Ηχηρό μήνυμα στην κυβέρνηση από το συλλαλητήριο για το Σκοπιανό

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 21/01/2018 10:14 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 21/01/2018 18:43 |
Ηχηρό μήνυμα στην κυβέρνηση από το συλλαλητήριο για το Σκοπιανό

Ολοκληρώθηκε το συλλαλητήριο, στη Θεσσαλονίκη, για το ονοματολογικό της ΠΓΔΜ, με τη συμμετοχή δεκάδων πολιτών από διάφορες περιοχές της Ελλάδας και κεντρικό σύνθημα, «Η Μακεδονία Είναι Ελλάδα».

Όπως ανέφεραν από το μικρόφωνο οι διοργανωτές, στις 3 το μεσημέρι ο κόσμος που βρίσκεται στην παραλία της Θεσσαλονίκης υπολογίζεται στις 400.000.  Η ΕΛ.ΑΣ (εκτίμηση στις 13:00) κατεβάζει το νούμερο στους περίπου 100.000 ανθρώπους

Η εξέδρα είχε στηθεί στο πλακόστρωτο της νέας παραλίας, απέναντι από το άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου και οι συγκεντρωμένοι κάλυπταν όλη τη γύρω περιοχή, έχοντας αποκλείσει την παραλιακή λεωφόρο, και εκτείνονταν προς την πλευρά του Λευκού Πύργου, από τη μία πλευρά, και προς το ξενοδοχείο «Μακεδονία Παλάς», από την άλλη.

Παρόντες στο συλλαλητήριο ήταν ο μητροπολίτης Θεσσαλονίκης κ. Ανθιμος και δέκα ακόμη ιεράρχες, σύμφωνα με τους διοργανωτές. Οι βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας Κώστας Γκιουλέκας, Σταύρος Καλαφάτης, Ελενα Ράπτη, Σάββας Αναστασιάδης, Κώστας Καραμανλής του Αχιλλέα, Μαρία Αντωνίου.

Παρών, ακόμη, ο πρόεδρος της Ενωσης Κεντρώων Βασίλης Λεβέντης και οι βουλευτές του κόμματος του Μάριος Γεωργιάδης, Γιώργος Λαζαρίδης, Αριστείδης Φωκάς.

Επίσης, οι βουλευτές των Ανεξάρτητων Ελλήνων Κωνσταντίνος Κατσίκης, Γιώργος Λαζαρίδης και ο αντιπρόεδρος του κόμματος Παναγιώτης Σγουρίδης.

Επίσης, ο περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολος Τζιτζικώστας, η αντιπεριφερειάρχης Θεσσαλονίκης Βούλα Πατουλίδου, ο δήμαρχος Αμπελοκήπων Μενεμένης και πρόεδρος της ΠΕΔ Κ. Μακεδονίας Λάζαρος Κυρίζογλου, πρώην βουλευτές από τον χώρο της Ν.Δ., δήμαρχοι και εκπρόσωποι φορέων.

Οι βουλευτές της Ν.Δ. και ο Απόστολος Τζιτζικώστας περπάτησαν μέσα στο πλήθος, ενώ εκείνοι της Ενωσης Κεντρώων και των Ανεξάρτητων Ελλήνων πήγαν στον χώρο μπροστά και δίπλα από την εξέδρα.

Το συλλαλητήριο άρχισε λίγο μετά τις 2 μ.μ με χαιρετισμούς από εκπροσώπους ομοσπονδιών και συλλόγων και συνεχίζεται με τις ομιλίες.

Από το πλήθος ακούστηκαν αποδοκιμασίες για τους πολιτικούς και το δήμαρχο Θεσσαλονίκης Γιάννη Μπουτάρη.

Συγκέντρωση ενάντια στο συλλαλητήριο έκαναν αντιεξουσιαστές στην πλατεία της Καμάρας.

Άνθιμος: Μακεδονία ίσον Ελλάδα


Τη στήριξή του στο συλλαλητήριο για την υπεράσπιση του ονόματος της Μακεδονίας εξέφρασε ο μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Άνθιμος, ο οποίος τέλεσε αρχιερατική θεία λειτουργία στον Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου κατά της χρήσης του όρου «Μακεδονία».

«Διαδηλώστε αδέλφια μου, Έλληνες Μακεδόνες, σε γη και θάλασσα σε γνωστούς και αγνώστους, σε τηλεοράσεις και ραδιόφωνα, σε Ευρωπαίους και Αμερικανούς, σε Ρώσους και Ασιάτες, στα ανοιχτά πελάγη και στα πλάτη του ουρανού την μεγάλη αλήθεια, την μαρτυρία της ιστορίας, το τραγούδι των φονευθέντων ηρώων μας, τους ψαλμούς των μοναστηριών, της ιστορίας του αληθέστατο μήνυμα: Ότι, δηλαδή η Μακεδονία ήταν και είναι πατρίδα και λίκνο των Ελλήνων, και όπου Μακεδονία ίσον Ελλάδα και όπου Ελλάδα ίσον Μακεδονία» ανέφερε χαρακτηριστικά ο μητροπολίτης Θεσσαλονίκης.

