Οι γιορτές τελείωσαν, αλλά ο Κώστας Σλούκας συνεχίζει να είναι ο μάγος με τα δώρα για τον Ολυμπιακό.

Με εκπληκτική εμφάνιση τον οδήγησε σε μεγάλη νίκη επί της Μπάγερν που αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία λόγω της απουσίας κομβικών παικτών όπως ο Παπανικολάου και ο ΜακΚίσικ.

Και η Μπάγερν είχε την απουσία του Λούσιτς, αλλά σε ένα παιχνίδι που θα έπαιζαν καθοριστικό ρόλο οι άμυνες οι απώλειες του Ολυμπιακού ήταν πολύ σημαντικές.

Οι Ερυθρόλευκοι όμως του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξαν με πάθος και δύναμη καλύπτοντας αυτά τα κενά.

Ο Κώστας Σλούκας έσπασε τα…κοντέρ και είχε 24 πόντους με 5/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, τρία ριμπάουντ, επτά ασίστ, τρία κλεψίματα, τέσσερα κερδισμένα φάουλ και συγκέντρωσε 29 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης παίζοντας 35.13 λεπτά !

Ο διεθνής γκαρντ έχει προσαρμοστεί απόλυτα στον ρόλο του, παίζει καταπληκτικό μπάσκετ, κάνοντας πολλές (σχεδόν όλες) δουλειές μέσα στο γήπεδο ενώ σκόραρε τα πιο σημαντικά καλάθια στην τέταρτη περίοδο που κράτησαν τον Ολυμπιακό μπροστά με δύο κρίσιμα λέι-απ στα τελευταία λεπτά να ξεχωρίζουν.

Εξαιρετικός και ο Οκτάβιους Ελις σε άμυνα και επίθεση όπως και ο Σπανούλης (του δευτέρου ημιχρόνου) αλλά και ο Βεζένκοφ.

Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν φάουλ στην τελευταία φάση αλλά το ριπλέι δεν φαίνεται να τους δικαιώνει.

O Ολυμπιακός αν και ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 16-9 (6’) στα τελευταία τέσσερα λεπτά του δεκαλέπτου ξέχασε την καλή του άμυνα και δέχτηκε 13 πόντους σε ένα τετράλεπτο με τους φιλοξενούμενους να προηγηθούν 22-19 (10΄).

Αυτό έδωσε ακόμα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στην ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι που έφτασε να προηγείται και με εννέα πόντους (42-33) στο 17’ με εξαιρετικό τον Ντένις Σίλι που είχε 13 πόντους στο ημίχρονο αλλά και τους Ρέινολντς και Ραντόσεβιτς που είχαν από τους 8.

Οι Ερυθρόλευκοι με μπροστάρη τον εξαιρετικό Κώστα Σλούκα (τελείωσε το πρώτο μέρος με 11 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ) αλλά και παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο τρίλεπτο, με ένα σερί 11-4 μείωσαν στο καλάθι πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια (46-44) για το ημίχρονο.

Οι Πειραιώτες είχαν απενεργοποιήσει τον κορυφαίο παίκτη των Βαυαρών και πρώην «Ερυθρόλευκο» τον Γουέιντ Μπλάλντγουιν (μόλις 5 πόντους ημίχρονο) αλλά τους έκανε μεγάλη ζημιά ο Τζαλέν Ρέινολντς που φτάνοντας τους 16 πόντους (και μάλιστα με 8/8 δίποντα) έδωσε προβάδισμα στη Μπάγερν, 59-55 (27’).

Εκεί ο κόουτς Μπαρτζώκας έπαιξε με δίδυμο τους Σλούκα και Σπανούλη και με ένα νέο σερί 9-2 προηγήθηκε 64-61 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Η καλή άμυνα συνεχίστηκε και στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου όπου οι Ερυθρόλευκοι δέχτηκαν μόλις τρεις πόντους στα πρώτα τριάμιση λεπτά και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με εννέα πόντους (72-63 στο 33’).

Διαφορά που κράτησαν μέχρι το 35’ (77-68), αλλά κάπου εκεί ο Σίλι πήρε και πάλι το όπλο του και φτάνοντας τους 23 πόντους (με 6/7 τρίποντα) συνέβαλε τα μέγιστα στο 9-0 σερί της Μπαγερν που ισοφάρισε το παιχνίδι (77-77 στο 37’).

Το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού αλλά εκεί μίλησε και πάλι ο Κώστας Σλούκας όπου με κρίσιμα καλάθια έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακός με 84-79 στα 30’’.

Όμως και πάλι ο Σίλι με νέο τρίποντο μείωσε στο καλάθι (84-82), ο Χάρισον αστόχησε σε τρίποντο στη λήξη του χρόνου επίθεσης της ομάδας του και ο Ελις δεν μπόρεσε να κρατήσει τη μπάλα.

Η Μπάγερν είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα αλλά ο Βεζένκοφ έβγαλε την άμυνα και οι Ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 44-46, 64-61, 84-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 11 (2/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 λάθη), Σλούκας 24 (5/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μάρτιν 8 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 7 (1), Ζαν Σαρλ, Τζένκινς, Έλις 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκέρι): Γουάιλερ Μπαμπ 2 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάλντουιν 12 (4/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ, 7 λάθη), Σίλι 26 (1/3 δίποντα, 7/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Ρέινολντς 20 (9/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Φλακαντορι 5 (1), Τσίπσερ 5 (1/5 τρίποντα), Γκιστ 4, Τζόνσον, Ραντόσεβιτς 8, Γκραντ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/33 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 18/19 βολές, 29 ριμπάουντ (21+8), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 20/38 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 12/14 βολές, 30 ριμπάουντ (18+12), 23 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 19η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα παίξει στο Τελ Αβίβ με τη Μακάμπι (12/1 στις 21:05), ενώ η Μπάγερν θα υποδεχθεί στο Μόναχο τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (13/1 στις 20:30).