Κατατέθηκε στη Βουλή το νομοσχέδιο

Διπλό επίδομα αλληλεγγύης στους ανέργους με παιδιά

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 24/11/2009 17:17 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 24/11/2009 20:54 |
Όσοι εργάζονταν το 2008 με πολύ χαμηλό εισόδημα και έμειναν άνεργοι έως τις 3 Νοεμβρίου 2009 (και έχουν οικογένεια ή προστατευόμενο μέλος), θα...
Γίνετε Συνδρομητής
γιωργος
24/12/2009 20:31
ειμαι φοιτητης κ ανεργος με φορολογικη δηλωση 53000 ευρω περνω επιδομα αλληλεγγυης????????
εφη
19/12/2009 09:27
ΕΙΜΑΙ ΜΗΤΕΡΑ 3 ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ, ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΣΗ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΔΙΑΤΡΟΦΗ
ΕΧΩ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΑΠΟ 6/2009
ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΓΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ (ΑΠΡΟΣΤΡΑΤΕΥΤΩΝ)

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ???????
ΕΥΔΟΚΙΑ
18/12/2009 13:40
ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 3 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ,ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΖΜΕΝΗ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΗΛΙΚΑ.ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ?Η ΑΠΟΛΥΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 30/10/2009
ATHANASIOS
17/12/2009 20:24
Αν συνεχίσει η κυβέρνιση με αυτήν την πολιτική δηλαδή την
πολιτική του ψέματος όπως η προηγούμενη κυβέρνιση δεν
θα χάσει με 10 μονάδες αλλά με 20 στις επόμενες εκλογές
βασιλης
16/12/2009 00:46
καλησπερα εαν γνωριζει καποιος εχω δηλωση 10000 ειμαι παντρεμενος φετος αποκτησαμε διδυμα δικαιουμαι επιδομα αλληλεγγυης
ΣΤΑΥΡΟΣ
15/12/2009 20:35
ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ 11 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΕΤΑΝΕ ΕΞΩ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΒΡΟΥΝΕ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΟΥΝ ΛΕΦΤΑ
ΣΤΕΛΙΟΣ
15/12/2009 18:27
ΑΝΑΔΙΑΝΟΜΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ....ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ!!! ΜΕΧΡΙ ΧΘΕΣ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΩΣ ΑΝΕΡΓΟΣ 11 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΝΩ....ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΠΡΙΝ 11 ΜΗΝΕΣ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΑΝΑΔΙΑΝΟΜΗΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.....ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...
ρούλα
15/12/2009 12:52
Είμαι άνεργη του οαεδ.Η τακτική επιδότηση μου έληξε 30/11 αλλά συνεχίζω να είμαι άνεργη κ θα είμαι 1 μήνα μετά δλδ στις 31/12(δλδ θα κάνω αίτηση να πάρω το ειδικό βοήθημα μετά την ανεργία αλλά προφανώς θα το λάβω το 2010..),δικαιούμαι το επίδομα αλληλεγγύης?
vasilw!!!!!!!!!!!
14/12/2009 21:14
(ΣΤΟΝ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙΣ ΨΑΡΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΟΥ ΜΑΘΕΝΕΙΣ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΝΑ ΨΑΡΕΥΕΙ) ΜΕ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΦΑΓΩΘΟΥΝ ΣΕ ΟΥΤΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΧΤΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΟΤΩΣΟΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΑΝΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΝΑ ΖΟΥΜΕ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!!!!!!
ΜΠΑΜΠΗΣ
14/12/2009 14:58
γεια σας ειμαι φοιτητης και εκανα φορολογικη δηλωση 14000 ευρω το 2010 παιρνω επιδομα?αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει, ευχαριστω πολυ!!!
Αθανάσιος Κωστόπουλος
10/12/2009 19:44
Eγώ έμεινα άνεργος 22 Δεκεμβρίου δικαιούμαι το επίδομα
αλληλεγγύης.
ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΑΝΩΛΟΓΛΟΥ
08/12/2009 14:38
ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΤΩΝ 600 ΕΥΡΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ 2007 ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΓΟ ΜΕΙΩΣΗΣ ΠΟΣΟΣΤΟΥ. ΕΤΩΝ 61 ΜΕ ΤΡΙΑ ΤΕΚΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ 21 ΕΤΩΝ ΑΝΕΡΓΗ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΝΣΤΑΣΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΟΣΟΣΤΟΥ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΩΣ ΜΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΟΝΤΑΣ ΔΙΧΩΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ 2007 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΝΤΑΣ ΣΕ ΕΚΡΕΜΟΤΗΤΑ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΗΣ ΕΝΣΤΑΣΗΣ ΜΟΥ. ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΦΕΝΟΜΑΙ ΩΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΕΧΩΝΤΑΣ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ 2008 ΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΗΔΕΝΙΚΗ. ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΛΥΛΕΓΓΙΗΣ.
ΒΙΒΙΑΝ ΓΟΥΜΕΝΑΚΗ
26/11/2009 19:33
τι να πω....η ελλαδα παει απο το κακο στο χειροτερο....πολλες δικαιολογιες και πολλες αεορλογιες,ντρεπομαι να λεω οτι ειμαι ελληνιδα οταν η ελλαδα αντι να πηγαινει μπροστα παει εκατο χρονια πισω...δεν ειμαστε κρατος πλεον αυτο βλεπω...και αφου μας λενε οτι υπαρχει κριση... και ανεργια...τι αφηνουν εδω και περνανε ατομα απο το καθε ασχετο κρατος που πεινανε και ζητανε δουλεια ,και ερχονται εδω για να ξεπεινασουν.δεν ειμαι ρατσιστρια γιατι και αυτοι ανθρωποι ειναι,αλλα μαζι με αυτους και με ολα τα αλλα προβληματα που εχουμε με τι λογικη σκεφτονται οτι θα προχωρησουμε μπροστα,μηπως εχουν καταλαβει οτι καποια στιγμη θα παθουν και αυτοι τα ιδια οπως και οι προηγουμενοι; γιατι εκει βαδιζει η κατασταση...οι ελληνες πλεον δεν μασανε ουτε στην αδικια αλλα ουτε και στο ψεμα....και αναρωτιεμαι τελικα αραγε ποιανει η κριση και αυτους η μονο εμας τον μικρο κοσμακι...!
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
26/11/2009 14:16
To επικροτούμε ως προσωρινό μέτρο. Η πολιτεία πρέπει να φροντίσει ώστε, οικογένεια με παιδιά, να μήν μαίνουν ποτέ άνεργοι καί οι δύο. Τότε είναι ένα δράμα. Βρείτε τρόπο ν''ανοίξουν δουλειές. Η επιδότηση του ανέργου θα πρέπει να είναι μια πολύ προσωρική λύση.
SPYROS
25/11/2009 12:51
ΜΗΝ ΣΠΑΤΑΛΑΤΕ ΤΑ ΠΟΛΥΤΙΜΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΣΕ ''ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΕΣ'' ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ 10-20 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΣΕΠΕΣ ΤΩΝ ΑΝΕΡΓΩΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΑΔΕΙΕΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ. ΔΩΣΤΕ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΟΥΝ ΕΡΓΑ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΜΟΝΙΜΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝ Ο ΑΝΕΡΓΟΣ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ, ΝΑ ΝΤΥΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΥΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΜΗΝ ΚΑΤΑΝΤΑΤΕ ΕΠΑΙΤΕΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ.
ssssssss
25/11/2009 08:35
αυτη ειναι κυβερνηση και την κατηγορειται.ντροπη.λεει σασ διωχνω στην ανεργια και θα σας ταιζω με ενα κομματι ψωμι.δουλεια δεν παιζει να βρειτε ,απο το καρα πρασινο ασεπ δεν παιζει οποτε λεει καλυτερα ανεργος.δουλεια ιδιωτικο τομεα δεν παιζει τα χουν ισωπεδωσει ολα ,δημοσιο δεν παιιζει.δουλειεσ δεν δινουν οποτε πικρα και χρυσωνει το χαπι με ψευτοεπιδωματα.περαστικα μασ
ΔΣ
25/11/2009 02:00
*Επιδοτούνται λόγω ανεργίας από τον ΟΑΕΔ, εφόσον το ύψος του επιδόματος που τους χορηγείται δεν υπερβαίνει το ποσό του βασικού επιδόματος ανεργίας.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟ ΣΥΚΓΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΥΜΕΙΟ
ΑΣ ΕΞΗΓΙΣΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΤΙ ΠΕΖΕΤΑΙ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟΥΣ ΑΝΕΡΓΟΥΣ.
ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΑΠΙΟΣ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ Π.Χ 368 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΕΙΝΑΙ 400 =ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΛΛΗΛΕΓΥΗΣ?ΑΝ ΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΙΚΙΑ.
ΣΦΑΛΙΑΡΙΔΗΣ
25/11/2009 00:16
Διπλό επίδομα αλληλεγγύης στους ανέργους με παιδιά.... Βεβαιως αντι για ενα καρβελι ψωμι θα φανε τωρα ενα σουβλακι.
Τα κονομησατε ρεεεε φερτε το καροτσι να το γεμισετε ο Γιωργακης μοιραζει λεφτα.. αχα χα χα χα
DK
24/11/2009 20:57
@giogud, α τα 1500 ευρώ είναι καθαρά.
giogud
24/11/2009 20:33
@ΜΙΧΑΛΗΣ 24/11/2009 19:48 Ο κατώτατος μισθός είναι στα 730 ευρώ και το ετήσιο εισόδημα 10220. Τώρα ή εσύ δεν πληρώνεσαι με τον κατώτατο μισθό ή ρώτα το αφεντικό σου που σε κοροϊδεύει.
DK
24/11/2009 20:26
@giogud, είναι ακόμα χειρώτερα. Για κάθε δις που πάει στους φτωχούς, δείνουμε ένα δις στις τράπεζες. Δεδομένου ότι έχουμε χρέος 120%. Η κοινωνική πολιτική με δανικά είναι στάχτη στα μάτια. Τι είναι καλήτερο. έκτακτο επίδομα 700 ευρώ σε μισθούς 400 ευρώ; Ή πραγματικό μισθό 1500 ευρώ χωρίς έκτακτα επιδόματα; Πώς γίνεται αυτό; Ας κάνουμε ότι κάνουν τόσοι άλλοι. Εμένα η καθαρίστριά μου πάντως παίρνει κάπου 1300-1500 Ευρώ αναλογα με το πώς μετράει κανείς.
ΜΙΧΑΛΗΣ
24/11/2009 20:18
ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΩΝ ΣΧΟΛΙΩΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ....ΔΗΛΑΔΗ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΝΕΟΙ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΕ;;;;ΑΞΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠ''ΌΤΙ ΟΙ ΝΕΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ ΜΙΣΘΟ;;;;;;;;
Μπούες & παράσιτα
24/11/2009 20:17
Κάτσε μπούα να φτιάχνεις πλούτο με το αίμα και τον ιδρώτα σου, για να στον τσουρνεύουν και να τον δίνουν επιδόματα στα παράσιτα.
ΜΙΧΑΛΗΣ
24/11/2009 19:48
ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ 25 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ Η ΚΑΘΑΡΕΣ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 680 ΕΥΡΩ ΔΗΛΑΔΗ 9520 ΕΥΡΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ, ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ;;; ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ!!!!
dimitris korinthios
24/11/2009 19:14
pantos pali ta katafere to pasok na Bolepsei toys
allodapoys poy edosan ton psifo troys Os gnoston o Elllinas den exei pano apo duo paidia.KAI O NOON NOEITO
giogud
24/11/2009 19:06
Τα κέρδη για την Εθνική τράπεζα θα ανέλθουν για το 2009 σε 1,3 δις ευρώ. Το επίδομα αλληλεγγύης θα είναι με το ζόρι 1 δις. Ποιά αναδιανομή. (Ψηφίζω ΠΑΣΟΚ εδώ και 15 χρόνια)
ΓΙΩΡΓΟΣ Σ.
24/11/2009 18:50
Η ΑΝΑΔΙΑΝΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΑΙΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΗ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΝΔ!
GOLDEN BOY
24/11/2009 18:27
DWSTE KI ALLA KINHTRA GIA NA STAMATHSOYN OLOI NA DOYLEOYN!! NA DOYME POIO KOROIDO THA PLHRWNEI FOROYS STO TELOS!!

όλες οι τελευταίες ειδήσεις