Τουρκική πρόκληση με δημοσιογράφους στη Ρω

Επιχείρησαν... έφοδο στις ακτές της νησίδας όπως στα Ίμια

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Λουκάς Δημάκας, Γιώργος Ζαχαριάδης   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 05/08/2009 07:00 |
 Τουρκική πρόκληση με  δημοσιογράφους στη Ρω
Προβοκάτσια α λα Ίμια επιχείρησαν να δημιουργήσουν χθες Τούρκοι δημοσιογράφοι στη νησίδα Ρω, συνεχίζοντας τις προκλήσεις των τελευταίων ημερών...
Γίνετε Συνδρομητής
Aduan
07/08/2009 12:48
@ ALFA

Ρε παληκαρι, γνωριζεις τι γραφεις ή απλα το κανεις για να πεις κατι....???? Διαβασε εσυ καλυτερα Ιστορια γιατι εχεις τεραστια κενα.
Το 40, οι Αγγλοι διεθεσαν ελαχιστα μεσα προς υποστηριξη των Ελληνων, απο αυτα που ειχε αρχικα υποσχεθει ο Τσωρτσιλ και η εξηγηση ειναι απλη.
1) Η αρχικη προταση του Τσωρτσιλ ηταν η αποστολη μιας βρετανικης δυναμης μεγεθους μικροτερου μεραρχιας οταν η αντιστοιχη Ελληνικη προταση και εκτιμηση εκανε λογο για την αναγκαιοτητα αποστολης 9 μεραρχιων, αριθμου που οι Αγγλοι δεν ηταν σε θεση να διαθεσουν. Η προταση του Τσωρτσιλ συνεπως δεν εγινε αποδεκτη προκειμενου να μην προκαλεσουν την παρεμβαση των Γερμανων.
2) Το 1940 αγαπητε, οι Αγγλοι μολις ειχαν διασωσει το εκστρατευτικο τους σωμα απο τη Δουνκερκη, χωρις ομως τον εξοπλισμο του ο οποιος εμεινε για παντα στην Γαλλικη ακτη.
Δεν ηταν δυνατον λοιπον να διεθεσουν τοσο στρατο ωστε να εγγυηθουν την ασφαλεια της Ελλαδος οταν η μοναδικη αποστολη ενισχυσεων μπορουσε να γινει απο τα ηδη υπαρχοντα στρατευματα της Αφρικης τα οποια ειχαν ν'' αντιμετωπισουν τριπλασιες Ιταλικες δυναμεις που προελαυναν προς την Αιγυπτο και να διαφυλαξουν τις κτησεις της Αιγυπτου και τη διωρυγα του Σουεζ.
Επισης, το 1940 και μετα την πτωση της Γαλλιας, ξεκινησε η μαχη της Αγγλιας. Για ποια ΡΑΦ μας μιλας...? Το μεγαλυτερο μερος της ΡΑΦ εδινε μαχες στον ουρανο της Αγγλιας και το υπολοιπο βρισκοταν στις κυριοτερες απο τις - ανα τον κοσμο - αποικιες της - κυριως στην Αφρικη, στην Ινδια και στην Απω Ανατολη οπου κινδυνευαν οι κτησεις τους και τα συμφεροντα τους τοσο απο την προελαση των Ιταλων στην Αφρικη ( Την περιοδο που εμεις πολεμουσαμε τους Αλβανους στην Αλβανια οι Αγγλοι εκδηλωναν αντεπιθεση στην Αφρικη κατα των Ιταλων, τους οποιους και κατατροπωσαν, σταματωντας την προελαση τους προς την Αιγυπτο ) - οσο και απο την προελαση των Ιαπωνων στην Απω ανατολη.
Συνεπως για ποιες συμμαχικες δυναμεις μας μιλας κατα τη διαρκεια του Ελληνο - Ιταλικου πολεμου...???????
Η δυναμη της ΡΑΦ που εσταλει στην Ελλαδα το Νοεμβριο του 40 ηταν ενας μικρος αριθμος - στην πλειοψηφια του - ξεπερασμενων τυπων αεροσκαφων.
Το 40 η νικη κατα των Ιταλων ανοικει εξ'' ολοκληρου στον Ελληνικο στρατο γι'' αυτο και ονομαστηκε ΕΠΟΣ !
Η αποφαση για αποστολη συμμαχικων στρατευματων στην Ελλαδα επαρθει τον Ιανουαριο του 41 - μολις 2,5 μηνες μετα την εισβολη των Ιταλων στην Ελλαδα - αγαπητε. Η πρωτη αποστολη Βρετανικων δυναμεων εγινε τελη Οκτωβριου, και αυτα εσταλησαν στην Κρητη για της διαφυλαξη του λιμενα της Σουδας.Τα πρωτα συμμαχικα τμηματα κατευθασαν στον Ελλαδικο χωρο απο την Αφρικη στις αρχες Μαρτιου του 41 ενω το συνολο τους εφτασε στην Ελλαδα στις 2 Απριλιου, 4 μερες δηλαδη πριν τη Γερμανικη εισβολη. Μεχρι τον Μαρτιο του 41 οι Ιταλοι ειχαν -οχι μονο - απωθηθει απο την Ελληνικη μεθοριο αλλα οι Ελληνες ειχαν ηδη καταλαβει τη μιση Νοτια Αλβανια. Οταν λοιπον οι Συμμαχοι αποβιβαστηκαν στην Ελλαδα οι Ιταλοι ηδη ειχαν χασει τη μιση Νοτια Αλβανια, απο τον Ελληνικο στρατο. Συνεπως αυτα που ισχυριζεσαι ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΥΝ !!!!!!!!
Αδυνατοντας οι συμμαχοι να ανακοψουν τη Γερμανικη προελαση στον Ελλαδικο χωρο δωσανε κυριως μαχες οπισθοφυλακων απο την γραμμη του Αλιακμονα και κατω για να προλαβουν τα δικα τους τμηματα να εκκενωσουν την Ελλαδα και καποια απο αυτα να κατευθυνθουν στην Κρητη - Αυστραλοι και Νεο Ζηλανδοι στην πλειοψηφια τους - γιατι τα υπολοιπα επεστρεψαν στην Αφρικη για να ενισχυσουν τις - ηδη εξασθενημενες δυναμεις τους - προκειμενου να αντιμετωπισουν το Africa Corp το οποιο ειχε αρχισει να καταφθανει στη Λιβυη ηδη απο το Φεβρουαριο.
Διαβασε λιγακι ιστορια και μετα μιλα μας......γιατι δεν ξερεις τι σου γινεται !!!!!!!!!!!

