Ο Παναθηναϊκός είχε τις ευκαιρίες για να νικήσει την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ, αλλά τα λάθη στην επίθεση αποδείχτηκαν καθοριστικά.Ετσι, οι Πράσινοι ηττήθηκαν 81-77 στην 9η αγωνιστική του Τοπ 16 της Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού, που πλήρωσε απόψε τα κομβικά λάθη στα τελευταία λεπτά, ο Εστεμπάν Μπατίστα με 16 πόντους, ενώ από τους Ισπανούς ξεχώρισε ο Τζάστον Ντόελμαν με 21.

Με συγκέντρωση στην περιφερειακή άμυνα και εξουδετερώνοντας τον Άντε Τόμιτς κοντά στο καλάθι ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι», μετά το τρίποντο του Γκιστ στην έναρξη του αγώνα, είδαν -με πρωταγωνιστή τον Μπατίστα να οικοδομούν μία διαφορά 7 πόντων (18-11).

Η είσοδος του Ναβάρο έφερε μία αναστάτωση, αλλά ο Παναθηναϊκός έκλεισε την πρώτη περίοδο στους +5 (21-16). Ωστόσο στη δεύτερη οι «πράσινοι» έχασαν την αμυντική τους προσήλωση, έχασαν εύκολα καλάθια στην επίθεση και μπήκαν σε περιπέτειες.

Με τον Ναβάρο να συνεχίζει το σόου του από τα 6.75 (8π. στο β’ δεκ.), τον Αμπρίνες να τον… μιμείται και τον Τόμιτς να βρίσκει τα πατήματα του κοντά στο καλάθι, οι Ισπανοί, που περιόρισαν στους 11 πόντους τους γηπεδούχους και έδωσαν ρεσιτάλ παραγωγικότητας (26π. στο β’ δεκ.), κατάφεραν από το εις βάρος τους 32-30 να τρέξουν σερί 0-12 και να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (32-42). Καταλυτικό ρόλο έπαιξε η κυριαρχία τους στα επιθετικά ριμπάουντ (6 έναντι 2) και στην έφεση στη δημιουργία (13 ασίστ).

Στα επτά πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός βρήκε και πάλι τα αμυντικά αντανακλαστικά του, περιόρισε σε 7 πόντους τους αντιπάλους, κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα, τα μπλοκ άουτ λειτούργησαν και βασιζόμενος και πάλι στη φροντ λάιν του έτρεξε επιμέρους σκορ 15-7 και μείωσε 47-49

Ωστόσο, ο Πλάις δε δυσκολεύτηκε απέναντι στους ψηλούς του Παναθηναϊκού (6 σερί πόντοι) και έβαλε την Μπαρτσελόνα στην τελευταία περίοδο στο +5 (52-57). Στον επίλογο του αγώνα οι Ισπανοί με σπουδαίες ενέργειες του Πλάις και την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Ιβάνοβιτς ξέφυγαν με 56-63 και έδειξαν να καθαρίζουν τον αγώνα.

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε χάρη στην εξαιρετική του άμυνα, ο γερμανός σέντερ της Μπαρτσελόνα κάθισε στον πάγκο με 5 φάουλ και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν και πάλι στο 38΄ σε απόσταση αναπνοής (73-75 με τρίποντο Γκιστ). Ο Ντόελμαν απάντησε πάντως σε κρίσιμο σημείο (73-77), ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε κομβικά λάθη και μοιραία ήρθε το τελικό 77-81.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 32-42, 52-57, 77-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ 9 (3), Γιάνκοβιτς, Φώτσης 9, Νέλσον 7, Παππάς 6, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 12 (2), Γκιστ 14 (2), Μπατίστα 16, Μπλουμς, Λαβάλ 4.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ): Ντόελμαν 21 (3), Ουέρτας 2, Αμπρίνες 9 (1), Ναβάρο 17 (4), Σατοράνσκι 7 (1), Πλάις 15, Τόμας 2, Όλεσον, Νάχμπαρ, Τόμιτς 8.