Windows 10 (και όχι 9) λέγεται το νέο λειτουργικό σύστημα της Microsoft

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 30/09/2014 21:03 |
Windows 10 (και όχι 9) λέγεται το νέο λειτουργικό σύστημα της Microsoft
Ο διευθύνων σύμβουλος της Microsoft Σάτια Ναντέλα παρουσιάζει τα Windows 10

Windows 10 ονομάζεται το νέο λειτουργικό σύστημα της Microsoft, όπως ανακοίνωσε την Τρίτη o αμερικανικός κολοσσός του λογισμικού.

Η ονομασία αυτή εξέπληξε τους περισσότερους αναλυτές του κλάδου, καθώς το πιο πρόσφατο λειτουργικό της εταιρείας είναι τα Windows 8, που σημαίνει ότι η Microsoft... «ξέχασε» τα Windows 9.

Οπως τονίστηκε στην πρώτη παρουσίαση του νέου λειτουργικού συστήματος, το οποίο αναμένεται να κυκλοφορήσει στα μέσα του 2015, τα Windows 10 θα λειτουργούν σε ευρύ φάσμα συσκευών: από έξυπνα κινητά και ταμπλέτες, έως φορητούς και επιτραπέζιους υπολογιστές και κονσόλες Xbox.

Στο νέο λογισμικό επιστρέφει το μενού Εναρξη, το οποίο είχε αφαιρεθεί από τα Windows 8.

Η Microsoft είχε δεχθεί πλήθος διαμαρτυριών από τους χρήστες των Windows 8 (τα οποία απευθύνονταν, κυρίως, σε συσκευές με οθόνη αφής), πολλοί από τους οποίους είχαν υποστηρίξει ότι δεν είναι λειτουργικά.

Απόδειξη των αδυναμιών του λογισμικού είναι το γεγονός ότι πολλοί χρήστες των προϊόντων της Microsoft έχουν μείνει πιστοί στα παλαιότερα Windows 7, ή ακόμα και στα Windows XP, και δεν μετέβησαν ποτέ στα Windows 8.

Τα Windows 8 επιλέγονται μόλις από μία στις πέντε επιχειρήσεις καθώς η πλειονότητα εξακολουθεί να εμπιστεύεται τα Windows 7.

