ΝΕΟΙ «ΑΦΟΡΙΣΜΟΙ» ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΟ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ: «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΤΟΝ ΑΡΡΕΝΟΘΗΛΥ»

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 21/12/2015 17:29 |
Νέοι «αφορισμοί» μητροπολίτη Πειραιώς για το σύμφωνο συμβίωσης: «Κατασκευάζει τον αρρενοθήλυ»
Ο μητροπολίτης Πειραιώς Σεραφείμ

Νέοι «αφορισμοί» μητροπολίτη Πειραιώς Σεραφείμ για την επέκταση του συμφώνου συμβίωσης στα ομόφυλα ζευγάρια. Σε νέα ανακοίνωση που εξέδωσε ο μητροπολιτης υποστηρίζει πως το νομοσχέδιο «κατασκευάζει νομικώς έναν ανύπαρκτο άνθρωπο, τον αρρενοθήλυ»

Ο μητροπολίτης για ακόμη μία φορά διατυπώνει τη διαφωνία του για το σύμφωνο χρησιμοποιώντας βαριές εκφράσεις κατά των ομοφυλοφίλων αλλά και κατά των βουλευτών που προτίθενται να το ψηφίσουν χαρακτηρίζοντάς τους αντισυστημικούς και «εθελόδουλα πιόνια και ανδρείκελα του διεθνιστικού σιωνιστικού συστήματος».

Ο κ.Σεραφείμ στην τρισέλιδη ανακοίνωσή του λέει ότι το νομοσχέδιο «μεταβάλλει τον νομικό μας πολιτισμό που θεωρεί ως έγκλημα την παρά φύσι ασέλγεια, την πρακτική της ομοφυλοφιλίας, με το άρθρο 347 του Ποινικού Κώδικος, αναγορεύοντας ως έννομο αγαθό που δείται εννόμου προστασίας αυτή την τραγική χυδαιότητα. Ήδη οι λεγόμεοι "ακτιβισταί" του χώρου ζητούν την κατάργησι αυτής της ποινικής προβλέψεως που κολάζει την παρά φύσι ασέλγεια ως απαξίωσι της ανθρώπινης σεξουαλικότητος». Προσθέτει επίσης πως το νομοσχέδιο - το οποίο χαρακτηρίζει επαίσχυντο νομοθέτημα - θεσμοθετεί την «ανατροπή της ανθρώπινης οντολογίας και φυσιολογίας και κατασκευάζει νομικώς έναν ανύπαρκτο άνθρωπο τον αρρενοθήλυ».

Σε άλλο σημείο ο μητροπολίτης αναφέρει πως το νομοσχέδιο «απενοχοποιεί στις συνειδήσεις των νέων ανθρώπων την παράχρησι του ανθρώπινου σώματος που επιφέρει τρομακτικές ασθένειες εις βάρος της ψυχοσωματικής υγείας του ανθρωπίνου προσώπου και που αποτελεί την βασικήν πρακτική της ομοφυλοφιλίας».

Ο κ.Σεραφείμ σημειώνει πως όλα τα παραπάνω «ρίπτονται στο καλάθι των "αχρήστων" από τα δήθεν αντισυστημικά κόμματα που ψηφίζουν αυτό το επαίσχυντο νομοθέτημα, διότι αυτή την εντολή έχουν λάβει από το διεθνιστικό κέντρο παγκοσμίου εξουσίας που αποδεικνύεται πλέον πασίδηλα ότι αποτελούν παραρτήματά του».


56
Μ
23/12/2015 23:52
Αν δεν κανω λαθος αρχικη αμαρτια δηλ. πρωτο αμαρτημα η θεολογια δεχεται αδαμ ευα, οχι αδαμ κωστας,
Κώστας Θωμάς
24/12/2015 03:02
Αν πιστεύεις στον Αδάμ και την Εύα θα πιστεύεις ότι είσαι απόγονος ενός εκ των δυο αγοριών τους όπου ο ένας τεκνοποίησε μετά από ομόφυλη συνεύρεση με τον αδελφό του καθώς δεν υπήρχαν γυναίκες, αυτό δεν σε κάνει εσένα κωλ...δο ; αν το πιστεύεις αυτό γιατί θες να κολλήσεις τη ρετσινιά του κωλ...δου και στους άλλους; γιατί δεν λες όπως λέμε όλοι, παράξενη η συμπεριφορά των ομοφυλόφιλων αλλά δεν μπορώ να τη σχολιάσω γιατί δεν την καταλαβαίνω, είναι πολύ ποιο τίμιο από το να μιλάς για μυθολογίες που έχουμε διαψεύσει.
Μ
25/12/2015 22:37
κυριε κωστα ή φιλε κωστα, ο υπο τυπον ερωτησεως προτιθεμενος συλλογισμος μου εχει θεολογικο βαθος, το βαθος μεν δυσπροσιτον μην καταταλαιπωρεισθαι ομως ασκοπως,
Κώστας Θωμάς
26/12/2015 20:32
Λόγο των περιορισμένων φιλοσοφικών διαστάσεων του στο ΡΗΧΟ θεολογικό σου ΒΑΘΟΣ δεν χωράει η λογική, ενώ στο βάθος της λογικής η πίστη πνίγεται, δεν προσπάθησα να παραβιάσω αυτούς τους φυσικούς κανόνες.
ΧΟΥΛΚ, Ολυμπιακός στην Άνω Τούμπα..
23/12/2015 11:50
Όποιος παρακολούθησε την εκπομπή του Πρετεντέρη με τον επίσκοπο πιθανώς θα αντιλήφθηκε πως άνθρωποι που καταφέρονται εναντίον της Εκκλησίας, γνωρίζουν περισσότερα για τον Έρβιν Λέμενς του Ολυμπιακού.. παρά για το τί ακριβώς πρεσβεύει η Εκκλησία.
Κομνηνος
23/12/2015 09:11
Υπαρχει και ορμονικη διαταραχη και η εκκλησια δεν μπορει να ερμηνευσει τα δεδομενα σε στενα θεολογικα πλαισια.Συχνα ιερεις μπαινουν στον πειρασμο της κατακρισης.Ο αναμάρτητος πρωτος τον λιθο βαλετω ειπε ο Χριστος δίδοντας διδασκαλια αξεπεραστη.
ADM
22/12/2015 17:14
TO SERAFEIM RE FILE APO POU TO KLHRONOMHSES,SAN DEN NTREPESAI EVRAIE EIDWLOLATRH ME TIS H8IKES SOU,OTI KAI NA LETE TO PAIGNIDI PAEI XA8HKE,STHN LH8H THS ISTORIAS 8A MEINETE ESEIS KAI OI MOUSOULMANOI WS OI POIO AIMATWVAMENES AIMOVORES 8RHSKEIES POU EKMETALEU8HKAN KAI SFAGIASAN THN AN8RWPOTHTA
GPP
22/12/2015 11:42
Από τους πολλούς σατανικούς αφορισμούς που έχεις κάνει ,δεν θα λυώνεις !
Πάρις
22/12/2015 11:21
Αν δεν απατώμαι όλοι οι άγγελοι είναι άφυλλοι!!! Μήπως τους καταριέστε και αυτούς;;; Που ακριβώς είπε ο Χριστός οτι η ομοφυλοφιλία είναι αμαρτία;; Τα ευαγγέλια δεν τα έγραψε ο Χριστός...αλλά άνθρωποι μετά από αυτόν και μάλιστα πολλά χρόνια μετά!!! Μήπως να μορφωνόσασταν λίγο πριν μιλήστε;;
Κώστας Θωμάς
22/12/2015 22:07
Που ακριβώς είπε ο Χριστός οτι η ομοφυλοφιλία είναι αμαρτία;; Να συμπληρώσω, τη στιγμή που ζούσε με δώδεκα ψαράδες
GPP
22/12/2015 10:29
Στους αφορισμούς ,μάλλον, από τον εκνευρισμό του, ξέχασε να καλέσει τα πρωτοκλασάτα στελέχη της ΝΔ, Σαμαρά και Μπαλτάκο, είναι εξειδικευμένοι στους αφορισμούς των "πυλώνων της εκκλησίας" !!!!
Κώστας Θωμάς
22/12/2015 03:59
Σχεδιάζω να ανοίξω ένα λογαριασμό σε τράπεζα της Αμερικής να μαζευτούν αρκετά χρήματα να δοθούν σε “Τεκνό” του Σεραφείμ ή του Άνθιμου που με άσειστα στοιχεία όπως φωτογραφικό υλικό ή video θα αποδείξει αυτό που υποψιαζόμαστε . όταν είμαι έτοιμος θα βάλω τον αριθμό του λογαριασμού στο face book και θα ζητήσω΄την οικονομική σας βοήθεια να μαζευτούν περισσότερα χρήματα από όσα προσφέρουν οι μητροπολίτες στους εραστές τους ώστε να τους αποκαλύψουν. Θα έχω αποκλειστικότητα στα δικαιώματα έκδοσης βιβλίου καθώς εγώ είχα την ιδέα.
ΒΠ
22/12/2015 15:51
Θα μπορούσες, ισως, στον πρόλογο να γράψεις και ένα "Ευχαριστώ και τον ΒΠ"? Τίποτα άλλο δε θέλω, έτσι μια μικρή αναγνώριση του ότι ΠΑΝΤΑ στάθηκα στο πλευρο σου, από το πρώτο σχόλιό σου που διάβασα έως αυτό εδώ: ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΉ ΙΔΕΑ!!! Θα συνεισφέρω και λεφτά, αν και δεν έχω λογαριασμό στο φατσοβιβλίο.
Κώστας Θωμάς
23/12/2015 00:56
Με αυτή την ιδέα δεν χάνω ύπνο καθώς είναι θέμα και υποχρέωση των ομοφυλόφιλων να τους ξεσκεπάσουν. Η ιδέα που με τυραννά είναι αυτή που ανάφερα προ καιρού σε άλλο σχόλιο σχετικά με το Άθω, να εκκενωθεί από τους καλόγερους και να μετατραπεί σε πανεπιστήμιο με το όνομα Υπατία
giorgos
22/12/2015 11:46
Καντο γρηγορα γιατι τωρα που το εκανες γνωστο θα σου παρουν την ιδεα. Τετοια ιδεα ειναι η καλυτερη ολων των εποχων. Φοβερη, ανεπαναληπτη. Δικαιως εχουμε την φημη οτι η χωρα μας διαθετει τα καλυτερα μυαλα. Ομως μην ξεχνας οτι κανει ο καθενας στην κρεβατοκαμαρα του, δεν μπορει να τον κρινει αλλος παρα μονο ο Θεος. Ας κανει οτι θελει εκει, οταν βγαινει ομως εξω απο το σπιτι του δεν θα πρεπει να προκαλει με τις πραξεις του. Αν ολοι μας κανουμε οτι μας ευχαριστει μπροστα στους αλλους, τοτε συντομα θα γινουμε μια αγελη πιθηκων.
Κώστας Θωμάς
22/12/2015 23:28
Βάλε ένα ψηφίο ή έναν αριθμό στο όνομα σου να ξεχωρίζεις από τον άλλο giorgo. Ακριβώς, δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι ομοφυλόφιλοι είτε είναι πολίτες είτε είναι δημόσιοι υπάλληλοι, με ενδιαφέρει όμως ότι οι μητροπολίτες έγιναν κληρικοί να κρύψουν ποιοι είναι. αυτό το εξήγησε ο Αθηναγόρας . Γνωρίζοντας πρώτο χέρι την ανάγκη για το άλλο φύλο που πολλοί έχουμε πληρώσει ακριβά, δεν πείθομαι ότι ο Σεραφείμ ή ο Άνθιμος είπαν μια μέρα, εγώ μπορώ να ζήσω χωρίς την συντροφιά της γυναίκας, για έναν νορμάλ άνθρωπο αυτό είναι τρελό, αρα κάτι άλλο συμβαίνει. Η ανάγκη για έρωτα δεν αντιμετωπίζεται με προσευχές. Αυτοί οι άνθρωποι εκμεταλλεύθηκαν τη βοήθεια του κράτους να τους σπουδάσει με χρήματα του λαού και χρησιμοποιούν τη θέση που τους δώρισε το κράτος που είναι ο λαός, και κάνουν πόλεμο σε ένα σεβαστό μέρος του λαού . Τα βάζουν με ανθρώπους που όλα δείχνουν ότι είναι ίδιοι, κάποιος πρέπει να ξεσκεπάσει όχι την ομοφυλοφιλία αλλά την υποκρισία, δυστυχώς οι πολίτες ομοφυλόφιλοι ετοιμάζονται για παρελάσεις την ώρα που οι κληρικοί αλωνίζουν. ΥΓ. Ανέκδοτο με τον Αθηναγόρα, Ο ρεπόρτερ Ψύλλος από τα ΝΕΑ χτυπάει 9 η ώρα τη πόρτα του Αθηναγόρα να του πάρει συνέντευξη, ανοίγει η καθαρίστρια από την επαρχεία. Είμαι ο Ψύλλος από τα ΝΕΑ θέλω να πάρω συνέντευξη από τον κύριο Αθηναγόρα. Δεν μπορείς τώρα γιατί κοιμάται, είπε η καθαρίστρια από την επαρχεία . Κατάλαβα, βρίσκεται στας αγκάλας του Μορφέως λέει ο διαβασμένος Ψύλλος . Δεν ξέρω πώς τον λένε, λέει η καθαρίστρια από την επαρχεία, ένας ναύτης είναι
giorgos
23/12/2015 14:28
Μην ξεχωριζεις τους ανθρωπους γιατι αυτο ειναι ρατσιστικο. Ο καθενας εχει την γνωμη του και αυτη πρεπει να ειναι σεβαστη απο ολους, ασχετα αν λεει την γνωμη του ο giorgos, η ο giorgos. Βεβαια η γνωμη του να μην ειναι υβριστικη, και προσβλητικη. Ναι ευθυνονται οι ηγετες ιεραρχες για το καταντημα μας. Εχουν τεραστια ευθυνη γιατι με τις πραξεις τους οδηγησαν τους ελληνες σε διαφορες αιρεσεις. Καποιες φορες σκεφτομαι μηπως αυτο εγινε σκοπιμα. Και αυτοι εχουν γινει προυχοντες, και καποιοι εχουν διαφθαρει. Αυτο ειναι γεγονος. Ομως η πιστη μας δεν εχει σχεση με τους ιεραρχες. Αν μια πραξη καποιου μπορει να σε κανει να αλαξεις πιστη, τοτε αυτο σημαινει οτι οποιος το κανει αυτο ειναι ευαλωτος, και ευκολα χειραγωγησιμος απο αυτους που κατηγορουμε. Γιατι οπως σου ειπα, ισως οι καποιοι ιεραρχες κανουν οτι κανουν για να φυγουν απο την πιστη μας αυτα τα ευαλωτα ατομα. Ομως θελω να σου πω οτι εχω προσωπικη εμπειρία, και γνωριζω πραγματι οτι η πιστη εχει τεραστια δυναμη. Δυστυχως ομως αυτη την δυναμη ειναι που πολεμουν οι οσοι ειναι διαβρωμενοι, και εγιναν μιας και ηταν ευαλωτοι, και αυτοι δεν ειναι μονο οι πολιτικοι, αλλα υπαρχουν και στην θρησκεια μας και παντου. Ωραιο το ανεκδοτο σου, πραγματι γελασα, αλλα μην επιτρεψουμε να φτασουμε σε ενα σημειο που η ιδια μας η ζωη να γινεται ανεκδοτο.
aris
22/12/2015 01:27
τα ψάρια μεγαλώνοντας αλλάζουν φύλο καθώς και ένας νόστιμος μεζές είναι άρρεν και θήλυ παπά μου,,,έτσι για την Αγιά Γραφή όταν έπλασε τον άνθρωπο ο Θεός άρρεν και θήλυ έπλασε αυτόν
N
22/12/2015 00:15
Να βγαλουμε σε δημοψηφισμα αν θελουμε να πληρωνονται οι παπαδες απο τον προυπολογισμο του κρατους!
giorgos
22/12/2015 11:51
ΕΣΥ ΛΕΣ ΝΑ ΣΩΘΕΙΣ ΑΝ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ;. ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΟ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΚΟΤΣΙΑ. ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΤΟ ΟΧΙ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ, ΤΟΜΕΤΑΦΡΑΖΟΥΝ ΣΕ ΝΑΙ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ, ΞΥΠΝΑΤΕ.
Παιδι Θεου
22/12/2015 00:02
...αυτο αλλουνου παπα Ευαγγελιο ειναι Σεραφειμ. Του λεγομενου Αμβροδολφου. Αντε καντε ενα club ολοι του συναφιου σας και ονομαστε το, "επιγειοι σαταναδες". Υπαρχει μια ωραια εικονα σε ενα μοναστηρι που δειχνει τους ιερεις να περνανε πρωτοι την θυρα της κολασεως.. εγω βεβαια δεν ειμαι αξιος να κρινω απλα μια αναφορα κανω. Παντως μου φαινεται πως αρχιζω να καταλαβαινω σιγα σιγα τι εννοει η εικονα αυτη. First food, then morals, κατακαημενε Σεραφειμ τι σουμελε να παθεις, στο τελος ουτε φαι ουτε ηθικη θα σου μεινει. Οποιος θελει τα πολλα... ξερεις τι γινετε. Αντε καλοφωτιστος και με ενα καλο αγοροκοριτσο :-)
ΓΙΑΝΝΗΣ 48
21/12/2015 23:58
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΩΝ ΕΠΙΣΚΟΠΩΝ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ "ΝΟΜΙΚΟ ΜΑΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ"
giorgos
22/12/2015 12:05
Δηλαδη ο λογος του θεου που μιλαει για ηθικες αξιες επιτρεπει τον γαμο δυο αντρων, και το να υιοθετήσουν και παιδακια;. Οι αγγελοι που οι δυτικοι πριν καποιες εκατονταδες χρονια εδωσαν τον ορο 12θεοι,και αυτοι οι αγγελοι μιλουσαν για ηθικες αξιες, εχουν ποτε καποια αναφορα να υπαρξει οικογενεια με δυο αντρες, η δυο γυναικες, που να υιοθετησουν και παιδια;. Θα πρεπει να καταλαβουμε οτι τις ηθικες αξιες τις διδασκουμε οι ελληνες χιλιαδες χρονια. Αυτος ειναι ο πιτισμος μας, που βγηκε μεσα απο τις ηθικες αξιες. Τις ιδιες ηθικες αξιες διδαξε και ο Χριστος. Τυχαιο παντως δεν ηταν, γιατι ο εβραικος νομος επετρεπε να γινονται και γαμοι αναμεσα σε συγγενεις. Ηρθε ο Χριστος και τα διεγραψε ολα αυτα, αυτος ηταν και ο λογος της σταυρωσης του. Ο νομικος πολιτισμος μας βγηκε λοιπον μεσα απο τις ηθικες αξιες. Εμεις δεν μπορουμε να καταργησουμε αυτες τις ηθικες αξιες που υπαρχουν χιλιαδες χρονια. Ειναι σαν να καταργουμε την ιστορια μας.
