ΣΑΜΟΣ: ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΤΡΩΣΗ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 18/05/2017 13:41 |
Σάμος: Γιατροί αρνούνται αναισθησία σε γυναίκες που θέλουν να κάνουν έκτρωση
Οι γυναίκες στη Σάμο, εάν θέλουν εφεξής να διακόψουν μία ανεπιθύμητη κύηση, θα πρέπει να μεταβαίνουν σε άλλα νησιά ή να μετέρχονται αυτοσχέδιες μεθόδους

Σάλο προκαλούν οι πληροφορίες πως οι αναισθησιολόγοι στο Νοσοκομείο Σάμου αρνούνται, πλέον να χορηγούν αναισθησία σε γυναίκες που πρόκειται να υποβληθούν σε εθελούσια διακοπή κύησης, αναφέρει, σε δήλωσή του ο γγ του Πανελλήνιου Ιατρικού Συλλόγου Δημήτρης Βαρνάβας.

Όπως σημειώνει ο κ. Βαρνάβας, οι γυναίκες στη Σάμο, εάν θέλουν εφεξής να διακόψουν μία ανεπιθύμητη κύηση, θα πρέπει να μεταβαίνουν σε άλλα νησιά ή να μετέρχονται αυτοσχέδιες μεθόδους, τις οποίες η ανθρωπότητα και η ιατρική κατάφεραν με πολλούς κόπους να απωθήσουν στη μνήμη τους ως σκοτεινό και εφιαλτικό παρελθόν.

Σύμφωνα με τον ίδιο, οι αναισθησιολόγοι του Νοσοκομείου Σάμου επικαλούνται λόγους συνείδησης και ισχυρίζονται πως τους καλύπτει νόμος που ψηφίστηκε το 2005, ωστόσο «προκύπτουν σοβαρά ερωτήματα για τη χρονική στιγμή που οι αναισθησιολόγοι έγιναν αντιρρησίες συνείδησης, διότι από το 2005 μέχρι πρόσφατα η Διευθύντρια Αναισθησιολογικού κυρία Αποστόλου χορήγησε αναισθησία σε 550 περιστατικά εθελούσιας διακοπής κύησης. Τότε Διευθυντής Γυναικολογικής Κλινικής ήταν ο σύζυγός της κυρίας Αποστόλου, ο οποίος πρόσφατα συνταξιοδοτήθηκε».

Ο γγ του Ιατρικού Συλλόγου διερωτάται τι συνέβη και προέκυψαν λόγοι συνείδησης τον τελευταίο καιρό. «Μήπως η κυρία Αποστόλου, η οποία ως συνδικαλίστρια ήταν προσκείμενη στο ΚΚΕ, προσχώρησε πλέον σε θρησκευτικό δόγμα που της απαγορεύει να παρέχει ιατρικές υπηρεσίες σε γυναίκες που θέλουν να διακόψουν μία ανεπιθύμητη κύηση; Αν ναι, τότε πρέπει να ενημερώσει τη Διοίκηση του Νοσοκομείου και τον Ιατρικό Σύλλογο και να πάψει να κρύβεται πίσω από αόριστους λόγους συνείδησης. Αν όχι, τότε οφείλει να διακόψει αμέσως αυτήν την παρελκυστική τακτική. Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες δύο συναδέλφους αναισθησιολόγους».

Ο κ. Βαρνάβας καλεί όλους φορείς του νησιού (Ιατρικός Σύλλογος, δήμος, συλλογικότητες) να λάβουν θέση απέναντι «σε ένα ζήτημα που μπορεί να λάβει τραγικές διαστάσεις αν κάποια απελπισμένη γυναίκα αποπειραθεί να διακόψει μόνη της μία ανεπιθύμητη κύηση». «Ως γιατροί σεβόμαστε τα συνειδησιακά προβλήματα των συναδέλφων μας. Όμως, πάνω απ' όλα σεβόμαστε την αξιοπρέπεια, τη σωματική ακεραιότητα και τη ζωή των ασθενών μας», καταλήγει.

