Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας τη Θέλτα με 3-0 σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Ο προπονητής της Μπαρτσελόνα, «Τατα» Μαρτίνο, άφησε στον πάγκο τους Νεϊμάρ, Τσάβι και Ινιέστα. Τελικά, χρησιμοποίησε στο β’ μέρος (στα τελευταία 20 λεπτά), μόνο τον Ινιέστα. Ο Μαρτίνο παραμένει αήττητος σε 16 ματς σε όλες τις διοργανώσεις και αυτό είναι ρεκόρ για νέο προπονητή της Μπαρτσελόνα.

Στο 9΄ο τερματοφύλακας της Θέλτα, Γιοέλ, απέκρουσε το σουτ του Φάμπρεγας και ο Σάντσες που ακολουθούσε τη φάση πέτυχε το 1-0.

Η Μπαρτσελόνα, «καθάρισε» το παιχνίδι στα πρώτα δέκα λεπτά του β’ μέρους. Στο 48′ έγινε το 2-0. Ο Φάμπρεγας σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, στη συνέχεια στον Γιοέλ και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Φάμπρεγας ήταν ο σκόρερ του τρίτου γκολ (54′), ύστερα από ασίστ του Μέσι.

Η Θέλτα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 67′ είχε δοκάρι σε απ’ ευθείας φάουλ του Νολίτο.

Στο άλλο ματς την Τρίτη: Εσπανιόλ-Μάλαγα 0-0.