Επικύρωσε τις ποινές της ο Άρειος Πάγος

ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΣΕ 40ΧΡΟΝΗ ΔΗΘΕΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΑΜΒΛΩΣΗ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 18/12/2016 17:40 |
Γυναικολόγος διέγνωσε σε 40χρονη δήθεν εγκυμοσύνη και της έκανε άμβλωση

Tις ποινές που επέβαλε το Τριμελές Εφετείο Εύβοιας σε γυναικολόγο η οποία είπε σε πελάτισσά της ότι δήθεν κυοφορούσε και την υπέβαλε σε άμβλωση έναντι 800 ευρώ, επικύρωσε το Ποινικό Τμήμα του Αρείου Πάγου.

Τον Φεβρουάριο του 2007, 40χρονη μητέρα τριών παιδιών επισκέφθηκε την 62χρονη γυναικολόγο στο ιατρείο της στη Χαλκίδα, προκειμένου να υποβληθεί σε τεστ Παπανικολάου. Η γυναικολόγος διαπίστωσε ότι η πελάτισσά της βρισκόταν στον δεύτερο μήνα κυήσεως και μάλιστα εμφάνιζε έναν πολύποδα.

Η 40χρόνη δεν επιθυμούσε άλλη εγκυμοσύνη και εξέφρασε την επιθυμία της να προβεί σε διακοπή της κυήσεως. Πράγματι, η γυναικολόγος έκανε την επέμβαση διακοπής της κύησης και αφαίρεσης του πολύποδα, λαμβάνοντας ως αμοιβή 800 ευρώ.

Όμως, έξι μήνες αργότερα, τον Αύγουστο του 2007, η μητέρα των τριών παιδιών επισκέφθηκε εκ νέου τη γυναικολόγο, η οποία, αφού την εξέτασε, της είπε ότι ήταν και πάλι έγκυος. Η 40χρόνη εξέφρασε την απορία της, αφού είχε λάβει και όλες τις προφυλάξεις για να αποφύγει μια πιθανή ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Παρ' όλα αυτά, η γυναικολόγος τη διαβεβαίωνε ότι είναι έγκυος και την υπέβαλε σε υπερηχογράφημα, το οποίο και της το έδειξε. Στη συνέχεια, η γυναικολόγος κανόνισε ραντεβού στην πελάτισσά της για διακοπή της εγκυμοσύνης, έναντι 750 ευρώ.

Ωστόσο, μόλις ο σύζυγος της 40χρονης έμαθε ότι η γυναίκα του είναι και πάλι έγκυος, κατάλαβε ότι κάτι δεν πάει καλά. Έτσι επισκέφθηκαν και άλλον γυναικολόγο, ο οποίος, αφού εξέτασε τη 40χρονη, διαπίστωσε ότι δεν υπήρχε εγκυμοσύνη.

Κατόπιν αυτών, από την Ασφάλεια Χαλκίδας προσημειώθηκαν τα χαρτονομίσματα των 750 ευρώ και η 40χρονη επισκέφθηκε το ιατρείο της γυναικολόγου μαζί με τον σύζυγό της. Εκεί της ζήτησε να της δώσει έγγραφη βεβαίωση ότι είναι σε κατάσταση εγκυμοσύνης, προκειμένου να τη χρησιμοποιήσει για να απουσιάσει από την εργασία της.
 
Η γυναικολόγος τής έδωσε τη βεβαίωση, κατόπιν δόθηκε και η αμοιβή της και αμέσως συνελήφθη.
 
Η 62χρονη καταδικάστηκε από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Χαλκίδας σε φυλάκιση 29 μηνών και χρηματική ποινή 1.500 ευρώ, για απόπειρα απάτης και έκδοσης ψευδούς ιατρικής βεβαίωσης.

Άσκησε έφεση και το Τριμελές Εφετείο Εύβοιας μείωσε την ποινή της σε φυλάκιση 13 μηνών και χρηματική ποινή 1.000 ευρώ.

Ο Άρειος Πάγος επικύρωσε την εφετειακή απόφαση και απέρριψε την αναίρεση της γυναικολόγου.

