Λάπτοπ στα πρωτάκια του γυμνασίου

110.000 φορητοί υπολογιστές δωρεάν ή με πολύ μεγάλη έκπτωση από το φθινόπωρο

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Κώστας Ντελέζος   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 23/03/2009 07:00 |
 Λάπτοπ στα πρωτάκια του γυμνασίου
▅ Η απόκτηση φορητού υπολογιστή από τους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου θα γίνει σχεδόν χωρίς κόστος γι΄ αυτούς, αφού η επιδότηση μπορεί να φτάσει ή και να ξεπεράσει ακόμα και τα 500 ευρώ

Με τον δικό τους φορητό υπολογιστή, τον οποίο θα προμηθεύονται δωρεάν ή με πολύ μεγάλη έκπτωση, θα διαβαίνουν την πόρτα του γυμνασίου όλοι οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου, πιθανότατα από τη νέα σχολική χρονιά που αρχίζει το ερχόμενο φθινόπωρο.

Αυτό προβλέπει σχέδιο της Ειδικής Γραμματείας Ψηφιακού Σχεδιασμού, το οποίο έχει ήδη ολοκληρωθεί και εντός της ερχόμενης εβδομάδας πρόκειται να κατατεθεί προς έγκριση στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Σύμφωνα με το σχέδιο αυτό, ώς το φθινόπωρο πρόκειται να διατεθούν συνολικά περίπου 110.000 φορητοί υπολογιστές.

Οι διαδικασίες απόκτησης των φορητών υπολογιστών, εξηγούν οι εκπρόσωποι της Ειδικής Γραμματείας Ψηφιακού Σχεδιασμού, θα είναι εξαιρετικά απλές. Η συνολική δαπάνη έχει προϋπολογιστεί σε περίπου 80-90 εκατ. ευρώ, ποσό με το οποίο- εκτός των άλλων - θα τονωθεί η αγορά της πληροφορικής, ενώ παράλληλα θα αυξηθεί και η διείσδυση του γρήγορου Ίντερνετ. Η Ειδική Γραμματεία Ψηφιακού Σχεδιασμού εκτιμά ότι η απόκτηση του φορητού υπολογιστή από τους μαθητές της Α΄ τάξης του γυμνασίου θα γίνει πρακτικά χωρίς κόστος γι΄ αυτούς, καθώς η επιδότηση ανά υπολογιστή/μαθητή θα μπορεί να φτάσει ή και να ξεπεράσει ακόμα και τα 500 ευρώ. Ήδη, στην ελληνική αγορά διατίθενται φορητοί υπολογιστές σε τιμές αρκετά χαμηλότερες των 500 ευρώ.

Η διαδικασία για τη διανομή των υπολογιστών θα είναι παρόμοια με αυτή της δράσης «Δες την Ψηφιακά», μέσω της οποίας διατέθηκαν υπολογιστές σε περίπου 25.000 πρωτοετείς αριστούχους φοιτητές.

Η νέα πρωτοβουλία, επισημαίνει ο δρ Γιάννης Λάριος, ειδικός σύμβουλος της Ειδικής Γραμματείας Ψηφιακού Σχεδιασμού, αντιμετωπίζεται ήδη θετικά από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, ενώ η τελική έγκριση αναμένεται να δοθεί εντός του Απριλίου, μετά την υποβολή σχετικού φακέλου από τον ειδικό γραμματέα κ. Βασ. Ασημακόπουλο. Στη συνέχεια, τη σκυτάλη θα πάρει η αγορά λιανικής διάθεσης υπολογιστών, η οποία μέχρι το φθινόπωρο θα μπορέσει να φέρει εις πέρας το όλο εγχείρημα.

Πώς θα γίνει η διάθεση
Οι μαθητές που επιθυμούν να αποκτήσουν φορητό ηλεκτρονικό υπολογιστή θα κληθούν αρχικά να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους στο σχολείο που πρόκειται να φοιτήσουν. Στη συνέχεια το υπουργείο Παιδείας, που θα είναι και ο φορέας υλοποίησης του έργου, αφού συγκεντρώσει τα στοιχεία όλων των ενδιαφερόμενων μαθητών της χώρας, σε συνεργασία με την Ειδική Γραμματεία Ψηφιακού Σχεδιασμού, θα αποστείλει ταχυδρομικά στο σπίτι κάθε μαθητή ένα ειδικό εκπτωτικό κουπόνι με έναν προσωπικό κωδικό αριθμό. Κάθε δικαιούχος μαθητής, μετά την παραλαβή του κουπονιού, θα μπορεί να απευθύνεται σε όποιο κατάστημα επιθυμεί, για να αγοράσει τον φορητό υπολογιστή που θα επιλέξει. Η αξία του κουπονιού εκτιμάται ότι θα διαμορφωθεί γύρω στα 500- 550 ευρώ. Ωστόσο, το τελικό ύψος μπορεί να είναι ακόμα μεγαλύτερο, καθώς αυτό θα εξαρτηθεί από τις διαπραγματεύσεις με την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Όσον αφορά τον τύπο του ηλεκτρονικού υπολογιστή που θα προμηθευτούν οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου, αυτός θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε φορητός, να έχει εξοπλισμό ασύρματης σύνδεσης με το Διαδίκτυο (θύρα Wi-Fi) και να διαθέτει επαρκή μνήμη και αποθηκευτικό χώρο. Επίσης, θα πρέπει να είναι εφοδιασμένος με σύγχρονο λειτουργικό σύστημα, εφαρμογές αναζήτησης και πλοήγησης στο Ίντερνετ, καθώς και με βασικές εφαρμογές αυτοματισμού γραφείου.

