Παπαθανασίου και Αλμούνια προαναγγέλλουν πακέτο σκληρών μέτρων μέχρι το τέλος Ιουνίου

Σε εφαρμογή το σχέδιο σκληρής λιτότητας

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 14/06/2009 11:24 |

 «Τα ψέματα τελείωσαν», είναι το μήνυμα που στέλνουν Παπαθανασίου και Αλμούνια, προαναγγέλλοντας την άμεση λήψη σκληρών μέτρων –που θα περιλαμβάνουν και νέους φόρους- με στόχο τη μείωση των ελλειμμάτων. Ο αρμόδιος για την Οικονομία Επίτροπος αποκαλύπτει μάλιστα ότι ο υπουργός τον έχει ήδη ενημερώσει για τα μέτρα που πρόκειται να θέσει σε εφαρμογή η κυβέρνηση και «δεν διαφέρουν απ’ όσα έχουν ήδη διαρρεύσει στον Τύπο».

«’Η παίρνουμε μέτρα η βουλιάζουμε»
Ο κ. Παπαθανασίου, μιλώντας στο Βήμα της Κυριακής, επιβεβαιώνει εμμέσως ότι στο πακέτο που έχει αποφασίσει η κυβέρνηση θα περιλαμβάνονται και νέοι φόροι. «Ή θα αποφασίσουμε να μειώσουμε το έλλειμμα και το χρέος ή τότε πράγματι θα βουλιάξουμε όλοι μαζί. Μαγικές συνταγές για να μειώσουμε το έλλειμμα δεν υπάρχουν Είτε θα μειώσουμε τις δαπάνες είτε θα αυξήσουμε τα έσοδα είτε και τα δύο. Η κυβέρνηση ως το τέλος του Ιουνίου θα εκτιμήσει την πορεία εκτέλεσης του προϋπολογισμού, καθώς και τα βασικά μεγέθη της οικονομίας. Και αν χρειαστεί θα λάβει πρόσθετα μέτρα», επισημαίνει ο υπουργός Οικονομίας.


Σε συνέντευξή του στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία, ο κ. Αλμούνια αποκαλύπτει ότι η Κομισιόν γνωρίζει ήδη τα μέτρα που προτίθεται να πάρει η κυβέρνηση και ζητεί να είναι «φιλόδοξα, αξιόπιστα και να έχουν μόνιμο χαρακτήρα».

«Θέλω να δω αξιόπιστα μέτρα»
«Ο υπουργός Οικονομίας με ενημέρωσε ότι θα ανακοινώσει σύντομα μέτρα ώστε το έλλειμμα να μην ξεπεράσει φέτος το 3,7%. Το 2010 πρέπει να το μειώσετε στο 3%. Πρέπει να καταλάβετε ότι, ανεξάρτητα από την κρίση, το δημόσιο χρέος είναι εξαιρετικά υψηλό. Γνωρίζει ο έλληνας πολίτης ότι περίπου το 5% των δημοσίων πόρων, δηλαδή πάνω από 10 δισ. ευρώ, σπαταλώνται για την εξυπηρέτηση του δημόσιου χρέους;», τονίζει ο Ισπανός Επίτροπος και καλεί την κυβέρνηση να προχωρήσει γρήγορα στην περιστολή των ελλειμμάτων: «Θέλω να δω να εφαρμόζονται φιλόδοξα και προπαντός αξιόπιστα μέτρα -το τονίζω αυτό- στην αρχή, ώστε να υποχωρήσει το έλλειμμα κάτω από το 3% μέχρι τέλη του 2010. Από εκεί και πέρα, η προσπάθεια πρέπει να συνεχιστεί ώστε να ισορροπήσει ο προϋπολογισμός σε διαρθρωτικό επίπεδο. Το διαρθρωτικό έλλειμμα στην Ελλάδα το 2008 ήταν στο 6,1% και φέτος εκτιμάται ότι θα ξεπεράσει το 4%. Ηδη τα μέτρα για τα οποία με ενημέρωσε ο κ. Παπαθανασίου έχουν διαρρεύσει στον τύπο. Από εκεί και πέρα η κυβέρνηση έχει την ευθύνη να τα εξηγήσει στους έλληνες πολίτες», επισημαίνει ο κ. Αλμούνια και απευθύνει προειδοποίηση, ότι αν η Ελλάδα δεν τηρήσει τις δεσμεύσεις, η Κομισιόν θα σκληρύνει τη στάση της: «Προς το παρόν τηρούμε στάση αναμονής, όμως στις 27 Οκτωβρίου η αναμονή θα τελειώσει», επισημαίνει.

«Έκανε λάθη η ΝΔ»
Τέλος, ο Επίτροπος ασκεί κριτική και στην πολιτική που άσκησε μέχρι σήμερα η ΝΔ, κρίνοντάς την αποτυχημένη και καλώντας την να «μάθει από τα λάθη της»:
«Εχετε κάνει λάθη τα τελευταία τέσσερα χρόνια και πρέπει να διδαχθείτε από αυτά. Τώρα πρέπει να τα διορθώσετε σταδιακά και μόνιμα. Πρέπει να προχωρήσετε σε τολμηρές αλλαγές και να ενισχύσετε τις επενδύσεις που θα ενισχύσουν την ανταγωνιστικότητα», καταλήγει ο κ. Αλμούνια.
 
Και ιδωτικοποιησεις
Στο πλαίσιο της προσπάθειας για περιστολή των ελλειμμάτων εντάσσει ο κ. Παπαθανασιου και την επιτάχυνση των διαδικασιών για την ιδιωτικοποίηση του ΟΣΕ, αλλά και την κατάργηση η συγχώνευση φορέων του δημόσιου.
«Μία προς μία, οι ΔΕΚΟ θα πρέπει να αρχίσουν να λειτουργούν με βάση τις πραγματικές τους δυνατότητες. Και να μην επιβαρύνουν τους Ελληνες με νέα χρέη και νέα ελλείμματα. Γι΄ αυτό και μετά την Ολυμπιακή Αεροπορία προχωρούμε με τον ΟΣΕ. Επρεπε ήδη να είχαμε λύσει και αυτό το μεγάλο πρόβλημα που κληρονομήσαμε. Αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ», τονίζει ο υπουργός Οικονομίας.

«Ταυτόχρονα προχωρούμε στις διαδικασίες για τη διερεύνηση εναλλακτικών λύσεων για τη ΔΕΠΑ και παράλληλα εκτός των συγχωνεύσεων ή καταργήσεων 255 φορέων του Δημοσίου στο επόμενο τετράμηνο που έχουμε ήδη ανακοινώσει, προχωράμε στη β΄ φάση συγχωνεύσεων και καταργήσεων ως το τέλος του 2009 των υπόλοιπων φορέων του Δημοσίου».