27
sakis
15/12/2014 17:37
Tα windows 8 για εμένα, σε ένα notebook που έχω "πετάνε".Οι περισσότεροι δουλεύουν μόνο office, είναι άσχετοι με την τεχνολογία και δεν μπαίνουν ποτέ στο κόπο να ψάξουν κάτι καινούργιο. Αυτό είναι το πρόβλημα τους. Είναι η διαδικασία της προσαρμογής στο καινούργιο και τίποτα άλλο. Εγώ στο μεγάλο μου pc έχω τα windows7 γιατί βαριέμαι να τα αλλάξω. "Ναι έτσι απλά "βαριέμαι να τα αλλάξω"
wildog
01/10/2014 15:19
Υπάρχουν και τα LINUX, τι κάθεστε και ασχολήστε...? Εδώ έχουν φτιάξει ένα λειτουργικό που τρέχει από smartphone μέχρι Desktop. Θέλουν με λίγα λόγια να μας πείσουν οτι όλα έχουν τις ίδιες δυνατότητες... Έλεος δηλαδή.
chr
01/10/2014 09:25
Εγώ έχω τα vista, και τα αναβαθμιζω, οποτε μου βγάζει ενδειξη! Κοιτά να δεις κάτι χρεοκοπημένος, που θέλουν να αλλάξουν και την Ευρώπη απο πανω, ρε!!! Έχει να πεσει γέλιο...
Γιάννης
01/10/2014 06:00
Εχω πολύ παλιά εμεπρία με τους υπολογιστές εδώ και 35 χρόνια από τότε ακόμα που δεν υπήρχε η Microsoft . Το windows 8 αποδείχτηκε ένα σύστημα 'ευνουχισμένο' απ τον κατασκευαστή του μαζί και με μιά διάθεση να μην αφήνει παλιότερες εφαρμογές που τρέχαν στα ΧΡ να ξαναλειτουργήσουν. Επίτηδες αυτό. Η έναρξη πρακτικά δεν είχε πρόβλημα παρά μόνο εμφανισιακό. Ο 'γίγας του λογισμικού' πολύ σύντομα βρέθηκε αντιμέτωπος με τους παλιούς του φίλους που ορκίστηκαν να μην ξαναδουλέψουν μαζί του !! Φαίνεται κάπου το κατάλαβαν στη Microsoft και με το 10 πάνε να εγκαταλείψουν εντελώς το 8 , ενώ το 9 ήταν απλά ένα κάπως βελτιωμένο ... 8 αλλά όχι 'στα σημεία'. Ισως το 10 να σημαίνει ότι η Microsoft κατάλαβε το λάθος της γιατί σήμερα με μια τόσο αναπτυγμένη αγορά δεν μπορείς να κάνεις τα κόλπα σου ατιμώρητος. Και το 8 ήταν μια τέτοια περίπτωση .
Γιώργος Στ.
02/10/2014 22:30
Απλά,πήγαν να δημιουργήσουν μια έκδοση που θα ήταν χρηστική τόσο για desktop - laptop,όσο και για οθόνες αφής,απαλλαγμένη από περιττά βάρη όπως τα διαφανή εφέ κλπ.Σίγουρα δεν πέτυχαν αυτό που ήθελαν εξ αρχής.Το Start menu,το οποίο κάποια ''τζιμάνια'' εδώ μέσα δεν κατάλαβαν οτι δεν εξαφανίστηκε αλλά απλά άλλαξε μορφή,είναι το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα,καθώς η νέα του εμφάνιση ξενίζει σε πολλούς.Σίγουρα όμως είναι ασύγκριτα πιο γρήγορα από τον προκάτοχό τους,τα Windows 7.Bootaρουν (συγχωρήστε μου την έκφραση,αλλά έτσι το λένε στην ορολογία) σε μόλις 20 δευτερόλεπτα,τη στιγμή που τα 7 ήθελαν τουλάχιστον 90 και εγκαθιστούν προγράμματα πολύ πιο γρήγορα.Θέλω να πω ότι είναι βελτιωμένα σε σχέση με τα 7,όχι όμως τόσο ώστε να ενθουσιάσουν το κοινό,πόσω μάλλον τους χρήστες Linux ή Μac.
asdsda
01/10/2014 08:04
Ευτυχώς που μας είπες οτι έχεις εμπειρία 35 ετών... και ασχολείσαι με windows. χαχα.
Σαν Σερίφης
01/10/2014 04:55
Ευχαριστώ, δε θα πάρω. Για τα desktop applications έχω τα Win7 και στο server side ένα BSD και είμαι καλυμμένος.
Λάφας
01/10/2014 00:52
Θα γίνει της ομοφυλοφιλίας το ανάγνωσμα.
Γιώργος Στ.
30/09/2014 23:15
''Στο νέο λογισμικό επιστρέφει το μενού Εναρξη, το οποίο είχε αφαιρεθεί από τα Windows 8.'' Μη γράφετε ότι σας κατέβει,επιτέλους δηλαδή.Τόσο τα Windows 8 όσο και τα 8.1 στα οποία αναβαθμίζονται μετά από update,έχουν και παραέχουν το Start menu.Απλά,αντί να εμφανίζεται με τη γνωστή μορφή της διπλής στήλης,ανοίγει με τρόπο που θυμίζει εφαρμογή,καταλαμβάνοντας ολόκληρη την οθόνη,για να είναι φιλικότερο στις οθόνες αφής.Με τα Windows 8 υπήρχε μια μικρή παράλειψη,καθώς το πλήκτρο Start δε φαινόταν.Ναι,καλά διαβάσατε,δε φαινόταν τίποτα κάτω αριστερά.Αν όμως πατούσες αριστερό κλικ εκεί,δηλ στη θέση που θα περιμέναμε να βρισκόταν κανονικά,το menu άνοιγε κανονικά.Έλεος με τις ανακρίβειες.
ΠΓ φίλος των Windows
01/10/2014 12:31
Προς Γιωργο Στ: -It also marks the return of the Start Menu, which had been removed from Windows 8. -With Windows 10, the Start button and the traditional start menu are back Φαντάζομαι γράφει και το BBC και τα ξένα πρακτορεία λάθος, ε; Το start menu δεν υπήρχε στα windows 8. Υπήρχαν οι λειτουργίες του κάπου αλλού, δεν διατίθενται ομως με τη μορφή του κουμπιού που γνωρίζαμε από τα προηγούμενα Windows. Σε αυτό αναφέρεται το άρθρο. Έγραψες ένα σχόλιο όλο χολή (ποιος ξέρει τι κόμπλεξ έχεις) μόνο και μόνο για να αποδειχθείς λάθος και άσχετος.
Γιώργος Στ.
01/10/2014 15:27
Να σου κάνω copy-paste το σχόλιό μου ή να σου πω να το ξαναδιαβάσεις?Τι θα σε βόλευε καλύτερα?Αγόρασα φορητό pc με εγκατεστημένα τα Windows 8.Start button δεν έβλεπα κάτω αριστερά.Αν όμως πατούσα εκεί (κάτω αριστερά δηλ) το Start menu άνοιγε,όχι σαν διπλή στήλη,αλλά σαν application,καταλαμβάνοντας ολόκληρη την οθόνη.Τα στοιχεία του Start είχαν αντικατασταθεί από μεγάλα πλακίδια,για να είναι χρηστικότερα στις οθόνες αφής.Το μόνο που άλλαξε με τα Windows 8.1 είναι ότι το πλήκτρο Start επανεμφανίστηκε.Το πλήκτρο,όχι το menu.Το menu δεν εξαφανίστηκε στα Windows 8,υπήρχε με τη μορφή που περιέγραψα,και έμεινε ίδιο κι απαράλλακτο και στα 8.1.Το κατάλαβες τώρα ή να σου το ζωγραφίσω?Το BBC διευκρινίζει ότι το πλήκτρο και το μενου Start επιστρέφουν με την παραδοσιακή μορφή τους.Υποθέτω τη διπλή στήλη,αλλά αυτό μένει να το δούμε.Διάβαζε λοιπόν προσεκτικότερα πριν εκφέρεις άποψη,και πριν κάνεις διαγνώσεις για ''χολές''.
θανα
02/10/2014 03:04
Όταν λέμε Μενού στα ελληνικά εννοούμε κουμπί. Νούμερο Γιώργο.
Γιώργος Στ.
02/10/2014 10:44
Για σένα λοιπόν ''menu'' σημαίνει κουμπί...Μάλιστα...Μήπως επειδή είσαι αυτό που λέμε ''παιδί κουμπί''?
θανα
02/10/2014 14:54
Όχι. Είναι επειδή είσαι εσύ καραγκιόζης.
Γιώργος Στ.
02/10/2014 17:59
Άλλος ένας μάγκας του πληκτρολογίου...
Γιώργος Στ.
02/10/2014 16:21
Εντάξει...Ξέρεις από Windows...Και στα αγγλικά είσαι επιπέδου proficiency.
ΠΓ φίλος των Windows