Aduan
07/08/2009 10:50
@ ALFA

Την περιοδο που εγινε η εκστρατεια στον Σαγγαριο οι "συμμαχοι" μας ειχαν ηδη αποστασιοποιηθει απο τις περαιτερω ενεργειες του Ελληνικου εκστρατευτικου σωματος.
Για την ακριβεια οι Γαλλοι και οι Ιταλοι ηδη απο το 1919 δεν εβλεπαν με καλο ματι την προελαση των Ελληνων στην Μικρα Ασια γιατι οι διεκδικησεις των τελευταιων ερχοντουσαν σε συγκρουση με τις διεκδικησεις των πρωτων.
Μαλιστα δεν ελειψαν τοπικες αψιμαχιες κυριως με τους Ιταλους που θεωρητικα ηταν "συμμαχοι" μας.
Ενδεικτικα αναφερω οτι μετα την κατστροφη του Αιδινιου απο τους Τουρκους και τη σφαγη των Ελληνων προσκοπων, τους οποιους οι Τουρκοι βασανισαν και εσφαξαν μεχρι ενος (Αληθεια, αυτα τα γραφουν οι ξενοι - "συμμαχοι" συγγραφεις που διαβαζεις ? ), κατεφυγαν στην Ιταλικη ζωνη επιρροης για να γλιτωσουν απο τους προελαυνοντες Ελληνες. Το πρωτο Ελληνικο σωμα που εισηλθε στο Αιδινι ηταν του Κονδυλη. Στο θεαμα των νεκρων παιδιων ο Κονδυλης κινηθηκε προς την Ιταλικη ζωνη επιρροης στην οποιαν ειχαν καταφυγει οι Τουρκοι. Οι "συμμαχοι" μας αρνηθηκαν !!!!! να επιτρεψουν την εισοδο των Ελληνων συμμαχων τους στη δικη τους ζωνη, αλλα ο Κονδυλης οχι μονο δεν τους ακουσε αλλα τους απειλησε οτι σε περιπτωση που ενεργησουν κατα των Ελληνων δε θα διστασει να ανοιξει πυρ εναντιον τους. Κατοπιν τουτου, οι Ελληνες εισηλθαν στην Ιταλικη ζωνη καταδιωξαν τους Τουρκους καταστρεφοντας οτιδηποτε τουρκικο βρεθηκε στο περασμα τους. Αυτα απο τους Ιταλους "συμμαχους" μας.
Οσον αφορα τους Γαλλους δεν σταματησαν να προμηθευουν με στρατιωτικο υλικο τους Τουρκους καθ'' ολη την διαρκεια της Μικρασιατικης εκστρατειας καθως και να τους εκπαιδευουν, οπως παρομοια επραξαν και οι Ιταλοι. Οι δε Αγγλοι, αν και δεν προεβησαν σε παρομοιες ενεργειες, αρκεστηκαν απλα σε λογια και υποσχεσεις προς τους Ελληνες συμμαχους τους χωρις να πραξουν τιποτα απ'' οσα ταξανε. ( Σε ολα αυτα σημαντικο ρολο επαιξε και η αλλαγη του πολιτικου σκηνικου στην Ελλαδα)
Κατα τη διαρκεια της μικρασιατικης εκστρατειας ,σε ολες τις αναμετρησεις του με τους Τουρκους ο Ελληνικος στρατος ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ απο τους "συμμαχους" του βγηκε νικητης. Ειδικα στο διαστημα 1919 - 1920 η προελαση των Ελληνων ηταν σαρωτικη και οι νικες διαδεχοντουσαν η μια την αλλη - πραγμα που θορυβησε τους "συμμαχους" τους, με αποτελεσμα οι τελευταιοι ν'' αρχισουν να βοηθουν ανοιχτα πλεον τους Τουρκους του Κεμαλ. Ακομα και μετα την εκλογικη ηττα του Βενιζελου, και παρ''ολες τις αλλαγες τοσο στην ηγεσια οσο και στις μοναδες του στρατευματος οι Ελληνες συνεχισαν να μετρουν νικες, με τελευταια αυτην της εκστρατειας του Σαγγαριου.
Οι πολιτικες εξελιξεις και η πολιτικη αντιπαλοτητα που επι χρονια μαστιζε την Ελλαδα ηταν το κυριο αιτιο για την καταληξη της Μικρασιατικης εκστρατειας και της καταστροφης που ακολουθησε. Η εκστρατεια του Σαγγαριου ειχε σαν στοχο την καταληψη της Αγκυρας η οποια ηταν ο τελευταιος προμαχωνας των Κεμαλικων, και με αυτο το σκεπτικο εκτελεστηκε. Αυτα που μας γραφεις οτι και καλα οι Ελληνες δεν ενημερωσαν τους συμμαχους τους και εκαναν του κεφαλιου τους ειναι ανυποστατα, απο τη στιγμη μαλιστα που οι συμμαχοι οχι μονο δεν ηταν διατεθιμενοι να συνδραμουν το Ελληνικο εκστρατευτικο σωμα, αλλα ενισχυαν συνεχως τον Κεμαλικο στρατο με οπλα και πυρομαχικα, προκειμενου να σταματησουν την ξεφρενη προελαση των Ελληνων.
Σε καμια μαχη της Μικρασιατικης εκστρατειας δεν πολεμησαν Ελληνες και " συμμαχοι" μαζι, εναντιον των Τουρκων. Οι "συμμαχοι" μας κατα την Μικρασιατικη εκστρατεια παρεμειναν στις ζωνες επιρροης τους και ουδεποτε συγκρουστηκαν με τουρκικα στρατευματα. Μονο ο Ελληνικος στρατος βρισκοταν στο πεδιο της μαχης και ηταν ΜΟΝΟΣ του.
Δεν ξερω τι εχεις διαβασει, και που τα στηριζεις αυτα που γραφεις, αλλα εγω τα ξερω οχι μονο απ'' τα βιβλια, αλλα απο τον παππου μου και τους επιζησαντες φιλους του, που πολεμησαν σε ολες τις μαχες της Μικρας Ασιας και ειναι βιωματα τους.....ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΞΕΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ !!!!!!!!!!!!!!
Αμα εσυ θες να διαβαζεις αυτα που εγραψαν οι " συμμαχοι " μας, που μονο " συμμαχοι " ΔΕΝ ηταν, μπορεις να το κανεις, αλλα απεχεις πολυ σε γνωση απο την ιστορικη αληθεια και απο την πραγματικοτητα. Παρε γι'' αρχη να διαβασεις τα ρεπορταζ και τις αναλυσεις του Χεμινγουει για τη Μικρασιατικη εκστρατεια να δεις τι λεει και μετα το συζηταμε ξανα.
Αναφερεται και στη σταση των ξενων "συμμαχων" μας.....
Αυτα !
ένας αναγνώστης
07/08/2009 08:19
Σε θέματα εξωτερικής πολιτικής και εθνικής ασφάλειας δεν παίζεις το υπάκουο καλό παιδί.Αυτό άς το καταλάβει επιτέλους ο <υπερήφανος μακεδόνας> και η μαντάμ -αναντάμ παπαντάμ -μητσοτάκαινα.Αν θέλουν να μην ντρέπονται μετανιωμένοι για την ενδοτικότητά τους μέχρι τα γεραματά τους και να ντροπιάσουν ακόμα περισσότερο το όνομά τους άς κοιτάξουν τα συμφέροντα της χώρας αποκλειστικά και άς δυσαρεστήσουν αυτούς που μας πουλάνε δισ.δολλάρια αμυντικό εξοπλισμό ξεπερασμένης τεχνολογίας και που σε μια δύσκολη στιγμή θα υποστηρίξουν την τουρκία όπως έκαναν στο παρελθόν (επειδή μας έχουν σίγουρους καρπαζοεισπράκτορες) Και δεν είναι μόνο η τουρκία.Πού ακούστηκε μωρέ ένα κρατίδιο που προέκυψε από διάλυση να γονατίζει με τον τσαμπουκά του ολόκληρη ελλάδα;ΓΙΑ ΤΌΛΜΑ ΥΠΕΡΉΦΑΝΕ ΝΑ ΚΆΝΕΙς ΔΗΜΟΨΉΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΡΙΨΤΟ ΣΤΗΝ ΜΟΥΡΗ ΤΟΥ ΝΙΜΙΤΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕ ΣΦΑΓΕΑ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΚΑΙ ΕΣΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ ΣΑΝ ΜΕΣΟΛΑΒΗΤΗ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.Και κάτι άλλο.Αλλο οι ενδοτικές και κατευθυνομενες ηγεσίες των κομμάτων καί άλλο η βούληση του μεγάλου ποσοστού του λαού.Εγώ δεν τους αναγνωρίζω δικαίωμα να διαπραγματεύνται εδάφη της ελληνικής επικράτειας ούτε να πουλούν ελληνικά ονόματα σε σλάβους οι μειοδότες και άν νομίζουν ότι δεν είναι ΑΣ ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ.....
ALFA
07/08/2009 08:07
KE TO 40 PU ;;; NIKISAME TUS ITALUS
IXAME TIN KALIPSH TIS RAF EFWDIASMO APO EGLEZUS..
DILADH IXAME STA8ERO SIMAXO EGIITH
PU SE PERIPTWSH PU BENAN I ITALI MESA STHN ELLADA 8A VRISKANE TUS AGLUS BROSTA TUS
SAS XANALEW DIAVASTE TIN ISTORIA.. TO OXI TO IPAME
ME TIN YPOSTIRIXH TWN EGLEZWN... DIOTI O POLEMOS
XREIAZETE PYROMAXIKA KE TETIA YLIKH KE I8IKH VOI8IA MAS PARIXAN I AGLI ARGOTERA TO 41 I GERMANI PU BIKAN I AGLI TUS ANTISTA8IKAN
KE STHN KRITH ME TIN SIMPARASTASH TU KRHTIKU LAU VEVEA OPOTE NIKITES VGENAME PANTA ME THN SINERGASIA ALLWN MONI MAS MONO KATASTROFH IXAME
OPWS STHN MELLUNA KE STHN M ASIA
dimitris korinthios
07/08/2009 00:31
THN SFAIRA TON HROON ISAAK- KAI SOLOMOY OI
TOYRKOI THN PLHROSAN 30,000 EURO
MIA ELLHNIKH SFAIRA SE DYO MEMETES ME XAMENH YPOSTASH DEN PREPEI NA EINAI FTHINOTERH,
OI ETHNOFYLAKES MAS TI KANOYN?? TI PERIMENOYN?
OXI APLOS ROTO APO PERIERGEIA.
DIMITRIS ACHTER HOEKER
07/08/2009 00:17
AGAPHTE F.PA H OLLANDIA EXEI KATHAROAIMOYS
ELLHNES , AYTOS O AKIS POY KSEFYTROSE, KAI PARAFONIA EINAI KAI PNEYMA POYLAEI EGO NOMIZO THELEI DIABASMA
AKI PERNA APO TO DOETINCHEM GIA KAFE.

y/g EAN MENEIS UTRECHT PREPEI NA EISAI APO THRAKI ,DYSKOLOS GIA SYZHTHSH, KAI EAN EILTHES APO BELGIO XEIROTERA, EISAI PARAFONIA KAI STHN OLLANDIA. EM DEN TROGESAI
ALFA
06/08/2009 19:37
POTE I ELLAS DEN NIKHSE MONH TIS TIN TURKIA
KE STHN AFTH MAXH PU ANAFERIS
I YPOXWRISIS EGINE DIOTI KANAME EPI8ESH DIXWS NA ENHMERWSUME TUS SIMAXUS MAS
STHN M ASIA KANAME SINI8WS TU KEFALIU MAS..
EKINOS O POLEMOS ITAN POLEMOS ALLWN APLWS MONO I ELLAS VGIKE 8YMA KE XAMENH
OLI I ALLI ITAN I KERDISMENI I GALIA PIRE SYRIA LIVANO KLP
I AGLIA IRAQ PALESTINH KLP
ENW EMEIS XASAME TIS ESTIES MAS
MONO STON VALKANIKO POLEMO ME THN SINERGASIA OLWN TON ALLWN XPHSTIANIKWN LAWN KERDISAME TIN TURKIA
AFTO INE FACTO
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
06/08/2009 19:19
Η ντροπή της δημοσιογραφίας! Οι δημοσιογράφοι προπομποί μιας φασιστικής πολεμικής μηχανής! Οπως και στα Ίμια! Τι κάνουν οι διεθνείς ενώσεις δημοσιογράφων;;;
Γιάννης
06/08/2009 17:28
US POLICY IN THE EASTERN MEDITERRANEAN: MANAGING THE GREECE TURKEY CYPRUS TRIANGLE
http://www.foreignaffairs.house.gov/archives/107/73068.pdf

Διαβάστε το με προσοχή. Υπάρχουν σημεία που πρέπει να τα διαβάζει και να τα σκέφτεται ο μέσος πολίτης.
Μερικά που ξεχωρίζουν.
σελ 11
U.S. NATIONAL SECURITY INTERESTS IN THE REGION
A key U.S. national security interest in the region is the security of and access
to the Persian Gulf oil resources for which we fought a war under UN auspices in
1990–1991 (Desert Shield, Desert Storm). In contrast, access to Caspian Sea oil and
gas resources is not an issue. The issues involved are primarily transportation pipelines
and fairness in the process for American oil companies.

HOW DOES THE U.S. ACHIEVE ITS OBJECTIVES IN THE REGION
How does the U.S. protect its national security interests and achieve its political
objectives in the area?
Regarding our national security interests, following the Persian Gulf War we have
(1) maintained a military presence in the Persian Gulf area; (2) we have the use
of the Souda Bay, Crete naval base for the U.S. Sixth Fleet; and (3) the British have
an airbase in Cyprus. There is no present risk to the world’s access to Persian Gulf
oil.
Regarding our political interests in the Cyprus and Aegean issues and Greek-
Turkish rapprochement, some have suggested that the main effort to achieve
progress and success is for the U.S. to encourage dialogue and communication between
Greece and Turkey at all levels, political, military, business, cultural, etc.,
and confidence building measures (CBM), and for the U.S. to continue its dialogue
and communication with the Turkish political and military leaders.
This procedure has not worked during the past decades and I do not believe it
can or will work today because of the realities of the situation, although dialogue
and communication should continue. By realities I do not mean the history of the
last 500 years. The realities I speak of are this century’s realities, particularly the
current realities. Unless the U.S. faces these realities head-on, and is willing to
exert diplomatic, economic and political pressure on Turkey, Greek-Turkish rapprochement
will not develop as we wish it to, nor will there be any significant
progress on Cyprus or the Aegean at this time.

θυμηθείτε τα βιβλία ιστορίας της ανταλλαγες επισκέψεων μέχρι και χαρλεάδων κλπ....αλλάξαμε και πολιτική όπως έλεγε η ρητορεία των αμερικανικών συμφερόντων για να έλθει η Τουρκία πιο κοντά προς την Ε.Ε

σελ. 26
Thanks to a thaw in bileteral relations Greece had finally lifted its veto.
Το παραπάνω έλαβε χώρα το 1999 το Δεκέμβρη. Τον Άυγουστο είχαν προηγηθεί οι περίφημοι σεισμοί σε Αθήνα και στη θάλασσα του Μαρμαρά στην Τουρκία. Η αφορμή για να γίνει η άρση του ΒΕΤΟ χωρίς αντιδράσεις είχε προλειανθεί με ζειμπέκικα κλπ και παπαρολογίες περί ελληνοτουρκικής φιλίας. Ο αντικειμενικός στόχος για εξυπηρέτηση των εθνικών συμφερόντων των Ηνωμενων Πολιτειών μέσω της άρσης του ΒΕΤΟ είχε βρει στη χώρα μας ευήκοα ώτα. Εμείς τι κερδίσαμε τότε;;

το παρακάτω είναι καλό!
σελ. 53
But over the past several years, there has been a significant and positive series
of changes in Greece’s calculation of its national interests. Though not yet fully appreciated
in Washington—or perhaps even in Athens—this fundamental shift in
Greece’s thinking has harmonized U.S. and Greek foreign and security policies more
than at any time in decades.

σελ. 55! μπα δεν έχουμε καταλάβει καμιά αλλαγή πολιτικής απέναντι στην Τουρκία απ το 99 και μετά....
DEVELOPMENTS IN GREEK-TURKISH RELATIONS
In recent years, Greece has transformed its foreign and security policies towards
Turkey—its ally and adversary.

σελ. 56!
The basis for Greek recalculation of foreign and security policies towards Turkey
may be twofold. Greece recognizes the futility of ‘‘zero-sum’’ strategies, especially in
an increasingly integrated region in an interdependent and globalized world. It has
also decided that a genuinely Western and European Turkey offers the best prospect
for lasting security, stability, and economic development in Greece, Cyprus, Turkey,
and the entire region. These shifts have materialized along a sustained, though occasionally
stalled, process over approximately the past half-decade
ποιός μας έπεισε άραγε για την παραπάνω στρατηγική-σκέψη;;

In effect, Greece acknowledged Turkey’s
interest in preserving international access through the Aegean, as well as the right
of navigational freedom in international airspace. Turkey acknowledged the inviolability
of Greece’s borders, and the need to refrain from the threat or use of force.
παπαριές! Εμείς υπογράψαμε τη Συμφωνία της Μαδρίτης και οι Τούρκοι ακόμα στο Σύνταγμά τους μας απειλούν με κάζους μπέλι!

σελ. 61!
Foreign Minister Papandreou admitted as much in relating the success with
which Foreign Minister Cem and he successfully defused a recent disagreement regarding
the Aegean Sea continental shelf. Their ability to communicate directly and
immediate, as counterparts, was indispensable to neutralizing an issue that, in previous
years, would have probably led to bellicose statements and heightened tensions.

U.S. POLICY RECOMMENDATIONS
Therefore, the United States can more effectively achieve its security interests in
the eastern Mediterranean, and subsequently in the surrounding region, through
the following policy recommendations:
• Actively promote better Greek-Turkish relations. There should be no ‘‘zerosum’’
thinking in this relationship. Greece needs a friendly ally and neighbor
to the east, and Turkey needs Greece to advance its European orientation.
The U.S. needs a strong, united southern region in NATO. Greek-Turkish differences
may be complicated, but they are not insurmountable.

Much has been made of the ‘‘earthquake diplomacy’’ accompanying the 1999 disasters
in both countries. These events had a significant effect on public opinion and
helped to overcome the overheated nationalism that has prevailed at times on both
sides of the Aegean. But the real significance of the earthquake diplomacy was the
scope it gave to policymakers in Athens and Ankara already committed to detente
for strategic reasons. Foreign Ministers Ismail Cem and George Papandreaou have
been instrumental in this change of course. Despite considerable support, especially
from the private sector in both countries, they are keenly aware of the need to proceed
carefully in deepening Greek-Turkish reconciliation. To date, a series of meetings,
including high-level visits, has produced nine bilateral cooperation agreements
covering peripheral but significant matters, from tourism to counter-terrorism. A
package of confidence building measures has been agreed, and is ready to be implemented
under NATO auspices. For the moment, the core issues of Cyprus and the
Aegean have been left aside, but it is now clear that these very divisive issues must
be addressed in some form if the current detente is to be consolidated and extended.

Engage Greek and Turkish leaderships toward the development of a new,
more relevant strategic agenda. For Turkey, key elements of this agenda can
include energy security, ballistic missile defense, dealing with Russia, and integrating
Turkey in Europe. Dialogue on a common strategic agenda can help
to increase the predictability of Turkish defense cooperation, including access
to Incirlik Air Base for Gulf and other contingencies. The United States
should also consider exploring with Ankara new activities of mutual interest


that could be conducted at Incirlik, looking beyond Operation Northern
Watch. With Athens, new agenda discussions can usefully focus on Balkan reconstruction,
security cooperation in the Adriatic, and possible roles for
Greece in the Middle East peace process
Ναι εκείνα τα χρόνια είχαμε τον Άλεξ Ρόντο να παίζει στη "Σερβία"

Πάντως το ότι η πολιτική των Καραμανλή και Παπανδρέου των πρεσβυτέρων απ το 99 και μετά άλλαξε από ανηψιό και υιό και ακολουθείται απαρέγκλιτα πρέπει να μας προβληματίσει

ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ
06/08/2009 15:14
ΝΑ ΤΑ ΠΕΙΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΜΑΣ ΠΟΥ
ΤΡΕΧΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΟΥΝ
ΤΙΣ ΦΘΗΝΕΣ ΑΓΟΡΕΣ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ "ΚΑΛΟΥ ΦΙΛΟΥ"....
Aduan
06/08/2009 14:46
@ Φιλιππινεζος Παρατηρητης

Αγαπητε Φ.Π προφανως ο κυριος Λαβας κανει για μονο για ποιηση.
Μιλαω για το μεγιστο σημειο προελασης του Ελληνικου στρατου κατα τη διαρκεια της Μικρασιατικης εκστρατειας. Για τη μαχη εκεινη κατα την οποιαν οι Ελληνες, κερδισαν τους Τουρκους πληρωνοντας βαρυ φορο αιματος,πριν τους διαταξουν οι διοικουντες τους να υποχωρησουν - μια αποφαση που ποτε δεν μπορεσαν να καταλαβουν οσοι Ελληνες στρατιωτες πηραν μερος σ'' εκεινη τη μαχη - με αποτελεσμα να παρουσιαστει σαν νικη των Τουρκων, ενω στην πραγματικοτητα συνεβει το αντιθετο. Ο Χεμινγουει ο οποιος ηταν παρων οντας νεαρος δημοσιογραφος το καιρο της Μικρασιατικης εκστρατειας και μετεπειτα καταστροφης περιγραφει χαρακτηριστικα τον Ελληνα στρατιωτη και αναφερει μεταξυ των αλλων " Εβλεπες τους περηφανους Ελληνες στρατιωτες, νικητες μεχρι τοτε να υποχωρουν, χωρις να εχουν ηττηθει με την απορια ζωγραφισμενη στα προσωπα τους". Μιλαω για τη μαχη του Σαγγαριου στην οποια αναφερεται το τραγουδι " Ο Μαρμαρωμενος Βασιλιας ".....εστειλα δυο πουλια στην κοκκινη μηλια, που λενε τα γραμμενα, το''να σκοτωθηκε τ'' αλλο λαβωθηκε δε γυρισε κανενα......
(Πληροφοριακα για οσους δεν γνωριζουν η κοκκινη μηλια αφορα ενα μυθικο μερος κοντα στα συνορα με την Περσια, αλλα στο συγκεκριμενο τραγουδι θελει να δηλωσει ποσο βαθεια στην Ανατολια ειχαν φτασει οι Ελληνες....μονο μερικα χιλιομετρα μακρια απο την Αγκυρα)
Και για τον καθε αρνητη και αμφισβητια, μιλαω για τη μαχη του Σαγγαριου κατα την οποια ο παππους μου εχασε το ενα του ματι και μετεπειτα και τ'' αλλο, και τον εναν απο τους 5 αδελφους του.
Δυο ακομα εχασε στους Βαλκανικους.......αν τελικα γινανε κι'' αυτοι......