Αντισυγκέντρωση αντιεξουσιαστών


Την ίδια ώρα του συλλαλητηρίου, ομάδα αντιεξουσιαστών προχωρά σε αντισυγκέντρωση στην Καμάρα, ενώ στην Αθήνα ομάδες αντιεξουσιαστών επιτέθηκαν εναντίον πούλμαν που είχαν ξεκινήσει με προορισμό τη Θεσσαλονίκη.

59
john from sydney
23/01/2018 05:16
Στράτο μου, μη μπερδεύεις τους ψευτομάγκες, λιμοκοντόρους, ψευτο εθνθκιστές, τους φοροκλέφτες/φοροφυγάδες και τους πατριδοκάπηλλλους με τους ωραίους Ελληνες, υπάρχουν πάρα πολλοί τετοιοι, ψάξε λίγο.. Η Ελλάδα και με την απλή της παρουσία και μόνο, συνεχίζει να προσφέρει στην κοινωνία των εθνών, είναι ωραίο να λέγεται κάποιος Ελληνας, πιστεψέ με, το έχω διαπιστώσει πολλές φορές...
ΔVΔ Freistadt
22/01/2018 23:11
H ελληνικη πολιτική ηγεσία μετά το 1922 και την Μικρασιατική καταστροφή ακολούθησε μια πολιτική υποχώρησης σε απώλεια εδαφών και εξουσίας.Οι μέχρι πρότινος δυτικοί σύμμαχοι μας,μας εγκατελειψαν αφου μας αφησαν να καταδιωξουμε τους τουρκους μεχρι την Αγκυρα.Τα αποτελέσματα είναι γνωστά.Για να μην έχουν καμία ανησυχία συμμαχίας και συνεργασίας της ορθόδοξης Ρωσίας και της ορθόδοξης Ελλάδας που θα επέτρεπε την ανεξέλεγκτη διέξοδο των Ρωσικών στρατευμάτων στον Βόσπορο η στον Θερμάικο παρέδωσαν τα στενά του Βοσπόρου και την Ανατολική Θράκη σε Τουρκική (εχθρική στη Ρωσια) κατοχή.Η Ελλάδα παρέμενε πάντα σημαντική γι αυτό το λόγο.Λειτουργουσε ως γεωγραφικος φραγμός στην Ρωσία.Αυτος ήταν και ο λόγος και η αιτία του Ελληνικού Εμφυλίου κατά τον οποίο νίκησαν οι Αγγλοαμερικανοι.Η Ελλάδα παρέμεινε με την Δύση ΝΑΤΟ προς ανακούφιση τους.Η προσπάθεια του Μακαρίου να κάνει την Κύπρο την Κούβα της Μεσογείου (με την στήριξη των Σοβιετικων) ήρθε και πάλι να ταράξει την ηρεμία του ΝΑΤΟ!Το αποτέλεσμα ήταν και πάλι διχοτόμηση της Κύπρου με τις ευλογίες και τον δακτυλο του Νατο!Μετά την πτώση της Σοβιετικής Ένωσης το ΝΑΤΟ διέλυσε την Γουγκοσλαβια για χάρη του φόβου που έτρεφε για την ηγεμονική Σερβία και του ενδεχομένου να δώσει στρατιωτική διέξοδο στην Ρωσία στην Αδριατική η στο Βόρειο Αιγαίο.Διαλυσαν την Γουγκοσλαβια περιορίζοντας την Σερβία και αποκόπτοντας την από κάθε θαλάσσια διέξοδο.Ο φραγμός της Σερβίας προς το Βόρειο Αιγαίο είναι τα Σκόπια.Σημερα ακόμη περισσότερο καθώς η Ρωσία είναι μια απειλητικά ανταγωνιστική δύναμη η γεωστρατηγική θέση των Σκοπίων είναι ακόμη πιο σημαντική.Μια απογοητευμένη Ελλάδα από τα μνημονια κσι την ΝΑΤΟΙΚΗ πολιτική θα μπορούσε να αποβλέπει στην Ρωσία για προστασία των συμφερόντων της.Εξαλου ο περιβοητος αγωγός Μπουργκας-Αλεξανδρουπολη πονοκεφαλιαζε ήδη το ΝΑΤΟ.Τωρα πια η Ρωσική αντίδραση στην Ουκρανία και την Συρία, όπως και αναξιοπιστη Τουρκια αυξάνουν τους φόβους.Μια Σερβία σύμμαχος της Ρωσίας είναι ο χειρότερος εφιάλτης του ΝΑΤΟ.Γι αυτό τρέχουν με χίλια να ενκολποσουν τα Σκόπια στο ΝΑΤΟ ταχέως.Η μνημονιακη Ελλάδα και οι εντολοδόχοι κυβερνήτες φαντάζουν σαν υποτακτικα σκυλάκια από το 1992.Την "σουπα" την χαλάει ο λαός όμως!Αν μας θέλουν συμμάχους τους πρέπει να μας σεβαστούν στο Ιστορικο δίκαιο της ονομασίας.Στην συγκεκριμένη στιγμή αυτοί που πρέπει να νερωσουν το κρασί τους είναι οι Σκοπιανοί και όχι εμείς.Ηδη οι Αλβανοί (Ίσως και υπό την επιρροή του ΝΑΤΟ) επαναστατούν στα Σκοπια και ο εμφυλιος παραμονευει.Μια λογικη ονομασια των Σκοπιων θα ανοιγε την αγκαλια της Ελλαδος της ΕΕ και του ΝΑΤΟ εξασφαλιζοντας την ασφαλεια τους από τον Αλβανικό επεκτατισμό.Εχουν πολλα να χασουν εξαιτιας και μονο ενος ονοματος.Με αυτές τις συνθήκες οποιαδήποτε υποχώρηση απο την κυβέρνηση και τα αντιπολιτευτικα κόμματα θα ήταν υποτακτική και προδοτική.Το συλλαλητήριο έρχεται ως επαλήθευση του πατριωτισμού των Ελλήνων που υπερβαίνει τους μικροκομματισμους και τα μικροκομματικά ωφελεί για χάρη της πατρίδος.Δεν βρισκόμαστε στο ΝΑΙ και ΌΧΙ της 5ης Ιουλίου του 2015.Βρισκομαστε και πάλι στο αποκλειστικο ΌΧΙ της 28ης Οκτωμβριου του 1940!Ας το προσέξουν πολύ καλά οι κυβερνώντες.
ΣΝΟΦ
23/01/2018 07:43
Η Ρωσία αναγνώρισε το γειτονικό κράτος με το συνταγματικό του ονομα. Σε περίπτωση έντασης μεταξυ Αλβανών και Σλαβομακεδονων τόσο η Σερβία όσο και η Βουλγαρία δεν θα μείνουν απραγες. Η Ελλάδα αντιθέτως ακόμη και με υποτιθέμενες προοδευτικές κυβερνησεις συμμετείχε σε όλες τις κυρώσεις εναντίον της Ρωσιας από την διάλυση της ΣΕ και εντευθεν...
ΔVΔ Freistadt
23/01/2018 09:18
Πολυ σωστα.Επομενως αυτοί που πρέπει να υποχωρήσουν για χάρη της Εθνικής τους ύπαρξης είναι τα Σκόπια.Αυτοι καίγονται.Η τουρκια κρατει φιλορωσικη σταση προς το παρον και ειναι αναξιοπιστη και επιθετικη.Θα ήταν τραγικό να υποκύψει ο Τσίπρας ειδικα τώρα.Η ιδέα να πάμε με την Ρωσία με φοβίζει αφάνταστα.Αν φύγει από την μέση καποτε ο Βλαντιμιρ και ερθει ενας νεος Γιελτσιν την βάψαμε.Αντιθετα οι ΗΠΑ ανεξάρτητος μαριονέτας προέδρου ακολουθούν σταθεροτερη πολιτικη.Εκει θα πρέπει να παίξουμε.Αλλα δεν έχουμε ηγετικές πολιτικές φυσιογνωμίες παρά εντολοδόχους της καρέκλας και της αρπαχτής.Για να δούμε ο Κοτζιάς τι θα μπορέσει να κάνει.
Α,ρε Τσίπρα ,μόνο εσυ μας αξίζεις...
22/01/2018 14:02
Είδατε για ποτέ ξεχάσαμε το νέο μνημόνιο που έρχεται?
χωριςκομματικοπροσανατολισμο
23/01/2018 12:12
Γιατι δεν μπορουμε να τα τρεξουμε και τα δυο μαζι; Διπλα συλλαλλητηρια. Τωρα που είμαστε ζεστοι.
Ο κανένας
22/01/2018 12:12
Όταν διαδηλώνουν οι Έλληνες με ελληνικές σημαίες, είναι φασίστες. Όταν διαδηλώνουν τα κομμουνισταριά και κάνουν καταλήψεις για τον Τσε Κρεμάλα, είναι δημοκρατία. Όποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό είναι μεγάλος φασίστας, αμόρφωτος, καπιταλιστής, ιμπεριαλιστής, σιωνιστής, ο παππούς του ήταν Γερμανός ή Ιταλός, έχει πολλά λεφτά, είναι κατά των γκέι και πάνω απ'όλα οπισθοδρομικός ημιμαθής. Δεν πήγατε καλά χθες συντρόφιαααα...........
john from sydney
22/01/2018 08:06
Ρε Λεωνίδα, μου φαίνεται πως οι θεωρίες σου βγαίνουν από την ...μασχάλη σου. Και εγώ ήλθα εδώ στην Αυστραλία όταν είμουνα εικοσι χρονών και τωρα είμαι 79....παύω να είμαι και να ονομάζουμαι Ελληνας επειδή εχω ζήσει περισσότερα χρόνια εκτός Ελλάδας; Αν ανοίξεις ενα αγγλόφωνο λεξικό, θα δείς πως πάμπολλες λέξεις τις ακολουθεί ενα "gr" που σημαίνει πως η προελευσή τους είναι Ελληνική. Πρέπει να να μην αναγνωρίζουν την Ελληνική προέλευση των λέξεων και της Γλώσσας, όπως τον Ελλινικό πολιτισμό, την Ελληνική Ιστορία, την φιλοσοφία, τον τρόπο σκέψης και ανάλυσης, τις τεχνες, τα έργα τους τον Αθλητισμό και πάει λέγοντας;;;Επειδή η Ελλάδα είχε τα πάνω - κάτω στην τρικυμισμένη ιστορία της; Πρέπει να μην επιτρέψει η παγκόσμια κοινωνία να κυματίζει η Ελληνική γαλανόλευκη μπροστά-μπροστά στους Ολυμπικούς αγώνες, γιατί