Έλαβον: ΟΣΦΠ 39%, ΠΑΟ 30%, ΑΕΚ 15%, ΠΑΟΚ 11%, Άρης 5%

Ύστερα από 15ετή έρευνα δύο πανεπιστημιακοί στο βιβλίο τους καταγράφουν την ιστορία και γεωγραφία του ελληνικού ποδοσφαίρου

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Μανώλης Πιμπλής   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 30/06/2009 07:00 |
«Το ποδόσφαιρο τα έχει όλα, γι΄ αυτό και δεν κινδυνεύει να παρακμάσει» λέει στα «ΝΕΑ» ο Παντελής Κυπριανός. «Είναι σινεμά με τις βεντέτες του, είναι και θέατρο όταν το βλέπεις από κοντά»
 Έλαβον: ΟΣΦΠ 39%, ΠΑΟ 30%, ΑΕΚ 15%, ΠΑΟΚ 11%, Άρης 5%
«Κάντε τον κόπο, σταθείτε στη μέση του αγωνιστικού χώρου και αφουγκραστείτε», γράφει ο Ουρουγουανός πεζογράφος Εντουάρντο Γκαλεάνο στα «Χίλια...
Γίνετε Συνδρομητής
kosmogyrismenos
19/06/2011 19:33
i diafora metaxy osfp kai panathinaikoy moy deixnh poly megalh.nomizw oti ine gyrw sto 3 me 4 tois ekato.apo thn allh safws kai oi opadoi ths aek einai perissoteroi apo tous opadous tou paok.aporw pou ayto amfisvhteite.logo doulias taxideyw se oli thn ellada kai mporw na pw oti sthn v. ellada yparxoun symantikotatoi arithmoi opadwn omadas tou pok.yparxei mia megalh ayxhsh opadwn tou olimpiakou kai taytoxrona meiwsh twn opadwn twn allwn omadwn kai kiriws tou paok.alla oxi kai 9 tois ekato diafora metaxy osfp kai pao.a, epishs o aritmos opadwn tou arh mou deixnh mikros.prepe na einai sigoura megalyteros.
Σαρόγλου Πέτρος
19/08/2010 12:50
Προς το Μάνο Μ.Όχι φίλε μου ο Παναθηναϊκός δεν είναι καθόλου πεσμένος απλά σου κακοφάνηκε γιατί για χρόνια μας έπρηζες με τη "μισή Ελλάδα"κλπ,κλπ.Από τότε που αναφέρεις έχεις πάρει 5 ΠΕΤΣΙΝΑ οποτε τα ποσοστά τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ εχουν πέσει γιατι κανενας δεν χαίρεται με τα στημενα και τη βρώμα του Σωκράτη.Πιες μια σόδα τώρα να χωνέψεις γιατί σε χάλασε βλέπω Υ.Γ.Επί εποχής Σαραβάκου και Ζαετς και Σαλιαρέλη δικού σου σίγουρα πρέπει να είχες περασει ΔΕΥΤΕΡΟΣ σε κόσμο.Γουστάρεις;
Σαλονικα21
30/05/2010 22:17
Πως οι Παοκτσιδες ειναι πανω απο 600.000 που λενε μερικοι δεν μπορω να το καταλαβω οταν η Θεσσαλονικη εχει 700.000 με 800.000 κατοικους και η Β.Ελλαδα συνολικα 2,5εκατ. τα υπολοιπα 8 εκατομυρια που ειναι Οσφπ Παο και ΑΕΚ(Ειναι πρωτη και απο Παοκ σε αρκετες περιοχες της Μακεδονιας). Να μην βαλουμε και την Κυπρο (εγω την θεωρω Ελλάδα) που ειναι παλι ομαδες των Αθηνων. Αυτο που φταιει ειναι τα μεσα της Βορειας Ελλαδας και με τον φανατισμο που προκαλουν!
elochim7
14/05/2010 09:29
καπως ετσι ειναι,με τη διαφορα οτι ο ολυμπιακος εχει πιο αυξημενα ποσοστα μαγκες πλεον.......ανεβαινει πολυ τα τελευταια 10 χρονια ΚΑΙ στη β.ελλαδα.....alkapelonis αν τηεσ επικοινωνησε με μενα
alkapelonis
26/04/2010 05:56
Παιδια έψαξα σε 65 δημοσκοπήσεις σε όλο το ίντερνετ (οι 10 από αυτές είναι δημοσκοπήσεις μεγάλων σοβαρών εταιρειών και μπορείτε να τις δείτε εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Popularity_of_greek_teams ). Όλες καταλήγουν στα ίδια συμπεράσματα: ο ΟΣΦΠ ειναι μεταξύ 30-32 %. Ακολουθεί ο ΠΑΟ με 26,5-28,5 %. Τρίτη πάντα βρίσκεται η ΑΕΚ με 13-14 %. Τέταρτος ο ΠΑΟΚ με 9,5-10,5 %. Και τέλος ο Άρης με 3-4 %. Μου έκανε εντύπωση που άκουσα πολλούς οπαδους του ΠΑΟΚ να λένε οτι είναι περισσότεροι από της ΑΕΚ. Γι''αυτό το έψαξα πάρα πολυ λεπτομερώς αυτό το θέμα (σε όλες τις δημοσκοπήσεις έκανα το άθροισμα των οπαδών της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ ανα περιοχή, πχ. αν εγραφε ότι στην Αν.Μακεδονια/Θράκη ο ΠΑΟΚ εχει ποσοστο 23,8 % και η ΑΕΚ 20,1 %, έπαιρνα έναν έναν τους νομούς Δράμας, Έβρου, Καβάλας, Ροδόπης και Ξάνθης αθροιζα το συνολικό πληυθσμό τους και το έκανα επι το ποσοστό της κάθε ομάδας.) Έτσι έκανα για όλη την Ελλάδα και σε όλες τις δημοσκοπήσεις μου βγήκε ότι ο ΠΑΟΚ έχει περίπου 10,1% και η ΑΕΚ 13,2 % πανελλαδικά. Να τονίσω ότι σε καμία δημοσκόπηση οι οπαδοί του ΠΑΟΚ δεν βγήκαν περισσότεροι από αυτούς της ΑΕΚ. Μπορώ να παραθέσω τα αποτελέσματα αν θέλετε από 65 δημοσκοπήσεις! Σταματήστε να λέτε ότι αβαντάρονται κάποιες ομάδες! Οι Ολυμπιακοί πάντα είναι 3-4% περισσότεροι απ''ο τους Παναθηναικούς. Οι οπαδοί της ΑΕΚ είναι πάντα 3 % περισσότεροι από του ΠΑΟΚ.
giorgos s
17/02/2010 21:30
paoktshs eimai o paok pisteuo sthn ellada exei 1 ekatomyrio lao giaton olympiako peripou 2 ekatomyria exei ta nhsia avanta thn sfyrixtra to et1 kai to et2 pou toys ekane apo thn dekaetia 60 eos kai to systhmatous opadous poy vlepan olympiako panathinaiko kai fysika ton kokkali oso gia ta vazelia prepei na nai gyro sto enamisi h aek eine anuparkth guro stis 500000
George Kazan
02/07/2009 03:12
skoulikia opos panta... to mono pragma me to opoio asxoleiste einai pos avantaroun ton Paok, kai o Paok etsi kai o Paok giouvetsi ktl ktl ktl kathisate kamia fora na skefteite arage poso ma poso kompleksikoi akougeste?
Μάνος Μ.
02/07/2009 00:04
Από καφρίλα, φανατίλα, νοητική καθυστέρηση και ψυχική αναπηρία άλλο τίποτα... ΠΡΩΤΟΙ, ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ...
ΓΙΩΡΓΟΣ
01/07/2009 23:54
ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΚΑΛΟΠΣ ΕΓΙΝΑΝ, ΤΟ 2004 ΑΠΟΤΙ ΛΕΤΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ. ΤΟΤΕ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΟ ΤΟ ΝΤΑΜΠΛ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ 5 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ 4 ΚΥΠΕΛΑ ΔΗΛΑΔΗ 4 ΝΤΑΜΠΛ. ΑΣ ΠΑΝΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΓΚΑΛΟΠ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ? ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΥ. Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΕΣΜΕΝΟΣ.
ΓΙΟΧΑΝ ΦΟΝ ΒΕΓΚΕΝ
01/07/2009 23:33
ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ELISSAΙOS V

ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΗΣ ΑΕΚ...

ΟΙ ΔΕ ΤΟΥ ΑΡΗ ...ΜΑΛΛΟΝ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ...

ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ...
Σχετικό
01/07/2009 21:25
Το 2004 που διεξήχθη η έρευνα για την ποσότητα των οπαδών ο ΑΡΗΣ ήταν στα πρόθυρα της διάλυσης με αποτέλεσμα την επόμενη χρονιά να υποβιβαστεί ενώ ο συμπολίτης είχε κερδίσει τη συμμετοχή του στα προκριματικά του τσάμπιονς λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία του. Σήμερα με την αγωνιστική αναγέννηση του ΑΡΗ τα ποσοστά είναι διαφορετικά όσο και αν παλεύουν τα ΜΜΕ της Β. Έλλαδας δεκαετίες τώρα να αβαντάρουν τον ΠΑΟΚ.
foreigner
01/07/2009 15:49
Με τέτοιου επιπέδου ομάδες μόνον τριτοκοσμικές χώρες θα ήταν ευχαριστημένες!
Αφού όμως εσάς (των φανατισμένων οπαδών) σας κάνουν για να ντοπάρεστε, εμένα δεν μου πέφτει λόγος...

@γιάννης μ 30/6/2009 18:41.
ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!!!!
ThrylosOLE
01/07/2009 14:28
Τα ποσοστα σας για τους οπαδους του Ολυμπιακου δεν ειναι σωστα.
Ειναι πολυ περισσοτεροι.
Chris K
01/07/2009 13:42
Eίναι αφέλεια να πιστεύει κανείς ότι η έρευνα είναι στημένη, μεροληπτική, άχρηστη κλπ. Είναι έρευνα επιστημονική και δεν έγινε για να ικανοποιήσει οπαδούς. Έγινε για κάτι πολύ σοβαρότερο που δεν σηκώνει "στησίματα", έγινε για το αθλητικό ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ. Ήταν ανάγκη να ξέρουν οι εταιρίες πόσους οπαδούς έχει η κάθε ομάδα για να κάνουν ένα προγραμματισμό για αθλητικά προϊόντα, διαφημίσεις, χορηγίες, τηλεοπτικά, αγορά δισεκατομμυρίων! Οι οπαδοί είναι και καταναλωτές καταλάβετέ το!
Δημήτρης Π
01/07/2009 12:09
Τα ποσοστά είναι φτιαγμένα από του αβανταδώρους του ΠΟΚ.
Ο Αρης έχει πολύ μεγαλύτερα ποσοστά ενώ τα ποσοστά,τουλάχιστον 14% ενώ του παοκ είναι υπερτιμημένα.
Τα εισητήρια το δείχνουν. Παρόλη την περιορισμένη χωρητικότητα του Κλεάνθης Βικελίδης και παρόλο ότι τα εισητήρια στο γήπεδο του Αρη είναι πιό ακριβά. Οι θεατές είναι σχεδόν τα ίδια.
Λέτε ο Κόκκαλης όταν έκανε το γήπεδο του Ολυμπιακού να έκανε λάθος και έφτιαξε μικρό γήπεδο, Δεν νομίζω.
Απλά οι εν λόγω "ερευνητές " αβαντάρουν γιά άλλη μιά φορά το ΠΟΚ
tasos-lag.
01/07/2009 02:50
ante vre karagiozakia pou kanate kai ereuna gia tous opadous ton omadon.amfivalo an patate pote sto gipedo asxetoi e asxetoi.akou 260.000 oi opadoi tou Ari eidika se mia poli pou konteuei na ftasei ta 2 ekatommyria katoikous syn kai se kapoious nomous allous pou exei entono stoixeio opadon tou Ari.
kanena noumero apo ayta den antiprosopeuoune tis parapano omades.ante asxolitheite me tipota koulouria kai loukoumades
karagkiozides!!
ΚΩΣΤΑΣ 13
30/06/2009 21:05
ΜΗΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ, ΣΥΝΥΠΟΛΟΓΙΣΑΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΑΖΑΝΕ ΣΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΚΚΑΛΗ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΛΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ; ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ;
γιάννης μ
30/06/2009 18:41
καλύτερα ας κάνουν μια έρευνα για να μας πούνε πόσο στοιχίζουν οι ποδοσφαιρικές ανώνυμες εταιρείες στον έλληνα φορολογούμενο...
Άμπαλος
30/06/2009 18:23
Γήπεδο Ολυμπιακού,χωρητικότητα 25χιλ.Γήπεδο ΠΑΟ θα,φτιαχτεί,γήπεδο ΑΕΚ δεν,θα φτιαχτεί,μήπως κάτι δεν πάει καλά;Λέω,μήπως;
ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ 13
30/06/2009 17:56
Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΣΜΟ.ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΙΚΗ ΟΜΑΔΑ.Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΑΠΟΔΗΜΟ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ..
Familia3
30/06/2009 16:19
Autoi pou ekanan thn eruena exoun vre8ei pote se ghpedo? Oxi se kapoia suita PETALO! ston purhna phge pote kanenas na dei pws niw8ei o ka8e opados pou pairnei pnoh apo thn omada pou zei mono gia na thn dei pshla? Re karagkiozhdes fragkolevantinoi mesa apo eruenes den mporeite na kataferete tipota ti na mas peite pws, pou kai posoi? Mphke kanenas se poulman na ta3idepsei wres ateleiwtes me monadiko gnwmona na dei auto pou latreuei perissotero? Τη ζωή μου θα την αφήσω ΑΡΗ στο λέω σ''ένα πούλμαν ή σ''ένα κίτρινο πεταλό... ΑΡΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ FAMILIA SUPER -3
FGJ
30/06/2009 15:02
ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΑΔΑ ΠΑΟΚΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
giann
30/06/2009 14:51
Ορισμενοι ειστε απιστευτοι μηδενιστες.Ναι και βεβαια ερευνα για τη μπαλα.Αφου το ποδοσφαιρο ειναι κομματι της κοινωνιας μας.Και αρα χρηζει μελετης.Γιατι οχι;;;;;;;;; Εδω γινονται ερευνες για το ποσο καταπιεσμενα ειναι τα χρυσοψαρα στο ενυδρειο........... Ηρενια καντε και κανα μπανακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τωρα με τον Τζιμπριλ 5.000.000 οι βαζελοι
Elissaios V
30/06/2009 14:17
"Epistimoniki erevna" my *ss. Vgalane tin AEK sxedon idio megethos me ton SMPAOG. Xaxaxaxaxa. To kokkinoprasino katestimeno exi akres kai stin akadimaiki koinotita ap oti fenete.
Chr K
30/06/2009 13:46
To ποδόσφαιρο είναι πολύ σημαντικό οικονομικό και κοινωνικό φαινόμενο. Ακόμα και νεκρούς προκαλεί, γιατί να μη το μελετούν επιστημονικά;
Ο αριθμός των οπαδών υπολογίζεται όχι στον ελληνικό πληθυσμό αλλά σε όσους δήλωσαν οπαδοί του ποδοσφαίρου, άρα σε 4,2 εκατ. Έλληνες. Τα ίδια περίπου ποσοστά είχε βγάλει και η πανελλαδική έρευνα της Focus.
http://markakis.yooblog.gr/2008/03/14/259/
Oλυμπιακός 36%
ΠαναθηναΙκός 30%
ΑΕΚ 13%
ΠΑΟΚ 13%
Αρης 4%
Υπολογίζοντας και τον απόδημο ελληνισμό τα νούμερα μεγαλώνουν και φτάνουν στα 2,5 εκατ Ολυμπιακούς, 2,1 εκ Παναθηναϊκούς, και από 900 χιλιάδες για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ.
Γεώργιος Μυλωνάς
30/06/2009 12:43
Κοίτα να δεις με τι ασχολούνται τα ελληνικά πανεπιστήμια!
Που πάνε τα λεφτά των ερευνών....
ΝΤΡΟΠΗ!


Υ.Γ. ο Κόκκαλης έδωσε τα αποτελέσματα της έρευνας?
Κώστας
30/06/2009 12:05
Το ποδόσφαιρο πρέπει να καταργηθεί στην Ελλάδα μήπως βάλουν λίγο μυαλό οι χούλιγκανς και οι διαπλεκόμενοι γενικώς. Σε λίγους μήνες από τώρα θα αρχίσουν πάλι οι γνωστοί άγνωστοι να σπάνε και να καίνε, δείγμα του πολιτισμού των νεο-Ελλήνων. Μου αρέσει που όλοι ασχολούνται με ένα υποβαθμισμένο πρωτάθλημα στο οποίο αγωνίζονται αλλοδαποί παίκτες τετάρτης διαλογής και τα περισσότερα παιχνίδια είναι στημένα.
Σ.Κ
30/06/2009 12:04
Πεταμενα λεφτα....
Η "εκτεταμένη έρευνα" που εγινε???????
Εμενα, και καμια 10αρια ακομα φιλους μου ΔΕΝ μας ρωτησαν τι ομαδα ειμαστε....800.011...για να βοηθησω τους "ειδικους"!
4.2 εκατ Ελληνες ειναι ΟΛΟΙ οι φιλαθλοι?????
Ξεχασαν τα παιδια 6/7 εκατομυρια κοσμου προκειμενου να βγαλουν Ολυμπιακους και Βαζελους....που βρηκε ρε ο Ολυμπιακος 2 εκατ κοσμο????Αυτα ειναι ανεκδοτο,εκτος και αν πιανουν γατες,σκυλους,νεκρους,αγεννητα και μωρα,Αλβανους,Πακιστανους,Κουρδους,Ιρακινους....
Η Αθηνα ειναι περιπου 4 εκατ με την ερευνα της @ οι μισοι Αθηναιοι ειναι γαβροι και οι αλλοι βαζελοι....Ολη η υπολοιπη Β.Ελλαδα μετραει 800.000 κοσμου?????
Ρε μονο οι Παοκτζηδες ειναι πανω απο 1 μυριο....
Και θα μας πειτε οτι ΑΕΚια ειμαστε μονο 800.011????
Οι τεχνικες του Ολυμπιακου ειναι γνωστες...παει ενας και γραφει μελη οποιον να νε .
Επρεπε να λεγεται οτι να νε ερευνα!!!
cthulhu
30/06/2009 11:00
Μακάριοι οι πτωχοί...
Aris Posas