Εμείς, τα «Ελληνάκια» της Αλβανίας

Γεννήθηκαν, μεγάλωσαν, έπαιξαν, αρίστευσαν, ερωτεύτηκαν εδώ. Τώρα καλούνται να συνεχίσουν τη ζωή τους στα Τίρανα, στο Δυρράχιο, στο Ελβασάν...

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 25/10/2013 08:00 |
Εμείς, τα «Ελληνάκια» της Αλβανίας

Γεννήθηκαν, μεγάλωσαν, έπαιξαν, αρίστευσαν, ερωτεύτηκαν εδώ. Τώρα καλούνται να συνεχίσουν τη ζωή τους στα Τίρανα, στο Δυρράχιο, στο Ελβασάν...

ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
79
βαλαντης
10/10/2014 20:57
Πανό από όλα ήρθαν παράνομα στην Ελλάδα 2 έφεραν την εγκληματικοτα μέχρι χθες κοιμομασταν με πορτες αανοιχτές περνα τα και αυτά πόσα παιδια χάθηκαν στα πεζοδρόμια πόσα παιδιά είναι στην φυλακή το μοναδικό φτιάξιμο που είχαν αυτα τα παιδιά ήταν αγαθά ξέρετε πως τα νεκροταφεία μας έχουνε 40% παιδιά ηλικίας 15-16-17 χρόνον απο τα ναρκωτικά που φέρανε η αλβανι στην εποχή την δίκια μου για να βρεις ένα μπαφο έκανες και μέρες Σκέψου κανενας τους δεν είναι αθώος
V/A
29/08/2014 13:59
Tha milhsw san ena tetoio ''EllhnAlvanaki'' ... to provlhma se tetoies suzhthseis einai pws oloi pane na uperaspistoun thn dikh tous plevra kai kanenas den katalavenei oti pisw apo tis gnwmes vriskontai atoma.. kai dustixos auto me tromazei.. dn htan epilogh mou na erthw Ellada kai oute h3era pou paw otan hmoun 4 xronwn (oxi den einai dikaiologia ) kai oute oi dikoi mou h3eran pws ama me feroun Ellada sthn prwth dhmotikou tha mou ri3oun petres giati etuxe kai exw alles rizes. Oute oti tha faw klotsies epeidh etuxe ena Alvanakh na pei pio swsta to mathhma kai tha zhleve to allo to Ellhnaki... Omws sthn zwh den pane ola opws ta thes kai uparxei kai h allh plevra... Ellhnes filoi mou pou mporw kai lew pleon aderfia mou. Den afhsa to mhsos na kuriepsei thn psuxh mou alla afhsa na diaxorizw ton eauto mou se filous kai se atoma pou an den me theloun apla den tous exw dipla mou. Agapw kai tis duo xwres kai dustixos prepei na katlavete oti milame apla gia hlitheia sunora kai otan milas gia antrwpous kai mplekeis kai politikh.. exeis eidh arxisei thn suzhthsh lathos... den 3erw pleon pou hthela na katalh3w apla mono oti me tromazei to poso misos exoume orismenes fores.
Χρυσα
15/04/2014 21:18
Ρατσιστές... Τη νομίζετε εσεις η Έλληνες? ότι εμείς ήρθαμε εδώ για να σας κλέψουμε? Ε.. λυπών κάνετε μεγάλο λάθος.. ήρθαμε για μια καλύτερη ζωή... και στο κάτω κάτω όλη άνθρωποι ήμαστε τη έχει ο Έλληνας παραπάνω από τον Αλβανό τπτ... απλός εσείς η 'Έλληνες μας θεωρείτε άχρηστους.. (εσεις δηλ είσαστε καλύτερη) κάνετε πολύ μεγάλο λάθος που μας θεωρείτε άχρηστους.
βαλαντης
10/10/2014 20:59
Ναι είστε τελιος αχρείαστη
ΑΣΛΑΝΙΔΗΣ.ΣΑΒΒΑΣ
09/04/2014 10:42
θα μπει και η αλβανια στην ενωμενη ευρωπη,τοτε τι,θα λεμε;μας εκλεψαν τα μεροκαματα,οπως κλεψαμε και εμεις σε αλλα κρατη;οταν,υπαρχουν νηστικοι στην γειτονια σου,να περιμενεις πολεμους.
mantw
14/03/2014 22:40
Faleminderit. E. Dua. Albania. Shume. Shum. Flm. Motra. Yll
aslanidis.sabbas
14/02/2014 13:06
πρωτα,να διαβασετε την ιστορια.οι λεγομενοι αλβανοι σε μεγαλο ποσοστο εχουν ελληνικο αιμα.εμεις οι ελληνες,σαν μεταναστες,δεν ειμαστε,σε ολο τον κοσμο;οχι,παντου νομιμα.το να ζητας δικαιωματα σε ενα κρατος,που γενιεσαι,εξαρταται,απο την νομοθεσεια του κρατους.τα παιδια,που μεγαλωσαν στην ελλαδα,ειναι φυσικο να την νιωθουν πατριδα τους.το ιδιο νιωθουν και τα ελληνακια, που γεννηθηκαν στο εξωτερικο
popi
23/01/2014 15:40
TELWS PANTWN KANTE MIA APOGRAFH KAI PESTE STHN ELLADA POSOI EISTE OUTE OI ARMODIOI DEN XERUN POSOI EISTE... KAPOIOS LEI 200.000 ALLOS MONO 45.000 ALLOS LIGOTERA NUMERA DINEI ENOW TUS ELLHNES THS VOREIOU HPHROU KAI OXI TUS OR8ODOXUS ALVANOUS SLAVUS KAI VLAHUS TON ANASTASIO AFORUN MONO OI XPHSTIANOI TON ELLHNISMO MONO OI OMOGENEIS THS VOREIOU HPHROU OPOTE KANTE APOGRAFH KAI PESTE MAS POSOI EISTE TELWS PANTWN
kostas
31/03/2014 13:57
ante gamisou mori ratsistria
Νίκος
22/11/2013 00:37
Κανένας δεν τους κάλεσε να έρθουν στην Ελλάδα. Παράνομα ήρθαν, παράνομα έκλεβαν τα μεροκάματα των Ελλήνων. Εμείς τολμάμε να πάμε παράνομα στην αλβανία?? Ακόμα και να πάμε θα μας δώσουν τα προνόμια που τους έδωσε το Ελληνικό κράτος την δεκαετία του 90??? Ούτε στον ύπνο μας. Μιλάνε για ρατσισμούς, όμως στην αλβανία δε τολμάς να μιλήσεις Ελληνικά. Εδώ μιλούσαν αλβανικά άνετα χωρίς να τους κάνει κανένας ούτε παρατήρηση. ΟΧΙ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ. Στην αλβανία ακόμα και σα τουρίστας να πας, δεν τολμάς να κάνεις παράπονο για τίποτα. Οι αλβανοί δε χωράνε στην Ελλάδα, εχθροί είναι και εχθροί θα μείνουν στους αιώνες των αιώνων
Ολυμπια
24/09/2014 16:48
Ετσι νομιζεις εσυ που το παιζεις και εξυπνος!!! εχεις παει αλβανία για να ξερεις! μια χαρα μπορουμε να μιλσμε ελλινικα και να φανταστεις πως μας αντιμετωπίζουν οι αλβανοι εμας τους ελληνες οπως θα επρεπε σαν ανθρώπους και οχι οπως εμμεις που τους αδικουμε. επειδη ενας αλβανος σκοτωσε δεν σημαίνει πως σκοτωνουν ολοι. λες και εμείς οι ελληνες ειμαστε καλυτεροι. για πανε κοιτα τι κανουν οι ελληνες σε εστιατόριια στην γερμανία και μετα μιλας!!! ΚΛΗΣΤΟΜΥΑΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ . ΖΩΑ.
Kevin
12/09/2014 17:10
Δεν έκλεψαν κανένα μεροκάματο ρε γαμημενε με τον ιδρώτα τους το βγάζανε. Επειδή οι έλληνες είναι τεμπέληδες δεν τους φταίει κανένας.Άνθρωποι που λενε τέτοια λόγια είναι αμόρφωτοι
ntina
06/09/2014 04:53
einai opws ta leei sthn alvania einai megalos o ratsismos pros tous ellines apo kai sthn Ellada gia tous alvanous....kai exei dikaio episeis pou leei oti sthn Alvania den mporeis na miliseis thn glwssa so0 ....eimai apo thn vorio hpeiro kai gnwrizw ....den sumfwnw omws sto oti eimaste exthroi kai exthroi tha paraminoume gt uparxoun kai alvanoi kaloi kai ellines kakoi kai to antitheto.... opws episeis yparxoun kleftes kai dolofonoi ellines etsi upexoun kai alvanoi....den uperaspizw kamia xwra gt tis agapaw kai tis duo ... tespa ayth einai h gnwmh mo0 ....!
an
08/04/2014 00:25
o pios eine amorfotos milai etsi
kostas
31/03/2014 13:59
eisai akoma ekso den sexoun klisi se kanena zologiko kipo
killthemall
13/03/2014 14:39
αν οι μισοι ελληνες ειναι αχρηστοι (που ειναι) καλα εκαναν και τους εκλεβαν τα μεροκαματα οι αλβανοι ! Αν οι αλλοι μισοι ελληνες ειναι απατεωνες (που ειναι) και προσλαμβαναν τοσα χρονια αλβανους στη θεση τους αντι για ελληνες, τοτε και παλι μπραβο στους αλβανους. το θεμα ειναι πως σαν καλος ελληνοφωνος τουρκοραγιας που εισαι (και δεν εισαι μονο εσυ αλλα η πλειοψηφεια στην ελλαδα ειναι ελληνοφωνοι τουρκοραγιαδες) αποκρυπτεις και τις δυο οπτικες που σε καταρριπτουν ! και οπως λεω σε καθε υποκειμενο σα και του λογου σου, ο προπαππους μου πολεμησε στη μικρα ασια, ο παππους μου στην αλβανια τους ιταλους, ο πατερας μου στη κυπρο, εγω υπηρετησα στον εβρο, αλλα διαβαζοντας το σχολιο σου ντρεπομαι που εχω την ιδια υπηκοοτητα με σενα.
leonidas
28/02/2014 15:58
poios irthe kai sou eklepse tin douleia esena re, pou fagate ta lefta twn papoudwn sas ,mono oi palioi douleuane kopiasane stis oikodomes gia na mporeis na spoudaseis esu , nai anoiksane ta sunora ! giati?? giati ellines kai politikoi kai alvanoi kseran kai ta etrogan gia 'uto eptoxefse kai i alvania kai exasan oi anthrpoi ta lefta apo tis trapezes eixate kai eseis megalo meridio efthinis gia tin ptoxefsi kai ta idia kanoun kai twra oi politikoi sas stin ellada!
Kakos Lykos
23/01/2014 15:13
Ella tora pou eipes tis mpourdes sou mpes pali mesa stin trypa...
gamnias
17/12/2013 18:12
eisai kai poly poly malakas re niko an kai den nimizw na se lene niko toso xeris toso les.....
...
11/11/2013 23:55
na min eimaste adikoi omos me tous alvanous oi ellinorthodoxoi alvanoi panta polemisan gia tin leuteria tis elladas ,tin doxa tou vuzantiou ,se antithesi me tous proskunimenous pou mas apodekatisan
Ν.P.
07/11/2013 15:22
Στο καλό και να μη μας γράφετε !!! Δε γουστάρουμε να εκτρέφουμε μελλοντικές μειονότητες στη χώρα μας , ούτε να γίνουμε Κόσοβο σε λίγα χρόνια. Αρκετοί προγόνοι μας σφαγιάστηκαν από τους προγόνους και νυν συμπατριώτες σας . Να είναι καλά και οι γονείς σας που νοσηλεύονταν τσάμπα τόσα χρόνια στην Ελλάδα και που έστειλαν όλα τα μαύρα λεφτά στη Πατρίδα σας. Bye Bye !!!!!!!!!!!!!!!
DKK
05/11/2013 11:03
Οι Αλβανοι,δεν ειναι ουτε πακιστανοι ουτε μολδαβογεωργιανοι,ειναι γειτονες καιχουμε ζυμωθει μαζι.Ασε που πολλοι μα παρα πολλοι ελληνες εχουν αρβανιτικες ριζες.Και η συντεταγμενη πολιτεια,θαπρεπε ναχει αντιμετωπισει το ζητημα τελειως διαφορετικα και ΟΧΙ,ειτε κατω απ το χαλι ειτε αποσπασματικα. Οντως,οσοι αναφερονται στα κακοποια στοιχεια εχουν δικηο αλλα κακοποια στοιχεια υπαρχουν σολες τις εθνοτητες.Τα ματια των παιδιων στις φωτογραφιες,δε δειχνουν κακοποιους,δειχνουν πως ισως,σαν Ελληνες,χασαμε μια ακομα ευκαιρια για κατι καλλιτερο.
ΒΑΣΙΛΗΣ
04/11/2013 23:17
Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ
Σκεπτόμενος
04/11/2013 18:32
Το παρήγορο είναι ότι τα ανόητα σχόλια ξεχωρίζουν παίρνοντας πολλές αρνητικές ψήφους, ενώ τα πιο λογικά και σωστά παίρνουν πιο πολλές θετικές. Επόμενο αυτό, αφού ο ανόητος σπεύδει να γράψει ό,τι του κατέβει, ενώ ο πιο λογικά σκεπτόμενος θεωρεί ότι δεν αξίζει το χρόνο να κάτσει να απαντήσει στο βλάκα, πατάει όμως αρνητικά κάτω από το βλακώδες σχόλιο γιατί αυτό δεν παίρνει καθόλου χρόνο. Τώρα θα μου πεις, "Εσύ που έκατσες κι έγραψες, μήπως είσαι από τους ανόητους;" Ε, να... δεν γράφω σχεδόν ποτέ. Διαβάζω μόνο και "ψηφίζω". Αυτή είναι μια εξαίρεση.
