ΣΑΜΑΡΑΣ: «ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΧΡΕΟΣ, ΟΤΑΝ ΑΛΛΟΙ ΚΑΝΟΥΝ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΣΜΟ»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 16/11/2014 11:18 |
Σαμαράς: «Κάνουμε τα πάντα να μειώσουμε το χρέος, όταν άλλοι κάνουν ό,τι μπορούν για να επιστρέψουν στον αναγκαστικό δανεισμό»

Σφοδρή κριτική στον ΣΥΡΙΖΑ για τις προτάσεις του για το χρέος εξαπολύει ο Πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς οποίος παράλληλα προτάσσει ως μείζον ζητούμενο για τη συνέχιση των μεταρρυθμίσεων και την οριστική έξοδο από την κρίση την πολιτική και οικονομική σταθερότητα.

Σε άρθρο του στην Καθημερινή της Κυριακής, με τίτλο «Η επόμενη μέρα: Μεταρρυθμιστικό άλμα στο αύριο» μέσω του οποίου ασκεί σφοδρή κρτική για το ζήτημα του χρέους.

Ο Αντ. Σαμαράς αφού παραθέτει τα βήματα που έχουν γίνει ως τώρα για την απομείωση του χρέους και σημειώνει πως η Ελλάδα διεκδικεί πρόσθετες ελαφρύνσεις, διευκρινίζει ότι μια χώρα που δεν έχει βιώσιμο χρέος, δεν μπορεί να δανειστεί από τις αγορές» καταλήγει.

Ο πρωθυπουργός αναφέρεται σε τέσσερις συγκεκριμένους άξονες: Ταχύτερη απονομή δικαιοσύνης, ανταποδοτικά έσοδα στην Τοπική Αυτοδιοίκηση με πρώτο τον ΕΝΦΙΑ, αναβάθμιση της δημόσιας Παιδείας και απλοποίηση και εξορθολογισμό του φορολογικού συστήματος με σταδιακή μείωση φόρων.

Ο κ. Σαμαράς αναφέρει πως για την πολιτική σταθερότητα είναι κρίσιμες παράμετροι, η εκλογή Προέδρου από την παρούσα Βουλή και να προχωρήσει απρόσκοπτα η Συνταγματική Αναθεώρηση που ξεκινά. Παράλληλα, τονίζει, χρειάζεται γενικότερη οικονομική σταθερότητα.

«Κάνουμε τα πάντα να μειώσουμε το χρέος, όταν κάποιοι άλλοι κάνουν ότι μπορούν για να επιστρέψουν στον αναγκαστικό δανεισμό» αναφέρει χαρακτηριστικά ο κ. Σαμαράς.

20
tt
17/11/2014 10:18
θα ήθελα να κάνω μια πρόταση στο ελληνικό κράτος η πρόταση αυτή έχει σχέση με τους υπηρέτες του κράτους , τους δημόσιους υπαλλήλους . πρόταση .κάθε φορά που συλλαμβάνετε κάποιος υπάλληλος του δημοσίου να κλέβει, το ποσό που ζημίωσε στο κράτος να μοιράζετε σε όλους τους άλλους υπαλλήλους του κράτους και να κατάσχετε η περιουσία αυτού, και φυσικά να πηγαίνει διακοπές στην φυλακή . πιστεύω πώς είναι μια καλή πρόταση διότι ο έναs θα φυλά τον άλλον . την πρόταση αυτή όπιο δεν τι στηρίξει είναι κλέφτης μόνον ένας κλέφτης θα ήθελε την σημερινή κατάσταση . η δημόσιοι υπάλληλοι διαμαρτύρονται για τους μισθό τους που συρρικνώνετε αλλά η ζημία έγινε από αυτούς αυτή είναι αυτή που άνοιξαν τους ασκούς του εώλου άπλα εάν το δημόσιο τηρούσε τους νομούς του σήμερα θα ήμασταν Σουηδία το λιπών η απλή αυτή πρόταση είναι όπως λέμε κοντά στο ξερό καίγετε και το χλωρό άλλα είναι μια λύση γρήγορη για τους τεμπέληδες και κλέφτες του δημοσίου και απλή και να είστε σίγουρη από μόνη τις η πρόταση αυτί θα φέρε θεαματικά αποτελέσματα διότι απευθύνετε και πλήττει όλους στο κράτος και τέλος εάν προσέξατε τα ΜΜΕ οπός εφημερίδες TV και λίπη θα διαπιστώσετε πώς στης μεγαλύτερες και στης πιο πολλές απάτες πάντα υπάρχει δημόσιος υπάλληλος αυτή είναι που διαχωρίζοντα τους νόμους του κράτους και φυσικά αυτή είναι που δίνουν το πράσινος φώς σε κάθε ιδιωτική πρωτοβουλία να λειτουργήσει μέσα σε αυτό το νομικό πλαίσιο του κράτους. έτσι το λιπών είναι η άμεσα εμπλεκόμενοι αυτή είναι που μας έφεραν σε αυτό το σημείο . η πρόταση μου πρέπει να γίνει νόμος του κράτους το κράτος πρέπει να εστιάσει όλα τα πήρα του σε αυτούς afto na kanete apateones
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ
17/11/2014 08:50
Αυτοί οί κυβέρνηση έχει γίνει εκνευριστικά ανυπόφορη όχι μόνο λόγω τής προδοτικής καί αντιλαίκής πολιτικής τής αλλά κυρίως λόγω τών ''βρώμικων ''καί ηλίθιων δηλωσεών τής ..
Marinos
17/11/2014 00:56
Εδωσε πάνω από 240 δισ στις Τράπεζες για να τις κάνουν μίζες και να εξαγοράζουν άτομα και συνειδήσεις ώστε να μένουν οι Τραπεζίτες εκτός φυλακής! Κατά τα άλλα το επίπεδο χρέος είναι μεγαλύτερο! Το ξέρουν όλοι! Τι χούντα ρε είναι αυτή; Γιατί τα ΜΜΕ ρεπορτάρετε τις δηλωσεις του και όχι ότι λέει ψέματα; Αυτό είναι ειδησιογραφία; Η παραπληροφόρηση;
Μ.ΚΑΠΠΑ
16/11/2014 19:47
Αντωνη τοσο εσυ οσο κι οι αλλοι πολιτικοι μας εχουν πει πολλα, αλλα αυτο που ειπες τωρα ειναι 100% σωστο.
Η ΛΕΝΓΩ στην ΕΝΤΑΤΙΚΗ
16/11/2014 15:18
Η Ελλαδα(η μανα ολων μας των ελληνων ) ηταν στην εντατικη με μηχανικες υποστιριξεις ,καρδιας , αναπνοης αιμοκαθαρσις κλπ. Τωρα με πολυ αγωνα και προσπαθεια και με καληψη (δαπανων ) απο Ευρωπη και αλλους δανιστες , ενα ενα (αργα αλλα σταθερα φευγουν τα μηχανηματα υποστηριζεις) αναπνεεικαι μπορει και μιλαει, μας ευχαριστει ολους για την οικονομια (φορους που δοσαμε) και προφανως για την διαχειρηση ( που εκανε ολο αυτο το διαστημα η κυβερνητικη ομαδα συνεργασιας (ΝΔ ΠΑΣΟΚ) ΔΗΜΑΡ. Το επομενο ΑΜΗΛΙΚΤΟ ερωτημα της συντομα θα ειναι δεν σας βοηθησε Ο ΣΥΡΙΖΑ, Η ΑΝΕΛ,Η ΔΗΜΑΡ κλπ ? Δεν παιρνει απαντηση ,μερικα δακρυα κυλανε στα μαυρισμενα ματια της....Εχω βρεθει σε τετοιες οικογενιακες συνθηκες ευχομαι να μην τις ζησετε. Το ιδιο συμβαινει και τωρα με την μανα ολων μας....Τσακωνονται μονο για να κανουν αυτοι κουμαντο στο μικρο κομποδεμα της γρηας, που τους γεννησε και τους μεγαλωσε σε τοσο δυσκολες μερες και σε πολεμουσ στο παρελθον...ΚΡΙΜΑ ΣΑΣ ΑΝΑΞΙΟΙ...
LEO
16/11/2014 14:03
ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ ΕΒΡΑΙΙΚΟΥ ΛΟΜΠΗ ΣΑΜΑΡΑ ΕΚΑΝΕΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝΕ
ΒοΛή
16/11/2014 13:40
Το φάσμα του Διχασμού είναι ήδη ευδιάκριτο στον ορίζοντα, και είναι ο πιο επικίνδυνος εχθρός μας. Ιστορικά πάντα οδήγησε σε μεγάλες καταστροφές. Οι πολιτικοί της Αντιπολίτευσης, όσο απίστευτο κι' αν ακούγεται, όχι μόνο το υποθάλπουν αλλά και φανερά το τροφοδοτούν! Η Κυβέρνηση φαίνεται να το παρακολουθεί με αμηχανία και αδυναμία να το αποφορτίσει. Η μόνη ελπίδα εναπόκειται στον πατριωτισμό, στην λογική, στην ευφυϊα και στην ιστορική μνήμη των Ελλήνων. Υπ' όψη ότι πάρα πολλοί από τους λαθρομετανάστες καραδοκούν...
Βασιλης
16/11/2014 13:37
Ο Α.Σαμαρας προτού αναλάβει την πρωθυπουργία είχε υποσχεθεί ότι μέχρι το τέλος του 2014 θα κατεβάζει την ανεργία στο 10% όπως και το wifi σε όλη την χώρα δωρεάν,ο πρωθυπουργός καλή τους επενδυτές να επενδύσουν μόνον έτσι θα μπορούσε να δημιουργηθούν θέσης εργασίας, κανένας μεγάλο επενδυτής δεν ενδιαφέρεται να επενδύει σε μια χώρα που το κόστος παραγωγής πολύ παραπάνω απο ότι κοστίζει στης άλλες χώρες,ζούμε στο σιστιμα του καπιταλισμού και οι κεφαλαιοκρατες δεν ειναι διαθέσιμη να χάσουν τα κεφάλαια τους ,μόνον το κράτος μπορεί να αναλάβει με συναλλαγές με άλλες χώρες πάνω στη βάση του αμοιβές συμφερόντων,και αυτό μπορεί να οικοδομηθεί με σοσιαλιστικές ιδέες,
Μ.ΚΑΠΠΑ
16/11/2014 19:48
Τοτε να περασουμε στο συστημα του σοσιαλισμου και να παμε παλι κατα διαολου.
atomo
16/11/2014 13:33
Ακόμα και να σταματήσει ο αναγκαστικός δανεισμός τα δανεικά που ήδη έχουμε πάρει και δεν είναι λίγα πρέπει να ξεπληρωθούν κάποτε...Τότε μόνο θα μιλάμε για αυτοδύναμη ανάπτυξη...Μέχρι τότε είμαστε υποθηκευμένοι όσο κι αν θέλουμε να πιστεύουμε το αντίθετο...
Μ.ΚΑΠΠΑ
16/11/2014 19:49
Τοσο ο Αντωνης οσι κι εσυ εχετε δικιο
Ιlias K.
16/11/2014 12:15
To σχέδιο, η συλλογιστική και η ανάλυση είναι σωστά αλλά η εφαρμογή και προβληματική υπήρξε και καθυστέρησε, και έδωσε δικαιώματα σε λάθος εντυπώσεις. Κάτι σαν την περσινή υπόσχεση για Wifi παντού και για όλους που και ξεχάστηκε και δεν πραγματοποιήθηκε...Τα λησμονημένα του χθες μπορούν να φαντάσουν ως καινοτομίες του αύριο; Να το σκεφτεί αυτό το ερώτημα ο πρωθυπουργός.
μπαλουρδος
16/11/2014 12:46
αμα ήταν μόνο η υπόσχεση για φρή γουάι φάι που δεν τηρηθηκε ,θα είμασταν μια χαρά..... εδώ δεν εχει καν τηρηθεί η υπόσχεση για....φαί σκέτο. το γουάι φάι μας πήραξε?
μάκης
16/11/2014 20:04
Σε ένα λαό τζαμπατζήδων το μόνο που ενδιαφέρει είναι το τζάμπα. Τα υπόλοιπα, είναι σαν να προσπαθείς να εξηγήσεις το πυθαγόρειο θεώρημα σε ένα σκύλο.
balourdos
16/11/2014 11:47
Ο Αντ. Σαμαράς αφού παραθέτει τα βήματα που έχουν γίνει ως τώρα για την απομείωση του χρέους και σημειώνει πως η Ελλάδα διεκδικεί πρόσθετες ελαφρύνσεις, διευκρινίζει ότι μια χώρα που δεν έχει βιώσιμο χρέος, δεν μπορεί να δανειστεί από τις αγορές» καταλήγει. edo dyo tina symbainoun. h mas douleyei h diabazei to keimeno anapoda.... afou h kybernhsh leei pos to xreos einai biosimo ti apomeiosh zhtaei? kai afoy entelei einai biosimo giati den bgainei stis agores na boulosei kai ta stomata ths antipoliteyshs? zappeia polla exoume na doume akoma....
Mighty Boosh
16/11/2014 13:25
Γιατί η βιωσιμότητα του χρέους είναι ικανή αλλά όχι αναγκαία συνθήκη για τον δανεισμό από τις αγορές (με χαμηλό επιτόκιο).
balourdos
16/11/2014 11:44
ti eixes giannh? ti eixa panta.... zappeio no44.........
Bongo Bongo
16/11/2014 11:34
Na mirazis adespota danika ine pantote pio efkola, para na ta dulepsis ke na ta apoktisis ta hrimata. Ine alla ke enas tropos na minis anefthina stin Exusia. Stin ousia mirazis ta danika ston Kosmo ja na minis (to TSYRIZA) stin Exusia ke i epomeni Genia prepi na to plirosi...Miosete epitelus tus Wuleftes stin Ellada, apo 300 amesos stus 100. I 100 Wuleftes ftanun ja tin Ellada, i ypolipi ine asheti....
μπαλουρδος
16/11/2014 18:37
καλυτερα να μοιράζεις δανεικά χρήματα παρά να κλέβεις σα το Καρατζαφέρη και άλλουςε δήθεν εθωοπατριώτες..........
ΓΚ
16/11/2014 15:34
Μήπως μπορείς να καταλάβεις ποιοί θα είναι οι βουλευτές μετά την μείωση; Παιδιά πολιτικών, προβεβλημένοι δημοσιογράφοι, ηθοποιοί , μεγαλογιατροί , μεγαλοδικηγόροι , παιδιά που τελεϊωσαν το γνωστό σχολείο κλπ. Θα πάψει η εκπροσώπηση των απλών ανθρώπων και της επαρχίας! Και ξέρεις οι πιο πάνω για ποιά συμφέροντα δουλεϋουν! Κάθε νόμισμα έχει δϋο όψεις!