Ηχηρή γκάφα με τις καταθέσεις

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Μαρία Νταλιάνη  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 09/05/2012 07:15 |
Ο Μανώλης Γλέζος, που εξελέγη βουλευτής Επικρατείας με τον ΣΥΡΙΖΑ, παρακολουθεί τις χθεσινές ανακοινώσεις του Αλέξη Τσίπρα στη Βουλή
Ηχηρή γκάφα με τις καταθέσεις
Ανησυχία στους πολίτες για τις οικονομίες τους προκάλεσε η χθεσινή δήλωση του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Δημήτρη Στρατούλη, ότι το κόμμα αν γίνει κυβέρνηση θα χρησιμοποιήσει τα 165 δισ. ευρώ των καταθέσεων που έχουν οι πολίτες στις τράπεζες για την ανάπτυξη - για δάνεια στον λαό και στις επιχειρήσεις.
Η δήλωση - την οποία εν συνεχεία ο κ. Στρατούλης επιχείρησε να ανασκευάσει - ερμηνεύτηκε από παράγοντες της αγοράς ως απόφαση του ΣΥΡΙΖΑ να δεσμεύσει τις καταθέσεις, προκαλώντας αντιδράσεις όπως αυτή του προέδρου του ΕΒΕΑ Κ. Μίχαλου, ο οποίος δήλωσε: «Ο κ. Στρατούλης χρειάζεται επειγόντως σεμινάριο οικονομικών. Αγνοεί ακόμα και βασικά πράγματα, όπως ότι οι τράπεζες δεν φυλάνε σε σεντούκια τις καταθέσεις, αλλά δανείζονται από την ΕΚΤ καθώς οι γραμμές δανεισμού, όπως ξέρουμε, είναι κλειστές εδώ και δύο χρόνια».
Παράλληλα, σε μια προσπάθεια να περιορίσει τη ζημιά που προκλήθηκε, η Κουμουνδούρου αποφάσισε να περικόψει σε δύο ημέρες την τριήμερη διερευνητική εντολή για σχηματισμό κυβέρνησης που πήρε από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, ενώ ζήτησε σιωπητήριο από τα στελέχη του κόμματος για θέματα οικονομίας.
Στη συνέντευξη που έδωσε χθες στον Βήμα FM ο κ. Στρατούλης είπε ότι στην περίπτωση καταγγελίας του Μνημονίου οι τράπεζες «δεν θα είναι άδεια θησαυροφυλάκια, αφού έχουν ήδη 165 δισ. σε καταθέσεις των ελλήνων πολιτών». Στη δημοσιογραφική παρατήρηση ότι αυτά είναι καταθέσεις των πολιτών και όχι των τραπεζών, ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ απάντησε: «Με άμεσο δημόσιο έλεγχο των τραπεζών εγγυόμαστε τις καταθέσεις των πολιτών και χρησιμοποιούμε αυτά τα χρήματα για ανάπτυξη και παραγωγική ανασυγκρότηση της χώρας. Είπαμε ότι θα εγγυηθούμε, δεν θα δεσμεύσουμε τις καταθέσεις των πολιτών». Και συνέχισε περιγράφοντας πώς θα αξιοποιηθούν τα 165 δισ. ευρώ των καταθέσεων για ανάπτυξη: «Και πού πρέπει να χρησιμοποιηθούν; Μέχρι σήμερα χρησιμοποιούνταν για τα κέρδη των μετόχων τους, των τραπεζιτών. Δεν πρέπει να δίνουν ρευστότητα οι τράπεζες, να δώσουν δάνεια στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, δάνεια στον λαό να κάνει σπίτια ή καταναλωτικά δάνεια να κινηθεί; Είναι θέμα πολιτικής βούλησης. Βεβαίως, αποκατάσταση μισθών και συντάξεων, κούρεμα χρεών και επενδύσεις».