και ξανά χε,χε
04/11/2013 21:59
Οι ψήφοι στα σχόλια είναι όπως κι οι ψήφοι στο εκλογικό το παραβάν. Συμβαδίζουν στο πνεύμα. Καθόσον δεν είναι μονάχα εδώ που πλειοψηφούν οι θιασώτες του "αντιρατσισμού" τύπου μεγκαλίσιους "ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ". Καθόσον και στη ζωή πλειοψηφούν. Σάματις τον Αντωνάκη δεν εκλέγουν που μέγας "αντιρατσιστής" και λάτρης του "πολυπολιτισμού" του παναμέρικαν Γκλομπαλαϊζέισον δεν είναι κι αυτός; Χε,χε.
επί εποχής Πανταγιά, βεβαίως-βεβαίως
04/11/2013 06:38
Μωρέ τί ωραία και και τί αγνά που παρουσιάζει τα καλούδια της "Πολυπολιτισμικούλικιας" της κενωνίας το μέ-γκα-μου! Ωραία είναι η πολυπολιτισμικιά η κενωνία, θυμίζει Αμέρικα. Ιδίως άμα ζεις στο Κεφαλάρι δεν έχεις κανένα πρόβλημα, η βρωμερή η πλέμπα περνάει το λούκι.
CYRANO
03/11/2013 14:55
Μα να κλαίω μαζί με το Ελληνάκι μεγάλος άνθρωπος;. Να μην μπορώ να συγκρατήσω τα δάκρυά μου μπροστά στον βουβό πόνο , την απαρηγόρητη θλίψη ενός μικρού παιδιού που χωρίς να φταίει χωρίς να καταλαβαίνει γιατί το ξερίζωσαν από μια πατρίδα που δεν ήταν δική του στα χαρτιά, ήταν όμως δική του στην παιδική του ψυχή; Τότε αναλογίστηκα σε τι μαύροκόσμοζούμε! Και στον εξαίρετο άνθρωπο και δημοσιογράφο Σταύρο Θεοδωράκη αξίζουν όχιένας αλλά χίλιοι έπαινοι. Γιατί,χωρίς υπερβολή. οι εκπομπές του είνι όλος ο Πολιτισμός που εδώ και χρόνια μας έχει λείψει. Είναι όμως αυτές οι εκπομπές και μια μικρή χαραμάδα ελπίδας για όλους μας.Και συγχαρητήρια άπειρα του αξίζουν γιατί ενώ άλλοι άνθρωποι του πνεύματος σιωπούν εκείνος με απαράμιλλη τόλμη, με πείσμα και θάρρος που τρομάζει φέρνει στο φως της δημόσιας ζώής μας τις μεγάλες και πονεμένες αλήθειες της σύγχρονης κοινωνίας.Σαν να θέλει να αφυπνίσει με τον δικό του τρόπο την εφησυχασμένη συνείδησή μας που την πνίγουν οι καθημερινές φροντίδες. Οι " Πρωταγωνιστές" μπορούν να σώσουν ζωές. Κι αυτό θα πρέπι να το ξέρει καλά ο Σταύρος Θεοδωράκης. Και πρέπει επίσης να ξέρει ότι αγγίζοντας με το δάχτυλο τις ανοιχτές πληγές της κοινωνίας μας ρισκάρει.Αλλά ρισκάρει αντάξια του εαυτού του. Αντάξια της δικής του συνείδησης αλλά και της δικής μας. Εντέλει ρισκάρει εν ονόματι της ανθρωπιας κα αυτό είναι προς τιμ΄ή του. Ρωτούσα πάντα τους μαθητές μου αν κατά τύχη είχαν δει τους "Πρωταγωνιστές¨του Θεοδωράκη.Δυστυχώς όμως η απάντηση ήταν πάντα "όχι" γιατί δεν είχαν χρόνο και γιατί το άχαρο φορτίο των μαθημάτων είναι πάντα βαρύ. Τότε ένιωθα την επιθυμία να τους πω ότι μπορούσαν να περιμένουν για λίγο τα μαθήματα αν ήταν να δουν και ν ακούσουν πράγματα και ιδέες που θα τους έκαναν καλύτερους ανθρώπους. Και δεν θα σταθώ στα νούμερα της τηλεθέασης αλλά θα σταθώ στο νόημ της ίδιας της εκπομπης. που θεωρώ πως ήταν η αξιολογότερη όλων. Γιατί ο απλός και χωρίς την παραμικρή έπαρση δημοσιογράφος ως αληθινός υπηρέτης της αντικειμενικής ενημέρωσης φανέρωσε, δίνοντας μορφή, το χάος, τη μιζέρια και την δυστυχία που βασιλεύουν γύρω μας.Και το έκανε , κατά βάθος με την κρυφή ελπίδα μήπως και έτσι σώσουμε κάτι από τα ωραία που χάνονται΄, μήπως και μπορέσουνε να αλλάξουμε κάτι προς το καλύτερο σ αυτή την έρημη κοινωνία που ζούμε. Σας χρωστάμε ένα μεγάλο "ευχαριστώ"κύριε Σταύρο Θεοδωράκη.
Εύγε!!
05/11/2013 02:04
Δηλαδής, παροτρύνετε τους μαθητές σας να βάλουν σε δεύτερη μοίρα το διάβασμα από τους "Πρωταγωνιστές" του μέ-γκα-μου; Εύγε κύριε καθηγητά! Τί καθηγητής είσθε; Κενωνιολόγος; Κι αν είσθε κενωνιολόγος, μπορείτε σας περικαλώ να μού πείτε πώς είναι δυνατό τα Εφεντικά (καθότι εφεντικά είναι το μέ-γκα-μου, αμφιβάλλετε;) να έχουν χάσει τα λογικά τους και να είναι κατά των πάμφθηνων εισαγόμενων δουλοπάροικων; Φυσικά και δεν είναι κατά. Κανένα Εφεντικό δεν είναι χαζό ώστε να παγαίνει κόντρα στο συμφέρο του. Κι ακριβώς γι'αυτόνανε το λόγο όλα τα Εφεντικά, κι όχι μόνο εκείνα του μέ-γκα-μου, είναι "αντιρατσιστικά". Δηλαδή υπέρ του δουλεμπορίου, όχι όμως όπως γινόντουνα πριν δυό αιώνες διαμέσου του Ατλαντικού αλλά πλέον με τάχαμου "ανθρωπιστικό" προσωπείο. Και νά γιατί έχουμε πήξει στις "αντιρατσιστικές" εκπομπές μέσα από τηλεοπτικές συχνότητες που είναι δημόσιο αγαθό κι έχουν χαριστεί μπιρ παρά στα "φιλεύσπλαχνα" Εφεντικά. Όλοι αυτοί οι επιτήδειοι θησαυρίζουν εις βάρος μας. Αλλά τί λέω τώρα, έ; Ψιλά γράμματα.
