Τσίπρας: Βρισκόμαστε στο τέλος μιας δύσκολης περιπέτειας

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 01/05/2016 15:33 |
Τσίπρας: Βρισκόμαστε στο τέλος μιας δύσκολης περιπέτειας

Το μήνυμα ότι η Ελλάδα αφήνει πίσω της τα δύσκολα και περνάει σε μια καινούργια εποχή, με όραμα για ένα καλύτερο μέλλον για τον τόπο και τον λαό αλλά και με τις αξίες της αλληλεγγύης, της δημοκρατίας και της κοινωνικής δικαιοσύνης, έστειλε ο πρωθυπουργός από τη φρεγάτα του Πολεμικού Ναυτικού «Αδρίας». 

«Σήμερα μέρα λαμπρή για την Ορθοδοξία, για την Ελλάδα, για τον Ελληνισμό απανταχού της γης. Θέλω από εδώ, από τη Φρεγάτα "Αδρίας" στη μέση του Αιγαίου, να απευθυνθώ σε όλους τους Έλληνες και σε όλες τις Ελληνίδες με τις θερμότερες ευχές μου για χρόνια πολλά και καλό Πάσχα», δήλωσε ο πρωθυπουργός από την Φρεγάτα του Πολεμικού Ναυτικού.

«Ο τόπος μας, ο ελληνικός λαός, τα προηγούμενα χρόνια πορεύθηκε σε θάλασσα φουρτουνιασμένη, με ακλόνητη, όμως, πυξίδα τις αξίες μας. Ο τόπος βρέθηκε στο επίκεντρο μιας πρωτοφανούς κρίσης οικονομικής αλλά και προσφυγικής, στην καρδιά των δύο σημαντικότερων κρίσεων που αντιμετωπίζει η Ευρώπη, υπερασπιζόμενος όμως αξίες», ανέφερε ο Αλέξης Τσίπρας και υπογράμμισε ότι «στην προσφυγική κρίση υπερασπιστήκαμε την αλληλεγγύη και τον ανθρωπισμό σε μια εποχή που η Ευρώπη, μήτρα αυτών των ιδεών, δείχνει να τις ξεχνά. Στην οικονομική κρίση, με αξιοπρέπεια σταθήκαμε όρθιοι. Υπερασπιστήκαμε έως το τέλος την ευρωπαϊκή ενότητα, αλλά και την κοινωνική δικαιοσύνη και την δημοκρατία».

«Σήμερα βρισκόμαστε στο τέλος μιας δύσκολης περιπέτειας. Τα δύσκολα είναι πίσω μας, καλύτερες μέρες έρχονται. Γιορτάζουμε λοιπόν σήμερα το Πάσχα, που σηματοδοτεί και το πέρασμα σε μια καινούρια εποχή, με ελπίδα, αισιοδοξία και αποφασιστικότητα.

Ότι αφήνουμε πίσω μας τα δύσκολα και με αισιοδοξία αλλά και όραμα ατενίζουμε ένα καλύτερο μέλλον για τον τόπο και τον λαό. Πάντοτε υπερασπιζόμενοι αξίες, την αλληλεγγύη στον συνάνθρωπο, την δημοκρατία, την κοινωνική δικαιοσύνη», είπε ο Πρωθυπουργός και ευχήθηκε: «Χρόνια πολλά σε όλους και σε όλες. Καλή δύναμη και αισιοδοξία για τα καλύτερα που έρχονται».

Νωρίτερα ο κ. Τσίπρας μαζί με τον υπουργό Εθνικής 'Αμυνας, Πάνο Καμμένο αντάλλαξαν ευχές και τήρησαν το έθιμο της Λαμπρής τσουγκρίζοντας κόκκινα αυγά με τους αξιωματικούς και το πλήρωμα.

Αλέξης Τσίπρας και Πάνος Καμμένος παρακολούθησαν το σούβλισμα του οβελία στο κατάστρωμα συνομίλησαν με αξιωματικούς, υπαξιωματικούς και ναύτες ενώ επισκέφθηκαν και τη γέφυρα και το κέντρο επιχειρήσεων του πλοίου όπου ενημερώθηκαν από τον κυβερνήτη.

Ο Πρωθυπουργός συνομίλησε με τον κυβερνήτη πλοίου που βρισκόταν σε αποστολή στο Αιγαίο.

Ο Πρωθυπουργός εξήρε την ετοιμότητα των Ενόπλων Δυνάμεων που φυλάνε την εθνική ακεραιότητα ως «κόρη οφθαλμού».

"Στη φρεγάτα του Πολεμικού Ναυτικού «Αδρίας». Χρόνια πολλά και καλό Πάσχα σε όλες και όλους», είναι το μήνυμα που ανέβασε πριν από λίγο στον λογαριασμό του στο twitter ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας με μια φωτογραφία από τη στιγμή που τσουγκρίζει τα κόκκινα αυγά με τους αξιωματικούς και το πλήρωμα της φρεγάτας του Πολεμικού Ναυτικού.

