Με διαφορά 13% προηγείται η ΝΔ του ΣΥΡΙΖΑ σε νέα δημοσκόπηση

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 17/02/2017 20:40 |
Με διαφορά 13% προηγείται η ΝΔ του ΣΥΡΙΖΑ σε νέα δημοσκόπηση

Με διαφορά 13 ποσοστιαίων μονάδων προηγείται η ΝΔ του ΣΥΡΙΖΑ στην πρόθεση ψήφου, στην δημοσκόπηση της MRB η οποία διενεργήθηκε για λογαριασμό του Star και παρουσιάσθηκε στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του σταθμού.

Στα αξιοσημείωτα επίσης η μείωση των ποσοστών της Χρυσής Αυγής και η αύξηση των ποσοστών ΠΑΣΟΚ και ΚΚΕ.

Συγκεκριμένα, τα ποσοστά στην πρόθεση ψήφου, στην δημοσκόπηση η οποία διενεργήθηκε το διάστημα 13-15/2/2017, είναι (σε παρένθεση τα ποσοστά στην προηγούμενη δημοσκόπηση της MRΒ τον Δεκέμβριο του 2016):

ΣΥΡΙΖΑ 14,2 % (14,7%)
ΝΔ 27,2 (26,1%)
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ 7 (7,5%)
ΠΑΣΟΚ 6,9 (6,1%)
ΚΚΕ 6,8 (6,1%)
ΑΝΕΛ 2,3% (2,4%)
ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ 2,3% (2,7%)
ΠΟΤΑΜΙ 2,1% (1,5%)
ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ 2,1% (2,4%)
ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ 6,1%
ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ 9,8%
ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ 1,7%
ΛΕΥΚΟ-ΑΚΥΡΟ-ΑΠΟΧΗ 11,5% .

EΚΤΙΜΗΣΗ ΨΗΦΟΥ ΧΩΡΙΣ ΛΕΥΚΟ-ΑΚΥΡΟ-ΑΠΟΧΗ

Στην εκτίμηση ψήφου χωρίς λευκό-άκυρο-αποχή, η διαφορά μεταξύ ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ αυξάνεται κι άλλο, στις 14,7 ποσοστιαίες μονάδες.

Συγκεκριμένα, τα ποσοστά διαμορφώνονται ως εξής (σε παρένθεση επίσης τα ποσοστά στην προηγούμενη δημοσκόπηση της MRΒ τον Δεκέμβριο του 2016):

ΣΥΡΙΖΑ 16 % (16,7%)
ΝΔ 30,7% (29,6%)
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ 7,9% (8,5%)
ΠΑΣΟΚ 7,8 (6,9%)
ΚΚΕ 7,7 (6,9%)
ΑΝΕΛ 2,6% (2,7%)
ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ 2,6% (3,1%)
ΠΟΤΑΜΙ 2,4% (1,7%)

13
Λ.Π.
02/05/2017 15:23
Δέν βαρυέστε, όλοι τό ίδιο είναι....
Μακεδονας
22/04/2017 07:44
Δικαιωματικα! Με το εργο που επιτελεσε απο την ιδρυση της κι εδω.... Μονο 13 μοναδες; Και μαλιστα μ' εναν Μητσοτακη αρχηγο; Αχαριστος λαος!
κυνικός
18/02/2017 11:51
Μετά από ό,τι έχει κάνει ο Νταουλιέρης έχει ποσοστό 16%; Δηλαδή, άμα δεν είχε κλείσει τις τράπεζες, δε χρέωνε τη χώρα ακόμα 100 δις και δεν έλεγε τόσα ψέματα πόσο ποσοστό θα είχε; Έχει το μαζοχισμό του ο Έλληνας ψηφοφόρος.
ΔΓΚ
18/02/2017 14:12
ενω η ορντινάτσα των Γερμανών Κυριακούλης και το κόμμα του καταληστεύοντας τον τόπο για 50 χρόνια προηγείται στις δημοσκοπήσεις με ποσοστό 27%..ε αν αυτό δεν είναι κατινισμός και λαμογιά μαζί τότε τι είναι?
20/02/2017 00:54
δηλαδη επειδη ληστευσε την χορα η δεχια με το πασοκ ειναι ενταχει να ληστευσει και το συριζα ! αρε καραγιαχπε για κρεμαλα απ τα μπαλακια εισαι
zeus
18/02/2017 11:03
Και μετά από 1,5-2 χρόνια, το ποσοστό θα είναι πλήρως αντεστραμένο! Από τη Σκύλλα στην Χάρυβδη! Και ο λαός της πατρίδας μας, αυτός ο "πανέξυπνος" λαός θα εξακολουθεί να χορεύει τον χορό που του παίζουν οι πολιτικοί, όπως οι Γύφτοι βάζουν τις αρκούδες να χορεύουν χτύποντας το ντέλφι.-
ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΟΥΣ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΥΣ
18/02/2017 10:58
Ποτέ δεν ψήφισα ΝΔ. Πλέον όμως μάλλον. Προέχει να φύγουν οι ΗΛΙΘΙΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΙΔΕΟΛΗΠΤΙΚΟΙ ΑΝΑΡΧΟΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ. Το να κάνεις ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ! Το να επαναλαμβάνεις ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΗΛΙΘΙΟ!!! Η ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ , μπορεί να οδήγησε σε πλουτισμό αρκετών ΗΛΙΘΙΩΝ ΚΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΩΝ,ΣΗΜΕΡΙΝΏΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ αλλά καταστράφηκε η χώρα! Μακριά ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ!!! Τζήμερο ΝΑΙ, Μητσοτάκη ΝΑΙ. Μείωση του αριθμού των κρατικοδίαιτων, μείωση του κρατικού προυπολογισμού για μισθούς και συντάξεις και μείωση φορολογίας για να ανοίξουν δουλείες ΟΙ ΝΕΟΙ, οι μεγάλοι ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΙ του να έχουν ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ. ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑ.Ποτέ ξανά διορισμός ως καθαρίστριας μετά στα γραφεία και μετά στο ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ του Παπαγεωργίου. ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ,ΤΑ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΑ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ ΜΑΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ. ΑΜΕΣΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥΣ. Στην ανεργία οι ΑΦΙΣΟΚΚΟΛΗΤΕΣ του ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑ και της ΝΔ.
ΔΓΚ
18/02/2017 14:16
50 χρόνια φίλε το λάθος της λαμογιάς, της απάτης, της κλεψιάς, των θαλασσοδανείων, των εξοπλιστικών, των σκανδάλων, της πελατειακής σχέσης και πάει λέγοντας ΕΠΑΝΑΛΜΒΑΝΟΤΑΝ...μήπως και γνωρίζεις απο ποιούς?
16,90 % προηγείται η Νέα Δημοκρατία...
18/02/2017 10:07
16,90 % προηγείται η Νέα Δημοκρατία...18/02/201707:46 Σε μια δημοσκόπηση υπάρχουν τρία, (3), σημαντικά στοιχεία, Δηλαδή, "η διαφορά μεταξύ πρώτου και δεύτερου κόμματος επί του συνόλου των ερωτηθέντων", "η διαφορά μεταξύ πρώτου και δεύτερου κόμματος επί του συνόλου των εγκύρων απαντήσεων", (αφαιρώντας όσους δηλώνουν ότι θα απέχουν ή θα ψηφίσουν άκυρο/λευκό) και "η διαφορά πρώτου και δεύτερου κόμματος επί του συνόλου των εγκύρων απαντήσεων κατανέμοντας το ποσοστό των αναποφάσιστων και των αρνούμενων να απαντήσουν στα κόμματα αναλογικά με τη δύναμή τους". Στη συγκεκριμένη δημοσκόπηση τα στοιχεία αυτά είναι: 13,00 %, 14,70 % και 16,90 % αντίστοιχα υπέρ της Νέας Δημοκρατίας. Σε απλά ελληνικά, η Νέα Δημοκρατία θα σαρώσει στις προσεχείς εθνικές εκλογές.
ΔΓΚ
18/02/2017 14:17
ας προηγείται στις δημοσκοπήσεις..στις εκλογές θα φαίνονται μόνο τα δόντια τους απο την ΜΑΥΡΙΛΑ...
Πάνος Αννόβερο
17/02/2017 23:54
Που πας ρε Έλληνα που πας; πάλι στα δίχτυα της καταραμένης δεξιάς.
ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΟΥΣ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΥΣ
18/02/2017 11:05
Κύριε Πάνο μου , συμφωνώ! Πείτε μου όμως καλύτερη επιλογή!!Ποιον? Την πράσινη αρχηγό κόμματος και συνταξιούχο του ΔΗΜΟΣΙΟΥ!!!!!Τον ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ ΕΠΊΣΗΜΑ ηλίθιο της Ευρώπης ΚΑΙ κακέκτυπο του Ανδρέα? Τον ηλίθιο της Χ.Α.? ΚΚΕ δέχομαι να ψηφίσουν οι φτωχοί (σημείωση:δεν είναι τόσο πολλοί στην αλήθεια σύμφωνα με τα στατιστικά δεδεομένα της ευρωπαικής κεντρικής τράπεζας, αντιθέτως οι ψευδόπτωχοι αναξιοπρεπείς μεγαλοκαταθέτες εκατομμύρια!!!!) Τον Τζήμερο ναι (οι άνθρωποι όμως με κρίση είναι ελάχιστοι). Μας μένει ο κακός Κυριάκος αλλά δεν έχει απέναντι του αντίπαλο. Οι υπολοίποι άλλοι λόγω ΒΛΑΚΕΙΑΣ και άλλοι λόγω ΛΑΜΟΓΙΑΣ είναι καμμένοι!!!
Το καφενείον η Ελλάς, κι ο κεφτές που τό σκασε
17/02/2017 22:27
Έλα, έλα, ό,τι πάρεις ένα τάληρο! Έλα, έλα! Βάλτε τώρα που γυρίζει, αύριο θα είναι αργά! Έλα, έλα, ρίχνω κι άλλο τα ποσοστά! Έλα τώρα, ό,τι προλάβεις, αύριο πάμε πίσω στο 3%! Εκπτώσεις! Εκ-πτώσεις! Κατακρημνήσεις! Ζήσε τις τελευταίες στιγμές του τσίρκου! Νέο κόλπο: "Ο πανικός των παλιάτσων"! Μπερδεύονται, τσαλαπατιούνται μεταξύ τους, τους πέφτουν οι μύτες, τους βγαίνουν τα σαλβάρια, τους πετιούνται τα παπούτσια! Ο αρχηγός τους τρώει τις χαλασμένες τούρτες στο πρόσωπο, γλιστράει και σαβουρντίζεται στο χώμα, πάει να κάνει άλλη μια κωλοτούμπα και πέφτει ξανά με τα μούτρα στις πέτρες, και μετά φεύγει τρέχοντας τσάτρα-πάτρα "στα τέσσερα" ακολουθούμενος από το ένα απ' τα τρία γουρουνάκια, τον Καμμένο Κεφτέ, ντυμένο καρνάβαλο για να μην αναγνωρίζεται! Έλα, έλα, περάστε κόσμε, τελευταίες παραστάσεις του τσίρκου ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ!