ΠΑΓΚΑΛΟΣ: ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 28/09/2011 12:46 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 28/09/2011 12:49 |
Πάγκαλος: Δεν πληρώνω το τέλος για τα ακίνητα

«Δεν μπορώ να πληρώσω το τέλος για τα ακίνητα, ας έρθει να με συλλάβει ο Βενιζέλος», δήλωσε ο Θεόδωρος Πάγκαλος σε συνέντευξή του σε τηλεοπτικό σταθμό. Ο κ. Πάγκαλος αποκάλυψε μάλιστα ότι λόγω των πολλών ακινήτων, τα οποία δεν αγόρασε μεν ο ίδιος αλλά περιήλθαν στην κατοχή του από κληρονομιά, του ήρθε συνολικός φόρος 17.500 ευρώ, περιλαμβανομένου και του τέλους ακίνητης περιουσίας.

«Για να μπορέσω να πληρώσω τον φόρο θα πρέπει να αναγκαστώ να πουλήσω ένα ακίνητο» είπε στο Mega, ενώ στην ερώτηση τι θα κάνει εάν δεν βρεθεί αγοραστής απάντησε: «Δεν έχω να πληρώσω, δεν  μπορώ να πληρώσω, ας έρθει ο Βενιζέλος να με συλλάβει».

Στη διάρκεια της ίδιας συνέντευξης, ο κ. Πάγκαλος ζήτησε να γίνει συζήτηση πριν την εφαρμογή του μέτρου της συλλογής αποδείξεων, επισημαίνοντας ότι το θέμα δεν έχει συζητηθεί στο Υπουργικό Συμβούλιο. Επισήμανε, δε, ότι πλέον έχει εξαντληθεί η φοροδοτική ικανότητα των πολιτών και η κυβέρνηση πρέπει να στραφεί στη δραστική μείωση των δαπανών.

«Νομίζω ότι πρέπει προφανώς εφόσον υπάρχει τέτοια αντίδραση να υπάρξει κάποια συζήτηση εκτενής και δεν νομίζω θα την αποφύγουμε, νομίζω θα την κάνουμε τη συζήτηση αυτή και σε κυβερνητικό επίπεδο και σε κοινοβουλευτικό επίπεδο» ανέφερε.

«Οι αποδείξεις είναι μέτρο υπέρ του μισθωτού και υπέρ του φορολογουμένου και ιδιαίτερα υπέρ του μισθωτού. Είμαι υπέρ των αποδείξεων. Θεωρώ ότι η συλλογή αποδείξεων, όταν γίνεται συστηματικά, μπορεί να περιορίσει το φαινόμενο της φοροδιαφυγής, υποχρεώνοντας αυτούς που δεν δίνουν αποδείξεις να δίνουν αποδείξεις και δημιουργώντας ένα κίνητρο για αυτόν που συλλέγει αποδείξεις με μια μείωση του δικού του φορολογικού βάρους» πρόσθεσε.

Σε ερώτηση σχετικά με πρόωρες εκλογές, απάντησε ότι θα πρέπει να συζητηθεί και πως «δεν μπορεί να το απορρίψει εύκολα». Πρόσθεσε, όμως, πως πάγια θέση του είναι οι εκλογές να γίνονται στο τέλος της τετραετίας και οι κυβερνήσεις να εξαντλούν την τετραετία.

Για την λήψη δανείων από τους εταίρους μας ο κ. Πάγκαλος είπε ότι ντρέπεται για αυτά αλλά χαρακτήρισε όσους λένε να μην πάρουμε δάνειο παράφρονες, ανεύθυνους και εγκληματίες.

Είπε επιπρόσθετα ότι ο πρωθυπουργός είναι αυτός που πέτυχε το σχέδιο σωτηρίας της χώρας, ενώ ο Ευάγγελος Βενιζέλος βρίσκεται στο μάτι του κυκλώνα λόγω της οικονομίας. Επιτέθηκε, επίσης, στη ΝΔ και τον Αντ. Σαμαρά για τα περί επαναδιαπραγμάτευσης με την τρόικα. «Εύχομαι να μη ζήσουμε τη στιγμή που θα πάει να επαναδιαπραγματευτεί» σημείωσε χαρακτηριστικά και πρόσθεσε ότι «δεν έχουμε να πουλήσουμε τσαμπουκά στην τρόικα».

Αναφορικά με τις κινητοποιήσεις των ιδιοκτητών ταξί κατηγόρησε ανοιχτά τη ΝΔ ότι τις υποκινεί ενώ για τα συνδικάτα ανέφερε ότι «μόνο στην Ελλάδα στις απεργίες τρομοκρατούνται αυτοί που θέλουν να δουλέψουν και οι συνδικαλιστές τους το απαγορεύουν».

Ο Θ.Πάγκαλος απέρριψε τις αιτιάσεις για κομματικές επιλογές στην εφεδρεία, δηλώνοντας ότι «δεν έχουν θέση στην κυβέρνηση όσοι σκέφτονται με αυτή τη λογική», ενώ υπογράμμισε ότι θα πρέπει να αντιμετωπιστούν οι διοικητές Οργανισμών που δεν εφαρμόζουν την κυβερνητική πολιτική, αναφερόμενος στη στάση τους για την εργασιακή εφεδρεία, αλλά και σε όσους δεν έχουν φροντίσει να βελτιωθεί η αποδοτικότητα των υπαλλήλων τους.

Σχετικά με το πολιτικό μέλλον του ίδιου και της κυβέρνησης, δήλωσε ότι δεν τον ενδιαφέρει προσωπικά η επανεκλογή του.

61
Αλέξανδρος
04/10/2011 16:21
Η δήλωση του αντιπρόεδρου της κυβέρνησης είνα χαρακτηριστική της νοοτροπίας που μας έφτασε ως εδώ. Ο καθένας ισχυρίζεται πως έιναι κακομοίρης και πως δεν έχει να πληρώσει φόρους, γι' αυτό και δεν τους πληρώνει, ακόμα κι αν έχει περιουσία που περιλαμβάνει δεκάδες ακίνητα.
STAVRA
30/09/2011 11:42
Οταν μου φερετε την αποδειξη οτι ο Πάγκαλος, ο Βενιζέλος, ο Γιωργάκης και ο Μητσοτάκης καθώς και όλοι οι εφοπλιστές, πληρωσαν ολα τα τέλη τους τοτε θα πληρώσω και εγώ για ενα σπίτι που έχω σε ένα χωριο 250 κατοικων που το βρηκα από τη γιαγιά μου. ΜΗ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ πριν πληρ’ωσουν οι μεγάλοι
ΜΙΧΑΛΗΣ Δ
30/09/2011 11:32
Δυστυχώς με λύπη ανακαλύπτω ότι άλλη μια φορά παραπληροφορείτε τον κόσμο. Το ύφος αλλά και τα λεγόμενα του Πάγκαλου είναι τελείως διαφορετικά από τον τίτλο σας.....Δεν πληρώνω το τέλος για τα ακίνητα.....Σαφέστατα είπε ότι δεν έχει να πληρώσει και πρέπει να πουλήσει κάτι από όλα αυτά που έχει για να μπορέσει να πληρώσει το τέλος. Τελείως διαφορετικό από το κίνημα του...Δεν πληρώνω....που γνωρίζουμε όλοι μας. Αναρωτιέμαι εάν είναι απλώς για να πουλήσετε είδηση (εγκληματική άγνοια) ή για άλλους δικούς σας λόγους.