15
Κομμουνι
12/12/2016 22:32
Με το χαμογελο στα χειλη, τη κοκκινη σημαια ψηλα, με τον Πουτιν και τον Αλεξη στη καρδια, ο λαος των αχρηστων ζητιανων δεν φοβαται κανενα. Εμπρος! Ο κομμουνιστικος παραδεισος μας περιμενει!
chrisAK
03/05/2016 10:48
Η μοναδική αλήθεια που είπε είναι ότι θα έχουμε συσσίτια και το καινούργιο ‘το τελος μιας δύσκολης περιπέτειας’. Το αποτέλεσμα??? Θα υπάρχει Ελλάδα ή μια Πρώην Ελλάδα του Αιγαίου. Πάντως το τέλος το δικό σου και της συμμορίας σου σίγουρα ήρθε.
tsalaperdas
02/05/2016 21:34
otan leei telos ti ennoei?,,,fetos i se 10 xronia?
;;;;;
02/05/2016 18:24
Φεύγεις; Μπράβο! Η περιπέτεια εισουνα ΕΣΥ!
ARSENIS
02/05/2016 16:53
E AYTOS XEPERASE NA LEH THN ALHTHIA KAI TON KARAGIOZH
ARSENIS
02/05/2016 16:48
THA HTHELA PRAGMATIKA NA MATHO SE PION LAO LEH OLLAAYTA SE MASOXES SE KANHBALOUS SE DIAONOOUMENOUS SE BLAKES AFHSE THN FANTASIA SOU ELLHNA NA KATALABHS OPOS SE SYNFERH
Helene
02/05/2016 14:16
Αγαπητοι μου , Τ Ι θελουμε ???  Π α γ κ ο σ μ ι ο π ο ι η σ η , η , διατηρηση της Ε θ ν ι κ η ς μας ταυτοτητας ??? Να μετατραπουμε επισημα σε ... Προτεκτορατο της Ε.Ε. και των Δανειστων και να γινουμε ... κιμας στη μηχανη της Παγκοσμιοποιησης , η , να ... δ ι α τ η ρ η σ ο υ μ ε το Ε Θ Ν Ο Σ - Κρατος μας , τη ... Γλωσσα μας , την ... Παραδοση μας , την ... ΕΝΔΟΞΗ Ιστορια μας , τη ...Θρησκεια μας και τον ... Ανυπερβλητο ... Πολιτισμο μας ??? ΚΑΝΕΙΣ , ΔΕΝ προκειται να μας σωσει, ΑΝ εμεις οι ιδιοι δεν αναλαβουμε , ο ΚΑΘΕΝΑΣ χωριστα, και Ο Λ Ο Ι μαζι, τις ..... Ευθυνες μας !!!!!!!
Andreas
02/05/2016 12:45
ME TOSO PSEMA POY EXH RIKSH O ALEKSHS DEN NOMIZO TORA NA YPARXH ESTO KAI ENAS ELLHNAS POY NA PISTEPSH AYTA POY LEH, AAAA ISOS TON PISTEPSH H TASIA KAI O KAMENOS
bruidsjonker
02/05/2016 11:31
Ασφαλές και γρήγορο μέσο διάλεξες για να κάνεις Πάσχα Dr. Pinocchio .
ΒοΛή
02/05/2016 10:18
Η μισή αλήθεια είναι χειρότερη του ψεύδους...Και τη μισή αλήθεια επέλεξε ο Αρχιτσαρλατάνος. "Βρισκόμαστε στο τέλος μια δύσκολης περιόδου" και στην αρχή μιας πολύ πιο δύσκολης και εθνικά πιο επικίνδυνης. Αυτό έχει συνειδητοποιήσει ο Έλληνας πολίτης. Ο αρχιτσαρλατάνος όμως δεν απευθύνεται σ' αυτόν, αλλά στην αξιολύπητη και συνεχώς συρρικνούμενη μεοψηφία του.
ΒοΛή
01/05/2016 19:40
Ο Αρχιτσαρλατάνος, ο μπουνταλάς και το προστατευόμενο πρόβατο τους, συνεννοήθηκαν να πουν, πως η κρίση πέρασε και τώρα αρχίζει η ανάκαμψη της χώρας. Και το έκαναν παραμονές του Πάσχα, χωρίς να τους ξεφύγει καν μειδίαμα, μπροστά σε μια τόσο χονδροειδή κοροϊδία, που την πρόσφεραν σαν επιδόρπιο για το πασχαλινό τραπέζι μας... Μια κοροϊδία που ξεπερνά κάθε όριο, τη στιγμή που η οικονομία μας είναι στην εντατική, κι' αυτοί της λιγοστεύουν συνεχώς το οξυγόνο, και που η χώρα μας συνεχώς αποδυναμώνεται σαν κράτος, με συνεχή υποβάθμιση των λειτουργιών του, και διολίσθηση προς το χάος...Μπροστά λοιπόν στην αδίστακτη και τερατώδη κοροϊδία, ο απλός πολίτης τι σχόλιο μπορεί να κάνει, αφού ένας "έγκυρος" σχολιασμός προϋποθέτει νόμπελ Ψυχιατρικής! Διότι για κάθε σοβαρό άνθρωπο, η αναστροφή μιας τόσο βαθιάς κρίσης, προϋποθέτει μία σειρά εξαιρετικά δύσκολων στόχων και επιτεύξεων, και ΟΧΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΚΟΡΟΪΔΙΑΣ...
Δυνατά
01/05/2016 18:34
Τώρα ξεμπερδεύουμε με τον Μητσοτάκη και τελειώνουμε οριστικά με το παλιό.
xaxas
01/05/2016 17:44
Παραιτήθηκες;
bruidsjonker