ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ; ΠΡΟΣΤΙΜΟ!

Ο δήµος της Νέας Υόρκης απαγορεύει το κάπνισµα ακόµη και στις παραλίες!

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΕΩΡΓΙΑ ΓΕΩΡΓΑΚΑΡΑΚΟΥ   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 04/02/2011 07:00 |
Η Νεοϋορκέζα της φωτογραφίας θα αναγκαστεί να περιορίσει το πάθος της µέσα στο σπίτι της

Με τριάντα έξι ψήφους υπέρ και δώδεκα κατά το συµβούλιο της Νέας Υόρκης ψήφισε χθες την εφαρµογή αντικαπνιστικών µέτρων στα δηµοτικά πάρκα και τις παραλίες της πόλης, επτά χρόνια µετά την απαγόρευση του καπνίσµατος σε µπαρ και εστιατόρια. Η απαγόρευση, που θα τεθεί σε εφαρµογή τρεις µήνες αφότου υπογραφεί απότον δήµαρχο της Νέας ΥόρκηςΜάικλ Μπλούµπεργκ, αφορά τα 1.700 πάρκα της πόλης, τα 23χιλιόµετρα παραλίας και χώρους πεζών, µεταξύ των οποίων και η Τάιµς Σκουέαρ. «Αυτό το καλοκαίρι οι Νεοϋορκέζοι που επισκέπτονταιτις παραλίες και τα πάρκα για ναπάρουν φρέσκο αέρα θα έχουν τη δυνατότητα να αναπνεύσουν ακόµα πιο καθαρό αέρα και να κάθονται σε απαλλαγµένες από αποτσίγαρα παραλίες», τονίζει ο δήµαρχος της πόλης, που αναµένεται να υπογράψει την επέκταση της καπνοαπαγόρευσης µέσα στις επόµενες 30 ηµέρες. Αντιδράσεις ωστόσο δενέλειψαν ούτε από τους τοπικούς αξιωµατούχους, µε τον δηµοτικό σύµβουλο Ντάνιελ Χάλοραν να υποστηρίζει πως, αν περάσουν τα νέα µέτρα, το επόµενο βήµα είναι η απαγόρευση του καπνίσµατος στα σπίτια και τα αυτοκίνητα των πολιτών. Για όσους αντισταθούν στο γράµµα του νόµου προβλέπεται πρόστιµο ύψους εκατό δολαρίων, ανάλογο µικρότερων παραπτωµάτων όπως η επαιτεία. Η Νέα Υόρκη πάντως δεν πρωτοτυπεί: η απαγόρευση του καπνίσµατος στα πάρκα εφαρµόζεται ήδη σε Λος Αντζελες και Σικάγο.

Στην Ευρώπη, πρωτοπόροι στην απαγόρευση του καπνίσµατος σε ανοικτούς χώρους είναι οι Ισπανοί (απαγορεύουν το κάπνισµα σε περιβάλλοντες χώρους νοσοκοµείων, σχολείων και παιδότοπων), οι Πολωνοί (το κάπνισµα απαγορεύεται σε αποβάθρες σιδηροδροµικών σταθµών και παιδότοπους). Στη Γερµανία και ειδικότερα στη Βαυαρία, όπου δεν προβλέπονται ούτε χώροι καπνιζόντων, το κάπνισµα απαγορεύτηκε ακόµη και στο Οκτόµπερφεστ, το διάσηµο φεστιβάλ µπίρας του Μονάχου. Ιδιαίτερα τσουχτερά πρόστιµα καλούνται να καταβάλουν οι Ιρλανδοί και οι Εσθονοί. Στην Ιρλανδία οι παραβάτες τιµωρούνται µε πρόστιµο µέχρι και 3.000 ευρώ. Στην Εσθονία οι ιδιοκτήτες καταστηµάτων που δεν συµµορφώνονται µε τον νόµο πληρώνουν πρόστιµο ύψους µέχρι και 2.000 ευρώ.

16
Γιώργος Τ
15/02/2011 23:35
@ AZ ?γρ?μματε δημοκρατ?α δεν σημα?νει να κάνει ο καθένας ό,τι κι''αν τν ευχαριστεί. Αυτό είναι ανωμαλία. Δημοκρατία σημαίνει να είναι πάνω απ΄όλα και απ''όλους ο Νόμος, ο απόλυτος αφέντης. Αν δεν σε αρέσει ένας Ν?μος μπορείς να τον αντιπολιτευτείς, όχι όμως να τον παραβιάσεις αυθαίρετα
Δημήτρης
15/02/2011 09:39
Πολύ θα ήθελα να υπάρχει ένας κόσμος, ένα παράλληλο σύμπαν στο οποίο σε όλους τους χώρους διασκέδασης θα υπήρχε μια έντονη μυρωδιά κλανίλας στο χώρο. Θα άνοιγες την πόρτα του μαγαζιού και θα σου ερχόταν η μπόχα, στην αρχή γιατί μετά συνηθίζεις την μυρωδιά και δεν δίνεις σημασία, αλλά εσύ θα έπρεπε να μείνεις εκεί να διασκεδάσεις να πιεις το ποτό σου και όταν θα γύριζες σπίτι σου θα σου έλεγε η γυναίκα σου: Βρωμάνε τα ρούχα σου σκατίλα πάλι τα έπινες χθες;
Βάλε τώρα με το νου σου να έχεις αναπνευστικό πρόβλημα και να μην μπορείς την μυρωδιά του σκατού, φαντάσου μέχρι και στο μπάνιο σου έφτιαξες παράθυρο, αλλά μόλις παραπονεθείς ότι σε πειράζει η μυρωδιά και αυτή η καφέ λάσπη που κολλάει στα μαλλιά σου, να σου απαντάνε ότι αν θέλεις πας σε καφέ – μπαρ –εστιατόρια δεν είναι υποχρεωτική η προσέλευση.
Οι σύγχρονοι Έλληνες τραγικοί.
Άνθρωποι κοινωνικά αποκλεισμένοι λόγω αναπνευστικού προβλήματος.
Φωτιά σε όλα τα ευνομούμενα κράτη, εδώ δεν είναι Ευρώπη.
Θεοδώρα (μη καπνίστρια)
06/02/2011 04:19
Αφού πρώτα δηλώσω ότι τρέφω μεγάλο θαυμασμό για τον αμερικάνικο πολιτισμό που είναι δημιούργημα της μειοψηφίας της αμερικάνικης πολυάριθμης ως αριθμό και αλλά όχι σαν ποσοστό αμερικάνικης σκεπτόμενης τάξης, διαπιστώνω για μιά ακόμη φορά ότι ο αμερικάνικος όχλος πάσχει από μια ανεπίστρεπτη βλακεία. Μιά και θεωρώ δεδομένο ότι ο αμερικάνικος όχλος θα παραμείνει ο καθοριστικός παράγοντας των πολιτικών εξελίξεων στις ΗΠΑ λόγω της συντριπτιικής εκλογικής του δύναμης, ας επιβεβαιώσουμε ακόμη μιά φορά, το κοινά γνωστό. Οι ΗΠΑ είναι μιά θνήσκουσα δύναμη. Και δεν υπάρχει θεραπεία για αυτό λόγω της ανεπίστρεπτης βλακείας του όχλου της. Που υπάρχει παντού, αλλά στις ΗΠΑ κυβερνά όσο πουθενά αλλού. Η απαγόρεση του καπνίσματος στα .. πάρκα και στις ... παραλίες, της γεμάτης καρκινογόνα καυσαέρια Νέας Υόρκης, αυτο και μονο, αποτελεί απόδειξη της βλακείας ως βασικό χαρακτηριστικό της πλειοψηφίας του αμερικανικού "έθνους". Γιά όσους θέλουν να ωφεληθούν απο την επερχόμενη κατάρευση του χώρου αυτού, ας θυμηθούν το αρχαίο ρητό: "δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται. " Ας βγάλουμε λοιπόν λεφτά από το τέλος της μπούρδας αυτής των διακοσίων ετών.
Γιώργος Μ.
06/02/2011 00:47
Το άκρον-άωτον της ..κακίας.Άκου λέει απογόρευση καπνίσματος σε ανοιχτό χώρο ?????? αλλά και στο σπίτι μου ??? ,Τί ..κακίες είναι αυτές.Τελικά οι μη καπνιστές είναι τελείως ξενέρωτοι και βγάζουν τώρα τα απωθημένα τους.Σιγά σιγά θα μας απογορέψουν και το κλάσιμο,διότι περιέχει μεθάνιο και μπορεί να γίνει καμμία έκρηξη . Ά ει σιαπέρα. !!!!
GS
05/02/2011 18:18
@ Νίκος το να μην πληρώνεις ασφάλεια και να μην είσαι ασφαλισμένος είναι λίγο το κακό, αλλά ξέρεις να πληρώνεις ασφάλεια και να μην έχεις ιατρική περίθαλψη να πληρώνεις ασφάλεια και για να χειρουργηθείς πρέπει να πληρώσεις ένα μάτσο Ευρό αλλιώς θα πεθάνεις σε κανένα διάδρομο αυτό υπάρχει μόνο στην Ελλάδα, δεν συμπαθώ τους Αμερικανούς για την εξωτερική πολιτική τους άλλα σαν χώρα είναι πρώτη σε όλα τους. Είμαι καπνιστής αλλά σέβομαι τον άλλο και προπαντός τα πάρκα είναι τα πνευμόνια κάθε πόλης και στο σπίτι μόνο στην κουζίνα καπνίζω το χειμώνα διότι με λυπάται η γυναίκα μου με το απορροφητικό ανοικτό έξω έχει μείον όταν είναι συν στο μπαλκόνι
ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΣ ΜΑΡΚΑΡΑΣ
05/02/2011 16:37
Επειδή εδω στην Ελλάδα στην έδρα της Δημοκρατίας είμαστε πιο πολιτισμένοι και κυρίως όσων αφορά τις Αναπλάσεις στα πάρκα μας. Το ερώτημα μου, εδώ όταν τσιμεντώνεις - μαρμαροστρώνεις δασικές εκτάσεις των πάρκων τι πρέπει να πέρνεις ;;;;;;; ? ;;;;;;;
BX
05/02/2011 16:31
@ test iq Έτσι όταν αύριο θα αποφασίσουν να μην κυκλοφορείς μετα τις 12 το βράδυ (πάντα για το δικό σου καλό) θα το δεχτείς χωρίς αντίρρηση.

Αν το δεχθείς αυτό και σκύψεις το κεφάλι τότε καλά να πάθεις, όχι μόνο εσύ αλλά ο οποιοσδήποτε. Πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει δημοκρατία. Η δημοκρατία είναι ευθύνη και δικαίωμα του πολίτη. Ο Έλληνας μόνο υπεύθυνος δεν είναι. Το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να αγνοεί τους πάντες και τα πάντα εκτός του δικού του μικρού κόσμου και να περιμένει μεσσίες με την μορφή μετρίων πολιτικών να τον σώσουν. Και φυσικά το πόσο ανεύθυνος είναι έχει φανεί από την σύσταση του νέου Ελληνικού κράτους. Τα πάντα για αυτόν είναι συνωμοσία για την εξόντωσή του. Όλοι είναι εναντίον των Ελλήνων. Μηδενός εξαιρουμένου. Εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω αφού όλοι είναι εναντίον μας γιατί ζούμε ακόμα; Γιατί δεν μας έχουν κατακτήσει; Έτσι και αλλιώς αν το έκαναν δεν χρειαζόταν ούτε να συνωμοτούν ούτε να δώσουν λόγο σε κανένα. Εκτός εάν το παραπάνω δεν ισχύει και ο μόνος που εναντιώνεται στους Έλληνες είναι ο ίδιος ο Έλληνας. Ο ίδιος ο Έλληνας που εξαιτίας της υπεροψίας του τσέλιγκα χωριάτη δεν έχει πλέον φίλους και εχθρεύεται όλους τους άλλους, πρωτίστως τους συμπατριώτες του.

Μάρθα
05/02/2011 11:29
Εχουν γεμίσει τα πάρκα με αποτσίγαρα.Πώς θα τα μαζέψει ο εργάτης τα αποτσίγαρα μέσα από τά χόρτα;Μέ ηλεκτρική σκούπα; Αν πάτε στό πίσωμέρος των νοσοκομείων τα αποτσίγαρα είναι πιό πολλά από τό πράσινο.Καλά εκεί υπάρχουν καί κοπάδια αδέσποτων σκύλων καί κάδοι που ξεχυλίζουν από σκουπίδια αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
test iq
05/02/2011 11:06
το τέρμα της λογικής...οτι ένα φορτηγό που περνάει πλάι σου, βγάζει μονοξείδιο του άνθρακα όσο 100 τσιγάρα με ένα πάτημα του γκαζιού δεν μας πειράζει. Άρα είμαι στην Ομόνοια, τρώω τις εξατμίσεις απο 500 αμάξια αλλά αν ανάψω τσιγάρο θα φάω πρόστιμο. Συμφωνώ με τονΑΖ.. Εκπαίδευση είναι αυτό, να δέχεσαι ότι αποφασίσουν. It is the law my friend... Έτσι όταν αύριο θα αποφασίσουν να μην κυκλοφορείς μετα τις 12 το βράδυ (πάντα για το δικό σου καλό) θα το δεχτείς χωρίς αντιρρηση..
AZ
05/02/2011 08:32
Οι Αμερικανοι δεν το παρακανουν. Απλα εκπαιδευουν τα προβατά τους να υπακουουν στη λέξη απαγορευεται. It is the law!!!!! AZ
Μιχάλης
05/02/2011 08:17
"Οι αμερικάνοι το παρακάνουν, ..."