Γέτας
30/09/2011 10:16
Ένας πολιτικὀς (και μάλιστα του βεληνεκούς του Πάγκαλου) δηλώνει ότι δεν έχει 17000 Ευρώ; Πόσο πολύ και για πόσο θα μας δουλεύουν;
rovespiere
30/09/2011 06:28
Καλέ αντισασιακός είναι! Είναι ενάντιον του ευατού του! Κάνει επανάσταση εναντίον του! Το πρωί ψηφίζει το νόμο υπέρ. Το απογευματάκι δηλώνει ότι είναι αντίθετος και δεν θα πληρώσει αυτά που ψήφισε να πληρώσει - εκτός βέβαια αν ο νόμος αφορά μόνο τους ιθαγενείς. Κι αυτός ως 'colonizer' αρνείται. Μαζί τα φάγαμε αλλά μόνοι σας τα πληρώνετε! Μπαμπά!!! Θέλω να γίνω βολευτής ή υπουργός ή κομματόσκυλο!
Γ.Ζ.
30/09/2011 01:11
Eπειδή τώρα δεν τα τρώμε μαζί κ ο καθένας είναι υπεύθυνος για την τσέπη του κ το νοικοκυριό του;;;;;;;;;;
ΓΑΒΡΙΗΛ 29/9/2011 ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
29/09/2011 21:45
Εχω μια απορια αν κανενας ελληνας δεν εκανε φορολογικη δηλωση 2010 κανενας ομως τι θα γινει ετσι που εχει αγαναχτησει ο κοσμος μπορει να μου απαντηση καποιος ευχαριστω εκ προτερων
Χ.Β
29/09/2011 17:32
Συγγνώμη αλλά με τόσα ακίνητα που έχει από το ενοίκια θα μαζεύει αρκετά περισσότερα απο 17500. Εχει να πληρώσει.
μπάμπης
29/09/2011 17:14
νίκο στον Έλληνα φταίνε πάντα οι άλλοι. Δες και τους εφοριακούς που τα σπάσανε στο Υπ. Οικονομικών γιατί.... πεινάνε οι καημένοι. Έτσι είναι. Όσοι έχουν κλέψει το καταπέτασμα τα κάνουν όλα ρημαδιό, όσοι είναι τίμιοι ακόμα ελπίζουν...
Τάσος
29/09/2011 16:23
Δυστυχώς με λύπη ανακαλύπτω ότι άλλη μια φορά παραπληροφορείτε τον κόσμο. Το ύφος αλλά και τα λεγόμενα του Πάγκαλου είναι τελείως διαφορετικά από τον τίτλο σας.....Δεν πληρώνω το τέλος για τα ακίνητα.....Σαφέστατα είπε ότι δεν έχει να πληρώσει και πρέπει να πουλήσει κάτι από όλα αυτά που έχει για να μπορέσει να πληρώσει το τέλος. Τελείως διαφορετικό από το κίνημα του...Δεν πληρώνω....που γνωρίζουμε όλοι μας. Αναρωτιέμαι εάν είναι απλώς για να πουλήσετε είδηση (εγκληματική άγνοια) ή για άλλους δικούς σας λόγους.
πολύ χάι... ο μπάρμαν
29/09/2011 11:43
Είμαστε τρελλοί εμείς οι Έλληνες, πραγματικά, έχουμε γραμμένη ολόκληρη την υφήλιο και το σύμπαν. Με τέτοιες δηλώσεις θα στραβοκαταπιεί το προτεσταντισμό της η Μέρκελ.
νίκος
29/09/2011 11:10
Ντροπή!!.................Πότε θα καταλάβουμε ότι εάν δεν είμαστε ενωμένοι σε αυτή τη τόσο δύσκολη στιγμή δεν θα σταματήσει ο κατήφορος;..............Πρέπει τώρα περισσότερο από ποτέ να σταματήσουμε να ρίχνουμε ευθύνες για το ποιος φταίει. Φταίνε και φταίμε όλοι, τελεία και παύλα. Στο κάτω κάτω ποιοι κατοικούν σ'αυτή τη χώρα;.................Πρέπει τώρα περισσότερο από ποτέ να αντιληφθούμε τη δυσκολία που περνάει η χώρα αλλά και ο κάθε διπλανός μας που με ευκολία του ρίχνουμε την ευθύνη. .............Πρέπει τώρα περισσότερο από ποτέ να κάνουμε την προσωπική μας θυσία................. Είναι ώρα μάχης και πρέπει όλοι να πολεμήσουμε για να μη χαθεί ο πόλεμος. Όποτε κερδίσαμε κάτι τα καταφέραμε ενωμένοι, αντίθετα όποτε τρωγόμασταν μεταξύ μας είχαμε βαρειές απώλειες.
tnt
29/09/2011 00:34
Φορολογειστε τους πλουσιους αγρια,το ιδιο και την Εκκλησια,παταξτε το παραεμποριο των λαθρομεταναστων και αφηστε τα χαρατσια στον απλο λαο
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
28/09/2011 22:57
Τι λέει ρε ο τύπος!!!! ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ??? Εδώ ανάπηροι άνθρωποι με ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω τους έρχεται να πληρώσουν 200€ σύν το τέλος των ακινήτων και βγαίνει ο ΠΑΓΚΑΛΟΣ ( ΠΑΓΚΙΛΟΣ ) ΝΑ ΠΕΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ?????
A.Σ.
28/09/2011 21:51
@Κώστας Καμέκης Δηλαδή, εσύ τί ψηφίζεις και δεν είσαι υπεύθυνος για εδώ που φτάσαμε; Υπάρχει κανείς που να μην έχει κανένα μερίδιο ευθύνης. Αλλά η ειλικρίνεια και η ανάληψη της ευθύνης είναι σπάνιες αρετές για την ελληνική φυλή.
Σ.Μ.
28/09/2011 21:29
Ο άνθρωπος είναι πανέξυπνος και έκανε και πάλι τη δουλειά του. Σε λίγο, σύμφωνα με κάποια από τα μηνύματα που διαβάζω, θα ευχαριστείτε τον Βενιζέλο για το νέο "δίκαιο" μέτρο στα ακίνητα. Μην τριμπάτε ρεεεεεεεε.....
ΓΙΑΝΝΗΣ Κ.
28/09/2011 19:57
Μην ξαναψηφίσεις ΠΑΣΟΚ, Πάγκαλε!
EC
28/09/2011 19:41
Άφησε τις δικαιολογίες και πουλα ένα ακίνητο για 17,500 ευρώ; Το αγοράζω εγώ...
Κώστας Καμέκης
28/09/2011 18:44
Συγχαρητήρια Α.Σ που ψηφίζεις ΠΑΣΟΚ 20 χρόνια και μας έφτασες εδώ που μας έφτασες... Μπράβο...πρεέπει να αισθάνεσαι υπερήφανος...
Καραγκιοζιλίκια
28/09/2011 18:42
Καραγκιοζιλίκια, όπως και να τα δει κανείς.
A.Σ.
28/09/2011 17:09
Η δήλωση του κ. Πάγκαλου είναι πέραν των ορίων της λογικής. Άν δεν αποπεμφθή πάραυτα από την κυβέρνηση, εγώ παύω να ψηφίζω ΠΑΣΟΚ, το οποίο κάνω εδώ και είκοσι χρόνια.
vk
28/09/2011 16:28
... συμφωνόντας με Σπύρο, Δροουτσα κ.α. εδώ μέσα, αναρωτιέμαι πόσο μπορεί να ξεπέσει ο πολιτικός λόγος σ´ αυτή τη ρημαγμένη χώρα. Ο Πάγκαλος, όπως και πολλοί γύρω του και απέναντί του ανευθυνο-υπέυθυνοι, έχει χάσει κάθε μέτρο της πραγματικότητας ...
Bladerunner
28/09/2011 16:25
Και του χρόνου κύριε Τεράστιε τι Θα δίνει θα πουλήσετε και άλλο ακίνητο; ε; και του παραχρόνου ε; να σας λυπηθούμε και όλας;
χρηστοσ παπαδοπουλος
28/09/2011 16:25
ο θεος να βαλει το χερι του γιατι με την πεινα που ερχεται ..και την αναρχια ..να δουμε που θα κρυφτουνε ολοι αυτοι κυριοι ..που αγαπουν την ελλαδα μας....κριμα κριμα κριμα..200 χρονια πισω θα παμε ..γεια σας
δημητρης
28/09/2011 16:15
Τι σημαινει ενας βουλευτης,στον πατο της θαλασσας? Μια καλλη αρχη!