Με εκτιμηση
Aduan
ALFA
06/08/2009 13:22
TO BGD SU DEN LEI TIPOTA
DIOTI AN PARAGIS 100€ KE EXEIS 1 KATIKO
OPOTE EXEIS 1 EVRW STHN TSEPH
2 KATIKUS 0.50 LEPTA
AFTO SIMVENI ME TIN SIGRISH KYPRU ELLADOS
TO TI TEHNOLOGIA EXEIS KE VIOMHXANIA
PU SE PERIPTWSH SIRAXEWS 8A SU DWSEI AFTONOMIA
DEN TA LEI I LISTA SU.. KE TI PRWTES ILES EXEIS POSO ANEXARTHTOS ISE SE MIA SIRAXI OLA AFTA PEZUN MEGALO ROLO KE EPISIS POSO PISTUS SIMAXUS EXEIS...
I ELLAS NIKISE MONO OTAN ITAN SE SINERGASIA ME ALLES XWRES VLEPE VALKANIKUS ME FILH KE PISTH SIMAXO THN
SERVIA RUMANIA KE VULGARIA DIALYSAME TON MEGALO ARWSTO 1912 VEVEA PRWTITERA YPIRXE TO TEST TU TURKOITALIKU POLEMU LIVII- DWDEKANISSOS 1911
OPOTE O VENIZELOS VOLIDOSKOPISE KE EPRAXE ANALOGOS ME THN DIAVALKANIKH SINERGASIA..
ARGOTERA KATA TWN VULGARWN OLI I VALKANII PESAN APANW TUS T SEVI PIRAN TO FYROM I RUMANI KOMATIA APO TON VORA EMEIS TIN ANAT MAKEDONIA KE ARGOTERA 1920 DYTIKH 8RAKH
I ELLAS EXASE OLUS TUS POLEMUSME THN TURKIA OTAN EMEINE MONH THS VLEPE MELLUNA KE 1922
OTAN PSIFISAN I ELLHNES KATA TIS (DHMOKRATIAS)KE THN EPISTROFH TU GERMANOFILU VASILIA
KOPHKAN AMESWS I EFODIASMOI TU STRATU
KE I SOVIETIKI IDI APO PRIN IHAN SIMFWNISEI ME TON KEMAL ARMENIA USSR AZERBAITZAN ME POLY PETRELEO SOVIETIKO KAFKASOS SOVIETIKOS KLP
KE OLI I IMPERIALISTES EXW APO THN TURKIA
STO PRWSOPO TU KEMAL I SOVIETIKI VLEPAN ENAN NEO
ARISTERISTH FILO ENW EMEIS ONOMAZWMASTAN IMPERIALISTES KE EPITE8WMENI STHN;;;;; FILIRINIKH KE
METAMORFWMENH PIA KE OXI ME O8WMANIKO ONOMA
TURKIA MA O LYKOS THN GUNA TU DEN THN ALAZEI POTE
O KEMAL TUS ALAXE ALFAVITO 1926 PARATISAN THN ARAVIKH GRAFH O KEMAL ITAN IDEALISTHS ALLA KE DIKTATORAS TYPU SADAM
TO MAFSOLEIO STHN AGYRA LEI POLLA TETIO EFTYAXAN GIA TON LENIN KEMAL STALIN MAO
AKOMA KE SIMERA I IKONA TU VRISKETE SE OLH TIN TURKIA
OPWS EKANE KE O SADAM STO IRAQ
TWRA STHN M ASIA OTAN IMASTAN ENWMENOI PANTA NIKUSAME OTAN MAS EPIASE I FAGURA KE I ANIPAKOH STA SIMFWNIMENA ME TUS SIMAXUS MAS
IHAME ITES DIAVASTE KALITERA THN ELLINIKH ISTORIA
IDIOS TA KOMATIA PU EHUN GRAFEI APO AGLUS GALUS KE ITALUS OPOTE 8A KATATOPISTITE POLI KALITERA GIA THN KATASTROFH TU 1922 KE STO DIADYHTIO YPARHUN TIS BRITTANICA POLLES GLAFIRES PERIGRAFES APO TA AGLIKA ARXEIA PU VRIKAN TIN DHMOSIOTHTA
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
06/08/2009 12:57
@ Aduan 6-8-2009/10.01 Αγαπητε Αντουαν. Για ποια μαχη στο Σαγγαριο μιλας ? Εγω εκανα το λαθος να αναφερω οτι ο πατερας μου τραυματιστηκε και κατεστη αναπηρος σ''αυτη τη μαχη και οι ιστορικοι εθνικοσοσιαλιστες φωστηρες του ΠΑΣΟΚ με εβριζαν και με αποκαλουσαν ψευτη, διοτι ουδεποτε εγινε μαχη εκει. Για του λογου το αληθες επικαλουμαι τη μαρτυρια του κ. ΛΑΒΑ οστις ηταν ο πρωτοστατης, αυτων, των υβρεων και της αρνησης αυτης της μαχης. Φιλικα Φ.Π.
Γιάννης Σαβράνης
06/08/2009 12:14
Προφανώς η Πατρίδα μας δεν είναι από τις πιο "τυχερές χώρες", που έχουν γείτονα μία χώρα σαν την Τουρκία. Μια υπερφίαλη, στρατοκρατούμενη και καθυστερημένη χώρα, η οποία αυτοπροβάλλεται δυνατή για δύο λόγους. Πρώτο για τον μεγάλο πληθυσμό της και δεύτερον για την γεωγραφική της θέση.
Αναφορικά με τον πληθυσμό της ας θυμηθούμε ότι και η Ηνωμένη Αραβική Δημοκρατία, είχε 40! φορές μεγαλύτερο πληθυσμό από το Ισραήλ, αλλά αυτό δεν βοήθησε και πολύ στον πόλεμο των 7 ημερών. Επιπλέον το Ελληνικό τόξο από Αλεξανδρούπολη μέχρι Κύπρο, είναι μια θαυμάσια γεωγραφική θέση, πού μάλλον κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει.
Άρα στην αυτοπροβολή της η Τουρκία καλά θα κάνει να βρει κανένα άλλο πραγματικά ουσιαστικό λόγο ο οποίος θα την έκανε μεγάλη και ισχυρή, που δυστυχώς για την ίδια κάθε άλλο παρά έχει.
Σε κάθε περίπτωση, δεν νομίζω ότι η υποτιθέμενη μεγάλη χώρα θα μπορούσε ποτέ να συγκριθεί με την Ιταλία του Μουσολίνι για παράδειγμα μια πολεμική μηχανή της εποχής, υποστηριζόμενη από την ιταλική βιομηχανία ... Και εκείνη υποτίμησε, την Ελλάδα, την προκάλεσε, βυθίζοντας το καμάρι μας την ΄Έλλη ανήμερα το δεκαπενταύγουστο στην Τήνο!. Όμως πήρε όπως θυμόμαστε το μάθημά της. Ας ευχηθούμε και εμείς και προπάντων οι Τούρκοι, να μην χρειαστεί κανένα μάθημα.
nefelim
06/08/2009 11:56
Κριμα η ηλιοφανεια της Ρω να πηγαίνει χαμένη!! Ο δημος Καστερόριζου δεν σκεφτεται να παρει αδεια για κανενα φωτοβολταϊκό πάρκο ? ή έστω για καταλύμματα κοινονικού τουρισμού και κανένα beach bar με επιδοτουμενα ποτά και live κουβανέζικη μπαντα? Ετσι θα βαζουν και βυσματα οι στρατιώτες για να υπγηρετήσουν εκεί!!!
john
06/08/2009 11:07
Hrthe o kairos pou oi Tourkoi aisthanonte kai einai sthn ousia isxyroteroi apo pote politika, diplwmatika kai stratiotika. Valte ligo to myalo sas na doulepsei kai tha katalavete oti den exoun tipota na xasoun se endexomenh syrraksh me thn Ellada alla mono na kerdisoun. Emeis exoume ksoflhsei edw kai kairo kai to exoun parei xampari oloi (Eyrwph, USA, Tourkia, Rwssia). To thermo epeisodio einai anapofeytko kai ayto deixnoun ola ta shmadia ksekathara. Oti kryvoume to provlhma katw apo to xali kai kanoume pws den yparxei einai oti xeirotero. Thlivomai pou to lew alla o polemos einai pio konta apo pote kai emeis kanoume proza sth Mykono. Den eimai ethnikisths, fasistas klp klp apla analyw ta gegonota vasei tou parelthontos kai tou pws exoun diamorfothei ta pragmata. Einai mprosta sas arkei na to dei kaneis!!!!!
YIANNHS-LONDON
06/08/2009 10:45
KSEXASA OTI FTIAXNOUME KAI SPIRTA
Aduan
06/08/2009 10:01
@ γιαννης

Η τουρκια δεν εχασε ΠΟΤΕ ιστορικα σε αναμετρηση με την Ελλαδα

Φιλε Γιαννη εδω κανεις λαθος.
Εχασε στους Βαλκανικους.
Εχασε σε ολες τις αναμετρησεις της με τους Ελληνες, κατα τη διαρκεια της Μικρασιατικης Εκστρατειας - ακομα και στη μαχη του Σαγγαριου, η οποια ηταν και η πιο πολυαιμακτη για το Ελληνικο εκστρατευτικο σωμα - εκτος απο την τελικη στο Εσκι Σεχηρ - Αφιον Καραχισαρ, στην οποιαν ο Ελληνικος στρατος δεν εχασε λογω της ανωτεροτητας του αντιπαλου στο πεδιο της μαχης, απλα πληρωσε το τιμημα της χρονιας πολιτικης αντιπαλοτητας που επικρατουσε στην Ελλαδα με τις αναλογες συνεπειες που ειχε αυτη στην οργανωση και το αξιομαχο του στρατευματος.
Sakis sotiropoylos
06/08/2009 09:15
Οσο θα μας κυβερνουν ατομα απο: τζακια πολιτικων που μεγαλωσαν ανδρωσαν σπουδασαν και γαλουχηθηκαν, ενδεχομένως να πηγαν και φανταροι στις ΗΠΑ. σε καμια περιπρωση δεν προκειτε να αποκτησει ταυτοτητα η Χώρα μας. και αυτο οχι γιατι δεν θελουν ουτε γιατι δεν μπορουν , αλλα γιατί ένα παιδί 18 χρονών όταν το μεγαλώνουν με το πρότυπο του αμερικάνικου ονείρου και με την δύναμή του αμ . καπιταλισμού και της ιδέας ότι ή είσαι μαζί μας ή είσαι χαμένος. Πως να δει την χώρα του ανεξάρτητη από αυτήν την δύνη. και μάλιστα όταν έχεις ένα κοινοβούλιο που πρώτο τους μέλημα είναι τα παραφούσκωμενα <<πουγκιά>> βλέπε Παυλίδη
GOLDEN BOY
06/08/2009 01:46
ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ: "ROTISE NA MATHIS YIA
THN BIOMIXANEIA THS TOURKEIAS KAI THA TO DIAPISTOSEIS MONOS SOU
isagogeas apo tourkeia"

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑ!!!

Rank country GDP - per capita (PPP) Date of Information

1 Liechtenstein $ 118,000 2007 est.

2 Qatar $ 103,500 2008 est.

3 Luxembourg $ 81,100 2008 est.

4 Bermuda $ 69,900 2004 est.

5 Kuwait $ 57,400 2008 est.

6 Jersey $ 57,000 2005 est.

7 Norway $ 55,200 2008 est.

8 Brunei $ 53,100 2008 est.

9 Singapore $ 52,000 2008 est.

10 United States $ 47,000 2008 est.

11 Ireland $ 46,200 2008 est.

12 Guernsey $ 44,600 2005

13 Cayman Islands $ 43,800 2004 est.

14 Hong Kong $ 43,800 2008 est.

15 Andorra $ 42,500 2007

16 San Marino $ 41,900 2007

17 Switzerland $ 40,900 2008 est.

18 Netherlands $ 40,300 2008 est.

19 United Arab Emirates $ 40,000 2008 est.

20 Iceland $ 39,900 2008 est.

21 Canada $ 39,300 2008 est.

22 Austria $ 39,200 2008 est.

23 Sweden $ 38,500 2008 est.

24 British Virgin Islands $ 38,500 2004 est.

25 Gibraltar $ 38,200 2005 est.

26 Australia $ 38,100 2008 est.

27 Belgium $ 37,500 2008 est.

28 Denmark $ 37,400 2008 est.

29 Bahrain $ 37,200 2008 est.

30 Finland $ 37,200 2008 est.

31 United Kingdom $ 36,600 2008 est.

32 Falkland Islands (Islas Malvinas) $ 35,400 2002 est.

33 Isle of Man $ 35,000 2005 est.

34 Germany $ 34,800 2008 est.

35 Spain $ 34,600 2008 est.

36 Japan $ 34,200 2008 est.

37 European Union $ 33,400 2008 est.

38 France $ 32,700 2008 est.

39 Greece $ 32,000 2008 est.

40 Taiwan $ 31,900 2008 est.

41 Equatorial Guinea $ 31,400 2008 est.

42 Faroe Islands $ 31,000 2001 est.

43 Italy $ 31,000 2008 est.

44 Macau $ 30,000 2007

45 Monaco $ 30,000 2006 est.

46 Slovenia $ 29,500 2008 est.

47 Bahamas, The $ 28,600 2008 est.

48 Cyprus $ 28,600 2008 est.

49 Israel $ 28,200 2008 est.

50 New Zealand $ 27,900 2008 est.

51 Czech Republic $ 26,100 2008 est.

52 Korea, South $ 26,000 2008 est.

53 Malta $ 24,200 2008 est.

54 Portugal $ 22,000 2008 est.

55 Slovakia $ 21,900 2008 est.

56 Aruba $ 21,800 2004 est.

57 Estonia $ 21,200 2008 est.

58 Saudi Arabia $ 20,700 2008 est.

59 Oman $ 20,200 2008 est.

60 Greenland $ 20,000 2001 est.

61 Hungary $ 19,800 2008 est.

62 Saint Kitts and Nevis $ 19,700 2008 est.

63 Barbados $ 19,300 2008 est.

64 Antigua and Barbuda $ 19,000 2008 est.

65 Trinidad and Tobago $ 18,600 2008 est.

66 French Polynesia $ 18,000 2004 est.

67 Latvia $ 17,800 2008 est.

68 Puerto Rico $ 17,800 2008 est.

69 Lithuania $ 17,700 2008 est.

70 Poland $ 17,300 2008 est.

71 Seychelles $ 17,000 2008 est.

72 Croatia $ 16,100 2008 est.

73 Netherlands Antilles $ 16,000 2004 est.

74 Russia $ 15,800 2008 est.

75 Malaysia $ 15,300 2008 est.

76 New Caledonia $ 15,000 2003 est.

77 Chile $ 14,900 2008 est.

78 Virgin Islands $ 14,500 2004 est.

79 Gabon $ 14,400 2008 est.

80 Libya $ 14,400 2008 est.

81 Argentina $ 14,200 2008 est.

82 Mexico $ 14,200 2008 est.

83 Venezuela $ 13,500 2008 est.

84 Grenada $ 13,400 2008 est.

85 Botswana $ 13,300 2008 est.

86 Bulgaria $ 12,900 2008 est.

87 Iran $ 12,800 2008 est.

88 Northern Mariana Islands $ 12,500 2000 est.

89 Romania $ 12,200 2008 est.

90 Uruguay $ 12,200 2008 est.

91 Mauritius $ 12,100 2008 est.

92 Turkey $ 12,000 2008 est.

93 Belarus $ 11,800 2008 est.

94 Costa Rica $ 11,600 2008 est.

95 Panama $ 11,600 2008 est.

96 Kazakhstan $ 11,500 2008 est.

97 Turks and Caicos Islands $ 11,500 2002 est.

98 Saint Lucia $ 11,300 2008 est.

99 Lebanon $ 11,100 2008 est.

100 Serbia $ 10,900 2008 est.

Ftouftouftouftou
05/08/2009 23:59
De leei na stamathsei auth h vroxh.
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
05/08/2009 23:52
@ Akis apo Ollandia 5-8-2009/15.05 Το να εισαι εθελοτυφλιτης ειναι δικαιωμα σου. Το αλλα να διαβαζεις και αλλα να δηλωνεις δεν ειναι ομως δικαιωμα σου. Οπως λοιπον εχω επανειλημενως αναφερει, ο φανατισμος ειναι αδελφος του φασισμου. Γι'' αυτο αν και οταν γινουν οι εκλογες να : "Ψηφισεις Αμερικανικα για να μιλας σε λιγο Τουρκικα !".
γιαννης
05/08/2009 17:59
Ρε πατριοτες κουλαρετε.... Μερικα απλα δεδομενα 1) Εαν η Τουρκια ετοιμαζοταν για Πολεμο οπος λενε πολλοι δεν θα εκανε ολα αυτα που κανει στο Αιγαιο.... απλα θα επιτεθοταν οπος εκανε και στην Κυπρο.... 2) Οι Τουρκοι ηταν και θα ειναι ενας λαος επιθετικος. Η πολιτικη τους τοσο στον στρατιωτικο αλλα και στο διπλοματικο τομεα ηταν ειναι και θα ειναι ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ. Εδω απειλουνε κρατοι σαν την Γερμανια, και γαλλια και θα κατσουν καλα με την Ελλαδα; Με το θεμα της γενοκτονιας των Αρμενιων καθησαν την υπερδυναμη στο 1 ποδι και θα μασησουν για την Ελλαδα; 3) Εαν ειναι να ελπιζουμε για βοηθεια απο την Ευρωπη η ελλαδα πρεπει να εμφανιστει ως αμυνομενη χωρα και οχι ως επιθετομενη. Εαν ριξουμε εστω και ενα αεροπλανο τους, εαν συλαβαμβαναμε το σκαφος θα ηταν μονο σε βαρος μας.Οι τουρκοι το ξερουν καλα αυτο και γα αυτο κανουν οτι κανουν!!! 4) Εαν ομος η Ελλαδα ειχε την απαραιτητη τεχνολογικη δυναμη για να τα βγαλει περα με την Τουρκια τα πραγματα θα ηταν αλλιως. Η τουρκια δεν εχασε ΠΟΤΕ ιστορικα σε αναμετρηση με την Ελλαδα και δεν προκειτε να χασει στο μελλον. Μονο ο θεος της τεχνολγιας θα μπορουσε να μας οδηγησει σε μια νικη με αυτους.
Totos
05/08/2009 17:47
@Μάριος
DEN HRIAZETE NA PERIMENIS TON GIORGAKI, THA KATHARISI I DOROULA....
GM AStoria
05/08/2009 16:41
Edw Balane Fylaki ton Kolokotroni!

kai meis akoma to idio Bioli me tin Ntora kia to soi tis tous aulokolakes-Brykolakes!

Oi tourkoi den pairnoun xampari apo eugeneies alla pou.. xa8ikan Blepete oi "Ellines" politikoi kai me mia tsipa Ellinikis perifanias...

san kratos Briskomaste tixaia kai auto to Blepoun ta stratiotika gerakia korakia tis Tourkias.

Giauto epelexa tin ksenitia den antexa apo mikros to "Neo Elliniko " Katestimeno.
ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΝΙΚΟΣ
05/08/2009 16:16
Λυπαμε πραγματικα και ειληκρινα για την Ελλαδα και την Δημοκρατια.. Που πεσαμε? Ποιοι μας κυβερνουν? Και ποιοι αναμενουν να κυβερνησουν?
Δημήτρης Ν.
05/08/2009 16:03
Οι Τούρκοι τώρα θυμήθηκαν την νήσο Ρω;;; Εδώ είναι παγκοσμίως γνωστή από τη Δέσποινα Αχλαδιώτη και ο τουρκικός στρατός τώρα βρήκε να την αμφισβητήσει;;;; Εντάξει έχουν καταντήσει γελίοι αλλά αν το ελληνικό υπουργείο εξωτερικών και το υπουργείο Εθνικής Αμύνης δεν αντιδράσει σωστά και επιτυχημένα θα ξαναέχουμε τα καλά των Ιμίων.
Γιάννης
05/08/2009 15:34
Όσους σας διόρισε η Ντόρα στο δημόσιο ψηφίστε την...πάντα γλύφτες και ερπετά! Οι υπόλοιποι τίμιοι Νεοδημοκράτες δείξτε της την "εκτίμησή" σας γράφοντάς την στα παλαιότερα των υποδημάτων για να μην πω τίποτε βαρύτερο

A bit of clarification Minister BakoyannisFont Size: Larger|Smaller

Monday, August 3, 2009
In diplomacy, nothing is more important than open communication. Thus, we are encouraged by the clear commitment of Greek Foreign Minister Dora Bakoyannis. Her restatement of support for Turkey’s full membership in the European Union is also heartening. And most of all, we are pleased that she chose to communicate through the Daily News, granting an interview in Athens last week to our reporter Cansu amlibel.
http://www.hurriyetdailynews.com/n.php?n=a-bit-of-clarification-minister-bakoyannis-2009-08-02

Akis apo Ollandia
05/08/2009 15:05
O grafikos Filippinezos Paratiritis erixe gia alli mia fora to farmaki tou enantia stin proigoumeni kuvernisi. Ta teleutaia 5 hronia (apo to 2004 mehri simera) den uparhoun k. "Paratiriti"; Mipos pausate na paratireite meta to 2004 kai an nai giati; An ohi, pou einai oi paratiriseis sas; Ektos vevaia an theoreite tin simerini kuvernisi avouli kai anaxia sholiou (pragma pou to apokleio afou einai ofthalmofanes oti eisaste demenos sto arma tis). I gnosti karamela "Gia ola ftaiei to PASOK".

Parepiptontos, den sumfono katholou me tous agarmpous kai epikundinous heirismous tis katastasis sta IMIA, alla den mporo na dehto ep oudeni logo oti i simerini kuvernisi ehei to apurovlito kai oti oi heirismoi tis (otan ginonte kai autoi me EPIKYNDINI kathusterisi) einai orthoi.
YIANNHS-LONDON
05/08/2009 14:56
@GOLDEN BOY 5/8

FILE MOU DEN MAS TA LES KALA TRITOKOSMIKOI EIMASTAI
EMOIS ,KAI DEN EXOIS PARA NA POTISEIS AUTOUS POU PIGENOUN SIXNA STIN TOURKEIA.
FORAME ENA ZEUGARI YIALEIA TOU YLEIOU KAI PARISTA
NOUME TON ONASH ME ADIES TSEPES.OTI APANDISEIS DOSAME YIA THN MIONOTITA STIN THRAKH AUTO THA
KANOUME KAI ME TA NHSEIA MAS.ROTISE NA MATHIS YIA
THN BIOMIXANEIA THS TOURKEIAS KAI THA TO DIAPISTOSEIS MONOS SOU
isagogeas apo tourkeia
ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ
05/08/2009 14:41
Καλα , ας αφηνουμε εμείς τα νησία μας χωρις νερο, νοσοκομεια γιατρους σχολεία συγκοινωνία , ας ξέρουμε να στελνουμε μονο φοροεισπράχτορες , και μετά θα μας φταινε οι Τουρκοι , οι Αμερικάνοι , η ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ. Φετος για παράδειγμα ποσοι απο μας έκλεισαν πακετα διακοπών για Φαρμακονήσι ή Καστελόριζο ή οποιοδήποτε άλλο παραμεθόριο νησί; Ή ποσοι απο εμάς θα θελαμε να πάμε εκεί , να μείνουμε και νά δουλέψουμε ; Καί το κράτος , αν βρεθεί κανείς και θέλει να κάνει κάτι απο τα παραπάνω τι κίνητρα του δίνει ;
Τουρκοι-Μογγολοι
05/08/2009 14:37
Με τον Τούρκο δε μπορείς να δειξεις πολιτισμό. Αμα σου ορμήξει ενα λυσσασμένο ζωο, σαν πολιτισμένος ανθρωπος δε θα σε σώσει ο πολιτισμός σου, πρέπει να αμυνθεις με τον ανάλογο τρόπο.
βασίλης
05/08/2009 14:06
Εφόσον όπως λένε κάποιοι Τούρκοι πολίτες (έτσι διάβασα), η Τουρκία πρέπει να πάρει την Μυτιλήνη που είναι δίπλα τους !!! εμείς λέμε γιατί να μην πάρουμε την Πόλη και την Σμύρνη που είναι δίπλα σε εμάς ?? Ηρεμήστε γείτονες χάνετε την ψυχραιμία σας
και η Ευρώπη δεν επιθυμεί άλογα που ασθμαίνουν λυσαλαία αλλά ήρεμους πολίτες με ειρηνικές διαθέσεις. Ηρεμήστε οι καιροί άλλαξαν ο κόσμος προχώρησε , ξεκολήστε επιτέλους !!
MP
05/08/2009 14:05
Μηπως επρεπε να τους συλλάβουν;
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
05/08/2009 13:37
Μήν ανησυχείτε, θά κάνει έκκληση η Ντόρα!
GOLDEN BOY
05/08/2009 13:35
KAPOIOS EIPE: "Η Ελλάδα είναι μια φτωχή χώρα, με πολλά προβλήματα, με λιγότερο στρατό και με μικρό πληθυσμό που συνέχεια γηράσκει."

TSEKARE POIO EINAI TO KATA KEFALHN ETHNIKO PROION THS ELLADAS KAI POIO THS TOYRKIAS PRIN ARXISEIS NA LES BLAKEIES. H TOYRKIA DEN PAYEI NA EINAI MIA TRITOKOSMIKH FTWXH XWRA. H ELLADA DEN EINAI FTWXH EKTOS KI AN EINAI FTWXH KAI H ITALIA ME THN OPOIA EXOYME TO IDIO KATA KEFALHN AEP. OYTE TO ISRAHL EINAI PLOYSIA XWRA ALLA DESTE TI KANOYN STOYS GEITONES TOYS. DE MAS LEIPOYN TA XRHMATA GIA EJOPLISMOYS. EINAI THEMA BOYLHSHS!! OI POLITIKOI SKEFONTAI: GIATI NA JODEYOYME XRHMATA GIA ENAN STRATO POY DE XRHSIMOPOIOYME; MHPWS LOIPON PREPEI NA ARXISOYME NA TON XRHSIMOPOIOYME;;
fuser
05/08/2009 13:10
O Mike εχει δικιο......ασε που ειναι και μακραν το πιο ομορφο νησι που εχουμε....(ισως επειδη δεν ειναι τουριστικο) εγω μια φορα πηγα και επαθα.
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
05/08/2009 13:09
ΝΕΟ ΚΡΟΥΣΜΑ ΤΥΠΟΥ ΙΜΙΩΝ {Δημοσιεύτηκε 8-1-2009} Σχετικώς με την επίσκεψη του ΑΓΕΘΑ κ. Δ. Γράψα η Τουρκία ανακοίνωσε τα εξής : Ελικόπτερο CH-47 που απογειώθηκε από την Κω στις 09.26 στις 31 Δεκεμβρίου 2008 παραβίασε τον τουρκικό εναέριο χώρο για ένα μίλι επί τριάντα δευτερόλεπτα , άνω της νήσου "Μπουλάματς" νοτιοδυτικώς του Αϊδινίου . Το εν λόγω ελικόπτερο κατόπιν της παραβίασης του εναερίου χώρου μας , προσγειώθηκε στη νήσο Μπουλάματς {σ.σ. Φαρμακονήσι} στις 09.27 και στις 10.40 απογειώθηκε . Υπάρχουν επίσης προφορικές παρεμβάσεις δι’ ασυρμάτου των τουρκικών αρχών, προς τα ελληνικά ελικόπτερα ότι παραβιάζουν τον τουρκικό εναέριο χώρο και ότι θα αναχαιτισθούν. Ομως ο χώρος που ισχυρίζεται η Τουρκία ότι είναι τουρκικός είναι ελληνικός . Που ποντάρει η Τουρκία διαπράττοντας παράνομες ενέργειες που τελικώς θα αποβούν σε βάρος της ; Ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας κ. Κάρολος Παπούλιας προγραμμάτισε να μεταβεί δι’ ελικοπτέρου στο Αγαθονήσι την ημέρα των Θεοφανείων {6-1-2009} για να παραστεί στον αγιασμό των υδάτων και να ενισχύσει το φρόνημα των κατοίκων του. Τελευταία στιγμή απεφασίσθη η μετάβασή του να πραγματοπιηθεί με άκατο του Λιμενικού Σώματος . Ποίος ήταν ο λόγος της αποφυγής του ελικοπτέρου ; Φοβήθηκε το ελληνικό κράτος τυχούσα αναχαίτησή του από τους Τούρκους εντός της ελληνικής επικράτειας ; Γιατί δεν πήγε με το ελικόπτερο όπως είχε προγραμματίσει συνοδευόμενο από ένα σμήνος F-16 ? Μήπως γιατί ξεπούλησαν και το Φαρμακονήσι όπως τα Ιμια ? Ως επιβεβαίωση αυτής της πραγματικότητος , μετά την αναχώρηση του κ. Προέδρου δυο τουρκικά F-16 αναχαίτησαν πάνω από το Φαρμακονήσι ελληνικό ελικόπτερο SUPER PUMA το οποίον εκτελούσε επιχείρηση S.A.R. στο Αγαθονήσι .Επίσης κατά τον ίδιο χρόνο παρενοχλήθη από τουρκική ακταιωρό και η ελληνική κανονιο-φόρος "ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ". Κατόπιν όλων αυτών συμπεριλαμβανομένων και των Ιμίων, επιβάλλεται να ενημερωθεί ο ελληνικός λαός πάραυτα τι προβλέπουν οι συμφωνίες του Νταβός μεταξύ Ανδρέα Παπανδρέου και Τουργκούτ Οζάλ , καθώς και το Μνημόνιο Καρόλου Παπούλια και Μεσούτ Γιλμάζ. Κι’ αυτό διότι οι εν λόγω γκρίζες ζώνες ανεκαλύφθησαν κατόπιν αυτών των συμφωνιών ! Αν η κυβέρνηση δεν προβεί στη σχετική ενημέρωση, θα παρακαλούσαμε την υπεύθυνη του ΠΑΣΟΚ επί των αμυντικών θεμάτων κ. Βάσω Παπανδρέου να μας ενημερώσει αυτή , διότι το θέμα αυτό είναι άκρως σοβαρό για την εδαφική ακεραιότητα της πατρίδος μας ! Επισημαίνω ότι οι δήθεν γκρίζες ζώνες υπεδείχθησαν από την Αμερική στην Τουρκία , με τον χαρακτηρισμό σε επίσημα αμερικανικά έγγραφα ως αμφισβητούμενα εδάφη, που είναι σαφώς ελληνικά , δυνάμει διεθνών συμφωνιών !... Πρέπει επίσης να καταργηθεί παραχρήμα η ισχύς των τουρκικών τίτλων ιδιοκτησίας στην Ελλάδα , η οποία το μόνο που εξυπηρετεί είναι το ότι αισθάνονται οι Ελληνες υποτελείς στην Τουρκία , και να κατακρατούν παράνομα οι απατεώνες καταπατητές καλόγεροι την περιουσία του ελληνικού κράτους Ποία είναι η ανεξαρτησία της Ελλάδος έναντι της Τουρκίας όταν για να πραγματοπιηθεί μιά αγοραπωλησία ελληνικού οικοπέδου, πρέπει να προσκομισθούν τούρκικοι τίτλοι ιδιοκτησίας ; Και τι θά πράξει το ελληνικό κράτος αν εμφανισθούν κάποιοι τρίτοι με χοτζέτια του {1885} γνήσια και όχι πλαστά σαν των καλόγερων , που απαιτούνται για τις εν λόγω αγοροπωλησίες, που θα τους εμφανίζουν σαν ιδιοκτήτες των εν λόγω νησιών ; Και πώς θα αρνηθεί όταν όλες οι ιδιοκτησίες των μοναστηριών βασίζονται σε τούρκικους τίτλους ; Αν λοιπόν ο κ. Κώστας Καραμανλής επιθυμεί να συνεχίσει την πολιτική του καριέρα , πρέπει να ξανακαταργήσει αυτούς τους τίτλους που τους επανέφεραν οι απατεώνες καλόγεροι και το Οικουμενικό Πατριαρχείο , για να εκμεταλλεύνται τους πάντες οι κίναιδοι, που έχουν κυριεύσει την Ελληνορθόδοξη Εκκλησία και που δηλώνουν Ρωμαίοι και Τούρκοι και όχι Ελληνες, για τους οποίους αισθάνονται άσβεστο μίσος !... Πρέπει επίσης να προβεί στην κρατικοποίηση των περιουσιών όλων των μοναστηριών τις οποίες κατέχουν παρανόμως με πλαστούς και άκυρους τίτλους .Να επιστραφούν επίσης τα κλοπιμαία από την επιχείρηση "Βατοπέδι" από τους καλόγερους και τα πνευματικά τέκνα τους. Και με τα χρήματα που θα αποκτηθούν να προβεί σε άμεση προμήθεια Α/Φ τελευταίας γενιάς , S 300 και 400 Α.Α. και αξιοποίηση στο έπακρο του C-4 SUSTEM . Μόνον έτσι θα σωθεί η Ελλάς απο το θανάσιμο εναγκαλισμό των γειτόνων της . {Τουρκίας , Σκοπίων , Αλβανίας} Δεν είναι τυχαίο γεγονός ότι ταυτόχρονα με την Τουρκία προκαλεί και ο γενίτσαρος {Γκρούγιας-Γκρούεφσκι}. Αύριο θα ακούσουμε και τα χαμπέρια περί Τσαμουριάς και Τσάμηδων. 8-1-2009 Φ.Π.
ένας αναγνώστης
05/08/2009 13:08
Τα δειλά ανάξια διεφθαρμένα και νοσηρά ανθρωπάκια που σιτίζονται πλουσιοπάροχα( και υπό καθεστώς φορολογικής ασυλίας ) από το υστέρημα του ελληνικού λαού τα τελευταία 30 χρόνια έχοντας μετατρέψει την ελλάδα σε ξέφραγο αμπέλι και συμπεριφερόμενοι με την νοοτροπία του ότι φάμε ότι πιούμε ότι προλάβουμε να αρπάξουμε, είναι καιρός να εισπράξουν το αντίτιμο .ΜΗΝ ΡΙΧΝΕΤΕ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΜΥΛΟ ΤΟΥ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΥ.ΠΕΡΙΦΡΟΝΗΣΤΕ ΤΟΥΣ -ΑΥΤΗ Η ΕΝΝΑΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΕ ΝΔ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΜΕΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΠΙΒΟΥΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ .Επιτέλους άς μάθουν στην πράξη ότι τα αφεντικά τους είναι ο φορολογούμενος Έλληνας πολίτης και άν θέλουν να παραμείνουν στην θέση τους να προασπίζονται τα συμφέροντά του και όχι να γελούν μέχρι τα αυτιά όταν καταδέχονται να τους συναντήσουν οι ομόλογοί τους όπως η μητσοτάκαινα που σαν κομπλεξική βλάχα βγήκε μετά την συνάντηση με την κοντολίζα και ανακοίνωσε ότι <οι σχεσεις με ηπα είναι εγκάρδιες > ή σαν το ανθρωπάριο τον <υπερήφανο μακεδόνα> που όταν ο γερμανός έλεγε τα σκόπια μακεδονία κοιτούσε το πάτωμα.Και τα 2 κόμματα εξουσίες αποτελούνται από τελειωμένους φιλοτομαριστές και μην τρέφετε αυταπάτες.
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
05/08/2009 12:42
@ ΤΙΜΟΣ ΗΛ. 5-8-2009/11.44 Πολυ ωραια τα λες φιλε αλλα παρελειψες να ειπεις την αληθεια, που ειναι γραμμενη και δημοσιευμενη. Δηλαδη ο ΥΠΕΞ του ΠΑΣΟΚ κ. Θ. Παγκαλος δηλωσεν επισημως οτι : "Δεν αξιζει κανεις να πολεμαει για ενα βραχο". Ετσι μαζι με τον τοτε πρωθυπουργο κ. Κ. Σημιτη παραχωρησαν τα ελληνικωτατα Ιμια στην Τουρκια, η οποια τα αποκαλει τωρα Kardak και διαμαρτυρεται γιατι η Ελλαδα παραβιαζει τον εναεριο και θαλασσιο χωρο των βραχονησιδων αυτων ! Κατα τα αλλα το ΠΑΣΟΚ θελει να ξανακυβερνησει, πιθανως με τον κ. Θ. Παγκαλο ΥΠΕΞ. Προταση Φ.Π. Να ενταξει και την κ. Θ. Μπακογιαννη στη δυναμη του το ΠΑΣΟΚ μιας και εχουν το ιδιο αφεντικο !... 5-8-2009 Φ.Π.
Μιχάλης Μ.
05/08/2009 12:27
Δεν μπορώ να καταλάβω.
Δεν υπάρχει τρόπος να αντιμετωπιστεί αυτή η κουτοπόνηρη βλαχιά των Τούρκων δηλαδή; Αυτή η συμπεριφορά, που είναι δείγμα απέραντης βλακείας και τίποτε άλλο (κανένας νοήμων άνθρωπος δεν πουλάει τσαμπουκά ανεμίζοντας ένα κόκκινο πανί μπροστά από ένα βράχο στη μέση του πελάγους) κάπως ελέγχεται, τι στην ευχή. Δεν έχει κανείς την ψευδαίσθηση ότι η πολιτική των Τούρκων θα είναι ποτέ φιλική. Αλλά τα πάντα έχουν ένα όριο.
Όσο για το Καστελόριζο, αυτό που σημειώνει ένας άλλος παρατηρητής (ότου οι ΤΟύρκοι το "προωθούν" ως τουρκικό έδαφος, ισχύει. Αν ανοίξει κανείς ξενόγλωσσους τουριστικούς οδηγούς της Τουρκίας, το Καστελόριζο πράγματι αποδίδεται ως Meis σε πολλούς από αυτούς. Για να μην ξεχνάμε την τερατώδη γκάφα (;) του περιοδικού του Lonely Planet, όπου το Καστελόριζο φιγουράριζε ως ένας από τους όμορφους τόπους της Τουρκίας, φευ! Και δεν είναι βέβαια το Καστελόριζο μόνο, είναι ο συμβολισμός όλων αυτών των πράξεων, που παγιώνει μια στρεβλή εικόνα ότι τελικά τα νησιά του Αιγαίου ίσως και να μην είναι ελληνικά και Κύριος οίδε σε ποιον ανήκουν. Τι να πω...

Παρεμπιπτόντως, αυτόν τον τεράστιο, ανακαινισμένο μιναρέ στην είσοδο του λιμανιού του Καστελόριζου, όπου εξ όσων γνωρίζω δε ζουν μουσουλμάνοι, τι τον θέλουμε;
Μάριος
05/08/2009 12:27
Μην φοβάστε... Θα έρθει σύντομα ο Γιωργάκης με τον Ρέππα και τον Παπουτσή να φάει όλους τους Τουρκαλάδες.
Απορίας Άξιον...
05/08/2009 12:26
Για όσους αναφέρθηκαν στην Ε.Ε. : η ενταξιακή της πορεία καθυστερέι γιατί Γάλλοι και Γερμανοί γνωρίζουν ότι έχουν να κάνουν με ένα απολίτιστο κράτος που καταπατάει την ιστορία και τα δικαιώματα των γειτόνων της. ΄Κανένας σύγχρονος πολιτικός της Ε.Ε. δεν αγνοεί την επιθετική - επεκτατική συμπεριφορά της και είναι θέμα χρόνου στον κύκλο της ιστορίας να φάει τα μούτρα της... Τον λαό της λυπάμαι μόνο...
Χ-ΜΑΧ
05/08/2009 12:23
Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΗΣ Κας ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ ΤΟ 1976 32ΜΗΝΕΣ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΗ ΣΥΖΥΓΟ !
ΤΟΤΕ ΕΙΧΑΜΕ ΙΔΑΝΙΚΑ - ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟ , ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΡΕ ΙΣΙΔΩΡΕ????
ΒΑΛΤΗΣ ΜΥΑΛΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ.
32 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ (ΘΥΜΙΣΟΥ) ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΗΜΕΡΑ Η ΚΥΡΙΑ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΟΥΤΕ ΠΑΡΑ.
ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΑ ΦΥΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΑ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ? ; !!!!
ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΣΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ;; ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΗ ή ΜΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΧΑΡΙΖΕΙ ;; ΣΤΑ ΜΕΜΕΤΙΑ . ! ;
Yiannis Karalis
05/08/2009 12:21
Symfwnw apolyta me ton Lefteri.Poioi nomizete re paidia oti eimaste?!?!?Hreiazomaste plates gia na antimetwpisoume tin Tourkiki proklitikotita.Mas aresei den mas aresei, den mporoume na rixoume tourkiko aeroplano,diplwmatika tha apomonothoume an prohwrisoume se kati tetoio kai den mas symferei.Mehri stigmis oi Tourkoi mono prokaloun, akoma kai gia ta Imia pou lene polloi, den ta ehoume hasei, kai as akougetai oti ehoun metatrapei se griza zwni. Oso mas prokaloun, tha to dehomaste kai as einai apistefta eknevristiko gia emas kai gia aftous tous anthrwpous sto Agathonisi kai tous Fournous.Afto pou prepei na kanoume einai na ksekatharisoume stous symmahous mas kai etairous mas oti opoiadipote anoihti amfisvitisi twn kyriarhikwn mas dikaiwmatwn tha antimetwpistei amesa akoma kai stratiwtika. Krisimo tha einai to diastima twn Tourkikwn Erevnwn gia petrelaio tous epomenous mines.Ekei den tha prepei na epitrapei na ginoun erevnes se elliniki yfalokripida akoma kai an hreiastei na vgei o stolos.Prepei omws na ginei mia proetoimasis kai enimerwsi twn etairwn mas wste na kseroun tis ellinikes theseis.Den prepei to thema na einai apokleistika dimeres.
bili.laz
05/08/2009 12:02
η μπακογιαννη ειναι υπαλληλος,τα πραγματικα αφεντικα ειναι στην αμερικανικη πρεσβεια,αυτους πρεπει να σαμποταρουμε ειτε μεσω blog ειτε με κινητοποιησεις εξω απ την αμερικανικη πρεσβεια,η ντορα θελει να γινει πρωθυπουργος της ελλαδας και δινει ανταλαγματα τοσο στους αμερικανους οσο και στους τουρκους αλλα ηρθε καιρος που οι τουρκοι ζητανε και κωλο απ τη μπακογιαννη,θα δωσει αραγε και κωλο η μπακογιαννη για μια καρεκλα?αυτο θα το δουμε στο κοντινο μελλον!!!!!!!!
tk
05/08/2009 11:54
Πριν από χρόνια στην πρώτη βουλή των εφήβων είχα ακούσει κάτι που είναι καιρός να ιοθετήσει η ελληνική πολιτική.Από το δε χαρίζουμε τίποτα δε διεκδικούμε τίποτα πρέπει να περάσουμε στο δε χαρίζουμε τίποτα διεκδικούμε τα πάντα.Έχουμε φτάσει στο σημείο ένα ανύπαρκτο κράτος (Σκόπια) να παραχαράτει καθημερινά την ιστορία μας και να είμαστε θεατές.Μια "φίλη" Τουρκία να παραβιάζει καθημερινά τον εναέριο και θαλάσσιο χόρο μας και να αρκούμαστε μόνο σε διαβήματα.Αλήθεια εάνΕλληνες δημοσιογράφοι κάναν απόβαση σε καμιά τουρκική βραχονισήδα τι θα γινόταν?Συμφωνώ με τον Mike και θα πάω διακοπές στο Καστελόριζο φέτος.
ΤΙΜΟΣ ΗΛ.
05/08/2009 11:44
ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΥΡΓΑΡΑ ΣΤΟ ΥΠΕΞ ΣΙΓΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΡΑΧΟΝΗΣΙΔΑ ΤΗΣ ΡΩ ΑΠΟ ΜΥΚΟΝΟ ΚΑΙ ΔΩΘΕ ....
Mike
05/08/2009 11:42
Antilambanomai tin aganakstisi ton anagnoston tou en logo arthrou s''oti afora ti symperifora tis tourkias!
Antilambanomai kai tin dysareskia tous gia tis profaneis oligories tis ellinikis politias.
Omos tha parakalousa na eimaste prosektikoteroi!
Oute ''''KOTE EIMASTE'''' oute ''''KALA MAS KANOUNE''''
Oute kamia proika plironoume...
Opos eipa kai sto proto sholio mou.
AS STIRIKSOUME TO NISI ESTO KAI ME MIA APLH EPISKEPSI.
NA GEMIZEI ESTO KAI GIA LIGOUS MHNES.
DEN EIMAI EIDIKOS SE THEMATA EKSOTERIKHS POLITIKHS OUTE STRATIOTIKHS TAKTITKHS.
APLA PROTEINO AN KAI KSERO POS EINAI DYSKOLO.
Mia entonoteri plithismiaki parousia esto kai gia ligous mines to kalokairi isos dra apotreptika se tetoiou eidous tourkikes prokliseis!
Sigoura omos i politeia prepei amesa na stiriksei to nisi kai me ton ena i ton allo tropo na vali freno se tetoiou eidous tourkikes diekdikiseis! Einai epikyndines....
Λευτέρης
05/08/2009 11:33
Ας μην κοροϊδευόμαστε... Από πλευρά δυναμικής η Τουρκία είναι κατά πολύ ισχυρότερη χώρα και πληθυσμιακά και στρατιωτικά. Λόγω του πλεονεκτήματος αυτού άλλωστε συνέχεια διεκδικούν και απειλούν. Προφανώς μια σύρραξη εμπεριέχει πάντα περισσότερο από δυο εμπλεκομένους και ίσως γι'' αυτό τα πράγματα έχουν παραμείνει στάσιμα προς το παρόν. Η Ελλάδα είναι μια φτωχή χώρα, με πολλά προβλήματα, με λιγότερο στρατό και με μικρό πληθυσμό που συνέχεια γηράσκει. Μια λύση μόνο υπάρχει. Στροφή προς την Ευρώπη και τους υπόλοιπους λαούς. Η Ελλάδα πρέπει να χτίσει σχέσεις εμπιστοσύνης και να ενημερώνει συνεχώς τις υπόλοιπες χώρες τις ΕΕ για τα τεκταινόμενα στην περιοχή. Μια κατεύθυνση προς την δημιουργία Ευρωπαϊκού στρατού θα μας έλυνε τα χέρια. Φανταστείτε αν στο Αιγαίο υπήρχαν και πολεμικά πλοία μιας ενωμένης στρατιωτικά Ευρώπης. Νομίζετε ότι οι Τούρκοι θα τολμούσαν να τα βάλουν με το σύνολο των δυνάμεων της ΕΕ ; Πρέπει η Ελλάδα να κινηθεί προς αυτήν την κατεύθυνση ΕΠΙΣΗΣ ! Με αυτόν τον τρόπο θα σταματήσουν και οι εξοπλισμοί, θα μειωθεί η στρατιωτική θητεία, θα τονωθεί ο τουρισμός και οικονομικοί πόροι θα δοθούν στην παιδεία κατ'' αρχάς, στην υγεία, στην έρευνα, στο κοινωνικό κράτος.
Γ.Λ.
05/08/2009 11:32
Όταν μετά απο τόσες εχθρικές ενέργειες και αμφισβητήσεις κυριαρχικών μας δικαιωμάτων η Ελλάδα είναι ο πιο ειλικρινής υποστηρικτής της ένταξης της Τουρκίας στην ΕΕ (δήλωση Μπακογιάννη), τι άλλο να μπορούμε να περιμένουμε απο εκθετική αποθράσυνση των Τούρκων?
LEKKER
05/08/2009 11:17
συγνωμη αλλα θα τρελαθουμε τελειως.αυτη τη σκεψη την κανω συνεχως εδω και καιρο εγω που ειμαι τελειως αδαης στα στρατιωτικα θεματα και την λεω σε φιλους που συζηταμε για το θεμα των τουρκικων παραβιασεων.γιατι τα αγορασαμε τα αντιεροπορικα συστηματα?για να τα δειχνουμε σε παρελασεις η για να κανουμε πλουσιους τους ρωσους απο οπου τα αγορασαμε?αυτο επρεπε να γινει απο την πρωτη μερα.τι θα πει ειναι εχθρικη ενεργεια ο εγκλωβισμος του αεροπλανου?οι τουρκοι δηλαδη πετανε με φιλικες διαθεσεις πανω απο τα νησια μας?εκει στο υπουργειο εθνικης αμυνας υπαρχει καποιος ελληνας η ολοι ειναι αλλοδαποι?ως ποτε θα παιζουν με την ψυχικη μας ηρεμια.ο κυριος μειμαρακης που ψηφιζω με ακουει?θα στειλει επιτελους τα αντιεροπορικα στο αιγαιο να παψει ο τσαμπουκας των τουρκων η θα γινουν καινουργια ιμια και θα ευχαριστουμε παλι τους αμερικανους οπως εκανε ο σημιτης αυτοεξευτελιζομενος.ας εισακουστει επιτελους και η φωνη μας που ειναι φωνη αγωνιας για την πατριδα και το μελλον μας.
John Tsangalakis
05/08/2009 11:17
I would advise the Turkish reporters to go and photograph the the Turkish Agean army with their landing craft and weapons which do not come under the control of NATO.
If they want demeliitarisation of the Agean what is the purpose of landing craft on their side of the Agean?
The Greek units on the Agean are a defensive units, the Turkish one is for attack and capture of Greek soil.
Why does''nt the Greek Foreign Office publicly state the facts which they have known for years?
Turkish soldiers have been landing on the Greek islands for years now for a few hours, Pentago in Greece is under orders not to report those incidents.
Κωνσταντινος Μ.
05/08/2009 11:06
Να στειλουμε την Τατιανα στην Σμυρνη να στησει μια σημαια;
Stella Petrides
05/08/2009 10:30
AAAAAAAAAAAAXAXAXA, H PROIKA THS KOUMPARIAS, EYTYXWS POU DEN EXOUME TIPOTA, OUTE STHN KYPRO ALLA OUTE KAI STHN ELLADA............................. EMEIS DEN EIMASTE BLEPEIS KSAN8OI ALLA AFRIKANOSKLABOI............
EMPA TOUS TOURKE KAI SKISE TIS YAINES, DEKARA TSAKISTH DEN DEINW, KI` APO MELI POU DEN TRWS TI SE MELEI KI` AN TO PAROUN, EEEEEEEEEEEEXEXEXE, EEEERE GLENTIA STHN ELLADA................................... ANTE NA SAS SWSEI H SKYLA KAI H TEKTONOXARHBDH
GMP
05/08/2009 09:33
RE DEN PAME KALA!!!
A''I'' SIXTIR BROMOTOYRKOI DHMOSIOGRAFOI ALHTES!!!
Mike
05/08/2009 09:27
Prin apo ligesimeres episkeftika to KASTELORIZO. Einai enas yperoxos topos. H episkepsi mou malista egine apo ta tourkika paralia kai sygekrimena apo ti poli kas.Auto pou eida ektos tis aparamilis omorfias tou nisiou pou einai dedomeni, einai oti oi anthropoi ekei xreiazontai stiriksi apo tin elliniki politeia. Ousiastiki stiriksi! Kathos milousa me kapoious apo tous katoikous akouga sxedon tin idia frasi na epanalambanete monotona. ''''Ti na kanoume edo paidaki mou den exei tipota,meta to kalokairi feugoume oloi sxedon''''. Kai i frasi auti ebgaine apo stomata neon anthropon!
Opos kai na exei auto to nisi, to pleon apomakrismeno apo tin ''''kyrios'''' Ellada thelei stiriksi ousiastiki kai amesi.
Oi tourkoi stin kyrioleksia to blepoun san DIKO tous. Malista oi touristikoi odigoi tous to parousiazoun etsi! Endiktyka sas leo pos kata ti metabasi mou apo to kas (tourkia) sto MEIS (opos to onomazoun parafrazontas to MEGISTI pou einai to megalytero nisi apo ta tria Strogyli- Megisti-Ro) o tourkos kapetanios zitontas ta diabatiria gia ton teloniako elegxo prokalese tin ekpliksi merikon europaion syntaksidioton mou. Giati? Giati eixane pistei apo tous tourkikous odigous pos to kastelorizo einai tourkiko edafos! Etsi akrivos antimetopizoun to nisi mas oi Tourkoi.
Einai loipon bebaio pos oso erimonei to nisi , to opoio sta 1910 arithmouse 15000 katoikousme eurosthi oikonomia kai aristo koinoniko isto, toso tha anoigei i oreksi ton tourkon gia tetoiou idous drastiriotites.
TO NISI MAS XREIAZETE STIRIKSI AMESI KAI OUSIASTIKI ESTO KAI ME MIA EPISKEPSI APO TOUS APLOUS ELLINES POLITES KAI ME POLLA PERISSOTERA APO TOUS KYBERNONTES.
Kali sas imera.
superman
05/08/2009 08:53
tous kaiei kai tous tsourouflizei tous k...tourkous meta apo tosa xronia pou tos g........ oti eixan kai den eixan!!!!!kai akoma prospa8oun na kanoun kati paraviazontas synexeia apo aera kai 8alassa ta synora mas!!!alla etsi einai!!kati pou kaiei kai 8a kaiei den svhnei pote!!!
EXOUME GEMISH GREKYLOUS
05/08/2009 08:29
aFOU EIMASTE KOTES KALA MAS KANOUN
ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.
05/08/2009 08:07
Συγχαρητήρια στους τουρκαλαδες για την εξωτερική τους πολιτική.!!!!
Ζήτα,Ζήτα και όλο και κάτι θα πάρεις.
Αλλά και αν δεν πάρεις θα δημιουργήσεις αμφιβολίες και σκέψεις για την επόμενη διεκδίκησή σου........

Αυτή είναι η στρατηγική των <φίλων>μας και όπως φαίνεται αποδίδει καρπούς όλα αυτά τα χρόνια.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις