Ακτοφυλακή - ασπίδα κατά λαθροµεταναστών

Με εντολή του Πρωθυπουργού δηµιουργείται ένα ισχυρό σώµα

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Στέλιος Βραδέλης , svradelis@dolnet.gr   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 21/10/2010 07:00 |
 Ακτοφυλακή - ασπίδα  κατά λαθροµεταναστών
Την ίδρυση αρχηγείου Ακτοφυλακής προβλέπει νοµοσχέδιο του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη, που πρόκειται να πάει για ψήφιση στη Βουλή τις επόµενες ηµέρες.

Η ίδρυση της Ακτοφυλακής αποτελεί για τον Γιώργο Παπανδρέου µια από τις βασικές προτεραιότητες του κυβερνητικού έργου και γι’ αυτό, σύµφω να µε κυβερνητικές πηγές, ζήτησε από τον Χρήστο Παπουτσή «να είναι το ένα από τα δύο θέµατα µε τα οποία πρέπει να ασχοληθεί κατά προτεραιότητα». «Με την ίδρυση της Ακτοφυλακής εκτιµάται πως θα υπάρξει ουσιαστική και όχι ευκαιριακή αντιµετώπιση του προβλήµατος της λαθροµετανάστευσης», επισηµαίνουν στα «ΝΕΑ» παράγοντες του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη. Το µοντέλο το οποίο επελέγη για την ελληνική Ακτοφυλακή είναι η Coastal Guard των ΗΠΑ. Το νέο σώµα θα κληρονοµήσει το σύ νολο των αρµοδιοτήτων που έχει σήµερα το Λιµενικό. Επιπλέον, θα έχει στρατιωτική δοµή και αρµοδι ότητες σε αρκετά πεδία.

Η διοίκηση και λειτουργία του προσωπικού του Λιµενικού Σώµατος, µε τον νέο νόµο, ασκείται πλέον από την Ακτοφυλακή. Ωστόσο οι εργαζόµενοι στο Λιµενικό θα έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν το σώµα στο οποίο επιθυµούν να υπηρετήσουν. Αµέσως µόλις ολοκληρωθεί η κατανοµή του προσωπικού µεταξύ των υπουργείων Προστασίας του Πολίτη και Θαλασσίων Υποθέσεων, είναι πιθανό να γίνουν προσλήψεις προσωπικού για το νέο σώµα. Μια από τις σηµαντικές διαφοροποιήσεις στην Ακτοφυλακή σύµφωνα µε το νοµοσχέδιο είναι η σαφής οροθέτηση των αρµοδιοτήτων, ενώ µέχρι σήµερα οι αρµοδιότητες ήταν του υπουργείου Εµπορικής Ναυτιλίας και ασκούνταν διά του Λιµενικού Σώµατος.

Σύµφωνα µε το σχέδιο νόµου η εξουσία της Ακτοφυλακής επεκτείνεται επί παντός υπό ελληνική σηµαία πλοίου όπου και αν βρίσκεται, στα υπό ξένη σηµαία εφόσον διαπλέουν ελληνικά χωρικά ύδατα ή βρίσκονται εντός των ελληνικών λιµανιών, καθώς βεβαίως και σε όλα τα ελληνικά λιµάνια και τις εγκαταστάσεις τους όπως και σε εγκαταστάσεις ναυτικού ενδιαφέροντος, για παράδειγµα τα ναυ πηγεία.

Στο αρχηγείο της Ακτοφυλακής θα λειτουργούν το Ενιαίο Κέντρο Συντονισµού, Ερευνας και Διάσωσης και το Κέντρο Επιχειρήσεων, τα οποία υπάγονται απευθείας στον αρχηγό του σώµατος. Καταργείται η θέση του β’ υπαρχηγού και δηµι ουργείται θέση επιτελάρχη.

ΤΟ ΝΕΟΣΩΜΑ
θα κληρονοµήσει τις αρµοδιότητες του Λιµενικού και θα έχει στρατιωτική δοµή
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
22/10/2010 17:09
Aπ''τον Έβρο μπαίνουν πλέον βρε Μιχάλη! Πώς να τους σταματήσει η ακτοφυλακή; Βάλε ελεύθερους σκοπευτές στήν όχθη να τους καθαρίζουν πρίν πατήσουν στήν δική μας όχθη!
Εν ανάγκη να εισάγουμε και να γεμίσουμε κροκοδείλους το ποτάμι! Δεν θα χρειάζονται και τάΪσμα! Τζάμπα θα μας έρθουν!
αμιαντος
22/10/2010 16:31
ελεος ρε παιδια μην συγκρινεται την ακτοφυλακη με τους αγροφυλακες!!!! Η Ακτοφυλακη ειναι το ποιο ουσιαστικο επιχειρησιακο κομματι του λιμενικου
ΑΡΗΣ
22/10/2010 14:24
Λύση υπάρχει! Κάντε τους τροφή για τα ψάρια!
ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
22/10/2010 14:00
Κράτος στο οποίο μπαίνει ανεξέλεγκτα κάθε καρυδιάς καρύδι και το οποίο δεν μπορεί να εξασφαλίσει την ασφάλεια στους πολίτες του, δεν ξέρω εάν έχει λόγο ύπαρξης. Η ισλαμοποίηση της Ελλάδας ήδη συντελείται μέσω των λαθρομεταναστών που σύντομα θα αποτελέσουν ισχυρή πολιτική δύναμη. Οι λύσεις υπάρχουν και είναι σκληρές. (π.χ. νομ.πλαίσιο Ιταλίας)
JIM
22/10/2010 13:54
Άμεση επαναφορά των λαθρομεταναστών στις τουρκικές ακτές κάθε σκοτεινή νύχτα , με τα ίδια σαπιοκάραβα που ήρθαν , είχε προτείνει κάποιος εδώ μέσα. Συμφωνώ και επαυξάνω. Δεν μπορεί να έχουν 10.000 ευρώ για να ξανάρθουν πάλι , και αν έρθουν θα πει ότι τους διευκολύνει η Τουρκία σε αυτό. Στείλτε τους στα Τουρκικά παράλια γρήγορα , να δούμε αν η Τουρκία θα το πάρει χαμπάρι.
Ιάκωβος
22/10/2010 11:36
ακτοφυλακή ;;;; σιγα τα ωά. Τωρα που εχουμε δυομιση εκατομμυρια κοπριτες;

Και με τα συνορα Αλβανιας , Βουλγαριας κλπ που ειναι ορθανοιχτα σαν σκελια τι θα γινει ενω ολοι αυτοι λυμαινονται τη χωρα μας;

Ακτοφυλακή και πράσινα ή γαλάζια άλογα.
ΟΜΗΡΟΣ.Τ
22/10/2010 11:02

Αν υπάρχει άνθρωπος που να πιστεύει ότι ο ΄Τζέφρυ θα δυσκολέψει το έργο των ομοφύλων του Εβραίων σχετικά με τους λαθρομετανάστες.

Μάλλον αυτή η υπηρεσία συγκροτείται γιά να διευκολύνη την είσοδο των λαθρομεταναστών στη χώρα μας,
παρά να τους εμποδίσει.

Αλλά λαι οι μουσουλμάνοι, τι γυρεύουν στις χώρες των απίστων ?

Τι θα πει ο Μωάμεθ γι αυτό ?

((μα φυσικά θα πει ότι λέει και ο Γιαχβέ στους Εβραίους,
δηλαδή......κάντε δούλους σας τους άπιστους !)
Βασίλης
22/10/2010 10:55
Άμεσα ναρκοθέτηση του Έβρου και βύθισμα των δουλεμπορικών αλά Ιταλία που έγινε πρωτοσέλιδο στο Τάιμ όταν το έκανε (κατά λάθος...) σε Αλβανικό λαθρομπορικό και την καταδίκασαν προς στιγμή αλλά έλυσε το πρόβλημα έτσι. Τέτοια δημοσιότητα ήταν καλοδεχούμενη!

