Φθηνά σπίτια από πηλό

Βιοκλιματικά κτίρια με ξύλο, λάσπη και άχυρο, έτοιμα σε μία εβδομάδα!

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Γιώργος Κώνστας   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 14/05/2009 07:00 |
 Φθηνά σπίτια από πηλό
«Το σπίτι άρχισε να χτίζεται τη Δευτέρα και ελπίζουμε ότι μεθαύριο, Σάββατο, θα έχει ολοκληρωθεί: κατασκευάζεται με φυσικά υλικά: πηλό, άχυρα...
Γίνετε Συνδρομητής
ανδρεας παν
07/10/2009 15:02
οσοι ενδιαφερονται για τη δημιουργια ομαδας κατασκευης χωματινων σπιτιων και ειναι απο αθηνα ας επικοινωνησουν μαζι μου στο τηλ 6974025307.επισης μπειτε στο blog athensvoice.gr.xomatinaspitia
free man
23/09/2009 14:11
kathe ti protoporiako exi antidrasis,logiko ine... apo tin alli kalo ine na akougete mia alli apopsi gia na skeftomaste kai kati pou isos mas ksefige.ksero mia epixirisi gia paradigma pou asxolite me tin ektrofi petaloydon kai etoimazete se ligo kairo na kani kai agroktima me zontanes petaloydes.alli mia kainotomos drastiriotita pou fantazome oti kai eki tha ipirksan antidrasis
eee.bbb
19/05/2009 16:06
http://www.cob.gr/component/option,com_rsgallery2/Itemid,32/lang,el/
mborite na dhte perisotera
NFPA 704
15/05/2009 17:44
EISASTE OLOI ASXETOI,,KAI DEN KSERETE TIPOTA... TA SYGKEKRIMENA SPITIA APO "PHLO", APO PLH8RA LEW EGW,, EINAI TA PIO ANTI-SEISMIKA SPITIA POU EXOUN POTE FTIAXTEI... MILAW APOKLEISTIKA KAI MONO GIA AUTA POU FTIAXNONTAI ME XWMA K AXYRO. OXI TA PETRINA..TA PETRINA DEN PAREXOUN KAMIA ANTISEISMIKH PROSTASIA.. TA PALIA TA XRONIA, OI PAPOUDES MAS SE TETOIA SPITIA MENANE.."XWMATINA".. TWRA,,EPEIDH OI TOIXOI,,KAI GENIKA OLA TA "DESIMATA" TOU SPITIOY EINAI APO XWMA, SE PERIPTWSH SEISMOU, APOROFAEI TIS TALANTWSEIS K TO MONO POU 8A SYMVEI, 8A EINAI ISWS MERIKES RWGMES... KA8WS O SEISMOS TARAKOUNAEI TO SPITI,, OI XWMATINOI TOIXOI,POU SE ANTH8ESH ME TOUS TSIMENTENIOUS,TOIXOUS/DOKARIA,,DEN EINAI "DEMENOI" METAKSH TOUS,,EXOUN AUTHN THN IDIOTHTA,,(PALATZO) K MESW THS TRIVHS NA APOROFHSOUN TOUS KRADASMOUS TOU SEISMOU,,XWRIS NA PESEI TO SPITI... KATALAVATE TWRA*??? (*GIA TOUS ASXETOUS)
Αλέξανδρος Αθ.
