Βουτιά χωρίς τέλος στα νέα δάνεια

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 04/11/2009 12:59 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 04/11/2009 18:52 |

Συνεχίζεται με αμείωτους ρυθμούς η καθίζηση στα δάνεια, καθώς οι τράπεζες έχουν κλείσει τις στρόφιγγες του δανεισμού.

Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδος, οι νέες χορηγήσεις έχουν πέσει στο ναδίρ, τόσο στα στεγαστικά όσο και στα καταναλωτικά δάνεια, ενώ παράλληλα, μειώθηκαν σημαντικά και οι θέσεις εργασίας στην οικονομία.

Αναλυτικότερα, η πιστωτική επέκταση τον Αύγουστο συρρικνώθηκε στο 6% από 6,6% τον Ιούλιο και έναντι 15,9% τον περασμένο Δεκέμβριο. Συνολικά τα χρέη από τις επιχειρήσεις και νοικοκυριά προς τις τράπεζες ανέρχονται σε 250,706 δισ. ευρώ εκ των οποίων τα 118,472 προέρχονται από τα νοικοκυριά και τα 108,976 δισ ευρώ από τις επιχειρήσεις. Αντίστοιχα, η πιστωτική επέκταση στα νοικοκυριά μειώθηκε στο 4,7% από 5,2% ένα μήνα νωρίτερα και στις επιχειρήσεις στο 4,5% από 6,4%.

Ειδικότερα, στο 4,8% υποχώρησε η πιστωτική επέκταση στη στεγαστική πίστη από 5,2% ένα μήνα νωρίτερα και στο 4,8% -από 5,8% ένα μήνα νωρίτερα- στην καταναλωτική πίστη.

Μάλιστα, η βουτιά στην πιστωτική επέκταση συνεχίστηκε σύμφωνα με την Τράπεζα της Ελλάδος και τον Σεπτέμβριο, καθώς υποχώρησε στο 5,4%.

28
DK
09/11/2009 02:59
οκ σ''αυτό που λες η γνώμη μου είναι ότι δυστυχώς ο κρατικός παρεμβατησμός έχει δοκιμαστεί και αποτύχει στο παρελθόν. Αυτό το σύστημα δεν αρέσκεται καθώλου σε αυτή τη δράση. Υπάρχει πρόβλημα, μόνο που η λύση προς το παρόν είναι άγνωστη. Για να το πω αλλοιώς εύκολη λύση δεν υπάρχει. Γι αυτό υπάρχει και διχογνομία μη σου πω δεκαγνομία παγκοσμίως για το πώς λύνεται το πρόβλημα. Και πολύ πιθανόν να είναι λάθος και οι δέκα γνώμες.
Κωνσταντινος Μ.
07/11/2009 14:09
Ρε φιλε,δεν καταλαβες οτι την κριτικη που εκανα δεν την εκανα με βαση τον σοσιαλισμο ουτε για να αποδειξω θεμελιωδη λαθη του καπιταλιστικου συστηματος....Την εκανα με βαση καπιταλιστικες θεωριες και πραγματικα αποτελεσματα και σαν λυση εδωσα καπιταλιστικη θεωρια και παλι γιατι μονο αυτη ειναι εφαρμοσιμη..Ο Κεινς δεν ειναι σοσιαλιστης,ελεος δηλαδη..Ο Γκρινσπαν φυσικα και δεν παραδεχτηκε ευθεως οτι ελεγε βλακειες ολα αυτα τα χρονια,εμμεσα ομως το εκανε παραδεχομενος λαθη στο συστημα και αυτο φανηκε και απο το αποτελεσμα...Το κακο ειναι οτι το λαθος στο συστημα ειναι μια θεμελιωδης αρχη του,περι αυτοπροστασιας των τραπεζων με βαση τα ιδια συμφεροντα...Δεν ειμαι αφελης ωστε να πιστεψω οτι η κριση θα οδηγησει σε παγκοσμιο σοσιαλισμο,επαναστασεις κτλ ουτε πιστευω οτι μπορει να επικρατησει η θεωρια του υπαρκτου με τα σημερινα ουτε με τα χθεσινα δεδομενα,αυτο ειναι και το προβλημα της Αριστερας παγκοσμιως,οτι πρεπει να βρει αλλες προοδευτικες θεωριες και οχι σταλινισμο...Βλεπεις,μπορει η καθε οικονομικη θεωρια να ειναι σχεδον τελεια ως προς τον τροπο που υποτιθεται οτι λειτουργει και οτι μεσω των διαδικασιων που προβλεπει θα παρεχει στις κοινωνιες ευημερια και αναπτυξη,ομως στην πραξη δεν εχουμε βρει τον ιδανικο τροπο..Ο Υπαρκτος κατερρευσε,ο Καπιταλισμος παραγει συνεχεια κρισεις και φτωχεια ακομα και στις Δυτικες κοινωνιες..Προς το παρον πρεπει να γυρισουμε στα βασικα του Κεινς και να βελτιωθει το μοντελο αυτο ωστε να βγουμε απο την κριση και για να να μην εχουμε παλι τετοια φαινομενα,πρεπει το κρατος να παρεμβαινει και να ελεγχει το τραπεζικο συστημα ωστε να μην γινεται ρουλετα...Αν προσεξες τα κρατη εχουν ηδη παρεμβει με την διοχετευση κεφαλαιων στις αγορες και με την σωτηρια ιδιωτικων επιχειρησεων οποτε η παγκοσμια πρακτικη ειναι αυτη την στιγμη ετσι και αλλιως υπερ της κρατικης παρεμβασης σε περιοδους κρισεων...Εγω το επεκτεινα και σε μηχανισμους αποφυγης των κρισεων με την βελτιωση του μοντελου αυτου...Να απαγορευεται απο το κρατος η δημιουργια αγορων τοσο μεγαλου ρισκου οσο της στεγαστικης αγορας των ΗΠΑ....Για επαναστασεις βλεπουμε,ας σωσουμε τον κοσμο που πειναει και ειναι ανεργος τωρα εστω και με καπιταλιστικες πρακτικες....
DK
07/11/2009 02:27
@Κωνσταντινος Μ. έρχεσαι στα λόγια μου. Συρραφοντας "κακά" λόγια καπιταλιστών για τον καπιταλισμό αφήνεις τον υπενηγμό ότι το μόνο που μένει είναι κρατικός παρεμβατισμός σοσιαλιστηκξού τύπου. Αυτό που λέω εγώ είναι ότι στην ουσία δεν είσαι καλόπηστος παρατηρητής και δημιουργηκός αναλυτής του συστήματος αλλά ενταγμένος στρατιότης μιας ιδεολογίας. Δεν επιζητείς την αλήθεια, απλώς χρησιμοποιείς επιλεκτικά στοιχεία για να οδηγήσεις το συμπέρασμα εκεί που θες. Χαρακτηριστηκό είναι ότι παρερμηνεύεις το ίδιο το απόσπασμα που παραθέτεις. Οποιος άσχετος το διαβάσει καταλαβγαίνει άλλα από αυτά που καταλαβαίνεις εσύ. Παρεπηπτόντως εγώ δεν διαφωνώ με το συγκεκριμένο απόσπασμα που είναι άλλωστε προφανές. Και να σου πω και κάτι άλλο που είναι δική μου άποψη που δεν την λέει ο Γκρινσπαν; Δεν μπορεί ένα παγκόσμιο σύστημα να είναι τόσο ασταθές στη βάση του που όταν κάποιοι κάνονουν ενα έστω και χοντρό λαθος όπως η ιστορία με τα στεγαστικά δάνεια στις ΗΠΑ, να καταρρέει το παγκόσμιο οικονομικό σύστημα. Οσο για το ποιος λέει ότι ο παρεμβατισμός κοστίζει περισσότερο από το κέρδος που φέρνει, είναι κοινή αντίλυψη όλων των ανεπτυγμένων χωρών, δες ας πούμε το "planned chaos" του Ludvig von Mises. Αλλά για να σου καταδείξω το πρόβλημα, πες μου κατ αρχάς 5 σημαντικά πλεονεκτήματα του φιλελευθερισμού.
Κωνσταντινος Μ.
06/11/2009 19:23
@DK Καμμια σοβαρη απαντηση εχεις εκτος απο ακυρα συμπερασματα και ευφυολογηματα;Εγω παραθετω δηλωσεις του πλεον σκληρου καπιταλιστη,ο οποιος <<ιδρυσε>> στην ουσια το μοντελο που απετυχε,και που μιλανε για λαθη στο συστημα και εσυ με φανταζεσαι με το σφυροδρεπανο....Αλλα δεν ξερεις τιποτα για το χρηματοπιστωτικο συστημα και τους ορους λειτουργιας του και δεν μπορεις να καταλαβεις οτι κορυφαιοι οικονομολογοι πλεον υποστηριζουν ενα πιο ελεγχομενο συστημα με επιστροφη στον κεινσιανισμο,για να αποφυγουμε τετοια φαινομενα στο μελλον..Ο σοσιαλισμος,που εκτοξευσες σαν κατηγορια,δεν ειναι ουτε καν κοντα σε καπιταλιστικες λογικες οπως η κεινσιανη θεωρια και ο Κρουγκμαν δεν ειναι σοσιαλιστης...Ο,τι εγω εγραψα για τις τραπεζες ειναι βασισμενα σε καπιταλιστικες θεωριες και λογικες...Διαβασα και το κειμενο σου,ειχα προσπαθησει και πριν πιασουμε κουβεντα αλλα δεν τα καταφερα,και εκπληκτος ανακαλυψα οτι παραδεχεσαι μονος σου την απολυτα τζογαδορικη πρακτικη των τραπεζων <<Το δεύτερο επιχείρημα είναι ότι τα υπερκέρδη της μίας χρονιάς δεν σημαίνουν και πολλά γιατί την επόμενη χρονιά μπορεί μια τράπεζα να καταβαρθρωθεί. Όπως έγινε με ουκ ολίγες τράπεζες στο εξωτερικό. Από υπερκέρδη σε ασύληπτες ζημιές>>....Τι μας λες...<<Αν παρεμβένεις στην οικονομία με απλοικό τρόπο, το κόστος της παρέμβασης είναι μαγαλήτερο από το κέρδος.>>....Και ποιος το ειπε αυτο και ποτε;
DK
06/11/2009 12:50
@Κωνσταντινος Μ., πίστεψέ με, δεν έχω καμία φαγούρα να σου αποδείξω ότι κάνεις λάθος, αλλά συνεχίζεις να τσαλαβουτάς. Τώρα χειρώτερα από προηγουμένως.
DK
06/11/2009 12:45
@Αλεξανδρος Αθ, Αλέξανδρε δεν διαφωνώ σε αυτό που λες αλλά εδεχομένως διαφωνώ με την εξήγηση που δήνεις ότι δηλ το κράτος ευνοεί τις τράπεζες. Η απλούστερη εξήγηση είναι ότι το κράτος έχει φαληρίσει με 110% χρέος, με τα ασφαλιστικά ταμία να ζητούν κάθε τρεις και λίγο 1 δίς, οπότε καθυστερεί απελπιστηκά να πληρώσει τις υποχρεώσεις του στον ιδιοτικό τομέα.
GOLDEN BOY
06/11/2009 12:05
DK wrote: "Ξερεις ποσοι ελληνες και ξενοι ειδαν τα λεφτα τους να χανονται οταν η μετοχη της εμπορικης κατερευσε, και με την εξαγορα της? Οι μονοι που δεν χασανε ηταν οι insiders και οι ελεγκτες, αυτοι ακριβως που θα επρεπε να οδηγηθουν στο εδωλιο και την χρεοκοπεια..."

