίας τη σημαία φέρει το κρουαζιερόπλοιο ΖΕΝΙΤΗ; Τι νομοθεσία έχει πια για τα πληρώματα η σημαία Αγγλίας την οποία φέρουν τα ανασφάλιστα σύγχρονα δουλεμπορικά επιβατηγά - οχηματαγωγά πλοία ROPAX 1 και 2 που έχουν ακινητοποιήσει οι ναυτεργάτες στην Κόρινθο; Ακριβώς το νόμο του δουλέμπορου (σε τέτοιες χώρες η απελευθέρωση έχει ήδη προχωρήσει την τελευταία δεκαετία. Πχ στην Ολλανδία, προβλέπεται μόνο ένας ναυτεργάτης με συγκροτημένα δικαιώματα, ο καπετάνιος...).
Αλεκος Παναγουλης
28/06/2010 21:38
Από το 1953 μέχρι και αυτή τη στιγμή όλες οι κυβερνήσεις διαφύλαξαν, και συνεχίζει η σημερινή να διαφυλάττει ως κόρην οφθαλμού, το Νομοθετικό Διάταγμα 2687 περί εισαγωγής και προστασίας κεφαλαίων και επενδύσεων στη χώρα μας, το οποίο περιέχει τις Εγκριτικές Πράξεις Νηολόγησης(βλέπε παρακάτω) και μετατρέπει την Ελλάδα για τους εφοπλιστές σε παράδεισο ασυδοσίας, αφού τους εξασφαλίζει ένα καθαρά αποικιοκρατικό καθεστώς. Αυτό το νομοθετικό καθεστώς λειτουργεί κατά παρέκκλιση του ελληνικού Συντάγματος και των Διεθνών Συμβάσεων. Με τους ειδικούς όρους που περιέχει, όπως ο περιβόητος 8 του άρθρου 13, έχει θεμελιώσει στην Ελλάδα από το 1953 την άνιση αμοιβή για ίση εργασία και βέβαια το δουλεμπόριο σε βάρος των ναυτεργατών. Ο όρος 8 περικλείει όλη την αγριότητα του εφοπλιστικού κεφαλαίου. Προβλέπει ρητά και κατηγορηματικά ότι ο αλλοδαπός ναυτεργάτης που ναυτολογείται σε ποντοπόρο πλοίο με ελληνική σημαία, πληρώνεται με βάση το ιδιωτικό συμφωνητικό που έχει υπογράψει με το ναυτικό πράκτορά του, δηλαδή με τον δουλέμπορο και όχι σύμφωνα με τις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας που έχουν αποσπάσει οι Ελληνες ναυτεργάτες. Αυτό σημαίνει μισθοί πιο κάτω και από τα 530 δολάρια που καθορίζει ως βασικό ο Διεθνής Οργανισμός Εργασίας (ILO), συνθήκες εργασίας γαλέρας, εξαντλητικά ωράρια με κόστος συνολικά για την προστασία της ανθρώπινης ζωής στα καράβια.
Αλεκος Παναγουλης
28/06/2010 21:37
Οι εφοπλιστές δεν περιορίζονται πια στην αξίωση κάποιων αντιναυτεργατικών μέτρων. Με τον αέρα που τους δίνει η αντιλαϊκή πολιτική, τα θέλουν όλα. Θέλουν να ξεκαθαρίσουν πια μια και έξω τους λογαριασμούς τους με το ελληνικό ναυτεργατικό δυναμικό, που έχουν ανοίξει εδώ και 10ετίες, γιατί επιμένει αταλάντευτα με δυναμικούς ταξικούς αγώνες να διεκδικεί μπάρκο με δικαιώματα, με Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας, Κοινωνική Ασφάλιση, να απαιτεί δημοκρατικά δικαιώματα και συνδικαλιστική εκπροσώπηση, να δίνει ώθηση στην πάλη ολόκληρης της εργατικής τάξης. Γι'' αυτό έχει εξαπολυθεί και η λυσσαλέα επίθεση από τις δυνάμεις των εφοπλιστών, συνολικά του κεφαλαίου, της κυβέρνησης, με συμμέτοχους τα άλλα κόμματα της πλουτοκρατίας και της ευρωυποταγής σε βάρος των ναυτεργατικών αγώνων.
Αλεκος Παναγουλης
28/06/2010 21:35
Το εφοπλιστικό κεφάλαιο και η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ έχουν εξαπολύσει σφοδρή έφοδο σε βάρος των ναυτεργατών και του ταξικού τους κινήματος, κατά συνέπεια κατά της ασφάλειας της ανθρώπινης ζωής στη θάλασσα. Να ξεμπερδεύουν με τη διεκδίκηση μπάρκου με δικαιώματα, με Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας, Κοινωνική Ασφάλιση, πλήρη σύνθεση πληρωμάτων.
ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
28/06/2010 21:12
Αφου η κυρία Αλέκα αποφάσισε ότι αύριο το λιμάνι θα μείνει κλειστό, νομίζω πως δεν πέφτει λόγος ούτε στην δικαιοσύνη ούτε στην κυβέρνηση ούτε σε αυτούς που θέλουν να ταξιδέψουν.
Χρήστος Πάτρας
28/06/2010 21:05
Αποτυχημένοι πολιτικάντιδες της συμφοράς παραιτηθείτε αμέσως..!!

Ποιός σας έδωσε το δικαίωμα ρε ανίκανοι μαυρογιαλούροι της πολιτικής να αφήσετε να κανονίζει το ΔΝΤ τον ιδιωτικό τομέα..??

Ποιός σας έδωσε το δικαίωμα ρε ντενεκέδες ξεγάνωτοι να βάλετε χέρι στα νωτισμένα με αλμύρα και αίμα λεφτά των ναυτικών..?

Ποιός σας έδωσε το δικαίωμα ρε χαρτογιακάδες της συμφοράς να κόβετε συντάξεις του ΝΑΤ και να επιβάλετε λάφκες και ότι άλλη βλακεία σας έλθει, τιμωρώντας αυτούς που έφαγαν τα χρόνια τους στις θάλασσες και στους ωκεανούς για να τα μοιράσετε στους κάθε λογής τεμπέληδες και ανεπρόκοπους και στους γλύφτες του δημόσιου τομέα..??

Ποιός σας έδωσε το δικαίωμα ρε άσχετοι και ανεπάγγελτοι ηλίθιοι να καταχράστε τα λεφτά των απόμαχων ποντοπόρων ναυτικών..??

Μαζί ταξιδέψαμε στους ωκεανούς ρε άχρηστα κορμιά..??

Μαζί νοιώσαμε το καράβι να τρίζει αλλά και το είδαμε να λυγάει σαν χάρτινο στους τυφώνες του ειρηνικού ρε χεσμένα σώβρακα..??

Μαζί νοιώσαμε την απέραντη μοναξιά του Νότιου ωκεανού όπου ακόμη και ένα άκουσμα ενός σήματος μορς στα 500 αποτελούσε είδηση..??

Μαζί ταξιδέψαμε ρε κερατάδες με 8 σειρές κονταίνερς ύψος στο κατάστρωμα και το καράβι να κάνει δυό λεπτά να επανέλθει από κάθε κλίση..??

Μαζί κυβερνήσαμε 350 μέτρα καράβι με 120,000 άλογα μηχανή σε ομίχλη, πυκνή σαν γάλα στις θάλασσες της Νότιας Κίνας και να πρέπει να βγάλουμε ταχύτητα 25 μιλίων την ώρα για να φτάσουμε στην ώρα μας με ακρίβεια πεντάλεπτου στα λιμάνια ρε ανίκανοι..??

Η μήπως μαζί κλάψαμε συμμαθητές μας που χάθηκαν στις τριανταριές ναυτικών στα δεκάδες ναυάγια του ΄70 και του ΄80 αλλά και του ΄90 ρε ξεφτύλες..??

Αν για εσάς τα ονόματα Victory, Pasithea, Dystos, Aigean Captain etc etc δεν λένε τίποτα, για εμάς είναι ονόματα όπου υπηρετούσαν φίλοι, συνάδελφοι, συμμαθητές.... Και χάθηκαν..

Πώς λοιπόν τολμάτε και μοιώνετε τις συντάξεις των ναυτικών ρε ιερόσσυλοι...??

Πώς τολμάτε και μοιώνετε συντάξεις που είναι πληρωμένες στο δεκαπλάσιο και με αίμα για να τις μοιράσετε στους τεμπέληδες και ανεπρόκοπους..??

Μήπως γιατί και εσείς είσθε τεμπέληδες και ανεπρόκοποι..??


Κύριοι και Κυρίες βουλευτές..

Αν δεν το έχετε καταλάβει όσοι ψηφίσετε τον ασφαλιστικό νόμο είστε πολιτικά και ηθικά τελειωμένοι..

Για αυτό παρακαλώ την εφημερίδα να δημοσιεύσει τον κατάλογο με τα ονοματάκια όλων των κυρίων και κυριών που θα τον ψηφίσουν.. Γιατί πρέπει να τους ξέρουμε έναν έναν..

Και μετά θα αρχίσει ο πόλεμος... Με κάθε νόμιμο μέσο.. Παντού...

Και εύχομαι το τελευταίο ανάχωμα της δημοκρατίας, η δικαιοσύνη, η τελευταία προστασία του πολίτη από την αυθαιρεσία της εξουσίας να σταθεί στο ύψος της..
Και έχει καθήκον αλλά και πρέπει να σταθεί, για το καλό όλων και πρώτιστα της πατρίδας..

