Το τρία στα τρία στην Handball Premier πέτυχε η ΑΕΚ που επικράτησε με 38-20 στη Νίκαια του τοπικού Άρη. Η Ένωση μετά τα πρώτα 15′, ανέβασε ρυθμούς και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Μετά τα πρώτα λεπτά, η ΑΕΚ με τρία διαδοχικά τέρματα του Florido προηγήθηκε με 6-4. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 9-9 στο 18′, σημείο στο οποίο οι «κιτρινόμαυροι»… ξέφυγαν με εντυπωσιακό σερί 12-2 που διαμόρφωσε το 21-11 του πρώτου μέρους. Το σερί διαμορφώθηκε με τέρματα των Αραμπατζή, Florido, αλλά και του Ζαμπούνη που πραγματοποίησε την πρώτη του φετινή εμφάνιση.

Στο δεύτερο μέρος, Florido, Παπαδιονυσίου, Ζαμπούνης, Buneta και Hoggas ανέβασαν τη διαφορά στα 16 γκολ (29-13, 43′). Ο Ozmusul που πέρασε κάτω από τα δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο, έδωσε ρεσιτάλ, μοιράζοντας συνεχώς ασίστ μετά από τις αποκρούσεις του. Η μεγάλη διαφορά στο σκορ έδωσε την ευκαιρία στον Δημήτρη Δημητρούλια να δοκιμάσει διάφορα σχήματα, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 38-20.

Στα αρνητικά της αναμέτρησης, το σκληρό φάουλ του Χουρσουντιάν στον Κεδέρη λίγο πριν το τέλος του αγώνα, με τον άσσο του «Δικεφάλου» να αποχωρεί υποβασταζόμενος.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-6, 7-9, 9-10, 9-16, 11-21 (ημιχρ.), 12-24, 13-27, 14-30, 16-34, 18-37, 20-38.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Λαδάκης, Ταουσάνης, Αθανασίου, Βλάχος, Μελετάκος, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Παπαδημητρίου, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Ταβλαρίδης, Κρεμμύδας, Βίδρας, Μιμίκος, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής, Δομπρής, Μωραϊτης, Χόγκας, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Μυλωνάς, Χιμένεθ, Φλορίδο, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου, Οζμουσούλ, Άρσιτς, Μπουνέτα, Γιόσμου, Κεδέρης.