«Απάνθρωπες» οι συνθήκες στα κρατητήρια του «Ελ. Βενιζέλος»

Αυτοψία του Συνηγόρου του Πολίτη

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 13/07/2010 14:51 |

Απάνθρωπη και εξευτελιστική είναι η μεταχείριση των αλλοδαπών κρατουμένων στα κρατητήρια του αεροδρομίου «Ελευθέριος Βενιζέλος» διαπίστωσε ο Συνήγορος του Πολίτη, Γιώργος Καμίνης, κατά τη διάρκεια αυτοψίας που πραγματοποίησε.

Μετά από επείγον αίτημα του Γ. Καμίνη προς τα συναρμόδια υπουργεία, διεξήχθη έκτακτη συνάντηση στο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη για την άμεση βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης των κρατουμένων.

Οι κυβερνητικοί παράγοντες δεσμεύτηκαν να απολυμάνουν άμεσα τους χώρους κράτησης, να αντικαταστήσουν τα στρώματα και να ζητήσουν από την Περιφέρεια την ταχύτατη ολοκλήρωση της ανέγερσης του προβλεπόμενου νέου χώρου κράτησης. Ειδικότερα, το υπουργείο Δικαιοσύνης δεσμεύθηκε να προβεί άμεσες στις προβλεπόμενες ενέργειες, προκειμένου οι αλλοδαποί με αναστολή έκτισης της ποινής να μην κρατούνται επιπλέον για επιπλέον χρονικό διάστημα, λόγω αδυναμίας καταβολής δικαστικών εξόδων, κάτι που θα οδηγήσει σε αποσυμφόρηση του χώρου.

Στη σύσκεψη μετείχαν, ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη, Γρηγόρης Τασούλας, ο ειδικός γραμματέας του υπουργείου Δικαιοσύνης, Μαρίνος Σκανδάμης, άλλοι υπηρεσιακοί παράγοντες και ο Συνήγορος του Πολίτη, μαζί με τον βοηθό Συνήγορο, Βασίλη Καρύδη.

Βραδυπους
19/07/2010 00:55
@Βραδύνους 17/7/2010 03:51

Άλλο νόμιμος μετανάστης, άλλο πρόσφυγας άλλο (παράνομα) νομιμοποιημένος λαθρομετανάστης και άλλο λαθρομετανάστης. Το σημαντικότερο βήμα σ αυτή τη συζήτηση είναι να γίνει κατανοητή αυτή η διαφορά. Με τους νόμιμους μετανάστες η Ελληνική κοινωνία δεν έχει κανένα πρόβλημα. Το ζήτημα είναι πως είναι απειροελάχιστοι σε σχέση με τους λαθρομετανάστες οι οποίοι αποτελούν πρόβλημα.

Όσο για την Ελληνική κοινωνία εν έτη 2010 βρίσκεται σίγουρα σε κρίση. Και ένας από τους σημαντικότερους λόγους που η Ελλάδα βρίσκεται σε κρίση, είναι ότι οι περισσότεροι Έλληνες δεν συνειδητοποιούν το μέγεθος και τις αιτίες της. (Μέσα σ αυτούς και ο Θανάσης Τζιούμπας τον οποίο επικαλείσαι). Και μία από τις αιτίες είναι και η ανεξέλεγκτη λαθρομετανάστευση μέσω της οποίας έχει ουσιαστικά διαρραγεί ο κοινωνικός ιστός. Στο τελευταίο βέβαια έχει συμβάλει τα μέγιστα και η συστηματική και μεθοδευμένη διάλυση της παιδείας.

Εν κατακλείδι αυτό που προσπαθώ να πω μέσα από τα μηνύματα μου είναι πως όλη αυτή η κρίση που βιώνουμε σήμερα στην Ελλάδα σε όλα τα επίπεδα είναι ένα καλοστημένο σχέδιο το οποίο έχει αρχίσει εδω και περίπου 20 χρόνια και ως απώτερο σκοπό έχει τον αφελληνισμό της Ελλάδας! Και η αθρόα είσβολή λαθρομεταναστών είναι μία πολυ αποτελεσματικη μέθοδος!

Με λίγα λόγια η Ελληνική κοινωνία φωνάζει όχι γιατί αποτελείται από μισάνθρωπους ρατσιστές, αλλά διότι διεκδικεί το δικαίωμα σου να συνεχίσεις και στο μέλλον να υπογράφεις στο τέλος των μηνυμάτων Βραδύνους ο Έλλην και όχι Βραδύνους ο Βαλκάνιος ή Βραδύνους ο κάτοικος μιας ουδέτερης πολυπολιτισμικής ζώνης που κάποτε ονομαζόταν Ελλάδα!

Και μια (καλοπροαίρετη) παρατήρηση. Το αυτοβαυκαλιζεσαι είναι πλεονασμός. Σκέτο το βαυκαλίζεσαι είναι αρκετό και έχει την ίδια σημασία μ αυτό που θες να πεις. Τώρα το πόσο άτοπα και φθηνά είναι αυτά που λέω ο καιρός θα το δείξει. Και μακάρι να κάνω λάθος αλλά δυστυχώς μάλλον δεν κάνω… Δυστυχώς…

Υ.Γ. Και μια φιλική συμβουλή. Η γενικότερη απόρριψη και αφορισμός των επιχειρημάτων ενός συνομιλητή χωρίς την αντίστοιχη τεκμηρίωση, αποδυναμώνει την ισχύ του λόγου σου.





Βραδύνους
17/07/2010 03:51
@ Βραδύπους 16/7/2010 17:31 Η ελεεινή συμπεριφορά παλαιότερα στους ελληνικής καταγωγής πρόσφυγες όπως και η σημερινή προς τους πρόσφυγες δεν περιορίζεται δυστυχώς σε μια μικρή ομάδα του πληθυσμού. Οι απαράδεκτη συμπεριφορά για πολίτες κράτους που θέλει να χαρακτηρίζεται πολιτισμένο, αφορά σε πολλές περιπτώσεις θεσμικούς φορείς μεταξύ των οποίων η αστυνομία, η ευρύτερη κοινόητητα και κρατικοί ακόμη φορείες δεν αποτελεί στιγμιαία αντίδραση συνέπεια αγανάκτησης ή οικονομικής ανέχειας. Μια ματιά στο επίπεδο της κοινωνίας γύρω σου και όχι μόνον στα στενά περιθώρια ενός φόρουμ όπως αυτό των ΝΕΩΝ, θα σε πείσουν ότι η Ελλάδα του 2010 είναι μια κοινωνία σε κρίση. Η αντιπαλότητα, η σύγκριση και η ρήξη δεν περιορίζονται στις συγκρούσεις των γηπέδων και στις πολιτικές αντιπαραθέσεις. Αποτελεί ένα ευρύτατα διαδεδομένο κοινωνικό φαινόμενο που η οικονομική κρίση, δυστυχώς μακρυπρόθεσμη για τη χώρα, θα οξύνει ακόμη περισσότερο. Δεν αποτελεί στιγμιαία αντίδραση Βραδύπου και μην αυτοβαυκαλίζεσαι με δικαιολογίες φθηνές και άτοπες. Οι πρόσφυγες, το παράδειγμα των οποίων χρησιμοποίησα σε προηγούμενα κείμενα ήλθαν στην Ελλάδα το 1922 και σαράντα χρόνια μετά έμεναν ακόμη σε καταυλισμούς και παράγκες. Ναι βρισκόμαστε σε κρίση και πολύ φοβάμαι ότι τα πράγματα θα εξελιχθούν πολύ σύντομα σε τραγικές καταστάσεις. Απέτυχε η κοινωνία μας Βραδύποδα και δεν είναι υπεύθυνοι οι πρόσφυγες για την κατάντια της. Δεν ήθελα εξαρχής να θρονιαστώ στην έδρα του κοινωνιολόγου και να σας ζαλίσω με επιστημονικά τσιτάτα αλλά δεν τα κατάφερα και συγνώμην. Οσο όμως καταφέρουμε να συνειδητοποιήσουμε ορισμένα πράγματα τόσο περισσότερες πιθανότητες έχουμε να μάθουμε να συζητάμε. Να συζητάμε χωρίς την ούτως ή άλλως ατελέσφορη χρήση της χυδαίας ανταλλαγής κοσμητικών επιθέτων, ή μιας επαρχιακού τύπου υποτιθέμενης σκωπτικής ειρωνίας ή ακόμη και σαδιστικών φραστικών εκφράσεων γιατί τις υπέστημεν και αυτές από ορισμένους... Ο λόγος στο Θανάση τον Τζιούμπα, καλό θα μας κάνει να καταλάβουμε ή να προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε μερικές από τις άξιες σκέψεις του... Στην Ελλάδα η συζήτηση για το μεταναστευτικό επικεντρώνεται στα αποτελέσματα, τις ωφέλειες ή τους κινδύνους που επιφέρει η μετανάστευση για την κοινωνία μας ή στην επίκληση γενικών αρχών, κινδυνεύοντας να αντιμετωπίσει το φαινόμενο με όρους στιγμής και όχι διαδικασίας. Οι επιπτώσεις της μετανάστευσης είναι αποτέλεσμα όχι μόνο του ίδιου του γεγονότος, αλλά και των στρατηγικών που μια κοινωνία κινητοποιεί (ή δεν κινητοποιεί) απέναντί του, δηλαδή των στρατηγικών ένταξής τους στο κοινωνικό γίγνεσθαι. Η στενή διαπροσωπική σχέση μετατρέπει τη σχέση ημεδαπών και αλλοδαπών σε προσωπική υπόθεση, με τρόπους που δεν είναι προβλέψιμοι από τα κλασικά εργαλεία ανάλυσης και ερμηνείας μιας ταξικής αντιπαράθεσης που εκτυλίσσεται στις αποπροσωποποιημένες δομές ενός εργοστάσιου. Αυτό το μωσαϊκό προσωπικών στάσεων κάθε είδους, ανθρωπιάς ή απανθρωπιάς, είναι λειτουργικό μόνο στον βαθμό που η υπάρχουσα διαφορά δεν είναι τέτοιου μεγέθους, ώστε να αποτρέπει τη διαπροσωπική επικοινωνία. Η σημερινή Ελλάδα μοιάζει περισσότερο φτωχή από ποτέ από την άποψη αυτή. Μοιάζει ακόμη η κοινωνία αυτή να απαξιώνει τον ίδιο τον πολιτισμό που της παραδόθηκε, εξορίζοντάς τον από την καθημερινότητα του δημόσιου και ιδιωτικού βίου, από την κοινωνική συμπεριφορά του νεοέλληνα, από την εκπαίδευση. Μοιάζει ακόμη, στη βιασύνη της να μυηθεί στο “American dream”, να έχει ξεχάσει κάποια χαρακτηριστικά που την έκαναν σημαντική και για άλλους λαούς, όπως η δυνατότητα επικοινωνίας με το διαφορετικό, οι ανοιχτοί ορίζοντες, η φιλοξενία αλλά και η προτεραιότητα στις αρχές του δικαίου κι όχι της ισχύος ως γνώμονα της διεθνούς συμπεριφοράς. Αυτά! Βραδύνους ο Ελλην
Βραδύπους
16/07/2010 17:31
@Ενας αναγνωστης 16/7/2010 12:07 και @Βραδύνους 15/7/2010 20:07

Λυπάμαι αν θιχτήκατε από την υπόδειξη μου αλλά νομίζω πως υπάρχει μια παρανόηση στο όλο θέμα με τους Πόντιους και λοιπούς Έλληνες που ήρθαν από χαμένες , για την Ελλάδα πατρίδες.