Χρήστος
ΝΙΚΟΣ_Φ
28/06/2010 21:03
ΚΟΣΜΑ: Μα τι λες; Ο Παπανδρέου ψηφίστηκε πριν 10 μήνες με μεγάλη πλειοψηφία για να διαχειριστεί την κρίση και του λές εσύ να φύγει; Αυτή είναι η δημοκρατία σας; ΚΟΣΜΑ, ο κόσμος δε στεναχωριέται που σας τα έχωσε, αλλά που άργησε να το κάνει.
αντωνης
28/06/2010 20:55
@DK 28/6/2010 19:50 Αλλου τις εξυπναδες σου.. Ξερεις ποιος νομοθετει, κι αν δεν ξερεις, κοιτα τα αποτελεσματα του G20 κι υστερα ελα να μου εξηγησεις τα περι ισονομιας, ευνομουμενου κρατους και την ηθικη βαση της νομοθεσιας.
ΚΟΣΜΑΣ
28/06/2010 20:52
ΩΣΤΕ , Γραμματείς και φαρισαίοι υποκριτές, κόβεστε για το ότι λέμε πως δεν υπακούμε στους βρώμικους κατά παραγγελία νόμους που βλάπτουν τους εργαζόμενους ε? Απτήν άλλη ξέρετε πόσες αποφάσεις δικαστηρίων υπέρ των εργαζόμενων , δεν εφαρμόζωνται? χιλιάδες. Και με το έτσι θέλω. Ξέρετε πως οΛΑΦΚΑ είναι παράνομος? το ξέρετε. Και η βρώμικη κυβέρνησή σας το ξέρει , αλλά γράφει το νόμο στα τέτοια της. Θέλετε κι άλλα? Σας σιχάθηκα γραμματείς και φαρισαίοι αλήτουποκριτές
ΕΒ
28/06/2010 20:48
Λυσαξατε φασιστοειδη και τραμπουκοι ! Λυσαξατε πλουτοκρατες και το πολιτικο σας προσωπικο μαζι , εισαγγελεις και Γιωργακηδες .Ειμαστε τοτε σε παρα πολυ καλο δρομο !
Μ
28/06/2010 20:47
@ Κ. Μανωλίδη
Σοβαρά τα πιστεύετε αυτά Κύριε Μανωλίδη; Δηλαδή για να καταλάβω, Ο ΓΑΠ δεν ήταν αυτός που μας ξεμπρόστιασε σε όλο τον κόσμο για τις μα..κιες τις ΝΔ; Ο ΓΑΠ δεν ήταν αυτός που αντί να κοιτάξει να φέρει πίσω τα κλεμμένα, και μιλάμε για πολύ χρήμα, προτίμησε να παραδώσει τη χώρα στο ΔΝΤ; Δεν λέω, δεν θα μπορούσαμε να κρυβόμαστε για πάντα και η αλήθεια είναι σκληρή αλλά δεν θα έπρεπε να πάρει κάποια άμεσα μέτρα για να ενισχύσει την οικονομία; Δεν θα έπρεπε να φέρει το φορολογικό νομοσχέδιο στην βουλή τα τον πρώτο μήνα; (όχι αυτό που έφερε τώρα, που με 30000 το χρόνο έχεις πισίνα και 3πατο σπίτι. Και εγώ τόσα περίπου παίρνω αλλά ούτε πισίνα έχω ούτε τίποτε. Σε διαμέρισμα μένω),δεν θα έπρεπε να πιάσει όλους τους μεγάλο οφειλέτες και να τους πει ή πληρώνετε ή αρχίζουμε τις κατασχέσεις; Δεν θα έπρεπε να είχε υποβάλει μηνύσεις για αποζημίωση σε όλες τις εταιρείες που κατάκλεψαν τα λεφτά μας και να τους πάει σηκωτούς; δεν θα... δεν θα... όπως καταλάβατε θα μπορούσα να γράφω μέχρι αύριο για το τι θα μπορούσε να έχει κάνει. Τι έκανε; Με μια πολύ επιτυχημένη επικοινωνιακή πολιτική μας παρέδωσε στο ΔΝΤ. Μας πρόδωσε κύριε Μανωλίδη. Πρόδωσε την ψήφο μου, την δική σας, όλων.
Επίσης, δεν θα έπρεπε να σταματήσει την ασυδοσία των τραπεζών; λέτε στο κείμενο σας ότι όλοι φταίμε. Πως φταίμε όλοι; Με ρώτησαν εμένα όταν χάριζαν χρέη εκατομμυρίων στο κεφάλαιο; Με ρώτησαν εμένα όταν έπαιζαν τα λεφτά των ταμείων στο χρηματιστήριο; με ρώτησαν εμένα όταν προσλαμβάνανε χιλιάδες υπαλλήλους για τα ρουσφέτια τους; Ο εργάτης και ο υπάλληλος φταίει;
Και τι έχουν κάνει τώρα; Μπήκε κανένας φυλακή; έχασε κανένας την περιουσία του; έκλεισαν οι επιχειρήσεις που κερδοσκοπούν ασύστολα και χρωστάνε τα μαλλιοκέφαλα τους στο κράτος; επαναδιαπραγματεύθηκαν πχ οι προμήθειες των νοσοκομείων με τιμές αγοράς και όχι με τιμές μίζας και πήγαν όλοι αυτοί που τις υπέγραψαν φυλακή; όχι φυσικά. Θα τα πληρώσουμε όλα. Και μην μου πείτε ότι αν κλείσουν επιχειρήσεις θα απολυθεί κόσμος γιατί όσο αυτοί έχουν τον έλεγχο της αγοράς καμία άλλη επιχείρηση δεν μπορεί να δει προκοπή και ο ανταγωνισμός καταρρέει. Αν κλείσουν θα βρεθούν στο άψε σβήσε άλλες για να πάρουν τη θέση τους. Ο ΓΑΠ δεν προσπαθεί να περισώσει ότι μπορεί. Έκανε το μεγαλύτερο ξεπούλημα στην ιστορία της Ελλάδας. Πούλησε έναν ολόκληρο λαό. Αν ήταν πολιτικός άνδρας θα έλεγε στους εταίρους μας: Κοιτάξτε, ή μας σώζετε ή χρεοκοπούμε και καταστρέφουμε όλη την ΕΕ. Οι ζημιά θα είναι ανυπολόγιστη. Αφήστε λοιπόν τις μα...κιες με τα 5% επιτόκια και δανείστε μας να ξελασπώσουμε. Αλλιώς χρεοκοπούμε και θα πάρουμε και εσάς μαζί μας. Στεγνά. Αντίθετα μας ξεπούλησε στο ΔΝΤ. Και εκεί που είναι οφθαλμοφανές το ξεπούλημα είναι στο εργασιακό. Όταν λέει ο Λοβέρδος ότι οι όροι του μνημονίου ζητάνε να κοπεί η αποζημίωση κατά 50% και βγαίνει το ΔΝΤ και λέει ότι εμείς ποτέ δεν το είπαμε αυτό τότε μπορεί να βγάλει κανείς τα συμπεράσματά του για το παιχνίδι που παίζει ο ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ.
Όπως λέει όμως και ο λαός, πίσω έχει η αχλάδα την ουρά. Ο ΓΑΠ θα μας φτάσει τόσο χαμηλά που θα γίνει της Αργεντινής στην Ελλάδα. Νύχτα θα φύγουνε όλοι τους ή θα τους δείτε κρεμασμένους στο σύνταγμα για εσχάτη προδοσία.
Δυστυχώς όλες οι ελπίδες διαψευστήκαν. Περιμένω σε λίγο το ΜΠΑΜ. Και θα είναι εκκωφαντικό, πιστευτέ με.
Ο θειος απ το Σικαγο
28/06/2010 20:45
Αντωνακη, (με συγχωρεις για το υποκοριστικο, αλλα απο αυτα που λες, δεν σε κανω πανω απο 18 ετων), σου εχω ενα μυστικο: Το ποσο θα δουλεψεις και το ποσο θα πληρωθεις δεν εξαρταται ουτε απο τις επιθυμιες σου, ουτε απο τις απαιτησεις σου, ουτε καν απο το αφεντικο σου. Εξαρταται απο τις παγκοσμιες παραγωγικες ισοροπειες αναμεσα στην προσφορα και την ζητηση των προιοντων σου και των υπηρεσιων σου. Για να σου το κανω λιανα Αντωνακη, που ξαφνου ανακαλυψες οτι ειναι ωραια να δουλευουμε λιγο και να πληρωνομαστε πολυ, αν ο γειτονας σου προσφερει το ιδιο αν οχι καλυτερο απο το δικο σου προιον σε τιμη χαμηλοτερη απο την δικη σου, γιατι απλως και δουλευει περισσοτερο, και δουλευει καλυτερα, αλλα και αμοιβεται λιγοτερο, τοτε Αντωνακη μου εχεις δυο επιλογες: η θα δουλεψεις και συ περισσοτερο, καλυτερα και φθηνοτερα, ή να χαιρετησεις την δουλιτσα σου αντιο. Και ξερεις και ενα αλλο μυστικο? Αυτοι που σου δινουν την δουλια, ειναι κατι τυπακια που τα μαζευουν και φευγουν μεχρι να πεις "καπιταλισμος", και αμα φυγουν δεν ξαναγυρναν...και τοτε να σε δω Αντωνακη ανεργο να κλεινεις λιμανια που δεν παταει κανεις, και τοτε να μας πεις τις ταξικες σου θεωρειες οταν δεν θα χεις να ταισεις την οικογενεια σου και τον εαυτο σου...
ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗΣ
28/06/2010 20:42
Ακούω τις ειδήσεις των 20.00. Σε όλα τα κανάλια κλαυθμοί και οδυρμοί για το καημένο τουρισμό που αύριο ΘΑ πληγεί από τους κακούς κομμουνιστές. Και καλούν εισαγγελείς ,αστυνομία, λιμενικό. Κακώς δεν καλούν και τα τάνκς. Στον ΑΛΤΕΡ ,η κυρία Μακρή σκιζόταν για το ότι θα χαθούν ,έλεγε, 2,5εκατομμύρια λόγω της απεργίας. Ποτέ όμως δεν μίλησε για τα νταβαντζιλίκια που δώσαμε στους τοκογλύφους-αφεντικά του ΕΘΝΟΣΩΤΗΡΑ μας κα;ι που ξεπερνούν τα 2δις ευρώ(οι τοκογλυφικοί τόκιοι που δόθηκαν λόγω τιτανικού κλπ). Κανάλια-εφημερίδεςσήκωσαν τη σημαία του νυν υπέρ πάντων αγών. Πρέπει οπωσδήποτε το ΠΑΜΕ να διαλυθεί. Γιατί χαλάει την εικόνα στο εξωτερικό. Στα τέτοια τους ο τουρισμός κι εμεις. Στο λιμάνι είναι όλες οι κάμερες των ξένων ΜΜΕ/. Κι εκεί δεν θέλουν να δείξουν πως αντιδρούμε στον ΠΑΠΑ ΝΔΡΕΟΥ. Γιαυτό , σύντροφοι , ΟΛΟΙ στο λιμάνι αυριο. Με το ΠΑΜΕ
Γεωργιος Νικολάου
28/06/2010 20:42
Προτείνω να αφήσουμε την αστυνομία και τους εισαγγελείς να κάνουν την δουλειά τους στο λιμάνι και όσοι ψηνονται να πάμε να καταλάβουμε τα γραφεια του ΚΚΕ και του ΠΑΜΕ. Να δουμε απο κοντα τα σεμνά και ταπεινά γραφεία του λαου, να ξηλώσουμε τις κάμερες αφαλείας και τα καγκελα που ούτως ή άλλως δεν ταιριάζουν με τα λεγόμενα των καθολα αξιοπιστων κομματικών γραφειοκρατών του ΚΚΕ και επιτελους να ρίξουμε και κανα βλέφαρο στα οικονομικά κοιτάπια του κομματος καθοτι πιστευω οτι αυτό θα χε πολύ ενδιαφέρον για το ΣΔΟΕ και τους εισαγγελεις. Τι λέτε;
Κωνσταντίνος Μ.
28/06/2010 20:41
Και εδώ έχουμε την συνήθη προπαγάνδα του Μανωλίδη....Αν πτωχεύσει η χώρα πασοκοφρουρέ θα είναι λόγω ΓΑΠ και ΠΑΣΟΚ..Επίσης δεν θα πτώχευε ποτέ η χώρα,δεν γινόταν να πτωχεύσει μέλος της ΕΕ επειδή δεν είχε 8 δις να πληρώσει άμεσα..Οι δανειστές μας θα έχαναν μερικά χρήματα αλλά τίποτα το τραγικό....ΠΑΜΕ,ΚΚΕ,ΣΥΡΙΖΑ και λοιπά είναι η γνωστή καραμέλα στο στόμα των Καρατζαφέρηδων και των Πάγκαλων...Μην μεταθέτεις λοιπόν ευθύνες που κουβαλάς με την ψήφο σου παγκαλίσκε.Η εγκληματική κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ και το alter ego σας,η ΝΔ,μας έφεραν ως εδώ και εσείς μας πήγατε στο ΔΝΤ ενώ λέγατε ψέματα για την κατάσταση στην χώρα.Επίσης οι τουρίστες δεν θα πάνε στην Τουρκία λόγω ΠΑΜΕ,θα πάνε γιατί τους έκοψαν και σε αυτούς τα λεφτά η Μέρκελ και ο Σαρκοζί οπότε θα πάνε στα φτηνά και συμφέροντα...Αν δεν έχετε πάρει χαμπάρι τα ίδια έχουνε πάθει και έξω οι πολίτες,σε μικρότερη κλίμακα βέβαια αλλά στην ίδια κατεύθυνση..Περικοπές παντού και αβεβαιότητα...
Κων/νος Αργυρακόπουλος
28/06/2010 20:32
Αφού οι του ΠΑΜΕ θέλουν το κομμουνιστικό μοντέλο θα πρέπει και να τους το παρέχουμε. Ας αρχίσουμε λοιπόν με εξίσωση των ημερομισθίων τους με αυτά του κινέζου εργάτη στην κουμμουνιστική Κίνα... 67 ευρωλεπτά!

