Μετά από μακρά νοσηλεία

Σήμερα στις 2.00 μ.μ. στο Θησείο η κηδεία του Θανάση Βέγγου

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 03/05/2011 09:56 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 04/05/2011 01:59 |
Ο Θανάσης Βέγγος σε στιγμιότυπο από ταινία του.

Σήμερα στις 2.00 μ.μ. θα ψαλεί στον Ιερό Ναό της Αγίας Μαρίνας στο Θησείο η νεκρώσιμος ακολουθία για τον Θανάση Βέγγο, ο οποίος πέθανε χθες σε ηλικία 84 ετών μετά από πολλές περιπέτειες με την υγεία του.

Ο Θ. Βέγγος άφησε την τελευταία του πνοή στο νοσοκομείο «Ερυθρός Σταυρός», όπου νοσηλευόταν τους τελευταίους μήνες.

Παρά την φήμη του και το γεγονός ότι δημοσιογράφοι και κάμερες τον πολιορκούσαν στενά τα τελευταία χρόνια, ο Θανάσης Βέγγος έφυγε από τη ζωή διακριτικά έτσι όπως έζησε.

Απέφευγε τις συνεντεύξεις και στις λιγοστές δημόσιες εμφανίσεις του οι δημοσιογράφοι κρέμονταν από τα χείλη του κυριολεκτικά.

Άριστος οικογενειάρχης, καλός επαγγελματίας, καλός συνάδελφος αφοσιώθηκε με λατρεία στον κινηματογράφο αγνοώντας σχεδόν την μικρή οθόνη, την οποία τίμησε με την παρουσία του ελάχιστες φορές.

Ο Θανάσης Βέγγος γεννήθηκε στο Νέο Φάληρο τον Μάιο του 1927. Το 1948 εξορίστηκε στη Μακρόνησο, όπου έμεινε για δύο χρόνια. Εκεί γνωρίστηκε με τον σκηνοθέτη Νίκο Κούνδουρο, γνωριμία που οδήγησε στην πρώτη του εμφάνιση στο σινεμά το 1954 με την ταινία Μαγική Πόλις του σκηνοθέτη.

Στη συνέχεια έπαιξε μικρούς –αλλά χαρακτηριστικούς ρόλους- σε σημαντικές ταινίες όπως Ο δράκος, Μανταλένα, ο Ηλίας του 16ου, Ποτέ την Κυριακή, ενώ παράλληλα εργάστηκε και ως φροντιστής στα πλατό.

Η συνεργασία του με τον σκηνοθέτη Πάνο Γλυκοφρύδη οδηγεί στον σχηματισμό του αεικίνητου ήρωα που μέσα στα επόμενα χρόνια θα ενσάρκωνε τόσο καλά ο Θανάσης Βέγγος. Το κοινό τον αγαπά μέσα από τις ταινίες Ψηλά τα χέρια, Χίτλερ, Μην είδατε τον Παναή, Πολυτεχνίτης κι ερημοσπίτης και άλλες.

20 ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΤΑΚΕΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΒΕΓΓΟΥ


Θανάσης Βέγγος - Τα καλύτερα του


'ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΘΑΝΑΣΗ''-1


The best of veggos


Το 1964 ιδρύει τη δική του εταιρία παραγωγής με τίτλο ΘΒ-Ταινίες Γέλιου. Σε συνεργασία με άλλους σκηνοθέτες ή περνώντας ο ίδιος πίσω από την κάμερα γυρίζει το διάστημα 1965-1967 πολλές αγαπημένες κωμωδίες όπως τα Φανερός Πράκτωρ 000, Ποιος Θανάσης; και άλλες

Ο Θανάσης Βέγγος αποθεώνεται στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης του 1971, με την ταινία του Τι έκανες στον πόλεμο Θανάση; να αποσπά βραβεία κοινού και κριτικών.

Μετά από ένα διάλειμμα επιστρέφει στο σινεμά με την ταινία του Παντελή Βούλγαρη Ήσυχες μέρες του Αυγούστου και Όλα είναι δρόμος, ενώ πρωταγωνίστησε και σε πολλές τηλεοπτικές σειρές.

Συνολικά, ο Θανάσης Βέγγος εμφανίστηκε σε περισσότερες από 125 ταινίες σε όλη τη διάρκεια της καριέρας του.

Την εποχή που γυριζόταν Ο δράκος παντρεύτηκε την Ασημίνα Βέγγου, με την οποία απέκτησε δύο γιους.



Ατάκες και διάλογοι που άφησαν εποχή

Του Δημήτρη Μανιάτη

Ατάκες του Θανάση Βέγγου που δεν ξεθώριασαν στην πατίνα του χρόνου και ανακαλούν μερικές απ’ τις ωραιότερες στιγμές του ελληνικού κινηματογράφου, της Finos Films και βέβαια του μεγάλου μας κωμικού.

«Καλέ μου άνθρωπε!»

(εμβληματική προσφώνηση του Θανάση Βέγγου)

-Μπορείτε να μου φτιάξετε καφέ;

-Καφέ; Μέχρι και πατσά νυκτός μπορώ να σας φτιάξω.

(«Ενας Βέγγος για όλες τις δουλειές» του Ντίνου Κατσουρίδη)

«Τι καρπαζώνεις, κύριος, μαζί τον έχουμε τον σβέρκο;»

(«Γαμπρός για κλάματα» του Κώστα Καραγιάννη)

«Γιατί δηλαδή, εμείς δεν έχουμε καρδιά, ξυπνητήρι έχουμε; Κι εμείς αγαπάμε. Ξέρεις τι προσόντα έχει η κοπέλα; Τρία διαμερίσματα, δύο οικόπεδα, μετρητά στην τράπεζα. Τα είπαμε προχθές, μου έκανε οικονομική εξομολόγηση».

(«Μην είδατε τον Παναή» του Ορέστη Λάσκου)

Πουλάει ένα φέρετρο: «Να προτιμήσετε αυτό. Δεν πουλάμε, διαφημίζουμε. Σκέτο μαόνι. Λουστραρισμένο στο χέρι. Για δείτε, αστράκια πετάει. Και με τζαμαρία. Το συνιστούν τριάντα οκτώ κατασκευαστές κοιμητηρίων. Κατεκυρώθη. Ωραία επιλογή! Θα το χαρεί ο μακαρίτης!».

(«Ο παλαβός κόσμος του Θανάση» του Ντίνου Κατσουρίδη)

Βέγγος: Εδώ τον είχα στο χέρι μου.

Νικολαΐδης: Κι ύστερα;

Βέγγος: Υστερα είχα το χέρι του εδώ, στο μάτι μου.

(«Θ-Β Φαλακρός Πράκτωρ» του Ντίνου Κατσουρίδη)

Μαίρη Μεταξά: Γρήγορα! Γρήγορα, κύριε φαρμακοποιέ μου!

Θανάσης Βέγγος: Τι είναι ρε κυρά μου, τι τρέχει;

Μαίρη Μεταξά: Θα το χάσουμε το παλικάρι!

Θανάσης Βέγγος: Δηλαδή τι έχει το παλικάρι;

Μαίρη Μεταξά: Εχει πέσει μπρούμυτα! Δεν μπορεί να σαλέψει ούτε πόδια, ούτε χέρια, ούτε να ανοίξει τα μάτια του!

Θανάσης Βέγγος: Και παλικάρι το λες εσύ αυτό; Αμ, αν ήταν έτσι τα παλικάρια...

(«Πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης» του Αλέκου Σακελλάριου)

Στο καφενείο του Θρασύβουλα, η φιλοσοφία γνωρίζει δόξες!

Βέγγος: Κουνηθείς δεν κουνηθείς, ουδείς γλιτώνει το μοιραίο. «Η ζωή εισερχομένη από την πόρτα, ο θάνατος παραμονεύει στο παράθυρο».

Ηλιόπουλος: Α, δικό σου...

Βέγγος: Μάλιστα. Διότι, ότι και να κάνεις στη ζωή, όσο και να ζήσεις, θα 'ρθει μια μέρα ο καπετάν Μιχάλης και θα σου πει: «Μουσιού, για γκελ μπουρντά».

Ηλιόπουλος: Ποιος είναι ο καπετάν Μιχάλης;

Βέγγος: Ο Αρχάγγελος Μιχαήλ.

Ηλιόπουλος: Α, ωραία. Και μιλάει γαλλικά και τούρκικα;

Βέγγος: Μωρέ, ό,τι του γουστάρει μιλάει.

Ηλιόπουλος: Σωστά! Αρχάγγελος είναι, ό,τι θέλει κάνει.

Βέγγος: Το μόνο σίγουρο πράγμα στη ζωή είναι ο θάνατος!

Ηλιόπουλος: Βλέπω, μέλι στάζει η γλώσσα σου. Δε μου λες, εξοχικό κέντρο είναι εδώ ή γραφείο κηδειών;

(«Ο ατσίδας» του Γιάννη Δαλιανίδη)


Είπαν για εκείνον

* Μίκης Θεοδωράκης: «Ανεμος, έξω καρδιά».

* Νίκος Κούνδουρος: «Οι αιώνες γέννησαν τον Βέγγο, όπως οι αιώνες γέννησαν τον Καραγκιόζη».

* Ντίνος Κατσουρίδης: «Ο Θανάσης Βέγγος ήταν μοναδικός στους ρόλους τού μέσου φουκαρά Ελληνα, μοναδικός στο είδος του στον ελληνικό κινηματογράφο».

* Θόδωρος Αγγελόπουλος: «Σπάνια αυθεντικότητα».

* Παντελής Βούλγαρης: «Αγάπη. Με κρυμμένο μέσα του το αίσθημα της μοναξιάς, της θλίψης, της μελαγχολίας».

* Γιώργος Αρβανίτης: «Αδελφός».

* Γιώργος Λαζαρίδης: «Ο τυχερός μιας άτυχης εποχής».

* Πάνος Γλυκοφρύδης: «Σπάνιος, με μια υπέρβαση της καθημερινότητας».

* Αιμιλία Υψηλάντη: «Ο πιο γλυκός άνθρωπος του κόσμου».

* Γιάννης Σολδάτος: «Ο αρχαίος Ελλην ήταν ωραίος, αθλητικός, με νουν και σώμα υγιές, ο διαχρονικός Ελληνας είναι ωραίος σαν Ελληνας, σαν τον Οδυσσέα Ανδρούτσο, τον Αθανάσιο Διάκο, σαν τον Σίμωνα Μπολιβάρ. Ο Νεοέλληνας πώς είναι; Σαν τον Θανάση Βέγγο: σκονισμένος».

* Εφη Ροδίτη: «Αφηνε πίσω του τη μιζέρια, τη φτώχεια και έβγαζε πάνω του κάτι καθαρό, λαμπερό».


Σκηνές από τις ταινίες του

THOU-VOU ΦΑΝΕΡΟΣ ΠΡΑΚΤΩΡ... Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΒΕΓΓΟΣ ΘΟΥ-ΒΟΥ


Thanasis Veggos (K.K.E.)


ΒΕΓΓΟΣ: Σκηνές ανθολογίας!


veggos-aspirini



ΘΑΝΑΣΗΣ ΒΕΓΓΟΣ - Σπάνια σκηνή


ΒΕΓΓΟΣ-ΑΤΑΚΕΣ: 58 ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΑ ΗΧΗΤΙΚΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ


ΘΑΝΑΣΗΣ ΒΕΓΓΟΣ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Νο2

128
Μιλτιάδης Αρβανιτόπουλος
09/05/2011 18:07
Μελαγχολία, θλίψη, απέραντη μοναξιά και ατελείωτος ανήφορος. Μέχρι το τέλος.
fun ΘΒ-ταινίες γέλιου.
06/05/2011 01:16
Αντίο καλέ μας Άνθρωπε. Η χρυσή παρακαταθήκη των ταινιών που μας άφησες, θα χαρίζει αιώνια και απλόχερα το γέλιο και στις επόμενες γενιές. Δέν πρόκειται να πεθάνεις, γιατί δεν θα σε ξεχάσουμε ποτέ. Απλά, έφυγες για κάπου αλλού, για τη γειτονιά των Αγγέλων.Αντίο καλέ μας Άνθρωπε. Στο καλό να πάς.Καλοτάξιδος φιλεύσπλαγχνε Θανάση.
Μιχάλης
05/05/2011 06:46
@Κ.Παλαιός 4/5/2011 12:39
Φίλε μου, μην είσαι τόσο απόλυτος. Οι επιστήμονες θα θρηνήσουν τους επιστήμονες και ο απλός λαός τους ηθοποιούς, τραγουδιστές, που τους ένιωθε κοντά του και σαν μέρος του ίδιου τους του εαυτού.
Αν π.χ. πεθάνει ένας μεγάλος επιστήμονας, διασημότητα στους επιστημονικούς κύκλους, ο οποίος αφιέρωσε τη ζωή του στο να υπολογίσει τι συνέβη στο πρώτο νανοδευτερόλεπτο μετά το Big Bang, πεσ'' μου σε τι μπορεί να εντυπωσιάσει αυτό τον κυρ Θόδωρο ή την κυρά Ελένη της γειτονιάς που έτρεξαν στη κηδεία του Θανάση.
Εκείνη τη στιγμή δεν κήδευαν μόνο τον Θανάση, αλλά και μια ολόκληρη ζωή, αφού από μικρά παιδιά τον γνώριζαν από τις ταινίες του και τα μοναδικά για ηθοποιό χαρακηριστικά του.
K.T.
05/05/2011 01:21
Εφυγες μεγαλε Θαναση και μας αφησες με τα λαμογια και τους Ελληναραδες. Αντιπροσωπευες την ωραια Ελλαδα που ξεραμε πιο παλια, της αξιοπρεπειας, της ανθρωπιας, και του μοχθου. Καλο σου ταξιδι και το χωμα σου ελαφρυ. Παναξιε!!!!
Λουκάς
04/05/2011 18:44
Σ''ευχαριστώ για ΟΛΑ......συντροφιά της παιδικής μου ηλικίας....!!!
Mιχαλης
04/05/2011 18:41
Καλο σου ταξιδι Κυριε Θαναση ! θα σε θυμομαστε για παντα...
ΜΚ
04/05/2011 17:17
Τον έβλεπα να τρέχει στις ταινίες του και νιώθαμε σαν να τρέχαμε μεις, ίδρωνε και ιδρωναμε και μεις, αγωνιζόταν και αγωνιζόμασταν μαζί του, γέλαγε και γελάγαμε μαζί του. Άλλο πράγμα, δεν ήταν ηθοποιός, ήταν "εμείς" ! ! !
Αν ζούσε σε κάποια άλλη χώρα, θα ήταν διεθνώς διάσημος. Θα ήταν περιζήτητος και ακριβοπληρωμένος, αλλά είμαι βέβαιος πως θα τα έδινε εκεί που θα ήταν καλύτερο. Πάλι Θανάσης θα ήταν.
Γεια σου καλέ μας άνθρωπε. Σε ευχαριστούμε για το γνήσιο γέλιο που μας πρόσφερες, τόσο γνήσιο, τόσο "δικό σου".
CHAROULA RAPTIS
04/05/2011 15:10
THELW NA ENWSW TA DAKRYA MOU ME AYTA OLWN TWN APANTAXOU ELLHNWN GIA TON THANATO TOU THANASH.
ME AGAPH APO TO MAKRYNO TORONTO TOU KANADA.