Ρε Αμερικάνοι, που δεν ξέρετε τι σας γίνεται. Δεν ερχόσαστε εδώ να σας δείξουμε τι θα πει μέτρο; Δεν βλέπετε που τα έχετε κάνει μούσκεμα στη χώρα σας με τους φανατισμούς σας και είστε τόσο πίσω στην ανάπτυξη, στην τεχνολογία και στην επιστήμη. Δείτε εμάς, τους πρώτους και πάρτε παράδειγμα...
ΜΚ
05/02/2011 05:46
Βαρβαρότητες και αντι-δημοκρατικά μέσα!
Δεν θέλουν να πάρουν παράδειγμα από μας τους πολιτισμένους και δημοκράτες! Σαφώς βάρβαρα μέτρα, αφού τα υιοθέτησαν και οι γειτονές μας προς ανατολή.

Είναι δυνατόν εμείς οι ελεύθεροι να χοροπηδάμε στα χορευτάδικα χωρίς τσιγάρο στο στόμα; Είναι δυνατόν να τρώμε τα παϊδάκια μας χωρίς να τα ανακατεύουμε με λίγη νικοτίνη; Είναι δυνατόν ως φυσιολάτρες να περπατάμε στα πάρκα και τους δρυμούς άκαπνοι; Είναι δυνατόν να κάνουμε σοβαρή κουβέντα χωρίς να σχηματίζουμε δαχτυλίδια καπνού; Είναι δυνατόν να οδηγούμε την ΜπεμΒε μας χωρίς να τινάξουμε το αποτσίγαρο μας σε τίποτα ξερόχορτα;

Εμείς όχι μόνο καπνίζουμε, όπου γουστάρουμε, αλλά (ως καλοί σοσιαλιστές) προσφερόμαστε να μοιραστούμε τον καπνό του τσιγάρου μας με όσους δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν τσιγάρα (και το παίζουν τάχα αντικαπνιστές) φυσσώντας τους κατάμουτρα τον καπνό.
Μήτσος
05/02/2011 01:08
Το πάρκο είναι δημόσιος χώρος για κάθε ηλικία. Εαν κάποιος καπνίζει δίπλα σε κάποιον μη καπνιστή, δεν του προκαλεί βλάβη ; Γιατί να πρέπει να μετακινηθεί αυτός που βλάπτεται και όχι αυτός που βλάπτει ;

Και γενικά, μήπως και οι ίδιοι οι καπνιστές πρέπει να δούν τα μέτρα αυτά ως εξαιρετική ευκαιρία για να απαλλαγούν από αυτή την τρομερά επιβλαβή συνήθεια ;
Νίκος
05/02/2011 00:23
ΓΙα να καταλάβω, άν επαιτείς, δηλαδή αναγκάστηκες να ζητιανέψεις γιατί προφανώς δεν έχεις να ζήσεις, θα σου δώσουν πρόστιμο 100 δολλάρια; Ζήτω Αμερική με τους 60.000.000 ανέργους, ανασφάλιστους, αστέγους, φτωχούς πολίτες σου....
τερας
04/02/2011 16:42
Οι αμερικάνοι το παρακάνουν, δεν νομίζουν να υπάρχουν στοιχεία που να δείχνουν ότι η παρουσία καπνιστή σε εξωτερικό χώρο συνιστά παθητικό κάπνισμα για τους υπολοίπους
Λάζαρος Μυτιληνάκης
04/02/2011 10:43
Καπνίζεις σε πάρκο της Ν.Υορκης?Προστιμο.
Καπνίζεις όπου σε γουστάρει,στην Έλλάδα?Είσαι,τζάμπα,μάγκας.