Η ΑΕΚ νίκησε 103-101 στην παράταση στην Ιταλία τη Βενέτσια στη 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ στο μπάσκετ. Ηταν η πρώτη νίκη της ΑΕΚ στη διοργάνωση. Το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια τέλειωσε 85-85.

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε αρκετά βελτιωμένη σε σχέση με τον αγώνα της πρεμιέρας με την Εστουδιάντες με μεγαλύτερη συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση.

Η ελληνική ομάδα είχε προβάδισμα τριών πόντων (82-85) 9΄΄ πριν την λήξη. Τα λάθη όμως του Λαρεντζάκη, αρχικά αντιαθλητικό φάουλ στον Τζόνσον, που με 2/2 βολες μείωσε σε 84-85, και στην συνέχεια φάουλ σε νεκρό χρόνο στον Ορέλικ που ευστόχησε στη μια από τις δύο βολές, έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί η ΑΕΚ με δύο σερί τρίποντα από τους Σάκοτα και Γκριν πήρε διαφορά 6 πόντων (87-93 στο 43΄). Οι γηπεδούχοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και 39΄΄ πριν την λήξη ισοφάρισαν 97-9). Η ΑΕΚ όμως με τα καλάθια των Γκριν και Τζέιμς πήρε το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 64-60, 85-85κ.α., 101-103 παρ.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Χέινς 8, Πέριτς 19 , Τζόνσον 20, Μπράμος 10 (2), Ντε Νικολάο, Τζένκινς 4, Ορελικ 25 (10ρ.), Μπόλπιν, Μπιλίγκα 6, Γουάτ 9 .

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 12, Τζέιμς 4, Γκριν 23 (2), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15 (1), Ατιτς 4, Λαρεντζάκης 14 (2), Μπάρλοου 13 (3), Μαυροειδής 18, Σι.