Δημοσίευσε στο περιοδικό του τη «λίστα Λαγκάρντ»

ΔΙΚΑΖΕΤΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ Ο ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΚΩΣΤΑΣ ΒΑΞΕΒΑΝΗΣ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 27/10/2012 20:15 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 28/10/2012 16:13 |
Δικάζεται τη Δευτέρα ο δημοσιογράφος Κώστας Βαξεβάνης

Στα δικαστήρια της Ευελπίδων θα βρεθεί το μεσημέρι της Δευτέρας ο δημοσιογράφος και εκδότης του περιοδικού Hot Doc Κώστας Βαξεβάνης, ο οποιος θα δικαστεί με τη διαδικασία του αυτοφώρου. Ο Κώστας Βαξεβάνης είχε συλληφθεί το πρωί της Κυριακής σε σπίτι στη Δροσιά Αττικής και κατηγορείται για παραβίαση του νόμου περί προσωπικών δεδομένων, λόγω της δημοσιοποίησης στοιχείων της φερόμενης ως «λίστας Λαγκάρντ» στο περιοδικό του. Η υπόθεση της σύλληψης Βαξεβάνη έχει ήδη προκαλέσει διεθνές ενδιαφέρον.

Η σύλληψη του δημοσιογράφου έγινε παρουσία εισαγγελέα σε εκτέλεση σχετικής παραγγελίας της Εισαγγελίας Πλημμελειοδικών Αθηνών

Νωρίτερα σε βιντεοσκοπημένο μήνυμά του ο Κώστας Βαξεβάνης ανέφερε ότι πρόθεση του ήταν να προσέλθει αυτοβούλως στην Εισαγγελία προκειμένου να ζητήσει εξηγήσεις «για την παραθεσμική και μη νόμιμη συμπεριφορά» των αρχών απέναντι του

«Μπαίνουν στο σπίτι με εισαγγελέα τώρα. Με συλλαμβάνουν. Διαδώστε», έγραψε στις 11 το πρωί στον επίσημο λογαριασμό του στο twitter.

«Νομικό τερτίπι» χαρακτήρισε σε δηλώσεις του ο δημοσιογράφος Κώστας Βαξεβάνης τη σύλληψη και δίωξή του για τη δημοσιοποίηση καταλόγου ονομάτων, που φέρεται να είναι η «λίστα Λαγκάρντ».

Σε δηλώσεις του ο εκδότης του  επεσήμενε ότι δεν αποτελούν προσωπικό δεδομένο οι συναλλαγές πολιτών με τράπεζες.

Όπως είπε «διυλίζουν τις συντάξεις και καταπίνουν τη λίστα. Εδώ και τρία χρόνια εφευρίσκουν νόμιμες κατασκευές για να μην ελεγχθούν όσοι αναφέρονται στην λίστα».

Ο δημοσιογράφος δήλωσε επίσης, μεταξύ άλλων, ότι «υπόδικοι θα έπρεπε να είναι οι κ.κ. Βενιζέλος και Παπακωνσταντίνου που απέκρυψαν την λίστα, επεξεργάστηκαν προσωπικά δεδομένα και υπέθαλψαν εγκληματίες».

Αντιδράσεις των κομμάτων

«Η  σύλληψη του εκδότη του περιοδικού Hot-Doc Κώστα Βαξεβάνη αποτελεί μια ακραία πράξη πολιτικής σκοπιμότητας με ανίσχυρο νομικό περίβλημα», τονίζεται σε ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ.
 
«Συνιστά πρόκληση προς την ελληνική κοινωνία, οι πολιτικοί υπεύθυνοι της συγκάλυψης και της διαφθοράς να απολαμβάνουν της νομικής ασυλίας, την ίδια στιγμή που οι δημοσιογράφοι που υπηρετούν και εκφράζουν, μέσα από τη δουλειά τους,  την ανάγκη της διαφάνειας και της αποκάλυψης, αντιμετωπίζονται ως επικίνδυνοι εγκληματίες. Πρόκειται για άλλο ένα σημάδι έκπτωσης της λειτουργίας της δημοκρατίας στην Ελλάδα του μνημονίου», καταλήγει η ανακοίνωση

«Απαράδεκτη και προκλητική» χαρακτηρίζει το ΚΚΕ την ποινική δίωξη του δημοσιογράφου Κ. Βαξεβάνη.

«Η κυβέρνηση διυλίζει τον κώνωπα και καταπίνει την κάμηλο. Να σταματήσει τώρα η κοροϊδία και ο εμπαιγμός του λαού (με τις λίστες), από αυτούς που τις κρύβουν, τις χάνουν ή τις χρησιμοποιούν ανάλογα μετις πολιτικές και οικονομικές
σκοπιμότητές τους» τονίζεται στο σχετικό σχόλιο του Γραφείου Τύπου της ΚΕ του κόμματος.

«Το οικονομικό σύστημα και οι κυρίαρχες πολιτικές δυνάμεις δε θέλουν να μάθει ο λαός την αλήθεια και έχουν συμφέρον να τον αποπροσανατολίζουν και να τον κοροϊδεύουν», επισημαίνει το ΚΚΕ.

Τι γράφουν οι New York Times

H σύλληψη  του Κώστα Βαξεβάνη προκάλεσε διεθνές ενδιαφέρον. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι New York Times δημοσίευσαν στην ηλεκτρονική τους έκδοση εκτενές ρεπορτάζ για την υπόθεση.

Στο άρθρο της αμερικανικής εφημερίδας μάλιστα, σημειώνεται ότι η σύλληψη του Βαξεβάνη, «εγείρει ερωτηματικά σχετικά με την ελευθερία του Τύπου σε μια χώρα που συχνά υπενθυμίζει στους ευρωπαίους εταίρους της ότι είναι η γενέτειρα της δημοκρατίας».

Η υπόθεση απασχόλησε και τη διαδικτυακή έκδοση του BBC, το οποίο το βράδυ της Κυριακής είχε τη σύλληψη του Βαξεβάνη ως τρίτη είδηση.

44
Μια λίστα 2 χρόνια στα συρτάρια, κατσιασε το καψερό
29/10/2012 20:14
Kαι πότε θα πάνε φυλακή όσοι κρύβανε τη λίστα στα σκοτεινά συρτάρια από το 2010; Εκει στην Εισαγγελία ακούνε τίποτα;
Μαρια
29/10/2012 15:04
Νομιζω οτι η σινταξει της αγροτισασ μητερασ μου επι 60 χρονια σκιμενη στα χωραφια ειναι η ΠΙΟ αυστρη τιριση τον ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ δεδομενων και ΟΧΙ αυτων που για χαρι τους εκεινη στεριτε για να ΤΖΙΦΑΡΙ !!!!! Τροπη σας Μαρια
galatsi
29/10/2012 14:29
Μετά το free gaza , free vaksevanis!! Βαξεβάνη εγώ εσένα αγαπώ!!!
ΔημήτρηςΧατζηπαρασκευάς
29/10/2012 09:30
Δυστυχώς, στη χώρα που γεννήθηκε η Δημοκρατία, λειτουργεί σήμερα αυτή η ιδιότυπη "Δημοκρατία", που είναι χειρότερη και από τη χειρότερη Χούντα. Η "Δημοκρατία" που επιλεκτικά εφαρμόζει τους νόμους και το Σύνταγμα, δεν απέχει και πολύ από τη δικτατορία. Ιδού δύο απτά παραδείγματα : Η λίστα Λαγκάρντ είχε στοιχεία, που Παπακωνσταντίνου και Βενιζέλος τα "έπνιξαν". Και οι δύο κυκλοφορούν και ταξιδεύουν, ανά τις Ηπείρους, ελεύθεροι. Ο δημοσιογράφος Κώστας Μπαξεβάνης, που δημοσιοποίησε τη λίστα, καταδιώκεται, συλλαμβάνεται και προσάγεται σε δίκη. Ελπίζω, η Δικαιοσύνη, να αρθεί στο ύψος των περιστάσεων, και να παραδώσει λευκό στην κοινωνία τον δημοσιογράφο. Η κυβέρνηση Σαμαρά είναι υποχρεωμένη να πάρει όλα αυτά τα σκληρά μέτρα, που δεν είναι κατ´ ανάγκην και άδικα (ο νοών νοείτο). Αν, όμως, έδειχνε περισσότερο νεύρο, στην καταπολέμηση της διαφθοράς, και λιγότερα επώδυνα για μισθωτούς και συνταξιούχους μέτρα θα ήταν υποχρεωμένη να πάρει και την αξιοπιστία της στο μεγαλύτερο μέρος του λαού θα εδραίωνε. Δημήτρης Χατζηπαρασκευάς
G.K. Έλληνες υπερασπιστείτε την τιμή σας και τα δικαιώματά σας
29/10/2012 08:23
Έλληνες σήμερα σας δουλεύουν κι αύριο θα ξυπνήσετε και θα δείτε απίστευτες ωμότητες σε βάρος σας. Ανατρέψτε όσο είναι καιρός τη δικτατορία που σας έχουν επιβάλλει τα ξένα και ντόπια συμφέροντα. Ξεσηκωθείτε!
Ηρακλής Γ.Μαυροματίδης
29/10/2012 07:04
¨Παρόλο ότι διαφωνώ μ΄ αυτά που λες, δεν θα σταματήσω ποτέ να αγωνίζομαι, για το δικαίωμα σου του να λες αυτά που λες¨. Η δικαιοσύνη δεν θα πρέπει να εξαντλεί την ελαστικότητα και την υπομονή της με κάποιους και με αλλους να ειναι άκαμπτη και εκδικητική επειδή βαρέθηκαν και αντέδρασα περιμένοντας την εύλογη αντίδραση της στο αυτονόητο. Δεν μπορεί να είναι δίκαιη για κάποιους και για άλλους πιο ¨δίκαιη". Δεν μπορεί σήμερα αλλά και ποτέ άλλοτε στο μέλλον να ασχολούμαστε και να αναλύουμε τα αυτονόητα. Πρέπει να καταλάβουν οι άρχοντες αυτού του τόπου ότι κανένας δεν τους έχει εμπιστοσύνη. Μετά τα δύο χρόνια που η λίστα έκανε βόλτες σε διάφορες τσέπες και συρτάρια εύλογο είναι κάποιος να σκεφτεί ότι δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα. Ευνόητο επίσης είναι να εξαντλείται η υπομονή του καθενός, μαζί και του Βαξεβάνη. Αποδείξτε κύριοι δικαστές ότι είστε αδέκαστοι και μην παρασύρεστε από την κεκτημένη ταχύτητα πτώσεως του συστήματος που ψυχορραγεί και πυροβολεί αδιάκριτα όποιον αντιδρά και φωνάζει με βροντερή φωνή ότι ο ελληνικός λαός ακόμα δεν πέθανε όπως πολλοί ίσως πιστεύουν ή θα θέλανε. Κουράγιο κύριοι δικαστές. ¨Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία¨.