01/10/2014 22:51
Προφανώς, Γιώργο Στ., τελείς σε σύγχυση: Επαναλαμβανω ότι τα windows 8 δεν είχαν το κουμπί Start, όπως πολύ σωστά γράφει το BBC, το Reuters και... τα νέα. Το αν ήταΝ κάπου αλλού οι λειτουργίες του ποσώς ενδιαφέρουν. Όσο για τα σχόλιά σου "Το κατάλαβες τώρα ή να σου το ζωγραφίσω?" κλπ, να τ απεις εκεί που σε παίρνει. Αγενέστατε κλόουν.
Γιώργος Στ.
02/10/2014 10:50
Λες ''Επαναλαμβανω ότι τα windows 8 δεν είχαν το κουμπί Start...''.Αυτό ακριβώς σου λέω κι εγώ,αλλά μάλλον πάσχεις από ελλειματική προσοχή.Το κουμπί είχε αφαιρεθεί,αλλά το μενού υπήρχε.Πάτουσες κάτω αριστερά,εκεί δηλ που όλοι περιμέναμε να δούμε το κουμπί Start,και το μενού άνοιγε,καταλαμβάνοντας ολόκληρη την οθόνη.Στα 8.1 το κουμπί επανεμφανίζεται.Το μενού δεν αλλάζει,παραμένει ως είχε στα 8.Εντάξει τώρα?Το έπιασες?
ΠΓ φίλος των Windows
02/10/2014 17:12
Συνέχισε τις προσωπικές επιθέσεις. Φανέρωσε το πόσο κομπλεξικός είσαι. Όλοι για το κουμπί μιλάνε, καραγκιόζογλου!
Γιώργος Στ.
02/10/2014 17:56
Κατάλαβα,ούτε τώρα το έπιασες.Λυπάμαι που δε μπορώ να σου το ζωγραφίσω,ΤΑ ΝΕΑ δεν έχουν ακόμα προχωρήσει στο ανάλογο upgrade σε τούτο το forum.Δεν πειράζει,δε θα σου ρίξω φταίξιμο,χαζός γενιέσαι,δε γίνεσαι.Τις ύβρεις χάρισμά σου,από κει φαίνεται το επίπεδο του καθ'ενός.Γεμίσαμε από μάγκες του πληκτρολογίου...
ΠΓ φίλος των Windows
02/10/2014 20:12
Και πρώτο και καλύτερο εσένα, θλιβερέ πανύβλακα.
βμ
01/10/2014 21:33
Γιώργο, εκτός από το ότι λες ανακρίβειες (δεν υπαρχει σταρτ κουμπι στα 8) είσαι ξαι διαταραγμένη προσωπικοτητα. Περαστικά.
Γιώργος Στ.
02/10/2014 10:55
Άλλος από δω.Έχετε σαλέψει ομαδικά μου φαίνεται,ή τα έχετε κάνει αχταρμά στο μυαλό σας.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΥΜΠΙ START ΣΤΑ Windows 8 (κεφαλαία επίτηδες).Το μενού όμως εξακολουθεί να υπάρχει.Πατούσες κάτω αριστερά,εκεί που πάντα βρισκόταν το κουμπί Start,και το μενού άνοιγε,καταλαμβάνοντας ολόκληρη την οθόνη.Στα 8.1 το κουμπί επιστρέφει στη θέση του.Το μενού παραμένει όπως ήταν στα 8.Το'πιασες τώρα?
Νίκος
01/10/2014 11:50
Φίλε μου είσαι άσχετος. Στα Windows 8 ΔΕΝ υπήρχε η Έναρξη. Στη νεώτερη έκδοση προστέθηκε. Τα έχω και ξέρω. Μην γράφεις ό,τι σου κατέβει και γίνεσαι ρεζίλι.
Λάφας
30/09/2014 22:47
Καλύτερα τα γουίντοου από τους βρωμιάρηδαι της Απλ.
evan grig
30/09/2014 22:17
Πράγματι απο την χρήση του WINDOWS 8 8.1 απογοητεύτικα.Απλώς συνέχιζα να το ψάχνω ώστε να βρώ καλά στοιχεία. Στο laptop μου έχω windows 8 8.1 τα οποία μετέφερα και στο desktop κάνωντας τέστ.Δέν έμεινα ικανοποιημένος μέχρι στιγμής, χωρίς να μπορώ να πώ ότι καλός γνώστης των κομπιούτερ.
κα
30/09/2014 21:49
Πάντως όσοι φοβούνται ότι μέχρι τα μέσα του 2015 μπορεί και να έχουν...αυτοκτονήσει, υπάρχει δωρεάν η εφαρμογή Classic Shell που επαναφέρει το start button και κάνει τα windows να μοιάζουν με 7, Xp ή και ακόμη παλαιότερα.