Παπουτσής: «Η Κερατέα ήταν η προθέρμανση»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 30/06/2011 14:39 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 30/06/2011 16:22 |
Παπουτσής: «Η Κερατέα ήταν η προθέρμανση»
Η Κερατέα ήταν η προθέρμανση για ό,τι ακολούθησε στο Σύνταγμα, είπε από το βήμα της Βουλής ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη Χρήστος Παπουτσής. Ο υπουργός τόνισε ότι όλη την προηγούμενη περίοδο οι διαδηλώσεις στην πλατεία Συντάγματος ήταν φιλειρηνικές και δεν είχε γίνει καμία επιχείρηση από τα ΜΑΤ.

Ο κ. Παπουτσής δήλωσε ότι γίνονται συγκεντρώσεις ειρηνικά, όπου συμμετέχουν φιλήσυχοι πολίτες και «σε χρόνο που αποφασίζουν, ρίχνουν μολότοφ. Αυτή είναι η τακτική» είπε, κάνοντας λόγο για «αντάρτικο πόλεων».

Ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη καταδίκασε τα επεισόδια, κάνοντας λόγο για προσπάθειες εμπρησμών.

Για την αποπνικτική ατμόσφαιρα στο κέντρο της Αθήνας κατηγόρησε τα καπνογόνα, λέγοντας ότι «εύκολα ένα εξασκημένο μάτι διακρίνει τα καπνογόνα από τα δακρυγόνα της αστυνομίας». Για τους συγκεντρωμένους στο μετρό που κατήγγειλαν αποπνικτική ατμόσφαιρα, δήλωσε ότι ενημερώθηκε πως λίγοι από αυτούς αντιμετώπισαν αναπνευστικά προβλήματα και μεταφέρθηκαν σε νοσοκομεία. Για τους υπόλοιπους είπε ότι επρόκειτο «για διαδηλωτές, οι οποίοι απλά ξεκουράζονταν μέχρι να φύγουν και παρά τις εκκλήσεις της διοίκησης του μετρό δεν έφευγαν».

Για το βίντεο που μεταδόθηκε από τον τηλεοπτικό σταθμό Alter δήλωσε ότι του δημιούργησε πολλά ερωτηματικά, θεώρησε ότι κάτι δεν πάει καλά και διέταξε έρευνα.

Τόνισε ότι αυτό που βρέθηκε ήταν πως τα άτομα που εμφανίζονται στο βίντεο προέρχονταν από επιχείρηση απεγκλωβισμού στην οδό Όθωνος. Είπε ότι επρόκειτο για συνδικαλιστές της ΕΘΕΛ που είχαν δεχθεί την επίθεση πολιτών και είχαν ζητήσει τη βοήθεια της αστυνομίας.

«Δεν είναι αλήθεια ότι εισήλθαν στο άβατο της Βουλής. Δείτε το βίντεο» είπε. «Οι αστυνομικοί τους ζήτησαν να παραμείνουν απ' έξω όπου και παρέμειναν» είπε. Δήλωσε, πάντως, ότι πραγματοποιείται έρευνα της αστυνομίας και της Δικαιοσύνης και πρόσθεσε: «τίποτα δε θα μείνει κρυφό».

Αναφέρθηκε, ακόμα, στους κουκουλοφόρους, λέγοντας ότι πολλοί είναι αυτοί που θέλουν να τους «χρεώσουν» στην αστυνομία. «Τέτοιου είδους πρακτικές δεν συμβαίνουν στην ελληνική αστυνομία» είπε, ενώ αναφερόμενος στην επίθεση κατά του βουλευτή Αλ.Αθανασιάδη την χαρακτήρισε «απαράδεκτη».

«Παρακαλώ κάθε μέρα να μην επιβεβαιωθεί το άσπρο φανελάκι με το αίμα» είπε.

Κλείνοντας, δήλωσε ότι «είναι πολλά τα λεφτά που έχουν επενδυθεί στην χρεοκοπία της χώρας» και τόνισε ότι όσοι είχαν επενδύσει σε αυτήν, διαψεύστηκαν την Τετάρτη.
ΒΑΣΙΛΗΣ
02/07/2011 12:08
Ανώνυμος / η 30/6/2011 14:08 Από τις βρισιες που γραφεις καταλαβαινουμε την προελευση σου. Οι προγονοι σου στην κατοχή σίγουρα θα φορούσαν κουκουλα...
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
02/07/2011 12:06
Κωνσταντίνος Μ.30/6/2011 20:01 Από οσα γραφεις καταλαβαίνουμε πως το δικό σου IQ είναι μαρουλιού (και ίσως και πιο κάτω)...
μπάμπης
02/07/2011 03:56
Τα ΜΜΕ σιγοντάρουν τους τραμπούκους που σπάνε στο ξύλο όποιον γουστάρουν και καθυβρίζουν όποιον πάει να τους σταματήσει.
γαυρος
30/06/2011 23:49
Ο κύριος ....Σάμαινας .......τώρα τι θα βουλιάξει ? ? ? Η αστυνομία έχει βουλιάξει εδώ και πολλά χρόνια !
χρηστος
30/06/2011 23:08
εχει μηνει κανενας με ελαχηστη λογικη εδω η ολοι το καναμαι περα βρεχει. Μπορει να μου πει κανενας τη λυση εχει απομηνει στην αστυνομοια.
Μ.Π
30/06/2011 22:22
Την επόμενη φορά οι ταραξίες κουκουλοφόροι θα είναι χιλιάδες. Ήδη χθες, μετά το στήσιμο των μπάχαλων, χιλιάδες κόσμος συμμετείχε στον πετροπόλεμο, είτε από οργή είτε ως αυτοάμυνα απέναντι στους μανιακούς φονιάδες της ΕΛΑΣ. Αυτό θα είναι το επίτευγμά σου, ΜΠΑΤΣΟΚ.
Α.Σ.
30/06/2011 21:27
Δεν καταλαβαίνω την ευαισθησία των ΜΜΕ όταν τα επεισόδια τα κάνουν οι δεξιοί , ενώ όταν τα κάνουν οι αριστεροί, πρόκειται για λαϊκή αγανάκτηση δικαιολογημένη
Κωνσταντίνος Μ.
30/06/2011 20:01
Για όλα φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ.... Πλέον όμως τους πιστεύουν μόνο ακροδεξιοί και άτομα με χαμηλό IQ..
ethel-sinadelfos
30/06/2011 17:45
Δεν είναι "κανονικοί¨ συνδικαλιστές της ΕΘΕΛ. Αν δείτε το blog στο οποίο γράφουν (ethel-sinadelfos), θα δείτε την οφθαλμοφανή άμεση συσχέτιση με την Χρυσή Αυγή.
χαραλαμπος
30/06/2011 17:14
Ο Κουρης με τον Τσιπρα διευθυνουν το νεο ελεινο παρακρατος. Μπροστα τους ο Δημητριος Ιωαννιδης φανταζει με κορασιδα του παρθεναγωγειου...
Ανώνυμος Ανώνυμος
30/06/2011 17:03
Μου αρέσει που όλοι λένε για συλλήψεις, αλλά κανείς δεν ενδιαφέρεται να μάθει ποιό είναι το αποτέλεσμα της δικαστικής διαδικασίας από κοντά 1000 συλλήψεις που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια...Όταν λοιπόν κανείς δεν τιμωρείται και αυτοί που τους συλλαμβάνουν, βλέπουν τα ίδια άτομα ξανά και ξανά στο δρόμο να τους πετάνε μολότοφ, πως να μην ξεφύγουν (χωρίς να λέω ότι αυτό είναι σωστό)??? Αλλά αγανάκτιση για αυτά δεν είδα...Μόνο για προβοκάτορες και κουκουλοφόρους και ποιοί είναι και τι κάνει η αστυνομία και που είναι οι συλλήψεις...Νόμο της ζούγκλας θέλετε, αυτόν έχετε!
ιοαννου
30/06/2011 16:00
Τουλαχιστον θα επρεπε να δωσει την παραιτηση του και να δωσει εξηγησεις στον Ελληνικο λαο για τα οργια που εκανε η ΕΛΛΑΣ υπο τις οδηγιες του,αυτο θα ηταν και το λιγοτερο που θα επρεπε να κανει,αυτος που προερχεται απο την γενεια του πολυτεχνειου θα επρεπε να ηταν πολυ προσεκτικος με την ΕΛΛΑΣ γιατι υπαρχουν μαρτυρες που λενε οτι τετοια αγριοτητα απο τους αστυνομικους δεν συναντησαν ουτε απο την χουντα κυριε υπουργε τα ακουσες η δεν ζεις σε αυτην την χωρα, Υ.Γ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ 155 ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΝ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΞΟΥΜΕ ΠΑΛΙ..
πανος
30/06/2011 15:58
ετσι λοιπον κ. Υπουργε;;;;;!!!!! και τι εκανες στην Κερατεα σαν αρμοδιος Υπουργος;;;;;;;; ποσες συλληψεις;;;; να το λες εσυ για την ανεπαρκεια σου σημαινει οτι τουλαχιστον εχεις το γνωθει σέαυτον..... αλλα αυτο σε κανει ακαταλληλο για δημοσια θεση.........
Λίλα
30/06/2011 15:38
Αντί να παραιτηθεί ή τουλάχιστον να απολογηθεί ο Παπουτσής για την ανικανότητα της αστυνομίας να προστατεύσει τους πολίτες που διαδήλωναν ειρηνικά, προσπαθεί να καλλιεργήσει κλίμα φοβίας στον κόσμο. Ας έχει υπόψη του ότι οι αγανακτισμένοι δεν μασάνε και είναι αποφασισμένοι να κάνουν τη ζωή δύσκολη στους κυβερνώντες.
ΓΙΑΝΝΗΣ Κ.
30/06/2011 15:32
Ποιος έχασε την ντροπή του για να την βρει ο Παπουτσής!
MAX
30/06/2011 15:23
Επίσης έστειλες 2500 μηχανές με τους τραμπούκους τις Δ και άλλους οπλοφόρους στους δρόμους τις Αθηνάς, που μπέρδεψαν την αποστολή τους από την προστασία του πολίτη στην τρομοκρατία του πληθυσμού; τι περίμενες ρε απάνθρωπε με κουστούμι. Περίμενες να βγουν η αθηναίοι με όπλα Ε; για αυτό άλλωστε είχες σε εφεδρεία 2 λεωφορεία με ΕΚΑΜ οπλισμένα με στρατιωτικό οπλισμό.
MAX
30/06/2011 15:15
Ψηφήσατε μνημόνιο κοπρίτες... Η ιστορία άλλα και εμείς δεν θα σας ξεχάσουμε! Θα έρθει το πλήρωμα του χρόνου για να πληρώσετε για τις τωρινές αλλά και τις παλιές σας αμαρτίες.
Ανώνυμος / η
30/06/2011 15:13
να μην προκαλητε τον λαο γιατι αν ολαος αποφασιση να σας διοξει με τη βια δεν μποριτε να τον σταματησετε

όλες οι τελευταίες ειδήσεις