ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ

ΦΟΥΝΤΩΝΕΙ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΗΣ ΚΕΡΑΙΑΣ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 28/01/2010 07:00 |

ΜΑΙΝΕΤΑΙ ο πόλεμος των κεραιών, αυτή τη φορά στο κέντρο της Αθήνας! Από την περασμένη εβδομάδα έως και σήμερα, μόνο οι υπηρεσίες του Δήμου Αθηναίων έχουν προχωρήσει στο ξήλωμα συνολικά 8 κεραιών κινητής τηλεφωνίας σε κεντρικά σημεία της πόλης, ενώ σειρά... για άμεση κατεδάφιση παίρνουν άλλες 22 κεραίες!

Για όλες τις υπό κατεδάφιση κεραίες στην Αθήνα έχουν εκδοθεί σχετικές τελεσίδικες δικαστικές αποφάσεις, οι οποίες βασίστηκαν στο ότι οι εγκαταστάσεις των κεραιών κινητής τηλεφωνίας δεν διαθέτουν εγκεκριμένες Μελέτες Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων (ΜΠΕ). Στην ίδια μοίρα (χωρίς ΜΠΕ) βρίσκονται συνολικά άλλες 4.600 κεραίες σε όλη τη χώρα. Περίπου 1.600 από αυτές είναι εγκατεστημένες στο Λεκανοπέδιο και οι υπόλοιπες 3.000 στις άλλες περιφέρειες της χώρας.

Οι περιοχές
Σύμφωνα με το πρόγραμμα δράσης που ανακοίνωσε ο αντιδήμαρχος Πολεοδομίας του Δήμου Αθηναίων Νίκος Ακριτίδης, ήδη από την περασμένη Πέμπτη έχουν κατεδαφιστεί σταθμοί βάσης στις οδούς Υμηττού 76, Πρατίνου 58, Μιχαλακοπούλου 59 και Παπαδιαμαντοπούλου, Κηφισίας 46, Τριών Ιεραρχών 84 και Αριστοτέλους 187, ενώ για σήμερα έχει προγραμματιστεί το ξήλωμα κεραιών στις οδούς Αθηνάς 67 και Πειραιώς 2. Το ξήλωμα των κεραιών σε πυκνοκατοικημένες περιοχές του κέντρου της Αθήνας θα δημιουργήσει «μαύρες τρύπες» στην επικοινωνία μέσω κινητών τηλεφώνων, καθώς θα είναι πλέον προβληματικό όχι μόνο το σήμα κάλυψης αλλά και η χωρητικότητα των δικτύων, προειδοποιεί η Ένωση Εταιρειών Κινητής Τηλεφωνίας (ΕΕΚΤ) σε προχθεσινή κατεπείγουσα επιστολή της προς όλους τους συναρμόδιους υπουργούς.

Όπως αναφέρεται στην ίδια επιστολή της ΕΕΚΤ, ειδικότερα για τη νομιμότητα των κεραιών, ο νόμος 3431/2006 για τις ηλεκτρονικές επικοινωνίες επιβάλλει πλέον όλες οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας να συνοδεύονται από ΜΠΕ, τις οποίες εγκρίνουν οι Περιφέρειες. Παρά το γεγονός ότι η διάταξη για τις ΜΠΕ ισχύει από το 2006, οι περιφέρειες εξακολουθούν να είναι ανέτοιμες για ένα τέτοιο έργο.

18
λιακος κωστας
13/08/2010 23:38
δουλευω σε τεχνικη εταιρια που βαζει καιραιες κιν.τηλ. πριν απο 2 μηνες βαλαμαμε πανω απο 100 μικρες κεραιες στα νοσοκομεια υγεια κ μητερα στην κηφισιας μπηκαν λιγες σε καθε οροφο σε διαφορα δωματια για να ειπαρχει σημα μεσα στα νοσοκομεια λιγα μετρα απο αρωστους κ μωρα παιδια τι εχετε να πειτε γιαυτο??????
Α.Λ.Π.
29/01/2010 19:22
ΘΑ ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ?? Για πείτε μας εσείς οι 300 !! _____________Άσε τους 300,αννα 29/1/2010 15:28, σκοτίστηκαν για τις απορίες μας. Μα δεν το ξέρεις πως οι νόμοι είναι σαν τα έπιπλα των υπουργικών γραφείων και αλλάζουν με την ...έλευση των νέων κυβερνήσεων; ''Έτσι, για μεγάλα διαστήματα είμαστε χωρίς νόμους και ο κάθε ''Ελληνας κάνει του κεφαλιού του. Από την άλλη, πότε εφαρμόστηκαν οι νόμοι για τους "δυνατούς"; Νόμοι πάντα υπάρχουν και εφαρμόζονται στους φουκαράδες...
ΘΕΟΣ
29/01/2010 18:55

ΤΟ 50 % ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ Η΄'' ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ
H ELLAS TWN MISOMORFWMENWN KAI YMIMA8WN
29/01/2010 18:36
TOSES EREVNES EGEINAN SE TOSA KRATH SE KAMIA EREVNA DEN APODEIXTHKE PWS O METADOTHS VLAPTEI
THN YGEIA TO IDIO KAI TO KINHTO AN EXEIS HANDS FREE SISTHMA
DEN VLAPTEI KA8WLU AN DEN EXEIS KAI THLEFWNAS ME TEIS WRES KA8E MERA TOTE ISWS NA VLAPSEI ME MEGALO EROTHMATIKO
TWRA AKTINOVOLIA EXEI KAI TO MONITOR TU H/Y SAS
OI KEREES AN EINAI TOPO8ETIMENES PSHLA 25 M PANW APO THN OROFH KTHRIU DEN VLAPTUN KA8OLU
DESTE STO DIADYHTIO TEIS MELETES
αννα
29/01/2010 15:28
Σ.Ρ. αν δε θέλεις κεραίες πέτα το κινητό σου, και των παιδιών σου επίσης. Το έκανες?
Captain
29/01/2010 15:24
Αξιότιμοι φίλοι,
Εγώ συμφωνώ σχεδόν μέ όλους σας, αλλά αυτό που με εξοργιζει υπερβολικά, είναι το ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ.
Δηλαδή πού είναι το ΚΡΑΤΟΣ να τους σταματήσει ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΟΥΝ ??? ΠΡΙΝ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΤΟΥΣ.
Γιατί πρέπει καθε φορά, μα κάθε φορά !! σε αυτό το κράτος να προσπαθούμε να δώσουμε λύση εκ των υστέρων!!
Και παραδείγματα πάμ''πολλα.. Αυθαίρετα, ημιυπαίθριοι, καταπατήσεις δασών του κράτους, άσυλα στα ΑΕΙ..κλπ
Καλά θα ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΠΟΤΕ?? ή μια ζωή θα είμαστε της ΑΡΠΑΧΤΗΣ???
ΘΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥΝ τελικά αυτά τα "παράθυρα" που αφήνουν οι Νόμοι, Θα αφήσουμε κάποτε να δουλέψει ο κρατικός μηχανισμός? ΘΑ ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ??
Για πείτε μας εσείς οι 300 !!
γιωργος
29/01/2010 10:05
Διαπιστωνω οτι ο κοσμος αντιδρα εντελως παραλογα σε μια τεχνολογια που εχει απολυτως αποδεχτει,και απο την αλλη σφυριζει αδιαφορα για WIFI & BlueTooth..και ομως ολα αυτα χρησιμοποιουν μικροκυμματα για να κανουν τη δουλια τους.Απο τη μια καταπινουμε λοιπον την καμηλο και απο την αλλη διυλιζουμε τον κωνωπα.Ετσι βλεπουμε τους ιδιωτες να εγκαθιστουν DSL wifi routers σπιτια τους για το internet και κανενας γειτονας να μην διαμαρτυρεται οταν αφηνουν το Wifi ανοικτο κατα λαθος.Wifis Μπορουν καλλιστα να εκπεμπουν πανω και διπλα μας και να μη δινουμε την παραμικρη σημασια..Και ο λογος;; Μα απλα διοτι η ισχυς τους ειναι τοσο μικρη που πρακτικα ειναι σα να μην υπαρχουν απο πλευρας ακτινοβολιας και οχλησης..εξαλλου γιαυτο το λογο δημιουργηθηκε και το bluetooth.Για να μην ερχεται σε επαφη το αυτι με τον πομπο του...1,5W(!) ενος κινητου.Σαν ηλεκτρονικος μηχανικος λοιπον, το μονο που μπορω να προτεινω ειναι να τοποθετουνται παρομοιες ισοτροπικες μικροκεραιες με πομπουδακια ισχυος μερικων δεκαδων milliWatts επανω σε υπαρχουσες υποδομες, όπως σε κολωνες της ΔΕΗ που υπαρχουν αφθονες μεσα στην πολη και το δικτυο αυτο να ειναι πολυ πυκνο.Ετσι σε επιπεδο γειτονιας η εκπεμπομενη ισχυς συνολικα δε θα ξεπερνα τα 1-2W οποτε θα υπαρχει καλυτερη διασπορα ισχυος,μεγαλυτερη δυνατοτητα ληψης απο τα κινητα,μικροτερη ισχυς εκπομπης απο αυτα και μεγαλυτερη οικονομια και οσον αφορα στην εκπομπη του σηματος αλλα και την φορτιση του κινητου και σε περιπτωση βλαβης ενος πομπου,θα υπαρχουν δεκαδες αλλοι να καλυψουν το κενο αφου θα δουλευουν συμπληρωματικα.Το βαθος διεισδυσης στους ιστους της μικροκυμματικης ακτινοβολιας ειναι ουτως η αλλως αμελητεο οταν αυτη ειναι σε μικρη ισχυ οπως στις περιπτωσεις wifi level 1.Η αποσταση εκπομπης περιοριζεται στα 30-50 μ το πολυ και το κοντινο πεδιο που προκαλει και τα περισσοτερα προβληματα αφανταστα μικροτερο οταν η ισχυς ειναι τοσο μειωμενη.μητε καν ενα μετρο ακτινα γυρω απο το πομπουδακι που το κανει ακομη πιο ασφαλες οταν βρισκεται επανω σε μια κολωνα..Ας εχει το θαρρος η Πολιτεια να προχωρησει αποφασιστικα σε ενα μετρο που αφορα ΑΜΕΣΑ την ανθρωπινη υγεια, διοτι τα μικροκυμματα βλαπτουν , αφου ιονιζουν κ'' θερμαινουν τα μορια του νερου που αποτελει το 70% του ζωντανου ιστου και επιπλεον σε μεγαλυτερη ισχυ προκαλουν βλαβη στο DNA- δηλαδη σε καθαρα κυτταρικο επιπεδο,πραγμα απλουστατα, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ..
Γιάννης
28/01/2010 23:02
π. 28/1/2010 14:12

Διαφορετικά πράγματα λέει για την Ελλάδα το ψήφισμα και οχι αυτά που μας έγραψες...


Η ως άνω σύσταση του Συμβουλίου της ΕΕ προβλέπει τις ακόλουθες οριακές τιμές:

1. GSM (900 MHz): 41,25 βολτ ανά μέτρο

2. DCS (1800 MHz): 58,33 βολτ ανά μέτρο

3. UMTS (2100 MHz): 61 βολτ ανά μέτρο.

Εντούτοις, τίποτε δεν εμποδίζει τα κράτη μέλη να υιοθετήσουν πιο αυστηρούς κανόνες προστασίας: τουλάχιστον 9 κράτη μέλη το έχουν ήδη πράξει σε εθνικό ή σε περιφερειακό επίπεδο μεταξύ αυτών περιλαμβάνονται η Ελλάδα, η Πολωνία και πιο πρόσφατα το Βέλγιο....

Κώστας
28/01/2010 22:55
Πολλές κεραίες κινητής στις ταράτσες έχουν μελέτη περιβαντολλογικών επιπτώσεων και είναι νόμιμες αλλά τις καμουφλάρουν για να μη δίνουν στόχο.

Εκεί που υπάρχει σίγουρα πρόβλημα είναι από τις γραμμές υψηλής ίσως και μέσης τάσης, της ΔΕΗ...
Γιάννης
28/01/2010 22:30
Σ.Ρ. 28/1/2010 14:09

Στην ταράτσα μου είναι και εγω είμαι στον πρωτο όροφο..
Σε πληροφορώ οτι δεν έχω καλό σήμα !!
Toronto
28/01/2010 19:34
Having read many of the comments It obvious to me that several people in this blog know how the Cellular networks work and the non ionization radiation safety levels as it relates to Cell phones!!

The closer one builds the cell sites the better it is for radiation safety.... or put in another way the closer one is to the base station the better as cell the phone transmits at lower power level when it is in your pocket or near the ear.



π.
28/01/2010 14:12
το πρόβλημα έχει ως εξής: γιατί στην Ελλάδα το όριο είναι 30, ενώ στην Αίγυπτο 6, και στο Σαλτζμπουργκ 0,2. Γιατί, στο εξωτερικό έχει υποχρεωτική απόσταση από σχολεία 500 μέτρα, ενώ στην Ελλάδα μια τέτοια απόσταση υπάρχει μόνο για τα ξενοδοχεία; Επίσης, είναι δυνατόν κάποιοι να τοποθετούν επ''αμοιβή στα μπαλκόνια τους και τις ταράτσες τους κεραίες, χωρίς έστω να ρωτήσουν τους άμεσα ενδιαφερόμενους, δηλαδή τους γείτονες; Και γιατί οι περισσότεροι από αυτούς που νοικιάζουν τις ταράτσες τους δεν μένουν καν στην πολυκατοικία εκείνη; Και, επιτέλους, εφ''όσον οι περισσότερες εξ αυτών δεν έχουν άδεια πολεοδομική, τότε, προς τι διαμαρτύρεστε;

Δείτε το ψήφισμα του Ευρωκοινοβουλίου
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT REPORT A6-2009-0089 0 DOC XML V0//EL

ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΙΜΩΝ ΑΠΟΔΕΚΤΗΣ ΕΚΘΕΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ ΑΠΟ ΚΕΡΑΙΕΣ ΒΑΣΗΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΧΩΡΕΣ.


Χώρα
Όριο Αποδεκτής Έκθεσης (ΎΛη)

Ελλάδα
22-33

Ελβετία
4-6

Αίγυπτος
4

Κίνα
6

Βουλγαρία
6

Βέλγιο
3 (απόφαση για μελλ. μείωση σε 0,6)

Παρίσι
2

Αυστρία (Σάλτσμπουργκ)
0,2

Ρωσία
1
Σ.Ρ.
28/01/2010 14:09
ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΚΕΡΑΙΕΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΜΙΑ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ!!!
Nikos G
28/01/2010 12:40
Ναι μωρε, βγαλτε τις μικρες κεραιες των 2 Watt απο την γειτονια και βαλτε μια των 1000 Watt σε καποιο απομακρο σημειο για να εχετε σημα αλλα και να ψηνετε οτι βρεθει μπροστα της........
X1B
28/01/2010 11:03
Όσοι ζητούν να φύγουν οι κεραίες, θα πρέπει να σκεφτούν την ζημιά που προκαλούν. Όχι τόσο στην κάλυψη του δικτύου αλλά στην υγεία των ανθρώπων. Λιγότερες κεραίες σημαίνει μεγαλύτερη ισχύς ακτινοβολίας από τις κεραίες και από τα κινητά. Και αυτό είναι πολύ πιο επικίνδυνο από το να μην έχουν οι κεραίες Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων. Η πολιτεία θα έπρεπε να επιβάλει στις εταιρίες να στήσουν πυκνό δίκτυο κεραιών. Χ.Β. μηχανικός τηλεπικοινωνιών
eo
28/01/2010 10:57
Πάντως με τις αφαιρέσεις κεραιών ίσως να δέχονται λιγότερη ακτινοβολία όσοι είναι κοντά (διπλα) αλλά όσοι είναι σε μέση και μακρινή απόσταση απλά ετοιμαστείτε για περισσότερη ακτινοβολία με τις πιθανές συνέπειες.
Νίκος
28/01/2010 09:44
Ναι, ξηλώστε τις κεραίες από τις πόλεις για να πάθουμε όλοι νευρώματα στο κεφάλι μας από τα κινητά.

Όταν είναι μακριά η κεραία εκπομπής της εταιρίας από το κινητό μας τότε το κινητό μας αναγκάζεται να ανεβάσει την ισχύ (έως και 1,5 watt).

Πάνω στα ψηλα κτίρια ο απο κάτω δεν έχει πρόβλημα γιατί είναι εκτός λοβού, ο μπροστά στην κεραία αν είναι πάνω από 30 μέτρα απόσταση πάλι δεν έχει πρόβλημα.

Όλα αυτά βέβαια με την υπόθεση οτι τα μικροκύματα μπορεί να προκαλέσουν βλάβες στο dna.

Πάντως οι τελευταίες μελέτες όχι μόνο εταιριών κινητής αλλά και άλλων φορέων τείνουν στο συμπέρασμα οτι τα μικροκύματα είναι εντελώς ακίνδυνα... Για αυτό και τα σχολεία στο εξωτερικό παρά τις αμφισβητήσεις που υπήρχαν κάποτε έχουν γεμίσει WifI.
ΜΙΧΑΛΗΣ
28/01/2010 09:17
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΧΩΝΕΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ...ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΔΕ...IQ...ΤΙ ΤΗΝ ΘΕΛΟΥΜΕ...ΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΦΩΝΕΣ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΛΙΚ...ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ...ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ...