Η νέα Αθήνα στα... χαρτιά

Παραμένει θολό το τοπίο αφού δεν έχουν υλοποιηθεί ακόμα όλες οι μελέτες

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Προκόπης Γιόγιακας (prok@dolnet.gr)   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 15/06/2010 07:00 |
 Η νέα Αθήνα στα... χαρτιά
«Θα υπάρξει διαφορετική αντιμετώπιση για τα μεμονωμένα αυθαίρετα και διαφορετική για τους αυθαίρετους οικισμούς» τόνισε η Τίνα Μπιρμπίλη, παρουσιάζοντας τα σχέδια παρεμβάσεων στο Λεκανοπέδιο

Αλλαγές στην εικόνα της Αθήνας εξήγγειλε χθες η υπουργός Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής Τίνα Μπιρμπίλη, παρουσιάζοντας σχέδια παρεμβάσεων στο Λεκανοπέδιο με χρονικό ορίζοντα υλοποίησης το 2014.

Ωστόσο τα σχέδια, με εξαίρεση την πεζοδρόμηση της Βασ. Ολγας- η δημοπράτηση της οποίας αναμένεται να γίνει τον Σεπτέμβριο- δεν είναι ούτε... επί χάρτου, αφού δεν έχουν υλοποιηθεί όλες οι μελέτες με συνέπεια να είναι ακόμη θολό το υπό διαμόρφωση τοπίο της πόλης. Παράλληλα, για ακόμα μία φορά δεν έγινε σαφής αναφορά στη χρηματοδότηση- είναι χαρακτηριστικό ότι η υπουργός επέμεινε στο λεγόμενο Πράσινο Ταμείο- ενώ μέχρι στιγμής ελάχιστοι ιδιοκτήτες έχουν θελήσει να ενταχθούν στη ρύθμιση για τους ημιυπαίθριους.

Πρωταγωνιστικό ρόλο στα σχέδια προβλέπεται να παίξει το τραμ, αφού πρόθεση του υπουργείου Περιβάλλοντος είναι να επεκταθεί από την Πλατεία Συντάγματος στην Πανεπιστήμιου και την Πατησιών. Μέχρι τώρα όμως δεν έχει γίνει καμία συγκοινωνιακή μελέτη, ενώ το κατ΄ εξοχήν υπεύθυνο για τις επεκτάσεις του τραμ υπουργείο Μεταφορών δεν έχει τοποθετηθεί επί του θέματος. Σύμφωνα με στελέχη του υπουργείου, οι στόχοι των παρεμβάσεων είναι το κέντρο της πόλης να καταστεί απαγορευτικό για τα αυτοκίνητα- και προς αυτήν την κατεύθυνση κινείται και η επαναφορά του παλαιού σχεδίου πεζοδρόμησης της Πανεπιστημίου-, όπως και να ανοίξει το παραλιακό μέτωπο, να σταματήσει η επέκταση της πόλης και να ελεγχθούν τα αυθαίρετα.

Το Πάρκο Ελληνικού
Την ίδια ώρα από το υπουργείο Περιβάλλοντος αναζητούν οικονομικούς πόρους ώστε να καταστεί βιώσιμο το Πάρκο Ελληνικού. Η κ. Μπιρμπίλη απέκλεισε σε κατ΄ ιδίαν συνάντηση με τους δημοσιογράφους την κατασκευή πολυτελών κατοικιών και ξενοδοχείων και προσανατολίζεται, όπως χαρακτηριστικά αναφέρεται και στο πρόγραμμα παρεμβάσεων, «στην προσέλκυση επενδύσεων ειδικού χαρακτήρα- για παράδειγμα, ένα ενυδρείο». «Οι ανακοινώσεις του ΥΠΕΚΑ, προς το παρόν, μόνο ως θεωρητική έκθεση ιδεών μπορούν να αντιμετωπιστούν καθώς απουσιάζουν ορισμένα βασικά στοιχεία όπως ο τρόπος χρηματοδότησης των έργων», επισημαίνει μεταξύ άλλων ο υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Περιβαλλοντικής Πολιτικής της Νέας Δημοκρατίας Κυριάκος Μητσοτάκης.

ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ Η ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ
Δεν έγινε σαφής αναφορά στη χρηματοδότηση των παρεμβάσεων στο Λεκανοπέδιο παρά μόνο γενικά για το Πράσινο Ταμείο

10
ΜΙΧΑΛΗΣ Δ
16/06/2010 18:56
Kα Μπιρμπίλη,
Κάντε όσο γίνεται δυσκολώτερη την κίνηση των Ι.Χ. στο Κέντρο της Αθήνας καί ακριβή την στάθμευσή τους! Δημιουργήστε αντικίνητρα για τον εποχούμενο Έλληνα, ώστε ν''''αρχίσει να κινείται με τα ΜΜΕ, των οποίων βέβαια η κυκλοφορία θα πρέπει να πυκνώσει! Είστε προς την σωστή κατεύθυνση!
ΜΙΧΑΛΗΣ Δ
16/06/2010 18:53
Επιτελους! Μπραβο! Μακαρι να γινουν γρηγορα!
Προσπαθουμε να επιβιωσουμε... Ας το κανουμε σε ενα καλυτερο περιβαλλον...
ΜΙΧΑΛΗΣ Δ
16/06/2010 18:51
Μπράβο, ελπίζω να προχωρήσουν γρήγορα τα έργα. Για όλους εσάς που έχετε ερωτευθεί το αυτοκίνητό σας, σκεφτείτε κάθε φορά που γίνεται διαδήλωση και περπατάμε σε μια άδεια από αυτοκίνητα Πανεπιστημίου, πόσο ωραία είναι. Ελπίζω να μη βρεθεί κανένας Μητροπολίτης αυτής της Δυτικής Θεοκρατικής -αλά Ιράν - χώρας (π.χ. Πειραιά που ανάγκασε τον πρώην υπουργό κ. Σουφλιά να ακυρώσει τον δεύτερο σταθμό μετρό του Πειραιά - μετά το Δημοτικό Θέατρο)
ΝΙΚΟΣ
16/06/2010 18:50
να πουμε και ενα μπραβο στην Μπιρμπιλη για τα σχεδια της, που βεβαια βασιζονται σε ιδεες του αειμνηστου Τριτση...ΑΛΛΑ...οπου θα υπαρχει πεζοδρομος πρεπει να κινειται ΜΟΝΟ ΤΡΑΜ απο τα ΜΜΜ...δηλαδη στην Βασιλισσης Ολγας, στην Πανεπιστημιου αλλα και στην Πατησιων και Διονυσιου Αρεοπαγιτου...ετσι η πολη μας θα αποκτησει και παλι το ομορφο της προσωπο που κατεστρεψε η μετεμφυλιακη πολιτικη του Γερο Καραμανλη και αφορουσε την αντιπαροχη και το ξηλωμα του τραμ με τον κασμα εν μια νυχτι στα Χαυτεια για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεωτεροι....
ΜΙΧΑΛΗΣ Δ
16/06/2010 18:46
Μπράβο,κάνε τους ανθρώπους και ας μην ξέρουν τι θέλουν.
Η πλέμπα μιά ζωή γκρίνια καί εξυπνάδες είναι.
Γεώργιος
16/06/2010 06:51
Φάτε μάτια ψάρια... Δεν ξεκινάτε με το Πεδίο του Αρεως, κι΄αφήνετε τα λούσα για αργότερα.
Αρχίδαμος Κατακαϋμένος
16/06/2010 00:27
Μάλλον ετοιμάζονται καινούριοι χώροι και πιάτσες για πρεζόνια, λαθρομετανάστες, παράνομους εμπόρους και κλέφτες αλλά και για παράνομα σταθευμένα μηχανάκια-ηχορυπαντήρια, αυτοκίνητα, και πάσης φύσης σκουπιδαριό. Γιατί τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ προβλήματα στο πολύπαθο κέντρο οι διαμένοντες στα ΒΠ και ΝΠ κ.λ.π. πολιτικοί κάνουν πως δεν τα βλέπουν. Τυχαίο? Δεν νομίζω!...
Aχαιός
15/06/2010 22:15
Τα ώς άνω είναι τα περίφημα `Πράσινα Αλογα` που τα ακούμε απο την δεκαετία του `80.