Δεν πιστεύω να έχει κανείς αντίρρηση να τους μειώσουμε τις αποδοχές σε αυτούς τους άνομους αλήτες...
Χ_ΣΜΕΝΟΙ
28/06/2010 20:30
Πολοι φοβουνται οτι ο κοσμος θα τους παρει με τις πετρες και για αυτο το εριξαν στον καλπικο "πατριωτισμο" και στο αντικομμουνισμο. Το ΠΑΣΟΚ θυμιζει ΕΡΕ!!!!
ΚΟΣΜΑΣ
28/06/2010 20:00
Κάποιος , σύντροφοι , είπε πως η όλη κατάσταση θυμίζει 65. Λάθος....θυμίζει 63 για όσους ξέρουν. Βλέπουμε ένα <<πρωθυπουργό>> που λυσσομανεί κατά του ΚΚΕ και του έχει ξεφύγει εντελώς ο έλεγχος. Η χώρα κυβερνάται από ξένα κέντρα. Φοβάμαι πως σύντομα θα ξαναειπωθεί το <<Ποιός επιτέλους κυβερνάει αυτή τη χώρα>>. Εύχομαι μόνον να μή ξεναυπάρξει <<ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ>> γιατί δεν ξανααντέχεται αυτό. Πρέπει κ. Παπαν δρέου να φύγετε. Ηθελημένα-αθέλητα κάμννατε τεράστια ζημιά. Φύγετε πριν είναι αργά
DK
28/06/2010 19:50
@αντωνης, δεν έχεις καταλάβει καλά το "σύστημα". Αυτό προβλέπει ανταγωνισμό στα πλαίσια της έννομης τάξης. Υπάρχουν νόμοι δικαστήρια και ισονομία. Αυτά όλα πρέπει να συνειπάρχουν για να λειτουργεί ο ανταγωνισμός στα πλαίσια μιας ευνομούμενης πολιτείας. Πριν αποκαλέσεις τους άλλους ανεγκέφαλους, καλό είναι να σκεφτείς καλλίτερα τις δικές σου απόψεις.
Τανια
28/06/2010 19:40
Χρήστος Κ 28/6/2010 18:57
Εγω ομως δεν θελω να ζω με τουρκικο μισθο στην Ελλαδα!
Γιατι εσυ δεν πας στην Τουρκια να εξυπηρετησεις τους τουριστες???
Σωτήρης
28/06/2010 19:38
Εγώ προτείνω το έξης:

να τους αφήσουμε να κατέβουν οι ΠΑΜΙΤΕΣ και όπως θα έχουν κάτσει εκεί με τα κοντά παντελονάκια τους και τα ροπαλάκια τους μπροστά στα πλοία να αρχίσουμε να τους κάνουμε βιντεοπροβολή για τα εγκλήματα του Στάλιν (ΚΑΤΥΝ, γκουλάγκ κλπ) επίσης θα τους δείξουμε ντοκιμαντέρ και για το πώς ζούσαν και ζουν οι άνθρωποι στις χώρες του υπαρκτού σοσιαλισμού. Μετά θα τους κάνουμε μαθήματα δημοκρατικής αγωγής και επίσης μαθήματα οικονομικών βάσει άλλων μεγάλων οικονομολόγων πλην του Μαρξ (adma smith, keynce κλπ).