24
μεταξας 5*
19/05/2017 23:21
Αμα τους κολλησεις το φακελλακι στη μαπα σου γλυφουν τα παπουτσια οι σκαταδες.
CK
19/05/2017 20:32
GREECE was.......The Land of Abortions, even before the economic crisis. Ranks on top, along with former communist countries. So much about Greek family values. By the way, where are these Greek Macho sex machine men? They are responsible for the pregnancy also. But this is Greece, land of irresponsibility and ignorance. It is the woman's fault, get an abortion it is no big deal. No wonder why many Greek women can not conceive when they want to start a family. Too many abortions.
Έλληνας
19/05/2017 15:21
'Ελληνας We need children because Hellas our country her berth rate is very low that Greece will not exist any longer. The church is responsible also by building monasteries for young Girls and boys to do what? Nothing but to be marry with J.Crist and go to paradise!!!!!!!!. Η χριστιανική Ελλάδα είναι η καταστροφή της.
Ορθόδοξος Έλλην Πολίτης
19/05/2017 10:24
"Ανεπιθύμητη κύηση"! Τί αριστοτεχνικά φτιασιδωμένη περιγραφή τής "δολοφονίας εκ προμελέτης"! Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στίς ιατρούς αυτές γιατί υπερασπίζονται τίς ανυπεράσπιστες ανθρώπινες υπάρξεις που απλώς δέν βρίσκονται έξω απ' τήν μήτρα τής γυναίκας. Μιλούν γιά δικαιώματα τής γυναίκας καί δέν υπολογίζουν τά δικαιώματα τού εβρύου τό οποίο έχει ψυχή εξ άκρας συλλήψεως. Όταν σήκωνες κυρά μου τά πόδια σου γιά μιά ηδονή δευτερολέπτων δέν ήξερες ότι αυτό έχει καί συνέπειες; Καί τώρα εγωϊστικά γιά άλλη μιά φορά θέλεις νά απόσείσης τίς ευθύνες σου! Κι όσο γιά τόν ανεκδιήγητο γγ τού ιατρικού συλλόγου που αναρωτιέται "τί έγινε καί άλλαξε η συμπεριφορά τών ιατρών" η απάντηση είναι απλή: ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα νά μετανοήση γιά σφάλματα τού παρελθόντος καί νά αλλάξη πορεία. Κι αυτός ο ελεεινός προσπαθεί νά δώση ερμηνεία μέ πολιτική επιχειρηματολογία, ο ανόητος! Στήν Ελλάδα, μέ τό τεράστιο δημογραφικό πρόβλημα,δολοφονούνται κάθε χρόνο 300000 ανυπεράσπιστα παιδιά, τό αίμα τους μάς έχει πνίξει! Εύγε καί πάλι στίς γενναιόψυχες αυτές ιατρούς!
THEO
19/05/2017 08:49
Οχι δεν έγινε μουσουλμάνα η κυρία.Απλά λόγω "ηθικής συνείδησης" και άλλα σάπια,τις εκβιάζει ώστε να πάνε στο ιδιωτικό ιατρείο του συζύγου της.Και βέβαια ο φαυλεπίφαυλος ΙΣΑ δεν ξέρει,δεν είδε,δεν άκουσε
Helene
19/05/2017 02:47
Αγαπητοι μου , βασικα, κρυβονται …οικονομικοι λογοι , πισω απο μια εκτρωση …
Ειναι , ομως , … ΗΘΙΚΟ’ να προβαινεις στη … δ ο λ ο φ ο ν ι α ενος ανθρωπου , εστω και στα πρωτα σταδια της ζωης του ;;;!!!

Υπαρχουν … ΟΛΟΙ , οι … Μεθοδοι Προφυλαξης !!!
Οντως , πολλοι ειναι οι Μεθοδοι Αντισυλληψης , ωστε μια … ανοησια ή μια … παρόρμηση να ΜΗ δεσμευσει , ενα ή δυο ατομα για μια ολοκληρη ζωη … !!!