ΚΟΥΠΟΝΙ 500 ΕΥΡΩ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ
Στους μαθητές θα δοθεί κουπόνι αξίας 500 ευρώ και θα μπορούν να απευθύνονται σε όποιο κατάστημα επιθυμούν, για να αγοράσουν τον υπολογιστή

38
rampo
26/09/2009 23:47
ego tha paro tzapa laptop apoto sxoleio o ksmos na xalasei kai as leei to ipourgeio oti thelei ego to leo kai to xana leo tha paro laptop tzapa apoto sxoleio o ksmos na xalasi
rampo
16/09/2009 22:28
ntropi gia na dosete sat protakia laptop kai na min dosete kai stis ipolipes taxis gymnasiou leikiou emeis diladi pou pou pame b,ggymnasiou i se aytous pou pane a,b,g leikiou diladi ayti pou pane likio prepei na xana pane gimnasiou kai sigkekrimena stin a gimnasiou ego den leo na min dosete laptop sta protakia na dosete alla na dose te kai stis alles taxis tou gymnsiou kai tou likiou pou brikate ta leyta na agorasete 110.000 laptop afou eimaste se periodo oikonomikis krisis ntropi se aftous pou lene xemata ston kosmo oti to kratos den exei leyta <AYTA body karamalis< kirios o leei ta den ayta alla tou leyta kosmakis zitaei min giana katsares trixes einai lefta exoun oti lene pou>
BLUE BOYS
11/09/2009 19:19
ΠΑΩ 1 ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΡΟTIEME ΑΜΑ ΘΑ ΠΑΡΟY ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑΚΙΑ LAPTOP
MITILINIOC!
31/08/2009 13:33
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Τ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ......ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ Σ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΤΩΧΕΥΣΗΣ.....ΝΤΡΟΠΗ Σ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ......ΚΑΙ ΔΕΝ Τ ΚΑΤΑΛΑΒΑ 13 ΧΡΟΝΩΝ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΥ ΠΑΝ ΤΑ 5 ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΖΑΜΠΑ????ΔΗΛΑΔΗ Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!@!!
shadow
12/05/2009 22:46
120000x150=18 εκατ. ευρώ 150-250=κόστος λογισμικού ms (η προυπόθεση "εξελληνισμένου λογισμικού γραφείου" φυσικά το "συγχρονο" λειτουργικό σύστημα δεν είναι τυχαία) Τόσα περίπου θα καταλήξουν στις τσέπες της Microsoft. Είναι μέρος της υλοποίησης της συμφωνίας ms με υπουργούς. Ας υπενθυμίσουμε οτι o υπουργός που υλοποίησε την συμφωνία είναι ύποπτος για τα παιχνίδια που έγιναν σχετικά με την αγορά της Γερμανός από την cosmote. Φυσικά η ms έχει τα καλύτερα προιόντα που κερδίζουν πάντα με το σπαθί τους το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς (ειδικά σε τριτοκοσμικές χώρες).
Amerikanos Ka0igitis
25/03/2009 02:30
Gia mena to 0ema den einai to na dwsoun computers stous ma0ites tis 1is Gumnasiou ... To 0ema einai 0ema upodomis ... Pragma pou zw ka0imerina san ka0igitis / texnologos... Xreiazetai upodomi Information Technology (IT) me toulaxisto 2 an oxi perissoterous Texnologous ana Gumnasio na "kratane sta isa" to local diktio kai se periptwsi pou uparxoun texnika problimata (apo to den uparxei connectivity mexri to den uparxei xarti ektupwseis, i "kolise" o ektupwtis klp ) na ta ftiaxnoun ... Episeis, den eimai sigouros an to laptop einai i kalliteri epilogi gia ekma0isi ... Edw xreisimopoioume desktops mesa stis ta3eis kai sta computer labs twn sxoleiwn gia tous aploustatous logous (a) oti oi suskeues menoun sto sxoleio mia kai einai idiwktisia tis topikis school district (an milame gia dimosia sxoleia alla ta idia usxioun kai sta idiwtika se autes tis ma0itikes ta3eis) i tou idiwtikou sxoleiou, kai (b) oi IT texnologoi exoun PLIRI elegxo twn leitourgikwn sustimatwn kai software pou exoun egkatasta0ei sta mixanimata. Pereterw ... ta mixanimata einai energa mono gia sugekrimenes ta3eis kata tis didaxi sugkekrimenis ulis ... Pragma pou den nomizw oti to Elliniko Ypourgeio Paideias exei akoma dimiourgisei study prospectus / uli gia to ma0ima upologistwn, alliws idi 0a to eixame akousei ... opws akousame gia ta sxetika lapotops ... Telos, den einai dunaton to sustima na prosferei ston opiodipote ma0iti deuteroba0mias ekpedeusis ena laptoop xwris sxetiko elegxo tou sustimatos kai tou logismikou ... Den milame gia foitites Tritoba0mias ekpedeusis (AEI / TEI) pou stin ousia, sta 18 tous xronia, einai energoi polites tou topou me tis opoies sunepeies tou nomou ... Milame gia ma0ites gumnasiou kai lukiou pou einai akoma, kata ton nomo, upo tin ka0odigisi kai koidemonia twn goniwn tous ... pou simenei oti den 0a eprepe na exoun ane3elenkti prosbasi sto diadiktio ... asxetws to ti pisteuei o ka0enas mas ... uparxoun oria gia olous mas ... kai idietera gia paidia tetias ilikias ... Episeis... to na agoarsei kaneis ena lap top se kapio ma0iti ... den sumainei kai aba0misi tou texnologikou know-how tou topou kai texnologiki anatasi tis oikonomias kai twn epaggelmatwn ... Auta ginonte mono diamesou tis swstis ekpedeusis tetiwn texnologiwn kai access se tetia mixanimata gia logous ekpedeusis kai empedosis tis elegxomenis ulis ... One last point: Yparxoun laptops kai laptops ... Ola ta laptops DEN sunistounte stin swsti ekpedeusi tou ma0iti kai idietera sto kondili gia tetiou idous ekpedeusi ... O ka0igitis Nicolas Negropontis (Ellinas) sto Media Lab tou MIT dimiourgise ena indepenent new laptop me open code leitourgiko (Linux) to opio kostizei mono $200 i 140 Eurw ... kai exei tin diki tou arxitektoniki kai exei idiko wifi protocol IDIETERA gia na min e3artate apo etairies san tin Microsoft, tin Intel, klp ... Tetiou idous mazikes agores tetiou ulikou prepei na pigenouon xer-xeri me swsti analysis tou sustimatos kai oxi na pame me tin mia sto opoiodipote computeradiko kai na kata0esoume ekatomuria eurw gia na poume oti kati kaname kai eimaste kai emeis mellos twn texnologikwn kratwn ... (http://en.wikipedia.org/wiki/One_Laptop_per_Child)
Laptop για όλα τα παιδιά!
25/03/2009 01:25
Ναι στις ίσες ευκαιρίες!
ΛΑΒΑΣ
24/03/2009 23:35
Τα όσα λέγονται για τον ακριβή συμβολισμός των εννέα λωρίδων της σημαίας είναι επιεικώς ανοησίες.

