Η νεαρή φώκια που έχει... ρεζερβέ ξαπλώστρα για ηλιοθεραπεία σε παραλία της Σάμου

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 24/06/2015 16:56 |

Η Αργυρώ απολαμβάνει τον ήλιο σε παραλία της Σάμου. Η φωτογραφία είναι της Βίκυς Καλατζή που την παραχώρησε στη MOm - Monachus Monachus
Το δοκίμασε μία φορά και της άρεσε. Βγήκε σε μία παραλία της Σάμου, είδε μερικούς ανθρώπους να λιάζονται στις λιγοστές ξαπλώστρες και πήγε και θρονιάστηκε και αυτή δίπλα τους, αφού κάποιος από τους λουόμενους της παραχώρησε ευγενικά τη θέση του.

Το θέαμα της νεαρής φώκιας, την ονόμασαν Αργυρώ και είναι 2 χρονών, παραξένεψε στην αρχή τον κόσμο στην παραλία, σύντομα όμως όλοι την αγκάλιασαν με αγάπη, της έδιναν φαγητό και έτσι κάθε μέρα, την ίδια πάντα ώρα, η φώκια κάνει το μπάνιο της στη θάλασσα και βγαίνει στη στεριά για να κάνει ηλιοθεραπεία στην ξαπλώστρα.

Μάλιστα, όπως αναφέρει και στη σελίδα της στο Facebook η οργάνωση MOm - Monachus Monachus, η Αργυρώ επισκέπτεται και άλλες παραλίες της Σάμου και όπου βρει ξαπλώστρα, ορμάει. Στην ουσία δηλαδή μιμείται τους ανθρώπους που βλέπει και με τους οποίους αισθάνεται οικειότητα.

Περισσότερες πληροφορίες, για τα τις συνήθειες της Αργυρώς, παραθέτει η οργάνωση: « Σύμφωνα με μαρτυρίες, της αρέσει να κολυμπάει και να παίζει παιχνίδια με τους ανθρώπους (αγκαλιές, χαριτωμένα δαγκώματα κτλ.)!!! Επειδή όμως πρόκειται πάντα για άγριο ζώο και πολύ μεγάλο μάλιστα, όσο εξοικοιωμένο και να είναι, χρειάζεται πάντα ιδιαίτερη προσοχή, να μην το πλησιάζουμε και να μην το αγγίζουμε, ειδικά τα μικρά παιδάκια»!






chara
13/07/2015 15:52
An den anarthei edo to sxoleio moy mporo na ta steilo stis germanikes efhmerides gia na anarththei ...isos aytoi mas baloyn se taxh... poy zhtame ki lefta gia na ftiaxnoume ta pezodromia ths kathe sabouras
Χαρα
13/07/2015 15:49
Ας αφησουμε την Αργυρω κι ασ παμε στα σκυλια κι γατια της Βορειας Ελλαδας. Οπου η πεθερα του Δημαρχου Παυλου Μελα τα σακατευει στο ξυλο, προμηθευεται φολες απο το Δημαρχειο για να τα φαρμακωνει, η πεταει στον καδο νεογεννητα γατακια. Ενω με τα λεφτα του Δημοσιου φτιαχνει τα πεζοδρομεια γυρω απο το λαθραιο κτισμα της το οποιο εξεχει στο δρομο, κι ενω εχει καταχραστει ολα τα γειτονικα οικοπεδα τρεποντας σε φυγη τουσ γειτονους λογω κακιας. Αληθεια με προβατα που βελαζουν ποια η προσεγγιση? Αφου ψηφιζουν τετοια απαξιωμενα αρπακτικα που ειναι για τον καδο οι ιδιοι.... καλο βελασμα...για Ζωακια θα μεινουν χρηματα....
Μιμης
26/06/2015 23:06
Ναι αλλα με τι μουτρα βγηκε παραλια χωρις τατουαζ; Αρα δεν ειναι φωκια.
26/06/2015 18:28
re mpas kai auti i fokia einai i eleni menegaki ?
Δ.Ε.Ψ.Φ.Κ.
25/06/2015 12:41
Αργυρώ, είσαι κορμάραααα !!!!
L'EuroGrec
25/06/2015 11:20
Au moins une qui se fiche de la politique!!! Yamas chere demoiselle
TeoRoby
24/06/2015 23:29
prendo l'aereo e vengo a Samo a baciarla sul muso.
appodimos
24/06/2015 22:53
AFTEI EINAI BARBATEI ELLINIDA XORIS BIKINI ONOMAZOMENO KORDONIKI KAI DEN EXEI ANANKI NA TO FORIEI BRABOTIS MEGALIS ARGUROS.
Βασίλειος Λιάκος
24/06/2015 21:48
Βρέ τήν ...φώκια!
bruidsjonker
24/06/2015 19:27
Θα μπορούσε να γίνει καταπληκτική διαφήμιση για τον Ελληνικό τουρισμό.
HOLIDAYS IN OTHER PEOPLE MIZERY
08/07/2015 16:25
I KALUTERI DIAFIMISI GIA TON TOURISMO EINAI OI KLEISTES TRAPEZES
tsalaperdas
26/06/2015 15:35
AN KAI eisai NEODIMOKRATIS....to kalytero sxolio edo mesa! sou evala like kai ego.!!!!
Papa KIlo
24/06/2015 17:55
Γυναίκα σήκω. Ώρα να πηγαίνουμε.
!
25/06/2015 15:58
εσυ εισαι μαλλον θαλασσιος ελεφαντας!
Μάρκος
25/06/2015 21:43
Και εσύ είσαι μάλλον γυναίκα!
cosmopolitis1
24/06/2015 17:53
ΚΟΥΚΛΑΑΑΑΑΑ, ΑΡΧΟΝΤΙΣΑ-ΚΥΡΑ.....!!!!!ΛΑΤΡΕΜΕΝΗ....!
Leonidas
24/06/2015 17:17
Ψυχάκι μου!!! Τι φατσούλα είναι αυτή;;;
Sia
24/06/2015 19:38
ειναι ευφυεστατα τα ζωα αυτα! Πραγματι ειναι γλυκα! :-)
17/09/2015 20:27
gia kane pos to xaideueis tha sou arpaxei to kreas apo to xeri kai tha se afisei me to kokkalo na kremetai

όλες οι τελευταίες ειδήσεις