Τζαμτζής: «Αν είναι να παίρνω 2.000 ευρώ τον μήνα δεν θέλω να είμαι βουλευτής»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 15/11/2013 12:45 |
Τζαμτζής: «Αν είναι να παίρνω 2.000 ευρώ τον μήνα δεν θέλω να είμαι βουλευτής»
Πηγή: FOS Photos

«Αν είναι να παίρνω 2.000 ευρώ το μήνα δεν θέλω να είμαι βουλευτής. Aς γίνουν βουλευτές μόνο οι πλούσιοι» δήλωσε ο βουλευτής της ΝΔ Ιορδάνης Τζαμτζής σε πρωινή εκπομπή του ANT1 και πρόσθεσε ότι ορισμένοι συνάδελφοι «ξεραίνουν και το σκ... τους για να ζήσουν».

Ο κ. Τζαμτζής είπε ότι παίρνει «μόνο 5.450 ευρώ τον μήνα στο χέρι» και ισχυρίστηκε ότι οι αποδοχές των βουλευτών έχουν μειωθεί κατά 40% τα τελευταία χρόνια, ενώ για τα προνόμια των φοροαπαλλαγών που αγγίζουν και το 70%, απέφυγε να απαντήσει.

Για το ίδιο θέμα παρενέβη στο Mega ο υπουργός Υγείας Αδωνης Γεωργιάδης: «Να κόψουμε μισθούς βουλευτών αλλά να μην γίνει η Βουλή των πλουσίων» είπε χαρακτηριστικά, συμπληρώνοντας ότι οι μισθοί έχουν μειωθεί κατά 60% από την αρχή της κρίσης.

«Να σταματήσει ο λαϊκισμός με τους μισθούς των βουλευτών, αλλιώς να μας δέρνουν κάθε πρωί στην πλατεία Συντάγματος. Οι μισθοί είναι στο όριο της λειτουργίας του Κοινοβουλίου. Τίποτα δεν μπαίνει στην τσέπη μας»

181
ΑΝ
01/10/2014 15:29
ΝΑ ΝΗΝ ΣΩΣΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΕ. ΚΟΙΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΙΛΑΡΑ ΣΟΥ, ΙΣΩΣ ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ 2000 ΝΑ ΤΡΩΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ!!!!
Ναυπλιώτης
12/07/2014 21:29
ο Κ Τζαμτζής ούτε λίγο ούτε πολύμας απείλησε ότι αν δεν θα πολιτευτεί ξανά κι' έχω χάσει τον ύπνο μου από τότε. Όπως είμαι κι' εβέστητος έπαθα ψυχοπλέκωμα, όταν τον άκουσα να λέει ότι κάνει τα κακά του παξιμάδι,κι' επειδή δεν μπορώ να φανταστώ την Ελλάδα χωρίς ένα τέτοιο μυαλό στη βουλή,σκέφτηκα να του στέλνω και τα δικά μου υληκά να φτιάχνει αυτά τα ειδηκά παξιμαδια που μόνο αυτός ξέρει πως γίνονται. Να του ευχηθώ καλή του όρεξη να χωρτάσεικι'αυτός να ξενοιάσω κι'εγώ,μήπως και ξαναβρώ τον ύπνο μου. Μόνο που τα δικάμου θα είναι λάϊτ γιατί έχω να περ'ασω κάτι χτόνια από κρεοπωλείο.
αγανακτισμένος
05/05/2014 22:08
Να μας πει ο κ. Τζαμτζης που έχει δουλέψει. Από μικρός στην ΟΝΝΕΔ, δήμαρχος, βουλευτής και χαραμοφάης... και έχει το θράσσος και μιλάει...
nikos
05/03/2014 10:29
Ρε μεγαλε δουλευω 12 ωρες και βγάζω 1.000 ευρώ. Εχω οικογένεια και προσπαθώ να ζήσω με αξιοπρέπεια. Ομως στις προσεχεις εκλογές θα σου δείξω την πίκρα και την απογοητεύσή μου. Κύριε Σαμαρά ακούτε τι λένε τα στελέχη σας ??
ΣΠΥΡΟΣ
25/02/2014 20:12
ΡΕ ΚΑΡΒΕΛΟΦΩΝΙΑΔΕΣ ΕΧΕΤΕ ΠΕΙΝΑΣΗ ΠΟΤΕ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΗ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΑΠΟ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΓΡΑΒΑΤΑ ΚΑΙ ΡΙΓΕ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΙ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΤΗΡΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ 5000 ΠΟΥ ΠΗΔΗΞΑΝΕ ΓΙΑ ΑΓΙΟ ΠΕΤΡΟ ΤΟΥΣ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΘΑ ΜΑΣ ΛΕΙΨΗΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝ ΞΕΚΟΥΜΠΙΣΤΗΤΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΕΙΝΕ ΠΩΣ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ
ΚΛΜ
21/02/2014 06:58
Μη σώσεις και είσαι
Κώστας
07/02/2014 10:17
Η αγανάκτηση πολλών σχολιαστών προέρχεται από το ότι είναι ψηφοφόροι ανθρώπων που τελικά δεν συμπαθούν. Τους ψήφισαν είτε με την ελπίδα κάποιου διορισμού ή απλώς από αφελή συνήθεια. Αισθάνονται κορόιδα και αυτό πράγματι είναι.
Τάσος Τ
05/01/2014 11:50
Κρίμα ρε εθνοσωτήρα ! Δώστε του λεφτά ρε σεις στη ΝΟΥΔΟΥ, για να είναι βο(υ)λευτής και να συνεχίζει να μας εκπροσωπεί. Α, ρε στυλιάρι και βοϊδό...τσα που θέλουν μερικοί μερικοί...
ΦΙΛΟΠΟΙΜΗΝ
26/11/2013 03:46
Ειλικρίνα ντρέπομαι και λύπαμαι για την κατάντια αυτού του τόπου.Αυτός ο απαίδευτος και θρασύς μας επισήμαινει,με την στάση του,την ηθίκη παρακμή της χώρας μας.Δυστύχως αποτέλει χαρακτηριστίκο τύπο του νεοέλληνα πολιτικού.Οφείλουμε,αν μη τι άλλο,στα παιδία μας να τους ξεγράψουμε δια παντός κάτι τέτοιους.
Captain Mike
20/11/2013 22:43
Χωρις να εχω διαβασει ολα τα σχολια, νομιζω οτι τα περισσοτερα ξεπερνανε το οριο του λαικισμου και ειναι γραμμενα καθαρα απο οργη κι αγανακτηση. Δεν ειναι αλλωστε το μονο θεμα που προσσεγιζουμε ετσι. Θελουμε βουλευτες μαριονετες στα χερια του οικνομικου κατεστημενου η πολιτικους καλα αμοιβομενους που θα ενδιαφερονται πρωτιστα για το καλο του τοπου κι οχι για εξυπηξρετηση συμφεροντων ? Επισης αν τα 2000 ευρω ακουγονται πολλα ( κι ειναι σε μια κοινωνια που εχει ρημαχτει) να δουμε ποια ειναι τα εξοδα τα παγια και μη ανελαστικα ενος βουλευτη απο την επαρχια ας πουμε απο ενα νησι του Αιγαιου. Τελος συμφωνω με τα υπολοιπα κι εγω για καποια αλλα τρελλα που ισχυουν ως προς το βουλευτικο αξιωμα.
Στράτος
21/11/2013 17:22
2000 € δεν ακούγονται για μένα πολλά. Κάθε άλλο. Αλλά την στιγμή που η Ελλάδα περνά τις δυσκολότερες εποχές της νεώτερης ιστορία της και οι περισσότεροι Έλληνες βρίσκονται σε απόγνωση, είναι ντροπή ένας βουλευτής να συσχετίζει την διάθεσή του να υπηρετήσει την χώρα του απο τις απολαβές που του προσφέρονται.
εργατης
20/11/2013 19:27
δεν τα 2000 ειναι η κοιλιά που θα μεγαλωσει και δεν θα χωρα να καααααααθθθθεται
ΠΕΛΕΚΥΣ
20/11/2013 19:24
μακαρι να ηταν στη βουλη μόνο οι πλο'υσιοι και οι αξιοι , ωστε να γινει βουλευτης αυτος που αγαπα την πατριδα του και μπορει να προσφερει και οχι ο φτωχοσ και ο τεμπελης που θέλει να πλουτισει σε βάρος του λαού .
Θανασης
20/11/2013 18:37
Την κοιλαρα σου και δρομο. Μενω πραγματικα αφωνος με την ξεδιαντροπια του και το απειρο θρασος του. ψηφιστε τον και την επομενη φορα. Θανασης
Anonymous
20/11/2013 14:18
Τότε παραιτήσου και άνοιξε μια επιχείρηση που "αποδίδει".
Κώστας
20/11/2013 14:08
Πήγαινε στο χωριό σου να οργώσεις κανένα χωράφι να παίρνεις περισσότερα, αν δε σου επαρκούν τα δυο χιλιάρικα. Αλλά γνωρίζεις να οργώνεις;Απ΄ ό,τι διάβασα είσαι παιδί του κομματικού σωλήνα της ΝΔ.
Geranistas
20/11/2013 13:44
Οι ίδιοι μαλάκες κάθε μέρα στα σχόλια. Σιγά ρε μην σκίσετε κανα καλσόν, επαναστάτες της πορδής. Από που παίρνουν θάρρος αυτοί ρε ζώα; Από κάτι βλάκες σαν κι εσάς που τους ψηφίζετε για να σας βολέψουν σε καμιά θεσούλα. Φωνάζετε μόνο όταν δεν σας κάνουν τα χατήρια. Κοιτάτε μην χαλάσετε την ησυχία σας, πολεμίστε τους από το πληκτρολόγιο. Ηλίθιοι, ε! ηλίθιοι
ΒΑΓΓΕΛΗΣ Κ
20/11/2013 00:45
Μήπως τελικά είναι θέμα νομού? Που το βρήκε αυτό το φρούτο η ΝΔ? Που βρήκε την Παρθένα Φουντουκίδου? ΤΟ ΠΑΣΟΚ που βρήκε το άλλο φρούτο, την Τζάκρη? Αυτοί θα μας βγάλουν από την κρίση ???
Κ. Τζαβέλλας
19/11/2013 22:38
Ετσι μπράβο. Πείτε την αλήθεια γιατί γίνατε βουλευτές.
αντρεας
19/11/2013 20:43
ρε αντε γαμισου γαμω τον χριστο σου και την παναγια σου μαλακα, που δεν σου φτανουν 2 χιλιαρικα τον μηνα, μουνοπανο, στα αρχιδια μας ρε μαλακα, που σε καναμε και ανθρωπο
Ανδρέας
07/02/2014 11:27
Με την ουσία της απάντησης είμαι μέσα, ΑΛΛΑ διαφωνώ ριζικά με την γλώσσα, ας κρατήσουμε χαρακτήρα και να μήν κατεβούμε στο επίπεδο αυτό!! Administrator πως μπόρεσες να επιτρέψεις την ανάρτηση?? Ανδρέας
Γιώγος ο θυμομένος
19/11/2013 17:49
Να φύγεις από τη βουλή καί να μη σε ξαναδούμε στα μπουρδοκάναλα.Τη δική μου σύνταξη γιατί μου τη μειώσατε 51%. Να μειώσετε κι εσείς την αμοιβή σας. Γιώργος ο θυμομένος
Πέτρος
19/11/2013 12:14
Να κατεβείς σε απεργία αν δε σου φτάνουν!
ΑΣΙΟΣ
19/11/2013 09:12
εγω παντως με 5000 ευρω δεν θα επερνα ουτε 1 ευρω δωρο απο επιχειρηματια...φτανουν και περισευουν.απλα η παστα τους ειναι απληστη.
ΑΣΙΟΣ
19/11/2013 08:57
υπαρχουν αλλοι που δεχονται με 2000 ευρω..
Γ. Χατζης
19/11/2013 08:40
κατι τετοιοι τεμπελχναδες και βολεμένοι μας εφεραν εδω που μας εφεραν... και δε φτανει αυτο έχουν και θρασος!!!
george
18/11/2013 19:38
Αμα ειναι να τρωω, να πινω και να κανω βολτες τζαμπα σαν και αυτους, εγω παω βουλευτης και δεν θέλω καθολου μισθο. Στο καλο λοιπον κυριε Τζαμτζή.
αγγελικη
18/11/2013 16:29
Κανονιστε να το ξεχασετε αυτο και να ξαναβγει στις επομενες εκλογες ο παραπανω κος πα...ρας!
ΚΥΚΛΩΨ
18/11/2013 14:46
Μη σε κρατάμε!
Στράτος
18/11/2013 12:15
Αγαπητέ μου κύριε δεν γίνεσαι βουλευτής για να "παίρνεις" αλλά για να προσφέρεις.
Έτσι τυχαία υπάρχουμε
19/11/2013 15:22
E τώρα του έκανες τα μούτρα κρεας!
Γιαγια
18/11/2013 10:52
Τα παραμυθάκια περί προσφοράς και λειτουργήματος στους ηλιθίους χορτοσχοινοαναρτώμενους ψηφοφόρους σας, βλαμμένοι αυτόκλητοι μεσίες. Αν δεν θέλετε να μας σώσετε ντε και καλά με λιγότερα χρήματα, γίνετε συνοδοί εριφίων, επάγγελμα η άσκηση του οποίου θεωρώ ότι είναι μέσα στα πλαίσια των δυνατοτήτων σας, φαιδροί.
κκ
18/11/2013 10:19
κατι τετοιους εμεις τους δημιουργουμε, στο facebook υπαρχει καταχωρηση , 1,000,000 υπογραφες για να κοπουν τα προνομια των βουλευτων , Δυστυχως μονο 250 συμφωνησαν μεχρι σημερα . Ολα τα αλλα περιττευουν .
Γαβριήλ Μπιλικαΐδης
18/11/2013 08:51
Γ.Μ. Να παραιτηθείς και να βγεις στην αγορά εργασίας στον ιδιωτικό τομέα να ζητήσεις δουλειά για να δούμε τι προσόντα έχεις και πόσα θα σου δίνουνε, εσύ και οι περισσότεροι άχρηστοι τεμπελχανάδες που είστε εκεί μέσα. Δεν έχετε συνειδητοποιήσει ακόμη το κακό που έχετε κάνει σε αυτήν την ταλαίπωρη πατρίδα μας. Δείτε πόσοι Έλληνες έχουν μεταναστεύσει τα τελευταία τρία χρόνια (ένας από αυτούς είμαι και εγώ). Θα έπρεπε από τα 5450 ευρώ, να κρατάτε τα 1450 (για να δείτε πως βγαίνει το μεροκάματο) και τα υπόλοιπα να τα δίνετε στους ανέργους. Ντροπή σας άθλιοι.
Αντώνης
18/11/2013 07:02
Δεν ξέρω που ζουν αυτοί οι άνθρωποι... Έχω φίλους ζευγάρια με 2 παιδιά που επιβιώνουν με 700 το μήνα και την αγωνία του αν θα έχουν να φάνε τον επόμενο μήνα. Τι παραπάνω έξοδα έχει το να είσαι βουλευτής; τα κουστούμια; τον σωφέρ; τι κάνουν δηλαδή με τα λεφτά; Πληρώνεσαι όταν είσαι βουλευτής για την υπηρεσία που παρέχεις στη χώρα και αρκετά ώστε να μην ζημιώνεσαι σε σχέση με το να δούλευες ως κανονικός πολίτης.αν δουλέυαν αυτοί οι άνθρωποι (ανέκδοτο) αντί να είναι στη βουλή θα βγάζαν πρισσότερα; Επίσης αν η χώρα ήταν εταιρία θα είχαν απολυθεί όλοι χωρίς αποζημίωση.
Η χώρα Μαϊμού
17/11/2013 23:25
Κι ο κάθε βολευτης έχει τουλάχιστον 3 επιτροπές, η κάθε επιτροπή παει προς 150 Ε την ώρα! Να μας πούνε πόσα κόβει το ρολόι για συμμετοχή στις 3 επιτροπές!!! 
meleagros
17/11/2013 15:41
Αχρηστο, κοιλιοδουλο, ανικανο, αμορφωτο γουρουνι.
εγώ δεν βλέπω κανέναν κοιλιόδουλο
18/11/2013 21:28
Είσαι λίγο υπερβολικός. Όχι και "κοιλιόδουλο"! Αυτό πώς σού ΄ρθε;
K. Xanthakis
17/11/2013 14:51
ΕΣΥ ΠΟΣΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΟΡΙΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ; ΑΛΛΟΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ (ΟΧΙ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ) ΔΙΟΡΙΣΕ ΠΑΛΙ ΣΥΓΓΕΝΗ ΤΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ. ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟΙ ΟΣΟ ΝΟΜΙΖΕΤΕ. ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΦΟΒΑΣΤΕ. ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΜΕ. ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΛΩΝΙΖΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ. Ο ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΑΥΡΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ.