Με το που ο αντιλήφθην οι κομισάριοι τους ότι θα ακούσουν άλλη άποψη πλην της δικιάς τους θα μαζέψουνε τα πρόβατα όπως όπως…χε χε
Κοινος Νους
28/06/2010 19:35
Κυρα Μαρια,ποια αεροπλανα λες; Οι εταιριες τωρα,ειναι ιδιωτικες,και δεν κανουν εκει οι εργαζομενοι απεργιες,για ψυλλου πηδημα,οπως εκαναν επι ολυμπιακης. Και εκει ξερςις,και ανεξαρτητα το ποιος ειχε την πλειοψηφια των συνδικαλιστων,τα λεφτα που κερδιζαν απο τις απεργιες,τα παιρναν ολοι. Και οι τρουπωσαντες απο τη ΝΔ,και αρα,κομματοσκυλα της. Μη μου πεις οτι σε κομπιαζαν εκεινα τα λεφτα,επειδη τα ειχε δωσει το κακο πασοκ,ετσι;
αντωνης
28/06/2010 19:31
Τι φωναζετε ρε, ολοι εσεις οι θειοι απο σικαγο μερια, οι μανωλιδηδες, οι zero''s και οι λοιποι (βαρυεμαι να σας διαβασω ολους).. Ο ανταγωνισμος δεν ειναι το ευαγγελιο σας, αυτον δεν θελετε? Ε, αυτο κανουν και οι εργατες, ανταγωνιζονται τα αφεντικα τους και τα τσιρακια των αφεντικων τους, τους πολιτικους. Ζουγκλα υποστηριζετε, ζουγκλα εχετε.. Κι οπως εγραψε ο Ελυτης: ο καθεις και τα οπλα του. Κι αν ακομη θελουν λιγοτερη δουλεια και περισσοτερα λεφτα, οπως γραφει καποιος εδω, γουστο τους και καπελο τους, Δεν καταλαβα δηλαδη, γιατι να μην το θελουν, η μηπως δεν υπαρχουν οι τραπεζιτες, τα λαμογια κτλ, που χωρις δουλεια εχουν κατακλεψει την κοινωνια. Μακαρι να ξυπνησουν και οι υπολοιποι και να απαιτησουν λιγοτερη δουλεια και περισσοτερα λεφτα....Αι σιχτιρ, ανεγκεφαλοι, εχετε κανει την δουλοπρεπεια και την εθελοτυφλια μπαιρακι σας.
Αλεξανδρος Αθ.
28/06/2010 18:59
@ Αλλος απο το εξωτερικο 28/6/2010 13:05, το προβλημα δεν ειναι οτι υπαρχει αναβιωση του αντικομμουνισμου του τυπου του 1949... Αλλα οτι οι κομμουνιστες παραμενουν στο στυλ που ειχαν το 1919, οτι θελουν να σφαξουν την "πλουτοκρατια", και οτι θελουν να κυβερνουν με την σκληρη βια της δικτατοριας του προλεταριατου, οπου το κομμα αποφασιζει και εμεις πρεπει να υπακουμε... και οσοι ειναι εκτος του κομματος δεν εχουν κανενα απολυτως ανθρωπινο δικαιωμα, γιατι ειναι "ταξικοι εχθροι"
Χρήστος Κ
28/06/2010 18:57
Αύξηση - ρεκόρ στους τουρίστες που πάνε Τουρκία. Να τους χαίρεστε κύριοι του ΠΑΜΕ
Κωνσταντίνος Μ.
28/06/2010 18:52
Ας πούμε λίγα ακόμα μιας και δεν καταλαβαίνουμε που βρισκόμαστε...Όλα αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που η κυβέρνηση διορίζει ακόμα και τώρα 45 υποδιευθυντές σε 15 θέσεις στην Τράπεζα της Ελλάδας,που κατεβάζει τα ΜΑΤ στις 2 το βράδυ για να λειτουργήσουν νυχτομάγαζα που υποτίθεται ότι έχουν κριθεί,τελεσίδικα,παράνομα από την δικαιοσύνη και προσπαθεί ο δήμαρχος να τα σφραγίσει εδώ και μήνες...Κατά τα άλλα σας φταίει το ΠΑΜΕ για την κατάντια μας...Είναι βλέπεις ο εύκολος στόχος και εκεί σας πέρνει,τους διάφορους κακόπιστους...Το κάνουν όμως και οι ίδιοι οι κκεδες εύκολο,σαν τα ζαγάρια πέφτουν στην παγίδα που τους στήνουν και αυτοί πάνε ευθεία στον τοίχο να σπάσουν τα μούτρα τους...Λες και έχουν τον τρόπο να αντιμετωπίσουν την πασοκική προπαγάνδα...
Beltenebros
28/06/2010 18:51
Δεν έχω ξαναδει τέτοιο φασισμό. Οραματίζομαι ένα μέλλον όχι πολύ μακρινό δυστυχώς, όπου όποιος ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡEI να απεργήσει θα τον λιντσάρουν και θα τον καίνε τα φανταράκια του ΠΑΜΕ, που δεν έχουν καταλάβει ότι η μεγάλη πλειοψηφία του λαού είναι εναντίον τους και όχι μαζί τους. Ο κομμουνισμός και η ψευτοαριστερά ξεσκέπασαν τη βρώμα τους αυτές τις μέρες και άφησαν να φανεί το σάπιο κουφάρι της μεταπολίτευσης. ΔΕΝ πρόκειται να πάρω μέρος στην απεργία και λέω να πάω να δουλέψω έστω και με 700 γιατί κάτι καλύτερο θα προσφέρω έτσι. Βέβαια δεν ξέρω αν θα με πάνε, γιατί από ότι κατάλαβα τα λεωφορεία θα αποτελούν μέρος της ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΥΣΗΣ των συνδικάτων!! Μιλάμε για ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ δηλαδή! Που θα πάει θα αρχίσει να πέφτει ξύλο, όπως ακριβώς δηλαδή ΚΑΠΟΙΟΙ το ήθελαν από την αρχή.
Η Θειτσα απο την Καρδιτσα
28/06/2010 18:41
Υπαρχει μεγαλη οργη στον κοσμο καθε μερα σε καθε ευκαιρια προσπαθουν να αναζητουν προσωπα να τους πουνε αληθεια,ποτε θα τελιωσει το μαρτυριο τους οχι το οτι το ελλειμα ειναι σε καλο δρομο,ποτε θα αρχισει η παλια καθημερινοτητα τους να νιωθουν φυσιολογικα παλι,οχι το οτι τα εσοδα παρουσιασαν μια αυξηση αλλα οχι αυτη του μνημονιου,να νιωθουν ασφαλεις στα σπιτια τους καθε βραδυ οχι να πεταγοντε στον υπνο τους με τον παραμικρο θορυβο απο τους βαρβαρους ξενους επιδρομεις.Τα παραπανω ειναι λαικισμος Κοσμα? Να σας πω οτι τα παραπανω τα υοθετισε αρχηγος κομματος και τον κατηγορισαν σα λαικιστη Να σας πω οτι εκμεταλέυτικε το οτι κανεις δεν ακουγε και δεν ελεγε στον κοσμο αυτα που πραγματικα πιστευε οτι θα εχει? ΟΧΙ δε σας λεω .Σας λεω ομως το ονομα του πολιτικου που κερδιζε την εμπιστοσυνη του κοσμου και αγνοουσε ολους αυτους που ηξερε οτι ειχαν χασει την επικοινωνια με την μαζα τον λαο Στο τελος φυσικα επεισε χιλιαδες τον ακολουθησαν γιατι με παση θυσια ειχε στο νου του οτι ο λαος του ηθελε να ειναι υπερηφανος τραγουδουσε το ονομα του ουρλιαζε και σκοτωνε την ωρα του στα καφενεια για αυτον γιατι ηταν λαικιστης και καραμπουζουκτσης γιατι κανενας αλλος σωφρων δεν ηταν.Μια στιγμη αν καποιος τον σταματαγε με λαικισμο γιατι τοτε τα πραματα ηταν σε κριση οπως σημερα κανεις δεν θα ηξερε τον Ανδρεα Παπανδρεου
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
28/06/2010 18:13
Aστυνομία και Λιμενικό, με χειροπέδες στα χέρια, πρέπει να περιμένουν νωρίς το πρωϊ, τους ροπαλοφόρους του ΠΑΜΕ και να μήν επιτρέψουν να ξαναγίνει αυτό που έγινε την προηγούμενη εβδομάδα! Αν αφήσουμε το ΠΑΜΕ ελεύθερο, θα οδηγηθούμε με μαθηματική ακρίβεια στην πτώχευση!
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
28/06/2010 18:11
@Ν.Π.
Κανένα ΠΑΣΟΚ και καμιά κυβέρνηση Γ.Α.Π. δέν πήρε αυτά τα μέτρα! Τα μέτρα τα επέβαλαν οι δανειστές μας με εναλλακτική λύση την χρεοκοπία! Έτσι λοιπόν θα πρέπει να κρίνουμε τα συγκεκριμένα μέτρα, όχι με το χθές, αλλά με την μόνη εναλλακτική λύση που υπάρχει και είναι η χρεοκοπία!
Για το γεγονός ότι φτάσαμε στο "μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα", ο μόνος που δέν φταίει είναι η σημερινή κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ! Στην κατάσταση αυτή μας οδήγηση η φαύλη πολιτική όλης της μεταπολιτευτικής περιόδου και η οποία ασκήθηκε με την συναίνεση της πλειοψηφίας των πολιτών από ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ. Πιστεύαμε οι αφελείς ότι μιά ζωή θα μας δίνουν λεφτά οι ξένοι, για να ταϊζουμε 1 εκατομμύριο Δ.Υ. και να δίνουμε επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης σε εκατοντάθες χιλιάδες εισφοροφυγάδες ή ανασφάλιστους συνταξιούχους! Ενεργήσαμε όμως τον αφελή που του δίνει η Τράπεζα μια Πιστωτική κάρτα, με το πιστωτικό όριο της οποίας κάνει την τρελή ζωή του! Για κάποιο διάστημα την ξεπληρώνει χρεώνοντας μιά άλλη κάρτα άλλης Τράπεζας, συνεχίζοντας να ζεί πλουσιοπάροχα! Κάποτε όμως, ο κόμπος έρχεται στο χτένι και βρίσκεται αγκαλιασμένος από τα πλοκάμια 2 ή 3 τραπεζών
κινδυνεύοντας να χάσει τα πάντα! Παρανοϊκό δέν είναι να θεωρεί κεκτημένο δικαίωμα την ζωή που έκανε; Ή λοιπόν θα σφίξει το ζωνάρι να ξοφλήσει, ή θ''αποκτήσει στέγη κάτω απο καμιά γέφυρα!
Εδώ φτάσαμε ως λαός φίλε μου! Ο Γ.Α.Π. προσπαθεί να περισώσει ότι μπορεί! Την αφροσύνη μας πληρώνουμε όλοι!
Lavros
28/06/2010 18:08
ΚΑΝΤΕ ΗΣΥΧΙΑ: οι τραμπούκοι του ΠΑΜΕ και του ΚΚΕ αναπαύονται για να τραμπουκίσουν κόσμο αύριο στο λιμάνι.....Βλέποντάς τους στις τηλεοράσεις να τραμπουκίζουν με τα παλούκια στα χέρια (οι σημαιούλες είναι για "ξεκάρφωμα"), σκέφτομαι τι θα τράβηξε ο κόσμος από τους παππούδες τους στον εμφύλιο, που βάσταγαν πραγματικά όπλα
Μαρινα
28/06/2010 18:03
ZERO 28/6/2010 16:42

