Δεν είναι η πρώτη φορά που η ΔΙΣ αντιδρά για το θέμα.

Γιατί δεν είναι έκπληξη η αντίδραση της Εκκλησίας στο Σκοπιανό

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 12/01/2018 17:15 |
Γιατί δεν είναι έκπληξη η αντίδραση της Εκκλησίας στο Σκοπιανό

Η αντίδραση της Εκκλησίας για το Σκοπιανό δεν αποτελεί έκπληξη. Αρκετοί ήταν αυτοί που παραξενεύτηκαν με την ανακοίνωση της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου αλλά και με την τοποθέτηση του Αρχιεπισκόπου Ιερώνυμου. Όμως δεν είναι η πρώτη φορά που η ΔΙΣ αντιδρά για το θέμα.

Επιπλέον ο Ιερώνυμος δεν έχει δώσει δείγματα γραφής ότι η Εκκλησία δεν θα παρεμβαίνει δημοσίως για τέτοια ζητήματα. Κάθε άλλο. Μπορεί να εχει τεράστιες διαφορές ύφους και στυλ σε σύγκριση με τον προκάτοχό του Χριστόδουλο, ωστόσο θεωρεί όπως και η συντριπτική πλειονότητα της κατά βάση συντηρητικής Ιεραρχίας ότι η Εκκλησία έχει δικαίωμα να μιλάει για θέματα που αγγίζουν την κοινωνία ή έχουν σχέση με την ιστορία και τις παραδόσεις της Ελλάδας.

Ποιες είναι οι παλαιότερες αντιδράσεις της Ιεραρχίας για το Σκοπιανό; Τον Δεκέμβριο του 2004 η Ιερά Σύνοδος είχε αποφασίσει να στείλει επιστολές στους αρχηγούς των κρατών της Ευρωπαϊκής Ένωσης και των εκκλησιαστικών αρχών προκειμένου να διαμαρτυρηθεί στην εξαγγελία των ΗΠΑ ότι θα αναγνωρίσουν την FYROM με το συνταγματικό της όνομα. Μάλιστα, στο ανακοινωθέν τόνιζε πως «αποτελεί δικαίωμα αλλά και καθήκον της Εκκλησίας να έχει λόγο για μεγάλης σημασίας εθνικά θέματα, όπως και η μακραίωνη ιστορία της Ελλάδος διδάσκει». Αυτά επί Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου.

Αλλά και επί Ιερώνυμου τον Ιούλιο του 2013 υπήρξε αντίδραση για μία πρόκληση των Σκοπίων. Στη συνεδρίαση 14ης Γενικής Συνελεύσεως του Συμβουλίου Ευρωπαϊκών Εκκλησιών στην Πράγα, ο Γενικός Γραμματέας του Συμβουλίου παρουσίασε έναν Χάρτη με την αναπαράσταση της Ευρώπης. Από τον Χάρτη αυτόν είχε εξαιρεθεί η Κύπρος και το κράτος της FYROM εκαλείτο Μακεδονία. Τότε ο μητροπολίτης Μεσσηνίας Χρυσόστομος, επικεφαλής της αντιπροσωπείας της Εκκλησίας της Ελλάδος κατέθεσε από κοινού με τον Αρχιεπίσκοπο Κύπρου δήλωση διαμαρτυρίας για το γεγονός και εξέφρασε την δυσαρέσκεια του, σημειώνοντας πως δεν πρέπει να αναφύονται τέτοιες καταστάσεις.

Σε ό,τι αφορά τον Αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο σίγουρα είναι πιο μετριοπαθής – δήλωσε άλλωστε πως δεν είναι υπέρ των συλλαλητηρίων για το σκοπιανό - σε σχέση με τον Χριστόδουλο και πιο ήπιος αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ασπάζεται σε μεγάλο βαθμό παρόμοιες απόψεις με την πλειονότητα των μητροπολιτών. Δεν εκφράζεται με ακραίο τρόπο όπως ενδεχομένως οι μητροπολίτες Πειραιώς Σεραφείμ, ο Άνθιμος της Θεσσαλονίκης ή ο Αμβρόσιος αλλά για τα εθνικά θέματα έχει σχεδόν τις ίδιες απόψεις.

Για παράδειγμα το 2009 είχε ερωτηθεί σε συνέντευξη (Ταχυδρόμος Θεσσαλίας) αν η Εκκλησία πρέπει να έχει λόγο και φωνή σε σχέση για τα εθνικά θέματα και είχε υποστηρίξει πως ως μάνα και τροφός του Γένους πρέπει να έχει λόγο. «Δεν είναι έξω απ’ αυτά, αδιάφορη για ό,τι συντελείται, για όποια τυχόν πλήγματα επιφέρονται στον Ελληνισμό, στην πατρίδα μας. Ποτέ άλλωστε δεν θα πρέπει να λησμονούμε την προσφορά της Εκκλησίας σ όλους τους εθνικούς αγώνες του γένους μας. Αυτά είναι καταγεγραμμένα στην Ιστορία. Φυσικά χρειάζεται πάντοτε σε κάθε περίπτωση η πατερική αρετή της διάκρισης».

Σημειώνεται εξάλλου ότι σε κάθε θέμα ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος επιχειρεί να κρατάει τις ισορροπίες εντός της Ιεραρχίας. Για το ευαίσθητο θέμα της ονομασίας των Σκοπίων γνωρίζει καλά ότι ειδικά οι βορειοελλαδίτες μητροπολίτες δέχονται αυτό το διάστημα και την πίεση από τους πολίτες των μητροπόλεών τους. Άλλωστε στη σύνθεση της παρούσας Διαρκούς Ιεράς Συνόδου βρίσκονται από τη βόρεια Ελλάδα ο μητροπολίτης Δράμας Παύλος, ο Λαγκαδά Ιωάννης, ο Πολυανής και Κιλκισίου Εμμανουήλ, ενώ συμμετέχουν και οι ιεράρχες Γλυφάδας Παύλος, Ν.Σμύρνης Συμεών, που συνήθως διατυπώνουν πιο συντηρητικές απόψεις.

9
ΣΝΟΦ
13/01/2018 13:53
Ο λαός εκπροσωπείται θεσμικά από το κοινοβούλιο πολιτικά και όχι βέβαια από την ΔΙΣ. Ειδάλλως θα είχαμε διπλή θεσμική εκπροσώπηση του φασιταριού ήτοι χρυσή αυγή, ΑΝΕΛ και μέρος της ΝΔουλας συν την ΔΙΣ...
"XY" Βερολίνο
13/01/2018 12:29
Και βέβαια έχει το λόγο η εκκλησία στα εθνικά θέματα. Εδώ στη Γερμανία σε όλα τα κοινωνικά θέματα, όπως το μεταναστευτικο, ακόμα και την οικονομική κρίση στη Ελλάδα (υπέρ της βοηθείας) και πολλά άλλα θέματα, πήραν θέση, τόσο η καθολική, όσο και διαμαρτυρόμενη εκκλησία. Θέση πήρε επίσης και στην άνοδο του ακραίου AfD. Πόσο στην Ελλάδα, που η ελληνική γλώσσα είναι η γλώσσα των Αποστόλων και του Χριστιανισμού, ενώ το κρυφό σχολειό όπως και ιερείς σαν τον Παπαφλέσσα στο Μανιάκι, τον παλαιών Πατρών Γερμανό το 1821 και πολλοί άλλοι έπαιξαν το βασικότερο ρόλο για την ελευθερία της χώρας από το ζυγό των τούρκων. Ας το βουλώσει λοιπόν η αγράμματη κομμουνιστική αλητεία, η οποία η σχολιάζει η....... "κάτι άλλο κάνει" είναι το ίδιο.
ΣΝΟΦ
14/01/2018 09:56
Πολύ επιλεκτική μνήμη βλεπω... λείπουν η εθελοδούλη στάση του Φαναριού, η προδοτική πολιτική του Δαμασκηνού ως αντιβασιλέα, η στήριξη του Μεταξά και μετέπειτα των συνταγματαρχών κατά το γνωστό τρίπτυχο "πατρις, θρησκεία, οικογένεια", για να μην αναφέρθω στους πολλούς "δεξιούς ψάλτες" και τον ρόλο τους επί γερμανικής κατοχής, πλην ολογων εξαιρέσεων...
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
13/01/2018 10:45
για τους εθνοπροδοτες της εκκλησιας και μη....Ήταν 3 Ιουνίου του 2007 όταν ο μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Αθηνών
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
13/01/2018 10:44
Ιερώνυμος ο Φαρισαίος και ανικανος εθνοπροδοτης,
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
12/01/2018 23:03
για τους ελληνοφωνους σκυλαδες.....απο το ΕΘΝΙΚΙΣΤΗ Κ.Παλαμα. Περηφανέψου ?νατολή καί ζηλοφτόνα Δύση κι ?σύ Κωνσταντινόπολη βάλε τά γιορτερά σου: Γένος Μακεδονίτικο φυτρώνει καί καρπίζει, βλαστούς καί παραβλάσταρα ξαπλώνει βασιλιάδες, κι ε?ναι τ?ς Χήρας τό παιδί τό πρωτοβλάσταρό του. ?νοίγει καί ? Χρυσόπορτα διάπλατη καί προσμένει τούς βασιλιάδες νά διαβο?ν μέ τίς χρυσές κορ?νες. Σκίστε τή γ? καί μέσα της κρυφτε?τε ντροπιασμένοι Σαρακηνοί καί Νορμανδοί καί Βούλγαροι καί Ρο?σσοι! ……………καί τ?ς Θεσσαλονίκης βλαστοί, πρωτοπαλλήκαρα καί πολεμάρχοι, μέσα κι ?πό τή γ? πού ?έρισσα καί καπετάνισσα ε?ναι, στ?να της χέρι τό σπαθί καί στ ‘ ?λλο το βαγγέλιο, καί το? πελάου καί στεριανή καί στό ρωμαίικο Γένος ?φρός ?πό τή δόξα του κι ?πό τή δύναμή του. Μακεδονίτες ποταμοί, μακεδονίτες ?ντρες ?νταμωμένοι ?πάνω της θεριεύουνε καί στέκουν κι ?ντρειεύονται το? Βούργαρου καί τόν κρατ?ν τό Σλα?ο.
pelias
12/01/2018 22:33
Από όλο αυτό το νομοσχέδιο που πρόκειται να συζητηθεί στη Βουλή, αυτό που κυρίως ενδιαφέρει τους ΚΚΕδες και γι αυτό ξεσηκώνονται, είναι που τους στερεί την δυνατότητα, να μπορούν να οργανώνουν απεργίες ακόμη και με το 10%! Πάντα ήταν μειοψηφία στα σωματεία, αλλά σαν οργανωμένη μειοψηφία, τα ήλεχε και απεφάσιζε όπως και όποτε αυτοί ήθελαν. Παλιότερα, --δεν γνωρίζω για τώρα--, αλοίμονο στον εργοστασιάρχη που δεν πλήρωνε το ΚΚΕ, προκειμένου αυτό να μην κατεβάσει σε απεργία τους εργαζόμενους. Είναι η μόνη δύναμη που του απέμεινε, σηλαδή αν και μειοψηφία ΄να ελέγχει τα σωματεία σαν πολύ καλά οργανωμένη μειοψηφία. Φαίνεται ότι με το εν λόγω νομοσχέδιο, αυτήν την δύναμη τώρα την χάνει.-
Johny -- Eternal Memorandum