15/05/2009 14:54
Ως ειδικός και εγώ, να πω πως τα κτίρια από οπλισμένο σκυρόδεμα ή με μεταλλικό σκελετό είναι πλήρως αντισεισμικά, και τα θύματα από τους σεισμούς δεν μπορούν να το αναιρέσουν αυτό. Οι καταρεύσεις που συνέβησαν στην Αθήνα με τον σεισμό των 5,9 ρίχτερ ήταν ελάχιστες, αν σκεφτεί κανείς πως η επιτάχυνση του σεισμού (που είναι το κρίσιμο μέγεθος για την αντοχή ενός κτιρίου) ήταν πολύ μεγαλύτερη από την επιτάχυνση για την οποία είχε σχεδιαστεί η πόλη, και έπεσαν μόνο κτίρια μη καλής κατασκευής. Το ίδιο συνέβει και στον σεισμό της Κοζάνης και Γρεβενών, σε μια περιοχή που στο πανεπιστήμιο διδασκόμασταν πως είναι μη σεισμική. Εκεί, σε μια απο τις φτωχότερες περιοχές της Ελλάδας, με σεισμό 6,5 ρίχτερ, τα κτίρια με σκυρόδεμα άντεξαν. Αντίθετα, χιλιάδες σπίτια χτισμένα με τον παραδοσιακό τρόπο με πέτρες και με πλίνθους από λάσπη έπεσαν.
Πρέπει να πω πως είναι καλή η επιστροφή στην παράδοση, αλλά πρέπει να έχουμε υπόψη τα εξής:
α) Εντομα και ποντίκια αποτελούν κίνδυνο για τα σπίτια από χώμα, πέτρες και ξύλα. Αν δεν εμποτιστούν σε χημικά τα ξύλα έχουν πολύ μικρή διάρκεια ζωής, και οι χωμάτινοι τοίχοι δεν προσφέρουν καμμία προστασία από έντομα και ποντίκα.
β) Η διάρκεια ζωής του σπιτιού είναι μικρότερη, και χρειάζονται συνεχείς επιδιωρθώσεις και συντήρηση.
γ) Οι τοίχοι των 20 εκατοστών που βλέπω στην φωτογραφία, με τόσο αραιό σκελέτό από καλάμια, δεν αντέχουν... Τα παραδοσιακά σπίτια στην Θεσσαλονίκη έχουν πυκνό σκελετό από καλάμια, που απέχουν μεταξύ τους 2-3 εκατοστά μόνο, οι δε εξωτερικοί τοίχοι για να αξιοποιηθούν ενεργειακά πρέπει να έχουν πάχος από 30 εκατοστά ως μισό μέτρο. Μικρός, έμενα το καλοκαίρι σε σπίτι παραδοσιακό στην Θεσσαλία, και το γνωρίζω από πρώτο χέρι... Τα σπίτια που δεν είχαν μισό μέτρο τοίχους, ήταν φούρνοι, ακόμα και με σωστό αερισμό.
δ) Βλέποντας με το μάτι (με την λεγόμενη οφθαλμοστατική :)), η στέγη που δείχνετε στην φωτογραφία προφανώς δεν μπορεί να αντέξει το βάρος του χώματος που αναφέρετε στο αρθρο πως θα φυτευθεί στο δώμα, εκτός αν είναι σχεδιασμένο όπως η βιοκλιματική στέγη του Ακρωτηρίου στην Σαντορίνη (ξέρετε, αυτή που έπεσε). Ποιός κανονισμός έχει εφαρμοσθεί για το σπίτι αυτό? Οι ευρωκώδικες όπως προβλέπεται από την νομοθεσία?
ε) Δεν βλέπω χιαστί ξύλινο οπλισμό. Ο οπλισμένος με καλάμια χωμάτινος τοίχος δεν εξασφαλίζει αντοχή σε οριζόντιες δυνάμεις. Ολα τα παραδοσιακά σπίτια στην βόρεια Ελλάδα που έχω δεί, έχουν χιαστί οπλισμό.
Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα συνδιασμό νέων και παλιών τεχνολογιών, κάτι που θα εφαρμόσω και στο εξωχικό μου (οταν περάσει η κρίση)
Z Zelpis
15/05/2009 08:05
lol !
All it is very Romantic!
Cocrete and High Technology materials work''s better and with predictable life cycle!
soros
15/05/2009 05:01
@ φ.π. εσείς καλέ μου κύριε.μεγαλώσατε σε τέτοιο σπίτι γιατί εγώ υποπτεύομαι ,απο τα γραφόμενά σας οτι μεγαλώσατε σε σπηλιά....
GEORGIOS KOGKAKIS
15/05/2009 01:17
EGW THYMAME STON KAMPO THS HLEIAS KAI STH AXAIA IDIKOS STHN PATRA TA SPITIA ME PLINTHES. TO TSIMENTO EINAI H MEGALYTERH ANAKALYPSH TOY NEOELLHNA. XAIROMAI GIA THN PROSPATHIA POY GINETAI KAI EYXOMAI KALH EPITYXIA.
1&1=2
15/05/2009 00:36
@Απορίας άξιον... 14/5/2009 21:32, ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΕ ΚΡΑΤΕΙ ΠΑΡΑ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΣΟΥ ΣΤΟΥ ΖΩΓΡΑΦΟΥ?

ΕΥΤΥΧΩΣ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΚΟΜΟΥΝΙΣΤΙΚΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙΣ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ!
ΜΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ
15/05/2009 00:19
ΠΑΤΟΥΣΑΜΕ ΤΗ ΛΑΣΠΗ ΜΕ ΤΑ ΑΧΥΡΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΟΡΘΟΓΩΝΙΑ ΤΕΜΑΧΙΑ ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΑ ΤΟΥΒΛΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΕ ΞΥΛΙΝΑ ΚΑΛΟΥΠΙΑ. ΑΦΟΥ ΤΑ ΞΕΡΕΝΑΜΕ ΑΡΧΙΖΕ ΤΟ ΧΤΙΣΙΜΟ. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΤΟ ΤΣΙΜΕΝΤΟ. ΤΩΡΑ ΔΕ ΜΕ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙΝ ΚΑΙ ΔΙΟΡΩΦΟ ΝΑ ΧΤΙΣΕΙΣ
Κωστας
14/05/2009 23:09
@Απορίας άξιον...μην ισοπεδωνουμε τα παντα ρε συ. Το 99 ειχαμε 100 νεκρους επειδη τα περισσοτερα σπιτια ειναι απο τσιμεντο...αλλιως θα θρηνουσαμε χιλιαδες.. Αυτα που επεσαν ή ειχαν μεγαλες καταστροφες ηταν παλια σπιτια χωρις μεγαλη προσοχη σε αντισεισμικα πραγματα και επισης ο κυριος αριθμος νεκρων ηταν απο καποιο εργοστασιο που εθαψε κοσμο οταν επεσε (παλιο κτιριο και αυτο)... Οι κεντροευρωπαιοι δεν εχουν το φοβο σεισμων, εμεις τον εχουμε, οποτε σωστα ρωταει ο απο κατω...ειναι το μονο που δεν ανεφεραν...ωραια η μονωση και τα φυσικα υλικα, αλλα ποιες ειναι οι αντοχες τους στους σεισμους? Μπορει να ειναι αντισεισμικοτατα, αλλα δεν θεωρεις δηλαδη οτι εχει αρκετη σημασια και σχεση με τα ελληνικα δεδομενα ωστε να πουν κατι σχετικο?
CAPTAIN G
14/05/2009 22:08
ΤΟ ΙΚΑ ΠΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ ΘΕΛΕΙ?Η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΠΟΣΑ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ? ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΥΜΦΩΝΕΙ?ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟ ΑΝΙΚΑΝΟ ΚΡΑΤΟΣ?
Απορίας άξιον...
14/05/2009 21:32
Ενώ τα σπίτια από μπετό δεν πέφτουν ποτέ... Όχι, όχι δα, η ιδέα μου είναι ότι θρηνήσαμε 115 νεκρούς το 1999 στην Αθήνα... Μάλλον λάθος θα θυμάμαι...
Προφανώς οι περισσότεροι που αντιδρούν εδώ μέσα είναι ή κατασκέυαστές, ή ασχολούνται με την οικοδομή, ή τι να πώ, είναι οπισθοδρομικοί. Προτιμώ σπίτι από πηλό, ζωή στο χωριό, φρούτα και λαχανικά με σκουληκάκι επειδή δεν ραντίστηκαν, παρά τσιμεντένιο δυαράκι στο Ζωγράφου, κίνηση και μποτιλιάρισμα στην Αμαλίας, λαμπερά λαχανικά και φρούτα με καρκινογόνα λιπάσματα και ψεκάσματα... ΄
Μακάρι να ξέραμε οι Έλληνες να κρίνουμε τα καλά και τα κακά από κάθε κίνηση... Αλλά όχι, επειδή είναι από λάσπη το σπίτι παραπέμπει στην Ουγκάντα... Άντε να μορφωθείτε ρεεεε!
Υ.Γ. ΄καλή η ερώτηση με την αδιαβροχοποίηση αλλά κανένας δεν απάντησε...
KOLOKOTRONIS
14/05/2009 20:25
ENA DEN MAS IPE O FILOS POS ANTEHUN STUS SEISMUS AFTA TA SPITIA... KE POSA HRONIA
EGIISI DINI O KATASKEVASTIS
I TIMI INE POLY SIMFERUSA ALLA
PIA INE I ANTOHI STUS SEISMUS
ΑΦΜ
14/05/2009 20:23
Να ενημερωθεί αμεσα το ΣτΕ για να κηρύξει το κτίριο κατεδαφιστέο. Είναι σε δασική έκταση γιατί είδα έναν θάμνο εκεί κοντά. Αδεια απο την πολεοδομία πήρανε; Λαδώσανε; Αν όχι τι κάνουν; Γιατί δεν τους σταματάει κανείς; Και άλλα φαιδρά...
PANTELIS
14/05/2009 17:43
Kali kinisi kai se sxetika kali timi. idaniki gia xwria
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
14/05/2009 17:13
Οχι και νεα εφευρεση, λιγο πολυ ολοι εμεις οι καποιας ηλικιας τα εχουμε γνωρισει αυτα τα σπιτια. Σχετικως με καποιους ασχετους, αναφερω τι ελεγε η λαικη σοφια για αυτα τα πλινθινα σπιτια : "Φυλαξε με απο νερο να σε φυλαξω απο σεισμο". Γι'' αυτο σε σεισμογενεις περιοχες προτιμουσαν αυτα τα σπιτια. Τους δε πλινθους η και πλιθρες τα εφταχναν οι χωρικοι μονοι με πηλο και αχυρα.
Αλλης εποχης....
14/05/2009 16:55
Ακομα θυμαμε το παλιο σπιτι της προγιαγιας μου στο χωριο. Η βαση ηταν φτιαγμενη με πετρα, υπερυψωμενο αρκετα για ενα μικρο υπογειο. Χοντρα δοκαρια και σανιδες το πατωμα, τοσο καλα αρμωσμενο ωστε να μην χρειαζεσαι καν καλτσες ακομα και το καταχειμωνο. Οι τοιχοι χοντροι, φτιαγμενοι απο ενα μειγμα απο πυλο και αχυρο, τοσο καλα δεμενο, που αντεξε στα 70 του χρονια τουλαχιστον 5-6 μεγαλους σεισμους. Η σκεπη λεπτη σανιδα και κεραμυδι. Θυμαμε ακομα οταν τελειωσε η θεια μου το "συγχρονο σπιτι της απο μπετο" διπλα στο παλιο, το καλοκαιρι μαζευομασταν ολοι στο σπιτι της προγιαγιας, γιατι το αλλο "εβραζε". Σιγουρα τα οικολογικα σπιτια ειναι πρωτοποριακα, και σιγουρα εκτος απο το μειωμενο κοστος κατασκευης προσφερουν ενα ανθρωπινο οικημα. Γιναμε τοσο ευκολοπιστοι, που στον ναο του μοντερνου θυσιασαμε την ποιοτητα ζωης μας. Και για να απαντησω σε εναν αλλο αναγνωστη..... Ανεχεια ειναι να ζεις σε ενα δυαρακι στην κυψελη που δεν βρισκεις χωρο να περπατησεις, που τα παιδια σου μεγαλωνουν με αλλεργειες και ασθενειες απο την μολυνση....οχι να χτισεις ενα οικολογικο και συναμα φτηνο σπιτι. Τι αντιδρατε και ξεσπατε ετσι? Μεινετε στα κουτακια σας, αν θελετε, τουλαχιστον θα εχετε κοντα τα νοσοκομεια που σιγουρα θα χρειαστειτε!
elena
14/05/2009 15:17
Ante Pali Antidrasi εσυ τι πρόβλημα έχεις σου απαγορεύσαμε να φτιάξεις σπίτι απο πηλό??? ελευθερία του λόγου εχουμε..
αλλα τι να πει κανείς η αμορφωσιά φαίνεται απο τον τρόπο αντίδρασης σου καυμένε μου!!!!!
wassilis
14/05/2009 14:53
plaka mas kanete. etsi itan ta spitia ton papudon mas me ta idia ilika.
Ante Pali Antidrasi
14/05/2009 14:42
AMORFOTOI!!!!!!!!!!!! STAMATISTE NA MILATE KAI NA KANETE ASTOXA SXOLIA!!!!!! DIAVASTE KAI ENIMEROTHITE!!!! SE OLI TIN YPOLOIPI EYROPI EOUN IDI ARXISI NA XTIZOUN TETOIOU EIDOUS SPITIA!!!!!!!!!! EISTE AMORFOTOI TELIKA KAI ANTIDRASTIKA GAIDOURIA ANTE NA PAEI H ELLADA MPROSTA ME ESAS!!!!!!! ZOAAAAAAAA
elena
14/05/2009 12:42
ωραίο το άρθρο.. ετσι μας δίνει και λύσεις στην ανέχεια.. να σας πω να γράψετε και ένα άρθρο για σπίτι με χαρτόκουτα και σελοφάν απο πάνω που θα είναι και πιο φθηνό..
τι μας περάσατε ?? μας δουλεύετε? το παραμύθι με τα τρία γουρουνάκια θα παίξουμε και τον κακό τον λύκο σε live εκδοση για να ικανοποιηθούν οι κλέφτες που μας διοικούν και να τους λέμε κι ευχαριστώ απο πάνω για την "ξεφτιλισμένη κουλτούρα" που μας πουλάνε???
ποσο κουτόχορτο νομίζετε ότι τρώμε???
ΚΟΤΖΑΚ
14/05/2009 12:42
Όλοι εσείς που κοροιδεύετε ξεχνάτε οτι οδηγέιτε αυτοκίνητο, μηχανάκια, πετάτε με αεροπλάνα, βάζετε τα μωρά σας στο μπροστινό κάθισμα του αυτοκινήτου, καπνίζετε σαν φουγάρα, τρώτε ότι αηδίες σας δίνουν, πίνετε ποτά κιτς και τόσα άλλα που δεν τα χωράει ένα μήνυμα και βρίκατε τώρα να κρίνετε μια κίνηση που σίγουρα την ζηλεύετε. Μιλάτε γαι ασφάλεια, ποιοί; Εσείς. Κουλτουριάρηδες του διαδυκτίου.
ΠΑΤΡΑΣ
14/05/2009 12:21
Πολύ ενδιαφέρον. Ζούσα για κάποια χρόνια στη Γερμανία και εκεί πραγματικά κτίζονται ανάλογες οικείες. Κρίμα που έχουμε εγκαταλείψει αυτήν την πανάρχαια τεχνική. Συγχαρητήρια στους οραματιστές και εκτελεστές της προσπάθειας. Το ότι είναι μια φτηνή οικονομικά λύση θα πρέπει να διαφημιστεί περισσότερο μήπως γίνουν και άλλα ανάλογα σπίτια ειδικά στην επαρχία που εξαιτίας του τουρισμού κινδυνεύει να χάσει το χρώμα της.
NATASSA
14/05/2009 11:59
Me 65.000 eyrw gia 120 tm, einai oti prepei gia ena spiti poy thelw na ftiaxw sto xwrio. Kali idea
SALONIKIOS
14/05/2009 11:52
Poly kali idea apo ta paidia bravo tous. Kai einai poly simantiko oti i kataskeyi einai prositiki kai diadesimi kai sta pio xamila valantia
GEORGE
14/05/2009 11:50
AYTH H TEXNIKH EINAI GNVSTH APO DEKAETIES, MALISTA MPOREI NA SOBATISTEI KANONIKA, ALLA XREIAZETAI E3OTERIKOYS PETRINOYS TOIXOYS
@1&1=2
14/05/2009 11:29
στον άσχετο με την κατασκευή..., απαντώ ότι σεισμός δεν πειράζει τέτοιο σπίτι, διότι δεν είναι βαρύ. Ένα σύν ένα ίσον δύο!
Δημήτρης Πήλιο
14/05/2009 11:13
Θέλω να χτίσω ένα σπιτάκι κήπου στο εξοχικό μου στο Πήλιο και νομίζω αυτή η μέθοδος θα είναι και ευχάριστη για να βοηθήσει όλη η οικογένεια. Θα ήθελα από τον συντάκτη, ή όποιον διαβάζει και γνωρίζει, είτε να μου απαντήσει με μερικά sites στο internet όπου θα μπορούσα να βρώ αναλογίες, χρόνους κ.λ.π. για τα υλικά και την τεχνική και κυρίως, εαν πρέπει να μπαίνει κάποια προσθήκη από κάποιο υλικό για να αδιαβροχοποιείται η κατασκευή. Κάποτε ο παππούς μου μου είχε αναφέρει ότι στα πλήθινα σπίτια στο Βόλο έβαζαν και αβγό για να δένει καλύτερα το υλικό. Ισχύει κάτι τέτοιο;
ΜΙΝΑΡΕΤΖΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ
14/05/2009 11:09
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΕΛΕΝΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΟΛΟ,ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ.ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΧΤΙΣΩ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΕ ΠΗΛΟ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
Stella Petrides
14/05/2009 10:16
AAAAAAAAAAANTE, EXETE POU EXETE TOUS JANJAWEED STHN ELLADA XTISTE KAI TA SPITOKALYBA A LA KART DARFOR GIA NA EL8EI O GEORGE CLOONEY KAI MIA FARROW NA SAS ELEHSOUN....................................................
MOU 8YMIZEI TO SPITOKALYBO POU EXTISAN TA TREIA GOUROUNAKIA, MHPWS 8A TO GYRISETE SE TAINEIA;;;;;;;;;;;;
EXETE KAI THN GRIPH OLA MAZEMENA KAI TO SKHNO8ETHMENO FONTO TOU GERMANOU PLHRES................
PSHLOUS EXOUN TA AXYRA;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
1&1=2
14/05/2009 09:58
ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΕΙΣΜΟ 5 (ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ) ΡΙΧΤΕΡ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ???

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΣΤΑ ΕΞ ΟΝ ΣΥΝΕΤΕΘΗ???

δημητρης παπ
14/05/2009 09:12
ειναι αναγκαιο να θυμηθουμε οσα χαρη της ταχυτητας και της ευκολιας εχουμε ξεχασει...μπραβο στουσ επιστημονες που συμμετεχουν και μακαρι να ακολουθησουν κι αλλοι και σε αλλους τομεις
BASILIOS PIGKOULAS, koureas
14/05/2009 08:47
KALH KATASKEVH GIA XORES XORIS EGLHMA KAI EMPRHSMOUS. STHN ELLADA OI LHSTES THA RIXNOUN TOUS TEIXOUS ME MBOUNIES H THA ANOIGOUN TRYPES ME MAXAIRI TOU BOUTYROU. OIKONOMIKH LYSH GIA XEIMADIA.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις