Οι υπεύθυνοι του γηπέδου διέταξαν την άμεση εκκένωση του γηπέδου και οι περίπου 10.000 θεατές αποχώρησαν όπως και οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.
Η ΟΥΕΦΑ ενημέρωσε τις δύο ομάδες ότι το παιχνίδι θα συνεχιστεί την Παρασκευή το πρωί (!) και η ταλαιπωρία που θα υποστεί ο Ατρόμητος είναι πολύ μεγάλη. Αργά το βράδυ της Πέμπτης οι υπεύθυνοι της ομάδας του Περιστερίου αναζητούσαν ξενοδοχείο για να καταλύσουν τα μέλη της αποστολής.
Η απόφαση της ΟΥΕΦΑ για την συνέχιση του αγώνα το πρωί της Παρασκευής λήφθηκε λόγω της κλήρωσης των όμίλων του Γιουρόπα Λιγκ που θα γίνει το μεσημέρι της Παρασκευής (13.45).
Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου είχε φέρει σε δύσκολη θέση τους Ολλανδούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με κεφαλιά του Παπαδόπουλου (53΄), έχασαν πέναλτΙ με τον Παπαδόπουλο (το πέναλτι κέρδισε ο Ναπολεόνι από κανονικό μαρκάρισμα του γκολκίπερ Εστέμπαν στο 18΄), ενώ η Αλκμααρ έπαιζε με 10 παίκτες από το 2΄ ,λόγω αποβολής του Χένρικσεν για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Ούμπιντες.
Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με τις ακόλουθες συνθέσεις:
ΑΛΚΜΑΑΡ: Εστέμπαν, Ματίας Γιόχανσον, Βούιτενς, Γκουβελέου, Φίργκεφερ, Γκούντμαντσον, Γκούντελ, Ελμ, Χένρικσεν, Μπέερενς, Αρον Γιόχνασον.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσενάμο, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Ταυλαρίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Δημούτσος, Ιγκλέσιας, Ούμπιντες, Καραγκούνης, Ναπολεόνι, Παπαδόπουλος.
Στους αγώνες-ρεβάνς για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ σημειώθηκαν τα αποτελέσματα (σε παρένθεση το σκορ της πρώτης αναμέτρησης):
Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)-Ακτόμπε (Καζακστάν) 5-1 (3-2)
FC Αστρα (Ρουμανία)-Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 1-1 (0-2)
Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)-Ζανκτ Γκάλεν (Ελβετία) 2-4 (1-1)
Σεντ Ετιέν (Γαλλία)-Έσμπιεργκ (Δανία) 0-1 (3-4)
Ρούμπιν Καζάν (Ρωσία)-Μόλντε (Νορβηγία) 3-0 (2-0)
Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)-Κουκέσι (Αλβανία) 3-1 (2-0)
Μπεσίκτας (Τουρκία)-Τρόμσο (Νορβηγία) 2-0 (1-2)
Νόρτζελαντ (Δανία)-Έλφσμποργκ (Σουηδία) 0-1 (1-1)
Πετρολούλ Πλοϊέστι (ρουμανία)-Σουόνσι (Αγγλία) 2-1 (1-5)
Στουτγκάρδη (Γερμανία)-Ριέκα (Κροατία) 2-2 (1-2)
Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία)-Βοϊβοντίνα (Σερβία) 2-1 (1-1)
ΑΠΟΕΛ (Κύπερος)-Ζούλτε Βάρεγκεμ (Βέλγιο) 1-2 (1-1)
Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)-Ουντινέζε (Ιταλία) 1-1 (3-1)
Νις (Γαλλία)-Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) 1-0 (0-2)
Ντίλα Γκόρι (Γεωργία)-Ραπίντ Βιένης (Αυστρία) 0-3 (0-1)
Τουν (Ελβετία)-Παρτιζάν (Σερβία) 3-0 (0-1)
Γκενκ (Βέλγιο)-Χαφναρφιόρντουρ (Ισλανδία) 5-2 (2-0)
Ζαλγκίρις (λιθουανία)-Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) 0-2 (0-5)
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)-FC Μινσκ (Λευκορωσία) 3-1 (2-0)
Πάσινγκ (Αυστρία)-Εστορίλ (Πορτογαλία) 1-2 (0-2)
Αϊντραχτ Φρ. (Γερμανία)-FK Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) 2-1 (2-0)
Ντνίπρο (Ουκρανία)-Νόμε Κάλιου (Εσθονία) 2-0 (3-1)
Σκεντέρμπεου (Αλβανία)-Τσερνομόρετς (Ουκρανία) 1-0 (0-1)
Σλασκ Βρότσλαβ (Πολωνία)-Σεβίλη (Ισπανία) 0-5 (1-4)
Τότεναμ (Αγγλία)-Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) 3-0 (5-0)
Φέγενορντ (Ολλανδία)-Κούμπαν Κράσνονταρ (Ρωσία) 1-2 (0-1)
Φιορεντίνα (Ιταλία)-Γκρασχόπερς (Ελβετία) 0-1 (2-1)