Με δύο πέναλτι του αρχηγού της, Στίβεν Τζέραρντ, η Λίβερπουλ νίκησε στο Λονδίνο 2-1 τη Γουεστ Χαμ και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Τζέραρντ σκόραρε στο 44′ και 71′, ενώ η Γουεστ Χαμ είχε ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Ντεμέλ. Να σημειώσουμε, ότι το δεύτερο πέναλτι της Λίβερπουλ ήταν αυστηρό (ο Αντριάν φαίνεται να ακουμπά πρώτα τη μπάλα και μετά το πόδι του Φλάναγκαν). Επίσης στο γκολ της ισοφάρισης της Γουεστ Χαμ, ο Κάρολ κάνει επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα Μινιολέ, ο οποίος χάνει τη μπάλα και στη συνέχεια σκοράρει ο Ντεμέλ.

Στο άλλο ματς της Κυριακής, η Εβερτον νίκησε 3-0 την Αρσεναλ! Τα γκολ της Εβερτον πέτυχαν οι Νέισμιθ (14′), Λουκάκου (34′) και Αρτέτα (αυτογκολ).

Βαθμολογία (33αγ): Λίβερπουλ 74, Τσέλσι 72, Μάντσεστερ Σίτι (31 αγ): 70, Αρσεναλ 64, Εβερτον (32αγ) 63.