ΑΝΑΣΚΕΥΗ. Σε νεότερες δηλώσεις του το επιτελικό στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ επιχείρησε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις και διαβεβαίωσε ότι, εφόσον αναδειχτεί αριστερή κυβέρνηση, «σε καμία περίπτωση δεν θα δεσμεύσει τις καταθέσεις των πολιτών», αλλά «θα τις αξιοποιήσουμε μαζί με τα χρήματα των τραπεζών για την ανάπτυξη και την παραγωγική ανασυγκρότηση της χώρας». Ισχυρίστηκε δε ότι «μέχρι σήμερα τα χρήματα των τραπεζών και οι καταθέσεις των πολιτών χρησιμοποιούνταν για να αυξήσουν τα κέρδη των μετόχων τους» και έκανε λόγο για «βρώμικη σπέκουλα σε βάρος του ΣΥΡΙΖΑ, για να διαστρεβλωθούν οι θέσεις του αλλά και το μήνυμα του λαού».
Σωτήρης
12/05/2012 14:36
Μου αρέσει ο τρόπος που τα λέτε. Στην ερώτηση αν θα γίνει δήμευση καταθέσεων ο κ. Στρατούλης είπε όχι, εσείς το ερμηνεύσατε ως ναι, αργότερα ο κ. Στρατούλης επανέλαβε το όχι και τώρα λέτε ότι ανασκεύασε!
Καραγιαννίδης Κ.
11/05/2012 06:10
Πέρασε ... σύριζα από την κυβέρνηση και στη συνέχεια ... απομακρύνθηκε !
pm
11/05/2012 00:09
έρχονται τα συριζοδάνεια
Χριστόδουλος
10/05/2012 20:39
Εσείς τι νομίζεται ότι θα φοβηθεί ο κόσμος να ξαναψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ???Αυτοί που τον ψήφισαν δεν έχουν ούτε ένα ευρώ στην τράπεζα, χεστήκαν για τις καταθέσεις....
Ιορδάνης
10/05/2012 19:20
Οι τράπεζες πάει πολύς καιρός που δεν έχουν αποθηκευμένα χρήματα αλλά χρησιμοποιούν αυτά τα λεφτά που υπάρχουν κατατεθειμένα για να κάνουν επιχειρηματικές δραστηριότητες με σκοπό το κέρδος μιας και είναι ιδιωτικές. Αν δανείσουν ένα ποσό δανείου είναι υποχρεωμένες να έχουν στην κατοχή τους ένα πολύ μικρό ποσό σε σχέση με αυτό που δανείζουν. Αυτή η διαδικασία λέγεται μόχλευση. Αν πχ. η τράπεζα έχει δώσει ένα δάνειο 10000 ευρώ είναι υποχρεωμένη να έχει στην κατοχή της ένα ποσοστό απ' αυτά πχ. 1000 ευρώ. Τότε η μόχλευση είναι 10%. Όπως καταλαβαίνετε σκοπός της τράπεζας δεν είναι να φυλάει τα χρήματα που καταθέτουμε αλλά να τα επανεπενδύει με μεγάλες μάλιστα αποδόσεις.
Βασίλης
10/05/2012 18:26
άντε το δημόσιο/κόμματα δηλαδή να κάνει την δουλειά των τραπεζών...να δίνει δηλαδή δάνεια για 'ανάπτυξη'... απλά με επιδειξη κομματικής ταυτότητας φαντάζομαι. Θα δώσει και στην Χαλυβουργική για να κάνει την επέκταση που ζητούσε? το δοκίμασαν όλοι προηγουμένως με τις επιδοτήσεις για να ανοίγουν καφετέριες στα μέσα τις προηγούμενης δεκαετίας- αλλαγή σκυτάλης... για την ταμπακιέρα, η καταγγελιά του μνημονίου σημαίνει ότι το Ελλ. δημοσιο πάει δικαστικά με τους δανειστές μας, το δημόσιο δεν μπορεί να εγγυηθεί σε Ευρώ χωρίς υποθηκευση η οποία ήδη υπάρχει στους τωρινούς δανειστές μας...πόσες φορες θα υποθηκευσει την ρημαγμένη περιουσία του, τα έσοδα των φόρων κλπ? 'μη μου τους κύκλους τάρεττε'
Γιώργος Μπιρμπίλης
10/05/2012 18:06
ούτε τις δηλώσεις Γλέζου για "κατάσχεση" καταθέσεων άνω των 20000 ευρώ δεν πήραν πίσω πάντως
Stelpas
10/05/2012 17:09
Να τα δουμε λιγο ψυχραιμα τα πραγματα και λογικα οσο γινεται. Εχει πει ο Τσιπρας πως δεν θα καταργησει την μονιμοτητα. Δεν θα απολυσει κανεναν.Θα προσλαβει μαλιστα κι αλλους αφου θα κρατικοποιηθουν τραπεζες και αλλες επιχειρησεις. Δεν θα μειωσει μισθους, θα τους επαναφερει στα προ κρισης επιπεδα.Για τις συνταξεις μια απο τα ιδια. Αν σημερα που μιλαμε το ελλειμα ειναι στα 5,4 δις πρεπει να το υπολογιζουμε περιπου( συντηρητικα) στα 25 με 30 μετα απο τα παραπανω μετρα. Πιστευει κανεις πως θα καλυπτει τις αναγκες αυτες η Ε.Ε; Οχι φυσικα. Θα πρεπει να καλυφτουν απο μεσα. Με φορολογια και με δημευση περιουσιας. Αν υπαρχει αλλος τροπος να τον ακουσω.....
