Είχε τα… μύρια όσα προβλήματα, δέχθηκε και το τελικό χτύπημα και τώρα πρέπει να παλέψει για να διατηρήσει τα κεκτημένα η ΑΕΚ. Η ήττα από την Μπούργκος ήρθε μετά από 40 αγωνιστικά λεπτά, με το ταμπλό να γράφει ΧΧΧ, όμως στην πραγματικότητα όλα τέλειωσαν στο 6.05’’, όταν ο Κιθ Λάνγκφορντ αποχώρησε με μυϊκό πρόβλημα στον προσαγωγό. Από εκεί και πέρα η «Ένωση» κατάρρευσε! Πάλεψε για τη διαφορά, αλλά δεν πήρε τίποτα.

Το 13-6, τη στιγμή του τραυματισμού του Αμερικανού (αγωνίστηκε για 5.58’’, καθώς δεν ξεκίνησε στην πεντάδα) έγινε 24-13 και στο 15’ το σκορ έδειχνε 42-21. Ο Ζήσης ήταν εκείνος που το πίστευε περισσότερο από κάθε άλλον, ο Γκραντ έκανε κι αυτός ό,τι περνούσε από το χέρι του, αλλά η άμυνα έμοιαζε με… μαλακό τυρί, από αυτά που χρησιμοποιούν οι Ισπανοί στα… τάπας.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 54-34 και 67-47 στο 27’. Κάπου εκεί ο «δικέφαλος» έβγαλε αντίδραση, μείωσε σε 68-55, αλλά με συνοπτικές διαδικασίες πήγε ξανά στο +19 (76-57). Το τρένο της νίκης είχε χαθεί, έμενε η μάχη για να κρατήσει τη διαφορά των 8 πόντων, με την οποία είχε νικήσει στο «Νίκος Γκάλης».

Με τους πρώτους πόντους του Γιαννόπουλου, πέντε λεπτά πριν τη λήξη, η ΑΕΚ κατέβασε τη διαφορά στο 81-67, κρατώντας «ζωντανές» τις ελπίδες, ώστε να έχει το πάνω χέρι σε ενδεχόμενη ισοβαθμία (αυτή τη στιγμή οι δύο ομάδες είναι στην ίδια θέση). Κι ο Χάρης με τρίποντο μείωσε την απόσταση (81-70).

Μια κακή επίθεση (επιθετικό του Ρέι), απούσα η άμυνα λέι απ του Ριβέρο και τα κεφάλια πάλι μέσα (83-70). Χάθηκε ένα λεπτό, με εκατέρωθεν κακό μπάσκετ, αλλά ο Γιαννόπουλος είχε πάρει φωτιά και με τρίποντο μείωσε σε 83-74. Το 5ο φάουλ (χωρίς λογική) του Γιάνκοβιτς έστειλε τον Μπενίτε στη γραμμή άνεσης και με 2/2 βολές πήγε στο +11 (85-74).

Ο Ζήσης ήταν εξαιρετικός, αλλά ο ΜακΦάντεν (αόρατος μέχρι τότε) «τιμώρησε» τον παλιό του προπονητή με 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές (93-76), δίνοντας στην Μπούργκος αυτό που ήθελε: Διπλή νίκη. Ο Μπενίτε ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, ο Άπιτς βοήθησε, αλλά ο ΜακΦάντεν μίλησε στο τέλος. Εκτός του εκπληκτικού Ζήση, ο Γιαννόπουλος με τον Γκραντ ήταν συγκριτικά οι καλύτεροι.

Τα δεκάλεπτα: 24-13. 54-34, 74-57, 93-76.