μεγκαλίσιους αντιρατσισμούλης
05/11/2013 01:53
Τί να λέμε τώρα. Είναι τρομερή εκπομπή αυτήνα. Βάζει δυναμίτιδα στα θεμέλια του Συστήματος. Το πώς την ανέχεται το μέ-γκα-μου, τόσο επαναστική που είναι, αποτελεί μυστήριο. Φαντάσου πόσο ενοχλητική είναι δηλαδής.
Νίκος Π
03/11/2013 07:24
Σταύρο, θα πρέπει να σου πω ένα μεγάλο μπράβο για το εξαιρετικό ρεπορτάζ όχι τόσο από άποψη της "καταγραφής", όσο από την άποψη του υψηλού βαθμού συναισθήματος που βγάζει. Τα Παιδιά των μεταναστών που όλοι γνωρίζουμε, αυτά που είναι στην ίδια γειτονιά, στο διπλανό σπίτι, στα σχολειά, στις πλατείες, είναι και δικά μας παιδιά και ας συνεχίζουν κάποιοι να πιπιλίζουν μιζεριάζοντας την καραμέλα "Πας μη Έλλην βάρβαρος", γιατί καθημερινά αποδεικνύεται ότι τελικά οι πιο "βάρβαροι" είμαστε εμείς οι ίδιοι δυστυχώς... Βάρβαροι, μιας και απλά "αράξαμε" πάνω την αίγλη και τον πολιτισμό των προγόνων μας, χωρίς να κάνουμε τον κόπο να τα εμπεδώσουμε και να τα μεταλαμπαδεύσουμε.
PONTIOS
02/11/2013 21:55
DIO HRONON ME PIGAN STI SOUIDIA TO 1965.PETHENA PERIMENONDAS TO KALOKERI GIA NA PAO STO HORIO (KILKIS).PARAXENOS LAOS I ELLINES ....I MALON EMIS I TOURKOSPORI PONTII,EFHARISTO POU PE ANEHTIKATE....
V.I.P.
02/11/2013 22:50
Ε αλλο η Σουηδια, αλλο η Αλβανια. Απο κλιμα και θερμοκρασια ειναι σχεδον ιδια με την Ελλαδα.
Τάκης
02/11/2013 19:48
Γνωρίζω αρκετά παιδιά που γεννήθηκαν ή έστω μεγάλωσαν στην Ελλάδα, κάποια αναγκάστηκαν να φύγουν. Είτε αρέσει σε κάποιους, είτε όχι για τα παιδιά αυτά η Ελλάδα είναι η χώρα που γεννήθηκαν, που μεγάλωσαν που έμαθαν γράμματα. Και όντως αρκετά από αυτά δε γράφουν σωστά αλβανικά, κάποια από αυτά, ειδικά τα μικρότερα, δε μιλούν σωστά αλβανικά παρά μόνο ελληνικά, είναι χαρακτηριστικό ότι ορισμένα βαπτίζονται με καθαρά ελληνικά ονόματα. Αυτά τα παιδιά δεν επιθυμούν να επιστρέψουν στην Αλβανία, μπορεί να πηγαίνουν διακοπές εκεί, αλλά θα προσαρμόζονταν πολύ δύσκολα στην αλβανική πραγματικότητα. Οι εκεί Αλβανοί τους θεωρούν Έλληνες, μάλιστα είναι χαρακτηριστική η φράση "Να, ήρθε ο Γιώργος"...Γιώργο αποκαλούν όλους τους αλβανούς που ζουν στην Ελλάδα. Ας μην εκστομίζουν λοιπόν κάποιοι ανόητες εθνικιστικές κορώνες, η εγκληματικότητα των πρώτων ετών οφείλονταν στο ότι ήταν άγνωστοι μεταξύ αγνώστωνμ παράνομοι, χωρίς χρήματα. Πλέον οι περισσότεροι είναι νόμιμοι, εργάζονται νόμιμα και πολλά από τα παιδιά τους αριστεύουν στα ελληνικά σχολεία!
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
03/11/2013 14:08
Αυτοί οι μη Έλληνες που μαθαίνουν Ελληνικά και σπουδάζουν Ελληνική φιλολογία δεν τους αποκαλούμε Έλληνες ,αλλά Ελληνίζοντες! Όπως τα παιδιά αποκαλούν Γαλλίδα ή Γαλλικού την καθηγήτρια των Γαλλικών ! Όπως λέμε και τον θείο μου τον Αλέκο Καναδό επειδή ζεί στον Καναδά ! Ο Ισοκράτης άλλα έλεγε και όχι αυτά που του αποδίδουν κάποιοι διεθνιστές παρερμηνεύοντάς τον για το ποιοί δικαιούνται να ονομάζονται Έλληνες! Μακάρι λοιπόν να υπάρχουν και Ελληνίζοντες και φιλέλληνες αλοδαποί που μορφώνονται με την Ελληνική Παιδεία....
V.I.P.
02/11/2013 22:54
Ετσι ειναι κι εγω γνωριζω πολλες περιπτωσεις τετοιων παιδιων. Γι αυτα που γεννηθηκαν και μεγαλωσαν εδω η Ελλαδα ειναι πατριδα τους, δεν εχουν γνωρισει αλλη. Βεβαια υπαρχουν και ελληνες που δεν θελουν να γυρισουν στην Ελλαδα. Εχω δυο ξαδερφια που γεννηθηκαν και μεγαλωσαν στη Γερμανια κι οταν ερχονταν στο χωριο στην Ελλαδα δεν τους αρεσε καθολου. Τωρα εχουν παντρευτει και οι δυο εκει και εχουν χρονια να ερθουν στην Ελλαδα.
makaveli
01/11/2013 17:52
Κυριε Θεοδωρακη αναμενουμε μια εκμπομπη απο εσας για τα πραγματικα Ελληνακια... αυτα της Ελληνικης Εθνικης Μειονοτητας της Αλβανιας. Προβληματα και καταστασεις που αντιμετωπιζουν. Μην ξεχναμε και το αιμα μας! Καλα τα υπολοιπα αλλα ας αναδειξουμε και αλλες υπαρκτες καταστασεις που συνδεονται με το Εθνος μας.
gmitso
01/11/2013 17:41
λυπαμαι για τα παιδια που μεγαλωσαν Ελλαδα και φευγουν για λλες πατριδες..και τους καταλαβαινω γιατι ειμαι και εγω μεταναστης απο μικρος ..το μονο που ηθελα να πω δεν ειδα ..τοσο συναισ8ηματισμο απο τα ΜΜΕ για τα ΕΛΛΗΝΑΚΙΑ ΅ΤΗ΅Σ ΒΟΡΕΙΟΥ ΗΠΕΙΡΟΥ...μια συνεντευξη εκει... πηγαινεται στην Μαννα του Γκουμα να σας πει ..τι εγινε με τον γιο της..