κάτι σοφοί σαν και εσενα, "ανακάλυψαν" πως η Ελληνική Ιστορία είναι γεμάτη από "μνηστήρες" της ευκαιρίας που επιβουλεύτηκαν κατα καιρούς αυτό το Ελληνικό φαινόμενο που πάντα εμπνεύει και θα συνεχίζει να εμπνέει τον κόσμο, ασχετα αν ενοχλεί μερικούς; Αλλά η Ελλάδα συνεχίζει να επιβιώνει παρόλες τις ανιξοότητες και τους εχθρούς της, συμπεριλαμβανομένου και εσένα. Οι πολιτισμένοι λαοί και τα πολιτισμένα κράτη, αγαπούν τα Ελληνικά ιδεώδη, εμπνέονται από αυτά και ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ την προέλευση και τον σεβασμό τους προς τα ιδεώδη αυτά, δεν τα ΚΛΕΒΟΥΝ, τα χρησιμοποιούν δεν τα ιδιοποιύνται, δεν λένε ψέματα και δεν παραχαράζουν την ιστορία (οπως οι Σκοπιανοί), γιατί είναι πολιτισμένοι ανθρωποι και γνώστες της ιστορίας. Ποία είναι η προσφορά των Σκοπιανών, τι εχουν να επιδείξουν ποία η προσφορά τους στην Κοινοτητα των εθνών και τι εχουν να προσφέρουν εκτος από τις ψευτιές και την παραχάραξη της ιστορίας στην ΕΕ και το ΝΑΤΟ; Αστους εξω να μετρηθούν με τους Αλβανούς πολύ σύντομα που θα υπερέχουν αριθμητικά, λόγω της γεννητικότητας του Αλβανικού πληθυσμού.....Και τους Αλβανούς δεν τους ενδιάφέρει το 'Ματσεντονια" και ερμα σημάδια, ενα αλλο Κόσοβο θέλουν με οποιοδήποτε ονομα. Γιαυτό ο χρονος δουλεύει για την πατρίδα μας και το γνωρίζουν καλά.
Στράτος
22/01/2018 17:25
Και ποια ειναι η προσφορά των Νεοελλήνων στην κοινότητα των εθνών;
χωριςκομματικοπροσανατολισμο
23/01/2018 12:20
Παπανικολαου (ιατρος Τεστ ΠΑΠ) - Μαρια Καλλας (εισηγαγε την υποκριτικη στη μουσικη)- Καζαντζακης - El Greco, Καθυστερηση του Hitler στη μαχη της Κρητης, στον 2ο παγκοσμιο πολεμο οι Ευρωπαιοι ειχαν πολυ λιγοτερα θυματα απο εμας, κι ας ειμασταν εμεις η μικρη χωρα- Καβαφης (η απολυτη συνεχεια της αρχαιας σκεψης στην ποιηση) σημερα πολλές εκατονταδες επιστημονες με πολλες διακρισεις θελεις κι αλλα;
Υψηλαντης Κυριακος
23/01/2018 13:59
Πραγματικα! Κι οποιος δεν πιστευει οτι χωρις Ελλαδα και χωρις Ορθοδοξια δεν θα υπηρχε ο κοσμος ας δει την εκπαιδευτικη ταινια My Greek Fat Wegging να το καταλαβει. Κι ο Δαρβινος το απεδειξε. Στην αρχη ησαν τα φυτα, μετα τα ζωα, μετα οι ανθρωποι και μετα (το ανωτερο, το τελειο) ο Ορθοδοξος Ελληνας. Αυτα ειναι γεγονοτα, οχι παραμυθεια της Χαλιμας.
Just a wild guess ...
24/01/2018 00:29
3 πουλάκια κάθονται και ξυνωνται.
ΣΝΟΦ
22/01/2018 03:05
Στην ουσία χαμένο ζητημα, γιατί ο ορος εμπεριέχεται ήδη στη σημερινή ονομασία π.γ.δ.της Μακεδονίας. Απλά μαζεύτηκαν όλα τα ακροδεξιά στοιχεία απανταχού της χώρας μαζί με ονειροπαρμενους χωρίς να αντιληφθούν, ότι πρόκειται για το κύκνειο άσμα τους... Πολύ θα με ενδιέφερε η πλειοψηφική αποψη των γηγενών Μακεδόνων στους οποίους ανήκω ο ιδιος, αλλά ποιος τολμάει ένα τέτοιο δημοψηφισμα... από φωτογραφιες σε άλλα μέσα φαίνεται καθαρά η συμμετοχή χρυσαυγητων και η φθορά στο μνημείο του εβραϊκού ολοκαυτώματος καταδεικνύει τίνος πνεύματος ήσαν πολλοί συμμετεχοντες. Το παπαδαριό της εθελοδουλίας ξέχνα επισης, ότι οι γείτονες είναι ομοδοξοι. Ο Ανθιμος θα προτομουσε να τουρκεψει παλι πάρα να χάσει τα προνόμια του... Αυτά τα ολίγα από έναν άπιστο ντόπιο και να είστε σιγουροι, ότι γελά πάντοτε ο τελευταίος καλλίτερα... ΜΗΜ
Σνιφ
23/01/2018 04:35