Κ.
10/05/2012 17:09
Maria L10/5/2012 11:45,δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα οι τραπεζες.Τωρα το μαθαινεις?Επιχειρησεις ειναι ,κερδος θελουν.Εαν θελουμε τζαμπα αποταμιευτικες υπηρεσιες,μπορουμε να τα κρυψουμε στο σεντουκι
@ΣΑΠ
10/05/2012 16:57
Tι; Θ' αφήσουμε τις τράπεζες τώρα, και θ' αρχίσουμε να καίμε τα σπίτια σχολιαστών; Ε ρε πως μπλέξαμε !!!
ΣΑΠ
10/05/2012 16:16
Σταματήστε την προβοκάτσια κατά του ΣΥΡΙΖΑ
Spawn
10/05/2012 15:51
Επειδή είμαι σίγουρος πως κανένας από εσάς δεν έχει ακούσει την συνέντευξη αλλά μόνο ότι σας ταΐζουν τα ΜΜΕ, θα σας πρότεινα να ακούσετε την ομιλία πρώτα, έχει ανέβει στο Internet. Αν τώρα πάλι καταλάβετε πως ο άνθρωπος λέει σε οποιοδήποτε σημείο πως θα καταχραστεί τις καταθέσεις μας...παρακαλώ να παραθέσει το απόσπασμα αυτό από κάτω.
Για τους πουλημένους βόλι δεν χαλάμε....
10/05/2012 15:39
Δεν έχετε καταλάβει ότι όσο γράφετε τέτοια για τον Σύριζα τόσο θα ανεβαίνει το ποσοστό του. Τα δοκιμάσατε όλα με το φόβο, δεν σκέφτεστε ότι πολλά εκατομμύρια Έλληνες δεν έχουν δεκάρα στις Τράπεζες, είναι άνεργοι ή φυτοζωούν και δεν έχουν να χάσουν τίποτα. Αλλάξτε τακτική γιατί θα περάσει ο Τσίπρας και το ποσοστό του Πανανδρέου το 1981 καθώς και οι χρυσαυγίτες θα πάνε πάνω από 10%
πρωτα
10/05/2012 15:16
οι μαγκες αναρχοαριστεροι του συριζα θα εθνικοποιησουν ολες τις τραπεζες, τις εταιριες και βιομηχανιες, μετα θα κρατικοποιησουν τις καταθεσεις του κοσμου, μετα θα εθνικοποιησουν ολη η ιδιωτικη περιουσια, μετα απο αυτα η αλβανια του χοτζα, η βορεια κορεα του κιμ γιουγκ ιλ και η βενεζουελα του τσαβεζ του οποιου παρεπιπτοντως ο κυριος τσιπρας ειναι μεγαλος θαυμαστης θα ειναι πολυ κοντα. ΥΓ μετα απο αυτα που ακουω αυτες τις μερες μαλλον για πρωτη φορα στη ζωη μου θα ψηφισω κεντροδεξια. ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ
Jimmy
10/05/2012 14:11
Άκουσα σήμερα έναν βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ που μίλησε για ρίσκο στη λήψη αποφάσεων. Τί εννοεί; Καλώς ήρθατε στο 1950.
Πολυχρόνης
10/05/2012 13:39
Χα,χα,χα. Αν δεν τον αφήσετε ν' αγγιξει τις καταθέσεις σας, τότε θα σας γδάρει φορολογικά. Έχει ολόκληρο λαό να ταίσει, και να τον κάνει και κυρίαρχο κι από πάνω !
Air.
10/05/2012 12:39
Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ εχει παρερμηνευσει το μνμ των εκλογων..... θα το καταλαβει λειαν συντομως στις αναποφευκτες πλεον επαναληπτικες στα μεσα Ιουνιου..... Το υψηλο ποσοστο που πηρε πιθανον τον ζαλισε....πασχει απο υψοφοβια !!!!! Πρεπει να επανελθει.... και αυτο ειναι βεβαιο τωρα ..... στα χαμηλα που ηταν πριν...... ειναι για χαμηλες πτησεις....
Maria L
10/05/2012 11:45
Μια χαρά τα λέει ο κ. Στρατούλης !!! Πώς λειτουργούν (από πάντα δηλ. λειτουργούσαν) οι τράπεζες ? Φυλάνε τα χρήματα των πολιτών και με αυτά καθώς και με τα δικά τους αποθεματικά σύν τα 122 δις που έχουν λάβει μέσα σε 2 χρόνια (αλήθεια πού είναι αυτά τα χρήματα ???? από τα 28 δις του Καραμανλή το 2009 και εντεύθεν) )κάνουν διάφορες δουλειές όπως δάνεια κλπ. και αυτό (και κάποια άλλα πράγματα βέβαια) με τη σειρά του ονομάζεται ΑΝΑΠΤΥΞΗ Ποιά είναι η δουλειά των τραπεζών : να μαζεύουν όλα αυτά τα χρήματα και να τα καρπώνονται οι κύριοι μέτοχοί τους οι οποίοι αυγαταίνουν τις περιουσίες τους ?? Είναι καιρός να επαναπροσδιορίσουμε όλοι κάποια πράγματα, να τα δούμε απ'την αρχή... Μια χαρά τα λέει λοιπόν ο κ. Στρατούλης
ΑΑ
10/05/2012 10:19
Ρε χαλαρώστε μια ατυχής δήλωση ήταν που σχεδόν σίγουρα άλλο εννοούσε. Κανένας δε θα σας πάρει τα λεφτά. Απλά ο Στρατούλης δεν ξέρει από οικονομικά και τραπεζικό σύστημα. Το κακό είναι ότι δε γνωρίζω ποιοί είναι το οικονομικό επιτελείο του ΣΥΡΙΖΑ. Ελπίζω όχι ο Στρατούλης.
μ.μαρ.
10/05/2012 09:31
Στράτα, στρατούλαααα...! μ.μαρ.
Ν.Κουρεμενος
10/05/2012 00:03
Μετα τις κατασχεσεις στις περιουσιες των φυσικων προσωπων που αποταμιευσαν τις οικονομιες τους στα Ελληνικα Ομολογα Δημοσιου, ετοιμαζονται τωρα να κανουν και κατασχεση των αποταμιευσεων ??????? Και μετα απο ολα αυτα περιμενουν επενδυσεις στην χωρα .?????? Δεν υπαρχει κανεις σοβαρος ανθρωπος σ'αυτην τη χωρα
Theo G.
09/05/2012 23:43
Μήπως η λανθάνουσα γλώσσα λέει την αλήθεια? Μήπως ο κ.Στρατούλης δεν έκανε λάθος αλλά ανάφερε τις προθέσεις του κόμματός του όταν αναλάβει τη διακυβέρνηση της χώρας? Αν είναι έτσι τότε το κατρακύλισμα της οικονομίας θα ενισχυθεί, διότι οι καταθέτες, φοβούμενοι μήπως δεσμευτούν οι αποταμιεύσεις τους, θα αποσύρουν τα χρήματά τους από τις τράπεζες, με ότι αυτό συνεπάγεται για την οικονομία της χώρας. Ο ΣΥΡΙΖΑ φαίνεται να μην παρακολουθεί τις αντιδράσεις των δανειστών μας, ούτε τις δηλώσεις έγκριτων οικονομολόγων. Ζούμε μέσα σε μία ένωση η οποία έχει συγκεκριμένους κανόνες τους οποίους οφείλουμε να σεβαστούμε.
