Ο ΑΠΟΕΛ έφερε 1-1 με την Ντόρτμουντ στο ΓΣΠ στην 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ισοφάρισε το γκολ του Ποτέ και στέρησε από τον ΑΠΟΕΛ μία σπουδαία νίκη. Ισοπαλία πήρε και η Τότεναμ από τη Ρεάλ στο Μπερναμπέου, ενώ η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε στο Ετιχαντ 2-1 τη Νάπολι.

Στο ΓΣΠ, ο Γιώργος Δώνης είχε διαβάσει καλά την Ντόρτμουντ.Με εξαιρετική αμυντική τακτική, ο ΑΠΟΕΛ έκλεισε τους διαδρόμους και δεν επέτρεπε στην ομάδα του Πέτερ Μπος να απειλήσει. Στο 62′ από το διπλό λάθος του τερματοφύλακα της Ντόρτμουντ, Μπούρκι, ο Μίκαελ Ποτέ άνοιξε το σκορ για τον ΑΠΟΕΛ. Ο 33χρονος επιθετικός από το Μπενίν, μπήκε στο ματς στο 30′ αντικαθιστώντας τον τραυματία Ντε Καμάργκο. Πέντε λεπτά αργότερα, η Ντόρτμουντ ισοφάρισε με κεφαλιά του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, ενώ στο 69′ στο σουτ του Καγκάβα η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι. Την ίδια τύχη είχε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και η κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ.

***Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε στο Ετιχαντ τη Νάπολι 2-1. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκε στα πρώτα 15′ με 2-0 (Στέρλινγκ και Γκαμπριέλ Ζέσους), η Νάπολι έχασε πέναλτι με τον Μέρτενς (απέκρουσε ο Εντερσον), αλλά τελικά μείωσε στο 73′ καθώς αυτή τη φορά, ο Ντιαβαρά νίκησε στο πέναλτι τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα της Σίτι.

***Η Τότεναμ στάθηκε πολύ καλά στο Μπερναμπέου και πήρε 1-1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Κι οι δύο ομάδες είχαν φάσεις για γκολ και οι τερματοφύλακες Κέιλορ Νάβας και Ούγκο Γιορίς είχαν αποτελεσματικές επεμβάσεις. Η Τότεναμ προηγήθηκε με αυτογκόλ του Βαράν (28′) και η Ρεάλ ισοφάρισε με πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο (43′).

«Πολυβόλο» η Λίβερπουλ συνέτριψε στη Σλοβενία τη Μάριμπορ με 7-0! Για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πέτυχαν από δύο γκολ οι Φιρμίνο και Σαλάχ και από ένα οι Κουτίνιο, Τσάμπερλεν και Αλεξάντερ-Αρνολντ. Στον ίδιο όμιλο αίσθηση προκάλεσε και το 5-1 της Σπάρτακ Μόσχας επί της Σεβίλλης. Πρωταγωνιστής για τη ρωσική ομάδα ο 25χρονος Ολλανδός Κουίνσι Πρόμες με δύο γκολ και δύο ασίστ.

Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη για τη Λειψία (3-2 την Πόρτο), ενώ η Μπεσίκτας έκανε το 3/3 καθώς πέρασε και από το Μονακό (2-1).