Η Σερβία προκρίθηκε στον τελικό του Μουντομπάσκετ και την Κυριακή θα αντιμετωπίσει τις Ηνωμένες Πολιτείες. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς νίκησε στον ημιτελικό της Παρασκευής 90-85 τη Γαλλία, η οποία θα αγωνιστεί το Σάββατο στο μικρό τελικό με τη Λιθουανία.

Η Σερβία εξαιρετικά «διαβασμένη» μπήκε στο ματς δυνατά, και με ηγέτη τον Τεόντοσιτς πήρε γρήγορα μία διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησε έως το τελευταίο πεντάλεπτο. Οι Γάλλοι είχαν ξεχάσει την καλή τους άμυνα που έπαιξαν κόντρα στην Ισπανία, αλλά τη θυμήθηκαν στο τέλος και με όπλο τα σουτ τριών πόντων μείωσαν, και το ματς μετατράπηκε σε θρίλερ.

Η Σερβία λοιπόν ήταν κυρίαρχη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Στο 17′ η διαφορά ήταν στο +18 (43-25) και έκλεισε το ημίχρονο με 46-32. Το α’ μέρος ανήκε στον Τεόντοσιτς, ο οποίος σημείωσε σε αυτό το διάστημα 18 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, παρότι η Γαλλία βελτίωσε την άμυνα της, οι επιθέσεις της ήταν ανορθόδοξες και δεν μπορούσε να σκοράρει. Ετσι, οι Σέρβοι στο 30′ είχαν και πάλι διαφορά ασφαλείας (61-46). Ομως, στη τέταρτη περίοδο όλα άλλαξαν. Όι Γάλλοι άρχισαν να «πυροβολούν» από την περιφέρεια, πίεσαν περισσότερο στην άμυνα, η διαφορά έπεσε στους τέσσερις πόντους (65-61 και 70-66) και έφτασε στους δύο στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι Σέρβοι όμως, με ευστοχία στις βολές, κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη.

Η Σερβία «χτύπησε» περισσότερο μέσα στη ρακέτα (24/41δ), αλλά ήταν αποτελεσματική και από την περιφέρεια (8/15τρ).Αντίθετα, η Γαλλία είχε προβλήματα κάτω από το καλάθι (14/30δ), αλλά η ευστοχία από την περιφέρεια στο β’ μέρος (15/33τρ συνολικά, 4/14 στο α’ μέρος), τη βοήθησε να πλησιάσει στο σκορ και να απειλήσει στο τέλος.

Η Γαλλία κέρδισε τη μάχη των ρημπάουντ (32-28), έκανε περισσότερα λάθη (12 έναντι 9), ενώ οι Σέρβοι είχαν περισσότερες ασίστ (19-17). Τέλος, υπήρχε ισοπαλία στα κλεψίματα (από 6) και τα μπλοκ (από 2).

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-46, 46-61, 85-90

Γαλλία: Ερτέλ 12 (1/4τρ,6ασ), Μπατούμ 35 (3/5δ,8/12τρ,5/6β), Α. Ντιό 2, Λοβέρν 4, Τζάκσον 3 (1), Φουρνιέ 10 (2), Πιετρούς, Γκομπέρ 4, Ντιό 13 (3/5τρ, 10ρ), Ζελαμπάλ 2.

Σερβία: Τεόντοσιτς 24 (4/5δ, 5/7τρ, 1/2β,3ασ), Σιμόνοβιτς 2, Γιόβιτς, Μπογκντάνοβιτς 13 (2), Μπιέλιτσα 10(5ασ, 7ρ), Μάρκοβιτς 11 (1/3τρ, 5ασ), Κάλινιτς 8, Μπίρτσεβιτς, Κρστιτς 11, Ραντούλιτσα 11