Ε, νταξ, σιγά το επιχείρημα. Το "πρώην" στο π.Γ.Δ.Μ είναι ισχυρότερο αν το καλοσκεφτείς, και πολλοί γηγενείς, σαν κι εμένα, θέλουν να τελεσιδικήσει αυτό το "πρώην" και να θαφτεί ολόκληρο το κατασκεύασμα. Όσο για το δημοψήφισμα, θα αστειεύεσαι σίγουρα αν υπαινίσσεσαι ότι θα έβγαινε τίποτα άλλο από 95% εθνολαγνεία. Αφού είσαι απ' τα μέρη μας θα ξέρεις ότι πολλοί απ' τος κάποτε ΤΕΑτζήδες ήταν άτομα με πολύ θολό εθνικό παρελθόν και νόμισαν ότι θα το καθάριζαν με μια υπερδόση εθνικοφροσύνης, κυνηγώντας τους "προδότες" τα κομμούνια. Αν και, εδώ που τα λέμε, το ΚΚΕ έκανε ό,τι μπορούσε για να δώσει αυτήν την εντύπωση, μέσα στην αυταπάτη του "έτσι κι αλλιώς η γη θα γίνει κόκκινη", ε, δώσε και λίγη "ανεξάρτητη Μακεδονία". Νομοτέλεια λέμε. Και άλλο που δεν θέλουν τα ναζισταριά από το να τους ταυτίζει κανείς, όπως εσύ εδώ, με τους χιλιάδες των συμπατριωτών μας που κατέβηκαν στη συγκέντρωση. Για τον Άνθιμο, δίκιο έχεις, και δεν θα είναι κι ο πρώτος που θα προτιμούσε να τουρκέψει. Τελικά ρε ΣΝΟΦ δεν μας εξήγησες όμως γιατί τόση πρεμούρα με το όνομα Μακεδονία; Καλά εμείς που μεγαλώσαμε με τη ντόπα των αρχαίων, και μιλάμε και τη γλώσσα τους και μας φτιάξανε οι Κοραήδες και οι Παπαρηγόπουλοι κανα δυο αιώνες νωρίτερα και σουτάραμε και τους Οθωμανούς από δω πρώτοι και καλύτεροι, και χωνέψαμε τη Βαβυλωνία μας και την κάναμε λειτουργική, οι γείτονες τι έχουν πάθει και βαράνε ενέσεις με το "Μακεδονία"; Μου θυμίζουν λίγο το "ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται". Κι εσύ, γιατί τόση πίκρα; Απολαμβάνουμε όλοι, γηγενείς και επήλυδες, πατριώτες και απάτριδες, χριστιανοί και μουσουλμάνοι και προσφάτως Ινδοί, Πακιστανοί, Αφγανοί και Κινέζοι, τα καλά της ελευθερίας και της δημοκρατίας, αυτής τέλος πάντων που έχουμε. Πόλεμο έχουμε να δούμε απ' το '74, κι αυτός ήταν στην Κύπρο, αλλιώς απ' το '49. Ο τελευταίος εκτελεσμένος του εμφυλίου ο Μπελογιάννης, κι ήταν το '52. Τίποτα δεν είναι όπως το θέλουμε, αλλά αν το καλοσκεφτούμε, μια χαρά ζούμε σε σχέση με τους πατεράδες και τους παππούδες μας, και κυρίως σε σχέση με τον διεθνή περίγυρο. Η πατρίδα μας είναι ένας παράδεισος μέσα στην κόλαση της εγγύς Ανατολής και τη μιζέρια των πρώην σοβιετικών χωρών. Καταλαβαίνω λοιπόν το κίνητρο των συμπατριωτών μου να υπερασπιστούν τα πατρώα κεκτημένα τους και την ησυχία τους, αλλά δεν καταλαβαίνω τους γείτονες και τον βραδύκαυστο εθνικισμό τους, εν μέσω διαμελιστικού κινδύνου, κι ούτε το δικό σου παράπονο έχω αντιληφθεί τόσον καιρό. Τί ακριβώς ζητάς; Ποιο πρακτικό νόημα δίνεις στην "αυτοδιάθεση" που κατά καιρούς αναφέρεις; Το "δημοψήφισμα" που λέγαμε στην αρχή; Καλά, είπαμε δημοκράτες, είπαμε πολιτικώς ορθοί, είπαμε ανεκτικοί, αλλά δεν είπαμε και ηλίθιοι! Κάνε τον κόπο να μας εξηγήσεις τα καθέκαστα.
ΣΝΟΦ
23/01/2018 13:09
Απάντηση εν συντομία: Όταν οι πρόγονοί μου εκ πατρός σε πατριαρχικό χωριό της ανατολικής Μακεδονίας, που άφησε την άλλη γλώσσα σχέδον έναν αιώνα νωρίτερα, σφαγιάσθηκαν υπο των Βουλγάρων δις (1ος και 2ος Βαλκανικός πόλεμος), αλλά αναγκάζονται τόσο κατα την κατοχή όσο και στον μετέπειτα εμφύλιο κατατρεγμένοι να διαφύγουν αρχικώς εντός Ελλάδος περνώντας τον Στρυμόνα προς δυσμάς και στη συνέχεια στην χώρα του πρώην κατακτητή, αλλά με διαφορετικό καθεστώς πια (την Βουλγαρία του Δημηρτώφ), τότε αρχίζεις και βλέπιες τα πράγματα διαφορετικά. Ιδιαίτερα