OI INSIDERS EINAI KYRIWS YPALLHLOI POY KATEXOYN ENA ELAXISTO POSOSTO KAI OI ELEGKTES POY DEN EPITREPETAI NA EXOYN METOXES. TO 99% TWN METOXWN EINAI EPENDYTIKA TAMEIA, APO TA OPOIA MONO ENA MIKRO POSOSTO EINAI KERDOSKOPIKA, KATHWS KAI IDIWTES ME MIKRA POSOSTA (H PERIPTWSH LATSH APOTELEI EJAIRESH STON KANONA). GIA TO OTI YPARXEI RISKO OTAN EPENDYEIS STO XRHMATISTHRIO DEN YPARXEI AMFIBOLIA. YPARXEI TROPOS NA TO MEIWSEIS AGORAZONTAS MIKRA KOMMATIA SE POLLES ETAIRIES ANTI ENA MEGALO KOMMATI SE MIA. AN PISTEYEIS OTI KAPOIOI BGAZOYN EYKOLA XRHMATA EKMETALEYOMENOI KAPOIOYS ALLOYS GIATI DEN TO KANEIS KI ESY; KAI MH MOY PEIS LOGW IDEOLOGIAS, OI ARISTEROI ERGODOTES EINAI OI XEIROTEROI EKMETALLEYTES!!
Κωνσταντινος Μ.
06/11/2009 11:01
Μαλλον δεν τα πας καλα ουτε με τα αγγλικα ουτε με τις οικονομικες θεωριες φιλε DK....Οποτε θα στο πω στα ελληνικα...Η θεωρια που βασιστηκε ο Γκρινσπαν μιλαει για <<αυτοπροστασια>> του τραπεζικου συστηματος με βαση τα συμφεροντα των μετοχων και των ιδιων των ιδρυματων...Ομως αποδειχτηκε λαθος στην πραξη καθως το ρισκο και το κυνηγι του κερδους και των μπονους οδηγησε σε τυχοδιωκτικες πρακτικες οι οποιες ειχαν επιπτωσεις σε παγκοσμια κλιμακα....<<MADE institutions and shareholders their protect to necessary was what do would self-interest, own in operating banks, that believing “mistake” a>>....<<“a flaw in the model ">>....Οποτε πρεπει το κρατος να βαλει κανονες στην λειτουργια τους,εκτος αν πιστευεις οτι υπαρχει καποιος αλλος να το κανει....
Αλεξανδρος Αθ.
06/11/2009 10:31
@ DK 4/11/2009 19:04, δεν συμφωνώ με την ανάλυσή σου για τις τράπεζες. Για να σου το εξηγήσω, θα σου δωσω ενα παραδειγμα, που δειχνει πως το κρατος ευνοει τις τραπεζες εναντια σε επενδυτές που θελουν να επενδυσουν στην Ελλαδα.
Δουλευω σε μια εταιρια, που κανει μια επενδυση συνολικου υψους 5 εκ. ευρω, εκ των οποιων ο αρχικος προγραμματισμος ηταν πως τα 2 εκ. θα ηταν ιδια κεφαλαια, 1 εκ. τραπεζικος δανεισμος με επιδοτουμενο επιτοκιο και 2 εκ. περιπου θα ηταν η κρατικη επιδοτηση. Σε προηγουμενες περιπτωσεις, με αλλες κυβερνησεις, οι δοσεις της κρατικης επιδοτησης δινονταν εντος τριμηνου το αργοτερο. Στην συγκεκριμενη περιπτωση, εχουν ηδη επενδυθει τα 2 εκ. των ιδιων κεφαλαιων και το 1 εκ. του δανειου, εχουν παρθει δανεια αλλα 3 εκ. με εγγυηση την επιδότηση αλλα με επιτόκιο γυρω στο 8-9%, γιατί το κράτος δεν εχει δωσει ακομα την επιδότηση, ουτε την επιστροφη του ΦΠΑ (1εκ. ευρω) που παρακρατει εδω και 2 χρονια. Η επενδυση ολοκληρωνεται σε εναν μηνα, και ηδη εχει πεσει εξω απο την αφερεγγυοτητα του κρατους, ενω η τραπεζα εδωσε δανειο 3 εκ. με υψηλο επιτοκιο, χωρις καμμια αμφιβολια πως θα το εισπραξει πισω.
Ετσι η τραπεζα κερδιζει περιπου 400.000 ευρω με την υποστηριξη του κρατους, ενω οι επενδυτες θα αποσβεσουν την επενδυση με καθυστερηση 2-3 χρονων.
Αν το κρατος λειτουργουσε σωστα, και πληρωνε τις υποχρεωσεις του στην ωρα του οπως γινοταν τα προηγουμενα χρονια, οι ιδιοι επενδυτες θα προχωρουσαν και σε αλλη επενδυση, οποτε και το κρατος θα κερδιζε περισσοτερα απο φορους...
DK
05/11/2009 20:04
@Κωνσταντινος Μ., "...παραδεχεται οτι πρεπει να υπαρχει κρατικος ελεγχος στις τραπεζες" αυτό το λέει ο Γκρίνσπαν ή εσύ; Αυτό που λες γενικά δείχνει μια λογική αντίφαση γιατί εσύ διατείνεσαι ότι οι τράπεζες λειτουργούν με ληστρικό τρόπο προς την κοινωνία, ενώ ο Γκρινσπαν λέει, στο απόσπασμα που παρέθεσες, ότι οι τράπεζες δεν λειτουργούν προς το συμφέρων των μετόχων και των ίδιων των υδρημάτων τους. Δηλ από την πόλη έρχομαι και στην κροφή κανέλα. Άρπα ότι κακό βρεις για τον καπιταλισμό σύρραψέ το σε ένα τσαλαβούτημα και έτσι προκύπτει σοσιαλισμός... Στη φαντασία σου.
KΛΝ
05/11/2009 16:11
@GOLDEN BOY: "ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΜΕΤΟΧΕΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΩΣ ΜΕΤΟΧΟΙ-ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ;"

Αυτο που λες μπορει να make sense σε τοπους οπου οι οικονομιες λειτουργουν με βαση τους νομους της αγορας και του ελευθερου ανταγωνισμου. Εκει οπου ολοι ανταγωνιζονται ισοις οροις, το insider trading ειναι εγκλημα που μπορει να στειλει στη φυλακη μια Martha Stuart, και -προπαντος- oi πληροφοριες πανω στις οποιες θα στηριξουν οι επενδυτες τις αποφασεις τους εχουν ελεγχθει απο creme de la creme ορκωτους, και οχι απο μια κλειστη επαγγελματικη κλικα που μονο το δημοσιο συμφερον δεν εχουν στο μυαλο τους... Σε παραπεμπω στο φιασκο της Εμπορικης στις αρχες της δεκαετιας. Ξερεις ποσοι ελληνες και ξενοι ειδαν τα λεφτα τους να χανονται οταν η μετοχη της εμπορικης κατερευσε, και με την εξαγορα της? Οι μονοι που δεν χασανε ηταν οι insiders και οι ελεγκτες, αυτοι ακριβως που θα επρεπε να οδηγηθουν στο εδωλιο και την χρεοκοπεια...
Απο τοτε, οχι μονο τιποτα δεν αλλαξε θεσμικα (τα κλειστα επαγγελματα, οι απατεωνες, το εχθρικο στις επενδυσεις, την επιχειρηματικοτητα και την καινοτομια κλιμα καλα κρατουν) αλλα η ελλαδα τελειως μεταλαχθηκε σε μια οικονομια 2 πολων: δημοσιων υπαλληλων πληρωμενων απο δανεισμο, και μικρων μεταπρατικων - κυριως τουριστικων- επιχειρησεων, που μονο ψιχουλα απο τις αναγκες της χωρας μπορουν να καλυψουν.
Κατω απο αυτες τις συνθηκες, για να επενδυσεις σε ελληνικες αξιες, και δη τραπεζικες, πρεπει να εισαι ή αφελης, ή τζογαδορος...
Κωνσταντινος Μ.
05/11/2009 11:25
Περιμενα σοβαρες αναλυσεις σε αυτο το θεμα απο εναν,υποτιθεται,τραπεζιτη που εργαζεται στο City....Οχι υποθεσεις και καρατζαφεριες ατακες περι BMW και 4αρι στους Αμπελοκηπους,ουτε αβιαστη υπερασπιση των πανακριβων ελληνικων τραπεζων και της αχαλινωτης παραβατικοτητας τους...Διοτι ακομα και με τους φιλελευθερους ορους,χωρις καν να αναφερω τα μοντερνα τσιτατα περι εταιρικης κοινωνικης ευθυνης κτλ,η λειτουργια των ελληνικων τραπεζων ειναι τουλαχιστον ληστρικη...Οσο αφορα την κριση και την λειτουργια των τραπεζων με καλυπτουν απολυτα οι δηλωσεις του Αλαν Γκρινσπαν που ομολογει οτι η συγκεκριμενη χρηματοοικονομικη πολιτικη,που αυτος εγκαινιασε στις ΗΠΑ ως Federal Reserve Chairman,ηταν λαθος...Greenspan, 82, acknowledged under questioning that he had made a “mistake” in believing that banks, operating in their own self-interest, would do what was necessary to protect their shareholders and institutions. Greenspan called that “a flaw in the model ... that defines how the world works.”...Με λιγα λογια ακομα και ο γκουρου της χρηματοοικονομικης παγκοσμιοποιησης,ο αρχιτραπεζιτης που κρατουσε στα χερια του το δολαριο επι σειρα ετων,παραδεχεται οτι πρεπει να υπαρχει κρατικος ελεγχος στις τραπεζες...Τουλαχιστον λεω εγω...
Pecos
05/11/2009 05:13
GOLDEN BOY 4/11/2009 22:07

Αγαπητέ GOLDEN BOY, δεν ξέρω εάν είμαι αιάβαστος ή όχι, αλλά το λινκ στο wiki που έστειλες ως αναφορά στην άποψή σου ότι η κυβέρνηση έσωσε τις τράπεζες το 90 στην Ιαπωνία ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ κάτι τέτοιο.