Πεταυρακης Κωνσταντινος
28/09/2011 16:09
Πρεπει δηλαδη να λυπηθουμε τον Παγκαλο επειδη εχει πολλα ακινητα και ισως χρειαστει να πουλησει κατι για να πληρωσει την εισφορα του.Σα δεν ντρεπεται λεω εγω. Ο Σαλακιενος
eve
28/09/2011 16:00
Πλάκα μας κάνεις ρε Πάγκαλε? εχεις χάσει εντελώς τα λογικά σου? Ντροπή σου ? Πούλα ένα ακίνητο για να πληρώσεις το φόρο αν δεν έχεις μετρητά? Αυτό θα κάνουμε όλοι όσοι είμαστε συνεπείς με τις υποχρεώσεις μας! Αλλά τοσα χρόνια μάλλον έχεις ξεχάσει τι θά πει συνέπεια! Ολες τις πολιτικές σου θέσεις και αποψείς τις ακουω και σέβομαι όμως αυτή σου η δήλωση δεν είναι πολιτική. Δηλώνεις ότι δεν μπορείς και δεν θα πληρώσεις τους φόρους σου ώς πολίτης? Μαζί με αυτή τη δήλωση θα έπρεπε να κατάθέσεις και τη δήλωση παραίτησής σου λόγω αδυναμίας εκπλήρωσης των ατομικών σου υποχρεώσεων εναντι του κράτους δηλαδή όλων εμάς των υπολοίπων.
μπάμπης
28/09/2011 15:53
17 ακίνητα ο Πάγκαλος, 35 ο Καρατζαφέρης και άλλα τόσα ο Αλαβάνος. Πληρώστε και σεις και οι όμοιοί σας (ξέρετε αυτοί της μεγάλης ακίνητης ιδιοκτησίας) που κλαίγονται και παριστάνουν τους κακομοίρηδες.
χαχαχα
28/09/2011 15:35
Ρε Πάγκαλε αλλού το δούλεμα σου...σιγά μη σε πιστέψουμε ότι δεν έχεις λεφτά. Αν το κάνεις για να φανείς αρεστός...άστο...δεν πρόκειται να γίνεις ποτέ!
Σ.Μ.
28/09/2011 15:27
Έχει δίκο ο άνθρωπος. Πήγαινε-Έλα τα λεφτά Ελλάδα-Ελβετία θα γίνεται? Ίσα να τρώνε τα λεφτά στο συνάλλαγμα?
ΓΙΩΡΓΟΣ
28/09/2011 15:12
Σιγουρα μας κανουν πλακα... Αφου ηταν να μην πληρωσεις κυριε Παγκαλε...? Γιατι ψηφισες υπερ...? Μα φυσικα για να μην χασεις τον παχυλο μισθο σου που μπορει να ταισει ανετα 5 οικογενειες...!! Ουτε και εγω εχω λοιπον λεφτα να πληρωσω....και φανταζομαι και το 80% των υπολοιπων ελληνων...!! Δεν γ............!!! ετσι και αλλιως το ΠΑΣΟΚ εσβησε απο τον πολιτικο χαρτη της Ελλαδας..!! Πιστευω πως η ανικανοτητα ολου του πολιτικου συστηματος εδωσε ρεσιταλ...!!...και εξακολουθει και δινει...μια με την φοροκαρτα (τι μ..........!!!) και αυτη...και οτι αλλου ειδους εισπραχτικο χαρατσι επινοει ο καθε ασχετος..!! ΜΗΝ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΤΑΙ ΑΛΛΟ..!!..ΦΤΑΝΕΙ..!!..ΣΑΣ ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΟΛΟΥΣ..!!
Marion Droutsa
28/09/2011 15:10
Αυτό θα πει να δίνεις το καλό παράδειγμα...
Ντουμ-Κρεμάλ
28/09/2011 15:09
χα χα χα σας κοροιδεύουν ψιλο γαζι ελληνάκια. εξαιρούν τους εαυτούς τους από τα μέτρα που βάζουν για τους υπόλοιπους. ωραίο κράτος έχετε να το χαίρεστε.
σπυρος
28/09/2011 15:00
Δείτε για ποιο λόγο γίναμε οι καραγκιοζηδες της ευρωπης. Αυτός που νομοθετει παρακινει τον κοσμο εμμεσα να μην πληρωσει γιατι το μέτρο τον θίγει προσωπικά. αν κυριε Παγκαλε το μετρο σας φαινεται δυσβασταχτο μην το ψηφιζετε . Αν παλι κρινετε οτι δεν σας οφελουν τα ακινητα σας γιατι δεν αποδίδουν αυτα που τους αναλογουν σαν φορος παραιτηθείτε υπερ του Δημοσίου από την ιδιοκτησία σας. Αρκετα πια με τον εμπαιγμο σε αυτή την χώρα μας κουρασατε και μας κοροιδευεται στα μουτρα μας. χτες ψηφιζω τον νομο και σημερα παρακινω να μην τηρηθει. αισχος. αααα οταν δεν πληρωσετε να παραιτηθειται και απο την βουλευτική ασυλία , μην το πληρωσουμε παλι μονο τα γνωστα κοροιδα
ANNA
28/09/2011 14:53
Μετανιονω που ψηφισα πασοκ τοσα χρονια με τον παγκαλο μεσα στην κυβερνηση αλλα τωρα ειναι αργα !!!!! το φαγαμε το πακετο και αφτος ειναι βασιλιας !! ας προσεχαμε ολοι!!!!!!
CHAPS
28/09/2011 14:48
το΄πε το΄ πε ο ΠΑ(ΠΑΓΚΑΛΟΣ) ότι δεν πληρώνει άλλο. Μαζί του έλληνες φορολογούμενοι !!!!!
Σόνια
28/09/2011 14:36
Μαζί τα φάγαμε, αλλά μόνοι σας θα τα δώσετε πίσω!
Χανς
28/09/2011 14:35
Προβλέπω σούμο.
ττ
28/09/2011 14:16
Να και μια φορά που αξίζει μπράβο! Βάζει βόμβα στο μέτρο του Βενιζέλου!!!
ο ανορθογραφος
28/09/2011 14:14
Το άσχημο στο άρθρο είναι κάτι που είπε ο Πάγκαλος χαμογελώντας το κάνατε επικεφαλίδα
tt
28/09/2011 14:14
Ρε σεις, καλά βρέθηκε πάνω στα τρελλά που πετάει να πει και κάτι σωστό και να ξεφτιλίσει το μέτρο, και του τη λέτε κι από πάνω; Ξέρω πολλούς που έχουν το ίδιο πρόβλημα, πχ συνταξιούχος που έχει 5-6 σπίτια ξενοίκιαστα, και σύνταξη 300 ευρώ. Εννοείται σήμερα δε πουλιέται τίποτα. Πως θα τα πληρώσει; Με τρόπο ο Πάγκαλος λέει ότι το τέλος είναι ανεφάρμοστο και εμμέσως παρακινεί να μην το πληρώσουμε. Ετσι κι αλλιώς, αν δεν το πληρώσεις σε κλειστό σπίτι, που δε σε νοιάζει να κοπεί το ρεύμα, θα πάρει πολλούς μήνες μέχρι να σου'ρθει από την εφορία. Αν υπάρχει εφορία μέχρι τότε. ¨Αντε να σου βάλει και μια μικρή προσαύξηση για την καθυστέρηση. Το πιθανότερο είναι ότι θα κάνει μετά διακανονισμό με ρυθμίσεις που θα συμφέρουν.