Και  ΑΝ τo Αρθρο 304 του Ποινικου Κωδικα προβλεπει την διακοπη της κυησης εντος των πρωτων δωδεκα (12) εβδομαδων , “ σε καθε περιπτωση “ , αρκει να το ζητησει η ενδιαφερομενη , και εντος δεκαεννιά (19) εβδομαδων , αν ειναι αποτελεσμα … βιασμου, …αποπλανησης, … αιμομιξιας ,

Και ΑΝ και γινεται τοσος … ν τ ό ρ ο ς , περι … Ανθρωπισμου ,

… βρισκω ……. πιο ανθρωπινο , να “ παραταμε ” ενα παιδι στο … Ορφανοτροφειο , παρά να … σ κ ο τ ω ν ε τ α ι στην κοιλιά της μανας του !!! …

Οσο για τη Σαμο , … τοσα χρονια … ΔΕΝ ειχαν … “ ηθικο " προβλημα ;;; Τωρα, εντελως συμπτωματικα , τους προεκυψε ;;;!!!

Αγαπητοι μου , για τα …λεφτά γινεται …
Απλά , για να πηγαινουν οι γυναικες στα … ιδιωτικα ιατρεία …
Πελατεία για το ιατρείο του συζυγου , θελει να εξασφαλισει !!!
Κυρία κυρία κυρίααα !
19/05/2017 01:04
Για να μην γεννηθεί το παιδί αναίσθητο !
ΧΟΥΛΚ ψηλά στο βουνό.-
19/05/2017 00:33
Πάνω από όλα σεβόμαστε την ζωή των ασθενών μας.. Λογικό. Κάποιος ασθενής (;) στην προσπάθεια να διακόψει την κύηση μπορεί να κάνει κακό στον εαυτό του. Λογικό ξανά. Δηλαδή κάποιος άνθρωπος με μυαλό, χέρια και πόδια μπορεί να διατρέξει κίνδυνο στην προσπάθειά του να διακόψει την ζωή σε ένα ανυπεράσπιστο έμβρυο. Έτσι εμείς πέρνουμε το μέρος του ανθρώπου με μυαλό, χέρια και πόδια (που μπορεί και τα κινεί) απέναντι στον μικρό ανυπεράσπιστο άνθρωπο με επίσης μυαλό (περισσότερο πιθανότατα), χέρια και πόδια (που δυστυχώς δεν μπορεί να τα κινεί για να φύγει μακριά από τους μαλάκες που έχει γεμίσει ο κόσμος). Εμείς όμως ενδιαφερόμαστε για την ζωή (του μαλάκα). Το άλλο είναι φασόλι και δεν χτυπά η καρδούλα του. Το έντερό μας είναι που κουνιέται. Διαβάστε τον όρκο του Ιπποκράτη.............. -
Ανάποδος
18/05/2017 19:34
Δεν θα μπώ στο ηθικό (μη θρησκευτικό) κομμάτι της άμβλωσης. Αρνούμαι όμως να πληρώσω ως φορολογούμενος τις ανοησίες/επιλογές του καθενός που ενώ υπάρχουν τόσα μέσα αντισύλληψης κάνει ανοησίες και απαιτεί τη δική μου κατανόηση και οβολό για να αντιμετωπίσει τα δικά του λάθη. Ας πάνε σε ιδιωτική κλινική να σκάσουν κανένα χιλιάρικο να μάθουν να προσέχουν. Αρκετά χιλιάρικα φεύγουν σε γέννες ανασφάλιστων, ανατολικοευρωπαίων κ.λ.π. που έρχονται εδώ για να γεννήσουν και μετά αφήνουν φέσια και φεύγουν. Επιτέλους να συμμαζευτούν τα δημόσια νοσοκομεία.
Σήφης - Παλιά Πεντέλη
19/05/2017 01:09
Ήθελα να σ' αντάμωνααα - να σου 'λεγα καμπόοΟοοσααα - αλλά μόλις είδα το ονομά σου . . άλλαξα γνώμη.
Ανάποδος
19/05/2017 07:56
Την άποψή μου είπα, αν το μόνο σου επιχείρημα είναι να συναντηθούμε για να μου τα "πεις", ποιός είναι χειρότερος ; Γράψτα εδώ να τα δούμε. Σου υπενθυμίζω ότι ΚΑΜΙΑ ασφάλιση ΔΕΝ σε καλύπτει αν μόνος σου θέτεις τον εαυτό σου σε κίνδυνο, γιατί λοιπόν το ήδη χρεοκοπημένο δημόσιο να σε καλύπτει για κάτι που πολύ εύκολα θα μπορούσες να αποφύγεις ; Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, ο καθένας ας αναλαμβάνει τις ευθύνες του επιτέλους, τα δικαιώματα έχουν και υποχρεώσεις. Τουλάχιστον αυτό προϋποθέτει η δημοκρατία. Αν προτιμάτε περιορισμένες υποχρεώσεις και νάποιος άλλος να αναλαμβάνει τις ευθύνες σας, εντάξει, δεκτό και αυτό, μη ζητάτε τα ρέστα μετά.
αυτονόητο?
18/05/2017 18:37
Ο καθένας διακαιούται να έχει τις απόψεις του.Όταν όμως αυτές έρχονται σε αντίθεση με τη δουλειά του και ιδαίτερα προκαλούν πόνο ή ψυχολογικά προβλήματα σε συνανθρώπους του πρέπει να παραιτείται και να πηγαίνει σπίτι του παρέα με τις απόψεις του.
Ορθόδοξος Έλλην Πολίτης
19/05/2017 10:26
Η προστασία τής ανθρωπίνης ζωής δέν είναι άποψη, είναι χρέος, ανόητε!
just saying
19/05/2017 11:30
μια φορά και έναν καιρό υπήρχε ένας πολύ διάσημος και απίστευτα ταλαντούχος μουσικός. ο μουσικός μας αυτός είχε ένα τραγικό ατύχημα. μετά απο μερικές μέρες οι γιατροί είπαν στον αδερφό του ότι ο μόνος τρόπος να σωθεί είναι να μείνει διασωληνωμένος/συνδεδεμένος με τον αδερφό του για 9 μήνες, η όλη διαδικάσια θα είχε αρκετούς κινδύνους και για τους δύο και ότι ο αδερφός θα είχε την ευθύνη του για καναδύο δεκαετίες αν όλα πήγαιναν καλά. και σε ρώτω , έχει δικαίωμα ο νόμος ή ο γιατρός να επιβάλει στον αδερφό να σώσει τον μουσικό? η απάντηση είναι απλή όχι , κανείς δε μπορεί να του το επιβάλει. θα μπορούσε φυσικά να προσφερθεί να το κάνει εθελοντικά αλλά κανεις μα κανείς δεν θα είχε κανένα δικαίωμα να του επιβάλει να σώσει μια ζωή ένος ανθρώπου που ήδη ζει.
ΑΑΑ
18/05/2017 18:23
ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ!
geocvemp
18/05/2017 16:32
Απαράδεκτη η στάση του νοσοκομείου! ΟΧΙ η έκτρωση ΔΕΝ είναι δολοφονία!!!! Επίσης ΟΧΙ η Γή ΔΕΝ είναι επίπεδη!!!! Η θρησκεία και όλοι οι ακόλουθοι της όπως κάνουν πάντα στην πορεία της Ιστορίας έχουν σκοταδιστική, απολυταρχική και οπισθοδρομική δράση. Τίποτα το καινούριο στην είδηση αυτή. Λύπη μεγάλη για το ότι εξακολουθούν εν έτη 2017 να υπάρχουν συμπολίτες μας με τέτοιες απόψεις... [Να σημειωθεί ότι λέγοντας ακολούθους της θρησκείας δέν αναφέρομαι στους ανθρώπους εκείνους οι οποίοι πιστεύουν στην ύπαρξη του όποιου θεού και διάγουν συνετά και με έλλογη σκέψη την ζωή τους, αλλά σε εκείνους που φανατικά ακολουθούν το εκάστοτε κήρυγμα των ιερωμένων χωρίς να κρίνουν και να σέβονται ΕΜΠΡΑΚΤΩΣ την ελευθερία στις επιλογές των συνανθρώπων τους--όταν κάποια επιλογή δεν συνάδει με την δική τους έννοια του Καλού, αφορίζουν, πετροβολούν, ενίοτε σκοτώνουν κιόλας τους ‘‘αμαρτωλούς‘‘. Βλέπετε ο θρησκευτικός φονταμενταλισμός δέν βρίσκεται μόνον στην Συρία, στο Ιράκ, κλπ. αλλά και πολύ κοντύτερα: στην διπλανή πόρτα].
Johnny Eternal Memorandum
18/05/2017 20:56
Μπορεί κ μιλάς με Θάρρος κ πυγμή διότι Η μάνα σου δεν σε ξεφορτώθηκε όσο είχε την ευκαιρία "Αφού δεν είναι δολοφονία " αλλά έκφραση της υψηλότερης προσωπικης ελευθερίας της γυναίκας να εκφράζει την άρνηση της στο αποτέλεσμα της απερισκεψίας της ...
Καθαρός Ουρανός
18/05/2017 18:44
Εσύ πάντως φάνηκες τυχερός και σε άφησαν να γεννηθείς.
Στράτος
19/05/2017 00:32
Εάν δεν ειχε γεννηθεί δεν θα υπήρχε. Που ειναι το πρόβλημα;
Καθαρός Ουρανός
19/05/2017 04:58
Δεν υπάρχει πρόβλημα αν οι γονείς μας δεν συναντήθηκαν ποτέ και δεν γεννηθήκαμε. Αν όμως συναντήθηκαν, κυοφόρησαν και έκαναν έκτρωση, τότε κάποιος έπρεπε να πεθάνει γι αυτό. Είναι κρίμα.
Στράτος
19/05/2017 16:19
Για τον μην υπάρχοντα δεν εχει σημασία αν υπήρξε κυοφόρηση η οχι. Τίποτα ειναι τίποτα. Κρίμα ειναι γι αυτούς που εκαναν έκτρωση και το μετάνιωσαν.
paidoktonos
18/05/2017 14:53
Η εκτρωση ειναι χειροτερο δολοφονιας. Σκοτωνεις το ανιπερασπιστο παιδι σου. Καλυτερα ειναι να το γεννησης και δωστο αλλου. Πουλισε το εαν θελεις ακομη. Αφησετο ομως να ζηση. Αυτο απο καποιον που δολοφονισε και το μετανοησε
ΧΥΖ
18/05/2017 19:32
Σε συνχερω που εχεις το κουραγιο να πεις αυτο που πολλες γυναικες υπομενουν σιωπηλα. Τις τυψεις για μια πραξη που αφαιρεσαι την ζωη του ιδιου του παιδιου τους. Τι ποιο βαρυ στην συνειδηση μας απο αυτο? Κι ομως κανενας δεν μας προειδοποιει για κατι τετοιο. Αυτη η επεμβαση επρεπε να ειναι πιο δυσκολο να την κανεις. Δεν ειναι απλο πραγμα και πρεπει να γινεται μονο μετα απο πληρη και υποχρεωτικη ενημερωση της γυναικας. Ισως καποιες σωθουν απο μια ζωη γεματη τυψεις, οπου καθε χρονια που περναει αναρωτιεσαι πως θα ηταν το παιδι σου, αν το ειχεσ αφησει να ζησει.
Αλέξης-Ιωάννινα
18/05/2017 14:17
Μήπως η κ. Αποστόλου έχασε το φακελάκι με τη συνταξιοδότηση του συζύγου, λέω μήπως;