Απλώς αναφέρεται για την κρίση με τα επιτόκια στην Ιαπωνία το 90 και το σημαντικό είναι ότι η κρίση προκλήθηκε από το κράτος για να αποφύγει το σκάσιμο της φούσκας.

Και επαναλαμβάνω, ότι στην Ιαπωνία εάν φαλιρήσει μια τράπεζα το κράτος θα τσακώσει τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου και θα τους ξεπουλήσει ΟΛΑ σπίτια αυτοκίνητα έπιπλα, γατιά , σκυλιά για να αποζημειωθούνε οι καταθέτες ( πελάτες). Γι αυτό και αυτοκτονούνε εκεί. Στον λοιπό καπιτλιστικό κόσμο αυτο δεν ισχύει και το κράτος αφήνει τους καταθέτες στην μοίρα τους (πλην 100.000 Ευρο κάλυψη)
Mixalis
05/11/2009 04:18
Stock market timing signals are up 68% this year (among the best in the world), and they are FREE (tzampa pou lene!) for individual investors: http://invetrics.com
GOLDEN BOY
04/11/2009 22:40
ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ KAI KAΛΑ ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΙΝΟΥΝ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΜΕΤΟΧΕΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΩΣ ΜΕΤΟΧΟΙ-ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ; 3 ΕΥΡΩ ΕΙΧΑΝ ΦΤΑΣΕΙ Η EUROBANK KAI H ALPHA ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ!! ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΚΑΦΕ!! ΠΩΣ ΕΙΠΑΤΕ; ΔΕ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΡΙΣΚΑΡΕΤΕ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΣΑΣ ΛΕΦΤΑ; Ε, ΤΟΤΕ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ΛΙΓΟ!! ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΡΙΣΚΑΡΟΥΝ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΤΟΥΣ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΔΑΝΕΙΟ 300 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ 4ΑΡΑΚΙ ΣΤΟΥΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΥΣ, ΔΑΝΕΙΟ 30000 ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΑΣ BMW ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΟ 5000 ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΤΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗΝ ΤΑΥΛΑΝΔΗ!! ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ!! ΟΤΑΝ ΤΑ ΖΗΤΑΝΕ ΠΙΣΩ ΣΑΣ ΠΙΝΟΥΝ ΤΟ ΑΙΜΑ! ΓΙΑ ΚΟΡΟΙΔΑ ΨΑΧΝΕΤΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ!!
GOLDEN BOY
04/11/2009 22:07
@Pecos WROTE "ότι η Ιαπωνία είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ πραγματικό καπιταλιστικό κράτος στον πλανήτη. Αυτό διότι εαν φαλιρίσει μια ιδιωτική τράπεζα το ΚΡΑΤΟΣ δεν θα την ΣΩΣΕΙ με χαριστικά χρήματα."

ΦΙΛΕ ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ!! ΟΛΕΣ ΟΙ ΙΑΠΩΝΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΤΗΣ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΣΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΟΤΑΝ ΕΣΚΑΣΕ Η ΦΟΥΣΚΑ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΤΟ 1990:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lost_Decade_(Japan)
m.g.
04/11/2009 21:02
Ξέρεις τι ωραίο πράγμα είναι να κλέβεις νόμιμα έναν λαό ? Ξέρεις τι ωραίο πράγμα είναι να ανταμείβεσαι από αυτήν την κλεψιά ? Αραγε οι τραπεζικοί υπάλληλοι γιατί δεν κάνουν μία απεργία να διαμαρτυρηθούν για την ληστρική πολιτική των τραπεζών ? Ξέρετε που έχουμε φτάσει κύριοι? Δεν έχουμε κράτος και νόμους και τα καπιταλιστικά λαμόγια ληστεύουν τον λαό.
DK
04/11/2009 19:04
@Αλέξανδρος Αθ., με τα μέχρι στιγμής πεπραγμένα του ΠΑΣΟΚ έχω μοικτά συναισθήματα και αυτό αντικατοπτρίζεται και από το σχόλιό σου. Πράγματι συμφωνούμε ότι πρέπει να σταματίσει ο κομματισμός και να εγκαθυδριθεί αξιοκρατία στο δημόσιο. Επίσεις πρέπει να σπάσουν οι συντεχνείες. Αυτά τα δύο αν γίνουν, αποτελούν το μεγαλήτερο "δημόσιο έργο" στην Ελλάδα όλων των εποχών. Εκεί που διαφωνώ αρκετά είναι στην μέχρι τώρα οικονομική πολιτική. Αλλά ας πούμε για τις τράπεζες. Χωρίς αμφιβολία οι τράπεζες παγκοσμίως έχουν ένα συγκεκριμένο (και αρκετα τεχνικό) μοντέλο χειρισμού του ρίσκου δανισμού. Γενικά το αποτέλεσμα είναι απλό. Δανίζουν με πολύ χαμηλό ρίσκο, δηλ θέλουν τα λευτά τους πίσω συν τον τόκο. Αν δεν τους τα δώσεις, σε σκίζουν γιατί μπορούν. Επαναλαμβάνω ότι λειτουργούν με ένα πολύ συγκεκριμένο μοντέλο τεχνικής φύσεως που δεν επιδέχεται και πολλές "επιλογές" ή "αποφάσεις". Λειτουργούν σαν ένα αυτόματο μηχάνημα. Λοιπόν λες για τα υπρκέρδη των τραπεζών, και για τις εύνειες του κράτους. Κατ'' αρχάς το κράτος δεν ευνωεί τις τράπεζες. Απλώς τις έχει ανάγκη. Δεύτερον ότι "εύνειες" ή πες το ΄όπως θες, υπήρχαν πριν την κρίση, υπάρχουν και τώρα. Με τη διαφορά ότι τώρα λόγω κρίσης έχει αυξηθεί δραματικά το ρίσκο δανισμού. Άρα το αυτόματο μηχάνημα τι κάνει; αυξάνει τα επιτόκια. Εδώ υπάρχουν δύο παράλληλα επιχειρήματα. Το ένα λέει ότι πράγματι οι τράπεζες (ορισμένες) βγάζουν μεγάλα κέρδη σε περίοδο κρίσης, και να κοιτάξουμε αν μπορεί η κοινωνία κάπως να εποφεληθεί από αυτό. Το δεύτερο επιχείρημα είναι ότι τα υπερκέρδη της μίας χρονιάς δεν σημαίνουν και πολλά γιατί την επόμενη χρονιά μπορεί μια τράπεζα να καταβαρθρωθεί. Όπως έγινε με ουκ ολίγες τράπεζες στο εξωτερικό. Από υπερκέρδη σε ασύληπτες ζημιές. Αν λοιπόν το αυτόματο μηχάνημα λάβει υπ όψην του στον υπολογισμό του ρίσκου το τι μπορεί να συμβεί στα επόμεντα 2-3 χρόνια τότε καταλαβαίνεις ότι τα φετινά υπερκέρδη δε σημαίνουν και πολλά. Έτσι τα επιτόκια ανεβένουν. Και άν το κράτος βάλει ξαφνικά 10% έκτακτο φόρο, τότε το ρίσκο χειρωτερεύει. Επίσης υπάρχει και το άλλο χειρώτερο. Η τράπεζα τώρα θα υπολογίσει το ρίσκο του χρόνου το κράτος να ξαναζητήσει έκτακτη εισφορά. Και το ρίσκο περιοδικά που και που το κράτος να ζητά έκτακτες εισφορές (διάρρηξη της εμπιστοσύνης στο φορολογικό περιβάλλον). Οπότε η τράπεζα προεξοφλώντας αυτό το ρίσκο θα το αντικατοπτρίσει στα προιόντα της. Νομίζεις ότι αν ήταν τόσο εύκολο μια κυβέρνηση να παίρνει με το ζώρι τα λεφτά αντί να τα δανίζεται, δεν θα το κάνανε όλες οι κυβερνήσεις παγκοσμίως; Λες ο κ. Παπακωνσταντίνου να ανακάλυψε πρώτος το Ζορό; Υπάρχει ένας απλός κανώνας. Αν παρεμβένεις στην οικονομία με απλοικό τρόπο, το κόστος της παρέμβασης είναι μαγαλήτερο από το κέρδος. Σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτόσεις και ύστερα από χρόνια έρευνας και διδακτορικών μπορεί μια πολύ στοχευμένη παρέμβαση και τεχνικώς άρτια να φέρει μεγαλήτερο κέρδος από ζημιά. Όμως, αυτό το πατάμε την κοιλιά μας και δείνουμε παροχές με χρέος 115% και παίρνουμε και 10% από τις τράπεζες άμα λάχει, είναι ελληνικές μαγκιά ή αλλοιώς καραγκιζηλίκια για τα οποία η ΕΕ μας χλεβάζει εδώ και καιρό.
iliasgr.
04/11/2009 18:54
AYTA NA TA BLEPI O PAPANDREOY
NA TA XALIAMAS
Κωνσταντινος Μ.
04/11/2009 18:35
Αν κανουμε μια απλη διαιρεση θα διαπιστωσουμε οτι ο καθε Ελληνας,ολοι ειμαστε τα νοικοκυρια,χρωσταει αυτη την στιγμη περιπου 10,000Ε στις τραπεζες δηλαδη μια τετραμελης οικογενεια,2 γονεις με 2 μικρα παιδια,χρωσταει 40,000Ε σε τραπεζες...Χωρις να λαβουμε καν υπ''οψιν μας τους πολλους Ελληνες που εχουν επιχειρησεις και ειναι χρεωμενοι και απο την επιχειρηση τους αφου απο την ιδια τσεπη βγαινουν οσο αφορα τους μικρομεσαιους επιχειρηματιες....Με λιγα λογια,ελαχιστοι θα χρεωθουν και αλλο,ειδικα με τα διψηφια επιτοκια, και η αγορα προσπαθει να αναπνευσει με μεταχρονολογημενες επιταγες οι οποιες σκανε συνεχεια αφου ρευστο δεν υπαρχει..Και ερχομαστε λοιπον στο ζητημα των 28,000,000,000 ευρω που ειναι και το ζουμι της ιστοριας,αφου η οικονομικη στενοτητα ειναι αποτελεσμα της κρισης,η οποια φταιει κατα τους δικομματιστες κυβερνωντες,και οχι του ιδιου του καπιταλιστικου συστηματος και της αυθαιρετης λειτουργιας του..Η κριση λοιπον δημιουργηθηκε απο το ανεξελεγκτο ιδιωτικο τραπεζικο συστημα των ΗΠΑ και μας ηρθε αφου εξαπλωθηκε μεσω της παγκοσμιοποιημενης τραπεζικης αγορας...Συγκεκριμενα απο στεγαστικα δανεια υψηλου ρισκου,χωρις δηλαδη να ελεγχουν αν μπορει να καλυψει ο δανειοληπτης τις υποχρεωσεις του,και τα οποια δεν μπορεσαν να ξεπληρωσουν οι ανθρωποι με συνεπεια οι τραπεζες που τα πουλαγαν να χρεωκοπησουν...