parthenios.ch@gmail.com
29/10/2012 03:54
Αν η συλληψη του δημοσιογραφου ηταν γιατι δημοσιευσε την λιστα με τα ονοματα απο την λιστα Λαγκαρντ,την θεωρω απαραδεκτη,και ονειδος στην Δημοκρατια μας επι Σαμαρα εποχη. Τι αλλο θα μπορουσε να πη κανεις απο ενα μεγαλο Αισχος!!! ΧΠ
Δ.Β.
28/10/2012 23:59
Του την φύλαγαν! Απορούσα πώς του επέτρεπαν να κάνει τα υπέροχα προγράμματά του στην ΕΡΤ. Θα ξεσηκωθούν τώρρα οι συνάδελφοί του, ή θα ταχτούν με τον Τράγκα;
Άρης Αναγνωστόπουλος
28/10/2012 23:44
Τη γνώμη των ΝΕΩΝ δε μας τη λέτε όμως...συνάδελφός σας είναι,σαν να μη σας αφορά βλέπω ότι δημοσιεύεται το θέμα...οι New York Times,νοιάζονται περισσότερο για την ελευθερία του τύπου στην Ελλάδα από ΤΑ ΝΕΑ;;; *ελπίζω να δημοσιεύσετε το σχολιασμό ετούτο,στο πλαίσιο της απρόσκοπτης ενημέρωσης του κοινού σας και της ελευθερίας της γνώμης αυτού,που ευαγγελίζεστε...
Nois Alleris
28/10/2012 23:36
Eίναι εμετική η επιλεκτική επικληση των «προσωπικών δεδομένων». Για παράδειγμα, οι περιπτώσεις της κ. Τσέκου και της οροθετικής ιερόδουλης μετά των άσχετων γονέων της, δεν ενέπιπταν στα «προσωπικά δεδομένα» Οι λίστα των φοροφυγάδων εμπίπτυει. Αυτή η ενέργεια είναι αποκλαυπτική για λογαριασμό ποιών δουλεύει η κυβέρνηση και εναντίων ποίων στρέφτεται. Μόνο οι απατεώνες έχουν δικαιώματα σε αυτή τη χώρα;
Χρήστος Καλαϊτζής
28/10/2012 20:23
Τελικά τι θα γίνει με την λίστα, μέχρι πρότινος την είχαν στα συρτάρια, τώρα τιμωρούν ένα δημοσιογράφο που την δημοσίευσε, πως να μην υποψιάζεται ο μέσος πολίτης μετά τόσα σκάνδαλα στην χώρα μας ότι το περιεχόμενο της μπορεί να αποκαλύψει και νέα σκάνδαλα απίθανης διαπλοκής. Θα πρέπει τώρα η δικαιοσύνη και οι εισαγγελείς που χειρίζονται την υπόθεση της λίστας να διεκπαιρεώσουν με την ίδια ταχύτητα την έρευνα τους, όπως ταχύτατα έδρασαν και συνέλαβαν τον Βαξεβάνη. Θα δούμε.....
freelancer
28/10/2012 20:18
Τώρα είναι πολύ αργά, η λίστα έχει καταγραφεί στα περισσότερα pc, δεν έχει κανένα νόημα να τον καταδικάσετε. Μπορείτε όμως να τον γδάρετε ζωντανό για παραδειγματισμό...υποθέτω. Υπάρχει και η δοκιμασμένη λύση, το κώνειο. Η πλάκα είναι πως το δημοσιογράφο που έκανε αυτό που δεν έκαναν αυτοί που τους πληρώνει ο λαός μας, τον συνέλαβαν, προσέξτε, ΆΜΕΣΑ. Επειδή έκανε την δουλειά του. Τους άλλους, τι θα τους κάνουν; Πότε;
ένας αριστερός
28/10/2012 17:47
Βαρέθηκα να ακούω συνεχώς όλους αυτούς που επειδή δεν έχουν τίποτα ρεαλιστικό, εφικτό και ουσιαστικό να προτείνουν να καταγγέλλουν τους πάντες και τα πάντα ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ και να διαχωρίζουν την εφαρμογή των νόμων αναλόγως με το τι τους βολεύει την κάθε φορά. Ας αποφασίσουν τελικά τι θέλουν. Κάποτε η αριστερά διακρινόταν για την εντιμότητα της, την ηθική της και την βαθιά της πίστη στην ισονομία και την αλήθεια. Σήμερα έχει μεταλλαχτεί σε μια αριστερά που βλέπει την ζωή μέσα από παραμορφωτικό πρίσμα, που την οδηγεί να βαπτίζει δίκαιο και σωστό ότι την εξυπηρετεί ακόμα και εάν είναι εμφανώς παράνομο (το βαπτίζει μάλιστα και σαν πράξη αντίστασης) και να καταγγέλλει ότι δεν την βολεύει, λαϊκίζοντας και εξυβρίζοντας. Το δύο μέτρα και δυο σταθμά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ
Στέφανος Παπαντζίκος
28/10/2012 17:24
Nτροπή. Απαράδεκτο. Ο Βαξεβάνης διώκεται επειδή δεν είναι "καλό παιδί". Ελευθερία στον Βαξεβάνη. Ελευθερία στον Τύπο.
Πολίτης
28/10/2012 17:19
Η σημερινή κοινοβουλευτική δικτατορία συναγωνίζεται την αντίστοιχη των συνταγματαρχών στις μεθόδους φίμωσης.
ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΕΓΓΟΣ
28/10/2012 17:18
Σαν δεν ντρεπόμαστε λίγο! Τι άλλο θα ακούσουν τα αυτιά μας και τι θα δουν τα μάτιθα μας. Διώκεται δημοσιογράφος γιατί έφερε στο φως της δημοσιότητος μία λίστα με τα ονόματα ελλήνων καταθετών σε τράπεζες του εξωτερικού, πράγμα που ήταν υποχρέωση της πολιτείας. Οι κκ. Βενιζέλος και Παπακωνσταντίνου που έπρεπε να είναι φυλακή για τις αποτρόπαιες ενέργειές τους όσον αφορά αυτή τη λίστα, κυκλοφορούν ελέυθεροι και ωραίοι. Υποτργοί οικονομικών της τότε κυβέρνησης και οι δύο και να σου λένε ο μεν ένας ότι δεν ξέρει που είναι το πρωτότυπο, που ο ίδιος ζήτησε και έλαβε επίσημα από την κ. Λαγκάρντ, ο δε άλλος, ότι το κράταγε στο συρτάρι του και δεν το έδινε για περαιτέρω έρευνα, γιατί αποτελούσε προσωπικά δεδομένα και είχε άγνοια της λίστα, γιατί δεν είχε ούτε καν την περιέργεια να βάλει το στικάκι στον υπολογιστή να το δει. Ωστόσο μετά είπε ότι τα πρώτα ονόματα είναι εβραϊκής καταγωγής. Τέτοια φούμαρα μας λένε οι ΑΝΑΛΓΗΤΟΙ πολιτικοί μας.
Πάνος
28/10/2012 17:11
Μόλις δημοσίευσε ο κ. Βαξεβάνης τη λίστα κινήθηκε αστραπιαία η δικαιοσύνη. Να δούμε πότε θα κινηθεί και κατά αυτών που κρατούσαν τη λίστα για 2 χρόνια στα συρτάρια και δεν έκαναν καμία έρευνα. Θυμίζω ότι οι δύο από αυτούς δεν είναι πολιτικοί και ως εκ τούτου δεν έχουν πολιτική ασυλία.
Επισήμανση
28/10/2012 16:20
Ο εισαγγελέας έπρεπε να ασκήσει δίωξη σε αυτούς που έκρυψαν τη λίστα Λαγκάρντ και όχι σε αυτόν που τη δημοσίευσε. Αν αυτοί που την έκρυψαν είχαν κάνει σωστά τη δουλειά τους τώρα δεν θα χρειαζόταν καμμιά δημοσιοποίηση αφού οι παραβάτες θα ήταν γνωστοί. Αλλά τι να περιμένεις από μια χώρα, όταν οι ιθύνοντες την παραλαμβάνουν ανεξάρτητη και την παραδίδουν αποικία; Ή μήπως διαφωνεί κανένας για την τελευταία φράση;
Μιμικα
28/10/2012 15:21
Και ο Βαξεβανης που βρηκε τις λιστες Λαγκαρντ και ποιος ειτανε ο τιμιος ανθρωπος που του της εδωσε...
Ιφιγένεια Γεωργίου
28/10/2012 13:26
Ο Μπαξεβάνης κρίνει συνεχώς τα πράγματα με δύο μέτρα και δύο σταθμά. Θεωρεί παράνομη τη σύλληψή του, αλλά υποστηρίζει κάθε μορφής παρανομία των (λαθρο) μεταναστών, με το πρόσχημα ότι, ό,τι πράττουν, το κάνουν για λόγους οικονομικούς. Είναι υπέρ των προσωπικών δεδομένων που αφορούν αριστερούς, μετανάστες, εγκληματίες αλλά αδιαφορεί για τους πολίτες, που μπορεί να θίγονται από μια ανεξέλεκγκτη λίστα (υποτίθεται ότι είναι λίστα Λαγκάρντ). Ζητά την προστασία της δημοκρατίας όταν ο ίδιος είναι θιασιώτης της κατάργησής της από ακροαριστερές οργανώσεις. Κατηγορεί τους άλλους για αθέμιστο πλουτισμό όταν ο ίδιος πλουτίζει με την ακροαριστερή του ιδεοληψία. Οι Μπαξεβάνηδες έφεραν τη χώρα στο σημερινό της χάλι, με τις αδικαιολόγητες απαιτήσεις τουςγια αύξηση του κράτους το οποίο θα προσέφερε, υποτίθεται, περισσότερα αγαθά στους πολίτες. Και οι απαιτήσεις αυτές εκφράζονταν με συνεχείς απεργίες, καταλήψεις, ακροαριστερή "δημοσιογραφία". Οι Μπαξεβάνηδες είναι από τις βασικές αιτίες της κατάστασής μας.