Κώστας Θωμάς
23/12/2015 19:52
Συγνώμη.. αλλά ο λόγος του θεού Γιαχβέ δεν μιλάει για ηθικές αξίες, θα ήθελες να μου υποδείξεις εδάφιο στη βίβλο που ο Γιαχβέ μιλάει για ηθικές αξίες, γιατί εγώ βρίσκω μόνο γενοκτονίeς . Όσο για της δέκα εντολές , γιατί περίμενε να πει στον άνθρωπο ου φονεύσεις στην έξοδο και όχι στη γέννεση; και στην επόμενη αναπνοή παραβιάζει την εντολή του και διατάζει τη γενοκτονία ενός ολόκληρου λαού και το παιδομάζωμα των κοριτσιών που ήταν παρθένες οι οποίες σύμφωνα πάντα με τη βίβλο ήταν 32000, δεν τα έχεις διαβάσει ποτέ αυτά; Ούτε ο Ιησούς δίδαξε αγάπη, κανε μια βόλτα στο κατά Ματθαίου να φρίξεις με αυτά που οι παπάδες δεν σας τα διαβάζουν έστω και με ακαταλαβίστικους αμανέδες αλλά βγήκαν από το στόμα του Ιησού που υποτίθεται ότι υπήρξε και δίδαξε, Όσο για τα ορφανά παιδάκια , ίσως είναι καλύτερα να ζουν σε ορφανοτροφεία που τα κακομεταχειρίζονται ή ακόμα χειρότερα στα καθολικά ορφανοτροφεία για την απόλαυση των καθολικών ιερέων; αν ρωτούσες ένα ορφανό που είναι ποιο ευτυχισμένο, στο ορφανοτροφείο με δεκάδες άλλα παιδιά και καθόλου προσωπική φροντίδα ή σε ένα σπίτι με δυο γυναίκες ή δυο άντρες τι νομίζεις ότι θα σου πει; θεωρείς τους ομοφυλόφιλους παιδεραστές; Συνεχίζεις να αναφέρεις τη πίστη, η οποία πίστη είναι χειρότερο "κουσούρι" από την ομοφυλοφιλία, γιατί θέλεις να πιστεύεις και όχι να ξέρεις ; τι γίνεται όταν πιστεύεις σε ψέματα και άπατες άλλων για να σε εκμεταλλευτούν;
αλεξάνδρα
21/12/2015 22:09
όλοι αυτοί οι παπαδοτράγοι πρέπει να πάρουν επιτέλους δρόμο.
GPP
22/12/2015 11:08
Δυστυχώς οι μέχρι τώρα ακροδεξιές-θεοκρατικές κυβερνήσεις της ΝΔ,τους διατηρούσαν στην εξουσία ,διότι καθοδηγούνται από αυτούς ,με την απειλή των αφορισμών !!! Καιρός κα φύγουν και οι δυό τους !!!
βδέλυγμα σιχαμερο!
21/12/2015 21:34
Καλα τα λεει ο μητροπολίτης.κ αν δεν σας αρεσει δρομο εξω απο αυτη τη χωρα φτιαξτε την δικη σας gayland κ πηγαινετε εκει να μεινετε για παντα με τους δικους σας νομους.δεν ηρθαν τα αγρια να διώξουν τα ημερα.φτανει επιτέλους!!!
ΒΠ
22/12/2015 16:05
Δεν μπορούμε δηλαδή όλοι μαζί να συνυπάρξουμε ειρηνικά? Δεν μπορούμε να "αγαπάμε τον πλησίον μας σαν εαυτόν?" Δεν μπορούμε να είμαστε ανεκτικοί και με κατανόηση, χωρίς "να κρίνουμε, για να μην κριθούμε"? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ σε πειράζω ρε βλαχαδερό, απλά προσπαθώ να σου δείξω την υποκρισία της θρησκείας που και καλά σε διακατέχει. Στάζεις μίσος και χολή, αλλά δηλώνεις αγάπη. Ουαί υμίν, γραμματείς και φαρισαίοι υποκριτές!
GPP
22/12/2015 11:12
Gay ,υπήρχαν υπάρχουν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν παντού και σε όλες τις κοινωνίες , είναι και αυτό το θαύμα της φύσης ,που διατηρείται,διαφορετικά η ίδια η φύση θα το είχε αποβάλει ! Τα υπόλοιπα κουβέντασέ τα με τον ψυχίατρόν σου !
Helene
21/12/2015 20:39
Αγαπητοι μου , Α Υ Ρ Ι Ο , το νομοσχεδιο για το Συμφωνο Συμβιωσης, αναμενεται να ψηφιστει απο την Ολομελεια της Βουλης , με νομοτεχνικες αλλαγες, τις οποιες ο Παρασκευοπουλος θα καταθεσει αποψε . Και για την πληρη ενημερωση σας : ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ «ΣΥΜΦΩΝΟ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ» . http://www.opengov.gr/ministryofjustice/wp-content/uploads/downloads/2015/11/Asymfonosimvioshs.pdf . Διαβαστε το , ειναι ενδιαφερον !!!
Savvas Karagiannidis, Oslo Norge
21/12/2015 20:07
Εμεις ειμαστε Ελληνες στο γενος πυγμαιε Serafeim, εμεις ειμαστε οτι θελει η ψυχη μας, το πνευμα μας και η φυση μας. Εμεις δημιουργησαμε πολιτισμο απο ανθρωπους με διαφορετικες ιδεες και ηθη και οχι απο στεγνους αυλοκολακες σαν εσενα και τους ομοιδεατες σου. Και αν δεν σας αρεσει η ευφροσυνη και η ευτυχια των ανθρωπων, πηγαινε να καταταγεις στο ΙSIS, τουλαχιστον ετσι θα κανεις και ενα καλο στον εαυτο σου.
mario leros
21/12/2015 19:57
Καλό θα ήταν ο κ Σεραφείμ να καθαρίσει πρώτα τα του οίκου του σχετικά με τα όργια που λαμβάνουν χώρα στους κόλπους της Εκκλησίας για τα οποία ... ο κόσμος το'χει τούμπανο και ο κ Σεραφείμ κρυφό καμάρι... και μετά να αρχίσει τους αφορισμούς και τους χαρακτηρισμούς περί ανωμαλίας,παρά φύσει ασέλγειας,αρρενοθήλυ κ.λ.π Τι υποκριτής ΘΕΕ ΜΟΥ..!!!!!