''μη μου τους κύκλους τάρεττε''
christo
22/10/2010 08:30
το προβλημα της λαθρομεταναστευσης ειναι
Ελληνικο και οχι πανευρωπαικο! για τον λογο οτι εχει γινει συμφωνια να ερχονται ολοι στην Ελλαδα!
η Ευρωπη εχει ξυπνησει εδω και καιρο και φυσικα εχει βρει την λύση!
χρησιμοποιωντας λοιπον την φιλη μας Τουρκια εχει φτιαξει ενα διαδρομο αφυλακτο στην ουσια γιατι υπαρχει ριτη εντολη απλα να μην φυλασεται!
οι πουλημενοι πολιτικοι μας λοιπον εχοντας βαθια γνωση του θεματος μεχρι τωρα δεν εχουν κανει τιποτα γιατι απλα προφανως εχουν οικονομικα οφελη τα οποια φυσικα κανεις απο την δημοσιοτητα δεν εχει καθησει να ασχοληθει για διαφορους λογους.
ριχνουν και ενα χαρακτηρισμο ρατσιστες μεσω των παπαγαλων τους και ολα ειναι μελι-γαλα!
Νικος Νικολαιδης - Σαν Φρανσισκο
22/10/2010 00:05
Το προβλημα της λαθρομεταναστευσης δεν ειναι Ελληνικο προβλημα μοναχα, ειναι πανευρωπαικο.Που ειναι η Ευρωπαικη Ενωση να δημιουργησει μια Πανευρωπαικη Ακτοφυλακη σε ολη την Μεσογειο ; Και γιατι οι πολιτικοι μας στις Βρυξελλες δεν απαιτουν κατι τετοιο οταν ισχυουν νομοι οπως το Δουβλινο ΙΙ που μετατρεπουν την Ελλαδα σε καλαθο λα8ρομεταναστων απ ολα τα μηκη και πλατη της γηραιας ηπειρου ;;;
Μήτσος
21/10/2010 23:43
Μας δουλεύουν ανοιχτά και κατάμουτρα. Να μας πουν μονάχα τι αρμοδιότητες θα χουν... Δηλ. βλέπουν την βάρκα που έρχεται με τους "δυστυχείς" νεοεποίκους στα χωρικά μας ύδατα να εισβάλλει παράνομα.. Θα τη βυθίζουν; Θα τους συλλαμβάνουν; Ο.Κ. Και μετά θα τους απελαύνουν; Που; Η Τουρκία δεν τους δέχεται; Οι "δυστυχείς" είχαν όλοι ξοδέψει την ταρίφα των 10.000 ευρώ (αλήθεια σας βρίσκονται εσας πρόχειρα 10 χιλιάρικα; Εμένα όχι..) και δεν έχουν ευρώ για να τους καταλογιστεί το εισιτήριο της επιστροφής. Το χειρότερο έχουν μάθει καλά το κόλπο και φροντίζουν να "χάσουν" τα χαρτιά τους. Το παίζουν απάτριδες και ζητούν πολιτικό άσυλο. Η Ελλάδα έχει καταστραφεί προ πολλού από τους νεοεποίκους, και εμείς απλά σφυράμε αδιάφοροι... Για τους πολιτικούς δεν λέω κουβέντα. Αυτοί τάχουν συμφωνήσει προ πολλού περί διάλυσης της ελληνικής δημοκρατίας.
δημητριος Ισαυρος
21/10/2010 22:39
καλα το διχως αλλο αυτα τα σχεδια αν και οταν εφαρμοστουν θα πεσει το γελιο της αρκουδας!τα δρομολογια των πλοιων π.χ. ποιος θα τα ρυθμιζει,την εκδοση αδειων αλιειας,την τηρηση αρχειων λεμβολογιων κ.τ.λ.?Εδω πεδιο δοξης λαμπρον να λειτουργησουν (ελλειψη χρηματων βεβαιως) τα παροπλισμενα και διαλυμενα εδω και χρονια σκαφη, που οσα λειτουργουν ,μονο με το φιλοτιμο ορισμενων λιμενικων και ιδιωτων λειτουργουν.Αντε καληνυχτα και καλη τυχη!
πολίτης
21/10/2010 21:30
κατά τα άλλα η αγροφυλακή της Ν.Δ. ήταν ένα άχρηστο σώμα...
teras
21/10/2010 21:06
η ακτοφυλακή θα είναι μια φοβερή ευκαιρία για να διοριστούν πράσινοι στρατιώτες! Έχουν τόση ζήτηση πλέον τα σώματα ασφαλείας που και το σοσιαλιστικό πασοκ θα βολέψει κόσμο! Πάμε γερά!!!!
SPYROS
21/10/2010 17:05
Ρε μαγκες της κυβερνησις δεν βαρεθηκατε να μας θεωρειτε τελειως μ*κες? Αφου πρωτα διαλυσατε το λιμενικο σωμα διαμοιραζοντας ''τα ιματια'' του μεταξυ 2 υπουργειων δηλαδη ουσιαστικα καταργωντας το κεντρο αποφασης και φυσικα την λειτουργικη δυναμικη του σωματος, αφου αφησατε να βολοδερνουν δεμενα στην προβλημα τα 2 νεοκτιστα πλοια του λιμενικου για το κυνηγι των λαθρεμπορων (παντος ειδους) και αφου αφησατε τα συνορα τελειως αφυλακτα ωστε να μπαινουν καθε μηνα στην Ελλαδα πανω απο 20,000 λαθρομεταναστες απο τους 1500 που εμπαιναν παλια, τωρα ερχοσαστε και μας λετε τι ΘΑ κανετε? Το μονο που θα μπορουσατε να κανετε ειναι απλα την δουλεια για την οποια σας ψηφισε ο ελληνικος λαος ''η να παραιτηθειτε. Δυστυχως για ολους εμας, ουτε την δουλεια σας κανετε ουτε παραιτηστε.
Θανος (Λιμενικος)
21/10/2010 14:46
Προσωπικό απαξιωμένο, επιχειρησιακά μέσα καθηλωμένα, πάνω από 60-65 ώρες εβδομαδιαίως εργασίας, χωρίς γιατρούς και φάρμακα...συνολικό κόστος που αγγίζει αστρονομικά δυσθεώρητο ύψος και μετά θα γίνουμε Αμερικάνικη Ακτοφυλακή? Καλό...το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε?
αχ
21/10/2010 12:14
2 σώματα (ακτοφυλακή -λιμενικό) = 2πλάσια έξοδα = 2πλάσιο σχεδόν προσωπικό =2πλάσια λειτουργικά κόστη κλπ κλπ κλπ...!!!!! Μπράβο ΓΑΠ...το IQ των συμβούλων σου είναι μονοψήφιο
Δικαστης (ειδικευομενος σε υποθεσεις ΣτΕ)
21/10/2010 12:05
Οι λαθρομεταναστες νικησαν, γνωριζουν πως η Ελλαδα ειναι ο παραδεισος της ανομιας και της ατιμωρησιας και θα ερχονται ολο και περισσοτεροι. Εδω δεν τιμωρουνται οι πολιτικοι με σκανδαλα τεραστια, θα τιμωρηθουν αυτοι που απλα μπηκαν παρανομα και κρυφα στη χωρα?