ΕΓΩ
28/10/2012 13:08
Δεν ξέρω αν είναι σωστή η λίστα, αλλά μπράβο του που την δημοσίευσε. Χρόνια αλλάζουν νόμοι για το κακό του κόσμου (συντάξεις, μισθοί, απολύσεις, διάλυση του τομέα της υγείας, καρκινοπαθείς χωρίς φάρμακα, πλειστηριασμοί περιουσιών για 3-4.000 ευρώ, αντισυνταγματικοί νόμοι) και δεν μπορούμε να αλλάξουμε το νόμο για τα προσωπικά δεδομένα!!!! Δυόμιση χρόνια τσακίζουν τον κόσμο με όλα αυτά τα αντισυνταγματικά μέτρα, παραχωρείται εθνική κυριαρχία αλλά φευ τα προσωπικά δεδομένα καλύπτουν τους πολύ πλούσιους!!! Σε άλλες χώρες οι φορολογικές δηλώσεις είναι online ορατές από όλου (Σουηδία από ότι έχω ακούσει) και εδώ μπορεί να πεθαίνει κόσμος αλλά έχουμε προσωπικά δεδομένα!!!! Και η δικαιοσύνη αυτούς πους δυόμιση χρόνια δεν έκαναν τίποτα με τι λίστα δεν πάει για αμέλεια (για να μην πω άρνηση) καθήκοντος με δόλο, αλλά χώνει μέσα αυτόν που είπε ποιοι είναι οι κονομημένοι... ρε δεν ντρέπονται λίγο.. τσίπα ρε δεν έχετε?
Ι. Δάρας
28/10/2012 13:05
Αυτός ο κύριος δεν ήτανε αυτός (απο ό.τι θυμάμαι φυσιγνωμικά) που μας παραμύθιαζε με τίς νίκες των Ιρακινών εναντίον των Αμερικανών, μέσω των εθνικών μας καναλιών? πράγμα που καταλάβαμε όταν είδαμε στην τηλεόραση τους "αφοσιωμένους μαχητές" του Σαντάμ, να προσπαθούν να κρυφτούν. Και σιγά τίς αποκαλύψεις με την λίστα. Σα να μην ξέρουμε ότι τα περισσότερα λεφτά που έφυγαν για το εξωτερικό ήταν δυστυχώς των κολλητών των πολιτικών μας... Αλλά και τι να πούμε... τους πολιτικούς αυτούς εμείς (μπορεί όχι εσυ,ο άλλος, ο παράλλος, αλλα Ελληνες) τους επιλέξαμε να μας διαφεντέψουν... Αμα τώρα αποκαλύπτονται ονόματα απο τέτοιους δημοσιογραφους, με συγχωρείτε, αλλα οι αποκαλύψεις χάνουν την εγκυρότητα τους.
Πολίτης
28/10/2012 11:16
Πολύ ευχαριστήθηκα πού επι τέλους ένας εισαγγελέας βρέθηκε νά περιμαζέψει "δημοσιογράφους" αυτού τού τύπου πού γίνονται διάσημοι" μέ τέτοιου τύπου "έρευνες" λα"ικίστικου στύλ. Φαίνεται όμως, ότι στή σημερινή ελληνική κοινωνία, τή διεφθαρμένη από τά πλούτη τών τελευταίων ετών, καί τήν έλλειψη παιδείας - καί αυτό είναι τό έγκλημα τού κράτους, η παιδεία πού καταστράφηκε, όχι τά χρήματα πού φύγανε έξω - αυτού τού είδους οι "έρευνες" αρέσουν πολύ, γιατί ο καθένας πού τίς διαβάζει, λέει μέσα του τρίβοντας τά χέρια του "εντάξει, εγώ τή σκαπουλάρησα!"....
γιαννης
28/10/2012 08:48
Να σας δώσω λίστα.Αυτοί που έκτισαν αυθαίρετα και ημιυπαίθριους μη νομίζεται ότι δεν πλήρωναν μετρητοις ένσημα στους εργολάβους και όχι στο ΙΚΑ.Γιατί να μην γίνει μια καταγραφή των αναλογούντων ενσήμων σε μπετά,κτισίματα,σοβατίσματα,δάπεδα κ.λ.π. και να κληθούν να πληρώσουν οι αντίστοιχοι εργολάβοι το 50% αυτής της αξίας;Δεν είναι υπευθυνοι και αυτοί που συμμετείχαν στην αυθαιρεσία;
Nancy
28/10/2012 08:37
Ντροπή τους μας κοροϊδεύουν μέσα στη μούρη μας. Αντι η δήθεν δικαιοσύνη να στραφεί σε αυτούς που μας κοροϊδεύουν τόσο καιρο ψάχνει τον Βαξεβανη .αισχος
Ροδάνθη Παπανικολοπούλου
28/10/2012 08:21