γαυρος
28/09/2011 14:10
Μας δουλεύει κανονικά ο χοντρός, Αυτός δεν είναι ένας από εκείνους τους ΠΑΣΟΚους που ψήγισαν τον νόμο ? ? ? Γιατί τότε δεν αντέδρασε και να τον καταψηφίσει ? ? ? Πολύ δούλεμα μας κάνει ο χοντρός, μα ....πάρα πολύ δούλεμα ! ! !
Defendor
28/09/2011 14:10
Έλα, υπερβολές, απλώς θα αργήσει λίγο το εμβασματάκι από τον λογαριασμό του στη Ελβετία και το κάνατε ολόκληρη ιστορία, άμα πια, κακομαθημένοι.
thanαsis tekiaris
28/09/2011 14:01
βρε παιδια χιουμοριστικα το ειπε το ας ερθει ο βενιζελος να με συλαβει ..ελεος ποια
η οργη
28/09/2011 14:00
δεν χρειαζεται να τον συλλάβει κανένας. Ας πάει η ΔΕΗ και να του κόψει το ρεύμα. αλλά δεν θα πάει...
DK
28/09/2011 13:56
ηρεμήστε βρε, πλάκα έκανε
ΣΩΣΤΟΣ
28/09/2011 13:33
Μα ουτε και εμεις θα πληρώσουμε!
Βασιλειος
28/09/2011 13:33
...εσυ Συντεκνε θελεις.. μια διαγραφαρα που να σφυριζει. Αλλα δεν κοτσια ο ΓΑΠ. .Ο Σημιτης κατι ηξερε και σε ειχε στειλλει στον διαβολο..
Σπύρος Γιακουμάκης
28/09/2011 13:31
Αυτή η χώρα είναι για φάσκελα γενικώς. Οταν ακούς τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης που χτες ψήφισε τη σχετική διάταξη νόμου για το τέλος στα ακίνητα να λέει σήμερα ότι ανήκει στο κίνημα "δεν πληρώνω" είναι να γελάς με τα χέρια ανοιχτά στο σχήμα της μούτζας. Πόσα πληρώνει στις ταβέρνες το χρόνο ο κ. Πάγκαλος; 100 ευρώ πες τη φορά επί 3 φορές τη βδομάδα τουλάχιστον επί 4 βδομάδες ο μήνας επί 12 μήνες ο χρόνος μαζεύεται ένα σεβαστό ποσό. Ας κόψει λοιπόν το φαϊ να πληρώσει το τέλος ή έστω μέγα μέρος του. Θα κομψύνει κιόλας...το ίδιο ας πράξει κι ο έτερος αντιπρόεδρος και υπουργός Οικονομικών. Να γίνουν όπως ο αρχηγός τους και πρωθυπουργός που έχει ρέψει...κυβέρνηση της Μπιάφρας είναι εξάλλου όπως μας κατάντησαν.
ΦΩΤΕΙΝΗ
28/09/2011 13:26
Πού τον βρήκανε αυτόν; Είναι δυνατόν; Τόσο κακομαθημένοι είναι αυτοί που μας κυβερνούν; Δεν πληρώνω λέει!! Αυτός που δεν ξέρει τι έχει; Βάζουν νόμους για να τους τηρούμε εμείς που δεν έχουμε και μιλάει κι αυτός που έχει ό, τι έχει; Και είναι ακόμη στη θέση του; Πού είσαι κύριε Πρωθυπουργέ της χώρας αυτής; Είσαι εδώ;
cs
28/09/2011 13:22
Δηλαδη κυριε Παγκαλε,θελετε να μας πειτε οτι δεν ενοικιαζετε τα ακινητα σας και δεν εχετε εσοδα απο αυτα....????.......Για τοσο ανοητους μας θεωρειτε????Η προσπαθειτε να εντυπωσιασετε????Ας ειχαμε κι εμεις τοσα ακινητα οσα κι εσεις κι ας πληρωναμε 17.500 ευρω....!!!!
ΒΑΣΙΛΗΣ
28/09/2011 13:20
Μεταβιβασε τα σε μενα που εχω ακομα να πληρωσω. γιατι για να τα αγορασω ουτε λογος.Δεχομαι μονο μεταβιβασεις και κληρονομιες.
nikos ion
28/09/2011 13:17
Παραποιείτε ευθέως αυτό που είπε, για να παροτρύνετε τον κόσμο σε απείθεια και τσαμπουκάδες. Είπε επί λέξει μετά την ερώτηση των δημοσιογράφων "τι θα κάνετε αν δεν βρείτε αγοραστή", "δεν ξέρω, μπορεί να έλθει ο Βενιζέλος να με συλλάβει". Ντροπή, τέτοιους καιρούς να λειτουργείτε τόσο ανεύθυνα!
ΓΑΠ
28/09/2011 13:15
Ας πουλησει!!!!! Και ενα και δυο. Δεν θα στενοχωρεθουμε και για τον Παγκαλο......Γιατι εμεις να πρεπει να πληρωνουμε και να υφισταμεθα την αβεβαιοτητα και αυτος αδυνατει?????
δδφ
28/09/2011 13:15
δεν ντρεπεται λιγο να λεει τετοια πραγματα. να γιατι ειπε τα φαγαμε μαζι, γιατι μαζι τα τρωει με τον κοσμο.
Bill
28/09/2011 13:13
Aίσχος!!!Ντροπή!!! Ποιός το σκέφτηκε αυτό το μέτρο,ρώτησε κανείς αν ο μπαρμπα Θόδωρος μπορεί να το πληρώσει? Αν χρειασθεί να βγάλουμε δίσκο την Κυριακή στην εκκλησία.Ντροπή στο Υπουργείο. Nα χάσει ενα ακίνητα δηλαδή ο θοδωρής απο περίπου 200........ που τα έβγαλε με το ιδρώτα του!!!!!!!!!
as
28/09/2011 13:06
ευκαιρια ειναι να κλεισεται τον χοντρο στην φυλακη, αν δεν πληρωσει.
X. E.
28/09/2011 13:05
K. Πάγκαλε επιτρέψτε μου να σας διορθώσω σε ένα σημείο. Εάν δεν έχετε να πληρώσετε τους φόρους που σας αναλογούν για τα πολλά ακίνητα που έχετε, δεν είναι ανάγκη να σας συλλάβει ο κ. Βενιζέλος. Απλά θα βγούν σε πληστιριασμο ένα μέρος τον ακινητων σας για να καλυφθούν τα χρέη σας προς το δημόσιο. Έτσι πράττετε τουλαχιστο στην E.E. που ανήκουμε και δεν αναφέρω π.x. αμερική γιατί εκεί θα σας είχαν ήδη τραβήξει από την κυκλοφορία. Και μια ερώτηση στο τέλος, από τα ακίνητα σας δεν έχετε έσοδα, είναι όλα άδεια; Και όλα αυτά, τη στιγμή που είμαστε στο επίκεντρο του παγκοσμίου ενδιαφέροντος και τα ΜΜΕ του εξωτερικού αναπαράγουν το κάθε τι! Δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτά είναι λόγια αντιπροεδρου κυβέρνησης. K. Πάγκαλε μας έχετε εξεντελισει, διασύρει, μας ταπεινώσατε και θα μας χρεοκοπήσετε. Ντροπή!!!! Με φιλικούς χαιρετισμούς από έναν πατριώτη σας από την γερμανία.
Βασιλειος
28/09/2011 13:05
....Εσυ μεγαλε εισαι για δεσιμο....
ΟΕΟ
28/09/2011 13:00
Δείτε σοβαρότητα από μέλος της κυβέρνησης, γελάει ολόκληρη η υφήλιος...
ΑΡΜΕΝΗΣ
28/09/2011 12:50
Μήπως ξεκίνησε Αντιπροεδρικός εμφύλιος; Σαν πάλη σούμο φαντάζει.