CHAROULA RAPTIS.
Κατερινα Λαλα
04/05/2011 14:07
Καλο σου ταξιδι αγαπημενε μας...Θα μεινεις στην καρδια μας...
Άκης απο Σουηδία
04/05/2011 13:24
Μεγάλωσα μέσα απο τις τόσες ταινίες σου! Πάντα γέλαγα με τα τόσα αστεία σου και η είδηση πως "έφυγες" για την γειτονιά των Αγγέλων με γέμισε δάκρυα! Νιώθω σαν να έχασα κάποιον δικό μου άνθρωπο μέσα απο την οικογένειά μου! Ήσουν ένας απο τους καλύτερους ηθοποιούς μα πάνω απο όλα ήσουν Άνθρωπος με όλη την σημασία της λέξης! Καλό σου ταξίδι καλέ μου άνθρωπε Θανάση!
Ndue Marku
04/05/2011 13:00
Καλό ταξίδι θαναση μου!Kαλο ταξιδι σ''αυτο το κοσμο τον αγγελον!Παντα θα θυμομαστε εσενα σαν ενα κολοσσαιο της ανθρωπιας, του κωμικου,του καλλιτεχνη,για τις πανεμορφες στιγμες που χαρισες σε μας,στον κοσμο που σε λατρευε!Καλο ταξιδι καλε μου φιλε Θαναση! Καλο ταξιδι καλε μου ανθρωπε!
ΕΓ
04/05/2011 12:50
καλό ταξίδι καλέ μας άνθρωπε..ο Θεός να αναπαύσει την ψυχή σου..σε ευχαριστούμε!
Αφροδίτη
04/05/2011 12:28
Αυθεντικος, αυτόφωτος, ευγενικος σαν χάδι τρυφερο, αριστοτεχνης ηθοποιος, συμπασχων και αξιοπρεπης. Ενας ανθρωπος με Μέγα φιλότιμο που ποιησεν ΗΘΟΣ!
Αμαλία
04/05/2011 12:11
Θυμάμαι που όταν ήμουν μικρή μας είχε πάει η μαμά μου στο Μινιόν να δούμε το Βέγγο. Γινόταν χαμός κανονικό ποδοπάτημα, αλλά εγώ σε είδα έστω από μακρυά.
Δεν θα σε ξεχάσουμε ποτέ.
Χρήστος
04/05/2011 11:43
Μοναδικός, αυθεντικός και ανεπανάληπτος.Τον ευχαριστούμε για όλα όσα μας χάρισε απόχερα.
ΜΠΕΚΙΑΡΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 04/05/2011
04/05/2011 10:07
ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΛΥΑΓΑΠΗΜΕΝΕ ΘΑΝΑΣΗ ΣΕ ΑΓΑΠΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΜΟΙΖΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΑΣΑ ΠΡΙΝ 13 ΜΗΝΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ.ΘΑ ΖΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΧΑΡΙΖΕΙΣ ΓΕΛΙΟ.ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ
ΑΝΝΑ ΚΕΦΑΛΙΔΗ
04/05/2011 09:46
ΜΕΓΙΣΤΕ ΤΩΝ ΝΕΟΕΛΛΗΝΩΝ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕΣ ΜΕΣΑ ''''ΣΤΟ ΘΑΜΠΟΣ ΤΟ ΘΑΜΠΟ'''' ΚΑΙ ΕΦΥΓΕΣ. ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ
Γαβανας Δημητριος
04/05/2011 09:36
Όσα λόγια και να πούμε για τον κύριο Θανάση (κύριος στην κυριολεξία!) θα είναι λίγα. Όπως λίγα είναι και τα δάκρυα που οι περισσότεροι χυσανε. Μεγαλωσα με τις ταινιες σου και περασα μαζι σου ωρες γελιου και χαρας. ο καλος ανθρωπος εφυγε. Καλό ταξίδι, αξιαγάπητε, καλέ μας άνθρωπε και κουράγιο στην οικογένειά σου για τη μεγάλη απώλεια.
ΑΙΩΝΙΑ ΣΟΥ Η ΜΝΗΜΗ ΘΑΝΑΣΗ
Ελένη Ιωάννου
04/05/2011 09:08
Έχω συγκινηθεί βαθιά με το θάνοτο ενός ανθρώπου που βρισκόταν τόσο κοντά μου με τις ταινίες του και αποτελούσε ένα κομμάτι της παιδικής μου ηλικίας. Αισθάνομαι ότι ένα μέρος της ζωής μου έχει φύγει μαζί του. Αιωνία σου η μνήμη αγαπημένε μας Θανάση.
Spairos
04/05/2011 08:54
Ήταν ο μοναδικός ηθοποιός που σου έβγαζε κάτι το οικείο...λες και ήταν κοντινός σου συγγενής! Είμαστε πολύ τυχεροί που τον είχαμε! Μέσα από τα βάθη της καρδιάς μας σας ευχαριστούμε κ. Θανάση!
Κατερίνα, Τάσος, Ευγενία
04/05/2011 08:42
Ο Θανάσης μας, ο δικός μας ο Θανασάκης δεν πέθανε... απλώς...εξακολουθει και τρεχει καπου αλλού...... Αγαπημένε μας Θαναση, δικέ μας άνθρωπε, ανυστερόβουλε φίλε, πατέρα, αδερφέ...ΘΑ ΖΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ!!!! Σ''ΑΓΑΠΑΜΕ ΘΑΝΑΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΑΘΑΝΑΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αγγελική
04/05/2011 08:39
Αθάνατος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αντώνης Θ.
04/05/2011 08:39
Καλό ταξίδι καλέ μου ΆΝΘΡΩΠΕ!
ΠΠ
04/05/2011 08:36
Τι να πώ ακόμη για αυτόν τον ΑΝΘΡΩΠΟ,τα είπαν όλα ,όλοι που έγραψαν πριν απο εμένα. Απλά να προσθέσω πως η αναχώρησή του αφήνει την άχαρη πλέον ζωή μας ακόμη πιο άχαρη,πιο στεγνή, και θα αφήσει τα χείλη μας πιο σφιγμένα ,χωρίς γέλιο και το χειρότερο ...χωρίς ελπίδα
Καλό ταξίδι !!
KANAKHΣ ΠΑΡΗΣ
04/05/2011 07:52
ΠΕΘΑΝΕ Ο ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΩΜΙΚΟΣ. ΕΝΑΣ ΑΓΙΟΣ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΑΛΙΑΤΣΟ, ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΑΚΟ ΜΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ , ΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΛΑΒΕ ΟΛΟΙ ΤΟΥ ΜΕ ΚΟΙΝΟ ΠΑΡΟΝΟΜΑΣΤΗ ΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΞΕΧΕΙΛΙΖΕΙ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ Κ ΣΥΜΠΟΝΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΚΟΜΕΤΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΝ.ΑΙΩΝΙΑ ΛΟΙΠΟΝ Η ΜΝΗΜΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΕΓΑΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΣΩ,ΝΑ ΔΑΚΡΥΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΑΚΟΜΑ ΚΙΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ. ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΥΡΙΕ ΘΑΝΑΣΗ
Σωτήρης
04/05/2011 06:36
Μακριά οι πολιτικοί από τη κηδεία του Θανάση. Ο λαός θα πάει εκεί για να τιμήσει και να αποχαιρετήσει τον δικό του άνθρωπο. Ως εκ τούτου δεν θα είναι εφοδιασμένος κατάλληλα για να υποδεχτεί τους πολιτικούς και ας μην επωφελούνται από αυτό οι καταστροφείς της πατρίδας μας.
thanasis pourpoudias
04/05/2011 04:53
μεγαλωσα με τις ταινιες σου και περασα μαζι σου ωρες γελιου και χαρας.
πολυ θα ηθελα να σου σφηξω το χερι και να ανταλλαξουμε δυο λογια αλλα δεν ειχα ποτε την τυχη