51
ΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ
16/06/2009 11:46
Η ΝΔ ΝΑΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΗ ΝΥΦΗ. ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΩΝ ΕΚΣΥΓΧΡ. ΝΑΡΘΕΙ,ΠΑΛΙ ΕΜΕΙΣ. ΟΠΟΤΕ ΣΚΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ............
αμιαντος
16/06/2009 11:12
Ο κυριος Μιχαλος και ο καθε Μιχαλος εχει ως σκοπο να παραγει πλουτο και απο τον πλουτο που θα παραγει διεκδικει την μεγαλυτερη πιττα με καθε νομιμο και παρανομο τροπο. Ο επιχειρηματιας σημερα ειναι αυριο δεν ειναι ειδικα οταν λειτουργει σε ενα παγκοσμιοποιημενο οικονομικο περιβαλλον.ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ που θα πρεπει να αποδειξεις οτι δεν κλεβεις τους κλεφτες. κατα την αποψη η κυβερνηση θα πρεπει να ειναι ο διωκτης και ο τιμωρος της κακης και αναλγητης επιχειρηματικοτητας και ταυτοχρονα ο μετοχικος - ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΟΣ αρωγος της σοβαρης και πιστοποιημενης επιχειρηματικοτητας. Με λιγα λογια πιστευω οτι δεν πρεπει τα λεφτα του ελληνα πολιτη να δινονται αφειδως στους επιχειρηματιες με λογιστικα κριτηρια τα οποια ευκολα μαγειρευονται αλλα βαση επιχειρηματικων προτυπων που θα διασφαλιζουν την εργασιακη ,παραγωγικη και οικονομικη διαφανεια. Δεν μπορει το κρατος να εγγυαται ΤΗΝ ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ στον επιχειρηματια που βαζει τους παρανομους και ανασφαλιστους πακιστανους στο ψυγειο μονο και μονο επειδη ο κυριος επιχειρηματιας εχει κερδη στους μαγειρεμενους και πλαστους ισολογισμους του. Η ΓΣΣΕ και ο ΣΕΒ εχουν τα εργαλεια και η κυβερνηση θα πρεπει να τα χρησιμοποιηση για να ξεκαθαρισει την αγορα απο τα επιχειρηματικα παρασιτα που πνιγουν την ελληνικη οικονομια και εκμεταλευονται τον φορολογικο οβολο του ελληνικου ΛΑΟΥ..
TAKIS
16/06/2009 10:16
PROS .YIANNIS- LONDON. AYTOI KSEROYN POY EINAI O PAPAS GIAYTO DEN XANOYN POTE. OSO GIA TIN METAGRAFI TOY AIFREM XREIAZETE TO OK TOY PATREIARXIOY. EXOYN GINI DYO SYNANTISEIS KAI DEN TA EXOYN BREI STA ANTALAGMATA. STIN DEYTERI SYNANTISI AKOYSON AKOYSON TO PATREIARXIO EKTOS TON ALLON ZITISE APO TON PROTHIPOYRGO MAS KAI TO KTIRIO TIS BOYLIS EPIPLOMENO KAI TOYS BOYLEYTES MAS MAZI. E OXI DEN PREPI NA YPOKIPSI O PROTHYPOYRGOS MAS POY THA BROYME TETOIA EPOXI 300 PEFOTISMENOYS......OXI .OXI. OXI..
YIANNHS-LONDON
16/06/2009 07:21
MONON O AIFRAIM MPOREI NA MAS SOSEI APO TA XREOI

EDO PAPAS- EKH PAPAS - POU EINAI O PAPAS
Δημήτρης Ν.
15/06/2009 23:48
Βγήκαν παγανιά οι εφοριακοί για περαιώσεις...... Ουκ αν λάβεις εκ του μη έχοντος......
ΚΩΣΤΑΣ
15/06/2009 21:45
ΑΛΙΜΟΝΟ ΕΠΤΟΧΕΥΣΑΜΕ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ Ο ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΣΗΜΕΡΑ Ή Ο ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗΣ ΧΘΕΣ Ή Ο ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ ΠΡΟΧΘΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΥΣΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΟΥΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ. ΔΗΛΑΔΗ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΙΑΡΚΩΣ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΟΔΕΥΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΔΙΑΤΕΙΝΟΝΤΑΙ ΠΩΣ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ ΛΥΣΗ . ΙΣΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΓΝΩΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.
ΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ
15/06/2009 19:01
Αλεξανδρε Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ. ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΟΥ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΘΙΑΣΩΤΗΣ ΤΟΥ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΗ ΟΨΗ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.
Αλέξανδρος Αθ.
15/06/2009 18:46
Μάκη Αθανασόπουλε, εχεις δίκιο για το οτι με εγκαλεις που ειπα οτι βριζεις... λαθος μου. Αυτο που ηθελα να πω, ειναι οτι θεωρω υβρι την συγκριση του Σημιτη και της πολιτικης του με τον Καραμανλη και την πολιτικη που βιωνουμε σημερα. Οσοι συγκρινοντας τους καταληγουν στο συμπερασμα πως ολοι ιδιοι ειναι, προφανως δεν στηριζονται σε πραγματικα δεδομενα. Ακομα και ο ιδιος ο Καραμανλης, υπο το βαρος της συγκρισης των πραγματικων στοιχειων πλεον των δυο διαφορετικων πολιτικων, αναγκαστηκε να ομολογησει πως προεκλογικα ελεγε ψεμματα. Οποτε θεωρω πως οσοι επιμενουν στην αποψη οτι ολοι ιδιοι ειναι απλως δεν εχουν καταλαβει τι εχει συμβει, ή το κανουν για ιδιον οφελος.
Οι εκσυγχρονιστες του Πασοκ ακολουθησαν μια πολιτικη αποτελεσματικη, που ηρθε σε αντιθεση με τις επιταγες του Διεθνους νομισματικου Ταμειου και των ακρως νεοφιλελευθερων πολιτικων της ηγετικης ομαδας της ΕΕ. Αυτες τις πολιτικες ακολουθει με κλειστα τα ματια η ΝΔ, και για αυτο η οικονομια μας καταβαραθρωθηκε. Το Πασοκ ακολουθησε μια επεκτατικη πολιτικη, ωστε η μειωση των ελειμματων και του χρεουν να ελθει ποσοστιαια μεσω της μεγαλης αυξησης του ΑΕΠ. Αντιθετα, η ΝΔ ακολουθησε πολιτικη περιοριστικη, μειωνοντας τις δημοσιες επενδυσεις, μειωνοντας τους μισθους και ανεβαζοντας στα υψη την φορολογια, ειδικα των προσωπων, ενω εδινε ελαφρυνσεις στις μεγαλες επιχειρησεις. Με τον τροπο αυτο μπηκε σε εναν φαυλο κυκλο, επειδη με καθε μειωση της ρευστοτητας μειωνοταν τα εσοδα του κρατους, οποτε επρεπε να μειωσει περισσοτερο την ρευστοτητα με μεγαλυτερες μειωσεις των επενδυσεων και αυξηση της φορολογιας, με αποτελεσμα ακομα μεγαλυτερες μειωσεις εσοδων...
Ο ΜΟΝΙΜΑ ΔΑΡΜΕΝΟΣ ΚΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ
15/06/2009 18:40
<<ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ>> ΛΕΕΙ Ο ΕΝΑΣ... <<ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ>> ΛΕΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ. ΚΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΟΣΩΝ ΛΕΝΕ Η ΝΔ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΟΠΑΣΟΚ?? ΑΓΡΙΑ ΛΙΤΟΤΗΤΑ ΠΑΛΙ. ΛΟΓΩ ΚΡΙΣΗΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ. ΩΡΑΙΑ..ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΛΑΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ? Η ΟΥΣΙΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. ΚΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟΧΕΥΟΥΝ ΚΙ ΟΧΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΟΥ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΤΗ ΚΡΙΣΗ. ΓΙΑΤΙ ΜΩΡΕ ΠΑΛΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΖΩΝΑΡΙ ΝΑ ΣΦΙΞΟΥΝ? ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ? ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΒΓΑΛΑ.
Αλέξανδρος Αθ.
15/06/2009 18:24
Αμίαντε, η ανάληψη των ολυμπιακών εργων δεν εχει σχέση με την εισοδό μας στην ΟΝΕ. Τα ολυμπιακα εργα ουσιαστικα κατασκευαστηκαν το 2003 και 2004, οταν ηδη ειχε κριθει η εισοδος μας στην ΟΝΕ, και αρκετα ακομα δεν εχουν πληρωθει. Πριν απο το 2003, προχωρουσαν μονο τα απαραιτητα για την αναπτυξη μας μεγαλα εργα υποδομης, που για λογους γραφειοκρατικους και εντυπωσης βαφτιστηκαν ολυμπιακα εργα.
Για την εκκλησια εχεις απολυτο δικαιο, και εγω θελω πολυ να συνεισφερουν αναλογα με τις τεραστιες δυνατοτητες τους, ειδικα για ακινητα που εκμεταλλευονται εμπορικα, που οσο παραμενουν αφορολογητα δινουν στους "φιλους" της εκκλησιας εφοδια για αθεμιτο ανταγωνισμο. Για αυτο χαρηκα ιδιαιτερα την ρηξη του Σημιτη με την Δεξια του Κυριου, που την πληρωσε βεβαια ακριβα και ακομη την πληρωνει το Πασοκ. Αλλα επι των ημερων του Πασοκ, οι ιδιωτικες επενδυσεις προχωρουσαν, και γινοταν προσπαθεια να περιοριστουν οι γραφειοκρατικες αγκυλωσεις οπως και να δινονται εγκαιρα τα χρηματα των επιδοτησεων. Αντιθετα, σημερα οι ιδιωτικες επενδυσεις εχουν σταματησει τελειως, και οσες προχωρησαν (συνηθως αυτες που ειχαν εγκριθει επι Πασοκ, και καθυστερησαν 4-5 χρονια επι ΝΔ) δεν γνωριζουν αν και ποτε θα παρουν τις επιδοτησεις... Για αυτο ακριβως η Ελλαδα εχασε στον πινακα ανταγωνιστικοτητας των χωρων του ΟΟΣΑ τα τελευταια 2 χρονια 16 ολοκληρες θεσεις, σε συνολο 55 χωρων.
Μιλας για διαχειριση, που μπορει να γινει απο κομπιουτερ... αυτο ακριβως ηταν και το επιχειρημα της ΝΔ, που ελεγε τον Σημιτη λογιστακο. Ακομα δεν καταλαβαν, οτι η σωστη διαχειριση ειναι απαραιτητη, και οτι αυτο το εκανε ο Σημιτης, αλλα δεν σταματουσε εκει. Ο Σημιτης ειχε επιτυχια, γιατι καταφερε να εφαρμοσει ισορροπη αναπτυξη, κινητοποιωντας το συνολο της Ελληνικης οικονομιας. Εκανε μεγαλα δημοσια εργα, τα μεγαλυτερα στην ιστορια της Ελλαδας. Ταυτοχρονα, καταφερε να εισπραξει εγκαιρα τις επιδοτησεις της ΕΕ, και κατευθυνοντας τες σε επενδυσεις, και οχι οπως την περιοδο του πακετου Ντελορ και της σημερινης εποχης, που τα σκορπαμε γιατι δεν μπορουμε να τα απορροφησουμε αλλιως.
Με τις κρατικες και τις κοινοτικες επιδοτησεις καταφερε να κινητοποιησει και ιδιωτικα κεφαλαια για παραγωγικες επενδυσεις, ενω ταυτοχρονα οι οικοδομες βοηθουσαν την αυξηση του ΑΕΠ χωρις να δημιουργουν προβληματα φουσκας, οπως σημερα με τα 200.000 απουλητα σπιτια, που αφαιμαξαν με τα δεσμευμενα σε αυτα 20 δις ευρω την αγορα.
Δεν προλαβε βεβαια να ολοκληρωσει το εργο του, αλλα οταν ελεγε ως η μεταολυμπιακη περιοδος θα ηταν η περιοδος της εντονης αναπτυξης ειχε δικιο. Αν συνεχιζαν την ιδια πολιτικη, σημερα θα ειχαμε ενα οικονομικο θαυμα, με εντονη αναπτυξη, αειφορα... αλλα δυστυχως ψηφισαμε την ΝΔ...
Kostas M
15/06/2009 17:55
Αγαπητοί, για 30 περίπου χρόνια που είμαι σε θέση να παρακολουθώ τα τεκταινόμενα στην Ελλάδα, οι Κυβερνήσεις ΝΔ & ΠΑΣΟΚ ξόδευαν περισσότερα από όσα εισέπρατταν. Το γνωμικό πολλών είναι ότι η ΕΛΛΑΔΑ ποτέ δεν πεθαίνει. Να όμως που φθάσαμε σε χρέος 282 δις ευρώ από τα 20 δις δολλάρια το ''81!!! Αν αναλύσετε την εξέλιξη του Χρέους, θα διαπιστώσετε την ανικανότητα των κομμάτων. Και παράλληλα ρίξτε μια ματιά στον πλούτο των πολιτικών των δύο μεγάλων κομμάτων. ΑΡΑ, ο Παπαθανασίου τα λέει καλά. Το ερώτημα είναι: Αν πετύχει να μαζέψει τα ελλείμματα σε βραχυπρόθεσμη βάση, θα πετύχει την ανάκαμψη ή ότι κερδηθεί θα σπαταληθεί στις επόμενες εκλογές; ή από την επόμενη κυβέρνηση;; Δυστυχώς, η ιστορία δείχνει ότι οι σοβαροί πολιτικοί είναι λίγοι και δεν μπορούν να πάνε αντίθετα στο ρεύμα.
ΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ
15/06/2009 17:40
Αλεξανδρος Αθ.@ ΔΕΝ ΒΡΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΣΑΝ ΤΟ ΠΑΓΚΑΛΟ ΚΙ ΕΣΥ? ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ? ΛΕΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΝΔ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΓΣΗΣ ΣΗΜΙΤΗ. ΔΕΞΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ 2. ΚΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΘΑΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΝΔ(ΑΝ ΔΕΝ ΕΞΩΠΕΤΑΞΕΙ ΤΟΥΣ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΕΣ). ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗ ΒΡΙΣΙΑ?
ΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ
15/06/2009 17:27
Η ΚΑΤΑ Foufouto ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥΝΑΙ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΚΑΛΟΥ!!!! ΘΑ ΠΩ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΤΟΥ ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΥ..........ΑΕΙ ΧΑΣΟΥΥΥ. ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΦΑΣΙΣΤΟΕΙΔΗ ΓΝΩΡΙΣΑ ΣΤΗ ΧΟΥΝΤΑ. ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΣΤΑ ΚΡΑΤΗΤΗΡΙΑ. ΑΕΙ ΧΑΣΟΥ........ΦΟΥΦΟΥΤΕ.
αμιαντος
15/06/2009 17:23
Αγαπητε Αλεξανδρε οταν ο κυριος Παπαδοπουλος ομιλει για ρεαλιστικη πολιτικη τι ακριβως εννοει καθως αρκετα χρονια ηταν επικεφαλης του Υπουργειου Οικονομικων αλλα δεν ειδα να ασχολειται με τα μονιμα διαρθροτικα προβληματα της Ελληνικης Οικονομιας τα οποια οχι μονο βελτιωθηκαν επι των ημερων του αλλα κληρωδοτηθηκαν και στους επομενους με την μεθοδο του χαλιου,συγκεκριμενα δεν ειδα να φορολογει την εκκλησιαστικη περιουσια αποφευγωντας ,σοσιαλιστης δε, να αγγιξει τους "αντιπροσωπους του θεου επι της γης". Δεν προσεξα να ειχαν λυθει τα προβληματα τις γραφειοκρατιας για τις ιδιωτικες επενδυσεις επι των ημερων του Αντιθετα η Αναλυψη των Ολυμπιακων Αγωνων ΜΙΑ ΜΗ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ηταν αυτη που ωθησε την ελληνικη οικονομια και την οδηγησε στην ευρωζωνη. Απο τετοιες μη ρεαλιστικες ιδεες εχει αναγκη η χωρα μας και οχι απο διαχειριστικες πολιτικες που συντηρουν την οικονομικη μιζερια μας. Η Διαχειρηση μπορει να γινει και απο τα κομπιουτερ οραμα τολμη και πολιτικο ρισκο απαιτειται αλλιως πατωσαμε.
Α. ΤΣΑΤΣΑΡΟΣ
15/06/2009 16:48
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΤΟΥΤΟ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟ ΜΑΣ ΚΛΕΨΑΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΖΩΗ. ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΒΟΛΕΨΕΙ. ΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΛΙΓΟ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ( ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΠΟΤΕ) ΔΩΣΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΤΟ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΕΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΕΓΕΙΝΕΣ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΡΙΜΑΔΙΟ. ΜΠΟΡΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΑΓΕΣ ΜΕΛΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΟΥ ΤΑ ΕΦΑΓΑΝ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΟΥΤΕ Ο ΠΕΡΙΠΤΕΡΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΗΞΕΡΕ. ΕΡΓΑΖΩΜΑΙ ΑΠΟ 11 ΧΡΟΝΩΝ. ΕΣΥ ΠΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ ΕΧΕΙΣ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ. Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΣΕΜΝΑ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΑ ΝΑ ΓΕΙΝΗ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? Σ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΑΝΤΑ ΦΤΑΙΝΕ ΑΛΛΟΙ. ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΕΣΤΩ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΠΗΔΑΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΙΟ ΨΗΛΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΜΗΝ ΜΑΣ ΞΕΦΥΓΗ ΚΑΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΟΙ ΞΥΠΝΗΣΑΜΕ. ΒΕΒΑΙΑ kai den  ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ.-
sindelah arfarakh
15/06/2009 16:06
pali sto pezodromio 8a vgoume!
den peirazei xara mas! :)
Αλέξανδρος Αθ.
15/06/2009 15:16
Αγαπητέ Μάκη Αθανασόπουλε, δεν καταλαβαίνω γιατί αντί να βρίσεις την κυβέρνηση που μας έφερε σε αυτό το χάλι, εσυ βρίζεις τις σωστές προτάσεις του Πασοκ, της Διαμαντοπούλου και του Παπαδόπουλου. Δηλώνεις πως είσαι σοσιαλιστής, προδομένος από το Πασοκ... Οποτε υποστηρίζεις την ΝΔ? Ειναι λογικό αυτο? Μηπως θα επρεπε να ψηφίζεις ΚΚΕ, που ετσι και αλλιως υποστηρίζει την ΝΔ και ειναι και σοσιαλιστικό?
Οι προτάσεις της Διαμαντοπούλου και του Παπαδόπουλου, εντάσσονται στην συνολική οικονομική πολιτική του Πασοκ, για μια εξυγείανση της οικονομίας από την λαίλαπα της ΝΔ. Με την επιμήκυνση της περιόδου προσαρμογής, δίνεται η δυνατότητα στο κράτος να μειώσει σταδιακά τα ελείμματα, και να αποφύγει την "θεραπεία - σοκ" που θα μας στραγγαλίσει οικονομικά, και την οποία προωθεί η ανίκανη κυβέρνηση της ΝΔ, υπακούοντας τυφλά στους "υπαλληλάκους της ΕΕ", μετά τα απανωτά χαστούκια που τρώει σε ολους τους τομείς στην εξωτερική μας και οικονομική πολιτική. Η σταδιακή μείωση των ελειμμάτων, θα επιτρέψει στο κράτος να τροφοδοτήσει την ανάπτυξη, που σήμερα ειναι βαλτωμένη.
Η αναδιάταξη της οικονομίας, που πρέπει να βγει από την περιοριστική πολιτική που εφαρμόζεται τα τελευταία 5 χρόνια, με την ισχυρή αναπτυξιακή πορεία που θα χρηματοδοτηθεί από τα κρατικά κονδύλια, που θα μας επιτρέψουν την άμεση απορρόφηση των κοινοτικών χρημάτων (υπενθυμίζω πως απο το Δ'' ΚΠΣ δεν εχουν ακόμα απορροφηθεί κονδύλια), και ο απεγκλωβισμός των ιδιωτικών κεφαλαίων απο τις μη παραγωγικές επενδύσεις (μόνο στις απούλητες οικοδομές εχουν δεσμευθεί 20 δις ευρω), με την πράσινη ανάπτυξη ως ατμομηχανή, θα μας επιτρέψουν να μειώσουμε τα ελείμματα οχι απο εκτακτες εισφορές και νεους φόρους, αλλά απο την φυσιολογική φορολόγηση του νεου πλούτου που θα παραχθεί. Αυτος ειναι ο μόνος τρόπος που διαφυλάσσει τους μη εχοντες απο την περαιτέρω μείωση των εισοδημάτων τους.
Η αναδιαρθρωση της οικονομίας δεν ειναι δυνατόν να γίνει άμεσα. Για να χαραχθούν οι νέες πολιτικές, να ωριμάσουν οι μελέτες των νεων μεγάλων επενδυτικών εργων, και να αρχίσει η υλοποίησή τους, χρειάζεται χρονικό διάστημα 1-2 χρόνων. Για αυτό ζητάει το Πασοκ παράταση στην περίοδο επιτήρησης. Μέχρι τότε, άμεσης απόδοσης ειναι μόνο μικρά εργα, πράσινης ανάπτυξης πάλι, που μπορούν να εκτελεστούν με λίγες νομοθετικές ρυθμίσεις, με κρατική και κοινοτική επιδότηση σε ιδιώτες (στους μη εχοντες δηλαδή), που μακροπρόθεσμα θα μειώσουν το κόστος διαβίωσης των πολιτών, ενω ταυτόχρονα θα μειώσουν το τεράστιο εμπορικό έλειμμα που μειώνει τον πλούτο της Ελλαδας.
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
15/06/2009 15:02
ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΤΗΣ 17/11/1973: ΕΙΤΕ ΜΕΣΑ ΕΙΤΕ ΕΞΩ ΕΙΤΕ ΠΑΡΑΔΙΠΛΑ ΕΙΤΕ ΛΙΓΑ ΜΕΤΡΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΙ ΚΑΙ ΣΥΤΟ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ.. ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΉΡΑΝ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΤΗΣ ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ ΤΩΝ ΑΝΔΡΕΙΚΕΛΩΝ ΠΡΑΚΤΟΡΩΝ ΤΩΝ ΗΠΑ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΤΗΣ Η ΤΟΤΕ ΔΕΞΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΑΙΔΡΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.. ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!! http://www.youtube.com/watch?v=jUVjwaxYz1o&feature=PlayList&p=1640013228C52E0E&playnext=1&playnext_from=PL&index=54
Foufoutos
15/06/2009 14:58
@ΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ

ΤΙΣ ΜΙΖΕΣ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΤΙΣ ΠΗΡΑΝΕ ΤΑ ΣΥΝΑΙΤΕΡΑΚΙΑ ΣΟΥ ΒΡΕ ΚΚΕ! ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΝΔ ΜΑΖΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΜΑΣΑΣ! ΑΣΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΙΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΣΗ! ΚΑΝΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΚΚΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΜΙΛΑΤΕ Ρεεεε! ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΜΠΡΙΚΙΑ .... ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ! ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΠΑΡΑΔΙΔΟΝΤΑΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΕΡΓΑ Ε ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΓΑΛΑΖΟΠΑΙΔΑ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ! ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΖΙΜΕΝΣ ΚΟΙΤΑ ΜΗ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝΕ ΠΡΩΤΟΙ ΟΙ ΝΟΥΔΟΥΛΗΔΕΣ ΓΙΑ ΜΙΖΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΣΥΝΑΙΤΕΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΕΣΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ! ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΤΥΩΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟ ΜΕ ΖΙΜΕΝΣ! ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ...... ΚΑΘΕ ΛΑΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ.... ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΖΑΔΟΡΟΙ , ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ (ΣΤΟΝ ΛΑΟ) ΠΟΥ ΚΑΙ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΖΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ... ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΒΟΛΕΥΟΝΤΑΙ!
FUSER
15/06/2009 14:56
Καλος μαθητευομενος μαγος και ο Παπαθανασιου. Αμα για να βρεις αυτα που σου λειπουν βαζεις καινουριους φορους, τοτε δεν λεγεσαι υπουργος οικονομικων αλλα τσαρλατανος. Ετσι γινομαστε ολοι εδω μεσα υπουργοι.....(καλα παιζει να τα καταφερουμε και λιγο καλυτερα σαν ασχετοι στην μαρχαλα) εμεις κυρ Παπαθανασιου μου μαλλον θα βουλιαξουμε.... (εχουμε βουλιαξει απο καιρο τωρα , μισο ρουθουνι ειναι εξω απ το νερο) Εσεις και ολοι οι πολιτικοι πως επιπλεετε μονιμα σαν τις
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΔΙΑΚΟΣ
15/06/2009 14:42
Ο ΚΑΡΑΜΑΝ-Α-ΛΗΣ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΩΣ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΦΟΡΟΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΑΣ , ΑΦΟΥ ΞΕΠΕΡΑΣΕ
ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΚΑΤΟΧΟΥΣ ΤΟΥ ΑΓΑΔΕΣ, ΔΕΡΒΙΣΑΔΕΣ,
ΒΕΖΥΡΗΔΕΣ, ΣΟΥΛΤΑΝΟΥΣ ΚΛΠ...
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
15/06/2009 14:35
Η άνοδος που παρουσίασαν τα ποσοστά του Λάος, δεν αποτελούν τίποτα άλλο από μία επιβράβευση του λαϊκισμού, του ανορθολογισμού και της οσφυοκαμπτικής και εύπλαστης πολιτικής. Ένα μόρφωμα που τη βγάζει ανώδυνα εδώ και μερικά χρόνια, δίχως προτάσεις δίχως αποφάσεις δίχως ενέργειες, ένα μόρφωμα που χαϊδεύει τα αυτιά των θαμώνων του Αυτιά, απορρόφησε ένα ποσοστό των απωλειών του κυβερνώντος κόμματος. Δεν είναι καμία ιδεολογική συγγένεια των δύο σχηματισμών που οδήγησε στην τροφοδότηση με ψήφους του μικρού από το μεγάλο. Και το ΠαΣοΚ να ήταν κυβέρνηση, στις ίδιες συνθήκες θα είχε τροφοδοτήσει το Λάος με κάποιο αντίστοιχο ποσοστό. Ο λαϊκισμός είναι το αόρατο νήμα που ενώνει αυτούς τους σχηματισμούς. Ο λαϊκισμός που βρίσκεται πέρα από ιδεολογίες και σκοπούς!! ΜΑΖΙ ΘΑ ΒΥΘΙΣΤΟΥΝ ΝΔ ΚΑΙ ΛΑΟΣ!! ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΑΡΜΑ ΤΟΥ ΛΑΪΚΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΝΕΠΟΤΙΣΜΟΥ!! ΘΑ ΑΠΑΛΛΑΓΟΥΜΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ!!
ΤΑΚΗΣ
15/06/2009 13:57
Δεν με νοιάζει ποιός έκανε το λιγότερο καλό και ποιός το περισσότερο κακό. Αυτό είναι παγίδα και δεν θα έπρεπε να το συνδέουμε. Αυτό όμως που θα ήταν καλό να μας απασχολεί είναι ποιός θα πληρώσει τα σπασμένα, και αν τα πληρώσουμε πάλι εμείς (οι μη έχοντες) τότε πάλι θα έχουμε κάνει το ίδιο λάθος. Οι δυτικό ευρωπαίοι σε θέματα που απασχολούν όλους (οι σχεδόν) είναι ενωμένοι. Καιρός να το μάθουμε και εμείς αυτό.
ΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ
15/06/2009 13:18
@ Τheo...@ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΤΗΣΕΙ ΤΙΣ ΑΓΧΟΝΕΣ? Ο Foufoutos??? ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ . ΤΑΡΠΑΞΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΔ ΚΑΙ ΝΕΟΠΑΣΟΚ. ΚΙ ΑΝ ΦΩΝΑΞΕΙΣ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΠΑΓΚΑΛΟ ΝΑ ΒΡΥΧΑΤΑΙ ΠΩΣ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ!!!!!!!!!!!!! ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΟ ΤΑΜΠΕΡΑΜΕΝΤΟ Ο ΜΠΑΓΑΣΑΣ ΣΤΗ ΛΑΣΠΗ..............
nionios
15/06/2009 13:11
Αυτή η κυβέρνηση έχει σχέδιο! Δεν είναι ότι λάχει!
ΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ
15/06/2009 12:57
Foyfoytos...........ΝΑΙ Ο ΣΗΜΙΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΕΡΓΑ..........ΜΠΡΙΚΙΑ ΕΚΑΝΕ. ΓΙΑ ΜΙΖΕΣ ΟΛΑ. ΤΑ ΑΡΠΑΞΑΝ ΡΕ...ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΓΙΑ ΖΗΜΕΝΣ ΤΙΠΟΤΕ ΕΣΥ? ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠ. ΚΑΙ ΟΤΕ? ΤΑ ΑΡΠΑΞΑΝ ΑΓΡΙΑ. ΑΚΟΜΗ ΠΑΡΑΔΙΔΟΥΝ ΕΡΓΑ ΑΠΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ.!!!!!!!!!!!!!
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
15/06/2009 12:09
@ ΟΜΗΡΟΣ Τ. ΤΟΝ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΘΑ ΡΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ!! ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΡΕΩΣΑΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ.. ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΝΑ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑ.. 104 ΔΙΣ ΕΥΡΩ;; Ο ΣΗΜΙΤΗΣ ΜΑΣ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗΝ ΟΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ 1996 - 2000 ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΕΒΕΡΤ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ.. ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΜΠΛΕΞΕΙ ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΑΣ ΣΗΜΕΡΑ..
ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
15/06/2009 12:06
Είναι πλέον πάνω από επιτακτική η αν?γκη να σηκωθεί και να φύγει ο Καραμανλής και η ανίκανη κυβέρνησή του! Βγήκαν επιτέλους τα επίσημα στοιχεία του γενικού λογιστηρίου για την εξέλιξη του χρέους στο πρώτο τρίμηνο! Μας τα φύλαγαν μάλλον για μετά τις ευρωεκλογές... Κάτι σαν kinder έκπληξη! Ανοίγουν οι κάλπες και βγαίνει το debt-bulletin!! Μιλάμε σκίζουμε! Πέφτουν όλοι οι πρωθυπουργοί στα γόνατα για να ζητήσουν τη βοήθεια του Καραμανλή και του οικονομικού του επιτελείου για να λύσουν το δημοσιονομικό τους πρόβλημα! Ήδη από το πρώτο τρίμηνο το δημόσιο χρέος έφτασε τα 282 δισ €! Το κωμικοτραγικό της υπόθεσης είναι πως σύμφωνα με τον προϋπολογισμό του 2009 αυτό το ποσό χρέους δε θα έπρεπε να το φτάναμε ούτε μέχρι το τέλος του έτους... ΥΓ: Υπενθυμίζω πως το " κακό " ΠΑΣΟΚ παρέδωσε το 2004 το χρέος στα 178 δισ €! 282 μείον 178 μας κάνει 104 δισ €! Με τόσο μεγάλο ποσό δεν επιβάρυναν την ελληνική οικονομία ΟΛΕΣ μαζί οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ! Από το 81 εώς και το 2004, που μάλιστα παρήγαγαν και δυσανάλογα μεγάλο έργο σε σύγκριση με αυτή την κυβέρνηση...
Δημητριος Νικογλου
15/06/2009 11:25
Λιτότητα? Καλώς τη δεχτήκαμε...Ουτως ή άλλως την επιζητεί ο λαός με το 70% που έδωσε στις ευρωεκλογές στο δικομματισμό... Εμείς οι υπόλοιποι είμαστε αναρχοκομμουνιστές, κουκουλοφόροι και κρυφοδεξιοί... Καλοπεράστε τώρα και τα λέμε απο Σεπτέμβρη με τα γερά μετρα Παπαθανασίου με αβάντα Γιωργάκη
Foufoutos
15/06/2009 11:12
@ΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΚΑΛΑ! ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΚΟΜΟΥΝΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ , ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ! Ο ΑΛΜΟΥΝΙΑ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ! ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΠΙ ΣΗΜΙΤΗ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΗ ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ- ΚΕΡΔΗ ΤΟΥ ΟΤΕ , ΚΕΡΔΗ ΤΗΣ ΔΕΗ (ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΑΥΤΑ)! ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥ ΝΑ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΘΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ! ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΤΗ ΝΔ ! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΓΚΑΛΟ , ΑΦΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΟΥ ΚΚΕ! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ?

@Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ

ΟΤΑΝ ΛΕΝΕ ΣΚΛΗΡΗ ΛΙΤΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΝΝΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝΑ ΝΑ ΚΡΥΨΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ! ΕΠΙΣΗΣ ΒΑΖΟΥΝ ΦΟΡΟΥΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΠΩΣ ΤΣΙΓΑΡΑ , ΠΟΤΑ ΚΛΠ. ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΑΛΜΟΥΝΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ , ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ (ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΟΜΕΑ , ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ , ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ , ΤΗΛΕΠΟΙΚΙΝΩΝΙΕΣ ΚΛΠ) ΠΟΥ ΘΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΞΗΣΗ ΜΙΣΘΩΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΜΙΛΑΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΛΜΟΥΝΙΑ!
Theo
15/06/2009 11:04
TA LEYTA TOY BATOPAIDIOY(THRISKIA), TON EKSOPLISMON(PATRIDA), THS SIMENS TOY GERMANOY, THS OLYMPIAKIS, PISOOOOOOOO, OXI PARETOYME KAI TELOS. ANXONES STO SYNTAGMA. DIMEYSH TON PERIOUSION MEXRI 3 DISEGKONO.....ALITES E ALITES....ANTE SIXTIRI
αμιαντος
15/06/2009 10:43
Κυριε Παπαθανασιου το Ταμειο αναζητει ΕΣΟΔΑ και τα εσοδα αναζητουν ΠΛΟΥΤΟ. Αρα παρακαλειστε να κοιταξετε εκει που παραγετε ο πλουτος. Επειδη εισασταν ανθρωπος που παρηγαγε πλουτο θα ξερετε καλυτερα απο εμας που θα τον βρειτε. Μαγικες συνταγες δεν υπαρχουν συμφωνω μαζι σας απλως σας υπενθυμιζω ομως οτι υπαρχουν ΚΑΙ οι χρωματιστες κομματικες προσληψεις, η επιλεκτικη φορολογικη ασυλια των "ημετερων θρησκευτικων δυναμεων" και η μετοχικη-επιχειρηματικη φορολογικη ασυλια, οι οποιες δεν ειναι μαγικες συνταγες αλλα προκλητικες πολιτικαντικες συνταγες Το συνθημα ειναι απλο κυριε Παπαθανασιου " η τους πιανετε η σας βουλιαζουμε"
ΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ
15/06/2009 10:18
ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΣΤΕ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ? ΟΤΑΝ ΦΩΝΑΖΑΜΕ ΠΩΣ ΝΔ-ΝΕΟΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΣΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΟΥΣ, ΜΑΣ ΒΡΙΖΑΤΕ.ΜΑΣ ΛΕΓΑΤΕ ΠΑΛΙΟΚΟΜΜΟΥΝΙΑ. ΜΑΣ ΡΙΧΝΑΤΕ ΛΑΣΠΗ MADE IN PANGALOS!!!! ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΤΑ ΚΑΜΑΡΙΑ ΤΟΥ ΝΕΟΠΑΣΟΚ(ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΠΡΟΧΘΕΣ,ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΣΗΜΕΡΑ) ΚΑΙ ΤΗ ΣΚΛΗΡΗ ΛΙΤΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΧΩΣΟΥΝ ΤΗ ΛΕΝΕ 4ΕΤΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑΣ, ΦΩΝΑΖΕΤΕ. ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ ΔΕΝ ΘΕΛΑΜΕ. ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΟΡΑΜΑ ΘΕΛΑΜΕ. ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟΥ ΑΝΤΡΕΑ ΛΕΓΑΜΕ. ΠΟΥ Ο ΣΗΜΙΤΗΣ ΚΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΟΚΑΝΑΝ ΑΠΟ ΚΙΝΗΜΑ ΛΑΟΥ ΚΟΜΜΑ ΔΕΞΙΟΤΑΤΟ. ΜΗ ΦΩΝΑΣΚΕΙΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΑΝ ΤΙΣ ΜΩΡΕΣ ΠΑΡΘΕΝΕΣ(ΣΑΣ ΠΑΕΙ ΤΟ ΤΡΟΠΑΡΙΟ ΤΟΥ ΝΥΜΦΙΟΥ.ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ).
Μιχάλης
15/06/2009 09:46
η λιτότητα είναι για τους άλλους, αυτοί που κόβουν το χρήμα ξέρουν που το δίνιουν...
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
15/06/2009 09:43
Ανοησίες Αλμούνια και Παπαθανασίου. Απ'' άκρη σ''άκρη η Ελλάδα έχει γεμίσει πολυτελέστατες βίλες, πισίνες, εξοχικά κλπ. Στούς δρόμους μας κυκλοφορούν πολυτελέστατα αυτοκίνητα χιλιάδων κυβικών καί οι θάλασσές μας έχουν γεμίσει πολυτελεί σκάφη. Ιδιοκτήτες των περισσότερων από τα παραπάνω, είναι φοροφυγάδες, φοροκλέφτες, επενδυτές αναπτυξιακών νόμων με υπερτιμολογήσεις, πολιτικοί της αρπαχτής, φακκελάκηδες γιατροί, επίορκα στελέχη των ελεγκτικών δήθεν μηχανισμών, η σάρα καί η μάρα. Οι περισσότεροι απ'' αυτούς υποβάλλουν φορολογικές δηλώσεις που τούς καθιστούν δικαιούχους κοινωνικού Τουρισμού. Να ρε Αλμούνια που πήγαν τα δάνεια. Να που τοποθετήθηκε το Δημόσιο χρέος. Γιατί να το πληρώσω εγώ; Αυτοί να το πληρώσουν!!! Οχι να τούς κάνουμε και διευκολύνσεις καταργώντας τον φόρο κληρονομιάς!!! Δηλαδή με κλεμένα τα έφτιαξαν καί ανέξοδα να τα μεταβιβάσουν στούς κληρονόμους τους. Ωραίοι είστε μωρέ!!!
Επίσης, αφού η Εκκλησία είναι κάτοχος τεράστιας περιουσίας και δέν πληρώνει τσακιστή φόρους, ν''αναλάβει την μισθοδοσία των παπάδων της. Φτάνει πιά να πληρώνουμε δαπάνες τις οποίες εγκρίνουν μή αιρετοί άρχοντες (μητροπολίτες) που δέν λογοδοτούν στούς φορολογούμενους.
Πεδίο δόξης λαμπρό Παπαθανασίου. Πάρτα από τούς έχοντες καί κατέχοντες. Δεν αντέχουμε άλλο!!!
Παράγκας
15/06/2009 09:38
....ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΛΙΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΚΟΠΗ ΔΑΠΑΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΠΟΙΟΥΣ μιλάμε;;;;;; Υπήρξε καμία ΠΕΡΙΚΟΠΗ στις "Φωτογραφικές" ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ στο ΔΗΜΟΣΙΟ (που τρώει τις σάρκες του;;;;;)....(από αρχής του χρόνου);;;;;;;;;..............Πόσοι συνεχίζουν να προσλαμβάνονται;;;;;;;στην "άρρωστη" αυτή επιχείρηση;;;;;
Κακαούνος
15/06/2009 09:27
Ποιά οικονομική κρίση και πράσινα άλογα.
φέρτε τον Κακαούνο,Αυτιό,Οικοννό,Καψό και όλους τους λαικούς αυτόκλητους ήρωες της Ελλάδας να λύσουν τα πάντα σε μία ώρα.Και βέβαια ο Καρατζαφέρης που τον εξυμνείτε όλοι θα σας κλέψει στο τέλος την δόξα.Είναι μάννα αυτός στον λαικισμό.
ΤΣΙΟΣ ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ
15/06/2009 08:54
Ή αλλάζουμε ή βουλιάζουμε ! Τί ψευτοδήλιμμα κι αυτό .. . άλλη διέξοδος δεν υπάρχει δηλαδή ?
Αυτό που μας κάνει και θυμώνουμε ποιο πολύ απ΄όλα, είναι οι καθημερινές και απρόβλεπτες αλλαγές στην οικονομική πολιτική. Ξυπνάς και δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει. Ανασφάλεια και φόβος. Ανοίγεις το ταχυδρομείο και νιώθεις τρομοκρατημένος μήπως και ο επόμενος φάκελος περιέχει κάποιο τεράστιο ποσό που είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις !!
Και δεν είναι αυτός ο μοναδικός φόβος που έχουμε αλλά είναι και άλλοι πολλοί. Η αύξηση των πλημμελημάτων και των κακουργημάτων πάσης φύσεως και φυσικά .. . ότι ξένο απροσδιόριστο και χωρίς ταυτότητα μας που μας φοβίζει, οι λαθρο-μετανάστες !!!
Ας βάλουν ικανούς μάνατζερ που δεν θα κλέβουν το δημόσιο χρήμα, και ας σταματήσουν να μας βομβαρδίζουν με ψευτοδηλίμματα γιατί έχουμε βουλιάξει ήδη. Θέλουμε ηγεσία με όραμα και προοπτική για τον τόπο.
ΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ
15/06/2009 08:43
ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ.............ΤΙ ΛΙΤΟΤΤΑ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ? ΓΑΛΑΖΙΑ Η ...ΟΙΟΚΟΛΟΓΙΚΗ ΠΡΑΣΙΝΗ?
ΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ
15/06/2009 08:40
ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ!!!!!! ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΣΟΚ ΜΕΡΙΑ ΒΓΑΙΝΕΙ Ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ.ΛΕΝΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ 4ΕΤΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑΣ!!!!!!!!!! ΣΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ? ΤΙ?? ΛΙΤΟΤΗΤΑ Ε? ΣΗΜΙΤΗ Ε? ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΕΨΑΝ ΠΩΣ ΘΑΧΟΥΜΕ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ!!! ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΑΡΤΕ ΛΙΤΟΤΗΤΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ...ΒΛΕΠΟΥΜΕ...
ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.
15/06/2009 07:47
ΤΟΥ ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΗΜΕΥΕΤΕ?

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΑΛΙ ΚΑΘΑΡΗ ΘΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Ο ΛΑΟΣ?

ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ Γ...ΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ!!!!!

ΠΡΟΔΟΤΕΣ.........
ΧΡΙΣΤΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ
15/06/2009 06:25
ΠΑΛΙ ΛΙΤΟΤΙΤΑ ΖΙΤΟΥΝ ΤΑ ΚΟΜΑΤΑ ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΗΝ
ΠΛΙΡΟΣΙ Ο ΛΑΟΤΣΙΚΟΣ.
ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΗΠΑΡΧΙ ΤΟΣΙ ΜΕΓΑΛΙ ΑΝΕΡΓΙΑ.
ΤΟΥΣ ΜΟΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΤΙΠΙΣΙ Η ΛΙΤΟΤΙΤΑ ΗΝΕ
Η ΗΠΟΥΡΓΙ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΦΤΟΥΣ
ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΙΒΕΡΝΟΥΝ.
ΑΦΤΙ ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ Ο ΜΙΣΤΟΣ ΤΡΕΧΙ ΚΑΘΕ ΜΙΝΑ
ΓΙΑ ΑΦΤΟΥΣ .. ΚΑΙ ΗΠΟΤΙΘΕΤΕ ΟΤΗ ΗΝΕ Η ΚΑΛΙ ΠΑΤΡΙΟΤΕΣ ΚΑΙ ΑΓΟΝΙΖΟΝΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΤΗΣ ΕΡΓΑΤΙΑΣ ΤΟΝ ΑΓΡΟΤΟΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΤΟΧΙΑΣ
ΑΦΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΗΚΟΥΝ ΤΟΡΑ ΑΓΟΝΙΖΟΝΤΕ
ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΦΤΟΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΕΠΙΤΟΥΣ
ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΙΤΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΦΙΓΟΥΝ
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΠΑΡΧΙ ΚΑΝΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΙΟΞΙ
ΧΡΙΣΤΟΣ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΙΚΟΣ ΑΜΕΡΙΚΙΣ 14/6/2009
Νίκος
15/06/2009 02:26
Αν θέλουν περισσότερα λεφτά για τον προϋπολογισμό ας επιστρέψουν οι πολιτικοί μας τις μίζες και γενικά όλα τα λεφτά που εχουν φάει. Αυτά φτάνουν. Ο ελληνικός λαός δεν έχει καμία υποχρέωση να συνεχίσει να χρηματοδοτεί την απληστία και την διαφθορά τους.
ΟΛΓΑ, Μ
14/06/2009 23:34
Ήδη, ο νομάρχης Θεσσαλονίκης Π.Ψωμιάδης επανήλθε, λέγοντας: Γνωρίζω πολύ καλά τι λέει ο Γ.Μανώλης και γιατί τα λέει. Η ΝΔ πρέπει να ανοίξει ακόμη περισσότερο την αγκαλιά της και να μπουν όλοι στο μαντρί. ΑΥΤΟ το λέμε και σας το ξαναλέμε, ΜΟΝΟ τα πρόβατα μπαίνουν στο μαντρί. Έλεος με σας τους δεξιούς. Είστε και πολλοί π ανάθεμά σας.
ΜΠΕΛΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ / ΑΣΠΡΟΚΚΛΗΣΙ
14/06/2009 21:52
Τέλος, ο Επίτροπος ασκεί κριτική και στην πολιτική που άσκησε μέχρι σήμερα η ΝΔ, κρίνοντάς την αποτυχημένη και καλώντας την να μάθει από τα λάθη της: Εχετε κάνει λάθη τα τελευταία τέσσερα χρόνια και πρέπει να διδαχθείτε από αυτά. Τώρα πρέπει να τα διορθώσετε σταδιακά και μόνιμα. Πρέπει να προχωρήσετε σε τολμηρές αλλαγές και να ενισχύσετε τις επενδύσεις που θα ενισχύσουν την ανταγωνιστικότητα, καταλήγει ο κ. Αλμούνια. ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΝΑΘΑΣΙΟΥ ΤΟΥ ΑΠΆΝΤΗΣΕ: ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ, ΤΟ πασοοοοκ....φταιεί.
Παράγκας
14/06/2009 21:27
“”Αναφερόμενος στην ανάγκη εξοικονόμησης πόρων, ο υπουργός Οικονομίας τονίζει πως τα ψέματα και οι δικαιολογίες τελείωσαν. Ή θα αποφασίσουμε να μειώσουμε το έλλειμμα και το χρέος ή τότε πράγματι θα βουλιάξουμε όλοι μαζί. Μαγικές συνταγές για να μειώσουμε το έλλειμμα δεν υπάρχουν.”"” -Από την άλλη όμως βλέπουμε συνεχείς ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ στο ΔΗΜΟΣΙΟ κε Παπαθανασίου!!!!!!!!! -Κε Παπαθανασίου, ακυρώστε όλες τις “φωτογραφικές”, “μοριοδοτημένες”, αμφιβόλου ποιότητος προσλήψεις στο ΔΗΜΟΣΙΟ που επιβαρύνουν τον προυπολογισμό, την ανάπτυξη ΚΑΙ το ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ!!!!!!!!!!!! ΑΚΥΡΩΣΤΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ μέχρι να ΞΕΧΡΕΩΣΟΥΜΕ!!!!!!
μιχάλης
14/06/2009 20:04
με τα πολλά λόγια θα ξυπνήσει ο πολίτης και θα δεί ότι οι φτιαχτές ανάγκες, οι καταναγκαστικοί θεατρινισμοί κοστίζουν πανάκριβα και ότι η τεχνολογία και η φύση του προσφέρουν προσιτές λύσεις, αλλά τότε θα ξαναλέει η ...οικονομία ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, ότι έχουμε ανάπτυξη... καλλίτερα να το λέει από τώρα,,,
ΟΜΗΡΟΣ.Τ
14/06/2009 18:39
ΤΟΝ ΣΗΜΙΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ

ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΜΗ

ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ, ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ !

ΤΕΤΟΙΑ .....ΟΡΝΙΑ ΗΜΑΣΘΕ
ΑΦΟΥ ΑΝΑΘΕΣΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΟΠΗ ΜΑΣ
Σ ΕΝΑΝ.........ΕΒΡΑΙΟ ! ! !

και το ωραίο !
υπάρχουν ακόμη μεγαλύτερα όρνια από μας
και ε.ιναι αυτοί που σημερα .....τον υμνολογούν
(εκτός των Εβταίων, φυσικά )
MATHMA 1on !!
14/06/2009 16:14
KAI TORA LIGO "XENOGLOSEI" EKMATHEISH TON "XENON" GLOSSON !! TMHMA GLOSSOMATHEIAS TOU Y..EX !! MATHMA 1on. STA AGGLIKA TO "AL" (ME ENA h DYO "L", SHMAINEI "OLA" !! EPEISH TO ONOMA TOU "ALMOUNIA" EINAI SYNTHETO, KAI MALISTA ME DYO SYLLABES TO GRAFOUME KAI TO DIABAZOUME: "AL-MOUNIA" !! POU STA ELLHNIKA SHMAINEI "OLA TA .... PROSOPA! !!
ΓΙΑΝΝΗΣΧ4.4
14/06/2009 15:14
πουλα - πουλα - πουλα.
ΑΙΣΧΟΣ!
14/06/2009 12:53
Δεν φταίμε εμείς κ.Παπαθανασίου αν οι συνάδελφοι σας έχουν κλέψει δις και θέλετε νέους φόρους για να καλύψετε τα κενά στα ταμεία που εσείς έχετε δημιουργήσει...Ούτε είναι λύση να πουλάμε τους δρόμους,τα αεροδρόμια,τα λιμάνια,τα ελικοδρόμια,τις αεροπορικές και όπως λέτε για τώρα τις σιδηροδρομικές μεταφορές...Λυπάμαι ειλικρινά που οι Έλληνες είναι ιδιαίτερα ψυχόπονοι και ξεχασιάρηδες με όλους τους δολοφόνους που θέλουν να μας κυβερνούν και δεν μπορούν να πιστέψουν ΚΑΙ να μιμηθούν τη στροφή των Βρετανών στο κυβερνών τους κόμμα που τα σκάνδαλα τους είναι πταίσμα μπροστά σε αυτά που κάνατε εσείς.Παρόλα αυτά είχαμε πίστη σε σας προσωπικά πως θα κάνατε κάτι καλύτερο...Τελικά,μάλλον μας απογοητεύσατε για άλλη μία φορά...