GPP
22/12/2015 11:14
Μα και ο ίδιος τα ίδια κάνει !!!
Ευσγγελος
21/12/2015 19:51
Παρατα μας κουκλιτσα μου, τα χαπια τα πηρες σημερα? Το επομενο μεγαλο θεμα ειναι ο διαχωρισμος κρατους εκκλησιας.
GPP
22/12/2015 11:15
Τ έ λ ε ι ο !!!
Πειραιώτης
21/12/2015 19:33
Μήπως θα πρέπει να ψάξετε "Άγιε Πειραιώς", στο δικό σας χώρο? Σίγουρα θα βρείτε πολλούς αρρενοθήλεις εκεί.....
GPP
22/12/2015 11:16
Τουλάχιστον οι gay δεν φοράνε φουστάνια ,αυτοί οι παπάδες φοράνε όμως Μάξι ....
Μαύροι άνθρωποι του μίσους
21/12/2015 19:11
Και να φανταστεί κανείς ότι ο "ανδρόγυνος" παρουσιάζεται στο Συμπόσιο του Πλάτωνα ως το ιδανικό ον που δεν είχε καμία ανάγκη στη ζωή του, ούτε καν ανάγκη για Θεούς... Και μάλλον αυτό είναι που ενοχλεί τόσο τους σκοτεινούς και δηλητηριώδεις Σεραφείμ κάθε εποχής, η πιθανότητα η φάρα τους να χάσει τα "τυχερά" της απ' τους πιστούς. Υπάρχουν όμως κοινοί παπάδες που ο λόγος τους είναι πραγματικά λόγος του Θεού της Αγάπης. Που και που άπιστος κι άθεος να είσαι, σε πείθουν με το παράδειγμά τους ότι ο Θεός κατοικεί μέσα σε κάθε άνθρωπο, μέσα σε κάθε πλάσμα της φύσης.

Ο Μεσαίωνας του παπαδαριού με τα μαύρα, που στο φιλμάκι του Γαβρά για την Ακρόπολη φαίνονται να γκρεμίζουν τα αετώματα και τη ζωοφόρο του Παρθενώνα, κάνει ξανά την εμφάνισή του με μίσος και απειλές. Κι οι ανόητοι αυτής της χώρας, αυτοί που νομίζουν ότι είναι "γνήσιοι" απόγονοι όσων έχτισαν τους Παρθενώνες και τις Ακροπόλεις, δέχονται κι ακούν τους κήρυκες του μίσους και τους άρχοντες της υποκρισίας, για το τί είναι φυσικό και τί υπαρκτό κι ανύπαρκτο στην καθημερινή μας ζωή. Αφορίζουν οι ψεύτες ως ανύπαρκτους χιλιάδες συνανθρώπους μας και συναδέλφους τους, που ζουν στη σιωπή και τον κατατρεγμό, εξ αιτίας των σεξουαλικών τους προτιμήσεων.

Οι μαθητές αυτοί των Φαρισαίων, που παρουσιάζονται ως υπέρμαχοι της "φυσικότητας", οι διάκονοι της ψεύτικης "φυσικότητας" μιας αζευγάρωτης ζωής, οι εφαρμοστές του δήθεν "άγαμου" και μοναστικού βίου, αυτοί που στην καλύτερη περίπτωση γεμίζουν τα υπόγεια με τα κόκκινα φωτάκια στις ανοιχτές πόρτες, και που στη χειρότερη είναι οι ίδιοι αυτό που κατηγορούν τους άλλους, αυτοί που πληρώνονται αναίσχυντα από το υστέρημα των πολιτών για να κηρύσσουν την πανανθρώπινη αγάπη και τη συγχώρεση, είναι οι τελευταίοι που θα μπορούσαν να μιλήσουν για "χυδαιότητα".

Ακροδεξιοί ιεροκήρυκες του μίσους, άδειοι από κάθε ανθρώπινο συναίσθημα και από την ικανότητα να κηρύσσουν το Λόγο του Θεού, είναι υπεύθυνοι απέναντι στον Νόμο για την παρανομία τους, την εχθροπάθεια και την προτροπή τους σε πράξεις βίας προς τους ομοφυλόφιλους. Δεν διαφέρουν σε τίποτα από τους εγκληματίες της Χρυσής Αυγής που επίσης προπαγανδίζουν κι εκτελούν τέτοιες προτροπές.

Ας κοιτάξουν καλύτερα τον εαυτό τους, όπου το ίδιο τους το εβραϊκό όνομα (Σεραφείμ) δείχνει τη σχέση που έχει ο παραληρηματικός τους λόγος με την αλήθεια για το "διεθνιστικό [sic] σιωνιστικό κίνημα" και άλλα τερπνά συνωμοσιολογικά σε στιλ Λιακόπουλου, με τα οποία ταΐζουν τα χαϊβάνια που τους πιστεύουν.