καλο σου ταξιδι θαναση
pela2
04/05/2011 03:27
Καλο σου ταξιδι καλε μας ανθρωπε!!!!! Θα εισαι παντα στην καρδια μας. Σε ευαχαριστουμε για ολα, για το γελιο και την ανθρωπια σου. Εισουν ενα απο τα ατομα που θα ηθελα να ειχα γνωρισει στη ζωη μου απο κοντα.
Δημητρης
04/05/2011 03:09
Αν αυτο δινει λιγη παρηγορια στην Κυρα-Ασημινα και τα δυο του παιδια, σημερα πενθει ολοκληρη η Ελλαδα και κυματιζει μαυρη σημαια μεσιστια μαζι τους. Χασαμε εναν πολυ δικο μας αγαπημενο ανθρωπο. Προκειται οντως για ΠΑΛΛΑΙΚΟ πενθος στο οποιο δεν χωραει απολυτως καμμια δηλωση η παρουσια πολιτικου. Σεβαστειτε την ιεροτητα της στιγμης και μεινετε μακρια για μια φορα. Το ηθος και την συνεπεια που επεδειξε για 84 συναπτα χρονια ο μεγαλος μας ηθοποιος θα ειναι φαρος λαμπρος και αθανατος για εμας, τα παιδια μας και τα παιδια των παιδιων μας το φως του οποιου ποτε δεν θα ξεθωριασει. Ο Θανασης ειναι ενας θησαυρος που ανηκει σε ολους τους απλους Ελληνες. Περιττο να πω οτι ειμαστε ολοι ελαχιστοι μπροστα του. Αθανατος!
Αθηνά Παρνασσά
04/05/2011 01:49
Ήσουν κύριος σε μια εποχή που αυτή η λέξη κινδυνεύει να χάσει κάθε αξία και σημασία. Τώρα δε χρειάζεται να κάνεις πια κουπί στη γαλέρα της ζωής γιατί θα πνέει ένα απαλό αεράκι που θα σε μεταφέρει σε έναν υπέροχο, καλύτερο κόσμο με ψυχές ευγενικές σαν τη δική σου. Καλό ταξίδι, αξιαγάπητε, καλέ μας άνθρωπε και κουράγιο στην οικογένειά σου για τη μεγάλη απώλεια.
thanos constantinidis
04/05/2011 01:11
ΑΓΙΕ ΘΑΝΑΣΗ για το γελιο, την χαρα, την τραγικοτητα της κωμωδιας, κυριως ομως για την διακωμωδηση της τραγωδιας, σε ευχαριστουμε ατελειωτα. Σε ευχαριστουμε για την κοιλια μας που ποναγε απο τα γελια και για τα δακρυα που ετρεχαν απο τα ματια μας, οταν βλεπαμε τις ταινιες σου για 100στη και βαλε φορα. Τωρα, στο τελος, το δακρυ ειναι πολυ πικρο, γιατι η Ελλαδα μας εγινε πιο φτωχη. Τοσο φτωχη, που πλεον τα ΔΝΤ, οι Τροικες και οι ξενερωτοι που μας τυραννανε θα φαινονται μικρη πικρα σε σχεση με την πικρα τας απουσιας σου. Οποτε θα τους ξεπερασουμε και πιο ευκολα !!! Χαρις σε σενα. Να ειναι ελαφρυ το χωμα που θα σε σκεπαση και γλυκο το ταξιδι σου. Δεν πεθανες, ποτε δεν θα πεθανης, γιατι ενας ολοκληρος λαος σε λατρεψε, και σε λατρευει. Απλως πηγες καπου αλλου. Τυχεροι αυτοι που σε εχουν τωρα κοντα τους. Θα ζης για παντα μεσα στις καρδιες μας. Με βουρκωμενα ματια και απειρη αγαπη, καλη ανταμωση
Σταύρος ντε Γιόνγκστε
04/05/2011 00:20
Μόνο Θλίψη.Τ''ιποτ άλλο...
Μαιρη Π.
03/05/2011 23:45
Νοιωθω τυχερη που μεγαλωσα με τις κωμικες του ταινιες.

Καθε Σαββατοκυριακο θυμαμαι γελιο γελιο γελιο
Ο Θεος να τον αναπαυσει. Ειναι αναντικαταστατος.

Μαιρη Π. Alberta Canada
ΑΝΤΩΝΙΑ
03/05/2011 23:04
ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΘΑΝΑΣΗ ΘΑ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.
Θοδωρής απο Γιάννενα
03/05/2011 21:52
Καλό Ταξίδι

αγαπητέ μας Θανάση. Για πολλούς απο εμάς θα παραμείνεις πρότυπο ανθρωπιάς, πρότυπο ανθρώπινης ύπαρξης με αξίες και ιδανικά.
ΘΟΔΩΡΟΣ
03/05/2011 21:10
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΘΑΝΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΣ..ΑΝΤΙΟ ΚΑΛΕ ΜΟΥ Α Ν Θ Ρ Ω Π Ε.
Γιωργος Λονδινο
03/05/2011 21:06
Αλλος ενας γιγαντας Ελληνας μας εφυγε για το μεγαλο ταξειδι της αιωνιοτιτας.ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΕ κεφαλαια αιωνια σου η μνιμη μεγαλε μας Θανασι
μαγδα νεα ιωνια
03/05/2011 21:00
ημουν παιδι του δημοτικου,οταν γυριζες την ταινια ο θανασης η ιουλιεττα και τα λουκανικα,εδω στον αγιο στεφανο απεναντι και εφυγε ολη η ταξη στο ακουσμα οτι εισαι εκει.σε βλεπαμε σαν θεο σαν τον δικο μας καλο μας ανθρωπο. α ν τ ι ο.
Σταυρούλα
03/05/2011 20:57
Έφυγε ένα κομμάτι μας. Ήταν εθνικός μας θησαυρός. Ήταν λαΙκός, ευεργετικός, αληθινός, ανθρώπινος, είχε αυτό το κάτι του νεοέλληνα, προσωπική ταυτότητα.
Άφησε το έργο του, τον αληθινό ευατό του.
Παράγκας
03/05/2011 20:50
Θέλω την παλιά μου γειτονιά!!! Καλό Ταξίδι, καλέ μου άνθρωπε!
Διομήδης Ν.
03/05/2011 20:48
Υπέροχος από κάθε άποψη. Παράδειγμα πρός μίμηση για τους Νεοέλληνες της αρπαχτής, της αγένειας και της τεμπελιας. Στο καλό Μεγάλε και καλέ μας άνθρωπε .Εσύ έδωσες πραγματικό νόημα στις λέξεις ευγένεια,ήθος, καλοσύνη,και ταπεινότητα. Θά σε θυμόμαστε για πάντα.
Ιωάννης Καραγιαννίδης
03/05/2011 19:39
Μες του Μαγιού τις μυρωδιες, μες των ανθών την λάμψη, μας αφησες και εφυγες με την πικρή μας κλαψη. Οσότου ζούσες είχαμε ανθρωπο εναν δικό μας να μας χαρίζει συντροφιά στον άχαρο καιρό μας. Με την δική σου συντροφιά φευγει μαζί και η νιότη εκείνη που μας χάριζες γέλιο χαρά σε πλειότη! Η Ελλάδα δεν επτώχευσε χάνοντας τα λεφτά της, επττώχευσεν με τον χαμό ενος απ'' τα παιδιά της. Σ''ευχαριστούμε πιο πολύ απ'' τις ταινίες τις κωμικές για την απέραντή σου την ψυχή το ήθος και τις αρετές. Φίλε μου σύντροφε καλέ με τις πολλες σκοτούρες τα βάσανα και τους καημούς τις διώξεις και τις φούριες. Σ''εύχομαι χώμα ανάλαφρο ταξίδι αναπαυμένο θα σ''εχουμε παντοτινά στο νου μας χαραγμένο. Ο θάνατος επέρχεται γ''αυτούς που τους ξεχνάνε αθάνατος Θανάση μου για μας που σε τιμάμε!
Σ.Σ.
03/05/2011 18:35
Καλό ταξίδι, κυριολεκτικά, "καλέ μου άνθρωπε". Θα σε θυμόμαστε πάντα!!!
Σωτήρης
03/05/2011 18:24
Ο τελευταίος των μεγάλων...
Χάθηκε μαζί με την Ελλάδα που γνωρίσαμε ως τώρα.
Την Ελλάδα του φιλότιμου, της γειτονιάς, της σκληρής δουλειάς.
Σε τι και από ποιους μπορεί να ελπίζει κανείς κάτι.
Από τα λαμόγια που διέλυσαν τα πάντα ή από αυτούς που διοργανώνουν φεστιβάλ και παρελάσεις γκέι;
Stat
03/05/2011 18:18
Πρώτη μου φορά δάκρυσα για τον θάνατο κάποιου που δεν γνώρισα ποτέ προσωπικά.

