Μπουτάρης: «Πέτρωσε το αλάτι και θα γίνει το ανέκδοτο της χρονιάς»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 11/01/2017 14:48 |
Μπουτάρης: «Πέτρωσε το αλάτι και θα γίνει το ανέκδοτο της χρονιάς»
Στη διαδικασία προπαρασκευής των μηχανημάτων ρίψης αλατιού σε συνδυασμό με τις πολικές θερμοκρασίες, απέδωσε τα προβλήματα στους δρόμους της Θεσσαλονίκης ο δήμαρχος της πόλης Γιάννης Μπουτάρης.

Μιλώντας στον ΣΚΑΙ εξήγησε ότι οι «αλατιέρες» του δήμου είχαν φορτωθεί με αλάτι από την Τρίτη το βράδυ, προκειμένου να ξεκινήσουν τις ρίψεις την Τετάρτη το πρωί.

Όμως τη νύχτα, ο υδράργυρος έπεσε πολύ χαμηλά με αποτέλεσμα το αλάτι να πετρώσει και να μην είναι δυνατή η ρίψη του στους δρόμους.

«Πώς να προβλέψεις ότι θα πετρώσει το ίδιο το αλάτι» που προορίζεται για την προστασία από τον πάγο, αναρωτήθηκε ο κ. Μπουτάρης που εκτίμησε πως αυτό θα γίνει το «ανέκδοτο της χρονιάς».

Ο ίδιος, επανέλαβε πως οι καιρικές συνθήκες που επικρατούν στην πόλη συμβαίνουν «μία φορά στα πενήντα χρόνια», σημειώνοντας το πρόβλημα υδροδότησης που αντιμετωπίζει η μισή πόλη: «Εγώ δεν μένω στο σπίτι μου γιατί δεν έχει νερό» είπε χαρακτηριστικά.
14/01/2017 04:33
Μπορει η θεσσαλονικη να ειναι η πνευματικη μητρα λογο αγιου δημητριου ολων των σλαβοφονων χριστιανων των βαλκανιων (ιερα πολη) και το αγιο ορος παραδιπλα πνευματικη κοιτιδα ολου του ελληνορθοδοξου κοσμου της βυζαντινης κοινης αγορας και σφαιρα επιροης αυτος ομως διαλεξε να κανει τον ταφο του κεμαλ αττατουρκ προσκυνημα του παντουρκισμου ..ο τυπος ειναι βλαχος και το παγαινει βλαχικα..την νυκοκυρεψε βεβαια την πολη μεεργα αλλα στα μεγαλα πραγματα το παγενει βλαχικα
Θείος Γιαγκούλης
12/01/2017 12:32
Καλά ρε σεις, τόσο δύσκολο είναι να πιάσετε την ειρωνική ατάκα του δημάρχου. Ο άνθρωπος διέταξε Ένoρκη Διοικητική Έξάταση, δηλαδή για πλάκα το 'κανε;;;;;;
GeorgesK
11/01/2017 23:44
Το ανέκδοτο της χρονιάς είναι ο ίδιος ο δήμαρχος !!!!!!! και οι υπάλληλοι παράσιτα που τον περιστοιχίζουν. Ελεεινοί και τρισάθλιοι. Να θέλεις να τους φτύσεις και να σκέφτεσαι ότι θα λερώσεις το σάλιο.
μάκης
11/01/2017 23:30
Το ανέκδοτο είσαι εσύ μπαρμπα-γιάννη. Βαρετό και κακόγουστο ανέκδοτο.
Πάνος / Αννόβερο
11/01/2017 22:41
Αν δεν πεθάνετε από την πείνα θα πεθάνετε από τα γέλια σ αυτή την κωλοχώρα.
Θείος Γιαγκούλης
12/01/2017 12:37
Πλην όμως και "Γερμανοτσολιάδες" έχουν το δικαίωμα σ' αυτή τη "κωλοχώρα" να εκφραστούν ανάλογα του νοητικού τους επιπέδου.
bruidsjonker
11/01/2017 20:34
Πώς να προβλέψεις ότι θα πετρώσει το ίδιο το αλάτι,είπε ο Μπάρμπα Γιάννης . Ίσως με το να κοιτάξει κάποιος τη διεθνή εμπειρία σε όλες τις άλλες Ευρωπαϊκές χώρες λέω εγώ χαζός φιλελές καθώς επίσης με το να κάνεις τους ανεύθυνους υπαλλήλους υπεύθυνους απολύοντας κάποιους για τις πράξεις ή την αδιαφορία τους . Σε μια κοινωνία ενηλίκων κάθε πράξη έχει και τις συνέπειες τις .
Θείος Γιαγκούλης
12/01/2017 12:40
Για τις συνέπειες του πρώην υπουργού συγκοινωνιών κ. Λιάπη θα μας πεις κάτι;;;;;;;;;;
Πετρωσε το μυαλο ολων σας
11/01/2017 15:11
Ασε τις αλατιερες δημαρχε( ξερω οτι εισαι πολυ εξυπνος )και ριξε με βυτιοφορα θαλασσινι νερο και αν ζητησεις λεφτα απο τους ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ γιυτο θα σου πουνε (και το ξερεις ) οτι εχει παγωσει και ο Θερμαικος. Ο δε Πρ..θυπουργος που νομιζε οτι η Μυτηληνη και η Λεσβος ειναι δυο νησια. Θα σου πει παρε απο τα Τρι..καλα .
Θείος Γιαγκούλης
12/01/2017 12:42
.... το δικό σου μάλλον μαλάκωσε.
Stupid maids
11/01/2017 21:00
Κάθε μέρα , κάθε εβδομάδα επιβεβαιώνεται ότι έπρεπε να ενωθούμε με Αίγυπτο, Λιβύη και Αλβανία και όχι με Σουηδία, Γαλλία , Δανία. Τι σχέση έχουμε λαός και εκλεγμένη από αυτόν τον λαό εξουσία με αυτές τις χώρες? Όση σχέση έχουν οι αθίγγανοι στους καταυλισμούς τους με τους κατοίκους στην Πανεπιστημιούπολη του Karolinska!
Καραγιαννίδης Κ.
11/01/2017 18:08
Μάλλον δεν άκουσες τη δήλωση του δημάρχου, ότι οι βάνες των βυτιοφόρων ... πάγωσαν κι αυτές!!!

όλες οι τελευταίες ειδήσεις