Αδικο έχω;
γιωργος
15/06/2010 16:14
Εγω εχω να πω ενα πραγμα μονο:ΝΙΟΣ ΗΜΑΝΕ ΚΑΙ ΓΕΡΑΣΑ.
Ειδικα με το θεμα του Ελαιωνα.Αλλα βλεπεις,ανηκει στη Δυτικη Αθηνα,επομενως..τσιμεντο να γινει,και ας παρακολουθει ο λαος των δυτικων συνοικιων ΒΩΒΟΣ τα παντα τριγυρω του τσιμεντο να γινεται..Τι να απεγιναν τα προεδρικα διαταγματα του ''80 και του ''90 αραγες??Εκεινα τα διαταγματα..συντεταγμενη Πολιτεια δεν τα ψηφισε??Συντεταγμενη ΒΟΥΛΗ των Ελληνων δεν ταβγαλε?? Η μηπως εν τελει ηταν απλα..ΒΟΛΗ των Ελληνων και δεν το χαμπαριασαμε?και ποιος μου λεει οτι και τα καινουργια σχεδια δεν θα πανε εκει που κατεληξαν και τα προηγουμενα-στο καλαθι των ΑΧΡΗΣΤΩΝ??Και αντε και γινανε ολα τα παραπανω:Μητροπολιτικο Παρκο των Αθηνων ειπατε?? ΠΟΥ ΜΩΡΕ???Στου διαολου τη ΜΑΝΑ?? Εχει καμια σχεση αυτο το ...ΠΡΑΜΑ στο..Ελληνικο, με κανενα αλλο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΑΡΚΟ...οπου ΓΗΣ?? Τα παρκα αυτα πρεπει ναναι ΕΝΤΟΣ της πολης-οχι στα ΑΠΟΜΕΡΑ Ανατολικα και αραιοκατοικημενα ΠΛΟΥΣΙΑ προαστεια!!! Σιγα να μην εχει αναγκη ο κατοικος του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ και της ΓΛΥΦΑΔΑΣ απο τετοια εκταση , μην παει και δεν εχει να βγαζει τα σκυλια του βολτα!Εδω εχουμε 3 εκατομμυρια κοσμο στριμωγμενο στη Δυτικη Αθηνα,εγκλωβισμενο σε τσιμεντενια κουτια και αυτοι ονειρευονται ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΠΑΡΚΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ!!!ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΧΟΝΤΕΣ!!!Η στραβος ειναι ο γυαλος...η στραβα αρμενιζουμε!!Κι αν γινονται και τα δυο μαζι???Αντι να στρωσουν τον κωλο τους κατω και να μετασκευασουν κανα 2,000 στρεμματα τριγυρω απο τον παλιο αεροδιαδρομο του Ελληνικου σε ΠΡΟΤΥΠΟΠ ΠΑΡΚΟ ΜΕ εκγαταστασεις Φορμουλα-1 και τις ηδη υπαρχουσες εκγαταστασεις,αθλοπαιδιων και κανω-καγιακ , μπας και εγκλωβισουν επιτελους μεσα ολους εκεινους τους τρελους του λεκανοπαιδιου που την εχουν δει...ΣΟΥΜΑΧΕΡ μεστα παλιοστενα της Αθηνας,ετσι ωστε να βγει και κανα φραγκο απο την ολη αρρωστια που τους δερνει,πανε και σχεδιαζουνε να ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΟΥΝΕ ΕΜΕΝΑ που ζω Αιγαλεω και Περιστερι...Για ναχει ο λεφτας ο ΓΛΥΦΑΔΙΩΤΗΣ ΠΑΡΚΟ ΑΝΑΨΥΧΗΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ - ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!!!Αντι να κανουν μια ανακατανομη μεσα στα 6-7000 στρεματα του Ελληνικου κια να ΑΝΑΔΙΑΝΕΙΜΟΥΝ την γη ωστε να ΑΔΕΙΑΣΟΥΝ ΟΛΑΚΕΡΑ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ στο κεντρο και τα δυτικα προαστεια,προκειμενου να ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ αρκετη εκταση ΔΙΑΣΠΑΡΤΗΣ υποβαθμισμενης αξιας ΓΗ Δυτικων συνοικιων, και να γινουν ΔΕΚΑΔΕΣ ΠΑΡΚΑ 100 & 200 στρεμματων εκαστο,συνδεδεμενα αναμεταξυ των,με Δημοσιους χωρους υπογειας σταθμευσης αντι μηδαμινου αντιτιμου για τους περιοικους,αντι να γινουν τετοιοι χωροι, που να εξυπηρετησουν τους ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ της δυτικης Αθηνας και του κεντρου της...ΣΧΕΔΙΑΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΠΑΡΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΟΥΤΟΚΡΑΤΙΑ!!!! Ελλαδα: Χωρα που γεννησε τη φιλοσοφια και τη Λογικη. Και που μετα , Χ(Ψ)ωρα που , Φιλοσοφησε και την Σκοτωσε οπως τη ..Γεννησε!!!
thalassodarmenaypsi
15/06/2010 14:46
Εδώ κολλά αυτό που λέει ο πάνσοφος αλλά βλαξ Λαός...."ΕΔΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ Μ....... ΚΤΕΝΙΖΕΤΑΙ" . Τι άλλο μπορείς να πεις όταν ακούς αυτές τις σαχλαμάρες; Εδώ δεν έχουμε φαί να φάμε και ψαχνουμε για χρυσές μασέλες... Κρίμα γι'' αυτό το κορίτσι, νόμιζα ό,τι το πλέον σοβαρό άτομο σ '' αυτήν την κυβέρνηση. Άντε και συ κοπέλα μου στο χρονοντούλαπο της ιστορίς μαζί με την άλλη χλέπα....κρίμα