Ελα αυριο στο λιμανι να εφαρμοσεις τον νομο δημοκρατη μου...........Ελπιζω να ξερεις κολυμπι....
ΚΟΣΜΑΣ
28/06/2010 17:56
Με οδηγό το ΚΚΕ όλοι στο λιμάνι με το ΠΑΜΕ. Και κάτι παλληκαράκια του γλυκού νερού που τους σηκώνεται η πίεση, τα καλούμε να κοπιάσουν . Μόνον να φοράνε το μαγιώ τους
Κωνσταντίνος Μ.
28/06/2010 17:39
Η ναυτιλία έχει μείνει όρθια λέει ο άλλος...Που έρχεται ο Zenith με ναυτεργάτες σκλάβους των 360Ε,που δεν υπάρχουν Έλληνες στα καράβια,που δεν κατασκευάζουμε ούτε ένα κουπί,που οι μεγιστάνες πλοιοκτήτες έχουν 59 φοροαπαλλαγές και δίνουν στο κράτος όλοι μαζί λιγότερα από ότι οι μετανάστες για πράσινες κάρτες στον ίδιο χρόνο,που το μισό λιμάνι το δώσαμε στους Κινέζους...Αύριο έχει γενική απεργία οι,λίγοι,ναυτεργάτες συμμετέχουν και αυτοί οπότε δεν υπάρχει κανένα θέμα νομιμότητας..Θέμα νομιμότητας υπάρχει στον ιδιωτικό τομέα και σε αρκετούς δήμους που απαγορεύουν στους εργαζόμενους να απεργήσουν και απειλούν με απόλυση...Αυτό έπρεπε να είναι πρώτο θέμα σε μια <<σοσιαλιστική>> εφημερίδα...Που αύριο το 99.99% του ιδιωτικού τομέα θα δουλεύει λες και δεν τρέχει τίποτα...Από την άλλη βέβαια ο επίσης <<σοσιαλιστής>> Πεταλωτής είπε ξεδιάντροπα πως ακόμα και να συμφωνήσουν αυξήσεις τα συνδικάτα με τους εργοδότες το ΠΑΣΟΚ θα περάσει νόμο για 3 χρόνια πάγωμα μισθών στον ιδιωτικό τομέα..Δεν υπάρχει ντροπή,δεν υπάρχουν cojones,μόνο Πάγκαλοι....
Αντωνης
28/06/2010 17:26
Ειναι απιστευτο πραγματικα οτι ζουμε σε μια χωρα που ενας τυπος ονοματι ΝΙΚΟΣ ΞΟΥΡΑΦΗΣ (το ονομα ταιριαζει απολυτα στην αποτυχια του) βγαινει και λεει ετσι με στιλακι οτι δεν θα φυγει κανενα καραβι απο τον Πειραια. Και ηθελα να ηξερα δεν υπαρχει ενας που να του πει: Και ποιος εισαι εσυ ΡΕ που θα μας πεις τι θα φυγει και τι δεν θα φυγει, και να του χωσει και μια σφαλιαρα ετσι για να στρωσει. Αυριο αν τολμησει κανεις να δημιουργησει προβλημα, θα πρεπει να αντιμετωπιστει οπως σε καθε οργανωμενη χωρα: Ξυλο και συλληψη κατευθειαν για να μην πω να τους πεταξουν στη θαλασσα. Αποτυχημενα οργια!
Ο θειος απ το Σικαγο
28/06/2010 17:14
Οι κυριοι αυτοι θα συνεχισουν να παραλυουν την εθνικη οικονομια και να ταλαιπωρουν τον αθωο κοσμο...η ασυδοσια τους μονο θα μεγαλωνει αφου κανεις δεν τους αγγιζει, και δεν θα σταματησουν μεχρι να αποσπασουν τα προνομια τους απο μια κοινωνια ανικανη να υπερασπιστει τα ζωτικα της συμφεροντα και απο μια πολιτεια ατολμη, παθητικη και αδρανουσα....
Αύριο δεν θα φύγουν καράβια από το λιμάνι του Πειραιάαναγγελει ο κυριος ξυραφης ... Μα ποιος ειναι αυτος ο αρχων της οικονομικης ζωης του μεγαλητερου λιμανιου της χωρας? Ποση σοφια, μορφωση και υπευθηνοτητα πρεπει να εχει για να ασκει τετοια εξουσια? Τι τιτλους και περγαμηνες κουβαλαει? Αααα μα ειναι "μέλος της Εκτελεστικής Γραμματείας του Π.Α.ΜΕ." η υπερτατη αρχη, το υψιστο αξιωμα!!! και αλλοιμονο αν δεν του δωσετε αυτα που ζητα (παντα το τριο: λιγη δουλια/πολλα λεφτα/εξασφαλισμενη θεση)... Μα ποιος θα τα πληρωσει? Δεν τον νιαζει τον κ Ξηραφη. Δημοσια λεει οτι οι εφοπλιστες και οι πλουτοκρατες θα πληρωσουν, αλλα ακομα κι αυτος ξερει οτι στο τελος θα πληρωσουμε ολοι μας...
Ο κυριος ξηραφης, βρηκε και τα κανει...Ας τολμαγε να απειλουσε παρακωλυση συγκοινωνιων και παραλυση της οικονομικης ζωης χιλιαδων ανθρωπων σε μια ευνομουμενη πολιτεια, και να βλεπε που θα βρησκοταν, και αυτος και οι 2 ντουζινες αλητες του...
αχ
28/06/2010 17:11
καλά καλά....σιγά...όλοι εσείς του ΠΑΜΕ.....νομίζετε οτι είστε πολύ μάγκες...!!!ρε άνεργοι σας αξίζει να μείνετε γιατί το μόνο που κάνετε ρε άχχρηστοι τεμπελχανάδες είναι να κλείνετε δρόμους...!!!αα...και όσο για τη μαγκιά που διακρίνει μερικούς στα σχόλια.....αυτή η μαγκιά σας διακρίνει μόνο όταν είστε αγέλη 100 ατόμων...!!όταν είστε μόνοι σας είστε ο ορισμός του λύκου που έγινε κότα.....ούτε καν πρόβατο...!!!!τεμπέληδες..!!!
Χατζιαβάτης
28/06/2010 17:10
Ξαμόλυσαν οι εφοπλιστές τα τσιράκια τους να βρίζουν και να λυσσάνε. Ρε πόσο πάει το σχόλιο κατά των απεργών; Και θάναι και μαύρο χρήμα σίγουρα!
d
28/06/2010 17:08
Ανακοίνωση του γραφείου τύπου του ΝΑΡ: Το Νέο Αριστερό Ρεύμα καταδικάζει την πρωτοφανή επίθεση της κυβέρνησης, των ΜΜΕ και του εφοπλιστικού-τουριστικού κεφαλαίου απέναντι στο δίκαιο αγώνα των ναυτεργατών που μάχονται ενάντια στην κατάργηση του καμποτάζ, ενάντια στη συνολική επιδρομή του κεφαλαίου. Η συντονισμένη τρομοκρατία των κυρίαρχων κύκλων και η πασιφανής προσπάθειά τους να ενεργοποιήσουν αντανακλαστικά κοινωνικού αυτοματισμού των απλών ταξιδιωτών ενάντια στους απεργούς πέφτει για μια ακόμη φορά στο κενό. Ο πανεργατικός ξεσηκωμός απέναντι στο αντιδραστικό μνημόνιο και το αντεργατικό σφαγείο της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ, της ΕΕ και του ΔΝΤ και η προοπτική κλιμάκωσης του απεργιακού μετώπου είναι αυτό που τρομάζει τη μαύρη συμμαχία κυβέρνησης – ΝΔ – ΛΑΟΣ - κεφαλαίου. Γι’ αυτό κηρύσσουν παράνομες τις απεργίες, μηνύουν συνδικαλιστές, πνίγουν με χημικά τις διαδηλώσεις, ενεργοποιούν όλους τους χαφιέδικους και προβοκατόρικους μηχανισμούς απέναντι στο κίνημα, επιβάλουν τον κοινοβουλευτικό ολοκληρωτισμό. Τα δάκρυά τους για τον τουρισμό που καταστρέφεται και τους επιβάτες που ταλαιπωρούνται, είναι ίδια με τον πόνο του Λοβέρδου και του πρωθυπουργού για τον εργασιακό μεσαίωνα που προωθούν. Κροκοδείλια και κυνικά. Εξοργίζουν παρά πείθουν. Η επιβολή της χούντας των "αγορών" και της εκμετάλλευσης είναι η ουσία του περιβόητου Μνημονίου κυβέρνησης-ΕΕ-ΔΝΤ. Το κεφάλαιο και η κυβέρνηση καταργούν κάθε έννοια δημοκρατίας. Ας μην ζητούν από τους εργαζόμενους λοιπόν να σεβαστούν τη νομιμότητα, όταν οι ίδιοι παραβιάζουν νόμους και συντάγματα που υποτίθεται ότι υπηρετούν, όταν ακόμη και αυτό το κοινοβούλιο απλώς επικυρώνει τις αποφάσεις του διαβόητου Μνημονίου. Απέναντι στον εργασιακό μεσαίωνα και την κλιμάκωση της επίθεσης, ο λαός θα απαντήσει με δυναμισμό και αποφασιστικότητα. Δεν υπάρχουν περιθώρια ούτε ψευδαισθήσεων ούτε αναμονής. Τα μέτρα ή θα περάσουν και θα βάλουν την ταφόπλακα στα εργατικά δικαιώματα ή θα ανατραπούν. Άλλος δρόμος δεν υπάρχει. Με την ταξική αγωνιστική ενότητα των εργαζομένων. Ενάντια σε λογικές ταξικής συνεργασίας και κυβερνητικού συνδικαλισμού. Με κέντρο την δημοκρατία της εργατικής βάσης, και των γενικών συνελεύσεων και όχι την κομματική - μικροπαραταξιακή ιδιοποίηση των απεργιών και του κινήματος. Με την κοινή δράση και τον συντονισμό όλων των εργατικών συλλογικοτήτων και συνδικάτων που θέλουν να αγωνιστούν για την ανατροπή της αντεργατικής καταιγίδας. - Κάτω τα χέρια από την ελευθερία συλλογικής έκφρασης των συνδικάτων και των μαζικών φορέων. - Κάτω τα χέρια από τα εργατικά δικαιώματα και την ελευθερία της συλλογικής δράσης. - Κάτω τα χέρια από το δικαίωμα της απεργίας, της διαδήλωσης και της διεκδίκησης συλλογικών συμβάσεων. ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΤΗΣ ΛΑΪΚΗΣ ΟΡΓΗΣ ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ! ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΜΠΛΟΚ ΤΗΣ ΑΝΤΑΡΣΥΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΡΓΑΤΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ..
Τζογαδόρος
28/06/2010 17:08
ΠΑΜΕ: Αποφασίζω κ διατάσω... άντε να επανέλθουν ανάποδα οι μέρες του 67-74
Θ Κ
28/06/2010 17:07
Αν μαζί με το γίγαντα των αγώνων για την εμπέδωση του κομμουνισμού Ξουράφη (!) είναι και ο Ταμτάκος, με το επαναστατικά βαμένο μαλλί και τη θρυλική ντουντούκα, τότε να κατέβουμε. Απλώς να φοράμε όλοι βερμούδα για να ξεχωρίζουμε οι αγωνιστές από τους εφοπλιστές. Το γεγονός ότι μια αξιοθρήνητη μειοψηφία αποφάσισε ότι δεν έχει πλοία αύριο, είναι το άκρον άωτον της Δημοκρατίας...Τα ροπαλάκια σας μην ξεχάσετε σύντροφοι και ενημερώστε το λιμενικό να σας προστατεύσει από τα γιαούρτια.
d
28/06/2010 17:02
Αλληλεγγυη στον αγωνα τον ναυτεργατων....
ZERO
28/06/2010 16:42
Αυγά και γιαούρτια στους σφυροδρεπανοκέφαλους...