GPP
21/12/2015 18:46
Τα έχουμε ακούσει , σε έχουμε βαρεθεί πλέον , κάτι καινούργιο μήπως έχεις να μας πεις ; Για την καταδίκη της χώρας μας από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο,στο οποίο προσφύγατε και εσείς για υπόθεσής σας,τι έχεις να μας πεις ; Ξέρεις ότι η χώρα μας είναι μέλος της ΕΕ και πρέπει να τηρούνται αυτά τα οποία έχει υπογράψει και,απορρέουν μέσα από την ευρωπαϊκή συνθήκη ; Ξέρεις ότι τον μισθόν σου, κάθε κυριακή ,τον παίρνεις από την ΕΕ ;;;
giorgos
21/12/2015 18:41
Μια χαρα τα ειπε ο Μητροπολιτης. Θελουμε να καταργηθουν τελειως οι ηθικες αξιες και να ζουμε σε μια κοινωνεια ανηθικων αξιων. Στην ουσια εχουμε να κανουμε με το καλο που ο θεος θελει, και το κακο που ο σατανας θελει. Ας επιλεξουμε οσο ειναι καιρος, και ατομα που εχουν ομοφυλοφιλικες σχεσεις ας εναντιωθουν οι ιδιοι στον νεο νομο αυτων που ειναι υπηρετες των σιωνιστων. Δεν νομιζω οτι κανεις ποτε εχει ενοχλησει ατομα που εχουν ισως απο την φυση, η ισως απο αλλες αιτειες ομοφυλοφιλικες σχεσεις. Ομως και οι ιδιοι προφανως να καταλαβαινουν οτι εδω δεν μιλαμε πλεον για αυτες τις σχεσεις, αλλα για καταργηση των ηθικων αξιων. Καλο ειναι λοιπον να εναντιωθουν οι ιδιοι σε αυτο το νομοσχεδιο, μιας και πιστευω οτι οι περισσοτεροι απο αυτους δεν θελουν να κανουν την Ελλάδα κόλαση. Αυτοι που θελουν να περασουν αυτον τον νομο ρωτησαν καποιους απο τους διαφωνουντες, η οσους εχουν ομοφυλοφιλικες σχεσεις αν τον θελουν;. Και βεβαια δεν ρωτησαν γιατι αυτοι που κυβερνουν σημερα απλα ειναι οι υπαλληλοι των σιωνιστων που υπηρχουν στην χωρα μας δεκαετιες πριν. Μην πεφτετε στην παγιδα τους, μιας και ο σκοπος τους ειναι να μας εξευτελισουν, και να μας μηδενισουν σαν εθνος. Πρεπει να διαρωτηθουμε ολοι γιατι δηλωνουν αθεοι, και γιατι εχουν κανει και τους ελληνες που τους υπερασπιζονται να λενε και αυτοι οτι ειναι αθεοι. Δηλωνουν αθεοι, ενω προερχονται απο χριστιανικες οικογενειες, γιατι αν δηλωναν χριστιανοι η μουσουλμανοι, η καποια αλλη θρησκεια, δεν θα μπορουσαν να περασουν τέτοιους νομους. Ας καταλαβουμε λοιπον οτι το θεμα για αυτους δεν ειναι θρησκευτικο, αλλα ειναι αντιπροσωποι των σιωνιστων για να φερουν την νεα παγκοσμια ταξη. Οταν την φερουν κανεις μας πλεον δεν θα ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει. Οσοι φωναζετε τωρα υπερ τους, καποια στιγμη θα διωχθειτε μαζι με ολους μας. Ας ενωσουμε λοιπον τις φωνες μας και ας πουμε ολοι μαζι οχι στα σχεδια της νεας ταξης. Εχω πει οτι τα γεγονοτα τρεχουν, δεν εχουμε καιρο για πολλες σκεψεις. Η θα υπερασπιστουμε την πατριδα μας και τις ηθικες αξιες, η θα υπερασπιστουμε τα συμφεροντα της νεας ταξης που μας θελει ολους δουλους της, καταργωντας την αξιοπρεπεια μας ολοι μας. Ενα ατομο που εχει ομοφυλοφιλικες τασεις, δεν σημαινει οτι δεν εχει αξιοπρεπεια. Το αντιθετο μαλιστα. Εχω γνωρισει τετοια ατομα που εχουν αξιοπρεπεια τηρωντας τις ηθικες αξιες περισσοτερο απο οποιονδηποτε απο εμας. Ηθικες αξιες δεν ειναι μονο τα γουστα καθενος, η το πως η φυση τον παρουσιασε στην γη, αλλα ειναι και η εντιμοτητα, ο σεβασμος,η αγαπη μεταξυ μας,και καποια αλλα. Αυτα φαινονται εξω απο το σπιτι μας,και το τι κανει ο καθενας στην κρεβατοκαμαρα του, δεν αλοιωνει τις ηθικες αξιες, μιας και αυτες του τις πραξεις τις βλεπει μονο ο θεος, και οχι καποιος αλλος ανθρωπος για να τον κρινει αν συμφωνει η οχι με τις πραξεις τους. Μονο ο θεος μπορει να κρινει και οχι οι ανθρωποι. Ας ενωθουμε ολοι μαζι για να μην κανουμε το χατήρι στους σιωνιστες,που θελουν να μας κανουν να στραφουμε ο ενας στον ο ενας στον αλλον απλα για να γελουν οι σαταναδες. Μην ξεχναμε τι ειχε πει ο Χριστος προς τους εβραιους. Ο δικος σας θεος ειναι ο σατανας τους ειχε πει. Ακομα αυτον υπηρετουν οι ιδιοι που σταυρωσαν τον Χριστο, και θα πρεπει να καταλαβουμε τον τροπο που επιδρουν επανω μας, και γινεται οταν χανουμε την πιστη μας στον θεο. Αυτο εχουν καταφερει να κανουν και στην Ελλάδα. Καιρος ειναι να τους το απαγορεψουμε αυτο. Ειναι στο χερι μας.
Helene
24/12/2015 11:43
Aγαπητε “ g i o r g o “ , ΥΠEΡOXO το σχολιο σου !!! ( Τελειως τυχαια το διαβασα και εμεινα κυριολεκτικα καταπληκτη !) Και επαναλαμβανω τις λεξεις σου : « Ας ε ν ω σ ο υ μ ε λοιπον τις φωνες μας και ας πουμε ολοι μαζι Ο - Χ - Ι στα σ χ ε δ ι α της Ν ε α ς - Τ α ξ η ς. Εχω πει οτι τα γεγονοτα τρεχουν, Δ Ε Ν εχουμε καιρο για πολλες σκεψεις. Η θα υ π ε ρ α σ π ι σ τ ο υ μ ε την Π α τ ρ ι δ α μας και τις ηθικες α ξ ι ε ς , η θα υπερασπιστουμε τα συμφεροντα της νεας ταξης, που μας θ ε λ ε ι - ο λ ο υ ς - δ ο υ λ ο υ ς της , καταργωντας την αξιοπρεπεια μας ολοι μας. » ..... « Ας ενωθουμε ολοι μαζι για να μην κανουμε το χατήρι στους σιωνιστες,που θελουν να μας κανουν να στραφουμε ο ενας στον αλλον » . Λοιπον , ΟΛΟΙ - ΜΑΖΙ - ΓΙΑ - ΤΗΝ - Ε Λ Λ Α Δ Α ΜΑΣ !!! OΛΟΙ - ΜΑΖΙ - ΓΙΑ - ΤΟ - Ε Λ Λ Η Ν Ι Κ Ο και Ε Λ Ε Υ Θ Ε Ρ Ο - Μ Ε Λ Λ Ο Ν - ΜΑΣ !!! «..... Ειναι στο χερι μας. » !!! ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ !!!