δε όταν αυτοί που σε καταδιώκουν υπήρξαν πρώην συνεργάτες του κατακτητή μη δυνάμενοι καν να ομιλήσουν την ελληνική και ούτε την σλαβομακεδονική ή βουλγαρικη, αλλά χρησιμοποιώντας αποκλειστικά την τουρκική και σε αποκαλούν "κομουνισλαρ" (εις εξ'αυτών εισήλθε αργότερα στο κοινοβούλιο με την 'λαμπρή' ελληνική δεξιά). Για όσους δε είναι από τα μέρη μας, όπως διατείνεσαι ο ίδιος, δεν χρειάζεται περαιτέρω επεξήγηση. Οι υπόλοιποι απλά δεν με ενδιαφέρουν πια... εύχομαι να έγινα κατανοητός.
τσαλαπερντας
22/01/2018 11:46
σε πολλα εχεις δικιο...αλλα ο επιμενων νικα..
bruidsjonker
22/01/2018 08:27
Δεν είσαι Μακεδόνας . Οι προμάχοι του Ελληνισμού δεν αντέχουν νέα προσφυγιά .....
ΣΝΟΦ
22/01/2018 14:44
Με καταγωγή τόσο απο δυτική όσο και απο ανατολική Μακεδονία από πατριαρχικά και εξαρχικά χωριά και προγόνους πριν απο το 1912 παρόντες σε αυτό το γεωγραφικό διαμέρισμα τι θα πρέπει να είμαι κατ'εσε; Όσο για την προσφυγιά, αρκετά υπέφεραν οι συγγενείς μου στην πολιτική εξορία εντός και εκτός Ελλάδος... από που αντλείς λοιπόν τα συμπεράσματά σου;
Σχολιαστής ευρισκόμενος εις ανάγκη και χρήζων βοηθείας εκ των υπολοίπων συσχολιαστών
22/01/2018 01:51
Φίλοι συσχολιασταί και φίλες συσχολιάστριες, γνωρίζει άραγες κανείς σας ΠΟΘΕΝ βγαίνει το "Λάρα";;; Διάβαξα τα σχόλια και το μπάνισα κάπου ως ονοματάκι και μου εγεννήθη η απορία.
Να σου δώσω ένα χεράκι
23/01/2018 04:37
Τρε, Καλαούντρη, τρε. Όχι τρε μπιέν, τρε-Λάρα.
Λαρα
23/01/2018 13:20
Ο παλαβος κανει πλακα με το ονομα μου κι εσυ τον αβανταρεις. Με μια αγωγη θα στρωσετε και οι δυο.
καλοπροαίρετος συσχολιαστής που σπεύδει να βοηθήσει
22/01/2018 03:01
Δεν γνωρίζομεν αν τυγχάνει "Λάρα". Τυγχάνει γραμμένο άνευ τόνου οπότενες μπορεί να τυγχάνει και "Λαρά". Ήτοι μπορεί να προέρχεται και εκ του "ιλαρά"...
Vagelis
21/01/2018 23:50
Ακουει ο Τσιπρας τον λαο η παλι θα κανει το αντηθετο, μονο που αυτη την φορα αν το κανει και δωσει το ονομα, θα χυθει αιμα δικο του και των βουλευτων του Συριζα. Πολλες βλακείες εχουν κανει 2 χρονια τωρα οι αριστεροι του Συριζα πρεπει να αρχισουμε να τους κυνηγάμε σε λιγο, δεν εχουν των θεο τους.
Σερωικοσ φιλος
21/01/2018 23:27
Μακεδονια εναι ενα μια και εινε Ελλινικα! Υποστήριξη απο Σερβια.
Γιώργος
21/01/2018 22:52
Σφαλιάρα σβουριχτή και περιποιημένη εισέπραξαν σήμερα ο τσίπρας και ο ιερώνυμος. Προφανώς, τελείωσε η οποία απόπειρα του σύριζα να εκχωρηθεί στους σκοπιανούς το όνομα της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ μας!!!
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
21/01/2018 22:34
ρε που ηταν σημερα ο κρασοφτιαχτης σοροστρατευμενος της Θεσσαλονικης....
Νομίζω;;;
22/01/2018 01:52
Ασχολιόντουνα με το σκουλαρικάκι εις το αυτάκι. Το οποίο σηματοδοτεί πολλά... Γκχμμ, γκχχμμμμ!!!
Jim
21/01/2018 21:38
Τα λεγόμενα του Αλεξάνδρου Α’ - Παππούς του Μεγάλου Αλεξάνδρου - και μόνο αρκούν για να καταρρίψουν τις θεωρειες των ανύπαρκτων σκοπιανων : «... Δεν θα ελεγα τους λογούς αυτούς, αν δεν είχα μέγιστο ενδιαφέρον για την Ελλάδα. Διότι είμαι Ελληνας στην καταγωγή και δεν θέλω να βλέπω την Ελλάδα υποδουλωμένη..» (Ηροδοτος 9,45)
Legion etrangere
21/01/2018 21:37
