Τα μυστικά της εξωσωματικής

Αλήθειες και μύθοι για τις μεθόδους υποβοηθούμενης αναπαραγωγής

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΜΑΡΘΑ ΚΑΪΤΑΝΙΔΗ   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 01/11/2008 07:00 |
 Τα μυστικά της εξωσωματικής
Τριάντα χρόνια πέρασαν από την ημέρα που οι Βρετανοί επιστήμονες Ρόμπερτ Έντουαρτς και Πάτρικ Στέπτοου κατάφεραν να φέρουν στον κόσμο το πρώτο...
Γίνετε Συνδρομητής
Katerina
13/01/2010 20:02
SUPER NEWS! MEDICAL!
Αητός
17/02/2009 01:35
Και ποιός σας είπε βρε ΗΜΙΜΑΘΕΙΣ ότι πετάγονται τα έμβρυα? τα έμβρυα του κάθε ζευγαριού καταψύχονται και χρησιμοποιούνται μελλοντικά από το ίδιο ζευγάρι γαι δεύτερη ή τρίτη ή όσες φορές χρειαστεί για να αποκτήσουν όσα παιδιά θέλουν χωρίς να ξανακάνουν όλη την διαδικασία της εξωσωματικής. Και ακόμα κι αν περισσέψουν τα δίνουν σε άλλα ζευγάρια που δεν έχουν την δυνατότητα να κάνουν παιδιά ούτε με εξωσωματική. Υιοθετούν τα έμβρυα με λίγα λόγια. Κανένα δεν πετιέται! Άντε ΨΩΡΟΚΩΣΤΑΙΝΑ! Μια ζωή στην ανακρίβεια και στον αφορισμό. Ρε ΟΥΣΤ!!! (Δύο πράγματα είναι άπειρα σε αυτό τον κόσμο! Το Σύμπαν και η Βλακεία. Και για το Σύμπαν δεν είμαι και τοσο σίγουρος - Αινστάιν)
Επιμονος πατερας :-)
07/11/2008 22:21
κ. Πηνελοπη, μην συγχιζεστε και μας παθετε τιποτα γιατι τοτε θα χρησιμοποιησετε καποιο απο τα επιτευγματα της αιμοσταγους επιστημης. Σας πληροφορω οτι εγω αλλα και η συζυγος μου ειμαστε δωρητες σωματος και τακτικοι αιμοδοτες, How about you ?
Πηνελόπη Παπανικοπούλου
03/11/2008 22:44
Σοβαρολογείς ή αστειεύεσαι; Δηλαδή, θα αποδεχθούμε τον εκούσιο θάνατο συνανθρώπων μας, επειδή κάποιοι θέλουν "πρόοδο" της ιατρικής επιστήμης και χρειάζονται πειραματόζωα...; Με τι κόστος; Αυτό είναι εγκληματικό! Και έχεις το θράσσος να χαρακτηρίζεις αυτά τα πράγματα "πρόοδο" της επιστήμης. Αφού είσαι τόσο "προοδευτικός" γιατί δεν θέτεις τον εαυτό σου και την οικογένειά σου ως πειραματόζωα; Είμαι πλέον πεπεισμένη ότι κατ΄ εσέ ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, πατάς επί πτωμάτων για να επιτύχεις τον σκοπό σου!
Σε παρακαλώ, μην χρησιμοποιείς το όνομα του Θεού, για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα και να καθησυχάσεις την ταραγμένη συνείδησή σου, αν έχεις ακόμη! Αντί να επιζητείς το έλεος και την συγχώρεση του Θεού, έχεις το θράσσος να λες τέτοια πράγματα! Έτσι έκαναν οι Ναζιστές στα στρατόπεδα συγκέντρωσης τους φυλακισμένους, οι Τούρκοι τους αιχμαλώτους της εισβολής, τους χρησιμοποιούσαν ως πειραματόζωα για την "πρόοδο" της επιστήμης, έτσι, λέγεται ότι, χρησιμοποιούν γέροντες σε γηροκομεία... Με έχεις εξαγριώσει!
Ευτυχισμενος Πατερας
03/11/2008 18:54
κ. Πηνελοπη και Πηνελοπληκτοι αυτης της χωρας. Σας ευχομαι ποτε να μην χρειαστειτε εστω και ενα φαρμακο η υπηρεσια της Ιατρικης Επιστημης γιατι, θα επρεπε να ξερετε, εχει γινει μεσα απο πολλους θανατους, δοκιμες και πειραματα σε ανθρωπους και ζωα. Και αν ποτε το χρειαστειτε να ευχαριστειτε το Θεο που πιστευετε γιατι καποιοι ανθρωποι εβλεπαν πιο περα απο το δακτυλο τους και τον εαυτουλη τους.. Μηπως εχετε ακουσει για τα βλαστικα κυτταρα; ποια η γνωμη σας; Α ξεχασα, εσεις ειστε παντελως υγιεις, καποιοι αλλοι ομως;.
Πηνελόπη Παπανικοπούλου
03/11/2008 11:05
Καλά, ρε παιδιά, θα με τρελλάνετε! Το γεγονός ότι συλλαμβάνονται πέραν το ενός ΕΜΒΡΥΟΥ, τα οποία όμως δεν παρακρατούνται προς περαιτέρω κύηση, αλλά πετιούνται, δεν σας απασχολεί; Τόσο πολύ έχουμε αλλοτριωθεί;
DD
02/11/2008 18:39
Oi Farisaioi gnorizan ton nomo tou theou. Omos den agapousan oute symponousan tous synathropous tous. Opos kai i k. Πηνελόπη ap' oti blepo. Eutuxismene patera, na sou zisei i koroula.
Χάρης
02/11/2008 18:34
Γυναίκες σας καταλαβαίνω απόλυτα διότι σίγουρα και απο βιολογικής πλευράς άν μια γυναίκα δεν μείνει έγκυος δεν μπορεί ναι αισθανθεί απόλυτα γυναίκα, μάλλον αυτό λέτε και μόνες σας. Εγώ σαν άνδρας πάντως δεν θα είχα πρόβλημα να υιοθετήσω και αραπάκια και κινεζάκια και να τα αγαπούσα περισσότερο και απο ένα παιδί-αντίγραφό μου. Δεν μπορώ να καταλάβω -αλλά ο άνδρας το βλέπει αλλιώς- το οτι σώνει και καλά θα έπρεπε να μεγαλώσω το αντίγραφό μου, κάτι που να μου μοιάζει. Θα προτιμούσα ένα εκατομμύριο φορές να κάνω ευτυχισμένο ένα ξένο παιδί και να το ενσωματώσω στην οικογένεια μου. Δεν είμαι πάντως παντρεμένος και ξέρω δεν έχω λόγο σε ιστορία που αφορά τους παντρεμένους. Πάντως δεν θα ακολουθούσα τέτοιες μεθόδους με τίποτα αν ήμουν σε γάμο, και ακόμα έφταιγα εγώ για το ότι δεν θα έκανα παιδί με την υποτιθέμενη γυναίκα μου. Θα την έψηνα μέρα νύχτα να υιοθετήσουμε και δύο και τρία ξένα παιδιά να τα αγκαλιάσουμε και να τους δίναμε την ευτυχία. Ξέρω έρχομαι στις βλακείες της πολιτείας που κάνουν την ζωή δύσκολη για να υιοθετήσεις, πρέπει να έχεις διαφορά ηλικίας τόση με τα παιδιά, πρέπει το ένα πρέπει το άλλο μπές σε λίστα αναμονής, και τόσα παιδιά να περιμένουν. Και ξέρω πόσοι δεν αναγκάστηκαν και έδωσαν χρήματα για να προχωρήσει η υιοθεσία, ας το αφήσουμε. Για μια ακόμα φορά η Ελλάδα φταίει.
Πηνελόπη Παπανικοπούλου
02/11/2008 18:07
Να χαίρεσθε την κορούλα σας, αλλά να απαντάτε και επί της ουσίας και όχι να υπεκφεύγετε επιμελώς... αλλά, όπως φαίνεται, εσείς είστε του αξιώματος "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα!"
Το Θείο δώρο της ζωής το καταστρέφουν οι ελεύθερες, ανεύθυνες, αλλεπάλληλες σχέσεις, που οδηγούν στα αντισυλληπτικά, τις εκτρώσεις, τις αμβλώσεις, τον αλκοολισμό, τα ξενύχτια, τα οποία με την σειρά τους καταστρέφουν την γονιμότητα του ζευγαριού, με αποτέλεσμα να τρέχουμε μετά σε "θεραπείες" και να προσπαθούμε να "διορθώσουμε" το ένα κακό με άλλα...
Χ.Χ.
02/11/2008 17:53
Μην αφηνετε τις κοιλιες σας 12 μηνες το χρονο εκτεθειμενες στο κρυο και μη φορατε πολυ στενα παντελονια.Για τις γυναικες το λεω.
Ενας ευτυχισμενος πατερας
01/11/2008 22:45
Δεσποινις Πηνελοπη. Η εξωσωματικη ειναι η προοδος της επιστημης για την ολοκληρωση του ονειρου αγαπημενων ζευγαριων. Σας γραφω αυτο το μυνημα, εχωντας μολις ταισει την κορουλα μου που ηρθε μεσα απο IVF. Εγκλημα κατα της ζωης ειναι η στενομυαλοσυνη μερικων που αν εισακουγονταν πολλα ζευγαρια δεν θα ειχαν το Θειο αυτο δωρο της ζωης. Περαστικα σας και εις αλλα με υγειαν :-)
Πηνελόπη Παπανικοπούλου
01/11/2008 19:08
Το γεγονός όμως ότι συλλαμβάνονται πέραν του ενός εμρύου, τα οποία όμως δεν παρακρατούνται προς περαιτέρω κύηση, αλλά καταστρέφονται, δηλαδή πετιούνται ενώ είναι έμβρυα, γιατί δεν το λέει το άρθρο;
Η εξω-σωματική δεν είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος και αποτελεί έγκλημα κατά της ζωής!

όλες οι τελευταίες ειδήσεις