Εχουμε δημοκρατία αν δεν απατώμαι.Πρέπει να υπάρχει διαφάνεια και να ερωτάται ο ελληνικός λαός. Ποιοί αλληλοσυγκαλύπτονται; Τα χρήματα που "έφυγαν" στο εξωτερικό είναι αφορολόγητα, δηλαδή έσοδα που έχασε το κράτος. Αυτά τα έσοδα καλούμαι εγώ να πληρώσω από την σύνταξή μου. Εχω λοιπόν δικαίωμα να μάθω εξαιτίας ποίων μειώνεται η σύνταξή μου και εξαθλιώνεται η ζωή μου. ΟΙ εγκληματίες είναι αυτοί που διέπραξαν έγκλημα εις βάρος μου. Σε αυτούς πρέπει να σταλλεί ένταλμα σύλληψης.Ο οποιοσδήποτε δημοσιογράφος με έντιμη πορεία οφείλει να ενημερώνει τον πολίτη.Αν υπάρχει κράτος που επικρατεί ομερτά τότε δεν μιλάμε πλέον για δημοκρατία.....
Μπακας Δημος
28/10/2012 08:18
Υπευθηνος πολιτης ειναι ο ενημερωμενος πολιτης και ψηφιζει σωστα. Η εντιμη ενημερωση ειναι δουλεια της μαχομενης δημοσιογραφιας που υπηρετει σωστα τον λαο και την πατριδα. Με αυτες τις θεσεις αν συντασεται ο κος Μπαξεβανης ,ΜΠΡΑΒΟ του. Εξαλου αυτο που εκανε ειναι τελειως πρωτογνωρο για την κοινωνια μας και ηταν πολυ φυσικο να αποτελει προκληση για τους μονιμα ανεγκιχτους εξουσιαστες ,εξου και ο τροπος αντιδρασης τους,η διωξη.
ΕΥΓΕ ΣΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ
28/10/2012 07:22
Μηπως καλυτερο θα ειναι ο κυριος Εισαγγελεας θα πρεπει να διαταξει ερευνα εις βαρος αυτων που αναφαιρεται το ονομα τους στη λιστα, και αν αυτοι οι κυριοι ειναι αθωοι τοτε να ενεργησει τα νομιμα κατα του δημοσιογραφου.Ο φτωχος λαος περιμενει να μαθει την πραγματικη αληθεια, διοτι αυτος καλειται να πληρωσει τα λαθη καποιων κυριων που ισως....ισως λεω.......το ονοματακι τους να ειναι καταγεγραμμενο στη λιστα αυτη ισως ηκαι οποιαδηποτε λιστα απο αυτες που κυκλοφορουν........
mike
28/10/2012 07:10
Η ελευθερία του τύπου αντικρούεται με την προστασία της ιδιωτικότητας. Αλλά εδώ δεν έχουμε δυσφήμηση (η δημοσίευση κατοχής λογαριασμού σε τράπεζα δεν προσβάλει την υπόληψη των προσώπων). Ενώ υπάρχει προφανές δημόσιο ενδιαφέρον (έχει γίνει ακρόαση στη βουλή για το θέμα). Η δημοσίευση της λίστας μοιάζει φυσιολογική και αναμενόμενη σε μια φιλελεύθερη πολιτεία. Αντίθετα, προσπάθειες απόκρυψης και εντολές για συλλήψεις ξενίζουν και ταιριάζουν σε μια κοινωνία φοβική που κρύβει τα «αίσχη» της πίσω από φύλλο συκιάς.
Vasilios Petroutsos
28/10/2012 04:26
Πιο το έγκλημα .όλοι οι πολιτικοί λένε έχουμε δημοκρατία στην Ελλάδα και ελευθερια..ανακοίνωσε μια λίστα η οποία γραφτηκε από την κυρία λαγκαρτ..Εαν οι εισαγγελείς θέλουν να συλλάβουν το δημοσιογράφο καλύτερα να συλλάβουν την κυρία λαγκαρτ..Αλλα αυτό συμβαίνει τελευταία στην Ελλάδα αντί οι εισαγγελείς να εκδίδουν εντάλματα για τους δολοφόνους εκδίδουν εντάλματα για αυτούς που δημοσιογραφουν .???
ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ
28/10/2012 02:30
Για τη φερόμενη ως λίστα Λαγκάρντ Εισαγγελική εντολή για τη σύλληψη του δημοσιογράφου K. Bαξεβάνη, λόγω της «λίστας Λαγκάρντ» Πρέπει πάραυτα να συλληφθεί ο εισαγγελέας ο οποίος αντί να επιτελέσει το καθήκον του και να συλλάβει τους Βενιζέλο, Παπακωνσταντίνου, Διώτη και Καπελέρη, έχει το θράσος να ποινικοποιεί την ελευθερία του τύπου.
ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΟΛΩΚΟΤΡΩΝΗΣ
28/10/2012 02:29
Σιγουρα λειτουργει η δικαιοσυνη στην Ελλάδα
Μπα υπάρχουνε εισαγγελείς;
28/10/2012 02:13
Και γιατί δε μαζεύετε τόσους και τόσους φοροκλέφτες; Γιατί δε μαζεύετε τους Τόληδες; Γιατί δε μαζεύετε τόσους και τόσους που έκλεβαν και κλέβους, γιατί δε μαζεύετε όλους αυτόυς στις λίστες που κλέβανε και κλέβουν; Γιατί δεν κάνετε έλεγχο και Πόθεν Εσχες σε όλους αυτούς με σκάφη, πισίνες, αυτοκίνητα, ταξίδια και δηλώνουν πτωχοί ή χρεοκοπημένοι; Και μετά απορούμε γιατί είμαστε το περίγελο της υφηλίου!
stVoskos
28/10/2012 01:33
Θυμάστε τον (τότε) Υπουργό Δικαιοσύνης Χάρη Καστανίδη που έλεγε: Η δημοσίευση των ονομάτων που έβγαλαν χρήματα στην Ελβετία ή αλλού, προσκρούει στις διατάξεις τη Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (Α.Π.Δ.Π.Χ.). Όμως ποιους προστατεύει αυτή η βαρύγδουπη Αρχή σ’ αυτήν την περίπτωση; Πώς να χαρακτηρίσει κανείς, ακόμα και αυτούς που νόμιμα βγάζουν χρήματα έξω, που μ’ αυτήν την αφαίμαξη, κάνουν τόσο κακό στον τόπο; Δεν πρέπει η κοινωνία να τους ξέρει και να τους απομονώσει; Καλά έκανε ο δημοσιογράφος και κρέμασε στο τσιγκέλι τα ονόματα…
Μιλτιάδης Γκουζούρης
28/10/2012 01:22
Ο κύριος Βαξεβάνης με μία μόνον κίνησή του φανέρωσε αυτά που ο κόσμος υποπτεύεται ότι συμβαίνουν τόσο καιρό. Το κράτος όχι μόνον δεν κινήθηκε για να καλύψει τα κενά του διορθώνοντας κακοσχηματισμένους θεσμούς, στέλνοντας στην καρέκλα του ανακριτή εντεταλμένους ή ακόμα και εκλεγμένους από τον λαό λειτουργούς και αλλάζοντας τις διάφορες διαδικασίες φορολόγησης, είσπραξης και ανταπόδωσης των φόρων, παρά φροντίζει να κλείσει το στόμα σε αυτόν που τόλμησε να μιλήσει για πράγματα που όλοι γνωρίζουν και απλά σιωπούν. Αυτό είναι ανήκουστο. Ο κύριος Βαξεβάνης θα πρέπει να βραβευθεί για την κίνησή του αυτή και όχι να λογοδοτήσει!
Αυθάδης
28/10/2012 00:52
Προς τι η ταραχή παιδιά; Πρώτον, πρόκειται για την "φερόμενη" ως λίστα Λαγκάρν, δεύτερον, το να έχεις καταθέσεις στο εξωτερικό, δεν απαγορεύεται, αν αυτό το εισόδημα εχει φορολογηθεί νόμιμα. Μένει βέβαια το ηθικό μέρος, αλλά κι εγώ στο τσαφ ήμουν να πληρώσω τα έξοδα ενός ταξιδιού αυθημερόν στην Ελβετία ή το Βέλγιο, για να μη δω τον ιδρώτα μου, 20.000 ευρώπουλα όλα-όλα, να γίνεται καπνός...
ΜΕΝΕΛΑΟΣ ΓΙΑΜΟΓΙΑΝΝΗΣ
28/10/2012 00:51
Ο κος εισαγγελεας θα επρεπε να ζητηση την διωξη εκεινων που ειχαν στο συρταρι τους επι δυομιση χρονια τα εν λογω στοιχεια και δηλωσαν οτι εχασαν τα γνησια στοιχεια
Nois Alleris
27/10/2012 23:41
Ακραιφνώς φασιστική ενέργεια φίμωσης και συγκάλυψης των ενόχων. (Ο φασισμός δεν έχει πάντα το χοντροκομένο χαρακτήρα των τρομοκρατίας της χρυσής αυγής). Εντάλματα έπρεπε να έχουν εκδοθεί εδώ και πολύ καιρό εναντίον αυτών που έκτρυβαν τη λίστα.
Παρασημοφόρηση
27/10/2012 22:43
Παρασημοφόρηση στον Δημοσιογράφο Κώστα Βαξεβάνη.. Επι τέλους και ένας πραγματικός δημοσιογράφος.. Τελικά θα καταλαβαίνουμε ποιός οφελεί αυτόν τον τόπο, και τον Λαό, απο την ταχύτητα που κινούνται οι διωκτικές αρχές εναντίον του!
MP
27/10/2012 22:03
Στο όνομα της ελευθερίας του τύπου ισοπεδώνονται υπολήψεις και απειλούνται οι ζωές των ανθρώπων.
Πάνος
27/10/2012 21:57
Βρε πρεμούρα που τους έπιασε. Τελικά φαίνεται στη λίστα περιλαμβάνονται τρανταχτά ονόματα που το παίζουν υπεράνω υποψίας.
mitsos22
27/10/2012 21:46
Γιατί όμως;
Βέκιος Γιώργος