K. Xanthakis
17/11/2013 14:51
ΕΣΥ ΠΟΣΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΟΡΙΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ; ΑΛΛΟΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ (ΟΧΙ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ) ΔΙΟΡΙΣΕ ΠΑΛΙ ΣΥΓΓΕΝΗ ΤΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ. ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟΙ ΟΣΟ ΝΟΜΙΖΕΤΕ. ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΦΟΒΑΣΤΕ. ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΜΕ. ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΛΩΝΙΖΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ. Ο ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΑΥΡΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ.
γιαννης
17/11/2013 08:07
Αν είχαμε στοιχεία απο αυτούς που κάνουν σχόλια μπορεί να κλέβουν και 1000 ευρώ την ημέρα απο ΦΠΑ .Τα 6000 ευρώ το μήνα του βουλευτή της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας τους μάρανε.Ποιοί κόβουν ή ζητούν σωστή απόδειξη;
Johnna
19/11/2013 10:28
Ta 6 xiliarika ta pernoun ektos twn allwn gia na min epitrepoun kapoious na klevoun FPA kia na kanoun kai alles douleies gia tis opoies exoun apodeixtei padelos aneparkeis. Ejtos APO mia pou kanoun poly kala, syntiroun tin ieda oti Auto to systima den prokeitai na alla3ei pote, opote asto more, den peirazei, mporei na vgoume APO tin krisi kiolas to 14.
ΤΑΚΙΣ
17/11/2013 22:20
NA TOYS LYPOYMASTE KIOLAS OTI PAIRNOYN LIGA ΧΡΗΜΑΤΑ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΕΝΙΣΧΥΣΕ ΤΟΥΣ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΕΦΤΑ.
Κωνσταντίνος
17/11/2013 08:06
Απίστευτη πρόκληση η δήλωση του Τzαμτzή. Τότε γιατί δεν παραιτείται? Όπως οι υπόλοιποι πολίτες κάνουν τη δουλειά τους κάτω από δυσχερείς συνθήκες, ας κάνει κι αυτός το έργο που προβλέπεται από την θέση του. Η ευθύνη ανήκει στους Έλληνες που εκλέγουν τέτοιους ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΥΣ - την στιγμή όπου Ελληνόπουλα με ακαδημαϊκές περγαμηνές ζενιτεύονται. Καλά να πάθετε, και έπονται και χειρότερα. Δική ΣΑς επιλογή ήταν, ας είσασταν σε θέση να αναλογιστείτε τις συνέπειες.
gregoris
17/11/2013 07:27
Είναι ουτοπία να ασχολείσθε με τον αγροίκο βολευτή. Είναι το είδος του homo neaderdal και επομένως ό,τι και να σχολιάσουμε είναι άνευ αξίας γιά το είδος αυτό.
manager
16/11/2013 21:57
Το δάρσιμο στην πλατεία είναι πρόταση σου, Άδωνη?
Αντώνης
18/11/2013 06:55
Ελπίζω να είναι! Θα δίνουν νουμεράκια όπως στις τράπεζες. Όσοι πάνε νωρίς κάτι θα προλάβουν
Σωτήρης
16/11/2013 21:02
Αμα δε σε φτάνουν να πας και να φυλάξεις πρόβατα ή γελάδια να δεις πως βγαίνει το καρβέλι, ΑΧΑΡΙΣΤΟΙ!!!
Nikos I.
16/11/2013 20:44
ΠΟΛΙΤΗ, μια μικρή παρατήρηση στο σχόλιό σου: Δεν είναι θέμα ύψους του μισθού η επιρρέπεια στη διαφθορά. Είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα. Ο μισθός βέβαια θα πρέπει να είναι ικανός να συντηρήσει π.χ. μια τετραμελή οικογένεια. Και 30.000 να του δώσεις τον μήνα, εάν αυτός είναι άπληστος, πάλι θα λαδωθεί.
Nikos I.
16/11/2013 20:21
Κατά τη γνώμη μου προσεγγίζουμε αυτό το θέμα από λάθος πλευρά. Δεν θα σταθώ στο Τζαμτζή. Από Τζαμτζήδες και από Τζαμτζούδες, όπως επίσης και από χειροκροτητές αυτών, η Ελλάδα ήταν πάντοτε γεμάτη και παραμένει να είναι. Είμαι της άποψης, ότι ο βουλευτής θα πρέπει να αμοίβεται με έναν μισθό της τάξεως των 4 με 5 χιλιάδων ευρώ. ΟΜΩΣ: 1) Για μια χώρα σαν την Ελλάδα αρκούν 120 με 150 βουλευτές. 2) Δια νόμου θα πρέπει να ορισθούν συγκεκριμένα ποσοτικά και ποιοτικά κριτήρια, τα οποία εάν δεν πληρούνται, δεν θα μπορεί κάποιος ούτε καν να καταθέσει υποψηφιότητα για βουλευτής. Ως βασικό κριτήριο θα πρότεινα εγώ για παράδειγμα μια τεκμηριωμένη επαγγελματική πορεία ελάχιστης διάρκειας 10-15 ετών στην αγορά, ενδεχομένως και με τεκμηριωμένες διακρίσεις. Αυτό το κριτήριο αυτομάτως περιλαμβάνει εκ των πραγμάτων και το ηλικιακό κριτήριο, διότι κατά τη γνώμη μου ένας άνθρωπος π.χ. 28 ετών απλά δεν έχει την εμπειρία της ζωής και της αγοράς, και ειδικά στην Ελλάδα, όπου ζει ακόμη με τη μαμά και τον μπαμπά (και προ κρίσης, στις καλές εποχές), έχει μεν σπουδάσει κάτι και κάπου, αλλά δεν γνωρίζει πόσο κοστίζει ένα λίτρο γάλα και θέλει (λέμε τώρα) να λύσει τα προβλήματα της κοινωνίας. Μόνο η καλή πρόθεση, την οποία σίγουρα έχουν ορισμένοι νέοι, απλά δεν αρκεί. 3) Επανερχόμενος στην αμοιβή που προανέφερα και σε συνάρτηση με το ανωτέρω βασικό ποιοτικό κριτήριο, ουσιαστικά αναζητούνται και προβάλλονται άνθρωποι που έχουν μοχθήσει στη ζωή τους, που έχουν πείρα, που γνωρίζουν την κοινωνία και την αγορά, και που σε τελική ανάλυση αυτά τα 4 με 6 χιλιάρικα τον μήνα, άν όχι παραπάνω, τα βγάζουν και από μόνοι τους στον ιδιωτικό τομέα. ΜΟΝΟ σε κάτι τέτοιους θα πρέπει να δωθεί το δικαίωμα, αλλά και το κίνητρο να βοηθήσουν την κοινωνία. Και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν, αλλά βλέπωντας αυτή τη σαπίλα στο πολιτικό σύστημα, δεν το εξετάζουν καν.
asios
26/11/2013 08:48
μα...τους ειδαμε και αυτους που ειναι μεγαλυτερης ηλικιας και εχουν δουλεψει και αυτοι τα ιδια ειναι...σημασια πρωτιστη εχει το ηθος και η τιμιοτητα..και ενας υπουργος της ΝΔ δηλωσε παλια στην τηλεοραση "εγω το πεζοδρομιο το ξερω" και εμαθα αργοτερα πολλα σκανδαλα για αυτον...και ειχε δουλεψει και ηταν πανω απο 50 αλλα απο ηθος πατος..Δεν θελουμε τετοιους θελουμε τιμιους ανεξαρτητου ηλικιας...
ΚΥΚΛΩΨ
18/11/2013 14:49
αυτοι που διαφωνουν μαλλον ψηφιζουν ΣΥΡΙΖΑ ...
Πραξιτέλης
17/11/2013 13:06
Για να γίνει κανείς βουλευτής θα πρέπει να υπάρχουν οι εξής προϋποθέσεις. 1. Θα πρέπει να έχει ασκήσει το επάγγελμα του τουλάχιστο δέκα χρόνια. 2. Θα δικαιούται μόνο μία περίοδο εκλογής του. 3.Θα απαγορεύεται η διαφήμιση του κατά των εκλογικό αγώνα με χρήματα. Ως μέσο ενημέρωσης των ικανοτήτων του θα είναι η φήμη του και οι διαλέξεις που θα μπορεί να κάνει σε δημόσιους χώρους π.χ. σχολεία, γυμναστήρια και το διαδίκτυο.4. Ίσως χρειαστεί να έχει προηγηθεί και κάποια μαθήτευση σε θέματα που αφορούν την διακυβέρνηση του κράτους. Έτσι θα καταπολεμηθεί 1. Ο επαγγελματισμός. 2. Η οικογενειοκρατία. 3. Η ρουσφετολογία 4. Η πλουσιοκρατία και γενικά όλα τα κακά που απορρέουν από τον επαγγελματισμό των βουλευτών. Άλλη οδός δεν υπάρχει. Θέμα μισθών, αριθμός βουλευτών είναι δευτερεύοντα.
ττ
18/11/2013 17:24
Δεν υπάρχει καμία ισχυρή χώρα στον κόσμο χωρίς επαγγελματίες πολιτικούς.
ALFA
18/11/2013 00:14
Να έχουν υπηρετήαει την πλήρη στρατιωτική θητεία τους . Γιατι έχουν γίνει και υπουργοί αμύνης πολιτικοί που δεν έχουν πάει στρατό.Γιατί να πάνε στρατό μήπως και είναι πατριώτες.
Μιχάλης
16/11/2013 19:33
Αν δε τον συμφέρει ας παραιτηθεί και ας επιστρέψει στο κανονικό επάγγελμά του. Αλλά μάλλον δεν έχει, αφου θυσιάστηκε ο άνθρωπος και από φοιτητής ΟΝΝΕΔίτης έγινε κατευθείαν δήμαρχος και από κει βουλευτής και δεν πρόλαβε να αναδειχθεί στον τομέα του. Δηλ. 100% επαγγελματίας πολιτικός, με άλλα λόγια "παράδειγμα προς αποφυγή". Ας είναι καλά τα ζωντανά της περιοχής του που τον ψηφίσανε πρώτα δήμαρχο και μετά βουλευτή.
ΜΙΚ
16/11/2013 19:01
Να μειωθούν σε 200 οι βουλευτές και ας κρατήσουν τον μισθό που παίρνουν. Πώς μειώθηκε το προσωπικό σε οργανισμούς, νοσοκομεία, πανεπιστήμια; Ας δώσουν το καλό παράδειγμα (αν τους παίρνει). Και μην ισχυριστεί κανείς πως δεν θα προχωρά καλά το "κοινοβουλευτικό έργο" γιατί θα πέσει ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ! Αλλά το εντυπωσιακό είναι ότι το θέμα της μείωσης του αριθμού των βουλευτών (που επιτρέπεται από το Σύνταγμα) το ΕΧΟΥΝ ΘΑΨΕΙ, τόσο τα πολιτικά κόμματα, όσο και οι μεγαλοεκδότες και οι μεγαλοκαναλάρχες!!!!
ΜΙΚ
16/11/2013 18:54
Ναι, φαίνεται και από τη φωτογραφία πως ο άνθρωπος πεινάει. Ας τον χαίρονται αυτοί που τον ψηφίσανε. Ας τον χαίρεται και το κόμμα που τον έβαλε σε ψηφοδέλτιο.
κουλα
16/11/2013 17:56
ναι βρε παιδια,εχει δικιο ο ανθρωπος,δεν βγαινει με 5.500 χιλιαρικα το μηνα αυτος και οι υπολοιποι 299 ουτε με 70% φοροαπαλλαγη...καλα μας κανουν,βοηθεια μας!!!!
βασιλειος
16/11/2013 15:52
ρε παιδια αμα μειωθουν οι βουλευτες θα χειραγωγουνται ευκολοτερα.να αυξηθουν ακομα και 3000 να γινουν και να παιρνουν τον βασικο.και να εκλεγονται εκ περιτροπης ωστε να μην εχουν πελατειακη σχεση.γιατι οι πρωτοι δημοκρατες οι αρχαιοι αθηναιοι το εφαρμοζαν?για να μην κλεβει κανεις.και ολοι θεωρουσαν την πατριδα τους σαν το σπιτι τους και εκαναν τα παντα για το καλο της.ενω σημερα ποια πατριδα?αυτη που παραλιγο να την φαει ο τζοχατζοπουλος?αυτη του σαμαρα που μας παιρνει τα σπιτια δωματιο δωματιο?θα παει σημερα ο ανεργος να υπερασπισθει την πατριδα του αποντα στην ελβετια πλουσιου ελληνα?αμ δε.
ΨΗΦΟΦΟΡΟΣ
16/11/2013 14:31
ΨΕΥΤΙΑ, ΕΙΡΩΝΙΑ , ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ , ΘΡΑΣΟΣ , ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥΣ. ΚΑΜΑΡΩΣΤΕΤΟΝ ΚΑΙ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΤΕΤΟΝ
ΔρΝοΝοΝο
16/11/2013 14:03
Τι σκούζετε βρε στα σχόλια; Ουρανοκατέβατος είναι; Κάποιοι από εσάς που φωνάζετε τώρα, τον ψηφίσατε και τους ψηφίζατε αυτούς και το κόμμα τους. Αυτός ο κύριος είναι το είδωλο στον καθρέφτη σας, και στον μέλλον ας προσέχετε τι και κυρίως ποιους σταυρώνετε. Θα σας έλεγα και λουστείτε τα τώρα, αλλά δυστυχώς τα λουζόμαστε όλοι. Καληνύχτα και καλή βοσκή.
george lazopoulos
16/11/2013 12:33
Aftos den ξεραίνei τa σκata του, ta krataei mesa stη στομαχαρα tου . Den xezei gia na mh peinasei ο μπουχέσας
Στράτος
18/11/2013 12:12
Είναι ελληνικά αυτά που γράφεις? δεν ντρέπεσαι λλιγάκι?
Johnna
19/11/2013 10:32
Eno ta dika sou skizoun farisaie, diplo l sto lligaki kai aggliko erotimatiko, mpampinioti, mpravo!
Κρόνεμπερκ
16/11/2013 12:16
Ο Πλάτωνας αναφέρει στη "Πολιτεία" ότι ο πολιτικός θα έπρεπε να αμοίβεται με τα ελάχιστα υλικά αγαθά που χρειάζεται για την επιβίωσή του ώστε να έχει επαφή με τα πραγματικά προβλήματα του τόπου του. Ευτυχώς που υπάρχουν πολιτικοί σαν τον Τζαμτζή που με την υπέρμετρη αλαζονεία τους και την απληστία τους μας αποδυκνείουν πώς η ίδια η κοινωνία πρέπει να το απαιτήσει.
Seal team 6
18/11/2013 06:53
Fucking ash hole turkospore tou kerata! Kala na pathete pou ton psifisate.
PT
18/11/2013 23:14
Αφού δεν το 'χεις ούτε στην Αγγλική γλώσσα, δεν το αφήνεις καλύτερα;
Γεώργιος
16/11/2013 12:15
Μα δεν θα είσαι από τις επόμενες εκλογές βουλευτής.Κανένας δεν πρόκειται να σε ψηφίσει μετά από αυτό που είπες.
..
16/11/2013 11:55
kateutheian diagrafi gia prosvoli tou ellina ergati pou zei me 500 euro ton mina
17/11/2013 10:29
περισσεύουν νομίζεις;
μαρια
16/11/2013 11:05
Περνει ΜΟΝΟ 5450 στο χερι ο φουκαρας... αλλα ξεχασε να μας πει οτι μετακινηται δωρεαν με αυτοκινητο που του παρεχει το ελληνικο δημοσιο δωρεαν, οτι δεν ειναι υποχρεομένος να δινει παρων καθε μερα στη δουλεια του ουτε εχει κανενα προισταμενο πανω απο το κεφαλι του, αν θελει ο κυριος ευχαριστως του παραχωρω τη θεση μου και περνω τη δικη του.... δε θα γκρινιαζω καθολου θα λεω και ευχαριστω!!!!!
alexandra
16/11/2013 16:30
Και με τα μισά λεφτά.....
galatsi
16/11/2013 16:29
και το τηλέφωνο το πληρώνει το ελληνικό δημόσιο
σκατοποιήματα
16/11/2013 10:42
Ακουσε φίλε, όταν αποπατείς, να το κάνεις στη τουαλέτα σου, όχι δημόσια! Σε ακριβοπληρώνουμε κι'εσύ μας χ..ζεις!
Μαθηματικός
16/11/2013 10:34
Έστω ότι ο Τζαμτζής παίρνει 5450 ευρώ τον μήνα. Αν αυτό είναι το 60% (100%-40%) σύμφωνα με τον ίδιο, το 100% είναι 9083 ευρώ...προ κρίσης. Και για τους 300 βγαίνει 300 εκατομμύρια το χρόνο (χωρίς να βάλουμε τα extra)... τα νούμερα μιλούν από μόνα τους. Όπερ έδει δείξαι.
dest
17/11/2013 15:23
30 εκατομμύρια σου έφυγε ένα μηδενικό...δεν είναι λίγα και πάλι
galatsi