Το ότι οι Σμυρνιοί οι Πόντιοι και λοιποί Έλληνες αντιμετωπίστηκαν αθλία από μια μερίδα Ελλήνων είναι γνώστη ιστορία και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. Αυτό όμως αποτελεί ένα είδος εμφύλιας, ας πούμε, διαμάχης μεταξύ των Ελλήνων όπου οι ντόπιοι βλέπουν (κακώς) τους νέους τους γείτονες με κακό μάτι.

Σ αυτή την περίπτωση θα κατηγορήσω τους Έλληνες που υποδέχτηκαν τους ξεριζωμένους συμπατριώτες τους με άσχημο τρόπο, διότι οι δεύτεροι δεν σηκώθηκαν να φύγουν από τις εστίες τους, επειδή δεν τους άρεσε η ζωή στον τόπο τους , αλλά επειδή τα μέρη τους κατακτήθηκαν από ξένη δύναμη (βλ. Τούρκοι) οι οποία θα τους κατακρεουργούσε εάν έμεναν εκεί!

Με λίγα λόγια η συγκεκριμένη μετακίνηση ήταν μια εσωτερική μετακίνηση των Ελλήνων η οποία οφείλεται στην συνολική αποτυχία του Ελληνισμού να κρατήσει τα εδάφη του, επομένως για την μετακίνηση αυτή φέρουν ακέραια ευθύνη όλοι οι Έλληνες! Επιπλέον η Ελλάδα είναι πατρίδα όλων των Ελλήνων άρα σε καμία περίπτωση μια μερίδα Ελλήνων δεν μπορεί να θεωρήσει μια άλλη ως παρείσακτη! Η Ελλάδα ανήκει σε όλους τους Έλληνες.

Αντίθετα οι λαθρομετανάστες έρχονται κυριολεκτικά από όλο τον πλανήτη, ανεξέλεγκτα, και εκμεταλλευόμενοι τις (αγαπημένες σας) διεθνείς συνθήκες δηλώνουν ΟΛΟΙ (ψευδώς) πρόσφυγες και έτσι το Ελληνικό κράτος δεν μπορεί να τους απελάσει! Αυτό εξηγεί και γιατί δεν επιταχύνονται οι διαδικασίες απέλασης των στοιβαζόμενων, όπως προτείνουν κάποιοι ως τρόπο αποσυμφόρησης των κρατητηρίων… Το σημαντικότερο δε είναι, πως οι Έλληνες δεν φέρουν την παραμικρή ευθύνη για το ότι όλοι αυτοί σηκώθηκαν και έφυγαν από τις χώρες τους, επομένως και καμία υποχρέωση να τους δεχτούν στη χώρα τους. (Σας παρακαλώ πολύ να μην γράψετε πάλι το αστείο επιχείρημα της Δύσης που διεξάγει πολέμους στην Ανατολή κτλ, διότι απ όσο γνωρίζω η Ελλάδα δεν βρίσκεται σε πόλεμο με καμία χώρα…)

Άρα λοιπόν το να εξομοιώνουμε τους ξεριζωμένους Έλληνες με τους λαθρομετανάστες εκτός από άτοπο είναι και υποτιμητικό έως και υβριστικό! Και όχι αγαπητέ μου αναγνώστη, μην ανησυχείτε, εγώ δεν εκτελώ κανένα. Προσέξτε όμως γιατί οι λαθρομετανάστες που υποστηρίζεται και κυρίως οι ισλαμιστές εκτελούν ανθρώπους πολύ συχνά και για ποικίλους λόγους! Προσέξτε λοιπόν τι εύχεστε…

Υ.Γ. Ο χαρακτηρισμός Αλβανοί και το Ρώσσοι στέκει εν πολλοίς διότι οι περισσότεροι που δηλώνουν Βορειοηπειρώτες και Πόντιοι είναι στην πραγματικότητα Αλβανοί και Ρωσσοι οι οποίοι με την γνωστή ,πολύ εύκολη στην Ελλάδα, μέθοδο της πλαστογραφίας βαφτιστήκαν ότι επιθυμούσαν! Είμαι σίγουρος πως με λίγη προσπάθεια και με λίγο παραπάνω λάδωμα μπορώ να βγάλω Ελληνικό διαβατήριο ακόμα και στον σκύλο μου! Όσο για τους Έλληνες(;) που αποκαλούν τους Βορειοελλαδίτες Βούλγαρους τους βάζω μαζί με τους λαθρομετανάστες! Αφαίρεση ιθαγένειας και απέλαση!



Ενας αναγνωστης
16/07/2010 12:18
@Βραδύπους 15/7/2010 12:51: Σφαλμα που δεν τους απελασαν. Αυτο το εχω ξαναπει, για να ''χουμε και το νου μας. Δεν ειναι κατασταση αυτη, να λιβανιζουμε βιαστες και αλλα καθαρματα οταν αποδεδειγμενα ξερουμε τι εκαναν. Να λεμε δηλαδη τα συκα συκα και την σκαφη σκαφη. Οπως ειναι καταδικαστεα η κατασταση στα κρατητηρια και η ισοπεδωση ολων των μεταναστων στο ιδιο επιπεδο, ετσι ειναι και καταδικαστεο το γεγονος οτι αυτοι οι αθλιοι βιαστες ειναι ακομα εδω. (Αν δεν τους εχουν διωξει.) Η μεταναστευση (και η λαθομεταναστευση) ειναι το ενα, το εγκλημα ειναι το αλλο. Αλλα τα ειπαμε και τα ξαναπαμε, αν το κρατος μας δεν ηταν καθαρα γραφειοκρατικο, τοτε... δεν θα ηταν ελληνικο.
Ενας αναγνωστης
16/07/2010 12:07
@Βραδύπους 15/7/2010 11:29: Ναι βεβαια, και το ειπα κι εγω. Να συλληφθω και να απελαθω, δεν ειπα; Λοιπον, αν κανατε τον κοπο να διαβασετε την ιστορια ανταλλαγης πληθυσμων τοτε θα ξερατε το πως ηρθαν πολλοι Ποντιοι πριν απο την ανταλλαγη, και μονο με τα ρουχα που φορουσαν οι ανθρωποι. Θα ξερατε πως αντιμετωπιστηκαν και πως τα καταφεραν να ριζωσουν εδω. Θα ξερατε οτι πολλων τα χαρτια ηταν πλαστα, οπως και των δικων μου αλλωστε. Αλλα εσεις φυσικα νομιζετε οτι δεν χρειαζετε να ξερετε και οτι ειναι η δουλεια σας να βρισκετε ποιος ειναι υπολογος σε ποιον. Λοπον, οταν οι δικοι μου μου διηγουνται την ιδια τους την ζωη και τις εμπειριες τους, να ειστε σιγουρος οτι εγω θα λαβω υποψη την γνωμη σας για το σε ποιους ειναι εγω υπολογος. Σιγουρα. Με συγχωρειτε κιολας που δεν ειπα ακομη στην γιαγια μου οτι της ειμαι υπολογος διοτι το ειπατε εσεις. Θα συμμορφωθω παραυτα για να μη με εκτελεσετε. Με εθιξε παρα πολυ η καλοπροαιρετη υποδειξη σας.
Ενας αναγνωστης
16/07/2010 11:52
@Σωτήρης Ζήσης (SAAB) 15/7/2010 14:14: Σωτηρη, για τις τοτε διαδικασιες που περασαν οι δικοι μας μεταναστες εχετε απολυτο δικιο. Τα ξερω κι απο τους δικους μου. Πραγματι, ετσι ηταν. Ηταν ομως και αλλες εποχες, αλλες κοινωνιες, αλλο ανθρωποι. Τοτε χωρις χαρτια κανενας σχεδον δεν θα τολμουσε να φυγει για αλλου, αν και υπηρχαν και εξαιρεσεις, οπως λετε. Αλλα σημερα δεν ειναι ετσι ο κοσμος. Ρισκαρει πολυ περισσοτερα. Κι εγω οταν την κοπανισα πριν δεκα χρονια απο Γερμανια για Ελβετια δεν ειχα παρα μονο μια ταυτοτητα απο τα 18 μου, γιατι το ελληνικο κρατος δεν μου εδεινε διαβατηριο επειδη δεν στρατολογηθηκα. Και εκεινο τον καιρο ξερετε δεν ειχε υπογραψει η Ελβετια τις συνθηκες με την Ε.Ε. κι ετσι και η ευρωπαικη αδεια παραμονης στην Γερμανια δεν μετρουσε και πολυ στην Ελβετια. Μπηκα δηλαδη ετσι, σχεδον στο φλου και με την ελπιδα οτι <<θα τα βρουμε>>. Και τα βρηκαμε πριν υπογραψει η Ελβετια τις διμερεις συνθηκες και πριν να μου βγαλει η Ελλαδα ευρωπαικο διαβατηριο λογω ηλικιας παππου και αρα αχρηστιας για στρατο. Τι θελω να πω, μ'' αυτο; Ο κοσμος σημερα αψηφα πολυ περισσοτερο τα <<αναγκαια εγγραφα>> κλπ. γιατι μικραιναν οι αποστασεις και γιατι ξυπνησαν οι ανθρωποι. Τοτε φοβοταν κανεις οταν βρισκοταν χωρις χαρτια μπροστα στο γραφειο καποιου γραφια του κρατους. Τωρα δεν ιδρωνει το αυτι του και πολυ. Τωρα του λεει του γραφια, ενταξει, μενω στην ταδε διευθηνση, στειλε αστυνομια να με βγαλεις απο την χωρα, και μη ξεχασεις τις χειροπεδες, ε; Καλο η κακο, αυτο θα το δειξει το μελλον, αλλα ετσι ειναι. Αλλαξε η σταση του ανθρωπου μπροστα στις αρχες. Κι εγω τωρα ξανα στην Ελλαδα βλεπω τα παιδια να πηγαινουν με πολυ μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση σε γραφεια κλπ. απο οτι ειχα εγω στα 18 μου πριν την κοπανισω απο δω. Και σε λιγο καιρο που την ξανακοπαναω για Ισπανια δεν προκειται να σκιστω και τοσο για το αν ειναι τα χαρτια μου ενταξει. Αν δεν με κρατησουν φευγω κι απο κει και παω αλλου. Σιγα το πραμα. Για τους τοτε μεταναστες δικους μου αυτο ισως να φαινοταν καταστροφη. Για μενα ειναι ευλογια. Κι ετσι και για τον καθε Ιρανο, Πακιστανο, και ποιος ξερει τι αλλο που την κοπαναει για Ελλαδα. Να κι αν τον κρατησουν, να κι αν τον διωξουν, προπαντως οταν δεν εχει να χασει και τιποτα.
Ενας αναγνωστης
16/07/2010 11:29
@Βραδύνους 15/7/2010 20:07: Θα ευχοταν κανεις να μην ειχατε δικιο με τις αναφορες σε κοσμητικα επιθετα που ακουσαν εδω οι ιδιοι μας οι συμπατριωτες, οι Ποντιοι, οι Σμυρνιοι, κλπ. Αλλα εχετε απολυτο δικιο. Κι εμενα οι δικοι μου μου διηγηθηκαν πολλες φορες την συμπεριφορα των ντοπιων απεναντι τους. Και τι δεν ακουσαν οι ανθρωποι. Και μερικες γεννιες αργοτερα... Ο Χαρυ Κλην ειναι εθνικος γελωτοποιος που εκφραζει απολυτα την Ελλαδα, αν και ποντιακης, και αρα για τα τοτε κριτηρια και κωλοποντιακης καταγωγης. Δηλαδη ο τοτε κωλοποντιος ειναι τωρα δικο μας παιδι. Ας ηρεμησουμε λιγο, δεν μενουν τα πραγματα ετσι οπως ειναι. Αλλαζουν. Μπορει εμας να μας φαινεται παραξενο να ζει για παραδειγμα ενας Ιρανος στην Ελλαδα σαν Ελληνας πολιτης, αλλα τα παιδια των παιδιων μας θα εχουν αλλα σημεια προσανατολισμου. Αλλωστε να μην ξεχναμε οτι πολλα μεν τα χουγια μας, αλλα στην αφομοιωση πληθυσμων ειμαστε πρωταθλητες. Στην αρχη παντα τρωγομαστε σαν τα χαμενα καρταλια, μετα τα βρισκουμε, και ακομη πιο μετα... ποιος Θανασης; Α, το καλο παιδι των Ιρανων απεναντι.
Βραδύνους
15/07/2010 20:07
@ Βραδύπους 15/7/2010 12:51 Ουδέποτε αμφισβήτησα τις απόψεις σου ως μη ειλικρινείς ή ως πλασματικές, άσχετα αν διαφωνώ με τα όσα λές εφόσον, ομολογουμένως, εκφράζουμε διαμετρικά αντίθετες απόψεις. Στο θεό που πιστεύεις όμως τώρα, ο βιασμός της κοπελιάς του γνωστού σου και μέχρι του αποτροπαίου όντως συμβάντος ομοϊδεάτη μου αποδειικνύει τίποτε; Δεν θα μπορούσε ο ειδεχθής βιασμός να είχε διαπραχθεί από Ελληνα; Εντάξει πρόσφυγες την κάνανε τη δουλειά άρα όλοι οι πρόσφυγες είναι βιαστές; Οσο για τους Μικρασιάτες και τους Πόντιους, που αναφέρθηκαν κι αυτοί ως παραδείγματα ή αντιπαραδείγματα, δεν είναι θέμα ότι τους βάζουμε στην ίδια μοίρα! Το ζήτημα είναι ΠΩΣ αντιμετωπίστηκαν οι άνθωποι αυτοί από την ελληνάτζα της εποχής. Ηταν οι. "Τουρκόσποροι" οι"Κωλοπρόσφυγες", οι"Σμυρνιές πουτάνες". Τους στοιβάδιαζαν όπως και τους σημερινούς σε κάτι ψευτοκαταυλισμούς με κάτι παράγκες του σκοτωμού, κι η μητέρα μου μου διηγόταν πως σε μια πλημμύρα στις αρχές των ''60 άνθωποι πνίγηκαν σαν τα ποντίκια μέσα στο πρώην Καπνεργοστάσιο της Κολοκυνθούς που τους είχαν πετάξει στην κυριολεξία! Αυτά μπορείς να τα παραγνωρίσεις; Πες μου με ειλικρίνεια αν ξέρεις περιστατικά που Βορειοηπειρώτες άκουσαν το περιφρονητικό "Αλβανοι", Ποντιοι το "Βρομορώσσοι" και Βορειοελλαδίτες το "Βούλγαροι"! Ο εξ ημών αναμάρτητος, λοιπόν; Βραδύνους ο Ελλην
Monika
15/07/2010 15:44
@ΜΙΧΑΛΗΣ Δ, Βραδύνους, leon

Ευτυχως που διαβάζω και μερικές απόψεις αναγνωστών που φαίνεται ότι γνωρίζουν καλά την ύπαρξη διεθνών συνθηκών ,όπως επίσης και την ύπαρξη των θεμελιωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων σε αυτό τον κόσμο, σε αντίθεση με κάποιους άλλους που δεν έχουν μπει καν στον κόπο να ψάξουν τι σημαίνει ο όρος βασικό ανθρωπινο δικαίωμα...
Το τραγικό της υπόθεσης είναι πως φτάσαμε στο σημείο να διαπραγματεύονται μερικοί από εσάς για το αν αυτοί οι ανθρωποι είναι άνθρωποι, για το αν έχουν δικαιώματα, λες και ζούμε στο μεσαίωνα που εκεί διαπραγματευονταν για το αν η γυναικα είναι ανθρωπος ή οργανο του Σατανα...
Κανένας δεν είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα στο κέντρο της Αθήνας με τη λαθρομεταναστευση, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να χάσουν και την αξιοπρέπεια τους αυτοί οι ανθρωποι και να κρατούνται σε αθλιες συνθήκες υγιεινής. Δυστυχως πολλοί από αυτούς είναι πρόσφυγες και έχουν φύγει διωγμένοι από τις χώρες τους, όπως και πολλοί Ελληνες το 22'' ,που οι εδώ Ελληνες τους εβριζαν και τους εξευτέλιζαν καθημερινά τοτε..Τα ξεχνάμε φαίνεται,αλλά ευχομαι κανενας από εσας να μην βρεθεί στη θέση μερικών απο αυτους, γιατί τοτε θα δείτε πως είναι να εξαναγκαζεσαι από φτώχεια,από πόλεμο και απο πεινα να αφησεις την πατριδα σου και να αναρωτιουνται καποιοι αλλοι αν εισαι ανθρωπος η οχι και αν μπορεις η οχι να εχεισ αξιοπρεπεια
ΟΧΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
15/07/2010 14:23
Δεν υπάρχει ρε μέλλον για τους Έλληνες στη χώρα και εσείς ασχολείστε με το πως θα φάνε και θα πιούνε οι λαθρονταβέληδες; Ρε πάτε καλά; Ξυπνάτε ρε! Δείτε τί συντάξεις παίρνουν τα γερατειά μας! Τί μισθούς πείνας οι νέοι μας! Τι αναδουλειά έχουμε! Τί εγκληματικότητα! Ρε ουστ από δω που θα ασχοληθούμε και με τους λαθροεισβολείς!
ΜΠΑΜΠΗΣ
15/07/2010 14:21
Ξεσπάθωσαν οι εθνικάπηλοι εδώ μέσα. Προφανώς οραματίζονται τη στιγμή που θα φοράμε γκελεμπίες και φερετζέδες.
Κώστας Καλλίας
15/07/2010 14:20
Τα δικαιωματα του ανθρώπου θα είχε νόημα να τα συζητάμε εδώ μέσα, αν πρώτα αυτά εφαρμοζόντουσαν για τους έλληνες πολίτες. Όταν τίποτα από αυτά δεν εφαρμόζεται υπέρ των νόμιμων διαμένοντων εις τον τόπο, τί να λέμε για εκείνους που φτάνουν από το παράθυρο με ένα σωρό παράνομους τρόπους. Και να πει κανείς πως είναι και πολιτικοί μετανάστες;
Δημήτρης Κορδαλής
15/07/2010 14:19
Αλλό ο ανθρώπινος παράγοντας και άλλο το φαινόμενο της λαθρομετανάστευσης. Ως προς το πρώτο, πρέπει να φερόμαστε καλύτερα προς αυτούς τους ανθρώπους, ως προς το δεύτερο πρέπει επιτέλους να εφαρμοστούν οι νόμοι, δηλ, είσαι κύριε, κυρία μου παράνομα αφιχθείς εδώ; Απέλαση. Απλά, όμορφα και ωραία. Πάντα, όμως με πολιτισμένο τρόπο.
ΚΚΕ
15/07/2010 14:17
Ντροπή στα φασιστοειδή της στήλης. Ο Καρατζαφύρερ βλέπω έχει οργανώσει καλά την ηλ. ομάδα δράσης του εδώ μέσα.
SVTHRHS
15/07/2010 14:16
Εγώ προτείνω να αφήσουμε τον Έβρο πάλι να τους καταπιεί.
Loykia
15/07/2010 14:15
Κανένα συμβιβασμό για τους βαγκαμπόντηδες! Διώκτε τους κλωτσηδόν άμεσα και το λογαριασμό στα μπ***ελοκράτη τους.
Σωτήρης Ζήσης (SAAB)
15/07/2010 14:14
Προς κάτι γενναία παλληκάρια της Δημοκρατίας του καναπέ (βλ. Βραδύνους κ.ο.κ.) Αδελφέ, όσοι έλληνες έφυγαν κάποτε για την αλλοδαπή δεν έφυγαν ένα βράδυ σαν κατσαρίδες. Όσοι πήγαμε Σουηδία λ.χ. (όπως εγώ) κάναμε χαρτιά, περάσαμε ένα σωρό εξετάσεις και άλλα τέτοια και ασφαλώς πήγαμε με ειδική άδεια - πρόσκληση του εκεί κράτους. Επίσης, από όσα γνωρίζω, πάνω από το 90% των Ελλήνων που έφυγε στις φάμπρικες της Γερμανίας πέρασε από την ίδια διαδικασία. Για το Βέλγιο, μία από τα ίδια πάλι. Μοναδική, ίσως εξαίρεση να αποτέλεσε η Ιταλία. Τώρα, αυτοί οι μεμέτηδες που πλακώνουν με το τσαμπουκά τους εδώ δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να αντιμετωπίζονται ως τουρίστες. Φυσικά, δεν επικροτώ το να στοιβάζονται σαν ζώα. Αυτό όχι. Τρελαίνομαι, όμως να βλέπω κάτι τυπάδες των Β.Π. που φυσικά, οι πιο πολλοί ούτε που ξέρουν τί σημαίνει φάμπρικα, να επιχειρηματολογούν τάχα μου λέγοντας πως οι Έλληνες του 50 και 60 την έκαναν σαν τις πακιστανικές κατσαρίδες στη ζούλα για έξω. Μήν τρελαθούμε. Όσοι, λοιπόν, πραγματικά έχετε γονείς που πέρασαν αυτή τη διαδικασία, για ρωτήστε πρώτα και μετά μιλάτε.
είναι απλό
15/07/2010 14:12
Εγώ πάλι γιατί θέλω να βελτιωθεί πρώτα η ποιότητα ζωής του Έλληνα που μένει σε περιοχές όπως η Κυψέλη και τα Πατήσια και μετά των λαθρομεταναστών; Πιστεύετε πραγματικά ότι αυτοί οι ήρωες του κέντρου νιώθουν πολύ καλύτερα και πιο άνετα από τους κρατούμενους προς απέλαση λαθρομετανάστες;

Υ.Γ. Τουλάχιστον οι λαθρομετανάστες που κρατούνται κάποια στιγμή θα απελαθούν. Οι κάτοικοι και οι καταστηματάρχες του κέντρου θα λυτρωθούν ποτέ;
Ανθούλα
15/07/2010 14:08
Σίγουρα πρέπει να υπάρξουν καλύτερες συνθήκες κράτησεις. Ο συνήγορος όμως της πλάκας, που κανείς δεν μας λέει από ποιούς στελεχώνεται και από ποιούς χρηματοδοτείται, καλά θα κάνει να ασχοληθεί λίγο και με τους Έλληνες που δεν τολμούν να βγουν από το σπίτι τους ή να πάνε στις δουλειεές τους, στα κέντρα των μεγάλων πόλεων.
Δήμητρα (Ρέθυμνο)
15/07/2010 14:07
Δεν είναι παράλογο να μιλάμε για καλυτέρευση των συνθηκών κράτησης αυτών των ανθρώπων. Από εκεί, όμως και ύστερα, είναι τουλάχιστον ελεϊνό να θεωρούμε τους εαυτούς μας υπόχρεους να ταϊζουμε τον κάθε αυτόκλητο μουσαφήρι εσαεί, να του δίνουμε ιθαγένεια, σπίτι από την εργατική εστία (ουκ ω λίγα παραδείγματα), δωρεάν ασφαλιστική κάλυψη (πληρώνουν τα κορόιδα), επιδόματα πρόνοιας (1800 ευρω σε σκοινίτες και δενδρίτες), και γενικά να ανεχόμαστε οι λαθραίοι εισαγώμενοι να ζουν σε βάρος μας! Ε, όχι κιόλλας.
Δημήτρης Φ.
15/07/2010 14:04
Στοπ στη λαθρομετανάστευση. Εδώ δεν είμαστε ευαγές ίδρυμα! Καλά καλά δεν μπορούμε να ζήσουμε τα νέα μας παιδιά, τους γερόντους μας, τους εαυτούς μας, θα ασχολούμαστε με τον κάθε γυρολόγο σε τέτοια δεινή θέση που έχουμε περιέλθει. Πρώτα ο Έλληνας! Μετά, αν είμαστε καλά, τα λέμε, δεν έχει κανείς - υποθέτω - αντίρρηση. Αλλά ως τότε, το τονίζω: Πρώτα ο Έλληνας Πολίτης. Όχι πρώτα ο κάθε Πακιστανός, Αφγανός, κ.λπ. και πουθενά μα πουθενά ο Έλληνας πολίτης.
ΤΖΕΡΡυ
15/07/2010 14:02
Η Ελλάδα δεν αντέχει και άλλους λαθρομετανάστες! Ας σοβαρευτούμε κάποια στιγμή πια και είτε μας αρέσει είτε όχι, ας θέσουμε το πρόβλημα στην πραγματική του διάσταση. Δηλ. Θέλει ο έλληνας, σε μια κλονισμένη κοινωνικά και οικονομικά χώρα να ζει με το παρεμπόριο, με το λαθρεμπόριο, με το εισαγώμενο έγκλημα και τα λοιπά; Αν ναι, τότε ανοίξτε φαρδιά πλατιά τα σύνορα και αύριο μεθύριο μήν κλαίτε όταν δεν θα μπορείτε να κυκλοφορείτε ούτε στη μία το μεσημέρι ή όταν τα τζαμιά θα ξεφυτρώνουν σαν τα μανητάρια σε Εκάλη, Βούλα και Κολωνάκι.
Βασιλική
15/07/2010 13:59
Δεν έχουν καμία θέση εδώ! Τα στοιχειώδη δικαιώματά μας, όπως αυτό της ασφάλειας, καταστρατηγούντε βάναυσα από τη στιγμή που ούτε να εργαστούμε μπορούμε αλλά ούτε και να ζήσουμε με αυτούς δίπλα μας. Όσοι μιλάτε, όντας προφανώς βολεμένοι στα Βόρεια και τα Νότια Προάστεια, ελάτε μια εβδομάδα να ζήσετε δίπλα μας στις φτωχογειτονιές των Αθηνών και μετά τα λέμε. Κατά τα άλλα από λόγια του αέρα... χορτάσαμε.
TZIMMYS
15/07/2010 13:57
Προς τον κάθε υποστηρικτή των λαθραίων ακρίδων. Ας δοκιμάσει να εργαστεί και να ζήσει ένα μήνα στο κέντρο των Αθηνών ή πλησίων της παραλίας Πατραίων και αν δεν αλλάξει γνώμη, εγώ να του κάνω ένα κάρο τεμενάδες και να πάω αμέσως να βγάλω κάρτα του ΠΑ.ΜΕ.
ΣΦΑ
15/07/2010 13:08
@ΜΙΧΑΛΗΣ Δ 15/7/2010 09:20

Για τα ανθρώπινα δικαιώματα της Ελληνικής μειονότητας της Βορείου Ηπείρου δεν μας είπες τι προβλέπουν οι διεθνείς συνθήκες... Αλλά μάλλον εκεί κάνει τζιιιιιιζ!!!

Η ζέστη φίλε -ανθεκτικέ στη ζέστη ΜΙΧΑΛΗ Δ- δεν με πιάνει γιατί είμαι μέσα (στη δηλωμένη μου) πισίνα και όσο για την (τεχνιτη) κρίση όπως καταλαβαίνεις δεν με αγγίζει.

Αυτό όμως δεν με κάνει να κλείνω τα μάτια στα δεινά που τραβούν οι συνέλληνες που ζουν στο κέντρο (και όχι μόνο) όπου έχει μαζευτεί όλος ο κατιμάς που εσυ υποστηρίζεις!
Βραδύπους
15/07/2010 12:51
@Βραδύνους 15/7/2010 09:58, ΜΙΧΑΛΗ Δ και λοιπούς ανθρωπιστές - διεθνιστές

Η συζήτηση για τον δήθεν ρατσισμό και τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν πρόκειται να τελειώσει... Λέτε τα δικά σας λέμε τα δικά μας...

Θα σας πω όμως μια ιστορία (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) πέρα για πέρα αληθινή...

Έχω ένα γνωστό (απ αυτούς που δεν μπορείς να τους πεις φίλους αλλά που συχνά πυκνά συζητάς εκτενώς για ποικίλα θέματα) ο οποίος είχε τις ίδιες ακριβώς απόψεις με τις δικές σας. (ίσως και χειρότερες)

Εγώ πάντοτε προσπαθούσα να του εξηγήσω πως ο κόσμος διαμαρτύρεται, πολύ απλά διότι έχει φτάσει στο αμήν με την υποβάθμιση της ζωής τους σε όλους τους τομείς που εν πολλοίς οφείλεται στην ανεξέλεγκτη είσοδο λαθρομεταναστών!

Η απάντηση του ήταν όπως και οι δικές σας... Είσαι ρατσιστής, οι άνθρωποι είναι φτωχοί, είναι ψυχές που στοιβάζονται, κλέβουν επειδή πεινάνε δεν ευθύνονται για την εγκληματικότητα, κλέβουν και οι Ελληνες...

Πριν ένα χρόνο περίπου τον συνάντησα να περπατά με σκυμμένο το κεφάλι (σχεδόν έκλαιγε) και τον ρώτησα αν είναι καλά. Μου κούνησε το κεφάλι καταφατικά και έφυγε...

Σε συζήτηση που είχα αργότερα με γείτονες (εν έτη 2010 ευτυχώς η δυστυχώς τα πάντα μαθαίνονται) έμαθα πως μερικές ημέρες πριν, τρείς (μάλλον ασιάτες) είχαν βιάσει την κόρη του την οποία παράτησαν σε κακά χάλια!

Μερικούς μήνες αργότερα έμαθα πως εν τελει συνελήφθησαν 2 αλλοδαποί (όντως ασιατικής καταγωγής) οι οποίοι βρίσκονταν παράνομα στην Ελλάδα και μάλιστα ο ένας είχε ήδη καταδικαστεί για απόπειρα βιασμού αλλά προφανώς λόγο των ασφυκτικά γεμάτων φυλακών κυκλοφορούσε ελεύθερος ανάμεσα μας, απλώς για να καταστρέψει τη ζωή μιας νέας κοπέλας!

Η ιστορία αυτή όπως σας έγραψα είναι πέρα για πέρα αληθινή όπως και χιλιάδες άλλες που δεν παίρνουν ποτέ το δρόμο της δημοσιότητας.

Πιθανόν κάποιοι να μην την πιστέψετε...
Είμαι σίγουρος πως ούτε ο πατέρας της κοπέλας θα την πίστευε...
Δυστυχώς όμως χρειάστηκε να πονέσει ο ίδιος για να δει την πραγματικότητα και να καταλάβει πως η κοινωνία δεν φωνάζει άδικα...
Περιττό να σας πω πως πλέον ο συγκεκριμένος άνθρωπος δεν είναι και τόσο ένθερμος υποστηρικτής των λαθρομεταναστών...

Ελπίζω να μην συνειδητοποιήσει κανένας από σας την πραγματικότητα με τόσο άσχημο τρόπο... Τα λόγια και οι θεωρίες είναι ωραίες μέχρι να ζήσουμε στο πετσί μας την πράξη...


Γ. Σ....
15/07/2010 12:34
Και στην Γάζα ζουν υπό απάνθρωπες συνθήκες, αλά υπάρχουν και σε μας χειρότερα γιαυτό πρώτα καθαρίζομαι των κόπρο μας και μετά των άλλων
απαγορευονται τα σκυλια και οι ελληνες
15/07/2010 12:23
Μιλησε και ο λαος που δεν εχει ουτε εναν μεταναστη. Ποσο γελοιοι ειστε ρε γαμωτο..
Βραδύπους
15/07/2010 11:29
@Ενας αναγνωστης 15/7/2010 09:36

Αν είσαι οντως Πόντιος και χαρακτηριζεις τους ΕΛΛΗΝΕΣ Πόντιους ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ τοτε τι να πω... Εισαι υπόλογος απέναντι στους Πόντιους!
Κωνσταντόπουλος Νίκος - Πρόεδρος Π.Α.Ο.
15/07/2010 11:15
Ήθελα να ήξερα γιατί αυτό το σκληρό και απάνθρωπο κράτος δεν τους πλαισιώνει με δύο τρυφερές υπάρξεις να τους προσφέρουν ένα mojito (βρε αδελφέ!) σε ένα tour της Ακρόπολης με ανοιχτό σπορ αμάξι, κατόπιν διαμονή σε πεντάστερο ξενοδοχείο, πράσινη κάρτα, εργασία, ασφάλιση και πιστωτική κάρτα... όπως και στους υπόλοιπους ιθαγενείς! Αλλά είναι όλοι τους ανάλγητοι, συντηρητικοί και καρακομπλεξάρες!
leon
15/07/2010 11:02
σιγουρα υπαρχει μεταναστευτικο προβλημα στην ελλαδα και κανεις δεν αμφιβαλλει για αυτο αλλα......το κρατος που τους δεχεται εδω το ψηφιζουν ελληνες και ειναι ελληνικο,τα αφεντικα που τους θελουν για φτηνα εργατικα χερια ειναι ελληνες κυριοι και ισως πολλοι απο εσας που γαυγιζετε χωρις να σκεφτεστε,οι δημοσιοι υπαλληλοι που παιρνουν το εξτρα δωρακι τους για την πρασινη καρτα ελληνες ειναι,οι αστυνομικοι και ειδικα οι ανωτεροι τους που δεν κανουν τιποτα και δεν παιρνουν καμια αποφαση για να καθαρισει το ιστορικο κεντρο της αθηνας ελληνες ειναι,αυτοι που παιρνουν το ποσοστο τους απο τις οργανωμενες παρανομες πραξεις των εγκληματιων αλλοδαπων ελληνες ειναι..αυτος που ανοιξε τα συνορα απο βορρα ελληνας ειναι αλλα κανεις δεν μιλαει για αυτον..οποτε καλα θα κανουμε να ριξουμε μια ματια περα απο την μυτη μας να δουμε τα λαθη μας να μην τα ξαναεπαναλαβουμε και να βρουμε λυση στο προβλημα που οντως υπαρχει αλλα το δημιουργησαμε εμεις οι ελληνες..
Βραδύνους
15/07/2010 09:58
@ Βραδύπους 14/7/2010 21:38 Εκτός από ρατσιστής, είσαι και (ουδεμία έκπληξις) απληροφόρητος. Δεν υπάρχουν λαθρομετανάστες ούτε παράνομοι μετανάστες. Αυτοί είναι διεθνώς απορριπτέοι χαρακτηρισμοί που προέρχονται από τύπους του φυράματός σου όπως Λένα, Μπάμπης κοκ. Θα μου πείς τώρα και δίκαιο θα έχεις, να περιμένω να γνωρίζεις έστω και κάτι περί διεθνών συμβάσεων και ανθρωπίνων δικαιωμάτων; Πρόσφυγες και μετανάστες φείδουν όχι μόνον στη σύγχρονη, αλλά και στην παλαιότερη και αρχαία ελληνική ιστορία Βραδύνους ο Ελλην
Ενας αναγνωστης
15/07/2010 09:36
@Βραδύπους 14/7/2010 21:38: Εγω ομως νομιζω οτι ξερω. Και εγω και οι δικοι μου προερχομαστε αποκλειστικα απο λαθρομεταναστες. Οπως και πολλοι αλλοι Ποντιοι, που μυριστηκαν τι θα γινοταν και κατεβηκαν απο τον Ποντο πριν την επισημη ανταλλαγη πληθυσμων. Ηρθαν κι αυτοι χωρις χαρτια, χωρις λεφτα, χωρις επισημες αποφασεις, χωρις τιποτα. Λαθρομεταναστες ηταν. Αλλοι παλι μιλουν για προσφυγες αλλα μαλλον θα απατωνται πλανην οικτραν, οπως βλεπουμε. Οπως και να το παρουμε οπως, οταν ηρθαν κι αυτους ετσι τους λεγανε. Βρωμιαρηδες, κλεφτες, παρανομους, σκοτωστρες, πλενονται σε βαρελια, τρωνε τα παιδια τους, και οτι βαλει ο νους σας. Ειμαι λοιπον, απ΄οτι φαινεται κι εγω γεννημα θρεμμα τετοιων παλιανθρωπων κι ετσι δημοσιος κινδυνος νουμερο ενα. Να συλληφθω παραυτα και να απελαθω κι εγω.
ΜΙΧΑΛΗΣ Δ
15/07/2010 09:26
akis 14/7/2010 19:41
Απλά συμφωνώ μαζί σου!!! Και η πλάκα είναι πως πολλοί από αυτους πετάνε και το ωραίο "εμείς δεν είμαστε ρατσιστές"
ΜΙΧΑΛΗΣ Δ
15/07/2010 09:20
ΣΦΑ 14/7/2010 20:40
Οι χαραχτηρισμοί προς το πρόσωπό μου επιστρέφονται ως απαράδεκτοι!!!

Και μια και αναφέρεις τις διεθνείς συνθήκες μάθε τί ορίζουν αυτές για τις συνθήκες κράτησης ανθρώπων και μετά έλα να μας κάνεις το μάγκα!!!

έγραψες:
Στην Ελλάδα πρέπει πρώτα να ρωτήσουμε το ΚΚΕ και το ΣΥΡΙΖΑ και αν μας δώσουν την άδεια τότε μπορούμε μιλήσουμε…
Δηλαδήε ρε μεγάλε εδώ μια χαρά δεν μιλάς εδώ μέσα και δε λες τη γνώμη σου;;; Τί ΚΚΕ κλπ όμορφα λες;;; Χάριν της δημοκρατίας εσύ και οι ομοιοί σου μας έχετε καθίσει στο σβέρκο τόσα χρόνια και μπορείτε να ποστάρετε σε όλα τα ποστ!!!

έγραψες:
Στην Ελλάδα αν δεν έχει λεφτά ο Έλληνας πεθαίνει!

Πάντως εγώ που δεν έχω λεφτά όσες φορές έχω πάει για εξετάσεις σε νοσοκομείο του ΕΣΥ δεν έχω δώσει τίποτα παραπάνω σε γιατροό πέραν από αυτό που ορίζεται από το νόμο και το οποίο καταβάλλεται στη γραμματεία του νοσοκομείου!!!

Αντε τώρα κάνε κάνα μπανάκι γιατί η ζέστη σε συνδυασμο με την οικονομική κρίση σου έχει κάνει τον εγκέφαλο φραπόγαλο!!!
ΖΕΥΣ
15/07/2010 04:06
Όλοι εσείς που παίρνετε το μέρος τον λαθρομεταναστών , όπου σε κάποια σημεία συμφωνώ μαζί σας , δεν μένετε σίγουρα στο κέντρο και τριγύρο διότι , εάν σας βίαζαν τον άνθρωπό σας , ή έκλεβαν το μαγαζί σας , δεν θα λέγατε τις θεωρίες σας . Μπράβο και στο γιωργάκη που τους έδωσε δικαίωμα ψήφου . Έδωσε ψήφο στους βρωμιάρηδες και δεν δίνει στους Έλληνες ομογενείς. Ήμαρτον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τέρμα τα αναρχιλίκια , ο κόσμος ξύπνησε και , βλέπει ότι το καλό του τόπου έρχεται μέσα από τις βασικές αρχές . Παράδειγμα οι ελεεινοί του ΠΑΜΕ και λοιποί που ξεσηκώνουν τον κόσμο , βλέπουν ότι πλέον μένουν μόνοι τους στις πορείες και δεν το λέω εγώ , το λέει η παρούσα εφημερίδα.
συμπαρασταση
15/07/2010 03:00
Συμπαρασταση στουs λιγουs ηρωικουs Ελληνεs του κεντρου που καθημερινα νοιωθουν τον τρομο τη βια και τον εξευτελισμο απο τουs λαθρομεταναστεs που ειναι αδισταχτοι και σκοτωνουν για πλακα.Αδερφια κουραγιο μη τουs κανετε τη χαρη να φυγετε ΑΓΩΝΑΣ κοντρα σε ολο το συστημα!!!
νικ
15/07/2010 02:56
Η Ελλαδα ειναι η πρωτη σε ποσωστο χωρα σε λαθρομεταναστεs στην Ευρωπη...και η μονη που δεν λαμβανει μετρα εναντιον τουs γι αυτο και εχουν αποθρασυνθει τελειωs πια και κλεβουν βιαζουν και σκοτωνουν μερα μεσημερι σε καθε σημειο του κεντρου και οχι μονο πλεον...Μονο οι κομπλεξικοι ανθελληναραδεs τηs ακροαριστερηs ελιτ κανουν οτι δεν το βλεπουν αυτο
tnt
15/07/2010 02:50
Οσοι αγαπητικοι αλλοδαπων απο τα Βορεια προαστια ενδοιαφερονται να κανουν πραξη τιs ιδεεs τουs αs κατεβουν απο το ροζ συννεφακι που ζουνε κι αs ερθουν στο κεντρο να παρουν μερικουs στα σπιτια τουs...
Γραμμάτιο σε καθυστέρηση
15/07/2010 00:26
Απανθρωπεs ειναι οι συνθηκεs για τουs Ελληνεs γενικα στο κεντρο τηs Αθηναs και στα σπιτια-φυλακεs που τουs αναγκασαν να μενουν οι χιλιαδεs απροσκλητοι λαθρομεταναστεs!
Σταύρος
14/07/2010 21:52
Εδώ πρόκειται για βασικά δικαιώματα, για τη στοιχειώδη ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Εκτός του ότι λαθρομετανάστες δεν υπάρχουν γιατί τα εμπορεύματα είναι λαθραία και όχι οι άνθρωποι, όποιος έρχεται παράτυπα στη χώρα σημαίνει ότι μπορεί να έχει και εξευτελιστική μεταχείριση; Ας τον απελάσουν ή ας του δώσουν άδεια παραμονής, ας του δώσουν ή όχι άσυλο αλλά όσο καιρό καλώς ή κακώς κρατείται, ως πολιτισμένο κράτος οφείλουμε να δείχνουμε τον στοιχειώδη σεβασμό.
Αστυνόμος Θεοχάρης
14/07/2010 21:46
@akis

"Ομοιωματα ανθρωπων που στην θεση της καρδιας εχουν "τριγλυκεριδια" και "ζαχαρο" ξερνουν χυδαιοτητα και παλιανθρωπια ,το οτι μοιραζομαι αυτα τα χωματα με σαρκινα σακια"


Ένα δάκρυ κύλισε στο μάγουλο μου..
Βραδύπους
14/07/2010 21:38
@Βραδύνους 14/7/2010 17:48

Από την αλλη εγω δεν ξέρω ουτε μια Ελληνική οικογένεια που να έχει έστω και ένα μέλος της λαθρομετανάστη...
ΣΦΑ
14/07/2010 20:40
@ΜΙΧΑΛΗΣ Δ 14/7/2010 18:34

1)Οι διεθνείς συνθήκες προστατεύουν την ζωή την τιμή και την περιουσία των ανθρώπων

Στην Ελλάδα δεν προστατεύονται! (Των Ελλήνων)

2)Οι διεθνείς συνθήκες ορίζουν πως όλοι οι άνθρωποι έχουν το δικαίωμα να εκφράζουν ελεύθερα την άποψη τους.

Στην Ελλάδα πρέπει πρώτα να ρωτήσουμε το ΚΚΕ και το ΣΥΡΙΖΑ και αν μας δώσουν την άδεια τότε μπορούμε μιλήσουμε…

3)Οι διεθνείς συνθήκες ορίζουν πώς όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα στην περίθαλψη

Στην Ελλάδα αν δεν έχει λεφτά ο Έλληνας πεθαίνει!

4)Οι διεθνείς συνθήκες ορίζουν οτι όλοι έχουν δικαίωμα στην εκπαίδευση.

Στην Ελλάδα το εκπαιδευτικό σύστημα έχει καταρρεύσει (και με τη βοήθεια της δήθεν αριστεράς) και αν δεν έχεις χρήματα μένεις αγράμματος!

5)Οι διεθνείς συνθήκες ορίζουν ρητά πως τα κράτη έχουν δικαίωμα να προστατεύουν τα Εθνικά κυριαρχικά δικαιώματα τους.

Η Ελλάδα τα έχει παραχωρήσει προ πολλού και μάλιστα άνθρωποι σαν και εσένα χαίρονται γι αυτό!

5)Οι διεθνείς συνθήκες προστατεύουν τις μειονότητες

Η Ελληνική μειονότητα της Βορείου Ηπείρου που υφίσταται πραγματικό πογκρόμ από τους Αλβανούς δεν προστατεύεται από κανένα! Μάλιστα η Ελληνικές κυβερνήσεις την έχουν παντελώς γραμμένη! Παραδόξως δεν έχω δει κανένα από εσάς τους γιαλατζι ανθρωπιστές να κόπτεστε γι ΑΥΤΑ τα ανθρώπινα δικαιώματα!

Και μετά από όλα αυτά έχεις το θράσος να αναφέρεσαι σε διεθνείς συνθήκες οι οποίες πρέπει να εφαρμοστούν για τους λαθρομετανάστες νεογενίτσαρε; Ήμαρτον!!! Νισάφι με την υποκρισία σας!!!
akis
14/07/2010 19:41
Ενταξει το να ειναι κανεις εναντια της λαθρομεταναστευσης ειναι κατι που με λογικα επιχειρηματα στεκει .
Απο κει και περα ολα τα υπολοιπα σχολια προκαλουν εμετο . Ομοιωματα ανθρωπων που στην θεση της καρδιας εχουν "τριγλυκεριδια" και "ζαχαρο" ξερνουν χυδαιοτητα και παλιανθρωπια ,το οτι μοιραζομαι αυτα τα χωματα με σαρκινα σακια τυπου ΛΕΝΑΣ ,ΜΠΑΜΠΗ και αλλων λυματων με κανει να νιωθω απωθητικα για το συγχρονο Νεοελληνα ανθρωπακο.
ΟΥΣΤ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !
ΜΙΧΑΛΗΣ Δ
14/07/2010 18:34
ΣΦΑ 14/7/2010 14:59
Πράγματι η χαζομάρα σε αυτή τη χώρα περισεύει ελληναράμου!!! Αν γνωρίζεις στις διεθνείς συνθήκες ορίζεται η εξασφάλιση στοιχειωδών ανθρώπινων χώρων κράτησης!!! Κανένας δεν μίλησε για λουξ κελιά αλλά για στοιχειώδεις συνθήκες κράτησης και υγιεινής!!! Πώς θα εξασφαλιστεί αυτό; Είτε με την επιτάχυνση των διαδικασιών απέλασης είτε με την κατασκευή νέων αξιοπρεπών χώρων κράτησης!~!! Γκε Γκε "άνθρωπε";;; Όπως σωστά έγραψε παραπάνω η Monika 14/7/2010 17:00 ένας άνθρωπος ακόμα και όταν κρατείται οφείλει να κρατείται αξιοπρεπώς και σε συνθήκες ανθρώπινης υγιεινής.Δεν είναι ζώο, είναι άνθρωπος. Αυτά ορίζουν οι νόμοι διεθνώς και οφείλουμε, όπως κάθε πολιτισμένο κρατος να τους σεβαστούμε. ''''Αλλωστε μην ξεχνάμε πως στα κρατητήρια και τις φυλακές βρίσκονται όχι πάντα φταίχτες, αλλά και αρκετοί αθώοι, όπως επίσης έξω από τα κρατητήρια και τις φυλακές βρίκονται πολλοί κλέφτες και έχουμε λαμπρά παραδείγματα ανθώπων που έχουν καταληστέψει το δημόσιο χρήμα και είναι Ελληναράδες με τσαρούχι...
Βραδύνους
14/07/2010 17:48
Και να σκεφθεί κανείς ότι δεν υπάρχει ελληνική οικογένεια χωρίς έστω κι ένα μέλος της μετανάστη! Βραδύνους ο Ελλην
Monika
14/07/2010 17:00
@ ΑΚΗ που είσαι και συμπατριώτης μου από τα Χανιά,

πρέπει να ξέρεις πως ένας άνθρωπος ακόμα και όταν κρατείται οφείλει να κρατείται αξιοπρεπώς και σε συνθήκες ανθρώπινης υγιεινής.Δεν είναι ζώο, είναι άνθρωπος. Αυτά ορίζουν οι νόμοι διεθνώς και οφείλουμε, όπως κάθε πολιτισμένο κρατος να τους σεβαστούμε. ''Αλλωστε μην ξεχνάμε πως στα κρατητήρια και τις φυλακές βρίσκονται όχι πάντα φταίχτες, αλλά και αρκετοί αθώοι, όπως επίσης έξω από τα κρατητήρια και τις φυλακές βρίκονται πολλοί κλέφτες και έχουμε λαμπρά παραδείγματα ανθώπων που έχουν καταληστέψει το δημόσιο χρήμα και είναι Ελληναράδες με τσαρούχι...
Ο δημοσιογράφος δεν βγάζει την ειδηση γιατί τον πληρώνει κάποιος, ούτε έχουμε λογοκρισία για να τους παλουκώνοθμε δημόσια ,απλά επειδή λέει το αυτονόητο, ότι δηλαδή ένας ανθρωπος οφείλει να κρατείται αξιοπρεπώς όταν είναι στο κρατητήριο, όπως ορίζει και το σύνταγμα της χώρας μας και τα θεμελιώδη δικαιώματα του ανθρώπου διεθνώς.
ΚΟΣΜΑΣ
14/07/2010 15:07
Πρώτα ο πολίτης!!! ΓΑΠ
ΣΦΑ
14/07/2010 14:59
@ΜΙΧΑΛΗΣ Δ 13/7/2010 23:38

Μήπως να απελαθούν ανθελληναρά μου; Εμένα γιατι δεν με έχουν σε κρατητηριο στο Πακισταν; Μήπως γιατι δεν πηγα έκει ως λαθρομετανάστης και δεν έκανα καποια παράνομη πραξη;!!!

Ελέος με τη χαζομαρα πια σ αυτη τη χώρα! Εχουμε τακτοποιησει τα ανθρωπινα δικαιωματα των Ελλήνων και μας κόφτουν τα δικαιώματα των λαθρομετάναστων εγκληματιών!
Ένας έλληνας
14/07/2010 14:34
Ρε συνήγορε της πλάκας, πότε ενδιαφέρθηκες εσύ για τα δεινά του έλληνα που δεν τολμάει να κυκλοφορήσει στον τόπο του από τις ορδές αυτών των αλητών και τολμάς τώρα να γράφεις και εκθέσεις υπέρ του
ΧΥΤΗΡΗΣ
14/07/2010 14:32
Ντροπή μας! Οι άνθρωποι αυτοί χρειάζονται τη στήριξη μας! Τί σόι Δημοκρατία έχουμε;
ΣΩΤΗΡΗΣ ΠΡΙΦΤΗΣ
14/07/2010 14:32
Το μόνο για το οποίο λυπάμαι είναι που τα κλουβιά όπου τους έχουν είναι μεγάλα. Καμιά ανοχή στο λαθρομεταναστευτικό κύμα! Η Ελλάδα στους Έλληνας. Εδώ δεν είναι Πακιστάν!
ΤΟΤΟΣ
14/07/2010 14:30
Μήπως να δώσουμε δικαιώματα ψήφου τώρα και στον κάθε παράνομο βαγκαμπόντη; Αυτό μήπως είναι το διακύβευμα του μέγα φιλέλληνα πρωθυπουργού;
Άρης Ζήκος
14/07/2010 14:30
Για όσα φιντάνια οραματίζονται μια Ελλάδα με πρωθυπουργό την Παπαρήγα, κάτι φαινόμενα σαν και τον εγκλισμό αυτών των λαθροδιαβόλων φαντάζουν βούτηρο στο ψωμί τους. Δεν μας λένε όμως αυτά τα Σταλινικά φιντάνια με τις πάντα δεξιές, ολιγαρχικές τσέπες, τί τύχη είχαν αυτοί οι πληθυσμοί στη Σοβιετική Ένωση...
ΚΚΕ
14/07/2010 14:28
Είναι αδέλφια μας. Δικαιώματα στους απόκληρους της ζωής τώρα! ΟΧΙ στο ρατσισμό.
ΖΕΤΑ
14/07/2010 14:27
Μήν ανησυχείτε για αυτούς! Θα τους σώσει ο Χρυσοχοείδης! Και ο ΓΑΠ, βέβαια. Ως γνήσιος Έλληνας που είναι εξάλλου... Για εμάς, όμως, καλά θα κάνει ο κάθε πουλημένος συνήγορος της βλακείας να γράψει και κάτι, γιατί για την κατασπατάληση των ασφαλιστικών ταμείων από τους δεκάδες αυτούς ανασφάλιστους κόπρους δεν λέγετε τσιχ!
Βαγγέλης
14/07/2010 14:26
Πολλοί αφελής ομιλούν για τα ανθρώπινα δικαιώματα των τυχάρπαστων αυτών υπάρξεων! Ποιά δικαιώματα ωρε; Από πού και γιατί να έχουν δικαιώματα ρε; Τους κάλεσε κανείς εδώ; ΟΧΙ! Είναι μήπως τίποτα περιοπείς, όπως λ.χ. λαθρομετανάστες που αξίζουν πολιτικού ασύλου; ΟΧΙ! Έχουν τίποτα να προσφέρουν στον τόπο εκτός από κλεψιά, λοποδυσιά, και γενικά σκατά; ΟΧΙ! Θέλετε αυτοί να έχουν την Ιθαγένεια! Αν είστε εθνοκάπηλοι και αν οι παπούδες σας ήσαν γερμανοτσολίαδες οι τσιράκια του Στάλιν, ίσως. Αν όμως οι παπούδες σας πονούσαμ αυτόν τον τόπο, αποκλείεται! Ας τελειώνουμε λοιπόν με την καραμέλα, δικαιώματα για τον κάθε κόπρο! Οι Ελβετοί, Ιταλοί, Ισπανοί, Γερμανοί, Βέλγοι, Ολλανδοί και λοιπά είναι μαλά...ες που τους διαολοστέλονουν οι τους μαντρώνουν για τα καλά; Δεν το νομίζω! Απλώς, αγαπάνε περισσότερο τον τόπο τους και σέβονται τους παπούδες τους.
ΧΑΡΗΣ
14/07/2010 14:21
Ο συνήγορος του πολίτη (αλήθεια από πού ελέγχεται και ποιόν εξυπηρετεί;;;) θα πρέπει να μετανομαστεί σε συνήγορο του λαθροπαραβάτη και λαθρονταβατζή. Τόσα χρόνια δεν είδεμα ούτε μια παρέμβαση από μέρους του συνήγορου του πολίτη υπέρ των αυτονόητων δικαιωμάτων των ελλήνων που διαβιούν στα κέντρα των αστιπόλεων. Δεν είδαμε καμία απολύτως αναφορά για το πώς αδυνατούν να λειτουργήσουν ένα σωρό επιχειρήσεις όταν έξω από τα κτίρια τους αλονίζουν οι κλέφτες, οι μαστροποί, οι παράνομοι λαθροπωλητές, οι διακινητές ανθρώπων, οι ληστές και λοποδήτες, όταν στις μικρές γειτονιές, κυρίως αυτές των χαμηλών εισοδηματικών στρωμάτων δεν τολμάει κανείς να βγει μετά τις τρεις το μεσημέρι έξω, όταν οι γονείς τρέμουν για τα παιδιά τους που πέφτουν συχνά πυκνά θύματα κλοπών και ωμής βίας από συμμορίες αφγανών, πακιστανών και άλλων τέτοιων κουραμπιέδων, όταν όταν όταν... Ακούω για σύνηγορο του πολίτη και με πιάνει αναγούλα! Άει να χαθείτε!
GIANNIS
14/07/2010 14:16
Όσοι τάσεστε υπέρ αυτών των αλητοφερμένων, ας κάνετε πρώτα μια στάση στο κέντρο της Αθήνας, στο επονομαζόμενο και Τρίγωνο του Διαβόλου, και αν πράγματι, γυρίσετε σόοι στα σπίτια σας στα Βόρεια Προάστεια, και εξακολουθείτε να στέκεστε στο πλευρό των και καλά αδελφών μας του Ισλάμ, χαλάλι σας. Να ακολουθήσουμε το παράδειγμα σας και να στήσουμε κ... στον κάθε ταλιμπανέζο των Αθηνών.
ΛΕΝΑ
14/07/2010 14:03
Απότοκοι μπορεί να είναι της ζωής, αλλά κανείς δεν τους κάλεσε εδώ! Και δεν με ενδιαφέρει προσωπικά καθόλου πως περνάνε αυτοί οι διαβολοφερμένοι, ειδικά όταν οι συνταξιούχοι μας πεθαίνουν της πείνας, οι νέοι μας ζούνε από επιδόματα του ΟΑΕΔ (για όσο ακόμα και αυτά θα υπάρχουν), οι επαγγελματίες (γνωστά θύματα του παρεμπορίου) αργοπεθαίνουν και ασφαλώς, τα ταμεία μας καταληστεύονται από τις ακρίδες του Νίγηρα και του κάθε τελειωμένου βρωμότοπου. Έλεος πια με τις δήθεν ανθρωπιστικές σας κορώνες!
ΤΑΚΗS
14/07/2010 14:00
Καλό να μιλάμε για τα δικαιώματα του ανθρώπου αλλά ακόμα πιο καλό να μιλάμε εδώ μέσα πρώτα για τα δικαιώματα του έλληνα πολίτη! Σε τελική ανάλυση, αυτοί οι άνθρωποι αυτοκαλέστηκαν εδώ και ήρθαν με τον τσαμπουκά τους. Δηλ. τί θα έπρεπε να κάνουμε; Να τους κλείσουμε σουίτες στο Four Season; Ας δούμε λίγο πρώτα πώς διαβιεί ο έλληνας στις μέρες μας, ο συνταξιούχος των 360 ευρώ, ο νέος των 25 ετών με 400 ευρώ ελαστική εργασία και καθόλου ωράριο, η νέα πολύτεκνη μητέρα, και μετά, αφού λύσουμε όλα αυτά τα πολλά και δισεπίλυτα, ναι, ας μιλήσουμε και για αυτούς που φτάνουν ορδές ορδές λες και είμαστε υποχρεωμένοι να τους παρέχουμε σωτηρία εν μέσω τόσων προβλημάτων.
ΜΠΑΜΠΗΣ
14/07/2010 13:57
Είναι επιεικώς εμετικό να βλέπω λογείς λογείς παρασιτικούς εδώ μέσα, τάχα μου ντε ουμανιστές (ούτε την έννοια του όρου δεν κατέχουν) να υποστηρίζουν πως η λαθρομετανάστευση είναι ευπρόσδεκτη, να παραγνωρίζουν εντέχνως όλα τα δεινά που αυτή συνεπάγεται ειδικά στη μορφή και έκταση με την οποία λαμβάνουν χώρα στον τόπο, να προτάσσουν πρώτα τον κάθε βαγκαμπόντη και ύστερα τον ντόπιο αυτόχθονα, να παλεύουν για τα "όποια" δικαιώματα του αλλά την ίδια ώρα να μήν κάνουν το παραμικρό για τα χίλια μύρια δίκαια του έλληνα πολιτή αλλά και του ελληνικού κράτους, να κολλάνε την εττικέτα του φασίστα σε όποιον ζητάει το αυτονόητο, δηλ. ισονομία, ισοπολιτεία, δικαίωμα ελ. μετακίνησης μέσα στην ίδια του τη χώρα, αίσθημα ασφάλειας και λοιπά, ταυτόχρονα όμως, να επικροτούν το κάθε στρατιωτάκι του ΠΑ.ΜΕ. (να πνιγούμε μαζί σας) και του κάθε αριστεροτσολιά που κλείνει ως νεονταβάς την κάθε Ακρόπολή (όποτε τον πονάνε από το καθησιό τα μικρά του αρχί...α), να νοιάζονται μονάχα για το αν μερικά τσοκλάνια θα κακοπεράσουν μερικές ημέρες αλλά όχι για το αν τα παιδιά του φοράνε σε λίγα χρόνια φερετζέ και λειτουργούν ως γιουσούφ, και πολλά άλλα τέτοια. Καραγκιόζηδες, αν γινότανε δημοψήφισμα, δεν θα συλλέγατε ούτε δέκα χιλιάδες ψήφους. Άντε τραβάτε να ζήσετε στην Πάτρα, στο κέντρο της Αθήνας, της Θεσσαλονίκης και λοιπά, και μετά τα ξαναλέμε. Άντε, μισθωτοί του καναπέ.
Αναδελφος Χ.
14/07/2010 13:55
Αν οι συνθηκες κρατησης ειναι απανθρωπες,θα πρεπει να βελτιωθουν για να ταιριαζουν σε οσα οριζονται διεθνως, ωστε η χωρα να μην δυσφημειται απο τους διαφορους καλοθελητες.
Απο εκει και περα ,η κρατηση θα πρεπει να ειναι προσωρινη και εφοσον αποδεικνυεται οτι καποιος αλλοδαπος δεν πληρει τις προυποθεσεις για εισοδο στην χωρα, θα πρεπει αμεσα να επιβιβαζεται στην πρωτη διαθεσιμη πτηση με προορισμο την πατριδα του και ο λογαριασμος του εισιτηριου να πηγαινει προς πληρωμη στην πρεσβεια της χωρας του.
Οχι αλλος χαμενος χρονος με αυτην την υποθεση.Αν οι χωρες προελευσης αναγκαστουν να πληρωνουν ισως να ασχοληθουν λιγο σοβαροτερα με αυτο το θεμα, τις συνεπειες του οποιου προς το παρον υφισταται μονον η ελληνικη κοινωνια.
Και επιτελους ας αρχισει μια σοβαρη συζητηση για να αποφασισουμε ποσους μεταναστες χρειαζομαστε εδω. Οσους χρειαζομαστε να νομιμοποιηθουνκαι να μεινουν. Οι υπολοιποι ας δοκιμασουν αλλου την τυχη τους και μακαρι να τα καταφερουν.Απλα φαινεται πως το υποζυγιο που λεγεται Ελλαδα αδυνατει να σηκωσει αλλο βαρος τετοιου ειδους.
ΑΚΗΣ (ΧΑΝΙΑ)
14/07/2010 13:50
Οι καραγκιόζηδες που αρθρογραφούν έναντι ασφαλώς αδράς αμοιβής υπέρ του κάθε τσόκλανου που φτάνει 1000% παρανόμως εδώ και αμέσως ανεβάζει τα ποσοστά έγκληματικότητας με πορνεία, ληστεία, ναρκωτικά, βανδαλισμούς, λαθρεμπορία και λοιπά λοιπά, οδηγώντας τους ντόπιους πληθυσμούς στο να ΜΗ τολμούν να ξεμυτίσουν από την πόρτα τους ακόμα και μέρα μεσημέρι, θα πρέπει κάποια στιγμή να αντιμετωπιστούν με δημόσιο παλούκωμα.
mirko
14/07/2010 12:08
Στο Ισραήλ όποιος εισέρχεται παράνομα εκτελείται επί τόπου. Για αυτό και για άλλες σχετικές μεθόδους που εφαρμόζει το κράτος αυτό το σέβεται όλος ο κόσμος. Αλλά εκεί δεν κυβερνάνε προδότες όπως εδώ.
Τι κάνεις Γιάννη; Κουκιά σπέρνω...
14/07/2010 11:12
@Nikolas 14/7/2010 09:53

Ρε αγόρι μου αμα δεν ξέρεις παρατα το! Κατ αρχή μόνο και μόνο το γεγονός οτι ενημερώνεσαι από την τηλεόραση τα λέει όλα! Και μιας και είπες για σπασίματα από Ελληνες στα τελευταία μεγάλα σπασίματα (Δεκ 08) αυτοι που συνελληφθησαν ήταν σε ποσοστο 70% αλλοδαποι! (Φυσικά δεν λείπουν και οι Ελληνες οι οποιοι είναι οι γνωστοι νεογενιτσαροι)

Επίσης όποτε θες μπορούμε να αλλαξουμε κατοικίες και να έρθεις έσυ να μεινεις στο κέντρο της Αθήνας και έγω να μεινω στο δικό σου σπίτι!

Και για να τελειωνουμε μ αυτη την ακατάσχετη μπουρδολογια περι ρατσισμου και χιτλερικου (;!!!) πνεύματος θα πρεπει μάλλον να διαβασετε όλοι σας κανα βιβλίο για να δειτε τι σημαινει ρατσισμός και φασισμός!

Οταν ενημερωθειτε θα δειτε πως οι χαρακτηρισμοι αυτοι ταιριαζουν γάντι σε φασιστοειδη οπως τα μέλη του ΠΑΜΕ και όχι σε δημοκράτες πολιτες οι οποιοι διεκδικούν τα αυτονόητα: Προστασία της ζωής και της περιούσίας τους και μια στοιχειωδη ποιότητα ζωής!
Nikolas
14/07/2010 09:53
Παρόλα αυτά δεν παύουνε να είναι άνθρωποι. Και στον πόλεμο όταν βρείς τραυματισμένο εχθρό του προσφέρεις πρώτες βοήθειες.......Υπάρχει πρόβλημα με τους ξένους αλλα στις τηλεόρασης διαβάζω μονο για έλληνες που σπάνε τζαμια, βάζουν φωτιές, κλέβουν τράπεζες..Ηρεμήστε γιατί πολλή χιτλερικό πνεύμα dlepo να πέφτει τον τελευταίο καιρό στην Ελλάς και κάποι από σας είστε πλέον τυφλή από μισος και απογοήτευση και τον αλλοδαπό με τον σκύλο και την γάτα τους έχετε στην ίδια mira..... Translatet by: http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp
XAXAXA
14/07/2010 01:24
Χαχαχα τι αστειο!Περνανε τοσο ασχημα οι αλλοδαποι στην Ελλαδα που εχουν ερθει 3.000000 και καθε μερα φτανουν κι αλλοι!Αs πανε σε καμια Ιταλια η Γαλλια η Αγγλια η Αυστρια Η Βελγιο Η ΟΛΛΑΝΔΙΑ να περασουν καλυτερα!Οση πλυση εγκεφαλου και να κανετε υπερ των λαθρομεταναστων τα αποτελεσματα τηs αθρωαs ελευσηs τουs τα νοιωθουμε ολοι οι απλοι Ελληνεs καθε μερα με την απιστευτη αυξηση του 800% τηs εγκληματικοτηταs που φερανε........
ftanei!!!
14/07/2010 01:19
Φτανει τοσοι αλλοδαποι εχουμε σε ποσοστο τουs περισσοτερουs στην Ευρωπη επειδη δεν λαμβανονται μετρα εναντιον τουs φτανει πια δεν αντεχει η Ελλαδα αλλουs!!!
tnt
14/07/2010 01:17
Παρτε τουs στα σπιτια σαs ρε ακροαριστεροι των Βορειων προαστιων που τουs υπερασπιζεστε εκ του ασφαλουs πισω απο τιs σιδεροφραχτεs βιλαρεs σαs με τα υπερσυγχρονα συστηματα ασφαλειαs...
νικ
14/07/2010 01:15
Απανθρωπεs ειναι οι συνθηκεs για τουs Ελληνεs γενικα στο κεντρο τηs Αθηναs και στα σπιτια-φυλακεs που τουs αναγκασαν να μενουν οι χιλιαδεs απροσκλητοι λαθρομεταναστεs!
ΜΙΧΑΛΗΣ Δ
13/07/2010 23:38
Κατά τη γνώμη σας ελληναράδες μου τί θα πρέπει να γίνει για να αντιμετωπιστούν οι απάνθρωπες συνθήκες κράητσης των αλλοδαπών;;;
ΜΙΧΑΛΗΣ Δ
13/07/2010 23:35
Αν το μίσος και η απανθρωπιά φορολογούνταν τοτε εσείς ελληναράδες μου της κακιάς της ώρας που γράφετε εδώ δεν θα τη βγάζατε καθαρή!! !αχ 13/7/2010 16:04 Ποιος έδωσε δίκαιο στους κλέφτες;;; Για τις συνθήκες κράτησης και μόνο μιλάει το άρθρο!!! Αντέτε διακοπές ελληναράδες μου να ξελαμπικάρει λίγο το μυαλό σας γιατί λόγω ζέστης και ύφεσης τα έχετε παίξει!!!

Βραδύνους 13/7/2010 19:29
Απλά με κάλυψες απόλυτα!!!
Τρικυμία εν κρανίω
13/07/2010 22:47
Ποτέ δεν χαρακτήρισε ο Συνήγορος του Πολίτη το νομοσχέδιο για τη μετανάστευση αντισυνταγματικό και ταφόπλακα της ελληνικής κοινωνίας, και πολύ ορθά, γιατί δεν είναι. Είπε απλώς, επίσης πολύ ορθά, ότι εντάσσεται στη σφαίρα της εθνικής κρατικής εξουσίας το να δώσει ή να μη δώσει ιθαγένεια σε νόμιμα διαμένοντες αλλοδαπούς, δεν υφίσταται δηλαδή κατ''αρχήν σχετική υποχρέωση, και ότι ο ίδιος, σε κάθε περίπτωση τάσσεται υπέρ. Όποτε διαβάζω σχόλια για θέματα μεταναστών εδώ μέσα μου ρχεται να ξεράσω. Καλύτερα να μας άφηνε να ψοφήσουμε η Μέρκελ...
JOE TOK
13/07/2010 21:00
Ας μην ερχοτανε παρανομα στην Ελλαδα... ολοι οι Ελληνες πληρωνουνε για ασφαλεια και τωρα τουσ κοβουν τους μισθους ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΟΙ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΠΛΗΡΩΣΑΝΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ 1 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.. ΑΝΤΕ Η ΠΟΛΥ ΔΗΚΡΤΙΑ ΜΑΣ ΕΦΑΓΕ
Βραδύνους
13/07/2010 19:29
Ω της εκπλήξεως του συνηγόρου του πολίτου και των συναναγνωστών! Είναι δυνατόν στην "πολιτισμένη" Ελλάδα να συμβαίνουν αυτά; Τη στιγμή που η διεθνής κοινή γνώμη το'' χει τούμπανο, εμείς φυσικά κρυφό καμάρι. Σας πληροφορώ ότι η βία των αφιονισμένων οπαδών στα γήπεδα, τα αίσχη των μπάτσων στις διαδηλώσεις και η άθλια συμπεριφορά των ανθρωποφυλάκων στα αστυνομικά τμήματα (θυμάστε το θέαμα των εξαναγκασθέντων σε απάνθρωπο αλληλοραπισμό;) κάνουν σε καθημερινή βάση το γύρο της υφηλίου. Βραδύνους ο Ελλην
Θάνος
13/07/2010 18:49
Ή αφήστε τους να σαπίσουν ή διώξτε τους από την Ελλάδα. Εφόσον κρατούνται για οτιδήποτε παράνομο έχουν κάνει, αναγκαστικά θα πρέπει να γυρίσουν πίσω στις πατρίδες τους. Δεν μας νοιάζει ! Εμείς θέλουμε την ησυχία μας ! Αν δεν έχουν την άδεια για εργασία/τουρισμό/επαγγελματισμό/σπουδές, τότε δεν έχουν θέση εδώ !
Φρολο
13/07/2010 17:21
Οταν ο κ.Καμινης ειχε παει στη Βουλη και χαρακτηρισε το νομοσχεδιο ιθαγενειας "αντισυνταγματικο" και "ταφοπλακα της ελληνικης κοινωνιας", δεν εκανε τιποτα παραπανω απο αυτες τις δηλωσεις. Δεν τον ειδα να κανει αγωνα με τους δικαστικους ωστε να μην περασει αυτο το νομοσχεδιο, να ζητησει απο το ΣτΕ να το ακυρωσει,κτλ.

Φοβοταν μην χαρακτηριστει... ρατσιστης, οταν και ο ιδιος αλλοδαπος ειναι, απο το Αμερικα, οπως ειναι και ο πρωθυπουργος.

Η εγκεφαλικη δυσλειτουργια παει συννεφο σε αυτη τη χωρα.
αχ
13/07/2010 16:04
Ας μην ερχόντουσαν ΠΑΡΑΝΟΜΑ για να μην έχουν τέτοιες συνθήκες...!!!έχουμε πάθει το σύνδρομο της Στοκχόλμης εδώ στην ελλάδα και πλέον αγαπάμε και δίνουμε δίκαιο στον κάθε κλέφτη, κομπιναδόρο, παράνομο, λαθρομετανάστη, αντί να τους στείλουμε απο κει που ήρθαν ΠΑΡΑΝΟΜΑ...!!!!!α, και όσοι πείτε κάτι άλλο, απλά πάρτε τους στα σπίτια σας, εγώ δεν γουστάρω να πληρώνω φόρους για αυτούς και ΟΧΙ δεν τους λυπάμε, και ΟΧΙ δεν είμαι πονόψυχος και ΟΧΙ δεν ήταν το ίδιο οι Έλληνες ΝΟΜΙΜΟΙ μετανάστες του 50-60...!!!
Λαθρομετανάστης
13/07/2010 15:39
Απαράδεκτο! Να μην έχει ένα τζακουζι το κρατητηριο; Αισχος!

όλες οι τελευταίες ειδήσεις