Ελένη
09/05/2012 22:58
Τι σημαίνει "θα εγγυηθούμε", "θα χρησιμοποιηθούν" και "θα τις αξιοποιήσουμε"; Όταν εγω θα θέλω να κάνω ανάληψη θα μπορώ να πάρω τις καταθέσεις μου ή θα μου πείτε έλα του χρόνου (στην καλύτερη περίπτωση) γιατί τώρα τα δώσαμε δάνειο σ' έναν από αυτους που δεν ξέρει που χρωστάει... Και τι σημαίνει ότι η Κουμουνδούρου ζήτησε σιωπητήριο για την οικονομία; Δηλαδή θα μας λένε ότι ακούγεται ωραίο και θα κρύβουν τα δυσάρεστα; Δεν νομίζω ότι όλοι αυτοί που τους ψήφισαν είχαν ενημερωθεί για κάτι τέτοιο. Πείτε επιτέλους πως γίνεται να έχουμε και την πίτα γεμάτη και το σκύλο χορτάτο
Elena
09/05/2012 22:41
χαχαχα..υποψιαζομαι οτι αυτοι ειναι περισσοτερο ερασιτεχνες απο τους προηγουμενους.....παντως, καλα κανουν και μας...ενημερωνουν!!εχει εκλογες σε ενα μηνα!!!
Δημήτρης
09/05/2012 18:35
Μετά μιλάμε για την είσοδο της χρυσής αυγής στην βουλή. Αυτά περι χέρι στις καταθέσεις που λέει ο ΣΥΡΙΖΑ, είναι αποδεκτα???? Που ακούστηκε να μπαίνει χέρι στις καταθέσεις του λαου, που κόπιασε να τις κάνει????? Που ακούστηκε χέρι στα λευτά του άλλου????
Πάτρικ Χιουζ
09/05/2012 17:44
Σεμινάριο οικονομικών θέλει ο Μίχαλος. Με βάση ποιο κεφάλαιο δανείζουν οι τράπεζες εδώ και πάνω από 200 χρόνια? Εκτός από τα ίδια κεφάλαια (των μετόχων των τραπεζών), είναι και οι καταθέσεις των πολιτών. Οταν δίνει ένα δάνειο μια τράπεζα δεν δεσμεύει τις καταθέσεις των πολιτών, είναι υποχρεωμένη ανά πάσα στιγμή να παρέχει το ποσό της κατάθεσης στον πολίτη. Πού είναι το παράξενο στα λεγόμενα του Στρατούλη? Πολύ λάσπη ή ασχετοσύνη μου φαίνεται έχει πέσει...
Μια άποψη
09/05/2012 16:42
Πολύ φοβάμαι ότι με κάποιο "μαγικό" τρόπο οι καταθέσεις του κοσμάκη θα γίνουν καπνός (όπως έγινε με το χρηματιστήριο, την φούσκα των ακινήτων) αλλά τα χρέη θα παραμείνουν χρέη και μάλιστα θα είναι σε ευρώ ενώ το μεροκάματο σε νόμισμα Μονόπολης (βλέπε νέα δραχμή).
ΧΣ
09/05/2012 15:59
"ζήτησε σιωπητήριο από τα στελέχη του κόμματος για θέματα οικονομίας" με κάποιο αντίστοιχα παράγγελμα, όπως το "εγέρθητι" των συντρόφων τους
ΧΣ
09/05/2012 15:55
Θέλουν να επαναλάβουν ότι έγινε και στην Αργεντινή σε Ελληνική χρώμα. Κόψιμο εξωτερικού δανεισμού, κρατικοποίηση καταθέσεων για τον κομματικό στρατό (
ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ
09/05/2012 15:03
Αυτή τη στιγμή οι τράπεζες από αυτά τα 165δις δεν έχουν σχεδόν τίποτα, τα έχουν δανείσει, και πιθανόν να μην τα πάρουν ποτέ, άσε που είναι καταχρεωμένες στην ΕΚΤ και απλά ζουν με δανεικά όπως όλοι. Ο κύριος Στρατούλης κάπου άκουσε για αυτό το ποσό και σαν γνήσιος αριστερός το λιγουρεύτηκε, όμως στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ δυστυχώς. Πριν λίγο καιρό ήταν 220δις, όμως επειδή υπάρχουν πολλοί Στρατούληδες τα σηκώσαμε και τα θάψαμε στον κήπο, ας έρθει να σκάψει ο Τσίπρας να τα βρει. Αι σιχτίρ, αρχιλαμόγια.
Κάτσε καλά
09/05/2012 14:01
Κάτσε καλά.................. Ωραία οι άλλοι τα έκαναν μπάχαλο και έφυγαν νύχτα, εσείς όμως θα φύγετε από το πρωϊ. Κόψτε τις βλακείες γιατί η ιστορία καταγράφει.
Dimitris
09/05/2012 13:30
“….να δώσουν δάνεια στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, δάνεια στον λαό να κάνει σπίτια ή καταναλωτικά δάνεια να κινηθεί …….Βεβαίως, αποκατάσταση μισθών και συντάξεων, κούρεμα χρεών και επενδύσεις….” (Στρατούλης) Όλα αυτά τα χάδια στα αυτιά μας τα ακούγαμε συνέχεια από Σαμαρά και άλλους φωστήρες της οικονομίας. Όμως επί 30 χρόνια εισέρευσαν στη χώρα πακτωλός χρημάτων προς μεγάλες και μικρομεσαίες επιχειρήσεις (πακέτα ΜΟΠ. Delor, Santer, ΚΠΣ-1.2.3 κλπ) και ταυτόχρονα όχι μόνο ανάπτυξη δεν είδαμε αλλά αποβιομηχάνιση και κατάρρευση της γεωργ. παραγωγής. Και μάλιστα ταυτόχρονα αυξάνονταν επί 30 χρόνια το χρέος γραμμικά ανεξάρτητα κυβερνήσεων !!! Πάλι με δάνεια θα κάνουμε ανάπτυξη ? Είμαστε στα λογικά μας ? Αν αυτά τα ίδια επαγγέλλεται και η αριστερά τότε ύπαρχοι πλήρες αδιέξοδο. Ο λαός ψήφισε την αριστερά για να φορολογήσει αναδρομικά αυτούς που φοροδιέφευγαν επί 30 χρόνια και όχι τους συνετούς που αποταμίευαν και δεν δανείζονταν αλόγιστα για καταναλωτικά δάνεια και αγορές κατοικιών κλπ. Δηλαδή θα αρπάξετε από τους αποταμιευτές τα χρήματα για να πληρώσετε τα δάνεια των εξυπνάκηδων ? Πέστε το μας καθαρά για να ανακαλέσουμε την ψήφο μας !
αρ
09/05/2012 13:14
με την ιδια λογικη που ορισμενοι αδαεις, για να μην χρησιμοποιησω αλλη λεξη, απαιτουν υπογραφες και επιστολες ζητω και εγω εγγραφη διαβεβαιωση και υπογεγραμμενη επιστολη απο τον Τσιπρα και Στρατουλη ο,τι θα μπορω να κανω αναληψη οποιουδηποτε ποσου εχω στην τραπεζα και οποιαδηποτε στιγμη και τα οποια τα απεκτησα υστερα απο σκληρη και μακροχρονια εργασια στον ιδιωτικο τομεα. δεν μου αρκει προφορικη διαβεβαιωση. και βεβαια το ιδιο να κανουν και για ολους τους ελληνες πολιτες που εχουν καταθεσεις σε ελληνικες τραπεζες.
Διπλο-άσχετος
09/05/2012 12:09
Ακόμη και στην ανασκευασμένη δήλωση επαναλαμβάνει την ανοησία: "τα χρήματα των τραπεζών ΚΑΙ οι καταθέσεις των πολιτών". Λες και είναι διαφορετικά πράγματα... Τραγικός. Και που ν'ανοίξει το στόμα του κι ο Λαφαζάνης...
Αντωνοπουλος Κωστας
09/05/2012 11:19
Η κωδηκοποιηση οτι οποιος χωρις δανειο αλλα με εργασια εβγαλε μια μερσεντες εφειαξε ενα σπιτι κλπ αρα ΠΛΟΥΣΙΟΣ (και οχι σκληρα εργαζωμενος με το μυαλο και πρωτοποριακες ιδεες) και η δαιμονοποιηση του πλουτου ειναι εκ του πονηρου.
Αντωνοπουλος Κωστας
09/05/2012 11:16
Πολυ ανοητη τοποθετηση απο το ΣΥΡΙΖΑ εκτος αν θελει να πη *μη μας βγαζεται δευτερο κομμα8, Επι πλεων αποσιοπειται κατι απο τα ΜΜΕ, οτι ο ΣΥΡΙΖΑ καθωριζει ως πλουσιο καποιον που καταφεραι να μαζεψε με την εργασια του 100 ή 200 ή 1,000,000 Ευρω. Υπαρχουν ελληνες που ζουν εξωτερικο ή ελλαδα που εχουν με σκληρη δουλια τετοια ποσα χωρις να εχουν χασει ηθικες αξιες. Οι γοννεις στα 50ς και 60ς δεν αγωνιζωνταν για να μη γινη κατι τετοιο ευφηκτο αλλα αντιθετως αυτο ζητησσαν απο εμας. ας ξερει ο ΣΥΡΙΖΑ οτι περα απο τους καρεκλοκενταυρους που εναγγαλιζει υπαρχουν και ΕΛΛΗΝΕΣ που θριαμβευουν, αυτους θελει να απομακρυνη απο την Ελλαδα?
ALEX
09/05/2012 10:39
Οι τράπεζες έτσι και αλλιώς χρησιμοποιούν το 80% των καταθέσεων κατά το δοκούν δίνοντας δάνειο, αγοράζοντας μετοχές, τι διαφορά θα είχε αν αυτό το ποσοστό το διαχειρίζονταν το δημόσιο προκειμένου να μην έχει ανάγκη να δανείζεται ; ΚΑΜΙΑ! Καλή πρόταση από τον ΣΥΡΙΖΑ
Πανος
09/05/2012 10:16
Δεν ξερουν τι τους γινεται στο ΣΥΡΙΖΑ. Μα με τα δανεια φτασαμε εδω που φτασαμε και αυτοι θελουν να δωσουν κι αλλα δανεια στο λαο? Μπερδευτηκα! Θα δωσουν δανεια με τα λεφτα του λαου, κανεις δε θα τα ξεπληρωσει και θα μπουμε ολοι μεσα για τα καλα. Απιθανε Στρατουλη, απατεωνα Τσιπρα, λαικιστες του ΣΥΡΙΖΑ. Ανιδεοι.
Αει...
09/05/2012 10:04
χα χα χα χα χα.
parthenios christos
09/05/2012 09:15
Η αλαζονεια του 16% δεν εχει ορια............................... Ανετοιμοι να κυβερνησουν,ξεχνουν οτι το κρατος εχει συνεχεια..... Προσβλητικες δηλωσεις του στυλ <στειλτε επιστολες,παραδεχωμενοι,οτι εισαστε αφερεγγυοι!!! Ο τσαμπουκας της μειοψηφιας κος Τσιπρας,εγεινε αφεντης! Μονον που ειναι γυμνος και δεν το εχει καταλαβει. ΧΠ
atheos
09/05/2012 08:56
Δεν αφήνετε επιτέλους τη μαύρη προπαγάνδα; Δεν πήρατε κανένα μήνυμα; 500 € περίπου μου απόμειναν στην τράπεζα μετά την επέλαση των κοινωνικών ληστών... Αν είναι για το καλό του τόπου όχι μόνο να τα πάρει, αλλά τα χαρίζω από μόνος μου! "Τι να τα κάνεις τα λεφτά, άμα δεν έχεις φράγκο"... Καλλίτερα χωρίς φράγκο, αλλά με ελπίδα!

όλες οι τελευταίες ειδήσεις