ομολογω οτι δεν μπορω να καταλαβω τους ελληνες.!(και εγω μεσα) ..τρωγονται μεταξυ τους αλλα μολις ερθει ενας εξωτερικος κυνδινος η απειλή ...ενωνονται δια μαγειας...400 χιλιαδες ειναι βαρυ νουμερο μονο για την θεσσαλονικη...που κλωνιζει καθε κυβερνηση...οι ελληνες εδω σαν λαος πρεπει να επιμενουμε και ναμην κανουμε πισω για την ονομασία ...non pour imiter la Macedoine...
Ελλην κι εγω
22/01/2018 01:43
ααα,περιμενε συμπατριωτη ,εχει προηγηθει ο Ζουραρις που κακως τον αναθεματιζουν ,με 'κεινη την φραση περι '' απωλειας 4-5 νησιων...'' εντος λεπτου ,σηκωσε απ 'την καρεκλα της πλατειας και τους ''στρετο''-''λουνγκο'' και μια ΕΛΛΑΔΑ ολολοκληρη ,τηνν εκανε ενωμενη .ουτε αντεξουσιαστες δεν ακουστηκαν!!!!βεβαια η φραση ολοκληρη μετα τα νησια κατεληγε ....''.δεν εχει σημασια αν χασεις την γλωσσα σου '' μνημονιο παιδειας'75-'82-'17 συλλαλητηριο δεν εγινε
Legion etrangere (τσα)
22/01/2018 10:01
ο ζουρλαρης ειναι περιπτωση πολιτικου... συμπατριωτη...εγω προσωπικα δεν μπορω να τον ψυχολογισω με τιποτα...
Σισυφος
21/01/2018 20:24
Μην τσακωνεστε,το ονομα είναι χαμένο,υπαίτιοι πρωην ηγέτες. Τώρα όσο ακομα δέχεται η Διεθνή κοινότης και ο εβραιονιμιτς συνθετη ονομασία πριν χάσουμε και αυτήν προτείνω το όνομα : ΣΛΑΒΙΚΗ ΠΑΡΑΜΑΚΕΔΟΝΙΑ η σκέτο παραμακεδονια. Νομιζω μας καλύπτει όλους.
Λαρα
21/01/2018 19:06
O Tσιπρας δεν ειναι βλακας να παρει τετοια αποφαση μονος του. Με δυο ηλιθιους λαους, εθνικιστες και οπισθοδρομικους. Ασε που ειναι κι οι δυο τους ορθοδοξοι, δηλαδη ζουν στο Μεσαιωνα.
Ψω. Κάλυ-ψώ. Εσείς;
23/01/2018 04:44
Χα, χα! Συναγωνιστής του, συναγωνιστής του; Μήπως απ' τη μεριά του Καμμένου; Αξεχώριστοι γίνετε πια βρε, που να σας καταλάβει κανείς μέσα στον πολτό.
Αντωνία Σαμαρά (a.k.a. "ανησυχάω δια τα εθνικά θέματα")
22/01/2018 00:14
Το ονοματάκι σας, το "Λάρα", δια να έχομεν καλό αρώτνημα κι αν δεν γίνομαι αδιάκριτη, από πού βγαίνει άραγες;;; Χι,χι..
Λαρα
22/01/2018 01:33
Αχ, ντρέπομαι να σας αποκαλύψω το ονοματάκι μου! Τυγχάνει πολύ μακρύ (χε,χε..) και θα με κόψει ο κύριος που Ελέγχει τα σχόλια!
Johny Eternal Memorandum
23/01/2018 00:12
Καποια Λάρα ηταν μια διασιμη πορνοστάρ στην Αμερική. Κάποια φυσικη ή διανοητική συγγένεια ;
Λαρα
23/01/2018 01:29
Εγώ τυγχάνω τίμιο και πτωχό κορίτσι, δεν ξέρω τί μού λέτε κύριε.
Αντωνία Σαμαρά
22/01/2018 02:57
Δηλαδής; Πόσα εκατοστά;
Καλούδια
21/01/2018 18:09
Καυτό θέμα, ο πρωθυπουργός και υπουργός εξωτερικών φέρουν μεγάλη ευθύνη, ώστε αν ποτέ γίνει συμφωνία (που τώρα ούτε φαίνεται), να προστατεύσουν την Αρχαία κυρία Μακεδονία του Φιλίππου και Αλεξάνδρου, ασχέτως της επέκτασης του ονόματος Μακεδονία πέρα των αρχικών ορίων της. Και να διαχωρίζεται καθαρά όποιος νεομακεδόνας, όποια νεομακεδονία, αλλιώς η Ελλάδα χάνει σημαντικό μέρος της ιστορίας της ή της υπαρξής της, και ο καυγάς να λέγονται μακεδόνες, γιατί το όνομα φέρνει πολλά καλούδια, που οι -έλληνες-, μερικοί, καταφρονούν, κατά τί γράφεται .
Γιωργος
21/01/2018 17:27
Βασικα αυτοι που θα ειχαν λογο για συλλαλητηριο ειναι οι σκοπιανοι που εχουν την πρεμουρα ενος ανυπαρκτου ζητηματος κι οχι εμεις και το ολο νταβαντουρι το βρισκω σαν ενα δειγμα καθαρης ηττοπαθειας.Γενικα και το συλλαλητηριο και το αντισυλλαλητηριο εναντια στο εθνικισμο θα επρεπε κανονικα να γινονταν στα σκοπια γιατι φανερωνει απο την μια πανικο κι απο την μερια των αντιεξουσιαστων καθαρη αποβλακωση.
κων/νος
21/01/2018 17:17
