30oC
News Now
Φανταστική Κηφισιά, προκρίθηκε μέσα στην έδρα του Παναθηναϊκού
Ομάδα

Η Κηφισιά ήταν ανώτερη του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Κυψέλης, έφτασε εύκολα στη νίκη με 3-1 σετ και προκρίθηκε στα ημιτελικά των play-offs της Volley League.

Η Κηφισιά επικράτησε σχετικά εύκολα του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη με 3-1 σετ και προκρίθηκε στα ημιτελικά των play-offs της Volley League, για δεύτερη σερί χρονιά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ με μειονέκτημα έδρας.

Πολλές εναλλαγές στο σκορ κατά τη διάρκεια του πρώτου σετ, με το προβάδισμα στο σκορ να αλλάζει χέρια αρκετές φορές. Τελικά οι «πράσινοι» έκαναν το 1-0 (25-23), η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, καθώς έδειχναν να ξεμένουν από δυνάμεις και λύσεις.

Η Κηφισιά πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο 2ο σετ (4-6) και το διεύρυνε μέχρι το τέλος (17-25) ισοφαρίζοντας σε 1-1. Παρόμοιο σκηνικό και στην αρχή του 3ου σετ, με τους γηπεδούχους να είναι εμφανώς πιο ανταγωνιστικοί, ωστόσο στα κρίσιμα σημεία η ομάδα των βορείων προαστίων έδειξε να έχει πιο καθαρό μυαλό, κάνοντας το 1-2 (22-25) στα σετ.

Ο Παναθηναϊκός σε μια ύστατη προσπάθεια για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, ισοφάρισε σε 11-11 το προβάδισμα της Κηφισιάς (3-7), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ (11-13 και 13-16) και εν τέλει (19-25) πανηγύρισαν μια μεγάλη πρόκριση.

Τα σετ: (25-23, 17-25, 22-25, 19-25).