Λαμόγιαααα...
Αυγοτάραχος Ν.
28/06/2010 16:30
Αυγά ! Η λύση είναι τα αυγά. Με μερικές ντουζίνες αυγά στο λιμάνι, πιστεύω οτι το ζήτημα θα λυθεί μετα τις πρώτες ομοβροντίες στους τζάμπα ηρωες των εργατικών αγώνων
ΑΚΙΣ
28/06/2010 16:29
Παιδιά, τα αστεία τέλειωσαν. Όλοι να κατεβούμε αύριο στο λιμάνι να δώσουμε ένα "μαθηματάκι" στα πρωτοπαλλήκαρα του ΠΑΜΕ και ΚΚΕ.
Αnti
28/06/2010 16:21
Νάτα μας...Οι σταλινικές συμμορίες του ΠΑΜΕ κυκλοφορούν αύριο με νέες περιπέτειες (για τους ταξιδιώτες). Μήπως πρέπει να πάρουν την απάντηση που τους αξίζει;;...
ΒΓ
28/06/2010 16:20
αυριο εχει απεργια-τελος!
και θα εχει πολυ ενδιαφερον αυτοι που θελουν να δειρουν απεργους να κατεβουν στο λιμανι...
Τιμωρος
28/06/2010 16:12
Μπραβο παιδια ,
Μπραβο λεβεντες της Ελλαδας ...

Γρεμιστε και τη Ναυτιλια , γιατι μονο η Ναυτιλια εχει μεινει ορθια ...
Αυτο-καταστραφειτε ...
Καταστρεψτε και τους αλλους , καταστρεψτε οτι εχει απομεινει ορθιο σ''αυτη τη χωρα ...
Καψτε τα ολα ,
Μην αφησετε τιποτα ...
Σκαψτε το ΛΑΚΚΟ ΣΑΣ βαθεια ...
Τοσο βαθεια , που ποτες να μην μπορεσετε να βγητε ...

ΗΛΙΘΙΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ....
Κώστας Α.
28/06/2010 16:12
@ ΝΤ 28/6/2010 14:57

Όχι να χτυπήσει την απεργία! Μην πέφτετε στη λούμπα του Περισσού! Η απεργία είναι δημοκρατικά κατοχυρωμένο δικαίωμα. Την καταπάτηση του νόμου πρέπει να χτυπήσει!

Άλλο απεργώ και άλλο κάνω κατάληψη, σου κλείνω το δρόμο!

Άλλο διαμαρτύρομαι και άλλο κάνω τσαμπουκά και διεκδικώ με καφρίλα!
Maria
28/06/2010 16:10
Για να μας δωσουν τους ισολογισμους οι ναυτηλιακες εταιριες να "κλαψουμε" κι εμεις μαζι τους.........
Εγώ
28/06/2010 16:09
Όταν όλοι εσείς, που τώρα ζητάτε το κεφάλι, όσων αντιδρούν με όποιο τρόπο μπορούν στον Νέο Μεσαίωνα, θα πεινάσετε μαζί με τα παιδιά σας, όταν θα πεθαίνετε ανήμποροι στα ράντζα χωρίς περίθαλψη, όταν οι κόρες σας και οι γυναίκες σας θα εκπορνεύονται στους τουρίστες με τα παχιά πορτοφόλια για ένα πιάτο φαί, τότε να δούμε τι θα λέτε... Και θέλετε το πιστεύετε, θέλετε όχι, δεκάρα τσακιστή δεν δίνω, με χωρίζει άβυσσος αβύσσου από το ΚΚΕ και το ΠΑΜΕ...
Μανώλης Καρλάτος
28/06/2010 16:08
Ως εργαζόμενος αισθάνομαι αηδία και ντροπή να μιλάνε εκ μέρους μου μία χούφτα αλήτες, να κλείνουν δρόμους, λιμάνια, αεροδρόμια στο όνομα των δικαιωμάτων μου και να παριστάνουν αυτόκλητα τους φύλακες αγγέλους μου!!!

Αισθάνομαι ντροπή να μπαίνω στο ίδιο τσουβάλι με ανθρώπους που δεν έχουν δουλέψει ποτέ (εκτός από τον κόσμο που δουλεύουν...) και κάνουν την καθημερινότητα αυτών που πραγματικά εργάζονται και αγωνίζονται ακόμη πιο μίζερη και δυσάρεστη.

Επιτέλους ας εφαρμοστεί ο νόμος που έχει θεσπιστεί από την κοινωνία με βάση τις δημοκρατικές διαδικασίες και ας αλλάξουμε τα κακώς κείμενα μέσα από τις δομές και τους θεσμούς της δημοκρατίας και όχι "χουλιγκανίζοντας"... Όποιοι δεν εννοούν να το καταλάβουν αυτό είναι εχθροί του κοινωνικού συνόλου!
KKE
28/06/2010 16:02
λυσαξατε, επομενως ειμαστε σε καλο δρομο. Εσεις με το κεφαλαιο , εμεις με τους εργατες......
Φασισμός
28/06/2010 16:00
Με ποιο "δικαίωμα" δεν θα φύγει κανένα πλοίο; ποιοι είναι αυτοί οι "κύροι" που το δηλώνουν ευθαρσώς; Το λιγότερο που έχει να κάνει ένα ΕΥΝΟΜΟΥΜΕΝΟ κράτος είναι να τους ρίξει στη θάλασσα αλλιώς ας το κλείσουν το μαγαζί Επίσης μπορεί να τους στείλει στη δημοκρατική Β. Κορέα, ΜΟΝΙΜΑ
βασιλης βασιλειαδης
28/06/2010 15:59
ειμαι α'' μηχανικος ε.ν στιν ποντοπορο ναυτιλια και προσωπικα καταδικαζω, τις ενεργειες αυτες που καθε λιγο και λιγακι, δημιουργουν προβληματα στους πολιτες, και τιν πατριδαμας. ολοι αυτοι οι κυριοι, αγωνιζονται παντα, οχι για το λαικο συμφαιρον, αλλα για το κοματικοτους, και το ατομικοτους. δεν ειναι δημοκρατες, αλλα τραμπουκοι. βαλτοι απο παπαριγες και τσιπρεους, ανθρωπους που δεν δουλεψαν ποτε στιν ζωητους, και λενε οτι υποστιριζουν τα συμφεροντα του εργαζομενου λαου. αυτα και αλλα πολλα εκαναν και στο περαμα πριν αρκερα χρονια, με αποτελεσμα, οι εφοπλιστες να παρουν τα πλοιατους εκτος ελλαδος, και το συναλαγμα να φευγει στο εξωτερκο. επιτελους ποτε αυτη η πατριδα θα βρει καποια λυση, να απαλαχτει απο ολους αυτους τους εργατοπατερες που δηθεν προστατευουν τα συμφεροντα του απλου κασμακι, για τιν τσεπητους.ελληνες πρεπει να καταλαβεται οτι στιν πατριδαμας εχουμε 7% κ.κ.ε νταβατζιδες στο ονομα τις δημοκρατιας.
Χρήστος Πάτρας
28/06/2010 15:41
Δεν μπορώ να κατανοήσω την ηγεσία της ΠΝΟ..

Υπάρχει γενική απεργία της ΓΣΕΕ.. Μπορεί κάποιος από την ΠΝΟ να μου εξηγήσει γιατί δεν συμμετέχει και η ομοσπονδία στην γενική απεργία..;;

Εδώ δεν πρόκειται για τραμπουκισμό του ΠΑΜΕ αλλά για μιά καθ΄όλα νόμιμη και απολύτως αναγκαία γενική απεργία..

Επομένως καλά θα κάνει η ΠΝΟ να αφήσει τις μαλακίες και να συμετάσχει κανονικά στην γενική απεργία της ΓΣΕΕ εναντίων των απαράδεκτων μέτρων του ασφαλιστικού τα οποία χτυπούν στα ίσια τους Πλοιάρχους..

Σε κάθε άλλη περίπτωση ας μην παραπονεθεί η ηγεσία της ΠΝΟ όταν την πούμε πουλημένη. Η απεργία αυτή πρέπει να γίνει, είναι δίκαια και ουδόλως μας απασχολούν οι έμποροι του Πειραιά αν θίγονται. Είναι μια νόμιμη ΓΕΝΙΚΗ απεργία που θα πρέπει να συμμετέχουν οι πάντες.. Άρα και οι Πλοίαρχοι

Χρήστος
888
28/06/2010 15:34
@ Δημήτρης Ν. 28/6/2010 15:12

Δημήτρη μου
γιατί δεν ρωτάς τον Παραγκα (που ούτως ή άλλως στο φορουμ αναπαραγει ειδήσεις και αποψεις άλλης ναυτικής εφημερίδας)
να καταθέσει τις δικές του απόψεις για το χάλι αυτο στο λιμάνι και τις συμπεριφορές μειοψηφίας εργατοπατερων του ιδιωτικού τομέα (που τοσο σθεναρα υπερασπιζεται);
ΚΟΣΜΑΣ
28/06/2010 15:34
Ολοι με το ΠΑΜΕ. Ελάτε να ακυρώσουμε τα σχέδια των ξενόδουλων που μας εξαθλιώνουν. Μή σας δουλεύουν πως είμαστε εμποδιο εμείς στους έλληνες εργαζόμενους, την ώρα που πάλι ετοιμάζονται να χαρίσουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΟΣΑ στους φίλους και αφεντικά τους τοκογλύφους , με 4,5 δις ευρώ σε ομόλογα. Σας δουλεύουν άγρια. Θέλουν να μή κουνιέται φύλλο, για να δείξουν στα αφεντικά τους πως είναι αξιοι στη κοροιδία. Δεν θα τους κάνουμε το χατήρι. Πρέπει να δουν έξω ΟΛΟΙ πως οι έλληνες αντιστέκονται και δεν θα εξαθλιωθούν. ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ. Θα τους πιάσουμε και θα τους περιφέρουμε στους δρόμους φτύνοντάς τους
ΚΦ
28/06/2010 15:33
οσοι θελετε να ενημερωθειται για περισσοτερες πληροφοριες, να απευθυνεσται στα τουριστικα γραφεια Περισσου εκει θα παρετε και προγραμα τι ωρα στο μπουρδελο ελλας φευγουν τα καραβια, τωρα για περισσοτερες διευκρινισεις να ρωτησεται την Σταλινιστρια Παππαρηγα οδος ΚΚΕ , στροφη αριστερα Τσιπρα.
το κόμμα του λαού
28/06/2010 15:29
Χρυσή ευκαιρία για την λύση του προβλήματος. Αφήστε το λαό ελεύθερο να τους δείξει την αγάπη του. Αν το κράτος δεν μπορεί να πάρει παραμάζωμα 80 άχρηστους, ας τους αφήσει τουλάχιστον χωρίς την προστασία των λιμενικών. Ο λαός θα δώσει τη λύση, όπως αρέσκονται να λένε οι κοκκινοφασίστες. Κρίμα που δεν ταξιδεύω αύριο.
Σ.Κ.
28/06/2010 15:28
Σιγά τα ωά ρε παλληκάρια! Όλοι (;) εσείς που "αγανακτείτε" με τον αγώνα (και) των ναυτεργατών για να μην γίνουν στρατός φτωχών έχετε έτοιμες βαλίτσες για τουρισμό; Τι είσαστε; Ευνοημένοι του ΔΝΤ και της κυβέρνησης ή διευθυντικά στελέχη; Ή μήπως παιδάκια του Παγκαλοκαρατζαφύρερ; Υπάρχει μεγάλη οργή στους εργαζόμενους και τους άνεργους, και ότι και αγανακτισμένη μπουρδαρία και να γράψετε, να φοβάστε την εκδήλωσή της! Όλοι στην Απεργία αύριο με το Π.Α.ΜΕ. στις 11πμ στο Σύνταγμα και αλληλεγγύη στους ναυτεργάτες! Η τρομοκρατία των εφοπλιστών και των βιομηχάνων δεν θα περάσει!
VAG THESS
28/06/2010 15:27
Πρέπει αύριο εαν υπάρχει λίγη τσίπα στην Κυβέρνηση να χτυπηθεί με τους φασίστες του ΠΑΜΕ.

Παύλος Ξανθόπουλος
28/06/2010 15:27
Πάλι "απεδικνιουν" πολλοί το τι "ρουφιανικα" φάρα είμαστε... Τα τελευταία παλικαρια τα χάσαμε το 1946-1948 και τώρα έχουμε "τριγιρομας" υποτελείς,υπόδουλους,ξενόδουλος και φοβισμένους πολίτες...
Dimitris
28/06/2010 15:25
Το ΚΚΕ ποτέ δεν ένιωσε άνετα στην μεταπολιτευτική Ελλάδα...τόσα χρόνια κυνηγητού και παρανομίας βλέπετε...επομένως, κάνουν το μόνο που ξέρουν να κάνουν...να παρανομούν...εξάλλου, δήλωσαν δημοσίως ότι δεν αναγνωρίζουν το Σύνταγμα...τι άλλο χρειάζεται για να πειστεί η κυβέρνηση και ιδιαίτερα το Λιμενικό να βάλει τάξη??? είναι απίστευτο το θέαμα να απωθούνται πολίτες από το Λιμενικό μην και τυχόν πετάξουν στη θάλασσα τους "αγωνιστές"...επιτέλους, να σταματήσει η ανοχή και οι "ενοχές" απέναντι στην Αριστερά...ο εμφύλιος τελείωσε!!!
Κ0ΣΜΑΣ
28/06/2010 15:24
Βλέπω αρκετοί εδώ μέσα κάνετε το τσάμπα μάγκα. Αυριο θάμαστε στο λιμάνι. Ελάτε.... Εμείς θα διαδηλώσουμε ειρηνικά. Αν εσείς θελήσετε κάτι ....άλλο, ελάτε και θα σας δείξουμε πως πάνε στη θάλασσα. Ιδού η Ρόδος, φασιστάκια, ιδού και το Π Η Δ Η Μ Α
Ζαχαρίας Μπατάλιας
28/06/2010 15:24
Είναι απλό:

Να μην μπει κανείς στο λιμάνι χωρίς εισητήριο!!!

Έχει κότσια ο Χρυσοχοίδης? Να ξεπαστρέψει εκτός 17Ν και Ε.Α και τις συμμορίες του Περισσού?
Χρήστος Κ
28/06/2010 15:24
Αύριο θα δοκιμαστεί η Κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ στο λιμάνι..
Δημήτρης
28/06/2010 15:19
Αν είναι δυνατόν!Ο καθένας νομίζει οτι μπορεί να κάνει ό,τι θέλει σ''αυτή τη χώρα!!!Πότε θα σταματήσει αυτή η κατρακύλα;;Αν συνεχίσουμε έτσι δε θα πατάει τουρίστας και δικαιολογημένα!!!
Ανδρέας Γουλανδρής Εφοπλιστής
28/06/2010 15:17
ο 13ος και ο 14ος όπως και οι περικοπές απο τις συντάξεις, και ίσως και το 30% των μισθών είναι για να λαδώσουν το αντεράκι τους στο ΠΑΣΟΚ, εφόσον Λεφτά δεν Υπάρχουν τελικά. Συνηθισμένοι στα δις, τώρα τους κακοφάνηκε μόλις είδαν τα ταμία άδεια. Χωρίς δεύτερη κουβέντα κατευθείαν σκέφτηκαν την απάτη που μας έφερε στο ΔΝΤ για να αποκομίσουν την απαραίτητη δικαιολογία για το πλιάτσικο.
Αυτός είναι ο Σοσιαλισμός του ΠΑΣΟΚ. Αυτό απέμεινε απο την Ελλάδα του Αντρέα Παπανδρέου. Ενα τίποτα με μπόλικο καθόλου.
Αφού ολα αυτά απέθαναν, εμείς οι Έλληνες, ας προχωρήσουμε έχοντας κατά νου την πορεία της Ελλάδας πριν τη κατάρα του ΠΑΣΟΚ, σαν αυτή να μην συνέβη ποτέ. Οι ενδιάμεσοι που προέκυψαν και που τώρα ψάχνουν “χορηγό” και “όνειρο” ας το σκεφτούν πολύ καλά, πριν ενδώσουν στο κάθε λογής “προστάτη” με έτοιμο σχέδιο για τη διάσωση του τόπου, γιατί θα βρούν τους Έλληνες απέναντι τους σύσσωμους. Εδω δεν είναι Ισλανδία ούτε κάθε άλλου είδους προτεκτοράτο που θα ξεπουληθεί με τρείς δεκάρες. Εδω είναι Ελλάδα.

