«Νομιμοποιήστε χωρίς όρους τα παιδιά των μεταναστών»

Κόκκινο της Κομισιόν στην Ελλάδα για τους αυστηρούς περιορισμούς

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Νικολέττα Μουτούση   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 30/01/2009 07:00 |
 «Νομιμοποιήστε χωρίς όρους  τα παιδιά των μεταναστών»
«Κόκκινη κάρτα» βγάζει η Κομισιόν στην Ελλάδα εξαιτίας των αυστηρών περιορισμών που θέτει πρόσφατη νομοθετική ρύθμιση για τη νομιμοποίηση των...
Γίνετε Συνδρομητής
666
01/02/2009 14:39
@Niko από το ένα άκρο στο άλλο. Είναι λογικό αυτό; Χέσε τους Ελληναραδες χέσε και τους Αλβαναραδες. Μείνε σωστός άνθρωπος!
Niko
01/02/2009 08:33
@Νικος Παπαδοπουλος 30/1/2009 16:15
I alvanofovia sas einai xaraktistiko fainomeno sti simerini Ellada.
Na fantazomai oti tha eiste kai enantiwn tis entaksis tin Alvanias stin Evropaiki Enwsi se 6-7 xronia?
Tote, thewritika toulaxiston, 3,5 ekatomyriwn Alvanwn politwn tha mporoun na katevoun stin Ellada kai na apolamvanoun ta idia dikaiwmata me tous Ellines polites, malista tha mporoun na psifizoun kai psifizontai stis ekloges vasei tis nomothesias tis E.E. kai na ginei alithinos o efialtis sas peri "alvanou prothypourgou".
Min xasetai ton ypno sas omws. Symfona me tous pio akraious Alvanous ethnikistes, i Ellada eixei idi ek gennesi tis to 1821 Alvanous (arvanites) prothypourgous, ypourgous, politikous kai stratiotikous igetes. Gi''afto min tremetai apo to fovo apo tous Alvanous. Pou 3eretai, mporei na ksanagenithoun neoi Kolloktronides, Mpotsarides, Kountouriwtides kai alloi na doksazoun tin Ellada, oxi tin Alvania.
666
01/02/2009 07:40
@Ροδανθε, το όνομα και η γνώμη σου σε τέτοια θέματα με κάνει να κοιμάμαι ήσυχος! Κάθε μέρα να τους ανοίγεις τα μάτια. Ίσως κάποτε καταλάβουν προς το καλύτερον
Η.Γ.
31/01/2009 20:17
Οχι στους μετανάστεςς γιατί δεν είναι ξανθοί με γαλανά μάτια όπως όλοι εμείς οι Ελληνες. Γι''αυτό άλλωστε οι ξενιτεμένοι συμπατριώτες μας έγιναν δεκτοί και πολλλοί απ''αυτούς μεγαλούργησαν και μεγαλουργούν σε πάρα πολλές χώρες της Γης.Γιατί είναι ξανθοί με γαλανά μάτια, ψηλοί και με φαρδύ μέτωπο. Ας διάλεγαν κι αυτοί οι μετανάστες να γεννηθούν Ελληνες.... Αλλωστε ούτε υπερκαταστήματα ξέρουν να φτιάχνουν για να μας τα παίρνουν, ούτε στα χρηματιστηρια να παίζουν, ούτε καν golden boys δεν είναι. Οχι λοιπόν στους μετανάστες γιατί εξ αιτίας τους η χώρα μας πληρώνει μόνο για την εξόφληση των τόκων του δημόσιου χρέους 72 δις ευρώ το χρόνο.Και να μην πει κανείς ότι γι''αυτό φταίνε όσοι κυβερνούν διαχρονικά τον τόπο και εκείνοι που τους εκλέγουν, γιατί...θα τον θεωρήσω ρατσιστή και ανθέλληνα!! Οι μετανάστες φταίνε και αν δεν προσέξουμε μπορεί να έχουμε κάποια μέρα και κανένα σαν τον Ομπάμα πρόεδρο. Φαντάζεστε τι πλήγμα θα είναι για την ωραία, καθαρή και αμόλυντη φυλή μας και προπαντός για την ανωτερότητα του σύγχρονου ελληνικού πολιτισμού μας;.
Παντελής Βούλγαρης
31/01/2009 20:16
Κακομοιρη Ελλαδα, στα τοσα προβληματα που εχεις τωρα να αντιμετωπισεις μιας και εχεις γινει η Ζιμπαμπουε της Ευρωπης, εχεις επισης να αντιμετωπισεις και τους μικρους φασιστακους που τους ενοχλουν οι συνανθρωποι τους. Παιδια που γεννηθηκαν εδω αλλα...ειναι μαυρα, κιτρινα, καφετια...
Αλλα τι να περιμενεις απο Τουρκοσπορους...Η ωραία Ελλας
Ξευρεις την χώραν που ανθεί φαιδρά πορτοκαλέα!
Μια κοινωνία κιτς και βλαχογκλαμουράτη η οποία αποθεώνει την ύλη και την ευτέλεια της υπαρξης… Απων ο Ανθρωπος από την ελληνική κοινωνία, η οποια ασπάζεται μια ηθικη ανηθικη και δύσοσμη…
Στην ελληνική πραγματικότητα τίποτε δεν είναι αγνό και οπως φαίνεται. Κρίση των θεσμών; Κρίση του συστήματος;
Ελλειψη παιδείας; Ελλειψη πολιτισμικών και πολιτιστικών ερεθισμάτων και ιδανικών; Διαίρει και βασίλευε;
Εφησυχασμός των πολλών και αδυνάτων; Χωρα κωλοχανειο; Ολα αυτά μαζί και ίσως πολλά περισσοτερα…
Δειλοι χιτλερισκοι, αντε θύμα αντε ψωνιο, αντε συμβολο αιωνιο, αν ξυπνήσεις μονομιάς θα ‘ρθει αναποδα ο ντουνιας..
Μα που να ξυπνήσεις σε μια Ελλαδα που βουλιαζει...Καληνυχτα Ελληνες, ελπιζω να ξυπνησετε πριν ειναι πολυ αργα! Πραγματικα δυσκολα ανασαίνει κανεις σε αυτη την χωρα...
Φασιστακια για να μην ξεχασω, αν δεν σας αρεσουν οι Συν-Ελληνες σας...Μπορειται να φυγετε οτι ωρα θελετε!
Πάνος Μ
31/01/2009 18:24
Ας κάνουν ένα τέχνασμα ώστε όποιος δεν έχει την ιθαγένια για να την πάρει να πληρώνει παράβολο 5000 Ευρω, να γράφει στην καθαρεύουσα και στο πολυτονικό ένα κείμενο τουλάχιστον 3000 λέξεων (με εξετάσεις ΑΣΕΠ) στο οποίο να ομολογεί την αγάπη του για την σπουδαία πατρίδα μας, να υπογράφει υπευθυνη δήλωση θεωρημένη σε συμβολαιογράφο όπου θα δηλώνει ότι μόλις χάσει την δουλιά του θα φύγει από την Ελλάδα. Αν είναι Αλβανός Βούλγαρος Ρουμάνος Γιουγκοσλάβος και γενικά Βαλκάνιος θα πληρώνει διπλάσιο ενοίκιο από τους γηγενεις πατριώτες Ελληνάρες. Αν είναι Αφρικανός το 5πλάσιο και βάλε. Όποιος πιάνεται χωρίς άδεια θα υποχρεώνεται να δουλεύει ως οικιακή βοηθός σε κάποιο μέλος του Λάος ή της Χρυσής; Αυγής για 5 μήνες και αν ζήσει τότε θα απελαύνεται.
ροδανθος
31/01/2009 14:47
Αγαπητε Γιαννη η ιθαγενεια και η υπηκοοτητα ειναι ουσιαστικα το ιδιο πραγμα στην ΕΛλαδα. Αφου λοιπον το Ελληνικο κρατος δεν διαχωριζει την ιθαγενεια απο την υπηκοοτητα αυτα που λες δεν εχουν καμια ουσια. Αυτοι οι ανθρωποι ενδιαφερονται να εχουν ισες ευκαιριες με τους Ελληνες και δεν τους ενδιαφερει αν αυτο λεγεται ιθαγενεια, υπηκοοτητα η οπως αλλοιως θελεις. Και εμας μας ενδιαφερει αυτοι οι ανθρωποι να εχουν ισες ευκαιριες με εμας για να συνεισφερουν σε φορους (που θελουν να πληρωνουν για να παρουν διαβατηριο), στρατιωτικη θητεια (500.000 στρατιωτες αυτοματως), οικονομικη αναπτυξη, μειωση της εγκληματικοτητας κλπ. Εκτος αν ο εχοντας την ιθαγενεια εχει επιπλεον δικαιωματα. Γιατι ομως να τα μπλεξεις τοσο τα πραγματα μιας και ειναι ηδη τοσο μπλεγμενα. Οσον αφορα τους φασιστες που γραφουν διαφορα θα πω ενα πραγμα. Νομιζετε οτι υπαρχει δυνατοτητα να σταματησουμε τους μεταναστες να ερχονται στην Ελλαδα? Ακομη και αν παρουμε ολοι ενα οπλο και καθομαστε στα συνορα δεν θα το καταφερουμε. Πρεπει να κανουμε και αλλες δουλειες σε αυτην την ζωη. Ετσι το να σταματησεις την μεταναστευση στην Ελλαδα ειναι μια ουτοπια. Ποτε δεν εγινε στο παρελθον και ποτε δεν θα γινει. Ακομα και οταν τους πιασει η αστυνομια θα μας κοστισει ο κουκος αηδονι να τους στελνουμε πισω γιατι παλι την αλλη μερα ειναι πισω. Προσοχη δεν λεω ανοιξτε τα συνορα, αλλα δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να κανει περισσοτερα απο αυτα που εγιναν στον τομεα της προστασιας των συνορων. Ειχαμε και δεξια κυβερνηση με πολλα μελη της να ενστερνιζονται τα περι καθαρης Ελληνικης φυλης που πρεπει να διατηρησουμε καθαρη αλλα τελικα δεν τα καταφεραν. Ισως αν χαλουσαμε το 50% του ΑΕΠ να μην ειχαμε 1.5 εκατ. αλλα 1.2 εκατ μεταναστες. Τοτε ομως δεν θα εμενε ουτε το 5% που εχουμε για παιδεια. Θελετε να μεινουμε αμορφωτοι για να καθομαστε να φυλαμε τα συνορα? Θελετε αυτη να ειναι η κυρια ασχολια των Ελληνων? Τοτε ας συμφωνησουμς ολοι μαζι, αλλα πρεπει τοτε να ξεγραψουμε τα ωραια αυτοκινητα, τις βιλλες, την αστυφιλια και ολοι πρεπει υποχρεωτικα να τοποθετουνται με εντολη του κρατους για 20-30 χρονια στα συνορα. Η Αθηνα και η Θεσ/νικη πρεπει να καταστραφουν και να προωθηθουν ολοι στα συνορα. Δεν μπορειτε να μου καθεστε στην Αθηνα και να μου κανετε κυρηγμα για σταματημα των μεταναστων. Ολες οι χωρες της ΕΕ εχουν περιπου τα ιδια ποσοστα μεταναστων και ειναι πιο ευκολο για αυτες να κανουν αυτην την δουλεια απο εμας. Αρα αφου ειναι αδυνατο το σταματημα της μεταναστευσης πρεπει να εχουμε σοβαρες διαδικασιες για το ποιους θα κρατησουμε και ποιους θα διωξουμε. Εδω λοιπον προτεινουμε τι πρεπει να γινει για να ξεχωρησουμε τους μαφιοζους απο ανθρωπους που θελουν να γινουν Ελληνες και ειναι νομιμοταγεις. Δεν ειναι δυνατον να καταστρεψουμε οικονομικα την χωρα για να μεινουμε καθαροι γεννετικα ενω ειναι αποδεδειγμενο επιστημονικα οτι ειμαστε αναμεμιγμενοι. Χαλαρα λοιπον τα φασιστομουτρα. Ανοιξτε πρωτα ενα βιβλιο να μορφωθειτε. Βλεπετε η γεννετικη που ηταν και αρχικα ο λογος που υπαρχει η ιδεολογια σας, αυτη ειναι τωρα που μαζι με αλλες επιστημες και με τις ανακαλυψεις εχει διαλυσει καθε επιχειρημα σας. Ο μονος τροπος για να υπαρχετε ειναι να αγνοησετε οτι εχει ανακαλυφθει μετα το 1940. Αν θελετε να ζειτε εναν αιωνα πισω ειναι δικο σας θεμα ομως ο κοσμος προχωρα. Γεια σας και χαρα σας.
πειραιωτης
31/01/2009 12:32
Οποιος μεταναστης εχει αδεια παραμονης και ειναι ενταξει πρεπει να εχει δικαιωματα , απλο και λογικο . Οποιος ειναι παρανομος να φυγει με συνοπτικες διαδικασιες, ας μην ειμαστε ρατσιστες , αλλα πατριωτες.

"πατριωτης ειναι αυτος που βαζει σε προτεραιοτητα την αγαπη προς την πατριδα , ενω εθνικιστης-ρατσιστης αυτος που βαζει σε προτεραιοτητα το μισος προς τους αλλους"
Giorgos.P
31/01/2009 12:21
I katastasi me tous lathrometanastes einai tragiki. Kai einai pragmatika apisteuto pos merikoi ''''koultourobetovlakes'''' sinexizoun akathektoi na lene vlakeies gia dithen ksenofovia kai ratsismo. Fisika opos panda fteei i to asteio kratos pou exoume. Auti i tragiki katastasi eprepe na eixe antimetopistei edo kai poli kairo me ena poli aplo sxedio. Tha eprepe na ginei mia meleti kai na apofasistei posous metanastes antexei i Ellada oikonomika kai plithismiaka. Den borei i Ellada na exei oute 1.000.000 oute 5.000.000 metanastes. Afou apofasistei auto, tha prepei A. na iparxei austiri kai skliri epitirisi ton sinoron kai B, osoi diamenoun paranoma edo na stelnontai apo ekei pou irthan. Oi ipolipoi einai kalodexoumenoi.
periklis
31/01/2009 12:17
EΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΞΕΡΩ , ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ , ΟΥΤΕ ΣΠΙΤΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΜΕ..... ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ......... ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ! Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟ ΠΑΤΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ .
hristos
31/01/2009 11:49
TO EROTIMA INE
AFU EHUME 15%
ANERGIA NEON STIN ELLADA
NA DOSI ASYLO KE EDWSE
TUS EFERAN MESA TO EKANAN
POLI DEN PROSARMOSTIKAN STIN ELLINIKI
ZOI KE AS GENITHIKAN STIN ELLADA VLEPE TUS ALVANUS KLP... I FILAKES INE GEMATES APO AFTUS...
TO NA TUS DOSI YPIKOOTITA DEN LINI TO PROVLIMA
DIOTI META APO AFTUS THA BUNE KE ALLI SAN LATHROMETANASTES
KE META THA TUS NOMIMOPIISI KE UTO KATHEXIS..
TO PROVLIMA FANIKE KATHARA
TIS MERES ... PU PEFTAN I PETRES APO
TUS 170 SILIFTHENTES ARPAGES KATASTIMATON
I PLIOPSIFIA TUS ITAN ENHROMI KE ALODAPI ME PRASINI KARTA.. OPOTE MIN ISTE YPOKRITES KYRII
PESTE TO KATHARA POS O ELLINIKOS LAOS DEN ESTANETE ASFALIS ... ME TETIUS TYPUS
DEN INE RATSISMOS UTE XENOFOVIA...
AS PARUME EPISTIMONES APO TIN INDIA PAKISTAN KLP ALLA AFTI DEN ERHONTE STIN ELLADA
MONO I SAVURA ERHETE KE DIMIURGI GETA KE KINONIKES TARAHES
AKOMA KE I ASTYNOMIA MAS TORA FOVATE NA EPEMVI DIOTI THA KATIGORITHI SAN RATSISTIKI
OTAN KAPII KANUN LATHREBORIO STON DROMO
I PULANE NARKWTIKA KLP
MIPOS I EVRWPI THELI NA DIAVRWSI TELIOS TIN DIAVRWMENI ELLADA TI ZITAI TELIKA
AS MAS TO PI XEKATHARA
I APLOS PESTE TO MAS KATHARA KYRII VULEFTES KE EMIS PSIFIZUME ANALOGOS
ΝΙΚΟΣ ΚΑΤ
31/01/2009 11:25
ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΗ ΤΙ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΘΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΑΣ?ΕΛΑΤΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΤΕ!ΣΥΝΟΡΕΥΟΥΜΕ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ!ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥΜΕ ΕΛΑΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ Η ΧΑΖΟΚΟΜΙΣΙΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΑ!!!
αμιαντος
31/01/2009 11:13
Αυτο ειναι ενα πολυ ωραιο θεμα για να μετρηθουμε ως λαος ποσο ξενοφοβοι ημαστε. Τον ξενο τον θελουμε μονο με τα λεφτα του και την γυναικα του και τις κορες του. Γιατι πως να το κανουμε ημαστε ενας λαος που γ.........ι και δερνει. Την ανασφαλεια μας την ημιμαθεια μας θα την ριξουμε στο ποιο ευκολο και ανυπερασπιστο θυμα τον μεταναστη. Αλλωστε και εμεις υπηρξαμε θυματα τετοιων καταστασεων σε αλλες χωρες γιατι λοιπον να αποτελεσουμε εξαιρεση. Η Λυση για τους γνωστους ''πατριωτες" ειναι να χτισουμε τοιχοι με μπολικες πολεμιστρες και να μην περναει ουτε κουνουπι. Η Λυση για τους γνωστους "κουλτουριαρηδες" ειναι να τους μορφωσουμε και να τους κανουμε να σκεφτονται ως ελληνες. Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ομως ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΗ
hristos
31/01/2009 11:02
Ellas panton moamethanon ke enhromon...
TOTE DEN THA IMASTE I APOGONI TON ARHEON ELLINON
SE MIA 50 ETIA
DIOTI MONO ANTHRWPI TON ISLAMIKON KRATON THELUN NA BUNE STIN EVRWPI
GIA IKONOMIKUS LOGUS
EGYPTII IRAKINI AVGANI KURDI
SUDANI SOMALI OLI TUS INE MUSULMANI KE AN PARI ENAS
ASYLO
ERHONTE ALLI 15 SAN ENWSI TIS IKOGENIAS
KE AN LITHUN TA PROVLIMATA EKI KANIS TUS DEN EPISTREFI POTE
Γιάννης Θεσσαλονίκη
31/01/2009 11:01
Δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί ενοχλούνται, η ελληνική και ευρωπαϊκή νομοθεσία είναι σαφής, θα πρέπει υπό συγκεκριμένα κριτήρια να χορηγείται άδεια μακράς διαμονής. Η υπηκοότητα είναι κάτι άλλο αλλά και εκεί πρέπει να πληροί ο υποψήφιος κάποιες προϋποθέσεις. Η ιθαγένεια είναι θέμα καταγωγής, γιατί να τη διεκδικήσει κάποιος που δεν τη δικαιούται? Ας είναι υπήκοος, τον ενοχλεί? Θα μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά που έκανε και πριν, χωρίς προβλήματα. Το ίδιο και τα παιδιά. Τα παιδιά των 2ης γενιάς και έπειτα μεταναστών, προερχόμενοι από μικτό γάμο με Έλληνα στην ιθαγένεια (καθότι μεταβιβάζεται μέσω πατρός), θα πρέπει να πάρουν την ιθαγένεια. Η ιθαγένεια, δεν είναι χαρτί όπως αυτά που παίρνετε στα ΚΕΠ, με μια απλή αίτηση, ενέχει συγκεκριμένο περιεχόμενο και υποχρεώσεις, όπως και η υπηκοότητα, αλλά και το τεκμήριο της καταγωγής. Τι σας πειράζει αν είναι υπήκοοι, αλλά οχι Έλληνες στην ιθαγένεια? Θα ήθελα να επιχειρηματολογήσετε όσοι ενδιαφερθείτε να απαντήσετε.
CHRISTOS APO GERMANIA
31/01/2009 10:06
KALHMERA ,RODANTHE KAI PALI SUGHARHTHRIA.
PROSUPOGRAFO TO ARTHRO SAS. SKEFTHHTE EMENA SAN ELLHNOGERMANO, APO MHTERA EBRAIOGERMANIDA
POS THA ME BLEPOUN OI RATSISTES THS XORAS.
EUTUXOS ,SPOUDASA MONOS GIA NA MATHO TA ELLHNIKA
TORA EIMAI PILOTOS SE MEGALH GERMANIKH ETAIREIA.
H EKDIKHSH EINAI PRAGMATIKA IDIAITEROS GLUKIA.
GIA TOUS RATSISTES,TOUS UPENTHUMIZO OTI EKANA THN
STRATIOTIKH MOU THHTEIA.24 MHNES 143 SEIRA STON ORAIO EBRO . AN KAI
DEN MOU HTO APARAITHTO MONO OMOS H AGAPH GIA THN PATRIDA ,KAI GIA NA ERXOMAI OPOTE THELO STHN
XORA TOU PATERA MOU.KAI NA TOUS KOITAO KATEUTHEIAN STA MATIA .
FILIKA CHRISTOS
Κωνσταντίνα Παπακώστα
31/01/2009 08:35
"Έλληνας είναι όποιος μετέχει ελληνικής παιδείας"....Με την περιχαράκωση και την ξενοφοβία δε βγαίνει τίποτα.
XOUNTA
31/01/2009 04:24
RODANTHE H PLEIPSIFIA TOU ELLHNIKOU DEN THELH TOUS XENOUS KAI SE LIGO POU THA ERTHI AYTOS POU PREPH THA LOGARIASTOUME BROMOPROODEFTIKOI
ANERGOS LOGO XENON
31/01/2009 04:18
EXO OLOI OI *****METANASTES KAI OI OMOFYLOFYLOKOULTOURIARIDES POU TOUS YPOSTHRIZOUN
ροδανθος
31/01/2009 01:55
Δυστυχως στην Ελλαδα αναπτυξη ειναι αποκλειω τους παντες με τρικλοποδιες απο τα αγαθα για να περιελθουν ολα στην κατοχη μου. Τοτε ομως αναγκαζομαι να εισαγω τα παντα γιατι δεν παραγω τιποτα μιας και ειμαστε 2-3 στο χωριο που κανουμε κατι ενω ολοι οι αλλοι βαρανε μυγες. Απο την αλλη προσπαθω να επιβαλλω δια της βιας και αποκλειοντας καποιους διαφορετικους ανθρωπους (μεταναστες) την ιδεα οτι ολοι ανηκουν σε μια ομοιογενη φυλη. Αυτο γινεται στην Ελλαδα. Ομοιογενεις φυλες δεν υπαρχουν αγαπητοι μου και αυτο ειναι αποδεδειγμενο επιστημονικα. Απλα στοχος ειναι να μην καταρευσει το συστημα και να εχει φοβερες αντοχες ακομα και οταν ολοι κλεβουν εκατομυρια. Σου λεει τι θα κανουν, δεν εχουν εναλλακτικη λυση. Ειναι ολοι Ελληνες εναντιον των κακων ξενων. Ομως η αναπτυξη ειναι δινω ευκαιριες σε ολους για να φτιαξει ο ενας ενα αυτοκινητο, ο αλλος ενα φαγητο να φαω, ο αλλος τα παπουτσια μου κλπ. Δεν χρειαζεται να δωσεις δισεακατομυρια στους ανθρωπους παρα μονο την ελευθερια τους και την σιγουρια να ζουνε σε μια χωρα. Τοτε το κρατος ειναι ανεξαρτητο πραγματικα και οχι στα λογια γιατι ειναι αυταρκες και πλουσιο σε ολο το φασμα της κοινωνιας. Μιλαω για πραγματικη ανεξαρτησια και οχι αυτην την γιαλαλτζι τυπου Ελλαδας οπου εισαγουμε τα παντα απο καρφιτσες μεχρι χειριστης ποιοτητας εθνικισμο και το μονο που μας εχει μεινει και εξαγουμε ειναι ιστορια ουτε καν πολιτισμο. Ιστοριολαγνα μου Ελλαδα δες μια φορα μπροστα και οχι πισω. Κανε Ελληνες αυτους τους ανθρωπους για να δεις μια αχτιδα στο μελλον.
Δώστε θάρρος στο χωριάτη...
30/01/2009 22:59
Από πότε η κομισιόν έχει το αλάθητο ; Εμείς φταίμε που μας έρχονται μετανάστες με φρενήρεις ρυθμούς ; Τι να κάνουμε να επιτρέψουμε τον εποικισμό της Ελλάδας και την πληθυσμιακή αλλοίωση ;

Ότι κερδίσαμε στον πόλεμο θα το δώσουμε στην ειρήνη ;!
Είναι σοβαρό αίτημα ότι πρέπει να θεωρείτε κάποιος Έλληνας επειδή δεν θέλει να πληρώνει 900 ευρώ;

Αν ζητάει αυτό για να μην δώσει 900 ευρώ, φαντάσου αν γίνει τι θα μας ζητάει ;

akis
30/01/2009 22:44
Λοιπον για να τελειωνουμε με ολους εσας τους "κουτους" ρατσιστες, η Ελλαδα ειναι υποχρεωμενη σε ολους εκεινους τους μεταναστες που ειναι πλεον νομιμοι, να τους παρεχει τα δκαιωματα που δικαιουνται , οπως οι Ελληνες του εξωτερικου . Καταλαβατε ανοητοι , απανθρωποι , κακοι Νεοελληνες ; Αλλιως θα δημιουργησουμε εκατομμυρια εχθρους μεσα στη χωρα. Ψυχουλα δεν εχουν αυτοι ; Αλλιως να γινει το εξης ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΞΕΝΟΙ ΔΡΟΜΟ....

Σκεφτητε λιγο χοντροκεφαλοι , κομπλεξικοι , αγραμματοι Ελληνες. Ναναι καλα η Γερμανια που μας εδωσε τοσες ευκαιριες να γινουμε ΑΝΘΡΩΠΟΙ , ακομα και στα αδεσποτα βγαζετε την κακια σας ανθρωπακια ....ΦΕΥΓΩ ΞΑΝΑ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΑΜΒΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΡΙΧΝΩ ΜΑΥΡΗ ΠΕΤΡΑ ΠΙΣΩ ΜΟΥ........ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ
GOLDEN BOY
30/01/2009 22:15
@ΑΚΙS

ΦΙΛΕ ΜΑΛΛΟΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΟΥ!!
Yannis
30/01/2009 22:00
Tha eprepe na ksereis oti kai sthn amerikh ishyei afto.Opoio paidi genithei ekei,einai amerikanos politis vasi tou syntagmatos (Amendment 14),ara prin leme oti theloume,as diavasoume na mathainoume.Gia afto to logo kai ginaikes apo thn venezouela phgainoun kai genane stin florida,wste ta paidia tous na einai amerikanoi polites kai na ehoun tin efkairia gia ena kalytero avrio.Oso anafora tis proskliseis,efoson h hwra mas itan anikani na perifrourisei ta synora tis,de ftaine se tipota afta ta paidia twn metanastwn defteris genias,pou tin ellada kseroun gia patrida oso kai an mas fainetai periergo.Me to na min tous nomimopoioiume kako sthn hwra mas kanoume,as to katalavoume.Allo na min theloume allous metanastes kai allo na min nomimopoioume aftous pou ehoume.Na to katalavoume prin einai arga kai ehoume eswterikes anatarahes.einai dyskoloi kairoi genikws kai aftoi oi anthrwpoi pernane akoma pio dyskola.
πολίτης Μπάμπης
30/01/2009 21:42
Μου είναι δύσκολο να εκφέρω γνώμη. Είμαστε ανάμεσα στη Σκύλλα και τη Χάρυβδη, η όπως λένε και οι αμερικάνοι between the devil and the deep blue sea. Άν πούμε όχι δεν τα νομιμοποιούμε τότε είμαστε απάνθρωποι, και καταπατητές των νόμων της ΕΕ και της νέας πολυπολιτισμικής τάξης. Άν πούμε ναι τα νομιμοποιούμε τότε φυλετικά το μέλλον της χώρας θα είναι μίξη. Θα γίνουμε κάτι σαν τις ΗΠΑ και θα αποτελούμαστε απο άραβες, κινέζους, κορεάτες, πακιστανούς, αλβανούς, ρώσους, μολδαβούς, πολωνούς, αφρικανούς, και έλληνες. Με μια διαφορά όλοι αυτοί σε μερικές δεκαετίες θα μιλάνε κανονικά ελληνικά και θα έχουν την ελληνική παιδεία απο τα σχολεία. Προς τα πού να γείρουμε; Άν σκεφτούμε οτι ο Αριστοτέλης είχε πει Έλληνας είναι όποιος έχει την ελληνική παιδεία, τότε ίσως θα πρέπει να τους αγκαλιάσουμε και να τους εξελληνίσουμε. Τι άλλο να κάνουμε;
Προταση
30/01/2009 21:15
Δυο λογικες λυσεις
Οσα παιδια γεννιουνται εντος της ελληνικης επικρατειας απο γονεις που διαμενουν νομιμα στη χωρα να μπορουν να αποκτουν την ελληνικη ιθαγενεια.
Οσοι δεν εχουν γεννηθει σε ελληνικο εδαφος αλλα διαμενουν νομιμα στη χωρα για ενα χρονικο διαστημα 10-15 ετων να εχουν επισης δικαιωμα αποκτησης της ελληνικης ιθαγενειας.
ραν ταν πλαν
30/01/2009 21:00
@Απόστολος Αποστολίδης ,
σαν τι πηγαν οι ελληνες; σαν νομιμοι ; χαχχαχχαχα. Δεν εχεις ιδεα. Ξερεις ποσοι κρυβονταν στα βαγονια και τους μαζευαν οι Γιουγκοσλαβοι; Ξερεις ποσοι ηταν κλεφτοκοταδες και χαρτοπαικτες στην αμερικη; Ποσοι εφυγαν στα αμπαρια με τα πλοια για αυστραλια; Ειμασταν η εθνοτητα μονιμα στο ΤΟΡ 5 της εγκληματικοτητας για δεκαετιες στις ΗΠΑ. Η μονη και ουσιωδης διαφορα ειναι πως οι χωρες αυτες εφαρμοσαν προγραμματα ενσωματωσης των μεταναστων, νομιμων και μη, και τους εδωσας τη δυνατοτητα να μεγαλουργησουν. Σε αντιθεση με τη δικη μας χωρα που ακομα δε ξερει τι της γινεται, γιατι οι μεγαλες χωρες δεν κρινονται απο το μεγεθος αλλα απο την ικανοτητα προσαρμογης. Κι εδω εμεις εχουμε παρει κατω απο τη βαση.
ροδανθος
30/01/2009 20:50
Φασιστομουτρα συμπατριωτες μου. Δεν τους καλεσαμε να ερθουν γιατι δεν χρειαζοταν να τους καλεσουμε. Ηρθαν την ωρα που η χωρα τους χρειαζοταν και τους χρησιμοποιησαμε καταλληλα. Αν ημασταν κανενα απομονωμενο νησι θα τους ειχαμε καλεσει σιγουρα γιατι Ολυμπιακους δεν θα καναμε χωρις την βοηθεια τους. Αφηστε τωρα τις εξυπναδες. Το προβλημα οπως εχω ξαναπει ειναι οτι στην Ελλαδα δεν μας ενδιαφερει ολοι μαζι να ανοιξουμε τα φτερα μας και να οδηγησουμε την χωρα σε αναπτυξη. Η λογικη ειναι πως θα κοψουμε τον δρομο στον συνανθρωπο μας για να βγουμε εμεις μπροστα οχι γιατι ειμαστε καλυτεροι αλλα γιατι ξερουμε να βαζουμε καλες τρικλοποδιες. Μια απο τις τρικολοποδιες ειναι και το θεμα της ιθαγενειας. Βλεπεις την νοοτροπια του Ελληνα αμεσως. Επιστημονες γραφουν πολυ σημαντικα πραγματα σε αυτο το μπλογκ προφανως απο το εξωτερικο και απο υπολογιστες χωρις Ελληνικους χαρακτηρες και 1 στα 5 μυνηματα ειναι του στυλ κοψτε το μυνημα του γιατι δεν γραφει με Ελληνικους χαρακτηρες και παρολο που εχει φαει την ζωη του να μελετα κατι η αποψη του πρεπει να κοπει. Το θεμα δεν ειναι δηλαδη να μαθει ο κοσμος και να επικρατησει η καλυτερη αποψη αλλα να μπουν οσο περισοτερες τρικλοποδιες γινεται. Οταν ομως εχεις μια χωρα οπου ο καθενας τρωει καθε μερα απο 10 τρικλοποδιες τοτε αυτος που προχωρα ειναι αυτος που δεν κινειται και βρισκεται σε απραξια. Για αυτο εχουμε και πολιτικους αρχηγους που εχουν μουχλιασει απο την σωματικη και πνευματικη απραξια μιας και ετσι μονο αποφευγεις τις τρικλοποδιες. Απο την αλλη η χωρα στην οποια ο καθενας τρωει 1 τρικλοποδια τον χρονο θα ειναι στην κορυφη του κοσμου στο βιοτικο επιπεδο και στην οικονομια. Εχω γυρισει δεκαδες χωρες και ετσι ειναι πραγματικα. Οι χωρες με που ειναι μπροστα ειναι οι χωρες που πεφτουν οι λιγοτερες τρικλοποδιες. Ετσι λοιπον αυτοι που ειναι διαφορετικοι και ιδιως μεταναστες ειναι στοχοι για οσο περισσοτερες τρικλοποδιες γινεται στην Ελλαδα. Η τρικλοποδια λοιπον πεφτει για να μην φαει ο μεταναστης την δουλεια του Ελληνα. Αυτος ειναι ο πραγματικος λογος γιατι ολα τα υπολοιπα ειναι επιχειρηματα για ηλικιες κατω των 10 ετων. Το αιμα και το γονιδια και αυτα ειναι ΒΛΑΚΕΙΕΣ για μωρα. Ολοι γνωριζουμε οτι οι Ελληνες εχουν αναμεμιγμενο DNA αρα δεν τιθεται θεμα να διατηρησουμε την καθαροτητα της φυλης μας και η φυλη μας δεν ειναι καθαρη. Εχουμε και Αραβικες και Σλαβικες και αλλες προσμιξεις και Αλβανοι, και Κουρδοι, και Αρμενιοι και ολος ο καλος ο κοσμος εχει ερθει στο παρελθον. Επισης το DNA μας ειναι παρομοιο με αυτο των Τουρκων που ζουν στην Κων/πολη. Παει λοιπον αυτο. Λεμε οτι θελουμε να διατηρησουμε την πολιτιστικη μας ταυτοτητα. Να θυμισω οτι πριν την Μικρασιατικη καταστροφη μπουζουκι δεν ακουγε κανενας στην Ελλαδα. Τα πρωτα 10-20 χρονια υπηρχε νομος για σπασιμο του μπουζουκιου απο τον αστυνομικο που θα το εντοπιζε και μονο. 70 χρονια μετα ολοι οι Ελληνες ακουνε ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ. Αφηστε λοιπον ολοι τις βλακειες και τις υποκρισιες. Η τρικλοποδια για την δουλεια ειναι το θεμα. Αναλυωντας ομως την κατασταση θα δουμε οτι οι μεταναστες αυξησαν κατα πολυ τις δουλειες των Ελληνων. Θα το ξαναπω ... στην Ημαθια ζητουσαν 15.000 εργατες για τα σπαραγγια την δεκαετια του 90. Πηγαιναν μονο 5 - 10 Ελληνες. Τοτε που ολοι οι Ελληνες φυγαν στις πολεις ηρθαν οι μεταναστες και αμεσως η αγροτικη παραγωγη και η κατασκευαστικη δραστηριοτητα ολης της χωρας ανεβηκε. Το ξαναλεω αν ειμασταν νησι θα τους φερναμε αυτους τους μεταναστες οπως κανανε οι Αμερικανοι. Αυτα λοιπον περι τρικλοποδιων και ιθαγενειας. Δειτε απλα τα πραγματα.
tolis
30/01/2009 20:49
THELO NA DO THN EPOMENH ZOH TH THA EIMASTAI ......... STOUS RATSISTES NA EINAI IRAKINOI KAI STOUS DHMOKRATES NA GINOUN ELLHNES ESTO AYTOI OI LIGOI POU EIMASTAI ......................... GERMANOBOULGAROI K.L.P
Απόστολος Αποστολίδης
30/01/2009 19:50
Ολοι ξεχνάτε κάτι. Οτι οι Ελληνες που μετανάστευσαν σε άλλες χώρες πήγαν σαν νόμιμοι μετανάστες, με πρόσκληση της χώρας υποδοχής. 90% των εδώ μεταναστών είναι παράνομοι. Ο νόμος δεν ζητά πολλά πράγματα. 900 Ευρώ (αντε ας μειωθεί) και ότι οι γονείς τους είναι νόμιμοι μετανάστες. Αλλοίμονο κάθε παιδί που έτυχε να γεννηθεί σε μία χώρα να έχει το δικαίωμα να αποκτά την υπηκοότητα της χώρας αυτής. Τότε τα αεροπλάνα όλων των αεροπορικών εταιρειών θα ήταν γεμάτα με ετοιμόγεννες
G.Stefanou
30/01/2009 19:46
I8ageneia simainei AIMA kai Katagwgi.

Ypikoootita sHmaineii pou se pia xwra eimai politis-Ypikoos.

exw paei stin Xanthi ekakan to stratiwtiko mou
efyga apo Ameriki gia na yperetisw tin patrida mou 24 mines
1984-1986 84 G! Esso.
kai eida pws ais8anontai Oi Mousoulmanoi ekei.
Stin Kriti lene agapes eukola kaneis oses kai an 8elei kanei ma manna san tin Manna tou pote den ksanakanei !
o ka8enas exei tin gnwmi tou kai tin euvais8isia tou.
Yanni
30/01/2009 19:24
Kai vevaia na eisai perifanos pou eisai vlahos,kai egw eimai.Alla na mhn ksehname pws kai emeis sta sk*ta pigame sto ekswteriko kai epiplefsame giati mas to epetrepsan.An eides grafw oti prepei na eimaste perifanoi gia afta pou ekanan oi ellines to ekswterikou,haraktiristika grafw "agrammatoi eginan ekatomyriouhoi".Egw loipon den ta vazw me tous ellines to ekswterikou alla ta vazw me esena pou tha eprepe na eisai pio evaisthitos me tetoia themata,giati oi goneis sou h oi pappoudes perasan paromoies katastaseis!!!Kai ti simainei ohi ithageneia,kai ithageneia na paroun.Afta ta paidia prepei na thn agapisoun thn ellada giati diaforetika tha dimourgisoume enan ehthro eswteriko,pio epikindyno apo tous ekswterikous ehthrous mas.Ksereete agapite Kyrie Stefanou ti einai na eheis sthn epikrateia sou hilliades anthrwpous pou den theloun to kalo sou?Afta ta paidia prepei na ginoun ellines,na niwthoun ellines kai na agapan thn ellada,alliws ta pragmata tha ginoun poly epikindyna sto mellon.Paradeigma oi mousoulmanoi tis thrakis,pou anti na esthanontai ellines,esthanontai tourkoi kai einai kai 200,000.Krima giati einai ellines kai tha eprepe na tous ehei agaliasei h politeia.
Giorgos Stefanou Cardiac Sonographer East Cardiology Center New York CityC
30/01/2009 18:59
Agapioi : Ke Aki, kai Ke Gianni
Eipa na tous do8ei adeia paramonis kai Ypikoootita sta paidia ekei.
Alla allo pragna H i8ageneia prosekste ti egrapsa kai den katalabainw tin apaxiwsi gia tous Ellines Metanastes.

Den peirazei omws H" Patrida" kai orismenoi "Patriwtes xeroun na mas Pligwnoun opws panta".
Den peirazei pou eimaste "Blaxoi " eimaste yperifanoi pou oi Paterades mas einai Blaxoi kai eplenan piata gia na ana8repsoun paidia na ta kanoun giatrous dikigorous kai kalous eppagelmaties kai oikogeneiarxes.

Kseroume na agapame tin Patrida ELLADA na tin exoume kleismeni mes tin kardia mas giati den tin xortasame pote!
ραν ταν πλαν
30/01/2009 18:54
@ΝΙΚΟ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ

με καλυψες !
1
NeverOnAir
30/01/2009 18:29
H xwra mas einai MPOURDELO, eksaitias mas. Oi antrwpoi omws pou erxontai nomizoun oti erxontai se kratos. As min paraplanoume allo tous metanastes! Den yparxei kratos!

Stis arxes tous 20ou aiwna ta kala estiatoria stin Ameriki eixan mia epigrafi pou elege: "No rats,no Greeks", gia na min ksexniomaste...
Yannis
30/01/2009 18:06
Kai gia ton Gwrgo ton Stefanou, as katsei ekei sthn Nea Yorki pou h amerikh ftiahtike apo metanastes.Giati den ypirhan anthrwpoi ekei prin,tous skwtosan olous kai meta arhisan na kanoun Thanksgivings gia tous indianoys,H mipws h notia afrikh eipe stoys eyrwpaious "elate na mas ftiaksete?"ti ilithiotites einai aftes kai zeis kai sthn Amerikh??!?!?H anthrwpia den ehei na kanei me to pou eisai h to pws vrethikes ekei,ehei na kanei me sygekrimena kritiria.Pros theou den lew na ginoun oloi ellines alla ohi kai na ehoume paidia pou genithika kai megalwsan sthn ellada na min ehoun dikaiwma sthn ithagenia.
Yannis
30/01/2009 18:02
Egw symfwnw me ton aki.Spoudasa Amerikh kai eida olous toys vlahous ellines na ehoun kanei lefta.Giati phgan ekei,idrwsan kai doulepsan sklira alla kanenas den tous stamatise,tous afisan kai ta kataferan, to idio kai sthn germania,kai sthn aystralia.Agrammatoi eginan ekatomyriouhoi kai prepei na eimaste peryfanoi gia aftous,alla o neoellinas pou na katalavei.Imoun se gnwsto nosokomeio kai irthe na dei tous astheneis mavros giatros apo afrikh kai den ithelan na tous eksetasei.Ti na leme twra,tin ehoume kanei thn hwra skata kai mas ftaine oi xenoi,pou an den eihame tous alvanous na dw pws tha vgazane oi pappoudes mas sta hwria kai sta nisia.NTROPI MAS,gia paidiakia milame pou agapane aftoi thn hwra pio poly kai apo emas,kai emeis tous gyrizoume thn plath.
@ΝΙΚΟ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ
30/01/2009 16:39
Πραγματικα καλε ανθρωπε Νικο Παπαδοπουλε , αλλο Σουηδια και αλλο Ελλαδα . Η μια ειναι μια χωρα που εχει πολιτισμο και η αλλη ειναι απλως μια διεφθαρμενη "Λιβερια" της Ευρωπης .....καταλαβες νομιζω πια ειναι η "Λιβερια".

Πηγαινε τωρα να δεις Μενεγακη και φαε και μια πιτσα , να ολοκληρωσεις την συγκλονιστικη σου ζωη .
ΑΚΙS
30/01/2009 16:36
@ ψωρο-golden boy

η γκριματσα θα ειναι η ιδια οταν μια Σουηδεζα θα παρουσιασει στους γονεις της Ελληνα γαμπρο...εκει να δεις ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΧΑ, ΧΑ ,ΧΑ
akis
30/01/2009 16:24
KANONIKA OI INΔΙΑΝΟΙ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΝΑΔΑ, ΟΙ ΑΒΟΡΙΓΙΝΕΣ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΥΡΟΙ ΤΗΣ Ν.ΑΦΡΙΚΗΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ "ΕΞΩ ΟΙ ΞΕΝΟΙ"

ΔΡΟΜΟ ΛΟΙΠΟΝ ΕΛΛΗΝΕΣ , ΠΟΥ ΚΑΒΑΛΙΚΕΨΑΤΕ ΤΟ ΣΒΕΡΚΟ ΑΛΛΩΝ ΛΑΩΝ ΚΑΙ ΠΛΟΥΤΙΣΑΤΕ , ΠΗΡΑΤΕ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ , ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΕ ΒΟΥΛΗ ΜΠΗΚΑΤΕ ....... ΞΕΧΝΑΤΕ ΡΕ "ΠΙΑΤΑΔΕΣ" ΚΑΙ "ΑΝΘΡΑΚΩΡΥΧΟΙ" ΤΗΝ ΦΤΩΧΙΑ ΣΑΣ, ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΣΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΑ , ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΤΑΜΕΝΟΥΣ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΚΕΤΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΠΡΟΚΟΒΑΤΕ.

ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΖΩΑ, ΓΙ''ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΜΠΕΝΑΝ ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ....ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΓΡΑΜΑΤΟΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΟΙ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ, ΒΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΞΑΘΛΙΩΜΕΝΟΥΣ....
GOLDEN BOY
30/01/2009 16:16
ΝΑ ΔΩ ΡΕ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΩΝ ΙΣΩΝ ΕΥΚΑΙΡΙΩΝ ΠΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΝΕΙ ΑΝ ΑΥΡΙΟ Η ΚΟΡΗ ΣΑΣ ΣΑΣ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑΝ ΜΑΥΡΟ, ΑΛΓΕΡΙΝΟ ''Η ΑΛΒΑΝΟ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΕΙ "ΜΑΜΑ, ΜΠΑΜΠΑ ΝΑ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΩ ΤΟ ΓΑΜΠΡΟ ΣΑΣ"!!! ΤΟΤΕ ΝΑ ΔΩ ΤΙΣ ΦΑΤΣΕΣ ΣΑΣ!!!!
Νικος Παπαδοπουλος
30/01/2009 16:15
Η κομισιον καλα θα κανει να μην ανακατευεται.Δεν ειναι δουλεια της ΕΕ να μας πει σε ποιον θα δινεται η δεν θα δινεται η Ελληνικη ιθαγενεια.Δεν ειναι δυνατο να δινεται η Ελληνικη ιθαγενεια σε οποιον γεννιεται στην Ελλαδα μονο και μονο επειδη ετυχε η μανα του να βρισκεται στην Ελλαδα.Ας σκεφτουμε μονο οτι αυτη την στιγμη βρισκονται στην Ελλαδα 500000 Αλβανοι μεταναστες η λαθρομεταναστες.Δεν θα δημιουργησουμε στην Ελλαδα μια δευτερη Αλβανια.Ο Ελληνικος νομος ειναι σωστατος και σε καμια περιπτωση δεν θα πρεπει να αλλαξει η να επιτρεψουμε σε ορισμενους ανεγκεφαλους γραφειοκρατες των Βρυξελλων να μας επιβαλλουν τις αποψεις τους.Ναι οι μεταναστες που βρισκονται στην Ελλαδα θα πρεπει να αντιμετωπιζονται με σεβασμο χωρις ρατσισμο αλλα απο την αλλη θα πρεπει να προστατευσουμε και το συμφερον της χωρα μας.Η καθε χωρα της ΕΕ δεν μπορει να εχει τα ιδια κρητιρια αποδοσης ιθαγενειας και για αυτο το θεμα δεν μπορει να απτεται αρμοδιοτητων της ΕΕ.Αλλο Ελλαδα και αλλο Σουηδια.
ΜΑΡΘΑ
30/01/2009 16:10
Κυρία ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ, να δω αν θα λέτε τα ίδια, όταν κατά το 2050 θα ερημοποιηθεί η Ελλάδα και θα πρέπει ΕΜΕΙΣ να μεταναστεύσουμε προς άλλη χώρα προκειμένου να επιζήσουμε.
Χάρης Λάμπρου
30/01/2009 16:09
Βγήκαν και οι αγράμματοι οι γκασμάδες και γράφουν να φύγουν, να φύγουν.. Αφήστε, δεν χρειάζεται, θα φύγουμε εμείς οι υπόλοιποι, θα σας την αφήσουμε την Ελλάδα να τη χαίρεστε έτσι όπως τη κάνατε σαν τα μούτρα σας. Άντε τραβάτε να μπαζώσετε κανένα ρέμα γιατί σας χαλάει την αξία του οικοπέδου σας και μη μιλάτε για πατρίδα. Τραβάτε να φοροδιαφύγετε και να σαβουρώσετε ότι βρείτε. Βουλιάξτε στον καναπέ σας και δείτε τηλεόραση..Για αυτά είστε μόνο ικανοί. Μείνετε εκεί στη μιζέρια σας, έτσι όπως τη φτιάξατε να τη χαίρεστε. Μόνοι σας και μίζεροι, να πεθαίνετε σιγά σιγά.
ΜΑΡΘΑ
30/01/2009 16:08
Είναι αδιανόητο παιδιά τα οποία έχουν γεννηθεί εδώ, έχουν πάει σχολείο και έχουν σπουδάσει, τα οποία θέλουν να εργασθούν και να παραμείνουν στη χώρα μας, να μην έχουν Ελληνική Υπηκοότητα. Πρέπει επιτέλους, να μάθουμε σε αυτή τη χώρα να διαχωρίζουμε τους μετανάστες που έρχονται στη χώρα μας για να προκόψουν, από τους μετανάστες που έρχονται για να εγκληματίσουν. Αλλά την ευθύνη τη φέρει πρωταρχικά το κράτος το οποίο αναξέλεγκτα τους κατατάσσει όλους στην ίδια κατηγορία.
GRHGORHS MPEKIARHS
30/01/2009 16:06
TO THEMA KAI ENDEXOMENOS PROBLHMATA TON METANASTON (SE OLH THN EYROPH) EINAI ENA KALITEXNIKA STHMENO PAIXNIDH ME EPISTHMONIKOTHTA KOINONIKHS PSIXOLOGIAS ME FONTO PANTA TO OIKONOMIKO. AYTO STHN OUSIA BROMIKO KAI APANTROPO PAIXNHDI TO PAIZOUN TA ESOTERISTIKA FASISTARIA TON BRYXELON SE BAROUS TON NTOPION PLUTHHSMON KAI SE BAROS TON METANASTON! AYTO DEN FAINETAI ME THN PROTH MATIA, EXEI OMOS "PERIPLOKO BATHOS". PARTE TO ALLOIOS: ALLOIMONO AN ENDOIAFERETAI H E.E. GIA TA DIKAIOMATA TON METANASTON/XENON k.o.k. EDO DEN ENDOIAFERETAI GIA TA STOIXEIODH PROBLHMATA MIAS "NTOPIAS" KOINONIAS! (LEFTA GIA PAIDEIA, YGEIA, ERGASIA, SFAGH STHN GAZA k.a.). GIA TA PRAGMATIKA PROBLHMATA MIAS KOINONIAS TO PAIZEI APO TON ANNA STON KAGIAFA! AYTO TA LEEI OLA!! AYTOS EINAI KAI O "MONTERNOS" FASISMOS! TO PROBLHMA DEN EINAI O XENOS ALLA TO PROBLHMA EINAI H E.E. KAI MHN TRAIFETAI AYTAPATES OTI H E.E. THA ALLAXEI, EXEI TO SKOPO THS! EMEIS PREPEI NA EXOUME THN POLITIKH OS SKOPO! H NEKROPSIA THA TO DEIXH!!
Giorgos Stefanou NY USA
30/01/2009 15:32
Einai 8ema xronou opou H Ellada 8a antimetwpisei dimigrafiko proBlima
tote 8a ksanamilisoume...as tous do8ei adeia paramonis H ypikoootika kai Blepoume..

Na doume poios 8a fylaxei ta synora ,,apo ta ksaderfia tous ...
Ti na pw den yparxoun logia pia

giaufto kai skeftomaste na r8oume mexri kai diakopes stin Patrida pou tin eksafanizoun...
a! kai min tolmisei kaneis na paralirisei tous metanastes kai tin

AmerikH enas kratos pou egine mono apo metanastes xwris omoiogeneia e8nos glwssa kai koultoura...
Allo Ellada allo Australia kai Kanadas South Africa KLP...
Den eimai Ratsistis pisteBw stin Syniparxei an8rwpwn alla perysi pou piga sti Syntagma ta Xristougenna eida kai kati Ellines...oloi oi alloi Htan FILOXENOUMENOI...
ροδανθος
30/01/2009 15:15
Διαβαζοντας τα σχολια πανω σε τετοια θεματα ολο και πιο πολυ ανακαλυπτω οτι οι συμπατριωτες μου ειναι απο τους πιο ρατσιστες Ευρωπαιους πολιτες. Αυτο οφειλεται στην αμορφωσια και στην αδυναμια του κρατους να ενσωματωσει τις επιστημονικες ανακαλυψεις των τελευταιων δεκαετιων. Αφοσον εχει αποτυχει σε αυτο δεν υπαρχει καμια ελπιδα να μορφωσει και τον κοσμο. Ο Θεος να μας φυλαξει γιατι το μυαλο μας σιγουρα δεν μπορει να μας φυλαξει με τοσο χαμηλο επιπεδο. Δυστυχως φαινεται οτι το 80% των πολιτων της χωρας βρισκονται ακομα στο "Ελλας Ελληνων Χρισιανων", πολλοι ακομη χωρις να το καταλαβαινουν. Λυπαμαι. Το αστειο ειναι οτι οι ιδιοι που φωναζουν να φυγουν οι μεταναστες αντιτιθενται στο να εχουν γνωμη και οπωσδηποτε να γυρισουν πισω στην ΕΛλαδα οι Ελληνες του εξωτερικου. Θελουν δηλαδη μια χωρα σε στυλ Αλβανιας αποκομμενη απο τον κοσμο χωρις επαφες. Αυτο κατα την γνωμη τους θα οδηγησει σε οικονομικη αναπτυξη. Τι να πω. Ο Θεος να μας φυλαει γιατι το μυαλο μας και οι λιγοστες γνωσεις μας σιγουρα δεν ειναι αρκετες.
akis
30/01/2009 14:53
@kostas skoympouris

ΠΑΡΕ ΔΡΟΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΡΕ ΕΛΛΗΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗ , ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΣΕ ΘΕΛΟΥΝ ΕΚΕΙ ΣΕ ΑΠΟΚΑΛΟΥ GASTARBEITER , ΑΧ ΡΕ ΕΛΛΗΝΑ ΒΛΑΧΟ ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΞΕΧΝΑΣ...


Ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΤΟΥ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΥ
Nikos G
30/01/2009 14:44
@kostas skoumpoyris, εννοεις οτι δεν αναγκαστηκες να κλεψεις γιατι ειχες ολα τα δικαιωματα ενος Γερμανου και αρα μπορουσες να δουλεψεις και να προσφερεις στην Γερμανικη κοινωνια. @ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ, την εχω βαρεθει αυτη την χουντικη φραση "ΑΝ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΑΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΨΕΥΤΟΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ" μιας και εσυ εισαι "πατριωτισα" παρε εσυ στο σπιτι σου ολους τους Ελληναρες που ειναι φτωχοι και δεν εχουν που να μεινουν, υπαρχουν πολλοι τεμπεληδες δεν θα εχεις προβλημα να γεμισεις το Ελληνικο σου σπιτι, α παρε και την Πετρουλα(και καθε Πετρουλα) την Ελληνιδα πολιτισμενη.....
maria
30/01/2009 13:53
καλο θα ηταν το κρατος να τους βοηθησει (οχι οικονομικα αλλα με πρακτικες εκπαιδευσης και μορφωσης) να ενταχθουν ομαλα στην ελληνικη κοινωνια και να μην ξεχωριζουν.
kostas skoumpoyris
30/01/2009 12:43
NA FYGOYN 2 FORES ME KLEWAN KAI HTAN ALBANOI TI NA PW META APO AYTO
EGW DEN EXW KLEPSEI KANENAN OSO ZOUSA NTYSELDORF
Νικος
30/01/2009 12:37
Να μείνουν μόνο οι μετανάστες που πλένονται τακτικά και δεν βρωμάνε και έχουν δουλειά και μιλάνε κάποια ελληνικά. Μπαινεις στα μέσα μαζικής μεταφοράς και βρωμάνε, έλεος πια με το ψευτοαριστερό αίτημα από τους αριστερύς της Εκάλης για πλήρη δικαιώματα στους λεχρίτες.
akis
30/01/2009 12:33
@ παπαδοπουλου αννα.

Γεννηθηκα και μεγαλωσα στη Γερμανια απο Ελληνες γονεις, πηρα διαβατηριο Γερμανικο (ευτυχως..) και εχω ολα τα δικαιωματα του Γερμανου. Αναρωτιεμαι αν υπηρχαν Γερμανοι με την νοοτροπια της Κας Παπαδοπουλου , ΠΩΣ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝ ΑΡΑΓΕ ; ΜΑΛΛΟΝ ΦΡΙΚΤΑ ! Κατω οι αγραμματοι , εμμετικοι ρατσιστες σαν και την Παπαδοπουλου .... ουστ ρε αποτυχημενη , οι Ελληνες εχουν γεμισει το πλανητη , δεν το ξερεις αυτο αγραμματη ρατσιστρια ; Ντροπη στους Ελληναρες , τους ουραγους της Ευρωπης.
Nikos G
30/01/2009 12:09
Και καλα μας κανουν....τι γελοιοι κανονες ειναι αυτοι, παλι φυσικα για να τους κανουμε την ζωη πιο δυσκολη. Για παραδειγμα αυτος με την σχολικη εκπαιδευση, ο ξαδερφος μου ο Ελληναρας μετα βιας περασε την πρωτη Γυμνασιου και τα παρατησε, ουτε εφημεριδα δεν ξερει να διαβασει.......Δωστε στους ανθρωπους ισα δικαιωματα ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ
30/01/2009 11:56
ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ (ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΕ ΚΑΝΝΕΙΣ. ΤΕΤΟΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΘΕΛΕΤΕ. ΒΑΔΙΖΕΙΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ. ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ. ΟΛΟΙ ΕΞΩ. ΑΝ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΑΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΨΕΥΤΟΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ. ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΜΕ .ΕΞΩ .

όλες οι τελευταίες ειδήσεις