Παμε παλι πισω στα δικα μας...Οι τραπεζες μας λοιπον εισεπραξαν απο το δημοσιο χρηματα με την λογικη της εισροης κρατικων κεφαλαιων στην αγορα μεσω τραπεζικων δανειων...Αντι δηλαδη για απευθειας κυκλοφορια,μεσω του κρατους,των χρηματων αυτων ειτε με αυξησεις,ειτε με κρατικοποιησεις,ειτε με φοροαπαλλαγες,ειτε με χιλιους δυο αλλους τροπους εκτος απο αυτον που επελεξαν και απετυχε πληρως στην πραξη...Οσο αφορα το πολιτικο σκελος της ιστοριας,βλεπουμε παλι γυμνη την αληθεια οσο αφορα την συμπλευση ΠΑΣΟΚ και ΝΔ στο συγκεκριμενο κομματι,δηλαδη την πληρη ταυτιση και των δυο στην οικονομικη θεωρια του ακραιου καπιταλισμου και την ανυπαρξια ελεγχου προς τις τραπεζες ακομα και μετα απο δωρο αξιας 28,000,000,000 ευρω...ΥΓ Η θεωρια της ελευθερης αγορας,που μας ζαλιζουν συνεχεια,ειναι εντελως διαφορετικη και μη εφαρμοσιμη παρα μονο παραμετρικα και για την εξυπηρετηση των καπιταλιστικων αναγκων της ελευθερης διακινησης του κεφαλαιου,κατα την ταπεινη μου αποψη...Καλο βραδυ...
Pecos
04/11/2009 18:04
Διαβάζω μερικούς γράφοντες του φορου, να δικαιολογούν τις τράπεζες για τα υψηλά επιτόκια, λόγω του ρίσκου (σοβαρά?) που παίρνουνε. Ποιό ρίσκο?? Οι τράπεζες εάν δεν αισχροκερδούνε δεν έχουνε κανένα ρίσκο. Είναι τζάμπα μάγκες. Κάνουνε κουμάντο με τα λεφτά των καταθετών, και μάλιστα είναι κλειστό επάγγελμα, για λίγους. Εάν δανείζεις χρήματα και δεν έχεις δόντι εισαι παράνομος και λέγεσαι τοκογλύφος. Ενώ αυτοί είνα αθώες περιστερές... Μην ξεχνάτε τα 28 δις που τους ΧΑΡΙΣΕ ο Αλογογκούφης δανεικά και αγύριστα. Αυτά τα χρήματα είναι κέρδος για τις τράπεζες και θα τα πληρώσουμε εμείς. Απλά τα μειράσανε σε μπόνους μεταξύ τους και τώρα ξενκινούνε από μηδενική βάση. Ο GOLDEN BOY γράφει για την Ιαπωνία ότι δεν δείνουνε οι τράπεζες δάνειο ούτε για ποδήλατο. Ναι έτσι είναι αλλά αυτό δικαιλογείται από το γεγονός ότι η Ιαπωνία είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ πραγματικό καπιταλιστικό κράτος στον πλανήτη. Αυτό διότι εαν φαλιρίσει μια ιδιωτική τράπεζα το ΚΡΑΤΟΣ δεν θα την ΣΩΣΕΙ με χαριστικά χρήματα. Θα την αφήσει να καταρεύσει γιατί η τράπεζα είναι εμπορική επιχείρηση που βγάζει κέρδος και παίρνει τα ρίσκα της. Γι αυτό εκεί είναι το μόνο μέρος που οι γενικοί διευθυντές τραπεζών και άλλοι άμα αποτύχουνε αυτοκτονούνε γιατί δεν υπάρχει ένας Αλογογκούφης να τους χαρίσει λεφτά του φορολογουμένων.
T.M.
04/11/2009 17:39
τα 28 δις που πήραν οι τράπεζες ... που τα έβαλαν?
Αλέξανδρος Αθ.
04/11/2009 16:53
Αγαπητέ DK, συμφωνώ μαζί σου για τους λιμενεργάτες. Αλλά διαφωνώ πλήρως με τα σχόλιά σου για τις τράπεζες,καθώς το ελληνικό κράτος τους έχει προσφέρει πολύ περισσότερα απο το 10% επί των κερδών που τους ζητάει τώρα.
Δεν συζητώ μόνο για την ασυλία που τους παρέχει για τις ληστρικές πρακτικές προς τους πελάτες τους. Τους προσφέρει και δουλειές, που πιθανως κανεις δεν φαντάζεται. Αν πουμε π.χ. για τα χρέη του δημοσίου προς τις κατασκευαστικές εταιρίες, που ειναι περισσότερο από 2,5 δις. Για να μπορέσουν οι κατασκευαστικές εταιρίες να ανταποκριθούν στοιχειωδώς στις υποχρεώσεις τους, έχουν πάρει δάνεια με επιτόκια από 5-10%, δίνοντας στις τράπεζες την δικαιοδοσία να εισπράξουν αυτές τις πληρωμές του Δημοσίου. Οταν το ελληνικό δημόσιο παρακρατεί αυτες τις πληρωμές ακόμα και περισσότερο απο 2 χρονια (σε μερικές περιπτώσεις, ακόμα δεν εχουν πληρωθει Ολυμπιακά έργα απο το 2004), οι τράπεζες έχουν κέρδη περισσότερο απο 10% εως 20%. Αν σκεφτει κανείς πως μια κατασκευαστική εταιρία θεωρητικά δουλευει με περιθώριο κέρδους 15% (που σε περιόδους κρίσης όπως τώρα, πέφτει ακόμα περισσότερο), καταλαβαινει κανεις πως τελικά όλη η Ελλάδα δουλευει για τις τράπεζες.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα πως οι τράπεζες ΔΕΝ κινδινεύουν απο τα πρόσφατα μέτρα που πηρε το Πασοκ, ειναι και η αντίδραση της τράπεζας Πειραιώς, που μόλις το Πασοκ δήλωσε πως θα βάλει πλαφόν επιτόκιο 12% στις κάρτες, αυτή οχι μόνο δεν διαμαρτυρήθηκε, αλλα προέβει σε επιθετική ενέργεια ρίχνοντας το επιτόκιο στο 8% απο το 16% που ειχε μέχρι σήμερα !!!
DK
04/11/2009 16:02
@x factor, το πρόβλημα δεν είναι τα καταναλωτικά δάνια αλλά τα επιχειρηματικά. Αυτά είναι εξαιρετικά κρίσημα για την λειτουργία της αγοράς. Πάψε να σκέφτεσαι κομματικά και δες τα πράγματα λογικά. @ΚΞΗ, δεν είναι αυτός ο λόγος που λέμε αυτά για τους λιμενικούς. Όταν η κάθε συντεχνεία επιβάλει τα συμφέροντα μιας μικρής μειοψιφίας, οι αγορές στρεβλώνονται και οι ευκαιρίες περιορίζονται για όλους τους άλλους. Δηλ η κοινωνία φρακάρει. Υπάρχει η ψευδαίσθηση σε μια μερίδα της κοινωνίας ότι οι βιομήχανοι ευημερούν και οι φτωχοί υποφέρουν. Η πραγματική εικόνα είναι ότι το 1 εκατομύριο δημοσίων υπαλλήλων ξεζουμίζει τους φτωχούς αφαιρόντας τους την ευκαιρία για μια αξιοπρεπή δουλειά. Η ελληνική κοινωνία αποτελειται από τους βολεμένους και τους απ έξω. Οι βιομήχανοι καμμία σχέση δεν έχουν με αυτά. Ούτως ή άλλως είναι ελλάχιστοι. Μακάρι να ήταν περισσότεροι!
x factor
04/11/2009 14:58
Αντε ρε παιδια τρεξτε να δανειστειτε για να πατε διακοπες και να αγορασεται ενα τζιπακι , για να σας δω τωρα ποσο μαγκες ειστε , αντε παλληκαραδες μου , να δουμε πιος θα σας πληρωσει το 1τρις ευρω χρεος ,
παντως οχι οι χαζοι ευρωπαιοι ,

θα σας παρουν και τα σωβρακα φουκαραδες
ελατε στην βουλγαρια για μεταναστες με μισθο 400 ευρω , σε λιγο στην ελλαδα θα βρισκεις δουλεια μονο στα φαναρια .

Κατι τετοιες βλακειες λεει ο αλμουνια που ειναι και ασχετος
ΚΞΗ
04/11/2009 14:50
AYTO ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ 60-100.000
ΩΡΑΙΑ ! !
ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ????
ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ 700
ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΟΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΙ ΟΙ ΔΙΚΑΣΤΕΣ(ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΧΑΤΗΡΙΑ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΩΝ) ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΕ ΤΑ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΤΩΝ ΕΜΠΟΡΩΝ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 700 ?????????
GOLDEN BOY
04/11/2009 13:47
H TRAPEZES PREPEI NA MEIWSOYN TO RISKO TOYS META TA METRA THS KYBERNHSHS! TO APOTELESMA EINAI OTI OSOI EXOYN PERIOYSIA THA MPOROYN NA PAIRNOYN FTHNA DANEIA ALLA OI PERISSOTEROI DE THA PAIRNOYN DANEIO OYTE GIA PODHLATO (OPWS SYMBAINEI STHN IAPWNIA THN TELEYTAIA DEKAETIA). ETSI THA STRWSEI THN OIKONOMIA H KYBERNHSH TOY PASOK;
DK