Διότι πρώτον η σημερινή σημαία ήταν σημαία του ναυτικού που καθιερώθηκε ως επίσιμη σημαία του κράτους από την εποχή της χούντας.
Δεύτερον, η σημαία ξηράς ήταν τετράγωνη με έναν λευκό σταυρό στη μέση από πάνω εως κάτω χωρίζοντας την σημαία σε τέσσερα μέρη με μπλέ χρώμα.
Τρίτον, ο σταυρός δεν συμβολίζει το ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ όπως επιπόλαια αναφέρεται γιατί επάνω στις σημαίες των αγωνιστών του 21 ήταν γραμμένα εκτός από το ΕΝ τουτω ΝΙΚΑ αλλά και ΙΧ ΝΙΚΑ και ελευθερία η θάνατος.

Όσο για τα χρώματα δεν είναι ξεκάθαρο τι συμβολίζουν, άλλοι λένε πως συμβολίζουν τον γαλανό ουρανό και την θάλασσα και το λευκό την αγνή ψυχή του έλληνα.

Ούτε οι εννιά λωρίδες ειναι σίγουρο ότι σημαίνουν ΕΛΕΥΘΕΡΊΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ από τις εννέα συλαβές, γιατί κάποιοι λένε και νομίζω είναι και επικρατέστερο χωρίς να το επικροτώ, ότι συμβολίζουν τις εννιά περιφέριες τις Πατρίδας μας. Κρήτη- Πελοπόνησος- Στερεά- Ιόνιοι νήσοι- Ήπειρος- Θεσσαλία- Μακεδονία- Θράκη και νησιά του Αιγαίου.

Κατωτέρω αναφέρω με επικόλληση και άλλη γνώμη

Για τη σημασία των εννέα λωρίδων, που καθιερώθηκαν στη σημαία της θάλασσας,
υπάρχουν πολλές εκδοχές, όπως είναι, ότι το γαλάζιο αντιπροσωπεύει το χρώμα του ουρανού και το άσπρο τον αφρό των κυμάτων και το χιόνι στις κορυφές των βουνών μας ή ότι το κυανό συμβολίζει τη δικαιοσύνη, την
πίστη και τη σοβαρότητα των αγωνιστών του 1821, ενώ το λευκό την αγνότητα και την
ηθική τους καθαρότητα.

Υπάρχει και άλλη εκδοχή, σύμφωνα με την οποία τα χρώματα επιλέχτηκαν από τη γαλανόλευκη που ύψωσε στην Τρίπολη ο Παπαφλέσσας, από το
γαλάζιο του εσωράσου του και τη λευκή φουστανέλα του αγωνιστή Κεφάλα.
ΛΑΒΑΣ
24/03/2009 22:34
Ας περιμένουμε πρώτα να δούμε να εφαρμόζεται το μέτρο, να υλοποιείται και ύστερα να χαρούμε.

