5 κόμματα έκοψε ο Άρειος Πάγος

23 συνολικά ζητούν την ψήφο μας

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 22/09/2009 07:00 |

Πέντε κόμματα, από τα 28 που υπέβαλαν υποψηφιότητα για τις εκλογές της 4ης Οκτωβρίου, έκοψε το Α΄ Τμήμα του Αρείου Πάγου, γιατί κρίθηκε ότι δεν πληρούν τις προϋποθέσεις της εκλογικής νομοθεσίας.

Πρόκειται για τα κόμματα Οικολόγοι ΕλλάδαςΚ. Παπανικόλας- Πολιτική Κάθαρση (Κ. Παπανικόλας), Άμεση Δημοκρατία στην πράξη (Γ. Κόκκας), Μέλλον των Ελλήνων (ΜΤΕ)- Υπηρέτες του Ελληνικού Λαού (ΥΤΕΛ) (Ν. Σκοπελίτης), Νέα Ελληνική Δημοκρατία (Ν. Λάσκος) και Πού είσαι Παπαδόπουλε - Κόμμα Ελλήνων Αλλοδαπών- Τρομοκρατήστε τους Τρομοκράτες.

Έτσι, σύμφωνα με την απόφαση ανακήρυξης του Αρείου Πάγου, στις επικείμενες εκλογές θα λάβουν μέρος οι ακόλουθοι κομματικοί σχηματισμοί (σε παρένθεση οι επικεφαλής τους ή οι εκπρόσωποι που κατέθεσαν τη δήλωση συμμετοχής):

1) Νέα Δημοκρατία (Κ. Καραμανλής) 2) Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑΣΟΚ) (Γ. Παπανδρέου)

3) Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (Α. Παπαρήγα) 4) Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥΡΙΖΑ) (Α. Τσίπρας)

5) Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός (ΛΑΟΣ) (Γ. Καρατζαφέρης)

6) Οικολόγοι Πράσινοι (Εκτελεστική Επιτροπή, Ε. Ζώτου, Α. Λεμπέση, Ν. Χρυσόγελος, Ιωάννα Κοντούλη, Ι. Παρασκευόπουλος, Μιχ. Πετράκος)

7) Μαρξιστικό- Λενινιστικό Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος (Αν. Παπαδόπουλος, Π. Κουφοβασίλης)

8) Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (μαρξιστικόλενινιστικό) (Γ. Κωνσταντόπουλος, Σ. Αγκούτογλου, Β. Σαμαράς, Η. Καμαρέτσος)

9) Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα (ΕΕΚ Τροτσκιστές) (Σαμπετάι Μάτσας, Σάββας Μιχαήλ)

10) Δημοκρατική Αναγέννηση (Σ. Παπαθεμελής) 11) Ένωση Κεντρώων (Β. Λεβέντης) 12) Λαϊκός Σύνδεσμος- Χρυσή Αυγή (Ν. Μιχαλολιάκος)

13) Δημοσθένης Βεργής- Έλληνες Οικολόγοι (Δ. Βεργής)

14) ΟΑΚΚΕ Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ (Διοικούσα Επιτροπή: Γ. Ζαφειρόπουλος, Δ. Γουρνάς)

15) Κοινωνία (Εμμ. Βολουδάκης) 16) Δημοκρατικοί (Μ. Μελετόπουλος) 17) Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία (ΑΝΤΑΡΣΥΑ) Διοικούσα Επιτροπή 12 ατόμων 18) Φως- Αλήθεια- Δικαιοσύνη (Κ. Μελισσουργός)

19) Φίλοι του Ανθρώπου (Κ. Σταμούλης) 20) Περιφερειακή Αστική Ανάπτυξη (ΠΑΑ) (Ν. Κολίτσης)

21) Παλαιά Δημοκρατία (Α. Δασκαλόπουλος) 22) Καπνιστικές Ομάδες για την Τέχνη και την Εικαστική Συγκρότηση (ΚΟΤΕΣ) (Ν. Λούβρος)

23) Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος (ΠΑΕΚΕ) (Μ. Τζαλαζίδης)

26
EιδωλοΛατρης
04/10/2009 17:56
Χωρις τα διαχρονικα ειδωλα Κατμαν,Πατσατζη(Χριστοπιστια)&Γιωργακη Παπανδρεου(ο αδερφος του Ανδρεα)οι εκλογες δεν εχουν νοημα
Δ.Σεϊτανίδης
25/09/2009 17:59
Αν ήταν εντάξη ο Άρειος πάγος θα έκοβε και τα υπόλοιπα 23.....
fuser
23/09/2009 19:53
Ela re man....allos einai o Ernestos....(mporei o Valverde):):):) kala to 23 einai koryfaio....einai enas pou katebaine palia me ton Leventi....xx
T.M.
23/09/2009 17:34
Φαίνεται από την ορθογραφία σας πόσο YΠΕΡΙΘΑΝΗ είσαστε για τις ρίζες σας...τι να σας πει κανείς?MUNION γεννηθήκατε MUNION θα πεθάνετε!!
"Ziko tha provo se omotites!"
23/09/2009 16:37
@Fuser, ernesto poios leipei poios leipei arage???Tora kai seis (esy?!?) perimenete (eis?) elastikotita pneymatos kai katanoisi humour apo ton polygrafotato Ko Man.Lathos porta..
Kala ta 22 kai 23 pou einai apla koryfaia, alla mipos xerei kaneis an ta Παλαιά Δημοκρατία kathos kai Περιφερειακή Αστική Ανάπτυξη einai logopaignia?Tora gia to allo "Φίλοι του Ανθρώπου" kati se filozoiko mou vgazei..
@DK tin kalimera mou, symfono os pros tin katedafisi, aythaireto einai mesa ston ethniko kipo..
Κώστας
23/09/2009 15:19
@K.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ: Μα δεν κατεβαίνει όποιος θέλει. Για να αποφύγουν αυτό ακριβώς που λες χρειάζονται ένα αριθμό υπογραφών για να κατέβει ένα κόμμα (αν δεν κάνω λαθος). Από οτι φαίνεται όλοι αυτοί οι Χαβαλέδες τις μάζεψαν τις υπογραφές!
Κώστας
23/09/2009 15:12
Εγώ νόμιζα ότι ο ΣΥΡΙΖΑ κατεβαίνει χωρίς επικεφαλής. Εδώ γράφουν τον Τσίπρα. Τι γίνεται τελικά? Μπερδευτηκα.
DK
23/09/2009 13:46
"5 κόμματα έκοψε ο Άρειος Πάγος". Ο Προεδρος το Αρείου Πάγου Δημήτρης Αρχιδικαστάρας έκρηνε ως αντισυνταγματική τη συμμετοχή στις επόμενες εκλογές των εξείς κομματικών συνδυασμών: ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ, ΛΑΟΣ και ΣΥΡΙΖΑ. Επίσης διέταξε την άμεση κατεδάφιση της Βουλής, ως αυθαίρετο.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
23/09/2009 13:39
@πετρογιαννης 23/9 12.24
Πέστα Χρυσόστομέ μου ότι ο 666 είναι παιδί βλαμένων, άρα δυο φορές βλαμένος. Που ήσουνα τόσο καιρό.
Πετρογιάννης
23/09/2009 12:24
Παιδιά, μην ασχολείστε με ΄βλαμμένα΄! Και εγώ ζω στην περιοχή της Στουτγάρδης και εδώ είναι πολλά πράγματα στο ΄ντούκου΄. Τα πάντα όλα περνούν από τον πολίτη, δίχως να πάρει χαμπάρι και κατεβάζουν τους τόνους στα σκάνδαλα. Ο ΄κύριος΄ Τίχατσεκ πήρε τιμώρία αναστολής και προστίμου!!!! Ο Κόλ δεν πάει να καταθέσει εδώ και τριάντα χρόνια, η Σμιτ πάει στην Μαγιόρκα με την κρατική λιμουζίνα, στο Αφγανιστάν χάνουν ήδη ζωές και πάνε να γίνουν Γιου Εσ Μπόϊς, τα όρια ηλικίας πέρασαν εδώ και δέκα σχεδόν χρόνια επί Σρέντερ (!!!) κλπκλπ που λέει και ο Θέμης. Αυτά τα παιδιά του εξωτερικού να μην τα πέρνετε στα σοβαρά, γιατί έχουν αυτο το σύνδρομο της απόλυτης ταύτησης με το καινούργιο παριβάλον. Πάνε γερμανικό ή αγγλικό σχολείο και επειδή δεν υπάρχει η επίβλεψη του γονέα, πάνε περίπατο που λέμε... Ρωτείστε τους γονείς αυτών των παιδιών ή μιλήστε μαζί τους και θα καταλάβετε οτι έχουμε περιπτώσεις αγράμματων και κοινωνικά αμόρφωτων ατόμων, οι οποίοι αν ακούσουν τα παιδιά τους να μιλούν αγγλικά ή γερμανικά φουσκώνουν από υπερηφάνεια λες και είναι τα μόνα στον κόσμο! Ήμαρτον!! Μπορώ να φέρω άπειρα παραδείγματα γι΄ αυτό το θέμα, επειδή με έχει απασχολήσει, αλλά σταματώ κάπου εδώ!! Μην βαράτε τα παιδιά αυτά είναι παιδιά ΄βλαμμένων΄, άρα έίναι δύο φορές ΄βλαμμένα΄!!! Να ακούσετε τους γονείς αυτών των ατόμων, όταν ομιλούν με τα παιδιά τους ή τα εγγόνια τους στην γλώσσα υποδοχής, όπως λέμε! Οι Βλάχοι, Αρβανίτες, Πόντιοι, και καραγκούνηδες στα μυαλά, να ομιλούν αγγλικά ή γερμανικά με τα παιδιά τους ή τα εγγόνια τους!! Το άκρον άωτον του γέλιου, είναι σκηνή για Μητσικώστα ή Λαζόπουλο... Βρέ κύριε Βλάχε (στα μυαλά δίχως παρεξήγηση), εσύ πρέπει να ομιλείς με τα παιδιά σου ή τα εγγόνια σου στα ελληνικά, ώστε να μπορείτε να τα λέτε! Γιατί ΄κόπανος΄ που δεν εκτιμά την καταγωγή του μένει για πάντα΄ κόπανος΄... Τέλος πάντων το θέμα είναι σοβαρό, αλλά οι τύποι αυτοί είναι οι καλλίτεροι χαμαιλέωντες και κάνουν τα πάντα για να επιβιώσουν... Αθώοι λόγω βλάχικης καταγωγής και επικίνδυνοι σε περιόδους κατοχής, γιατί είναι οι καλλίτεροι καταδότες και ρουφιάνοι... Κάτι δηλαδή σαν βουλγαρογραμμένοι ή να το πούμε τώρα αγγλογραμμένοι ή γερμανογραμμένοι.!! Έτσι για να τα λέμε όλα, τα πάντα όλα και με ιστορικές εξηγήσεις!! Μπάϊ, Πετρογιάννης
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ
23/09/2009 11:02
ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΟΜΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΨΩΝΙΑ. ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΑΠΑΝΤΩ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ. ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΡΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΨΩΝΙΑ. ΑΠΛΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΞΕΝΟΥΣ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ.. ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΚΡΑ ΕΚΤΟΣ ΒΟΥΛΗΣ ΚΟΜΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ-ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ.
Anthony Boziaris
23/09/2009 10:41
@ROSA MUNION
ΤΟ ΟΤΙ ΑΠΕΧΘΑΝΕΣΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ...!
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΑΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΟΥ, ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΑΛΛΩΝ ΚΡΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΩΕΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΕΣ.
ΑΠΛΑ ΕΔΩ ΔΕΝ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΡΟΣΧΗΜΑΤΑ... ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΧΗ ΜΑΣ ΦΥΣΙΚΑ...

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ "ΔΥΤΙΚΟΥ" ΚΟΣΜΟΥ -ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ- ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ. ΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΑΠΟΘΡΑΣΣΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ ΑΝΟΧΗΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ. ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΟΣΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ. ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΩΣ, ΟΣΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΑΝΟΧΗΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΘΑ ΔΙΕΥΡΥΝΟΝΤΑΙ -ΜΕΣΩ ΤΩΝ OPINION MAKERS- ΤΟΣΟ ΘΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ "Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΗΘΙΚΟ".
ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ
Ernesto
23/09/2009 09:25
@K.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ


"Από το δικαίωμα του εκλέγεσθαι μέχρι να γελοιοποιούμαι το νόημα της εκλογικής διαδικασίας, θέτοντας υποψηφιότητα ο κάθε γελοίος


Δηλαδή αν κατάλαβα καλά όλοι οι άλλοι που δεν "κοπηκαν" είναι σοβαρότεροι;

ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΣ
23/09/2009 09:07
ΖΗΤΑΝΕ ΤΗ ΨΗΦΟ ΜΑΣ.... Α..ΨΗΦΙΣΕ ΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ. ............ //kyameftopedioareos.blogspot.com
ROSA MUNION
23/09/2009 08:05
EIMAI YΠΕΡΙΘΑΝΗ ΠΟΥ ΖΩ ΣΤΟ ΕΧΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΛΑΞΗ ΥΠΗΚΟΤΙΤΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΑΝΑΘΕΡΩ ΟΤΟΙ ΕΙΜΕ ΕΛΛΙΝΙΔΑ.
ΥΜΕ ΥΠΕΡΙΦΑΝΗ ΓΙΑ ΤΗΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ ΑΡΧΕΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ. ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΑΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΙΝΕΣ.
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
23/09/2009 01:27
@fuser 22/9 21.28
Με κόβεις για των άκρων; Από το δικαίωμα του εκλέγεσθαι μέχρι να γελοιοποιούμαι το νόημα της εκλογικής διαδικασίας, θέτοντας υποψηφιότητα ο κάθε γελοίος πού έτυχε νάχει κάποια χρήματα για ξόδεμα, υπάρχει μιά απόσταση. Ιδρύεις κόμμα όταν έχεις μιά ολοκληρωμένη πρόταση διακυβέρνησης της χώρας, που δέν ταυτίζεται ή δέν χωρεί στα υπάρχοντα κόμματα. Οι περισσότεροι απ'' αυτούς όμως κοροϊδεύουν καί υποχρεώνουν το δημόσιο σε άσκοπες σπατάλες. Δεν ξέρω αν γίνεται ήδη, αλλά είμαι της άποψης ότι, κάθε κόμμα που συμμετέχει σε εκλογές, θα πρέπει να συμβάλει, αν όχι να καλύπτει εξ'' ολοκλήρου, στά έξοδα έκδοσης των απαιτούμενων ψηφοδελτίων. Τότε να δούμε πόσοι θα συνεχίσουν να παίζουν.
Σίγουρα δέν μου αρκούν τα δύο κόμματα που αναφέρεις. Σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις δέν θάχα τί να ψηφίσω.
Γιόχαν φον Βέγκεν
23/09/2009 00:18
Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος. Ωχ, Παναγία μου γέλιο...αχαχαχα.. Επιτέλους ξέρω τί θα ψηφίσω...
fuser
22/09/2009 21:28
Μηπως να αφηνανε μονο το Πασοκ και την ΝΔ κυρ Μανωλιδη μου?
Φοσ Πασ
22/09/2009 19:57
Με τις στημένες δημοσκοπήσεις , της τελευταίας ώρας, του συγκροτήματος Λαμπράκη, ποιος θα θέλατε να προπορεύεται ; Εγώ ή εσείς ; Πάλι καλά που ο Τοτός έπειασε μόνο 38% ! Να ΄στε καλά, σας εύχομαι από καρδιάς !
ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΙΧΝΙΛΑΤΗΣ
22/09/2009 19:44
Γ,Α,Τ,Ο.Σ
Γ,,Α........Ω
Α,,ΦΡΑΓΓΟΥΣ
Τ,,ΑΠΕΙΝΑ
Ο,,ΛΛΑ ΤΑ ΚΑΝΑ
Σ,,ΚΑΤΑ

ΤΟ ΝΕΟ ΟΝΟΜΑ ΤΙΣ ΝΔ
ΜΕΤΑ ΤΙΣ Κ.Ο.Τ.Ε.Σ
Κ.ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
22/09/2009 18:44
Έπρεπε να κόψει καί άλλα, μπας καί γλυτώσουμε κάνα δένδρο. Σκεφτείτε ότι απαλλαγήκαμε από καμιά 50ριά εκατομμύρια ψηφοδέλτια.
george
22/09/2009 17:42
το 23 είναι απλά κορυφαίο....
καπνιστής
22/09/2009 13:52
Κ.Ο.Τ.Ε.Σ. και ντουμάνι
teo
22/09/2009 11:57
sta tsakidia ke seis ke ta kommata sas...oooola.
tzagiou
22/09/2009 10:04
Πού είσαι Παπαδόπουλε - Κόμμα Ελλήνων Αλλοδαπών- Τρομοκρατήστε τους Τρομοκράτες axaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa apistefti farsa. hxazomara paei apantou
Stella Petrides