Καλό σου ταξίδι (κυριολεκτικά) καλέ μου άνθρωπε

Καλό σου ταξίδι ΤΕΡΑΣΤΙΕ καλλιτέχνη
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ
03/05/2011 18:09
KAΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΘΑΝΑΣΗ ΜΑΣ. ΕΥΧΟΜΑΙ Η ΨΥΧΟΥΛΑ ΣΟΥ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΤΩΡΑ. Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΟΤΕΡΗ ΟΤΑΝΧΑΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ. ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΝΑΝΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΕΥΛΟΓΗΘΗΚΑΝ ΝΑ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΥΘΟΥΝ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΙ. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ . ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ.
Κατερίνα
03/05/2011 18:07
Νιώθω βαθιά θλίψη σαν να ΄έφυγε΄ ένα μέλος από την οικογένεια μου. Η Ελλάδα χάνει όλα τα ωραία της σταγόνα σταγόνα. Καλό ταξίδι καλέ μου Θανάση και σε ευχαριστούμε για όσα μας προσέφερες σε όλα τα επίπεδα. Πραγματικά θα μου λείψεις.
anonymos
03/05/2011 18:05
Xanontai ta shmeia anaforas mas siga-siga; oi anthropoi pou diamorfosan thn aisthsh tou humour mas, tou aftosarkasmou mas, oi anthropoi pou mas diaskedazan sthn aspromavrh TV kai pou pernousan ta politika kai anthropina mhnymata tous mesa apo ta erga tous. Efxomai oloi mas na ton thymomaste gia panta. Pote den tha mas htan efkolo na se xasoume oso xronon kai na eftanes! Se efxaristoume poly gia o,ti mas edoses! Na eisai kala ekei pou pas!
Achangelus
03/05/2011 18:05
THANASH FILE MAS THA SE THIMOMASTE GIA PANTA, KALE MAS ANTHROPE ,ESI POU TOSES DEKAETEIES MAS EKANES NA GELASOUN OI PSIXES MAS KAI NA KSEXNAME TA PROVLIMATAMA MAS,THA ZEIS GIA PANTA MESA MAS, KAI MESA APO TIS TAINIES SOU THA EISAI ZONTANOS ANEMESA MAS STIN MNIMI MAS..!! KALO SOU TAKSIDI EKEI POU PAS. . . ! ! ! ! ! ! ! ! :(
Δαμιανός Μιχαηλίδης
03/05/2011 18:04
Αγαπημένε μας Θανάση… Καλέ μας Άνθρωπε… Μόνο συναισθήματα βαθιάς και ειλικρινούς συγκίνησης θα μπορούσαμε να νοιώσουμε μια ημέρα σαν τη σημερινή. Όσο ζούμε, θα σ’ έχουμε πάντα μέσα στην καρδιά μας! Σ’ ευχαριστούμε από τα βάθη της ψυχής μας, για τις χαρούμενες ώρες που μας χάρισες, μέσα από το μοναδικό στο είδος του, έργο σου! Σου οφείλουμε απέραντη ευγνωμοσύνη διότι γαλούχησες και θα συνεχίζεις να γαλουχείς γενεές συνανθρώπων σου, μέσα από την αύρα της αγάπης, της καλοσύνης, της ευγένειας και του πολιτισμού που άφησες πίσω σου. Εύχομαι πολλά συλλυπητήρια στους δικούς σου ανθρώπους… τους ανθρώπους του οικογενειακού σου κύκλου… …αλλά και όλους τους υπόλοιπους, οι οποίοι γαρ ουκ ολίγοι αγγίζουν τα όρια της Ελλάδος! Οι άγγελοι του Θεού, σ΄ επιθύμησαν, και ζήτησαν να σε πάρουν κοντά τους! Ένας πικρός κόμπος υπάρχει σήμερα στο λαιμό των ανθρώπων που σ΄ εκτιμούν και σ΄ αγαπούν! Το σημερινό δυσάρεστο νέο σου, ίσως να ήταν και η μοναδική περίπτωση στεναχώριας, που θα μπορούσες να μας δώσεις, παρά τη θέλησή σου… Να είσαι πάντα καλά, και να ‘ναι ελαφρύ το χώμα σου… ΑΘΑΝΑΤΕ! Και μία μικρή παράκληση από εμάς: Αν μπορούσες, εκεί που θα πάς, να πεις στο Θεό, να μας αγαπά και να μας φυλάγει, και εμάς τα ορφανά ελληνόπουλα, σ΄ αυτές τις δύσκολες μέρες που μας έρχονται…
DimitriTsatsas
03/05/2011 17:47
RIP
cerberus
03/05/2011 17:31
καλο ταξιδι καλε μας ανθρωπε!!!
Θανάσης
03/05/2011 17:09
Ενα τεράστιο ευχαριστωώ για τις μοναδικές και απίστευτες στιγμές που περάσαμε παρέα κι ας μην το ήξερες...
Απο το πρωί κλαίω σα μικρό παιδί και είμαι 40.

δεν θα σε ξαχάσω ποτέ μου,έχω ήδη αρχίσει να σε μαθαίνω στα παιδία μου.

Μακάρι να μπορέσω να τους περάσω και τις αξίες που μας έμαθες να έχουμε, αυτές που πλέον δεν υπάρχουν γύρω μας...
ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ!

Ερωφιλη
03/05/2011 17:08
Σαν να εφυγε ο δευτερος πατερας ολων μας. Μαλλον δεν σηκωνει αυτος ο κοσμος πλεον τετοιους ανθρωπους. Μαλλον καποιος τους θελει κοντα του και τους μαζευει. Προσωποποιηση της αγνοτητας,της ταπεινοτητας,της καλοσυνης,της γνησιοτητας,και τοσων αλλων σπάνιων.. Υπηρξες υποδειγμα για ολους μας Να εισαι καλα εκει που πας..
ΘΒ
03/05/2011 17:00
Στο καλο καλε μου ΑΝΘΡΩΠΕ!
Ελένη
03/05/2011 16:56
Τι λόγια να βρούμε να σου πούμε μαζί με εσένα σταμάτησαν τα πάντα ,όλες οι ατάκες σου,όλες οι ταινιές σου θα είναι χαραγμένες μέσα στην κάρδια μας για πάντα.Μαζί σου μεγαλώσαμε και μεγαλώνουν τώρα και τα παιδία μας.Καλό παράδεισο εκεί ψιλά μαζί με τους αγγέλους που θα τους κάνεις να γελάνε σίγουρα.Στο καλό Θανάση μας.
apostolos triantafillou
03/05/2011 16:40
se eyxaristo thanasei gia to aftono gelio pou mou edoses elafrei na einai to xoma pou tha se skepasei tha se theimame gia panta
Γιώργος Π.
03/05/2011 16:39
Να είσαι καλά εκεί που πας, Θανάση Βέγγο. Ολοι σου χρωστάμε πολλά, εσύ δε μας χρωστάς τίποτα. Θα σε θυμόμαστε πάντα με αγάπη. Στο καλό, καλέ μου άνθρωπε.
Alucardo
03/05/2011 16:35
Ωρες ωρες εχω την εντυπωση οτι ολοι οι καλυτεροι εχουν φυγει ηδη........
Νίκη Παλίτου
03/05/2011 16:33
Στο καλό καλέ μας ά ν θ ρ ω π ε.
Βασίλης
03/05/2011 16:24
Σε ευχαριστώ! Απόψε σήμερα και χθες, όλες οι πόρτες είναι κλειστές, κι'' εγώ έχω μείνει όξω και μες'' στο θάμπος το θαμπό παίρνω αμπάριζα να μπω και με πετάνε όξω Όλος ο κόσμος μ'' αγνοεί βαρέθηκα πια τη ζωή, τους φόνους και τα μίση Αλί - Αλί και τρεισΑλι, φωνάχτε τον Αλή να με καρατομήσει Καλό σου ταξίδι
ντορα θεσσαλονικη
03/05/2011 16:20
ειναι τυχαιο το γεγονος που ο καλος μας ανθρωπος αποφασησε να φυγει απο αυτη τη ζωη την παγκοσμια ημερα του γελιου μετα απο τις αμετριτες φορες γελιου που μας χαρισε? καλο ταξιδι καλε μας ανθρωπε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ηηκκκν
03/05/2011 16:17
καλο ταξιδι δικε μας ανθρωπε!!!!
Δημήτρης Μ.
03/05/2011 16:16
Πα-τέρα... Σ''ευχαριστώ για όλα
ΠΡΟΒΕΛΕΓΓΙΟΣ
03/05/2011 16:04
καθε φορα στο παρελθον που ακουγα οτι πεθαιναν ηθοποιοι του παλιου καλου κινηματογραφου στεναχωριομουν κι ελεγα οτι θα στεναχωρηθω πολυ οταν πεθανεις εσυ θαναση..... και ηρθε η στιγμη που πεθανες... μακαρι ολοι να ειχαν την υστεροφημια που θα εχεις κι εσυ....γιατι αυτη πραγματικα θα σε κρατησει ζωντανο για παντα.... ΑΝΤΙΟ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΕ
vk
03/05/2011 16:03
όταν ήμουν μικρός και έβλεπα το Βέγγο στην ασπρόμαυρη TV γέλαγα
σήμερα που τον ξαναβλέπω στο youtube γελώ και κλαίω μαζί
μαζί του έφυγαν τα παιδικά μας χρόνια

αιωνία σου η μνήμη αγαπημένε Θου-Βου
ΜΑΡΙΑ ΦΛΩΡΙΝΑ
03/05/2011 15:49
Για τα χρώματα, τις εικόνες, τις μυρωδιές, τις ατάκες και ο,τι άλλο μας χαρίσατε, κυρίως όμως για την αυθεντικότητα και την ταπεινότητα σας κάλε μας άνθρωπε σας ευχαριστούμε!!!!! Επειδή η παρουσία σας φώτιζε την όμορφη πλευρά των ανθρώπων και άγγιζε το ρωμαίκο φιλότιμο, το ταξίδι σας μαζί με τους άλλους αγγέλους εύχομαι να σας ξεκουράσει από τις δύσκολες στιγμές που περάσατε,Να είναι όμορφη η αιωνιότητά σας όσο όμορφη ήταν και η καρδιά σας,,!Θα σας αγαπάω εγώ όπως και όλοι οι Έλληνες για πάντα!!!!!!καλό ταξίδι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αντώνης
03/05/2011 15:47
Αθάνατος...
Σταυρος Τ.
03/05/2011 15:37
Ενας αληθινος Ελληνας "εφυγε". Μου φενεται ψεμα αλλα ειναι αληθεια! Και δυστυχως εφυγε στην πιο δυσκολη στιγμη της Ελλαδας. Εφυγε και αφηνει πισω του ολους εμας που εχουμε τοσο αναγκη απο αληθινους ελληνες. Απο καλους ανθρωπους! Αντιο Θαναση Βεγγο. Σε ευχαριστουμε για ολα ... για το γελιο που μας χαρισες, για την τιμιοτητα σου απενατι μας, για την ειλικρινια σου και για το παραδειγμα που εδωσες σε ολους μας μεσα απο την ζωη σου. Μα πανω απο ολα σε ευχαριστουμε γιατι ησουν ενας απο τους (ελαχιστους πλεον) λογους που εκαναν περηφανο καποιον που ειναι Ελληνας! Στο καλο, "καλε μας ανθρωπε"!
FFM
03/05/2011 15:36
Ελπίζω να ένοιωσε πόσο πολύ τον αγάπησαμε όλοι οι Έλληνες για τις μοναδικές στιγμές αθωότητας και γέλιου που μας χάρισε τόσα χρόνια, διδάσκοντας αξιοπρέπεια και σεμνότητα με την ζωή και το έργο του.

Καλό Ταξίδι,ΔΙΚΕ ΜΑΣ ΆΝΘΡΩΠΕ
ζησιμου αλεξανδρα
03/05/2011 15:35
Κι όμως είναι ακόμα εδώ.
Βασιλης Γ.
03/05/2011 15:33
Η ενσαρκωση του εργατικου , αδικημενου , φτωχου πλην τιμιου και παντα με το χαμογελο στα χειλη Ελληνα εφυγε. Λυτρωση για αυτον που ειδε τον Τρεχαλατζη Ελληνα να αντικαθισταται απο τον καρεκλοκενταυρο λαμογιο... Μετα τον Σπαθαρη παει και αυτος... Αντιο Ελλαδα..
Γιάννης Κ.
03/05/2011 15:26
Αιωνία σου η μνήμη υπέροχε άνθρωπε. Σκόρπισες γέλιο, χαρά και ανθρωπιά για ολόκληρες δεκαετίες. Καλό σου ταξίδι στην αιωνία ζωη και ένα μεγάλο ευχαριστώ.
bili.llaz
03/05/2011 15:11
Στο καλο αρχοντα!!!!!!!!!!!
ΣΑΒΒΑΣ
03/05/2011 15:03
....και στο πανί και στο σανίιδι και κυρίως στη ... πραγματική ζωή, "εποίησες ήθος" (ηθοποιός) Θανάση, καλέ μας άνθρωπε, δικές μας άνθρωπε........
Σ΄ ευχαριστούμε πολύ...!!!!
Γιωτα
03/05/2011 15:01
Καλο ταξιδι αγαπημενε μας κωμικε.... Χθες ηταν Παγκοσμια μέρα γελιου.... Ηταν αφιερωμενη σε σενα.... Καλο παραδεισο...
Παναγιώτης Σινόπουλος
03/05/2011 14:53
Χαίρομαι που ξέφυγε από τη νομοτέλεια αυτής της ζωής.
Τώρα, θα μπορεί να είναι ο καλός άνθρωπος και να δημιουργεί, να ψυχαγωγεί και να ομορφαίνει τις ζωές των ανθρώπων κάπου αλλού, σε έναν άλλο κόσμο, σε μια άλλη ζωή.
Καλό σου ταξίδι
03/05/2011 14:46
Η ζωή τερμάτισε για σένα αγαπημένε Θανάση Βέγγο. Καλοτάξιδος. Μακάρι να υπήρχαν κι άλλοι αγνοί και καλοί άνθρωποι σαν κι εσένα.



γιωργος
03/05/2011 14:42
οσο ταλεντο ειχε ο βεγγος δεν εχει ολη η ελλαδα μαζι.δεν εχω ξαναστεναχωρηθει τοσο για ηθοποιο που εφυγε.δεν προκειται να ξαναπερασει τετοιος ηθοποιος απτην ελλαδα.ειμαστε πραγματικα φτωχοτεροι πλεον...ολοι οι ελληνες πενθουνε για το χαμω του.καλη αναπαυση καλε μας ανθρωπε.... σιγουρα θα ρωταει και το θεο αν ξερει απο βεσπα... για μια φορα ισχυει πραγματικα η λεξη αναντικαταστατος!!!
MARW G MATEA
03/05/2011 14:42
καλο ταξιδι.....καλε μας ανθρωπε παντα θα εισαι στην καρδια μας..........
ιωαννης καιτσης
03/05/2011 14:34
Ενα μεγαλο ευχαριστω για το γελιο που χαρισες και θα συνεχιζεις να χαριζεις σε μενα και το γιο μου. Μεγαλε Ελληνα καλο ταξιδι
999
03/05/2011 14:02
Παρότι σαν φυλή διαφωνούμε και για το παραμικρό, δεν υπάρχει ούτε ένα αρνητικό σχόλιο για το Θανάση μας. Αυτόν τον καλό άνθρωπο που χάρισε το γέλιο σε ολόκληρες γενιές Ελλήνων. Ένας άνθρωπος υπόδειγμα σεμνότητας και ταπεινότητας. Μέχρι τα στερνά του δεν καβάλησε το καλάμι, απλός, λαικός άνθρωπος πλάι σ αυτούς που τον αγάπησαν. Η τελευταία του ατάκα στην ταινία Ψυχή βαθιά του Π. Βούλγαρη. "Έλληνες να τουφεκάν Έλληνες;" Τα λέει όλα... Καλό ταξίδι καλέ μου άνθρωπε...
Γιάννης
03/05/2011 13:59
Γειά σου Θανάση. Ευχαριστούμε για όλα.
βασιλης .ρ
03/05/2011 13:43
Αθανατος.-
christ
03/05/2011 13:36
pou pas kale mou anthrope aionia sou imnimi panta tha se thimomaste
Bασίλης Τριανταφύλλου
03/05/2011 13:29
Στερνό αντίο φίλε Θανάση, η γενιά μας θα σε θυμάται πάντα με πολύ αγάπη. Μας χάριζες απλόχερα το γέλιο, αυτό που κάπια λαμόγια το έχουν στερήσει από τον Έλληνα τελευταία.
ΒΜ
03/05/2011 13:18
Απ''τους λίγους που επιτρέπεται να φέρει τον τίτλο "''Ελληνας" .
Σάκης
03/05/2011 13:14
Οι μεγάλοι μένουν στην ιστορία από την παρακαταθήκη τους. Δε θα μιλήσω για κινηματογράφω και για ηθοποιϊα. Θα μιλήσω για συναισθήματα. Όταν θυμάμαι εκείνη την συνέντευξή σου που είπες "Στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα πολύ κουπί!".....βουρκώνω! Γέμισέ τους με γέλιο και ανθρωπία και εκεί πάνω, Θανάση! Αντίο...
Ioannis Karidakis
03/05/2011 13:05
Ήταν και είναι ο δικός μας Charlie Chaplin, ο ένας και μοναδικός… καλό σου ταξίδι, σε ευχαριστούμε για τις όμορφες στιγμές που μας χάρισες!
Γερμανοβιων:εμαθα απο βεσπα.
03/05/2011 13:02
Σε ευχαριστουμε για ολα Θαναση μας....
Αν πατριδα μας ειναι η παιδικη μας ηλικια,τοτε ο Θανασης τι αλλο μπορει να ειναι απο εναν πατερα μας;
Θα ζεις για παντα,και οχι μονο στις οθονες,αλλα μεσα στις καρδιες μας γλυκε μας Θανασακη,καλε μας ανθρωπε...
Ενας Απλός Θαυμαστής
03/05/2011 13:00
Ατυχέστατος ο τίτλος του άρθρου... Τέτοιοι άνθρωποι δεν πέθαίνουν... Απλά φεύγουν... Θανάση Βέγγο σε ευχαριστούμε!! Να είσαι καλά όπου και αν πηγαίνεις.
καλο ταξίδι
03/05/2011 12:48
τις προάλλες ο σάντας τώρα ο βέγγος. ένας ένας οι παλιοι αριστεροί μας αφήνουν. ίσως δεν θελουν να ξανακάνουν μακρόνησο.... καλο ταξίδι
Marina Tsirogianni
03/05/2011 12:48
Krima kale mou anthrwpe malako to xwma pou tha se skepasei
Αγγελόπουλος Βαγγέλης
03/05/2011 12:47
Όλα είναι δρόμος καλέ μας άνθρωπε...είμαι θλιμμένος γιατί έφυγε ένας μεγάλος Έλληνας σήμερα...δεν έχουν μείνει και πολλοί μεγάλοι στην Ελλάδα...μετριούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού. Γλυκέ μου άνθρωπε, καλό ταξίδι!
Κυριακή Καραμολέγκου
03/05/2011 12:41
Καλό Ταξίδι Αγαπητέ. Έγραψαν οι Ατάκες σου.
Καλό ταξίδι ,Θανάση, στη Μαγική Πόλη τ΄Ουρανού
03/05/2011 12:38
Ιδού,λοιπόν,κι ένας Θανάσης,που - αν και κατάργησε το Α το στερητικό από το όνομά του- δεν έχασε, για το λόγο αυτό, την ΑΘανασία,όπως έγραψε ο ποιητής.Ίσως γιατί διατήρησε το Β του επωνύμου του και δεν δίσταζε να παίζει σε δεύτερους ρόλους ,όταν το απαιτούσε το σενάριο.Ίσως,γιατί ήταν ένας καλός άνθρωπος,που θύμιζε την αθωότητα που χάθηκε και το καθαρό πρόσωπο των αδικημένων πριν το μουτζουρώσει ο ευτελισμός τους από το βόλεμα και την εξαργύρωση.
captain
03/05/2011 12:28
Καλο ταξιδι .... και τωρα ποιος θα μας δωση γελοιο ..
μας αφηνης ολους ντυμενους στα .. μαυρα !
Γιατι καλε μου ανθρωπε ?
Α.Π.
03/05/2011 12:23
Ας είσαι καλά εκεί που είσαι, εύχομαι με όλη μου την καρδιά ν'' αναπαυτεί η ΨΥΧΑΡΑ σου, Θανάση...
Nikos I.
03/05/2011 12:06
Δεν είναι μόνο το άφθονο γέλιο που προσέφερες σε γενιές και γενιές ελλήνων και που θα συνεχίσεις να προσφέρεις.

