Χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με τη Χετάφε για την 29η αγωνιστική της La Liga. Για δεύτερο σερί παιχνίδι, μετά και από αυτό απέναντι στη Χιρόνα, οι Καταλανοί κόλλησαν στο 0-0, ωστόσο συνεχίζουν να βρίσκονται σε απόσταση ασφαλείας και στο +11 από τη δεύτερη Ρεάλ.

Οι «μπλαουγκράνα» δημιούργησαν ευκαιρίες, έχοντας την καλύτερη στιγμή τους στο πρώτο ημίχρονο με το διπλό δοκάρι στο 25ο λεπτό. Αρχικά ο Ραφίνια πλάσαρε στο αριστερό κάθετο της Χετάφε και στη συνέχεια ο Μπαλντέ που πήρε το ριμπάουντ έστειλε την μπάλα στο ίδιο σημείο.

Ο Σόρια είχε τις απαντήσεις στις υπόλοιπες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων, με πιο μεγάλη εκείνη στο 75′ όπου είπε όχι και πάλι στον Ραφίνια, ενώ στο 87′ οι γηπεδούχοι παραλίγο να κλέψουν τη νίκη, αλλά το σουτ του Μαγιοράλ έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Τερ Στέγκεν.