Αν θέλουνε να είναι μακεδονες θα πρέπει να παραδεχτούν σαν εθνικότητα την ελληνική.
Μακαρι να γινοταν ετσι
22/01/2018 05:05
Αν το κάνανε ΑΠ την αρχή θα ήταν μακεδονες χρόνια τώρα! Αλλα τα βουλγαρακια θέλουν να είναι και Βούλγαροι και μακεδονες.
χωριςκομματικοπροσανατολισμο
21/01/2018 15:33
Και να μουν κι εγω μαζι σας τωρα αδελφια Μακεδονες. Σημερα εντυπωσιασατε απεναντι στους δικους μας προδοτες.
Με σταθερό προσανατολισμό
23/01/2018 04:51
Από που σαι συ ρε "πατριώτη"; Απ' τη μεριά των σωματεμπόρων;
Λεωνιδας
21/01/2018 13:32
Στη πολι που ειναι μονο 100 χρονια Ελληνικη, 400 χρονια Τουρκικη, 1800 ρωμαιικη, κλπ. Ζητω τα Ελληνικα μαυρα και καφε πουκαμισα. Ενας λαος φασιστες και εθνικιστες.
Μητσάρας
23/01/2018 01:07
Πάντως Λαγόνιδα μας.......τόσα "ντισλάικ " δεν έχω ματαδεί σε ανάρτηση κειμένου .Σάρωσες !
Γιάννης
21/01/2018 17:55
Γιατί ρε Λεωνίδα είμαστε φασίστες; Είναι φασισμός ή εθνικισμός να θυμώνεις όταν ο γείτονας σου κλέβει την ιστορία σου; Εκτός αν πιστεύεις ότι οι Σκοπιανοί είναι Μακεδόνες! Πριν μερικά χρόνια μια ομάδα 300 και πλέον ιστορικών, διαφόρων εθνικοτήτων, υπέγραψαν ένα κείμενο ζητώντας από τον Ομπάμα να μην δεχθεί μια τέτοια παραχάραξη της ιστορίας (http://macedonia-evidence.org/obama-letter.html) Και αυτοί φασίστες είναι;
Στράτος
21/01/2018 17:50
Τα 41 dislike σε τιμούν.
Ace
21/01/2018 17:38
Ζήτω τα ελληνικά σου Λεωνίδα μου....
ωχ αδερφε
21/01/2018 17:13
Ο εθνικισμός από βόρεια δεν σε ενοχλεί? Είναι αντιφασιστικος ε?
Βρασίδας
21/01/2018 17:03
Για σκέψου το λίγο. Εάν ήμασταν φασίστες θα έγραφες την άποψή σου ελεύθερα και χωρίς επιπτώσεις; Για κάνε κάτι παρόμοιο στην Τουρκία να δεις τι θα πει φασισμός….
Antilagos
21/01/2018 16:30
Κατι ξεχασες στο χρονικό σου παραλήρημα Φίλιππος ,Αλέξανδρος Μακεδόνες Φυσικά δεν είναι στην εποχή που αναφέρεστε Αγράμματος γαρ
χωριςκομματικοπροσανατολισμο
21/01/2018 15:30
H πολη σημαινει νικη της Θεσσαλιας (μαντεψε σε ποια γλώσσα, για απογοητευση σου στα Ελληνικα!!!). Μαντεψε επισης τις σημαινει Αλεξανδρος (πάλι στα Ελληνικα) σημαινει πολεμιστης δηλαδη, αλεξ-ανδρος (αυτος που προστατευει απο ανδρα, αρα πολεμιστης), Πως λεμε αλεξ-ισφαιρο (που σε προστετευει απο σφαιρα). Ετσι ο ετσι κι Αλεξ-ανδρος σε προστατευει απο καποιον ανδρα εχθρο. Μεχρι την Τουρκια οπου και να σκαψουν Ελλοηνικα θα βρουν. Κι εσυ ειτε εισαι Ελληνας προδοτης ειτε ξενος, παντα θα κομπλεξαριζεσαι τοσο απεναντι στην ιστορια μας οσο και απενατι σε εμας που εχουμε να τα κοτσια να αγωνιστουμε γι'αυτην. Ναι τα εχουμε. Ναι εισαι ξενος ή προδοτης.
Zaglos
21/01/2018 15:23
Είναι θλιβερό να βλέπει κάποιος μέσω των γραπτών σου τον βόθρο της ψυχής σου! Ενημέρωσε τους φίλους σου σλάβους ότι η Θεσσαλονίκη δεν λέγεται "σολούν" παρά Θεσσαλονίκη και το όνομα της το πήρε μετά μια νίκη των Μακεδόνων κατά των Θεσσαλών, Θεσσαλών-Νίκη λοιπόν!
Δημήτρης
21/01/2018 15:12
Τι λες άνθρωπε μου? Ρωμαίοι έχτισαν αυτοί την πόλη?
Στράτος
22/01/2018 17:35
Και βέβαια οχι. Αλλά πράγματι ανήκε η πόλη πολλούς αιώνες στους Ρωμαίους. Πάντα ομως ανήκε και ανήκει στην ιστορία μας.
Πανος
21/01/2018 23:16
Λεωνιδα τσαμπα το ονομα....ΕΦΙΑΛΤΗΣ σου παει ασορτι!!!
χωριςκομματικοπροσανατολισμο
24/01/2018 11:21
Αμα ηξερε περι Λεωνιδα και Εφιαλτη καλα θα ήταν. Το πολυ πολυ να τον βγαλανε οι γονεις του ετσι ή να εμπνευστηκε απο Hollywood.