Η Ίντερ είχε νικήσει νωρίτερα στη Βερόνα και είχε ανέβει προσωρινά στην κορυφή. Η Μίλαν ήθελε μόνο τη νίκη για να την αφήσει πίσω ξανά και μέχρι το 92′ τα έκανε μαντάρα. Αν και προηγήθηκε νωρίς με 2-0 ισοφαρίστηκε σε 2-2 από τη Λάτσιο αλλά λυτρώθηκε από τον Ερνάντες που έκανε το 3-2 στις καθυστερήσεις και την έστειλε ξανά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Με νίκες συνέχισαν οι Ρόμα και Σασουόλο ενώ η Νάπολι γλίτωσε την ήττα με γκολ του Ινσίνιε στο φινάλε.

Με καρδιά πρωταθλήτριας

Μόλις στο 17′ η Μίλαν είχε προηγηθεί με 2-0 κόντρα στη Λάτσιο. Στο 10ο λεπτό ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε κόρνερ και ο Ρέμπιτς με κεφαλιά έκανε το 1-0 και επτά λεπτά μετά ο Τούρκος έκανε και το 2-0 με πέναλτι.

Στο 28′ πέναλτι κέρδισε η Λάτσιο, ο Ντοναρούμα με τη βοήθεια του δοκαριού έσωσε την εκτέλεση του Ιμόμπιλε αλλά ο Αλμπέρτο με κεφαλιά από κοντά έκανε το 2-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 59′ ο Σάβιτς έστρωσε στον Ιμόμπιλε που με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-2. Η λύτρωση για τη Μίλαν ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε κόρνερ και ο Ερναντές με κεφαλιά έκανε το 3-2.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Καλάμπρια (90+2’ Νταλότ), Καλουλού, Ρομανιόλι, Ερναντές Τονάλι, Σελεμέκερς (64’ Καστιγιέχο, 90+2’ Μαλντίνι), Κρούνιτς, Τσαλχάνογλου, Ρέμπιτς, Λεάο (79’ Χάουγκε)

Λάτσιο: Ρέινα, Λουίζ Φελίπε, Μάρουσιτς, Ράντου, Πάτρικ (88’ Χουντ), Λατσάρι, Σάβιτς (73’ Ακπά Άκπρο), Εσκαλάντε (46’ Κατάλντι), Λουίς Αλμπέρτο, Κορέα (32’ Μουρίκι), Ιμόμπιλε (74’ Περέιρα)

Νίκη τετράδας για τη Ρόμα

Συναρπαστικό ματς έγινε στο Ολίμπικο με τη Ρόμα να κάνει το 1-0 κόντρα στην Κάλιαρι με όμορφο πλασέ του Βερετού στο 11′. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Πέδρο στο 59′ να κάνει το 1-1 με σουτ ενώ στο 61′ είχαν και δοκάρι με τον Σιμεόνε και στη συνέχεια η Ρόμα πέτυχε ακόμη δύο γκολ και φάνηκε να κλειδώνει τη νίκη.

Αρχικά ο Ντζέκο με πλασέ από κοντά έκανε το 2-1 στο 71′ και έξι λεπτά μετά ο Μαντσίνι με κεφαλιά το 3-1. Η Κάλιαρι μείωσε τελικά σε 3-2 με πέναλτι του Πέδρο στο 90+1′ αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι παραπάνω.

Ρόμα: Μιράντε (74’ Λόπεθ), Πέρες, Κάρσντορπ, Κούμπουλα (63’ Ιμπάνιεθ), Μαντσίνι, Βερετού, Κριστάντε (73’ Σμόλινγκ), Βιγιάρ, Μχιταριάν, Πέδρο (63’ Πελεγκρίνι), Ντζέκο (78’ Μαγιοράλ)

Κάλιαρι: Κράνιο, Λυκογιάννης (78’ Σοτίλ), Βαλούκιεβιτς, Τσεπιτέλι, Γοδίν (85’ Καλιγκάρα), Τζάπα, Πέδρο, Νάντες, Μαρίν (85’ Περέιρο), Ρογκ (16’ Ολίβα), Σιμεόνε (78’ Παβολέτι)

Σώθηκε στο 92′ η Νάπολι

Γκέλα για τη Νάπολι που ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Τορίνο στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα».

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με όμορφο γυριστό σουτ του Ίτσο στο 56′ και η Νάπολι κατάφερε να μην χάσει χάρη σε γκολ του Ινσίνιε στο 92′ από ασίστ του Ζιελίνσκι.

Νάπολι: Μερέτ, Μανωλάς, Μακσίμοβιτς, Ντι Λορέντσο, Χισάι (71’ Ρουί), Ντέμε (30’ Ελμάς), Ζιελίνσκι, Μπακαγιόκο (71’ Ρουίθ), Ινσίνιε, Πολιτάνο (63’ Λοσάνο), Πετάνια (71’ Γιορέντε)

Τορίνο: Σιρίγκου, Ροντρίγκες (88’ Βόιβοντα), Ίτσο, Μπρέμερ, Μπουοντζιόρνο, Σινγκό, Λινέτι (90+4’ Σέγκρε), Ρινκόν, Βέρντι, Μπελότι (89΄Τζάτζα), Λούκιτς (89’ Μεϊτέ)