Εμεις, οι πραγματικοι δικαστες, τα ειχαμε πει. Η ατιμωρησια επεται της αναρχιας και της ανομιας, προηγειται της κοινωνικης κ πολιτικης αδιαφοριας και συνεπαγεται πληρης διαλυση του κρατους. Ας απολαυσουμε τους καρπους των συλλογικων επιτευγματων μας, λοιπον.
Λογικος αναγνωστης
21/10/2010 12:02
Και που θα ιδρυθει και θα λειτουργει τι θα γινει?

Θα ανακοψει την λαθρομεταναστευση? Οσους πιανουν, θα τους απελαυνουν?

Θα ξεκινησουν σκουπες στο γκετο της Αθηνας (που παρεπιπτοντως ειναι ΟΛΗ η Αθηνα) και θα ξαναγινει βιωσιμη κατοικια το κεντρο?

Θα εκτελουμε τον νομο κατα γραμμα, δηλαδη οποιος εχει εισελθει παρανομα θα απελαυνεται ΑΜΕΣΑ?

Θα αδειασουν οι φυλακες που ειναι συμφωνα με την ΕΛΑΣ κατα 60% γεματες με μεταναστες εκ των οποιων η συντριπιτικη πλειοψηφεια ειναι παρανομοι?

Θα αλλαξουν οι κυρωσεις του νομου και σε περιπτωση που εισαι μεταναστης, σε οποιοδηποτε κακουργημα θα απελαυνεσαι, οπως στην Ελβετια?

ΟΧΙ σε ολα. Ποιος ο λογος λοιπον να τα συζηταμε καν?

όλες οι τελευταίες ειδήσεις