34
derkon
30/12/2016 12:43
Να χέσω πατόκορφα αυτήν την Δικαιοσύνη, που επιβάλλει αυτές τις γελοίες ποινές, για κακουργημα, και μάλιστα με βλάβη της υγείας του θύματος. Τελικά δεν έχει μείνει τίποτα όρθιο στη χώρα μας! Αιδώς αχρείοι .........!
Παρατηρητής
29/12/2016 21:42
Πρίν ένα Χρόνο στήν Φλώριδα Δερματολ?γος έκανε περ?που 2000 επεμβάσεις μούφα γιά καρκίνο το? δ?ρματος σέ διάστημα ενός χρόνου.Πολλές φορές 3-4 επεμβασεις σέ ένα άσθενή. Ή τιμωρία του ήταν τρομερή. Όχι μόνο σέ χρήμα 10ετή φυλάκιση $1,000.000 Χρηματικ? ποινή. Τον έδωσε μιά ασθεν?ς καί μιά νοσοκόμα στό FΒΙ .
derkon
30/12/2016 12:47
Εκεί λειτουργούν ακόμη νόμοι και δικαστές, στη χώρα μας τίποτε από αυτά. Οι δικαστές της χώρας μας, ξεπέρασαν σε ανυποληψία ακόμη και τους πλέον αχρείους ποινικολόγους δικηγόρους και πολιτικούς μας.-
Νικος
21/12/2016 12:27
Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο δεν δημοσιοποιείται το όνομα της γυναικολόγου. Θεωρώ ότι με αυτόν τον τρόπο προστατεύονται οι ένοχοι αλλά και σπιλώνονται όλοι οι υπόλοιποι που κάνουν έντιμα τη δουλειά τους.
Ευαγγελια
21/12/2016 05:01
και στα 40 της θα επελεγε αμβλωση?????? εαν ηταν αληθεια, χαρη θα της ειχε κανει ο Θεος που θα γινοταν μητέα σε τοσο προχωρημένη ηλικία. είναι να απορείς γιατί κάποιοι παριστάνουν του εφήβους!
antiosios
20/12/2016 23:05
Αν ηταν ο δραστης του εγκληματος ενας ανεργος ελληνας η ξενος δεν εχει σημασια η ποινη που επρεπε να του επιβληθει απο το διαστηριο επρεπε να ειναι επιεικης καθοσον πεινουσε ο φουκαρας ,οταν ομως την απατη την κανουν ανθρωποι που ορκιστηκαν να υπηρετουν τους ασθενεις εκει πρεπει να τους βαραν στο κεφαλι γιατι ποκειτε για κοινους εγκληματιες ..αλλα στην ελλαδα συμβαινει το αντιθετο ! Τους ξεμπαρκους τους τιμωρανε με τις ανωτατες ποινες ενω το συστημα το επιβραβεουν με ποινες χαδια..
Φα. Χρ.
20/12/2016 14:43
Καλα ρε παιδια. Λαθος εκανε η γυναικα. Μη τη κρεματε για ενα λαθος! Στην Ελλαδα σπουδασε, τι περιμενετε;
zeus
06/01/2017 21:39
Αν κάτι λειτουργεί ακόμη σωστά στη χώρα μας, αυτό είναι οι ιατρικές σπουδές. Κάποτε ήταν και το Μετσόβειο Πολυτεχνείο, αλλά αυτό τώρα χρησιμοποιείται για την κατασκευή μολότωφ! Που να βρεθεί χρόνος για επιστημονική μελέτη και έρευνα.........!
μαρμαρινος
22/12/2016 08:59
Και πώς γνωρίζεις οτι σπούδασε στην Ελλάδα και όχι στη Ρουμανία. Τι γνωρίζεις προσωπικά
antiosios
20/12/2016 23:06
Δεν ειναι θεμα σπουδων αλλα θεμα συνειδησης ..αν το εκα ε αυτο καποις ξεμπαρκος θα τον κλειναν φυλακη
Κατίνα
19/12/2016 18:18
Τι μικρές ποινές... Και φυλακιση εξαγοράσιμες σε χρήμα. Δεν πρόκειται για ιατρικό λάθος αλλά για εσκεμμένη ενάργεια. Και ο ιατρικός Σύλλογος την διέγραψε την γυναικολόγο ή δεν την διέγραψε; Ιδού το ερώτημα. Αν δεν την διέγραψε αυτό είναι κίνητρο για άλλους παρόμοιους γιατρούς να διακινδυνέψουν να κάνουν τα ίδια. Αλλά το θέμα έχει και πολιτικές προεκτάσεις. Ποιές συνθήκες οδήγησαν τον κόσμο στην Ελλάδα σε τέτοια αποκτήνωση; Και ποιά είναι οι κύριοι υπεύθυνοι για αυτή την αποκτήνωση;
οσιος
20/12/2016 01:20
Φαντασου τι αλλα ψεμματα λενε στους ασθενεις τους για να τους ξεπουπουλησουν και φυσικα παντα ατιμωρητα για τι η δημοκρατια μας ειναι ενα μπουρδελο ! Ασ ειναι καλα οι δικαστες και οι δημοσιοι υπαλληλοι ηια αυτο ! Μετα με λες..
Αν ήταν στο ΕΣΥ
19/12/2016 09:39
θα τον είχαν κάνει και διευθυντή ιατρικής υπηρεσίας
THEO
19/12/2016 09:37
Καταλάβατε τώρα γιατί δεν πρόκειται να γίνουμε ευρωπαικό κράτος;Α,Ξέχασα ότι μας φταίει η Μέρκελ γιά όλα!
τσιρκο μετρανο
19/12/2016 06:14
Ανωτεροι ανθρωποι οι γιατροι ..
Γιωργος
19/12/2016 01:01
Με τοση υπογεννητικοτητα εχει φτασει να διωκεται τωρα μοναχα και η υπονοια τεκνοποιοιας,εστω κι υποκρυπτεται δολος για χρηματικο οφελος αλλα φανερωσε ομως τις προθεσεις.Το προστιμο βεβαια ειναι αστειο αλλα το ερωτημα ειναι γιατι το δικαστηριο δεν καταδικαζε τελικα το αντρογυνο επειδη δεν εκαναν στην πραγματικοτητα κι αλλο παιδι.Το καθεστως χρειαζεται ατομα για φορολογικη υλη φορομπηχτικου αρμεγματος και για φτηνο εργατικο δυναμικο για την προσκληση νεων επενδυσεων.Αθωα η γυναικολογος και να αποζημιωθει γενναια,στρατοπεδο ταξικης συνειδησιακης αναμορφωσης για το ζευγαρι που δεν εκανε τεταρτο παιδι που μπορει να εκανε μετα και πεμπτο κι ακομα περισσοτερα και οριστικο αφορισμο τους απο τον κομματικο μηχανισμο του συριζα αλλα και την εκκλησια διοτι εχουν απωλεσει την ταξικη συνειδηση του προλεταριακου αδιακοπου αυξανεσθαι και πληθυνεσθε γενοβοληματος.
Ευαγγελια
21/12/2016 05:04
Οι άνθρωποι παντρευμαστε και κανουμε οικογενειες. Αυτο κανουμε οι ανθρωποι. Όσοι γεράσατε και παριστάνετε τος εφήβους, αςπατε σε εναν καλο ψυχιατρο.
οσιος
21/12/2016 09:29
Εσυ παντρευτηκες ? Η εισαι στο αναμεινατε στο ακουστικο ?
ΙΑΤΡΟΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΛΟΓΩ ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑ
18/12/2016 19:35
Αφαίρεση της άδειας ασκήσεως επαγγέλατος ΓΙΑ 10 έτη. Τα λαμόγια πρέπει να τα συνθλίβεις!Αλλιώς αποθρασύνονται ή και διορίζονται μέσω του ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑ στο ΕΣΥ! Όχι να σε συλλαμβάνουν να παίρνεις φακελάκι στο ΕΣΥ και μέσω ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑ να γυρίσεις πίσω σε ένα έτος!!!ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΟΛΗ Η ΧΩΡΑ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΚΑΙ Η ΥΓΕΙΑ έγινε από το ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑ. Τα ζώα του ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑ πρέπει να φοβούνται για να λειτουργούν ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΩΣ ως ΑΝΘΡΩΠΟΙ!
ολοι μαζι τα φαγατε τελικα.
19/12/2016 23:59
Και λιγα λες για το "ΠΑΣΟΚΟΣΥΡΙΖΑ" να βαλεις και αλλα. Εγω θα προσθεσω για τα εσωρουχα του ΝΔραλλη (σα δε ντραπηκε να καταθεσει στο δικαστηριο) και για για τις ανευ προηγουμενου αποζημιωσεις με τα περιβοητα τριχιλιαρα στις φωτιες του ΝΔκαραμανλη που τελικα το τερματισε με τα 130 δις εχτρα δανεια που μας βουλιαξε και το βουλωσε μιας και δια παντος.
ΙΑΤΡΟΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ
20/12/2016 16:44
Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σας. Η ΝΔ όμως είχε ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ! Τον λάθος λαϊκίστικο και καταστροφικό δρόμο τον άνοιξε αδιαμφισβήτητα το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα, το ΠΑΣΟΚ των αμόρφωτων κρατικοδίαιτων. Τα διαλείμματα της ΝΔ απλά ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ Η ΣΚΑΤΟ-ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΤΩΝ ΣΚΑΤΟ-ΠΑΣΟΚΩΝ με αποθέωση την πρωθυπουργία του μπούλη Καραμανλή του second!
ολοι μαζι τα φαγαΝε τελικα.
20/12/2016 21:55
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ (ΓΙΑΤΙ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 40), ΑΛΛΑ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΠωΡωΘΕΙΣ, ΚΑΘΩΣ ΠΟΛΑΚΙΣ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ, ΚΑΙ Ο ΠΟΛΑΚΗΣ ΤΟΥΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΟΛΟΥΣ.....
Κατίνα
20/12/2016 20:56
Ο Καραμανλής με την απραξία του και με τα ψέματά του περί επανίδρυσης του Κράτους, ενδυνάμωσε και παγίωσε τα ήδη υπάρχοντα δίκτυα του ΠΑΣΟΚ στα οποία αναγκαστικά εντάχτηκαν και οι γαλάζιοι. Όλο αυτό το συνοθύλευμα κρατικοδίαιτων παρασίτων μετακινήθηκε εκλογικά στο ΣΥΡΙΖΑ και εξέλεξε σαν συμβολικό ηγέτη ένα αμόρφωτο ντενοντέ τεμπελόσκυλο, τον Τσίπρα. Ο Καραμανλής είναι ο κύριος υπαίτιος αυτής της κατάστασης γιατί μπορούσε να την ανατρέψει και ήταν η κατάλληλη ιστορική στιγμή, η ψηφοφόροι του γιά αυτό τον εξέλεξαν και αυτός δεν έκανε τίποτα και μάλιστα είχε δώσει εντολή στο κόμμα του να μη πειράξουν τίποτα και να αφήσουν τα πράγματα όπως έχουν.
19/12/2016 08:11
Αυτο ειναι απατη σε βαθμο κακυργηματος πρεπε να σαπισει στην φυλακη ο γιατρος
Ευαγγελια
21/12/2016 05:05
και οσοι δολοφονούν τα αγέννητα παιδιά τους θα επρεπε να μπαίνουν φυλακή. η ζωη ξεκιναει απο τη συλληψη. εαν δεν θελουν παιδια, ας μην κανουν τις ελεινες τους σχεσεις.
οσιος
21/12/2016 09:46
Αν ηταν ετσι η μιση ελλαδα επρεπε να ηταν στην φυλακη κ ποιος θα τους ταιζε ολους αυτους? Εσυ με υο εξακοσαρι της γιαγιας?
Απορημένος
18/12/2016 18:59
δλδ αντι φυλακη κ διαγραφη απο γιατρος, πρόστιμο 1000 ευρω λες και δεν ειχε εισιτιριο στο λεωφορειο? μπραααααβο η δικαιοσυνη μας
γιατρος
18/12/2016 22:02
Φιλε με λιγο λαδωμα η δικαιοσυνη αλλαζει ευκολα γνωμη. Αυτη την αληθεια την ξερω απο το 1970. Κολλησε τους τα χιλιαρικα στο κουτελο και χορευουν σαν μαιμουδες.
οσιος
21/12/2016 09:31
Με λιγο λαδωμα γινετε η δουλεια ! Με πολυ λαδωμα γινεσαι κ υπουργος να ουμε αμα λαχει και βοσκεις ..
dikigoros