Δεν είναι μόνο οι αμέτρητες τρυφερές και συγκινητικές στιγμές που προσέφερες στις ίδιες γενιές.

Είναι για μένα κυρίως οι αξίες που πάντοτε φρόντιζες να πρεσβεύεις μέσα από το έργο σου, όπως η εργατικότητα, η τιμιότητα, το φιλότιμο, η αισιοδοξία....

Καλό ταξίδι μεγάλε έλληνα προς τη γειτονιά των αγγέλων και ευχαριστώ πολύ...
Νικος, Σκωτια
03/05/2011 11:48
αναντικαταστατος.
Μια θαυμάστρια
03/05/2011 11:45
Αντίο σε έναν - πάνω απ'' όλα - μεγάλο άνθρωπο και έναν μεγάλο ηθοποιό, που επηρέασε γενιές και γενιές. Ευχαριστούμε Θανάση Βέγγο για όλες τις χαρούμενες, ξεκαρδιστικές στιγμές που μας χάρισες μέσα από τις ταινίες σου. Καλό ταξίδι - ας αναπαυτεί η ψυχή σου.
erws
03/05/2011 11:42
για πάντα στις καρδιες μας
ΜΚ
03/05/2011 11:38
Μαζί με την Ελλάδα...
Γιάννης
03/05/2011 11:35
Θανάση ήρθε η ώρα να ξεκουραστείς... Το κουπί τελείωσε... Σε ευχαριστούμε πολύ για όλα. Η αγάπη μας θα σε ακολουθεί πάντα
Νίκος
03/05/2011 11:28
Στο καλό Θανάση! Φχαριστούμε για αυτά που μας έδωσες!
Katerina X
03/05/2011 11:27
Εξαιρετικός καλλιτέχνης, υπέροχος Άνθρωπος! Καλό ταξίδι Θανάση...
Άκης απο Ολλανδία
03/05/2011 11:17
Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει και αιωνία του η μνήμη. Ένας ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟΣ άνθρωπος και πραγματικός ΗΘΟΠΟΙΟΣ με αστείρευτο ταλέντο. Αβυσσαλέα αντίθεση με το σκουπιδαριό που έχει διεισδίσει στο χώρο αυτόν τα τελευταία 20 χρόνια. Οι ταινίες του μας χάρισαν πραγματικό γέλιο τον καιρό που ο Ελληνικός λαός πάλευε ακόμα να ξανα ανακαλύψει την ταυτότητά του. Στεναχωρέθηκα πολύ, ένα κομμάτι της ζωής μου από παιδί έως τώρα έχει φύγει. Και φτωχαίνουμε συνεχώς...
Κώστας Κ.
03/05/2011 11:13
ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ.
ΝΙΚ ΚΑΡΥΟΦΙΛΗΣ
03/05/2011 11:12
ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΡΓΑ-ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Ο ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΟΥ-ΕΙΘΕ ΚΥΡΙΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΦΩΤΗΝΟΤΕΡΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΦΘΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΕ ΚΟΡΥΦΗ
ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑΝΑΣΗ ΤΗΝ ΑΝΕΒΗΚΕΣ
ΑΘΑΝΑΤΟΣ
ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ
Γ.Μ.
03/05/2011 11:05
Ανεπανάληπτος... Δεν μπορώ να το πιστέψω. Πρώτη φορά στενοχωρήθηκα τόσο πολύ στο άκουσμα θανάτου ενός ηθοποιού... Καλό ταξίδι Θανάση.
ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ
03/05/2011 10:58
Ένας από τους μεγαλύτερους των Ελλήνων. Ευχαριστούμε Θανάση. Δύσκολα συγκρατώ τα δακρυά μου.
King Lee
03/05/2011 10:50
Αξεχαστος πραγματικα. Θα ζεις παντα στην καρδια μας και θα σε αγαπαμε.
Frank
03/05/2011 10:44
Καλό ταξίδι καλέ μας άνθρωπε...
ΣΠΥΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ
03/05/2011 10:39
ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ (( ΕΦΥΓΕ )) ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ Ο ΕΝΣΑΡΚΩΤΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΨΥΧΗΣ , ΣΑΝ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕ Ο ΚΑΡΑΓΚΙΩΖΗΣ !!!!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΕΚΤΟ , ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΟΡΠΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΨΥΧΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΛΑΣ ΚΟΙΤΟΝΤΑΣ ΜΑΣ ............
gp
03/05/2011 10:39
Θεός!
Κωστας
03/05/2011 10:39
Η είδηση αυτή μου έφερε δάκρυα στα μάτια. Ο Θανάσης αποτελεί για τους Έλληνες, σύμβολο. Με τον χαμό του κλείνει και τυπικά μια εποχή χωρίς επιστροφή.
Μαο Μαο
03/05/2011 10:37
Αντίο καλέ μας άνθρωπε...
Κ.
03/05/2011 10:34
Απο τους πιο συμπαθεις ηθοποιους...αισθανομαι μεγαλη συγκινηση για καποιον που ποτε δεν ειχα γνωρισει προσωπικα.
CHRISTOS
03/05/2011 10:30
ΑΠΑΙΧΤΟΣ ΚΑΙ ΑΘΑΝΑΤΟΣ!!!
O ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΕΜΕΙΝΕ ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ
Allos
03/05/2011 10:29
Καλό ταξίδι καλέ μας άνθρωπε!!!! Θα σε θυμόμαστε πάντα!!! Αν ο κόσμος αποτελούνταν από ανθρώπους σαν και εσένα σίγουρα θα ήτανε πιο όμορφος!!!!!
Alexander
03/05/2011 10:25
Θεος σ χωρεστον... ο Τσαρλι Τσαπλιν της Ελλαδος. Θα μεινει αιωνια η μνηνη του.Αθανατη μορφη. Με την κριση εφυγε το αυθορμητο γελιο απο τους Ελληνες και μαζι του εφυγε κ αυτος. Πολυ στεναχωρο... ισως οι ταινειες του, που τωρα θα διαφημιστουν οσο ποτε αλλοτε,να μας βοηθησουν πως να γελασει το χειλακι μας μεσα απο τη μιζερια.... να σε καλα εκει που πας Καλε Μας Ανθρωπε!
Άρης
03/05/2011 10:22
Ο καλύτερος και πιο αγαπητός ''Ελληνας ηθοποιός... Θα μας κοιτάει και θα γελάει...
Penelope Pappa
03/05/2011 10:20
"Έφυγε" ημέρα γέλιου. Φοβερό!!! Καλό του ταξίδι!!
κκυ
03/05/2011 10:18
Αυτο ρε στα νεα ειναι πρωτη ειδηση οχι για λαντεν κ βλακιες βαλτε ρε το βεγκο σε ολη τι σελιδα ξεφτιλες
Κωνσταντίνος Μ.
03/05/2011 10:16
Έφυγε ένας,πάνω από όλα, καλός άνθρωπος....
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΕΤΡΟΒΑΣ
03/05/2011 10:12
Όταν θα φύγουν όλοι οι μεγάλοι του ελληνικού κινηματογράφου, της μουσικής κ.α. ίσως τότε καταλάβουμε πόσο κακό κάνουμε όταν προωθούμε όλους τους φελούς
Νικος Αγαπητός
03/05/2011 10:09
Καλό ταξίδι Κύριε Βέγγο.
Θου-Βου fan
03/05/2011 10:06
Η στιγμή που όλοι απευχόμασταν, ήρθε. εξαιρετο ηθος, στιβαρή προσωπικότητα, σπανιο ταλέντο. μοναδικός στο είδος του, δεν εχει υπάρξει και δύσκολα θα υπάρξει άλλος όμοιός του ξανά.