Άντε γεια
01/11/2013 05:18
Ευτυχώς η κρίση έχει και κάτι καλό. Φεύγουν και μερικοί απο τους λάθροεισβολείς.
-still in greece-
20/01/2014 17:14
και τι σε κανει να πιστευεις οτι ολοι αυτοι ειναι λαθροεισβολεις? εχεις νιωσει να σε ξεριζωνουν?δεν ακουσες ποτε ιστοριες της Μ.Ασίας,ξερεις τι ειναι να αφηνεις την ζωη σου ολη και να γυρνας πισω?-οχι επειδη πισω ειναι άσχημα- επειδη αφησες την ΖΩΗ σου,εχεις ρωτησει ποτε ελληνα μεταναστη πως νιωθει στην ενωμενη μας ευρωπη?τωρα που εφυγαν πολλοι αλβανοι πισω....τωρα τι?τωρα ειναι καλυτερη η οικομια της ελλαδας?τωρα βρισκεις πιο ευκολα δουλεια?αναθεμα τα μυαλα σας και την αγραμματοσυνη σας,απολιτιστοι ασπλαχνοι και κουφιοκεφαλοι!-ανεκαθεν- τετοια τυπακια γινοντουσαν ρατσιστες,γιατι φιλε μου ρατσιστης γινεσαι,δεν γεννιεσαι...! και εδω μιλαμε για παιδια που αφησαν την ζωη τους,οχι για εγληματιες,συνελθετε λιγακι!
όχι στην ξενοφοβία, την υψοφοβία και την αραχνοφοβία
01/11/2013 11:36
Ρε άνθρωπε του θεού μην τους λες λαθροεισβολείς, αμάν δηλαδής, καθόσον μέσα στην ελληνικιά κενωνία, η οποία είναι ρατσιστική και φασιστική (δεν το λέω εγώ, ο σκράπας, το κοτζάμ ΠρώΚταγκον το λέει, βάλε στο γκούγκλε και θα δεις), υπάρχουνε και εξαιρετικά ευαίσθητοι άθρωπες, κάργα αντιρατσισταρέοι, αμή πώς, που όλως τυχαίως ζούνε στο Κεφαλάρι, την Εκάλη, το Ψυχικό, όλως τυχαίως, το επαναλαμβάνω, κι οι οποίοι θα σε πούνε ρατσιστή και ξενοφοβικό και μισαλλόδοξο. Ειδικά οι αλβανοί είναι ταξικά μας αδέρφια. Μαζί με τους αλβανούς θα κάνουμε την ταξικιά την επανάστασις. Θα εγκαθιδρύσωμεν την αταξική, κομμουνιστικιά κενωνία αγκαλιά με τα ταξικά μας αδέρφια εξ Αλβανίας που ακούνε αμέρικαν κόκα κόλα και μερτσέντες (έχεις δεί αλβανική πινακίδα δίχως μερτσέντες;;) και παθαίνουν ονείρωξις. Γι'αυτό εξάλλου τα εξ Αλβανίας ταξικά μας αδέρφια εδώ και 20 χρόνια (ας είναι καλά ο πατριώτης Αντωνάκης που άνοιξε τα σύνορα κι εχέστηκαν τα Εφεντικά στο τάληρο) κάνουν 5 ταυτόχρονα δουλειές το 24ωρο με λαθροαπεργοσπαστικές αμοιβές (είπαμε, ο ντόπιος εργάτης είναι ρατσιστής, δηλαδή ακριβότερος) προκειμένου να φέρουν πιο κοντά εκείνη τη μέρα που θα εγκαθιδρυθεί ο κομμουνισμός.
V.I.P.
02/11/2013 22:57
Εχω ενα μαθητη απο Αλβανια. Ειναι μαθητης του αριστα, παραστατης της σημαιας, σοβαρο και σεμνο παιδι. Οι γονεις του ειναι μεροκαματιαρηδες και τιμιοι ανθρωποι, οσο και οι Ελληνες γειτονες τους. Δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τους αλλους συμμαθητες και συμμαθητριες του. Δεν καταλαβαινω τι γραφεις.
όχι στην ξενοφοβία, την υψοφοβία και την αραχνοφοβία
03/11/2013 03:52
Έ, αυτό σού λέμε ρε άνθρωπε του Θεού. Πως δηλαδής είναι νοικοκυραίοι κι ό,τι πιο συμβιβασμένο και φιλοσυστημικό. Με χαρμάνα για τον καπιταλισμό. Και γι'αυτό ακριβώς τους έφερε ο Σαμαράς το ΄91. Εγώ πάντως μωρ'αδερφάκι μου, εδώ που τα λέμε, δεν καταλαβαίνω τί είδος προφέσσορας είσαι και δεν καταλαβαίνεις τί λέω.
NOMIZO OTI IME ELLINAS
31/10/2013 08:56
DISTIHOS TA NEA TA DIAVAZOUN RATSISTES KE ALVANI............APO TA SHOLIA DILADI.
Μαργαρίτα
31/10/2013 04:31
Δεν μού άρεσε που ο Σταύρος Θεοδωράκης πήγε να δεί τον Αλβανό πρωθυπουργό με ένα παλιοτζήν, και ότι άλλο πρόχειρο βρήκε να φορέσει. Κράταγε δε και το μπλοκάκι στο στόμα του, όταν τού έκανε τίς χαζές του ερωτήσεις. Καλώς τον εδέχθη ο ξένος σε ένα δωμάτιο μεγάλο μεν, άδειο δε, και κάθησαν σε δύο καρέκλες. Τόση χαλαρότης πιά ! Λίγος σεβασμός προς τα άτομα με τα οποία συνομιλά, δεν θα έβλαπτε.
PANTOKRATOR
30/10/2013 23:43
EINAI GNOSTES OI FRIKALEOTITES POU DIAPRAXAN OI ALVANOI ENANTION TON FILISYXON ELLINON POLITON TIS YPAITHROU KAI ASTIKON KENTRON.. KAPIA STIGMI PREPEI NA VROUN TO THAROS NA ZITISOUN SUGNOMI APO TON ELLINIKO LAO ,KAI TON THEO .
ΝΟΝΑΜΕ
01/11/2013 21:50
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΣΥ ΕΙΣΑΟ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΠΡΑΞΕΙ ΕΚΑΤΟΜΜΎΡΙΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ..!
ΚΘ
04/11/2013 12:24
Ανεφερε μας μερικα. Αλλιως βουλωσε το.
Xenos
30/10/2013 22:40
Να μην στεναχωριέται ο Μάριος και εγώ στο Μαράσλειο πήγα σχολείο και ποτέ δεν μπόρεσα να ενσωματωθώ. Καθότι αν δεν είσαι από το Κολωνάκι τους "μυρίζεις" είτε από την Αλβανία είσαι είτε απότην Ικαρία που ήμουν εγώ. Πάντα ήμουν ο Ξένος και ακόμα Ξένος παραμένω. Αυτοί οι τύποι του Κολωνακίου φάγαν την Ελλάδα και δεν φεύγουν μόνο οι Αλβανοί φίλοι μας, αλλά και αρκετοί Έλληνες που δεν είναι του κολωνακιώτικου συναφιού.
βιολογος
30/10/2013 20:32
Συγγνώμη για τη διακοπή, αλλά οφείλουμε να ενημερώσουμε ορισμένους σχετικά με τις εξελίξεις στην επιστήμη της βιολογίας, τα τελευταία τριάντα χρόνια. Αγαπητοί συνάνθρωποι, σας πληροφορούμε ότι το DNA έχουμε βρει τρόπους να το αποκωδικοποιούμε, εδώ και καιρό γνωρίζουμε ακριβώς με ποιο τρόπο λειτουργούν συγκεκριμένα κομμάτια του και πουθενά (μα πουθενά) δεν έχουμε βρει "ελληνικό", "αλβανικό" ή "κινέζικο" DNA. Τέτοια επιχειρήματα ήταν βολικά τον καιρό του Χίτλερ, όμως πλέον έχουν παλιώσει αφάνταστα
ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΣ
03/11/2013 11:30
Αν δεν υπήρχε διαφορά στο DNA τότε οι Κινέζοι, οι λευκοί ,οι μαύροι θα γεννούσαν παιδιά εντελώς τυχαία διαφορετικών χρωμάτων κάθε φορά αν και θα παντρευόντουσαν ομόφυλό τους ! Αυτό δεν γίνεται και λόγω ακριβώς των διαφορετικών γονιδίων τα παιδιά ανθρώπων με διαφορετικά γονίδια γεννιούνται μιγάδες δηλ. με μείξη των γονιδίων τους! Άλλο όμως αυτό και άλλο η θεωρία του Χίτλερ που πίστευε στην ανωτερότητα της λευκής φυλής δηλ. του DNA των λευκών ! Αυτό ήταν ρατσισμός ! Αν λοιπόν κύριε βιολόγε η γυναίκα σου είναι της ιδίας φυλής και επομένως χρώματος λόγω ίδιου DNA με το δικό σου , θα πρέπει να ανησυχίσεις και να το ψάξεις γιατί γέννησε μαύρο παιδί ενώ και οι δύο σας είστε λευκοί ....
NOMIZO OTI IME ELLINAS
31/10/2013 08:53
MAS KOUFANES ............PROFESOR.
V.I.P.
02/11/2013 22:59
Εχει γινει γνωστο σε ολους αυτο, τα... τελευταια 30 χρονια!
PERIKLIS
30/10/2013 19:31
ITHRAN EIDAN KLEPSAN KAI PANE NIKITES PISO STIN ALAVANIA AFINONTAS PISO TOUS EREIPIA KAI KATESTRAMENOUS ANTHROPOUS
dias
30/10/2013 16:06
DIAS GRAFETE POLA KATA TON ALVANON ENA SAS GRAFO KE NA TO TIPOSETE KALA STO MIALOSAS O ALLEKSANDROS IPSILANTIS I MISTIKITOU FROURA ITAN KATHARI ALVANI TON KAPODISTRIA DEN TON SKOTOSAN I ALVANI I KOTSAMPASIDES ELINES TON SKOTOSAN GIAFTO TI EHETE NA PITE
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
03/11/2013 13:42
Έχουμε να πούμε , σεβάσμιε υπεραιωνόβιε γέροντα Αλβανέ ,που έζησες και γνώρισες τον Αλέξανδρο Υψηλάντη πριν 192 χρόνια,με όλο τον σεβασμό στην ηλικία σου,ότι μάλλον κάποιος απατεώνας Τουρκαλβανός σου συστήθηκε σαν Υψηλάντης και και εσύ το έχαψες ! Έπρεπε να το καταλάβεις γιατί οι Έλληνες πάντα είχαν Ελληνικά ονόματα και οι Αλβανοί πάντα Αλβανικά ! Αν ακόμα μπορείς να δεις καλά λόγω ηλικίας πάρε να διαβάσεις κανένα βιβλίο να το καταλάβεις καλύτερα !Αυτά και σου εύχομαι νά'σαι καλά και να τα διακοσιοστήσεις......
Αγνώστου
30/06/2014 18:15
Εκτος απο σατυρος και αλαζονας εισαι και μαλακας Παρατηρητη! σαλατολογια και υποβολες γνωσεων τις οποιες αμφιβαλω εαν εχεις το γνωθις εαυτον και αυτο διοτι αν ειχες γνωθις εαυτον θα ειχες χεσει ηδη σε αυτον....
Σκεπτομενος
29/10/2013 18:04
Οπου ληστεια οπου φονος οπου συμμορια και ο Αλβανος μεσα, τα ιδια και επι Τουρκοκρατιας , αυτοι βαζανε τους Αλβανους να κανουν τα πλιατσικα, γνωστα αυτα.Γιατι αλλες μειονοτητες ( Φιλλιπινεζοι, Βουλγαροι) δεν εχουν σε ιδιο βαθμο την παραβατικοτητα που εχουν οι Αλβανοι ;(οχι ολοι, αλλα οι πλειοψηφια), μα γιατι αυτο ειναι στο DNA τους.
V.I.P.
02/11/2013 23:01
Οι Βουλγαροι;αχαχαχα!
popi
29/10/2013 13:21
OI ELLHNES THS ALVANIAS AN YPARXUN POIA KA8AROI ELLHNES KAI POSOI EINAI....AFTO EINAI ALLO 8EMA OI ELLHNES THS ALVANIAS MAZEPSAN LEFTA STHN ELLADA KAI EPESTREPSAN ..ENW STHN ELLADA MAS MEINAN TA ALVANIKA KATAKA8IA DYSTIXWS
βιολογος
30/10/2013 20:37
ναι πόπη, μας έπεισες τώρα, ότι όταν ήταν εδώ οι "καλοί" οι αλβανοί, τους προσκαλούσες και στο σπίτι σου.
βουλωμένο γράμμα διαβάζω;
28/10/2013 00:05
Αν διαβάσει κανείς τα σχόλια, εύκολα συνάγει το συμπέρασμα ότι ο υπάλληλος που έχει επιφορτιστεί με την διαχείρισή τους (δηλαδή έγκριση ή σβήσιμο) είναι μάλλον υπό απόλυση κι ως εκ τούτου είναι ολίγον ζαμανφού. Εκτός κι αν το άτομο που είναι Διαχειριστής στα σχόλια είναι ο Ψυχάρης αυτοπροσώπως και βρίσκεται σε μεγάλα κέφια. Εσύ τί λες κύριε Διαχειριστά των σχολίων; Έπεσα μέσα;
papaio
27/10/2013 15:47
Ίσως ότι καλύτερο στην Ελληνική τηλεόραση, συγχαρητήρια.
τψεδτρδ
27/10/2013 10:48
Ωραία εκπομπή η "ΠΡΩΚΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ". Τη μεταδίδει το μεγκαλίσιους μέ-γκα-μου. Ό,τι πρέπει για να μαλακύνεται "αλτέρνατιβ" η πλεμπάγια. Αλλά ότι θα ήντουνα "αντιρατσιστικό" μέχρι και το ΛαμπρακιSSτάν καθώς και το μέ-γκα-μου, με εξέπληξε αφάνταστα. Εσένα κύριε Διαχειριστά; Δεν σε εξέπληξε;
antonios valagk
27/10/2013 10:42
ευρενησον ,ψαξε , ασε τις φλυαριες και διαλογισου , το πνευμα παει παντου ( αρχαια Ιλλυρια, Σκεντερμπεης ,ΟΙ κοινες ριζες της ελληνικης και αλβανικης ,Αρχαια μαντεια , κοινη ιστορια στην αρχαια (Μ Αλεξανδρο ) Βυζαντινη ,μεσαια, νεωτερα ιστορια , αλλα ο ανθρωπος πρωτα ειναι ον επομενως ΟΝΤΟΛΟΓΙΑ, ( Ετυμολογια λεξεων , φαντασια αλλα οχι σατανικη απλως δυναμικη και << δημιουργικη , απελευθερωμενη >>
popi
27/10/2013 10:16
DYSTIXWS H ELLAS ME 30% ANERGEIA DEN BOREI OUTE TUS NTOPIOUS NA 8REPSEI KAI ERXWNTAI KA8HMERINA PAKISTANOI ALGERINOI KLP TULAXISTWN OI ALVANOI SE 15 XPONIA MESA MA8ANE TON ELLINIKO TROPO ZWHS..EKTWS APO EXERESEIS..FISIKA
parthenios.ch
27/10/2013 04:08
ΠΟΛΥ ΡΟΜΑΝΤΙΣΜΟΣ,ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑΤΑΝΕ ΑΛΗΘΕΙΑ.......ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΣΜΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ ΜΑΣ,ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ ΑΠΥΘΜΕΝΟ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΩΝ ΑΛΒΑΝΩΝ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ,ΩΣΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ,ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΘΡΗΝΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΝΕΚΡΟΥΣ ΑΠΟ ΛΗΣΤΙΕΣ,ΜΕ ΔΡΑΣΤΕΣ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΑΛΒΑΝΟΥΣ...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΦΥΛΑΚΕΣ?
V.I.P.
02/11/2013 23:04
Οι Αλβανοι κακοποιοι που ειναι στις ελληνικες φυλακες δεν διαφερουν ιδιαιτερα απο τους ελληνες κακοποιους που ειναι στις ιδιες φυλακες. Τα παιδακια που γεννηθηκαν και μεγαλωσαν εδω περα και οι γονεις τους που δουλευαν σκληρα για να τα σπουδασουν, σου φαινονται για κακοποιοι;
οι λαθροαπεργοσπάστες ξεχειλίζουν από "ταξικιά" συνείδησις, όου yeah!
26/10/2013 18:11
Το 1991, μόλις η ΕΣΣΔ έπεσε και ξετραχηλώθηκε το αγαπημένο μας το Αμέρικα, ο Αντωνάκης άνοιξε ένεκα το μωροφιλόδοξο αμέρικαν Γκλομπαλαϊζέισον τα σύνορα, καθόσον έτσι γούσταραν τα Αφεντικά του κι ο Μητσοτάκης (κακό είναι;), κι έμπασε εντός της αμερικανοαποικίας στην οποία το 1949 είχε νικήσει η "εθνικόφρων" αμερικανο-παράταξίς του με τη βοήθεια των αμέρικαν Ναπάλμ, όλα τα "ταξικά αδέρφια", ξέρετε, αυτά με την υπερβολικά ανεπτυγμένη "ταξικιά" συνείδησις, τόσο ώστε να ακούνε καπίταλιζμ και αμέρικαν κόκα κόλα και να παθαίνουν αμέρικαν ονείρωξις. Να γιατί έκτοτε, οι καλές μας οι αμερικανο-Κυβερνήσεις, τουτέστιν ο Στέφανος Μάνος, ο Ανδρέας Ανδριανόπουλος, ο Τασούλης ο Γιαννίτσης, ο Κωστάκης ο Σημιτούλης κι όλη η αντιλαϊκή νεοθατσερική κομπανία, μαζί με την καθικοχυστική κουστωδία τους, τους "ανεξάρτητους" "δημοσιογράφους" που επιτελούν "λειτούργημα" (γκούχου-γκούχου!!), είναι κάργα "αντιρατσιστές" ούλοι τους. Δε νομίζω ότι είναι ανάγκη να το αναλύσωμεν άλλο. Διαφωνεί κανείς; Κι εγώ φυσικά "αντιρατσιστής" είμαι, αρκεί φυσικά να έχω πρώτα φροντίσει (έστω και με τη βοήθεια του Πανταγιά) να φύγω από τη Σάντα Μπάρμπαρα ή τον Κολωνό και να πάω κάπου πιο "κυριλέ" και "σοφίστηκέητεντ". Ψέμματα λέω; Χι,χι,χι,χι...
"αντιρατσισμούλης", καραμέλα εισαγόμενη από Αμέρικα, βεβαίως-βεβαίως...
26/10/2013 18:00
Αυτό είναι ωραίο σα θέμα να αναδειχθεί μέσα από το ΠρώΚταγκον. Καθόσον κι εγώ "αντιρατσιστής" των Βορείων Προαστείων τυγχάνω. Κακό είναι;
ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ
28/10/2013 11:26
Eξυπναδες "ανθρωπισκων'' ! Α ρε Ελληνα συνομωσιολογε ,"παντα θυμα ,παντα ψωνιο ,παντα συμβολο αιωνιο"
"αντιρατσισμούλης", καραμέλα εισαγόμενη από Αμέρικα, βεβαίως-βεβαίως...
28/10/2013 21:35
Όχι, έχετε δίκιο. Δεν είναι καραμέλα εισαγόμενη από το Αμέρικα ο "πολυπολιτισμούλης" κι ο "αντιρατσισμούλης". Έκαμα "συνωμοσιολογικό" λάθος, το παραδέχομαι. Εξάλλου άμα ήντουνα θα το είχαμε πλεροφορηθεί από το αμερόληπτο κι αντικειμενικό σάιτ ονόματι <<Πρώκταγκον>>. Απλά, να μωρέ, έτυχε δηλαδής με το που έπεσε η ΕΣΣΔ να ανακαλυφθεί η πείνα κι η ξηρασία κι ο πόλεμος κι οι διαμάχες (όσο υπήρχε η ΕΣΣΔ δεν υπήρχανε; σαφώς και υπήρχανε, όμως λαθροεισβολέας δεν υπήρχε ούτε για δείγμα) και να πρέπει να λαθρομεταναστεύουν κατά λεφούσια οι λαθροαπεργοσπάστες του Τρίτου Κόσμου. Εντελώς τυχαίο ήντουνα, κύριε "έλληνα μετανάστα", που αν εσείς είσθε μετανάστης εγώ είμαι αστροφυσικός. Όχι δεν ξετραχηλώθηκε το Αμέρικα άμα τη πτώσει της ΕΣΣΔ. Ούτε υπάρχει αμέρικαν Γκλομπαλαϊζέισον. Είναι "συνωμοσιολογία" να λέμε κάτι τέτοιο. Άσε που αν το πούμε θα βγεί ο κύριος "έλληνας μετανάστας" να μας κατακεραυνώσει. Τα λέω καλά κύριε "έλληνα μετανάστα";
V.I.P.
02/11/2013 23:05
Παραληρημα... και ελλειψη ευστροφιας θα ελεγα...
"αντιρατσισμούλης", καραμέλα εισαγόμενη από Αμέρικα, βεβαίως-βεβαίως...
03/11/2013 04:04
Ας αφήσουμε τα πολλά τα λόγια κι ας μπούμε κατεφτεία στο ψητό. Είσαι αδερφάκι μου να ιδρύσουμε μια "αντιρατσιστικιά" "Μ"ΚΟ (δύο καρέκλες και μια σφραγίδα, άσ'το πάνω μου) και να __στούμε στο τάληρο; Κι όλα τ'άλλα είναι αμπελοφιλοσοφίες και με τις διαφωνίες δε βγαίνει άκρη. Η ζωή περνάει και οι τριγύρω επιτήδειοι δεν είναι πιο έξυπνοι. Λοιπόν; Είσαι;
ilir
30/10/2013 19:16
Αφου ειστε τοσο ελληναραδες και αγαπατετην παριδα μας τοσο ποιο πολυ απο ολους εμας τοτε να σταματησετε να παιρνετε και τα καλα απο ολους τους αλλοδαπους Οπως και τα φαρμακα που ανακαλυπτουν οι επιστημονες γιατι και αυτοι αλλοδαποι ειναι Αληθεια για τους γερμανους που εχουν ερθει και ειναι μονιμοι κατοικοι σε κρητη και πολλα αλλα νησια τι εχεις να πεις? Για τους ρωσσους που εχουν αγορασει τη μιση χαλκιδικη? Για τους γαλους-ιταλους-πορτογαλους που εχουν παντρευτει ελληνιδες και κατσανε μονιμα ελλαδα? Αληθεια ο καραισκαης ξερεις που μεγαλωσε και ποιανου δεξι χερι ηταν? Τι εχεις να πεις και για αυτον? Καλη τυχη σου ευχομαι με το μισος που κουβαλας και δεν ξερεις που να το βγαλεις
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
03/11/2013 13:13
Ανάμεσα στις βλακείες που λες και τά'χεις κάνει όλα αχταρμά ,μην πιάνεις στο στόμα σου τον Καραϊσκάκη τον ήρωα και τον μολύνεις ,γιατί είσαι ανιστόρητος και αμόρφωτος και μάλλον όχι Έλληνας ! Οποιος και αν είσαι πιάσε να διαβάσεις κανένα βιβλίο και να βουτάς πρώτα την γλώσσα σου στο μυαλό σου προτού μιλήσεις για τους Εθνικούς Ήρωες της Ελλάδας ! Άει σιχτίρ που σου χτυπάνε και μερικά βλήματα 29 likes.....
Γιάννης Φε
03/11/2013 05:07
Γιατί αυτοί ήλθαν νόμιμα και ξοδεύουν τα λεφτά που έφεραν από την πατρίδα τους , ενώ εσείς ήλθατε παράνομα, άφραγκοι, ξεβράκωτοι, κλέβετε, σκοτώνετε και μας βρίζετε κι από πάνω. Για δες πως αντιμετωπίζει τους λαθρομετανάστες η Αλβανία και θα καταλάβεις… Ξέρεις πολλούς Αλβανούς επιστήμονες που έχουν προσφέρει στην ανθρωπότητα; Ξέρεις πολλούς Γερμανούς που είναι στη φυλακή για φόνους, βιασμούς, ληστείες και νταβατζιλίκια; Εμείς γουστάρουμε αυτούς που έρχονται νόμιμα στην Ελλάδα και όχι τους λαθρομετανάστες. Γουστάρουμε αυτούς που αγαπούν την Ελλάδα και όχι αυτούς που την μισούν. Τι δεν καταλαβαίνεις;
"αντιρατσισμούλης", καραμέλα εισαγόμενη από Αμέρικα, βεβαίως-βεβαίως...
30/10/2013 20:50
Ξέρεις μια φράση που λέει για "τρικυμία εν κρανίω";; Δεν έχει καμία σχέση έχει ο Φλέμινγκ κι η πενικιλίνη με τους λαθροεισαγόμενους δουλοπάροικους που κουβάλησε ο Σημίτης σου (δικός σου αγαπημένος και του πασοκικού ΠρώΚταγκον) για να γυρίσει την εργατική τάξη της χώρας στο Μεσαίωνα. Κάνε μας τη χάρη κι ασχολήσου με την Εκάλη σου. Λες και δεν είδαμε τί έγιναν τα τελευταία 20 χρόνια και ποιοί "φιλάνθρωποι" έγιναν άβαροι και ξάβαροι. Άσε μας ρε άνθρωπε του θεού, δεν είμεθα δα και ντιπ κουτορνήθια.
V.I.P.
02/11/2013 23:07
Νομιζω οτι τους εφερε ο Σαμαρας παντως ;-)
"αντιρατσισμούλης", καραμέλα εισαγόμενη από Αμέρικα, βεβαίως-βεβαίως...
03/11/2013 04:10
Ο Σαμαράς έστρωσε κόκκινο χαλί για τους ισοβίτες από τις φυλακές των Τιράνων που ξεφορτώθηκε ο Μπερίσας κι ο έτερος καλός κύριος που λέγεται Σημίτης έφτασε μέχρι τα βάθη της Κίνας προκειμένου να επιβάλλει την καθολική λαθροΑΠΕΡΓΟΣΠΑΣΙΑ ως καθεστώς εργασιακό. Δηλαδής ο ένας πιο εθνοσωτήρας από τον άλλονα.