tas
28/06/2010 15:16
Το γεγονός ότι ούτε αεροπλάνα θα πετάξουν αύριο δεν σας ενοχλεί και απο αυτό δεν θα ζημιώσει ο τουρισμός, αλλά είστε όλοι υποκριτές το πρόβλημά σας είναι το ΠΑΜΕ που αποκτά όλο και μεγαλύτερο λαϊκό έρισμα και ποσός σας ενδιαφέρει ο τουρισμός και τα ανοιχτά λιμάνια.
kostas
28/06/2010 15:16
Μηπως ειναι ευκαιρια γαι την κ Παπαρηγα να προκαλεσει συναντηση πολιτικων αργηγων και να απαιτησει να προσλαβουν οι εφοπλιστες περισσοτερους ναυτεργατες και ετσι θα μεινει στην ιστορια παρα να ταλαιπωρει ολους οσους θελει να τους εχει και με το μερος της.εχω την εντιπωση πως θελει τροπο και οχι κοπο .χαθηκε καθε ενοια απεργιας αγωνα και οτι αλλο θες. ευχαριστω
M
28/06/2010 15:15
Σοβαρά. Θα ζητήσετε την παρέμβαση εισαγγελέα; Νομίζετε ότι επειδή αναπαράγετε όλα τα ΜΜΕ τις πα..ριες της κυβέρνησης και των εφοπλιστών, ο λαός πιπηλάει το δακτηλό του; Νύχτα θα φύγετε. Και εσείς και οι εντολοδόχοι σας.
ΒΑΣΙΛΗΣ
28/06/2010 15:13
Οταν απεργουν οι ναυτεργάτες δεν φευφουν τα καράβια. Αν όλοι είχαμε παλέψει αποφασιστικά όπως αυτοί οι άνθρωποι ίσως να μην έιχαν τσακίσει έτσι τη ζωή μας. αν δεν υπήρχε τρομοκρατία στον ιδιωτικό τομέα θα απεργούσαμε ΟΛΟΙ. Οι απο κάτω αν δεν ειστε βαλτοί -κάτι που θεωρώ σχεδον βεβαιο-, μπορει να ανταλάσσετε μια βόλτα άλλων άλλων στη μύκονο με τη ζωη τη δική μας και των παιδιών μας, με τους κομμένους μισθούς και συντάξεις, τις απολύσεις, την ανεργία, ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΟΧΙ!! Απεργώ στον ιδιωτικό τομέα για την αξιοπρέπεια τη δική μου και των παιδιών μου και ας κράζουν κάποιες "Τζούλιες" ότι είμαστε κηφήνες που δεν την αφήνουμε να πάει στη Μύκονο!
Δημήτρης Ν.
28/06/2010 15:12
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο καθένας κάνει ότι θέλει βιάζοντας αυτή τη δύστυχη χώρα και ουδείς δεν ευαισθητοποιείται για να εφαρμόσει το νόμο. Είναι ντροπή προς την νοημοσύνη του μέσου πολίτη αυτή η συμπεριφορά. Γιατί πρέπει να εκβιάζονται οι πάντες προκειμένου να ικανοποιηθούν αιτήματα κάποιων εργατοπατέρων που στο κάτω κάτω της γραφής ποτέ δεν έχουν δουλέψει πραγματικά. Γιατί εμποδίζεται η εργασία των πολλών για χάρη των λίγων;;;; Γιατί κάποιος που δουλεύει όλη τη χρονιά και έχει 10 μέρες άδεια με εισητήρια κοινωνικου τουρισμού να παραμένει εγκλωβισμένος στο λιμάνι; Ως πότε θα ανεχόμαστε αυτή τη συμπεριφορά. Δεν καταλαβαίνουν ότι έτσι ο κόσμος εξαγριώνεται εναντίον τους και πετυχαίνουν το αντίθετο αποτέλσμα;;;; Μέχρι εκεί φτάνει η ευφυία τους;;;;
Jeremy
28/06/2010 15:11
Καμία μέρα θα τους ορμήσουν τίποτα πιο τρελοί & θα τους κάνουν του αλατιού!!! Και θα πέσει πολύ γέλιο.
ZERO
28/06/2010 15:09
Η xrys;h ευκαιρία του Χρυσοχοίδη να τελειώσει μια για πάντα με τους λεχρίτες συμμορίτες...
Γιάννης Πάυλου
28/06/2010 15:08
Πότε θα λιώσουμε αυτά τα ενοχλητικά κουνούπια του ΠΑΜΕ? Πότε θα ξυπνήσει η σιωπηλή πλειοψηφία ε? Ήρθε η ώρα του κοινωνικού αυτοματισμού, δεν είναι κακό!
Πόπη Β
28/06/2010 15:07
Μέχρι πότε η δικτακτορία του σφυροδρέπανου θα εμποδίζει την λειτουργία του κράτους και τη ζωή των πολιτών. Μου αρέσει που μιλάνε και εξ ονόματος όλης της εργατικής τάξης. Ελεος πια με τα μπλόκα στην εθνική και τα λιμάνια. Αν έχουμε οργανωμένη δημοκρατία η κυβέρνηση οφείλει να βάλει τέρμα σε τέτοια φαινόμενα. Ασε που μου φαίνεται ότι οι ΚΚουέδες ψοφάνε και για προβολή και τσάμπα διαφήμιση!!!!
SKT
28/06/2010 15:07
Καφρίλα για λίγο πάψε
να χτυπάς με το σπαθί
μονο σίμωσε και κλάψε
στης Ελλάδας το κορμί.
Nikos G
28/06/2010 14:59
Δεν πανε καλα αυτοι, αυτοκτονουνε απο μονοι τους, θα ερθει καιρος (αν και νομιζω οτι ηρθε) που οι τουριστες και ταξιδιωτικες εταιριες θα πουν το "αντε στο διαολο Ελλαδα", βαρεθηκαμε να δινουμε τα λεφτα μας για λιγες μερες διακοπες στην χωρα σας και εσεις μας τις καταστρεφετε με το να μας αναγκαζετε να παραμενουμε για μερες ολοκληρες στα βρωμολιμανια σας. Να δω τοτε τι θα φανε οι "ναυτεργατες" που συντομα θα βλεπουν τα πλοια μονο με κυαλια να κοβουν βολτες μονο στα παραλια της Τουρκιας και της Μεσογειου εκτος βεβαια της Ελλαδος.
ΝΤ
28/06/2010 14:57
Η Κυβερνηση ΕΧΕΙ ευθυνη να χτυπησει την αυριανη απεργια!
Θου.Βου
28/06/2010 14:43
Καινούρια μόδα πιάσαμε στην Ελλάδα. ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ. Εδώ θέλει επέμβαση στρατού και παραμάζεμα. Όλοι οι κοπρίτες μας καταστρέφουν και δεν φτάνει τώρα αυτό αλλά έχουν και υποστήρηξη από άλλα σωματεία. Απ΄ότι βλέπω στην φωτογραφία που έχει η εφημερίδα, όλοι αυτοί οι κοπρίτες που στέκονται μπροστά έχουν κάτι κοιλάρες σαν νταούλια. Δηλαδή καλοφαγάδες και καλοπερασάκηδες. Που είναι η ανέχεια που υποστηρίζουν; Αυτοί είναι όλοι τους βαλμένοι από τους κομμουνιστές ενάντια στη κυβέρνηση, τάχα μου να δείξουν πόσο σκληρά είναι τα μέτρα. Φαίνεται από τις κοιλάρες τους πόσο λοιτοδίαιτοι είναι λόγο λοιτότητας. Άντε να μου χαθήτε κοπρίτες.
ΜΙΚ
28/06/2010 14:43
ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΘΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ

Κατα τη γνωμη μου πρεπει η κυβερνηση και οι αστυνομικες ή λιμενικες αρχες να βρουν το τροπο να επεμβουν ΑΘΟΡΥΒΑ και συλλαβουν ολους εκεινους που παραβιαζουν το νομο, παρουσια και με εντολη εισαγγελεα.

Το στοιχειμα εινα να εφαρμοσθει ο νομος χωρις να γινει η παραμικρη φασαρια ή ανησυχια για τους επιβατες.
GOLDEN BOY
28/06/2010 14:41
Αφήστε τον κόσμο ελεύθερο να τους μαυρίσει στο ξύλο! Επίσης τα δικαστήρια να κατάσχουν τις περιουσίες τους ως αποζημίωση για τα εκατομυρια των ζημιών που θα προκαλέσουν!
paralias
28/06/2010 14:33
Πάλι ο Τσιμπόγλου θα μαγεύσει με τη ντουντούκα του τους εξαγριωμένους ταξιδιώτες; Ελπίζω αυτή τη φορά το Λιμενικό να αποκλείσει το χώρο και να επιτρέψει μόνο σε όσους έχουν εισητήριο να εισέλθουν.
Δημήτρης Ν.
28/06/2010 14:32
Για άλλη μία φορά οι αγωνιστές με τα παχιά πορτοφόλια και την τεμπελιά στην καθημερινή τους ζωή, αποφασίζουν και διατάζουν τον αναπρογραμματισμό της ζωής των άλλων..... Δεν πα να χάσουν κάποιοι τις διακοπές τους;;;; Και τι έγινε!!! Αρκεί το κόμμα να προβληθεί και να δείξει ότι είναι μέσα στον αγώνα. Και όλα αυτά κρυμμένοι πίσω από μία ιδεολογία που μόνο καταστροφές και φτώχια έχει φέρει παγκοσμίως....
Ντροπή σας αλήτες....
καραβι της Γραμμης