Μπακς με… καρδιά πρωταθλητή έκαναν break στην Ατλάντα και γύρισαν την κατάσταση υπέρ τους στη σειρά. Η ομάδα του Μιλγουόκι νίκησε με 113-102 τους Χοκς για το 2-1 που την καθιστά και πάλι το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο στην Ανατολή αλλά και την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ.

O Γιάννης Ανετοκούνμπο τελείωσε το ματς με 33 πόντους έχοντας 6/13 βολές, 12/19 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα κι 1 κόψιμο σε 41 λεπτά αλλά αυτός που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι ήταν ο Κρις Μίντλετον με 38 πόντους εκ των οποίων οι 20  στην τέταρτη περίοδο, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Οι Μπακς δεν μπήκαν καλά στο ματς αφού βρέθηκαν να χάνουν με 15-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά αλλά σταδιακά και με μπροστάρη τον Γιάννη άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά και να μειώνουν σε 32-27 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν σε απόλυτη ισορροπία με 56-56.

Ο Γιανγκ το πήρε πάνω του στην τρίτη περίοδο και με προσωπικούς πόντους έδωσε ξανά ένα μικρό προβάδισμα στην Ατλάντα (73-66), οι Μπακς πέρασαν μπροστά με 80-82 λίγο πριν το τέλος του δωδεκάλεπτου το οποίο βρήκε ωστόσο τους Χοκς στο 85-83. Ο Μίντλετον μπήκε… δαιμονισμένος στο τέταρτο δωδεκάλεπτο βάζοντας τα πάντα από παντού με τους Μπακς να προηγούνται με +3 (98-101) πέντε λεπτά για το τέλος και να φτάνουν τελικά στη νίκη με 113-102.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-27, 56-56, 85-83, 102-113.