GPP
22/12/2015 11:34
Διάβασε την ευρωπαϊκή συνθήκη και τους θεσμούς που διαίπουν τα δημοκρατικά καθεστώτα και άσε τις θεωρίες των Τζιχαντιστών ,δεν ταιριάζουν στην Ευρώπη !!!
...
22/12/2015 11:16
Μάθε πρώτα να βάζεις τόνους και άφησε τα μεγαλεπήβολα σχέδια για αργότερα.
olympos
21/12/2015 18:26
καλα αυτοι οι ανθρωποι παιρνουν τον μισθο τους απο το δημοσιο? αυτοι οι ανθρωποι θεωρουντε θρησκευτικοι ηγετες? μαυρη καταρα πλακωσε... το κρατος συγνωμη το μπουρ....πρεπει ολους αυτους τους ηλιθιους να τους κανει περα.
GAHAT
21/12/2015 18:24
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕΒΑΣΜΙΟΤΑΤΕ ΠΩΣ ΑΝ ΨΑΞΟΥΜΕ ΕΝΔΕΛΕΧΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΡΕΝΟΘΥΛΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΑΠΟ ΤΟ "ΣΥΜΦΩΝΟ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ" ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΧΑΡΑΓΜΕΝΟ ΤΟ ΔΙΑΒΟΛΙΚΟ 666!.... ΜΠΡΡΡΡ!.. ΚΡΥΟΣ ΙΔΡΩΤΑΣ ΜΕ ΕΛΟΥΣΕ....
ΒΠ
21/12/2015 17:55
Μια ερώτηση (με δύο σκέλη) προς τους ευσεβείς συμπατριώτες μου: ο άνθρωπος πλάστηκε κατ'εικόνα του μεγαλοδύναμου, ναι ή όχι? Ο μεγαλοδύναμος έχει θηλυκή πλευρά (που τη λένε και Σοφία) ναι ή όχι?
GPP
22/12/2015 11:36
Είναι ερμαφρόδιτος,για να καλύπτει και τα δύο φύλα !!!!
Μπερδεμενος
21/12/2015 21:57
Εσυ με αυτα που λες, γνωριζεις πριν τα σκεφτεις τι λες, ναι η οχι;. Οι γραφες αναφερουν κατ εικονα και ομοιωση. Σε αυτο κανεις δεν μπορει δωσει εξηγηση.Και αν πιστευουν καποιοι οτι εχουν εξηγησει το κατ εικονα και ομοιωση, πιστευω οτι πεφτουν εξω. Ο Θεος «τα πάντα εν σοφία εποίησεν». Μπερδευεις την σοφια, με την Σοφια. Δηλαδη θες να πεις οτι οι σοφοι της αρχαιοτητας ηταν θυληκου γενους;. Καποιος που ειναι σοφος στις μερες μας ειναι θυληκου γενους;. Η περιφημη επιτροπη των σοφων του συριζα ειναι ολοι θηλυκου γενους, χαχα χαχα.(αυτοι και αν ηταν σοφοι). Μα τι αλλο μπορει να σοφιστει το μυαλο σου;. Και το μυαλο σου ειναι θυληκου γενους;. Η σοφια δινεται στους ανθρωπους με την δυναμη του αγιου πνευματος. Μην πουλας πνευμα λεμε σε καποιον οταν σκαρφιζεται οτι θελει στο μυαλο του για να υπερασπιστεί την γνωμη του. Ο ανθρωπος λες οτι πλαστηκε κατ εικονα του θεου. Δηλαδη ειχε ενα καθρεφτη ο θεος και εβλεπε το προσωπο του, και ετσι επλασε τον ανθρωπο;. Μηπως ειχε βγαλει τον ευατο του πριν φωτογραφια;. Κανε μια αναλυση στο κατ εικονα και ομοιωση.
Κώστας Θωμάς
22/12/2015 05:40
Αν ο θεός έπλασε τον άνθρωπο "κατ εικόνα και ομοίωση" ο θεός είναι αρσενικό και θηλυκό (σαν τον μητροπολίτη) γιατί έπλασε και από τα δυο, δεν μπορεί ο θεός να είναι αρσενικό και να έπλασε θηλυκό το οποίο δεν είναι κατ ομοίωση του. Κατάλαβες ότι αυτοί που έγραψαν αυτό το βιβλίο δεν είχαν γρι λογική, Το περιστέρι επιστρέφει στον Νώε και φέρνει κλαδί από το ιερό δέντρο των Ελλήνων και όχι των ιουδαίων που είναι η συκιά . Η Οδύσσεια γράφτηκε περίπου την ίδια εποχή και δεν βρίσκεις πουθενά φάσεις και αντιφάσεις γιατί αυτοί που την συνέθεσαν χρησιμοποιούσαν λογική. Έχω την εντύπωση ότι ιουδαϊκή γλώσσα της εποχής δεν είχε λέξη για τη σοφία, μάλλον ο μεταφραστής ήθελε να καλοπιάσει τους Έλληνες να δεχτούν την ιουδαϊκή μυθολογία και έβαλε τη λέξη σοφία .
ΒΠ
22/12/2015 16:00
Τον ρώτησα τον πιστό "Μιλάει η βίβλος για τη θηλυκή πλευρά του θεού (και της δινει και όνομα κιόλας, Σοφία) ή όχι?" Και μου απάντησε ο πιστός "Δηλαδή θες να πεις ότι οι αρχαίοι επτά σοφοί ήταν όλοι γυναίκες?" Θέλω να πω, δεν πιστεύω ότι οι θρήσκοι είναι όντως τόσο χαζοί. Πιστεύω απλά ότι μετά από τόσα χρόνια πλύσης εγκεφάλου ειλικρινά ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ πια να σκεφτούν συνθετα και κριτικά. Απλά χάσαν την ικανότητα, δε γεννήθηκαν με νοητική υστέρηση ή τίποτα τέτοιο. Γι αυτό και τους λυπάμαι, δεν τους αντιπαθώ, απλά τους λυπάμαι βαθιά. Φαντάσου να σου μιλάει κάποιος και να καταλαβαίνεις άλλα αντ'άλλων, φαντάσου πόσο δύσκολη πρέπει να φαντάζει η καθημερινότητα: δέσιμο κορδονιών, περπατημα ΚΑΙ μάσημα τσιχλας συγχρόνως, δουλειά, οικογένεια κτλ.
Είσαι σε καλό δρόμο
22/12/2015 10:49
Απο αυτά πού λες εύκολα βγαίνει το συμπέρασμα οτι η ορθοδοξια, ειναι η συνέχεια του ελληνισμού. Μπράβο σου που βλέπεις οτι Ο Χριστός δίδαξε τις ηθικές αξίες. Ποίος άλλος δίδαξε τις ηθικές αξίες στην γη;. Οι αρχαίοι Έλληνες μήπως;. Οι Ιουδαίοι σύμφωνα με τον Χριστό είχαν άλλο Θεό, και έγραψαν αυτά που ηθελαν για να μην μπορούμε εμείς ακόμα και σήμερα να διακρίνουμε την αλήθεια. Όμως εσύ είσαι σε καλό δρόμο.
Κώστας Θωμάς
22/12/2015 23:40
Είσαι βαθιά συγχυσμένος, οι Έλληνες είναι οι εφευρέτες της δημοκρατίας οι χριστιανιστές ειναι δούλοι του θεού, δεν μπορείς να βάλεις στη ίδια σελίδα τους Έλληνες με τους χριστιανιστές
giorgos
23/12/2015 16:03
Κανεις ενα τεραστιο λαθος,που αναδεικνύεις οσα σου εδωσαν οι εβραιοι να διαβασεις, και επειδη γνωριζεις μονο αυτα, εισαι πραγματι σε συγχυση. Μην ακουτε τα παραμυθια των εβραιων, αυτα που εχουν γραψει στην παλαια διαθηκη, τα οποια αρκετα εχουν μεταφερθει στην αγια γραφη, ειναι παραμυθια, για να μην γνωριζουμε την αληθεια. Δεν υπηρχε ουτε κιβωτος του νωε, ουτε αρκετα αλλα που αναφερουν. Ολα τα βρηκαν απο τους ελληνες, και αυτοι προσπαθησαν να καπηλευτουν την γνωση που πηραν. Ο Θεος των ελληνων διδαξε τις ηθικες αξιες, χιλιαδες χρονια πριν, και ο Χριστος το ιδιο εκανε, και μαλιστα ειπε προς τους εβραιους, οτι εχουν για θεο τον σατανα. Η αληθεια υπαρχει μονο στα λογια του Χριστου, και χιλιαδες χρονια πριν απο αυτον. Οι ελληνες μεγαλουργησαν στην ιστορια τους γιατι ειχαν σαν βαση τις ηθικες αξιες. Ομως η πραγματικη δημοκρατια δεν ειναι αυτη που γνωριζουμε, αλλα καποιοι ηξεραν για την πρωτη δημοκρατια του θεου, και την εφτιαξαν ολως ηθελαν για να μπορουν να εξουσιαζουν. Η πρωτη δημοκρατια του θεου που την γνωριζω καλα, δεν υπαρχουν εκει εξουσιαστες, αλλα ισες αξιες για ολους τους ανθρωπους, ακομα και σε αυτον που ηταν στην διοικηση αυτης της δημοκρατιας, με τον αυτον που δουλευε για τον καθαρισμο των δρομων, υπηρχαν ισα δικαιωματα, και ισες αξιες. Σημερα γνωριζουμε μια δημοκρατια, που υπαρχουν οι προυχοντες, οι πλουσιοι, οι λιγοτερο πλουσιοι, οι φτωχοι, και οι παμφτωχοι. Οποιος διαφωνει με τους νομους που επιβαλουν οι εξουσιαστες δημοκρατες, τον σαπιζουν στο ξυλο με τις δυναμεις καταστολης, η μενουν απλα στο περιθωριο. Αυτη ειναι δημοκρατια;. Αν γνωρισεις την πρωτη δημοκρατια του θεου, τοτε θα καταλαβεις την ενοια της δημοκρατιας. Συμφωνω οτι οι ελληνες ειναι εφευρετες της δημοκρατιας, αλλα της πρωτης δημοκρατιας που εφαρμόστηκε αρχικα απο τους ελληνες, κανοντας την γη παραδεισο. Η γνωση αυτη βρεθηκε μετα τον κατακλυσμο, αλλα οι ανθρωποι την εφσρμοσαν αναλογα με τις αναγκες καποιων για να εξουσιαζουν τον λαο. Οπως εκανε ο μωυσης, οπως εκαναν οι αρχαιοι ελληνες που σημερα γνωριζουμε οτι ιδρυσαν την δημοκρατια. Τιποτα δεν ιδρυσε κανεις απο αυτους, η δημοκρατια υπηρχε πριν απο αυτους, και ειναι η συγχωνευση ηθικων αξιων, και δημοκρατιας, που βρηκαν απο τους πρωτους ελληνες. Η αληθεια κρυβεται καλα, αλλα αυτοι που εχουν για Θεο τους τον σατανα, την γνωριζουν, αλλα εμεις δεν θελουν να την μαθουμε. Ο Θεος δεν επιτρεπει να υπαρχου ανθρωποι δουλοι. Οι ανθρωποι μιας και αλοιωσαν τον λογο του, ειχαν δουλους απο την αρχαιοτητα, εως σημερα. Οπως σημερα υπαρχουν δουλοπαζαρα σε αρκετα σημεια του πλανητη, ετσι και στην αρχαιοτητα υπηρχαν δουλοι που εκαναν και κανουν ολα τα χατηρια του αφεντη τους. Σημερα οι ανθρωποι ειναι δουλοι του συστηματος, που ειναι αντιθετο με τον λογο του θεου. Στην πρωτη δημοκρατια του θεου, δεν υπαρχει ουτε ενας δουλος.
SS
24/12/2015 12:41
Κλασική περίπτωση ψυχασθένειας, τα λόγια περισσεύουν.
Καραγιαννίδης Κ.
21/12/2015 17:53
Αρρενοθήλεις! Δημιουργήματα του Θεού, Άγιε Πειραιώς. Φανταστείτε να είσαστε κι εσείς ένα από αυτά! Μήπως πρέπει να είμαστε πιο επιεικείς, όταν κρίνουμε τα δημιουργήματα του Μεγάλου Δημιουργού;