Θα είναι η πρώτη φορά που θα μπορέσουμε να χειροκροτήσουμε ένα θετικό μέτρο αυτής της κυβέρνησης μέσα στα έξη χρόνια της απουσίας της.
manos
24/03/2009 21:35
Eivai gegovws oti stiv ellada polla eivai straba...alla to swsto va legete. Eav ta kataferouve va efodiasouve kathe pedi me eva laptopa3izi stous ypeythivous eva megalo bravo. Twra bebea ama 3erave kai 0i kathigites pws va to xrisiomopoiisouve tha itave akoma kalytera!
1 1=2
24/03/2009 20:14
@Γιάννης 24/3/2009 09:25, ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. @Φιλιππινεζος Παρατηρητης 24/3/2009 10:38, ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΤΡΕΙΣ ΛΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΟΡΕΥΟΥΝ...
Φιλιππινεζος Παρατηρητης
24/03/2009 10:38
Αγαπητοί συμπατριώτες επιτρέψτε μου αυτή την ανάπαυλα από τα πολιτικά θέματα λόγω της εθνικής εορτής. Ειδική αφιέρωση στα Ελληνόπουλα της αλλοδαπής. Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ Αγαπητοί συμπατριώτες . Επειδή έχω την εντύπωση ότι οι σημερινοί ηγέτες μας δεν γνωρίζουν τι συμβολίζει η Ελληνική Σημαία , και προς χάριν των Ελληνόπουλων που κάποιοι απάτριδες πράκτορες παρασύρουν στην καταστροφή της , θα τους εξηγήσω γιατί δεν πρέπει να παρασύρονται από τέτοιες αντεθνικές ενέργειες . Η Σημαία όπως είναι γνωστό είναι το πολυτιμότερο σύμβολο κάθε έθνους . Ούτω αν κάποιοι γραικύλοι χλευάσουν αυτή την πρωτοβουλία μου , θα τους ρωτήσω αν γνωρίζουν το τρίτο τετράστιχο του Εθνικού μας Υμνου, ή τον Θούριο του Ρήγα Βελεστινλή-Θετταλού όπως υπέγραφε και θα τους επισημάνω ότι ο φανατισμός είναι αδελφός του φασισμού . Η Ελληνική Σημαία έχει πέντε λουρίδες μπλε και τέσσερις λευκές , και στην κορυφή έχει το σταυρό. Οι μπλε αντιστοιχούν με τις συλλαβές Ε-ΛΕΥ-ΘΕ-ΡΙ-Α, και οι λευκές με το Η-ΘΑ-ΝΑ-ΤΟΣ . Ο σταυρός συμβολίζει το ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ που ανέφερεν ότι είδε στον ουρανό ο Μέγας Κωνσταντίνος . Τα χρώματα συμβολίζουν τη μπλε βράκα που φορούν οι νησιώτες μας και το λευκό των ορεινών. {Τσολιάδων}. Η επίσημη κρατική Σημαία έχει γύρω γύρω κρόσια , που συμβολίζουν τις ψυχές των πεσόντων υπέρ της πατρίδος . Εύχομαι δε να μην ξανασυμβούν κρούσματα βεβήλωσης του Εθνικού μας συμβόλου, γιατί είναι προσβολή σ’αυτούς που έδωσαν τη ζωή τους για να είμαστε εμείς σήμερα ελεύθεροι . Είναι επίση προσβολή στον ηρωικό τσολιά "Κώστα Κουκίδη", που ήταν φρουρός της στις 27 Απριλίου 1941 και που όταν οι Γερμανοί τον διέταξαν να κατεβάσει την Ελληνική Σημαία στην Ακρόπολη για να ανεβάσουν τη μισητή Σβάστικα με τον αγκυλωτό σταυρό, την κατέβασε από τον ιστό της , τυλίχτηκε με αυτήν και πήδησε από τον Ιερό Βράχο {Μνημείο της Ανθρωπότητος}, μη αντέχοντας στην ταπείνωση της παράδοσης της ένδοξης Ελληνικής Σημαίας . Το γεγονός αυτό δεν έγινε αμέσως και ευρέως γνωστό γιατί ο ελεγχόμενος από τις κατοχικές δυνάμεις τότε τύπος το απεσιώπησεν. Η επίσημη αναφορά έγινε από την αγγλική εφημερίδα "Daily Mail" στις {9 Ιουνίου 1941} από το συντάκτη της Νίκολας Χάμοντ σε ανταπόκρισή του από το Κάϊρο. Το έτος {2001} ο Δήμος Αθηναίων ανήγειρε στην Ακρόπολη μαρμάρινη στήλη "στη μνήμη του ηρωικού εύζωνος Κωνσταντίνου Κουκίδη". Εν συνεχεία δυο ηρωικά ελληνόπουλα ο Μανώλης Γλέζος και ο Απόστολος {Λάκης} Σάντας , {25 ετών τότε φοιτητές} κατέβασαν αυτή τη μισητή σημαία από την Ακρόπολη εν ίδει εκδίκησης -κατά κάποιο τρόπο- του Κ. Κουκίδη που με τον ηρωικό του θάνατο πέρασε στην αθανασία !...Τα ονόματα των ηρωικών δραστών αυτής της πράξης τα δημοσίευσεν πρώτη η εφημερίδα "Ριζοσπάστης" στις {25 Μαρτίου 1945}. Το ηρωϊκό αυτό κατόρθωμα επετεύχθη τη νύχτα του Σαββάτου της {31ης Μαϊου 1941}, και όταν το πρωϊ ξύπνησαν οι Αθηναίοι , είδαν με αγαλίαση να κυματίζει μόνη της η Γαλανόλευκη Σημαία μας στην Ακρόπολη . Ο δε κατευθυνόμενος από τους ναζί τύπος με πρωτοσέλιδα κατεφέρετο εναντίον των δραστών που υπεξήρεσαν την...τιμημένη Σημαία του Γ’ Ράϊχ ! Αναφέρω χαρακτηριστικώς δυο μικρά αποσπάσματα από την Εφημερίδα "η βραδυνή" της Δευτέρας {2- Ιουνίου 1941}: "Δεν είναι δυνατόν να ήσαν άνθρωποι με σώας τας φρένας αυτοί που υπεξήρεσαν εν ώρα νυκτός την Γερμανικήν Σημαίαν, η οποία εκυμάτιζεν επί της Ακροπόλεως , παραπλεύρως της Εθνικής μας Σημαίας . Πάντως δεν είναι δυνατόν να ήσαν Ελληνες που αγαπούν το Εθνος των...". "Το Ελληνικόν Εθνος απεδέχθη την Σημαία του Νέου Ράϊχ που εδημιούργησεν η μεγαλοφυής διάνοια του Αδόλφου Χίτλερ...". Ενα ακόμα παράδειγμα ηρωισμού και αυτοθυσίας είναι και αυτό του Κρητικού Σπύρου Καγιαλέ-Καγιαλεδάκη που στις {9 Φεβρουρίου 1897} όταν κατόπιν βομβαρδισμού των Κρητών επαναστατών στο Ακρωτήρι των Χανίων από το στόλο των Μεγάλων Δυνάμεων μια οβίδα έσπασε τον ιστό της Σημαίας μας, τη σήκωσε με τα χέρια του μεταβάλοντας το σώμα του σε ιστό. Προς τιμήν του δε ο Ιταλός ναύαρχος "Κονεβάρο", βλέποντας από τη ναυαρχίδα του την ηρωική αυτή πράξη, διέταξε την παύση του βομβαρδισμού. Αρχηγός της Επανάστασης ήταν ο Οπλαρχηγός Αντώνης Σήφακας ,και μέλη οι : Ελ. Βενιζέλος , Νίκος Πιστολάκης, Γιώργος Μυλωνάκης, Χαράλαμπος Παπαδάκης και Κώστας Φούμης. Μεγάλες τιμές δικαιούται και ο ξεχασμένος από τους ιστορικούς ο κατά την παράδοση της Ελλάδος Ελληνας Πρωθυπουργός , "Κορυζής" που αυτοκτόνησε προκειμένου να μην υπογράψει το Πρωτόκολλο παράδοσης της Ελλάδος στους Γερμανούς . Ενα ακόμα παράδειγμα ήθους και πατριωτισμόυ ήταν επίσης ο τότε Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος "Χρύσανθος" {κατά κόσμον Χαρίλαος Φιλιππίδης} που είχε ξεσηκώσει τον ελληνικό λαό τον Οκτώβριο του 1940 καλώντας τον να προτιμήσει το θάνατο από τη σκλαβιά, και το 1941 καλώντας τον σε πόλεμο υπέρ βωμών και εστιών. Ο Χρύσανθος αρνήθηκε να παραστεί στην παράδοση της Αθήνας στους κατακτητές λέγοντας ότι : "καθήκον του Αρχιεπισκόπου είναι απελευθέρωση της πόλης και όχι η παράδοσή της". Μετά από λίγες ημέρες, αρνήθηκε να ορκίσει την προδοτική κυβέρνηση των δωσιλόγων του "Τσολάκογλου", λέγοντας στον Γερμανό Φρούραρχο "φον Στούμε" ότι : "Δουλειά μου είναι να ορκίζω κυβερνήσεις που εκλέγει ο λαός και όχι ο κατακτητής !". Κατόπιν αυτών τον έπαυσαν από Αρχιεπίσκοπο και ανέλαβεν ο Αρχιεπίσκοπος για όλες της δουλειές , κατόπιν δε και Αντιβασιλέας "Δαμασκηνός Παπανδρέου". Ολως περιέργως δε η Ελληνική Εκκλησία δεν αναφέρεται και δεν μνημονεύει τον αδάμαστο αυτόν πατριώτη Ιεράρχη Χρύσανθο ! Αυτά είναι τα επίσημα στοιχεία που χαρακτηρίζουν τους ήρωες από τους προσκυνημένους . Δυστυχώς δε για την Ελλάδα επέπλευσαν οι τελευταίοι . Οπως είναι γνωστό οι φελλοί και τα κόπρανα επιπλέουν . Ενα θαυμάσιο λαϊκό άσμα που εκφράζει αυτή την πραγματικότητα , και που ερμηνεύει υπέροχα μέσα από τα φυλοκάρδια του ο "Γιώργος Νταλάρας" αναφέρει ότι : "Οσοι αξίζαν για κρεμάλα στα ψηλά και στα μεγάλα , κι’ οι λεβέντες και οι άντρες μ’ αίμα βάψανε τις μάντρες". 7-1-2009 Φ.Π.
Γιάννης
24/03/2009 09:25
Παρακολουθώ ορισμένουν να διαμαρτύρονται για το "νεαρό" της ηλικίας των 13χρονων να ασχοληθούν με υπολογιστές ή να φέρουν υπολογιστές. Ξέρω πάρα πολλά παιδιά στην ηλικία τους που ξέρουν να χρησιμοποιούν, και κυρίως, έμαθαν μόνα τους να τους χρησιμοποιούν μαζί με φίλους. Αν τους το δώσεις, θα το μάθουν, αν περιμένουν από τους γονείς, θα μάθουν αργά, ενώ κάποιοα συνομίληκά τους θα είναι πιο μπροστά σε αυτό το πεδίο. Είμαι κάθετα αρνητικός να αναλάβει το δημόσιο να εκπαιδεύσει καθηγητές στη χρήση υπολογιστών, μόνο χρήματα θα σπαταληθουν. Επίσης, κάποιος ανέφερε να δοθούν αυξήσεις σε μισθούς, και να διατεθούν τα κονδύλια σε βιβλία κτλ. Τώρα, αλλά και στο μέλλον, η κριτική ικανότητα αναπτύσσεται μέσα από τη δυνατότητα λήψης όσο το δυνατόν περισσότερων πληροφοριών, που επίσης βελτιώνει και την δυνατότητα λήψης σωστών αποφάσεων. Ο όγκος πληροφοριών στο ιντερνετ μπορεί να βοηθήσει τα παιδιά να αναπτύξουν περισσότερο την κριτική ικανότητα από ένα δάσκαλο που δεν ξέρει πού παν τα τεσσερα και το μόνο που τον νοιάζει είναι να πέφτει ο μισθός. Πολύ καλά κάνουν και δίνουν φορητούς στα παιδιά! Η αύξηση μισθών των δασκάλων δε σημαίνει και απαραίτητα πρόοδος στην εκπαίδευση των μαθητών, ιδίως στην Ελλάδα αυτό έχει τεκμηριωθεί! Καμία αύξηση σε μισθούς, τα χρήματα εκείνα να κατευθυνθούν στην ψηφιακή αναβάθμιση του εκπαιδευτικού συστήματος και όσοι καθηγητές δεν ξέρουν Η/Υ να έχουν διορία 2-3 έτη να μάθουν ή να μεταταχθούν σε άλλη υπηρεσία του δημοσίου.
ελεψτρ ενγιν
23/03/2009 23:31
Να σαι καλά Ελλάδα! Θα γεμίσεις την Αλβανία με laptop μισοτιμής!
EM
23/03/2009 23:04
παμε καλα;; εγω νομιζω οτι ειναι ισως οτι καλυτερο εχει κανει η σημερινη κατα τα αλλα κακη κυβερνηση.. πρεπει να συνειδητοποιησουμε οτι στην ελλαδα δεν προκειται ποτε να εχουμε βαρια βιομηχανια, και οτι πρεπει να στραφουμε σε παροχη υπηρεσιων και τεχνολογιας εαν θελουμε να παμε μπροστα, κατα το παραδειγμα της Φιλανδιας. Μονο με υψηλα κονδυλια στην παιδεια μπορουμε να πετυχουμε αυτο, και το σχεδιο για laptop ειναι μια πολυ καλη αρχη.
πολίτης Μπάμπης
23/03/2009 21:21
Παιδιά, άσχετο αλλά κάπως σχετικό. Δυσάρεστη είδηση είναι οτι έχει αρχίσει το ξήλωμα σημαντικότατων ντοκιμαντέρ απο You Tube λόγω πνευματικών δικαιωμάτων. Έτσι, διαμάντια γνώσης που είναι και δυσεύρετα όπως BBC, National Geographic, NOVA, History και Discovery, κυρίως τα πιο ωραία και μεγάλα άρχισαν να εξαφανίζονται! Προλάβετε να δείτε όσα καλά μένουν. Βέβαια πάντα υπάρχουν και θα υπάρχουν χιλιάδες άλλα, αλλα μια πηγή επιμόρφωσης και γνώσης στερεύει απο πολύ καλά κομματια. Κρίμα κρίμα κρίμα! :-(
Βένια
23/03/2009 21:10
Η γνώση υπολογιστή είναι σήμερα το ίδιο απαραίτητη με την ανάγνωση, τη γραφή, τη γνώση μαθηματικών. Γιατί αποτελεί ένα νέο είδος γλώσσας, πληροφορίας, επικοινωνίας. Σήμερα, χρειάζονται χρόνια για να εξοικειωθεί κάποιος με την χρήση του υπολογιστή, όταν δεν έχει έρθει σε επαφή μαζί του από νεαρή ηλικία. Η τεχνολογία όμως εξελίσσεται τόσο ραγδαία, που με τον ίδιο τρόπο που σήμερα είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να μάθει κάποιος γραφή στα 25, σε λίγα χρόνια κανείς δεν θα μπορεί να μάθει την χρήση του υπολογιστή ξεκινώντας τόσο αργά. Είναι πλέον αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής όλων, καλώς ή κακώς. Οι τράπεζες, οι πληρωμές λογαριασμών, οι αγορές, οι σχολικές εργασίες, οι βιβλιοθήκες, το ταχυδρομείο, οι προκηρύξεις/αναζήτηση εργασίας/υποβολή αιτήσεων, τα πάντα πλέον λειτουργούν μέσω ιντερνετ - δεν αναφέρομαι μόνο στην Ελλάδα φυσικά. Σε άλλες χώρες ήδη δεν μπορείς να επιβιώσεις εαν δεν έχεις έναν υπολογιστή και γρήγορο ιντερνετ στο σπίτι σου. Σε αυτόν τον τομέα υστερούμε πάρα πολύ σε γνώσεις και εξέλιξη, τόσο ατομικά όσο και στο πώς λειτουργεί το ίδιο το κράτος. Για παράδειγμα οι δημόσιες υπηρεσίες στην Ελλάδα, είναι οι μοναδικοί οργανισμοί που δεν χρησιμοποιούν το e-mail ως πρωταρχικό μέσω επικοινωνίας. Δεν έχουμε καν μάθει να πληρώνουμε τους λογαριασμούς μέσω ιντερνετ, κάτι που είναι αυτονόητο για πάρα πολύ κόσμο. Όσο για το αν είναι βλαβερό ή όχι, όπως για όλα τα πράγματα στον κόσμο, απλά πρέπει να ξέρεις πώς να τα χρησιμοποιείς σωστά έτσι ώστε να παίρνεις και να ωφελείσαι από αυτά. Από εκεί και πέρα, και καρπούζι αν φας πολύ θα σε πειράξει. Όσο περισσότερο γνωρίζεις από υπολογιστές, τόσο περισσότερο καταλαβαίνεις ότι το λιγότερο που προσφέρει ένας υπολογιστής, είναι το ηλεκτρονικό παιχνίδι. Και τόσο καλύτερα γνωρίζεις πώς να αξιοποιείς τις δυνατότητές του. Επομένως θα έλεγα ότι είναι αφελές να μιλάμε για ηλικίες στις οποίες πρέπει να εισαχθεί η εκμάθηση του υπολογιστή. Όσο νωρίτερα, τόσο το καλύτερο.
Καλή ιδέα αλλά έχω μερικές επιφυλάξεις
23/03/2009 20:38

Νομίζω ότι είναι πολύ καλή ως ιδέα αλλά θα έπρεπε να γίνει σε συνδυασμό με ένα βαθμολογικό κίνητρο σε μεγαλύτερη τάξη.

Θα μπορούσε για παράδειγμα να είναι στην Γ Γυμνασίου για όσους έχουν μέσο όρο βαθμολογίας στην προηγούμενη τάξη πάνω από 14.

Επίσης επιφυλακτικός είμαι και για την (υποχρεωτική) ύπαρξη κάρτας ασύρματης πρόσβασης.

Πέρα από το ότι θεωρώ επικίνδυνα τα ασύρματα δίκτυα θα εξωθήσει τα παιδιά έξω από τα σπίτια τους για να βρουν ελεύθερα σημεία πρόσβασης. Κάτι που τα καθιστά ευάλωτα σε επιθέσεις.
αννα
23/03/2009 17:16
Τα παιδιά μπορούν να μάθουν να χειρίζονται τους Η/Υ από πολύ μικρή ηλικία. Το θέμα είναι μέσα από το σχολείο να μάθουν να το χρησιμοποιούν σωστά. μην ξεχνάτε πάντως ότι οι περισσότεροι μαθητές έρχονται σε επαφή με τους υπολογιστές από το σπίτι τους.
Σαν νηπιαγωγός πάντως χρησιμοποιώ πολύ συχνά τον Η/Υ του νηπιαγωγείου μαζί με τα παιδιά είτε για να χρησιμοποιήσουμε εκπαιδευτικά προγράμματα είτε για να "ψάξουμε" στο internet πληροφορίες για κάποιο θέμα που ερευνούμε πάντα φυσικά με τι δική μου επίβλεψη. Στα παιδιά αρέσει πολύ, μαθαίνουν διασκεδάζοντας και οι γονείς που είναι ενήμεροι δεν διαμαρτυρήθηκαν ποτέ.
Ουρανία
23/03/2009 17:07
Συμφωνώ με το μέτρο αλλά γιατί όχι και για τα παιδιά της φετινής Α'' Γυμνασίου. Μήπως τα παιδιά καποιων θα πάνε τον επόμενο χρόνο στο Γυμνάσιο γι αυτό και θα τα δώσει από το επόμενο σχολικό έτος; Επίσης λέω ναι στην διάθεση των laptops και συγχρόνως ναι και στην συνέχιση του προγράμματος goneis.gr για τους γονείς των μαθητών του Γυμνασίου; Το goneis Νο1 δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα γιατί σκέφτηκαν να το διαχειριστεί το δημόσιο Σχολείο. Η αποτυχία ήταν αναμενόμενη. Μόλις όμως το έδωσε στους ιδιώτες έτρεχαν και δεν έφταναν να συμπληρώνουν αιτήσεις. Το πρόγραμμα βοήθησε αρκετούς γονείς να βοηθήσουν τα παιδιά τους στην αναζήτηση κυρίως στο δίκτυο και την αποφυγή από κακοτοπιές. Ας δούμε μόνο την θετική πλευρά και ας το συνεχίσουμε και τον επόμενο χρόνο.
nteni
23/03/2009 16:52
διαφωνω οτι πρεπει να γινεται στην ηλικια της πρωτης γυμνασιου ναι μεν καλη ιδεα αλλα θελοντας και μη καθηλωνουν μικρα παιδια και τα "καινε"!καλο θα ειναι να μαθουν απο μονα τους να ψαχνουν να ασχολουνται με τις υποχρεωσεις τους και οχι να "γκουγκλαρουν" η να χρησιμοποιουν την αριθμομηχανη του υπολογιστη η του κινητου και να λυνουν τις ασκησεις τους!καλο θα ηταν να ξεκιναγε απο την ηλικια της πρωτης ηλικιου!αλλωστε βλεπω παιδια του λυκειου να κυκλοφορουν στα σχολεια η στις βολτες με netbooks!και πιστευω ειναι πιο ωριμα στο πως να χειριζονται το internet
Akis apo Ollandia
23/03/2009 15:50
To metro tha itan polu pio hrisimo se mathites 1is i 2as Lykeiou, oste na mporesoun na proetoimastoun kalutera gia tis exetaseis tous. Ta paidia auta ehoun megaluteri kritiki ikanotita kai orimotita apo o,ti ta paidia tis 1is Gymnasiou pou prin merikous mines itan sto dimotiko!
Thamnos
23/03/2009 15:37
Οταν στα 13 μας, μας απαγόρευαν να παίζουμε pac man το ξεχάσατε, γιατί τότε επιτρέποταν η είσοδος από 17 και άνω?
είναι νωρίς για να έχουν δικό τους "εργαλείο" αλλά όχι νωρίς για να εξικοιωθουν με το δίκτυο.

Επίσης ας ξαναδούμε την πράξη που έκανε ο παραπάνω... ΜP...
έχει προϋπολογιστεί σε περίπου 80-90 εκατ. ευρώ"

110.000 PC * 500 euro = 55 ekatomiria euro

ta ipolipa 25-35 ekatomiria ti tha ginoun?

μήπως δεν πάλι δεν πρόκειτε για δωράκι αλλά για επιδόρπιο κάποιων βλ. Πλαίσιο, Multirama, Κωτσόβολος κλπ. κλπ.

Αχ Ελλάδα σ΄αγαπώ
vp
23/03/2009 15:15
προσπαθεις με το ζορι να με βγαλεις εναντια της ενημερωσης-μαθησης μεσω νετ. εγω αλλο ειπα αλλα ΕΣΥ οτι πεις.... παω να προλαβω κανενα μεσημεριανο
PAVLOS
23/03/2009 14:27
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΕ ΤΟΝ VP.
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
23/03/2009 14:24
vp BAΛΕ ΤΑ ΜΕΣΗΜΕΡΑΔΙΚΑ ΝΑ "ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΣ" ΚΑΙ ΝΑ "ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΕΙΣ"!!! ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟΦΑΙΝΕΣΑΙ ΟΤΙ ΩΣ ΧΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΓΥΙΟΣ ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΥ-ΙΔΙΩΚΤΗΤΗ 20 ΠΥΡΟΒΟΛΩΝ ΟΠΛΩΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΕΝ ΑΝΤΙΘΕΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΑΤΗΣΕ ΣΤΟ ΧΩΡΑΦΗ ΤΟΥ ''Η ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩΣ τΟΥ ΕΚΛΕΨΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΑΤΟ??? ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΕΡΦΑΡΑΝ ΣΤΟ ΝΕΤ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ??? ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΝΑ ΣΕΡΦΑΡΕΙ, ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΠΛΕΟΝ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΟΥ ΤΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΒΙΒΛΙΑ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ), ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ. ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΛΕΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΠΩΣ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΝΗΛΙΚΟΥΣ (ΠΟΡΝΟ, ΤΖΟΓΟΣ) ''Η ΑΚΟΜΑ ΣΟΥ ΤΟ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ Κ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ. ΓΙΑ ΡΩΤΑ Κ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ.
vp
23/03/2009 13:44
επισης στο εξωτερικο μολις κλεισουν τα 17 μπαινουν στα σχολεια κ παιζουν "ποιος θα σκοτωσει τους πιο πολλους".. οτι να ναι..
"ΠΗΓΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ, ΜΟΡΦΩΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑΣ" μονο αυτα δεν ειναι το ιντερνετ οταν εισαι 12-13χρονων! εγω δεν ειπα οχι στο ιντερνετ απλα οχι απο τοσο νωρις. μαλλον εισαι ο μονος εξυπνος εδω γιατι βλεπω οτι οι περισσοτεροι συμφωνουν.δεν ξερεις απο που ενημερωνομαι εγω αστο
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
23/03/2009 13:06
vp ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΚΟΣΜΑΡΑ ΣΟΥ!!! ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΠΟ ΤΗΝ 2α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΥΣ Η/Υ ΕΙΝΑΙ Α-ΠΑ-ΡΑΙ-ΤΗ-ΤΕΣ ΣΤΟΝ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΚΟΣΜΟ!!! ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΗ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΒΑΣΤΕ ΕΠΕΙΔΗ "ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΣΤΕ" ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΣΤΕΡΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΤΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΕΦΟΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΗΓΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ, ΜΟΡΦΩΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΤ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΤΟΙ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟΣ ΑΣ ΜΗΝ ΚΛΗΡΟΔΟΤΟΥΜΕ" ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ...
MP
23/03/2009 12:45
Den nomizo oti einai kali kinisi. Isos einai protimotero na xrimatodotoun desktop oste oi goneis na mporoun pio eukola na elegxoun kai fisika an einai egkatestimeno se koinoxristo xoro ta paidia pio diskola tha mpoun se site me tzogo klp site pou krivoun kindinous (gia to sex oute logos eksallou to vlpeun stin tv apo poli mikra), i tha paizoun oli mera paixnidia.
Den kseroun oloi oi goneis na mplokaroun sites.
Lathos kinisi. Giati den to dinoun sta paidia tis A likeiou?
vp
23/03/2009 12:39
giorgo kala pou eisai k esy gia na mas peis an eimaste ektos h entos pragmatikotitas....1h gymnasiou epimeno oso k an se stenoxorisw oti einai polu mikra xwris kritiki ikanotita na asxolountai toso entatika me ipologistes internet ktl.mallon esy den vlepeis ti ginetai gyrw sou..
MP
23/03/2009 12:15
"έχει προϋπολογιστεί σε περίπου 80-90 εκατ. ευρώ"

110.000 PC * 500 euro = 55 ekatomiria euro

ta ipolipa 25-35 ekatomiria ti tha ginoun?
Giorgos
23/03/2009 11:40
Πάρα μα πάρα πολύ καλή ενέργεια.. Εύγε σε αυτόν/αυτούς που έκαναν αυτή την κίνηση. Επαναστατική πρωτοβουλία για τα δεδομένα της Ελληνικής πραγματικότητας. Αυτοί που πιστεύουν ότι δεν τα παιδιά της πρώτης Γυμνασίου δεν είναι στην κατάλληλη ηλικία για υπολογιστές, είναι εκτός πραγματικότητας. .....όσο για σένα ΠΟΛ που λες ότι σκόπος είναι να αναθερμανθεί η αγορά PC... μήπως είσαι από άλλο ηλιακό σύστημα?
OXI STA SKOUPIDIA
23/03/2009 10:57
HMIMETRA !! MAZI ME TO COMPUTER PREPEI NA DINOUN
- GIA DIAKOSMITIKO- KAI ENAN NARGILE !! TOTE THA ELEGA OTI KANOUN OLOKLHROMENA METRA !!!
vp
23/03/2009 10:51
nomizw oti einai ligo mikra ta paidia gia xrisi k katoxi proswpikou ipologisti stin a gumnasiou. kserw goneis pou prospathoun me to zori na kratisoun ta paidia makria apo pc kai internet,na kathisterisoun oso ginetai thn epafi tousm me auta. polu swsta anaferei o ΠΟΛ as diatethoun se alla target group oi ipologistes k ta kouponia
Φευγάτος
23/03/2009 10:47
Αμφίβολης αποτελεσματικότητας κίνηση. Εννοώ, το ζητούμενο είναι η απόκτηση ή η εκμάθηση Η/Υ; Τα σχολεία έχουν απαρχεωμένα συστήματα, βιβλία, μαθήματα. Οι δάσκαλοι μειωμένη η καθόλου εκπαίδευση, και η λύση για την εκμάθηση Η/Υ είναι να δώσουμε ένα laptop σε κάθε παιδί και να το αφήσουμε να μάθει μόνο του; Καταρχήν τα κενά της ύλης είναι τεράστια, οι περισότεροι Η/Υ στα σχολεία έχουν Windows 98 - 2000 και office 2000 στην καλήτερη περίπτωση, ενώ είμαστε στα Vista και office 2007. Δεν θα ήταν καλύτερα να επενδηθούν αυτά τα λεφτά στην αναβάθμιση των υποδομών ( Συστήματα - Βιβλία ) και στην εκπαίδευση των καθηγητών στα νέα δεδομένα; Το να δώσουμε ένα Η/Υ σε κάθε παιδάκι και να το αφήσουμε να μάθει μόνο του θα λύσει το πρόβλημα εκμάθησης Η/Υ;
Led
23/03/2009 10:34
ΠΟΛ,

Σκεφτεσαι σκοτεινα σεναρια. Υπαρχουν παντα πακετα τα οποια ως σκοπο στοχεβουν συγκριμενες ενεργεις και αποτελεσματα. Εαν απλως τα δυνουν τα χρηματα σε μισθους θα τα σπαταλουσαν ασκοπα.
Led
23/03/2009 10:34
ΠΟΛ,

Σκεφτεσαι σκοτεινα σεναρια. Υπαρχουν παντα πακετα τα οποια ως σκοπο στοχεβουν συγκριμενες ενεργεις και αποτελεσματα. Εαν απλως τα δυνουν τα χρηματα σε μισθους θα τα σπαταλουσαν ασκοπα.
ΠΟΛ
23/03/2009 08:57
Η ΠΡΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΔΩΡΕΑΝ ΕΠΙΔΩΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟΧΕΥΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΘΕΡΜΑΝΣΗ ΚΥΡΙΩΣ ΠΕΛΑΤΙΑΚΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ..και οχι την πραγματικη εξυπηρετηση του χρηστη... ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΑΞΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΜΗΛΟΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΝΑ ΑΝΑΘΕΡΜΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ.