Τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή στα 10 χλμ. ανοικτής θάλασσας κατέκτησε την Δευτέρα, για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση, ο Σπύρος Γιαννιώτης!

Ο πρωταθλητής μας από την Κέρκυρα είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Σαγκάη, πριν από δύο χρόνια. Ο Γιαννιώτης, στον αγώνα της Βαρκελώνης τερμάτισε σε 1:49.11.8.

Ο Γιαννιώτης είχε μείνει πίσω στα πρώτα πέντε χιλιόμετρα, ακολουθώντας την τακτική που είχε σχεδιάσει με τον προπονητή του Νίκο Γέμελο. Στη συνέχεια όμως, ακολούθησε πιό γρήγορο ρυθμό και περίπου στα 7,5 χλμ βρέθηκε στην πρώτη θέση αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους του.

Ο άλλος αθλητής μας που μετείχε στον τελικό των 10χλμ., Αντώνης Φωκαϊδης, τερμάτισε στην 32η θέση, με χρόνο 1:50:20.7

Η κατάταξη στα 10 χλμ

1.Σπύρος Γιαννιώτης (Ελλάδα) 1ώρ.49:11.8

2.Τόμας Λουρτζ (Γερμανία) 1ώρ.49:14.5

3.Ουσάμα Μελπούλι (Τυνησία) 1ώρ.49:19.2

4.Νταμιέν Κατίν Βιντάλ (Γαλλία) 1ώρ.49.19.2.

5.Ρίτσαρντ Βάιντεμπεργκ (Καναδάς) 1ώρ.49:19.9

6.Φέρι Βέρτμαν (Ολλανδία) 1ώρ.49:20.3

Ο Σπύρος Γιαννιώτης είναι ένας από τους κορυφαίους αθλητές στην ιστορία του αγωνίσματος της ανοιχτής θάλασσας. Εχει κατακτήσει -συνολικά στην καριέρα του ως κολυμβητής- 15 μετάλλια σε μεγάλες διοργανώσεις, από τα οποία τα έξι ήταν χρυσά. Αναλυτικά: