Παρά την πολύ καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, η ελλιπής ΑΕΚ δεν άντεξε στη Ρωσία και γνώρισε την ήττα 86-79 από τη Νίζνι Νόβγκοροντ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου του EuroCup.

Η Ένωση, γνώρισε την τέταρτη ήττα της στη διοργάνωση και θα δώσει αγώνα πρόκρισηςτην επόμενη εβδομάδα στο Ισραήλ, απέναντι στη Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Η ΑΕΚ με τον καλύτερο παίκτη της, Λουκά Μαυροκεφαλίδη, να μην αγωνίζεται λόγω προβλήματος στη γαμπα,

που ένιωσε στην προθέρμανση, πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και έδειξε ότι μπορούσε να πάρει την νίκη.

Στην επανάληψη, όμως, οι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν την ίδια απόδοση, πετυχαίνοντας μόλις 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στο τέλος έμειναν από δυνάμεις και δεν κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό» από τη Ρωσία, που θα της έδινε μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αποκάλυψη του αγώνα ο Δημήτρης Μαυροειδής, που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 26 πόντους (ρεκόρ καριέρας σε ευρωπαϊκό ματς) και 10 ριμπάουντ, με άξιο συμπαραστάτη τον Μαλίκ Χέρστον που πέτυχε 15. Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Στρέμπκοφ με 15 πόντους και Μπέρζινς με 12.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 44-52, 63-63, 86-79

ΝΙΖΝΙ (Μπαγκάτσκις): Ραντ 21 (3), Ζαριάζχο, Ίβλεφ 9 (1), Αντόνοφ 11 (3), Μαχάλμπασιτς 8 8, Κβοστόφ 5, Μπέρζινς 12 (1), Στρέμπκοφ 15 (3), Κιρντιάτσχκιν 5 (1).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 3 (1), Σάκοτα 10 (1), Χέρστον 15 (1), Μιλόσεβιτς 10 (2), Κάρτερ 2, Σαρικόπουλος 3, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 5, Μαυροειδής 26.